.ffl 1 1 1 wi ekbank I igtaak H E EN ASSEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN f8078 Woensdag 31 Augustus 1932 71* Jaargang 1.526.672.66 BODEGRAVEN, MEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. k 100 Dit blad verschij n t da gel ij ks behal ve op Zon-enFeestdagen -- BERGAMBACHT, BERKENWOCDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, lilt door menschenhanden giM R. HOORWEG. De Verjaardag van H M. de Koningin. irbjj voorlichten door FEUILLETON. 74 Wordt vervolgd.) 4 naar foto’s en pen- ibled. UJK: velen. Wy wenschen eerste plaats in die ven- )f zij gbopend van 9—6 100. I 10.— n de „Telegraaf”. •ekhandel en bü de ZOON te Gouda. heid en recht, een toetssteen voor de die pere belangen der natie, dan is de invloed daarvan werkdadig, en is het Koningschap voor ons geen mystiek begrip, waaruit macht en gezag van zelvon uitstralen, doch wisselt zyn beteekenis, en daarmede onze i eerbied en waardeering, naar de persoon, die de taak vervult. Daarom is Koningin Wilhelmina voor ons het gelukkigste voor- I De Duiteche Rijksdag door Clara Zetkin geopend. De nationaal-socialist Göring tot voorzitter gekozen. Von Papen heeft een volmacht tot ontbinding van den Rijksdag. Von Hindenburg tegen een coalitie van Centrtlpi en Nat.-socialisten. beeld der monarchie en daarom zullen wij in volkomen oprechtheid van hart en ver stand den wensch uitspreken, dat Zy moge regeeren tot in lengte van dagen, en voor ons moge blyven het symbool van eenheid, saamhoorigheid en rustige kracht. Aan H. M. de Koningin onze eerbiedige en dankbare gelukwenschen op dit feest van Nederland! Wanneer gij toornig zijt, dan heeft uw hart een wijde poort voor een leger van booze geesten. Weet gij uw toorn te be dwingen, dan sluif gij de poort voor hen. jon j, +111' Een feestviering tot herdenking, dat Ko ningin Wilhelmina wederom een jaar over Nederland heeft mogen regeeren, behoeft geen verklaring. Zjj is zóózeer in waarheid de Landsvrou- G we, zóó innig verbonden aan ons nationaal besef, dat de blijheid vaiï ons volk om het bezit van deze Souvereine in Haar volle levens- en arbeidskracht, een vanzelfheid is- Een ontbinding in alle factoren, welke te zamen leiden tot dit. gevoel van aanhanke lijkheid, van dankbare waardeering, zou de beteekenis van het geheel verzwakken. Waarom op den voorgrond te stellen de in werking op ons gemoed van de historische herinneringen aan Haar roemrijke voor vaderen en het doorluchtig Oranje-geslacht; de bekoring der persoonlijke waardigheid en gratie, of de waardeering voor de dage- lyksche toewijding aan de volkszaak? Waarom te ontleden onzen eerbied voor Haar zelfverloochening en moed; onze er kenning, dat Zy ons allen een voorbeeld is in ernst van levensopvatting en door een soberheid, die toch nimmer het vorstelijke schaadde en ons juist in deze benarde ty'den de gedwongen zelfbeperking zooveel lich ter maakt; ons besef dat Zy het is, die bo venal den Nederlandschen naam hoog houdt in de wereld? Al die eigenschappen, het karakter en het leven dezer waariyk Vor stelijke Vrouw, doen tezamèn voor ons levend worden het beeld der Koningin, en middellijk. In den laatsten tyd, aldus Goe ring, hoopen zich de berichten op over plan nen inzake uitschakeling van den Ryksdag.] Het parlement zou niet over een' meerderJ heid beschikken, welke in staat is practise!» werk te leveren. Het Duitsche volk en hex buitenland worden door zulke berichte^ steeds meer verontrust. Ik constateer hier uitdrukkelijk, aldus Goering, voor het geheel Duitsche volk, dat de huidige zitting en voor alles de verkie zing van het presidium beslist heeft, dat de nieuwe Ryksdag over een groote nationale meerderheid, welke in staat is tot prac- tisch werk, beschikt, zoodat dus op geen enkele wyze gronden voör een staatsrech- telyken noodtoestand bestaan. Ik ben er van overtuigd, dat de Ryksdag, als alle op bouwende krachten veree^gd zyn, de moei lijke taak kan vervullen, waarvoor hy staat. Voor de eerste maal bezit de Ryksdag weer een nationale meerderheid, welke bereid is het Duitsche volk uit zyn diepen matericelen nood en zyn doffe psychische wanhoop te redden. Ten slotte herdacht Goering de nooden van de „Niobe". De Ryksdag werd daarop verdaagd. ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, met Zondagsblad ver kwartaal ƒ2.90, per week 22 cent, overal wa»r de bezorging per looper geschiedt. Franco per post per kwartaal ƒ8.15, met Zondagsblad ƒ8.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31( GOUDA, l'Ü onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zyn dagelijks gëopend van 96 uur. Administratie en Redactie Telef. Interc. 2745. Postrekening 484A 60UDSCHE (01 RAM t ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den bezorgkring): i5 regels 1.80, elke regel meer 0.25. Van buiten Gouda en den bezorgkring 15 regels ƒ1.55, elke regel meer f 0.30. Advertentiën in het Zaterdagnummer 20 bijslag op den prijs. Liefdadigheids-advertentiën de helft van den prijs. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN: 1—4 regels ƒ2.25, elke regel meer ƒ0.50. Op de roorpagina 50 hooger. Gewone advertentiën en ’ngezonden mededeelingen bij contract tot zeer gereduceerde* prys. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van soliede Boek handelaren, Advertentiebureux en onze agenten en moeten daags vóór de plaatsing aan het Bureau zyn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zyn. De eerste zitting van den Duitschen Rijks dag heeft een kalm verloop geluid. De belangstelling voor deze zitting was ongekend groot. Geruimen tyd voor de opening van de zitting waren de publieke tribunes geheel bezet, vrijwel alle leden van den Ryksdag bleken aanwezig te zyn. De Nationaal-Socialisten woonden in uniform te zitting by. Klara Zetkin werd door twee vrouwelyke partijgenooten naar haar voorzitterszetel gebracht, waar zy plaats nam onder het geroep van de geheele communistische frac tie „Rood ffont!” Langzaam greep Klara Zetkin naar de bel en na eenige malen geluid te hebben begon zy te spreken. Zy constateerde, dat zy, op 5 Juli 1854 geboren, het oudste lid was van den nieuwen Ryksdag en als zoo danig moest zy volgens het reglerqent van orde de eerste zitting leiden. Tot leden van het bureau van den Ryks- dag benoemde zij de Bociaal-Democrate Lore Agnes Rauch (Beiersche Volksparty), Schulz (Centrum) en Torgler (Communist). Klara Zetkin hield vervolgens een rede, waarin hy o.m. wees op het dreigende oor logsgevaar in het Verre Oosten. Voorts sprak zij van den strijd tegen het fascisme, waarby zy zeide dat de proletarische mas- .sa’s geweld met geweld zouden terugslaan. Na gewezen te hebben op de ineenstorting van den burgelyken staat en zyn funda ment, het kapitalistische stelsel, zeide de presidente, dat alleen de Russische revo lutie in staat zou zyn het kapitalisme te overwinnen. Het parool van heden was de vorming van het eenheidsfront van alle arbeiders om het fascisme neer te slaan. Aan het slot van haar rede, welke^byna een uur geduurd had, gaf zy uiting aan de hoop dat zy nog eens als presidente het eerste radencongres van Sovjet-Duitschland zou kunnen openen. Klara Zetkin moest steeds door vermoeid heid haar rede onderbreken en af en toe kon zy slechts met de grootste moeite ver der gaan, waarby zy gesteund werd door den communist Torgleri De rede werd zonder tegendemonstraties zaangehoord. Alleen van de uiterste linker zijde klonk telkens bravogeroep, terwyi aan I lijke klank van haar lieve stem, dat alles scheen het leege hart van Mackerrow te verwarmen. Hy was weer uitgetrokkenxals een zwerver; ja, hy was al weer op oen terugweg naar wat hy noemde „zyn eigen plaats”. Ik logeer in Russellhotel; ik geloof, dat daar nog wel plaats is; zullen wy het eens probeeren? Ik vinei het best; een plaats om myn hoofd neer to leggen, moet ik hebben, ant woordde zy en samen verlieten zy het hotel; hy hielp haar in het wachtende rijtuig en volgde haar. Maar had je geen afspraak of zooiets hier? vroeg zy, nadat hy het adres aan den koetsier had gegeven, Een afspraak eigenlijk niet. Ik hoorde, dat een man, dien ik in het Oosten heb ont moet, hier vertoefde en ik zocht hem op om hem te vragen met my te dineeren. Het is het vreeselykst, wat men zich denken kan, alleen eten, maar nu zal ik jou hebben. Zoo, Archie Mackerrow Ik zie, dat je niet veel veranderd bent, antwoordde zy met een lichte trilling in haar stem. En heb je daar ook, waar je geweest bent, altyd je zin gekregen? Toen had zij haar tong wel af willen byten om haar vreeselyke domheid haar woorden moesten hem herinneren aan het feit, dat hem het land had uitgedreven. Hy antwoordde daar niet op, doch vroeg haar na een lange stilte, van welken kant der aarde zy gekomen was. Dit maakte haar tong los en zij praatten onafgebroken, tot dat zij het hotel bereikt hadden. Toen wist I wy kunnen niet zeggen om welke Zij ons het liefst is. Beter is het dan ook, al deze motieven te doen samenvloeien tot een glan zend geheel van dankbaar bewustzijn en dezen dag te aanvaarden, zooals onze kin deren dit doen, die liefde voor het Vader land en voor de Koningin gevoelen als een zelfde gedachte en zich, verblyden in het nationaal gebeuren. Theorieën over de waarde van het ko ningschap missen beteekenis, zoolang geen critiek de waarde kan aantasten van deze Koningin, die, naar welken regeeringsvorm ook, voor on? steeds zal zyn ons Staats hoofd by uitnemendheid, en die ons blijvend den waarborg biedt, dat ook in deze en ko mende ty'den van wisselende politieke stroo- mingen onze gedachten zich vrij zullen kun nen uitleven en de grondslagen van pns volksbestaan niet zullen worden aangetast. Dat weten wy, en dat verwachten wy van onze Koningin, en vooral daarom dragen wy den wensch voor Haar behoud en Haar geluk in het hart. Daarin ligt geen over schatting van Haar invloed op ons staat kundig leven, die intusschen veel gewich tiger is dan veelal wordt vermoed, want elk Kabinet, hoezeer zelf verantwoordelijk, moet het oordeel inwinnen van de Kroon en de juistheid van elk voorgenomen plan rechtvaardigen. Wanneer -het gezag der Kroon in handen is van een wijs^Staats- hoofd met hooge opvatting van zhdelijk/ meer dan voor eenig ander. Het wareiMm- getwijfeld deze oude, belachelijke herinne ringen, die een blos op haar gelaat brachten. Tk dacht maar toen ik weer keek, was ik er zeker van, dat jij het waart, zei de zij aarzelend. Wanneer ben je thuis ge komen Ik ben ongeveer zes weken in Schot land geweest antwoordde hy. Ik zou je over al herkend hebben. Op de lange rokken en het opgemaakte haar na, ben je heel weinig veranderd. O, Archie, heb je vleien geleerd in de plaats, waar je vandaan komt? Wy zullen maar geen leeftijd noemen. Dat is een van de dingen, die wij hebben te aanvaarden, zoo goed als wy kunnen. Wel ik heb hier een kamer trachten te krijgen, maar ver geefs, ik moet er weer op uittrekkajt met die bagage en Londen doorzoeken. Ga je dan niet naar Schotland Nog niet, morgen ga ik naar Birtley, naar mijn zuster. Zy keek hem by deze woorden niet aan en liep naar de deur. Haar levenservaring zei haar, dat er gesloten deuren waren, waarachter geraamten verborgen konden zyn. Tibbie was er van overtuigd, dat die stevig gesloten moesten blijven en dat alles aangewend behoorde te worden om ze ge sloten te houden. Zy had reeds lang ont dekt, dat er nergens meer behoefte aan is in de wereld dan aan vreugde, en^zij had gedaan wat zy kon om het tekort hieraan zooveel mogelijk aan te vullen. Haar zonnig gelaat, de opgewektheid, die van haar uit scheen te stralen, de vriende- van Huisvrouwen, tda. het plan van droog- i hiervan is zy een et genoegen en niet itstaan der plassen, die wateren en een srden en nog wonlen De schrijver heeft uitendien zyn betoog i alsmede een kaart n beslag." /an Schauburg Vogelkuodigen”. ndsch landschap wil loog A. Scheygrond Uit het Engelseh van DAVID LYALL. Vertaald door J. P. Wessellnk-Van Rossum. Ik vergis me niet, het is Tibbie, zei met den lach waarmee hij reeds lang geleden haar hart had gewonnen. In die ver verwijderde dagen werd Tibbie verteerd door een zoo goed mogelijk verborgen ge houden, doch daarom niet minder branden de jaloezie op Alison, die den eenigen be- geerenswaardigen minnaar, die in Rochal- *an, neen, langs de geheele kust van de Kyle vinden was, had veroverd en daarna ver- stootên. En Tibbie, toen een mager en ge spierd meisje van vijftien jaren, Wt twee lange vlechten en een onpeilbare diepte in haar oogen, had zeeën van tranen gestort en zelfs droeve verzen gedicht, om haar ge broken hart verlichting te geven. Maar nie mand had het ooit geweten; het geheim had ZU zorgvuldig verborgen, voor Alison nog het slot geapplaudiseerd werd. De verkiezing* van het presidium. De nationaal-socialist Goering, Hitlers beste vriend, een nog jeugdig ex-vlieger, werd by de daarop gehouden verkiezing tot president van den Ryksdag gekozen met 367 stemmen. Behalve de nationaal-socialisten brachten de afgevaardigden van het Centrum, der Duitsch-Nationaien, de leden van de Beier sche Volksparty en der Duitsche Volkspar tij hun stem op de candidatuur-Goering uit. Loebe (sociaal-democraat) kreeg 135 en Torgler (communist) 80 stemmen. Het resultaat der stemming werd door de nationaal-socialisten met groote geestdrift ontvangen. Nadat de nieuw gekozen president een toespraak had gehouden, welke door zyn party genooten staande werd aangehoord, benoemde Goering tot rapporteurs de afge vaardigden Kaufmann en Lidner (beiden Nationaal-Socialist), mevr. Teusch (Cen trum) en Lawerenz (Duitsch-Nationaal). Overgegaan werd daarna tot de verkie zing van den eerste-vice-president. Gekozen werd het Centrumlid Esser. Tot tweede vice-president werd gekozen Graf (Duitsch-Nationaal). Verklaring van den nieuwen voorzitter. De nieuwe president zeide als vertegen woordiger van de sterkste partij tot voor zitter te zyn gekozen. Dit beschouw ik, zoo sprak hy, als een bewijs van vertrouwen, en ik beloof mijn functie onpartijdig en rechtvaardig en volgens het bestaande re glement van orde uit te oefenen. Ik ben voor orde en zal voor de waardigheid van jjen Ryksdag zorgdragen, maar ik zal er geen twijfel over laten bestaan, dat ik even min de waardigheid en de eer van het Duit sche volk zal laten aantasten. Ook de eer van de geschiedenis van het Duitsche volk zal in my een hoeder vinden. Hierop had de verkiezing der vice-presi denten plaats. Vervolgens nam voorzitter Goering weer het woord; hy verzocht om machtiging om den rykspresident in een telegram te ver zoeken, het presidium van den Rijksdag niet zooals het reglement van Orde voorschrijft, te gelegene^ tyd te ontvangen, maar on- Mackerrow alle bijzonderheden uit Tibbie’s leven, behalve één. Hy wist, dat zij buitens lands was geweest met eenige leden van de familie Crewe, maar had hem niet verteld, wat haar naar Londen had terug gedreven. In het Russellhotel was nog plaats en Tibbie, die zeer tevreden was met wat haar ten deel was gevallen, want haar hart was oprecht verheugd den vriend harer jeugd terug té zien, begon haar koffer uit te pakken. Zy wilde trachten iets geschikts voor deze bijzondere gelegenheid te vinden. In Weenen was haar artistiek oog bekoord geworden door de kleeren der vrouwen en zy had er een aanmerkelijk deel van haar geld in belegd. Daarom was het een zeer aanlokkelijk beeld, dat zyn oog trof, toen zyn gast het salon, waar hij op haar wacht te, binnenkwam. Het was slechts wat „klein toilet” werd genoemd. De grondtoon was wit en zwart, maar er lag een liefelyke weerschijn van prachtig turkooizen blauw over, dat by Tibbie’s oogen paste. Nooit was haar keurig figuurtje zoo bewonderens- waardig uitgekomen en de zachte Mechel- sche kant om den hals, doorzichtig genoeg om den zachten, blanken omtrek er onder te toonen, verhoogde den indruk van ele gantie aanmerkelijk. Archie Mackerrow be wonderde haar buitengemeen. Tibbie las het in zijn oogen en het gaf haar een onschul dige blijdschap. Zij griste misschien, wat hem deerde en als het in haar macht stond, wilde zij graag iets doen om hem te ge nezen. Mackerrow zag er in zyn goed zit tend avondcostuum uit, zooals Tibbie zich In parlementaire kringen liepen tegen den avond geruchten dat de volmacht aan president Goering door den Rykspresident slechts in zeer beperkte termen verleend zal worden. De Rykskanselier heeft een volmacht om e-v. tot ontbinding van den Rijksdag over te gaan. Hy zal ervan ge bruik maken wanneer de Ryksdag aan de uitvoering van het Zondag bekend gemaak te program moeilijkheden in den weg moent leggen. Voorloopig is de Ryksdag e-hter verdaagd. Dat komt overeen met den wensch van nat.-soc. en Centrum om tyd te winnen tot de onderhandelingen tusschen hen vol tooid zyn. De kansen daarvan worden ech ter ook in de betrokken kringen zeer scep tisch beoordeeld. De verklaring die de nieuwe Ryksdagpre- sident heeft afgelegd, wordt algemeen als een oorlogsverklaring beschouwd, met het doel den Ryksdag in leven te houden en plaats van het tegenwoordige een zwart bruin kabinet te krygen. Men verwacht dat Von Hindenburg zal antwoorden, dat hy spoedig weer te Berlijn zal zyn en dus tot dien tyd met het bezoek wenscht te wach ten. De actie die heden door het Centrum en Nat.-Soc. begonnen is, zal dan pas in c!e volgende bijeenkomst van den Ryksdag voortgezet kunnen worden. Daarby is men zich in 'den Ryksdag echter bewust, dat do regeering met de ontbindingsvolmacht in de hand in dezen stryd de sterkste is. In regeeringskringen worden de geruch ten dat de Rijksdag wel ontbonden wordt, maar binnen afzienbaren tyd niet herkozen zal worden, beslist tegengesproken. Op het oogenblik is de ontbinding ver schoven. Het is denkbaar dat zij half Sep tember plaats heeft; dan zal de nieuwe hem altijd had herinnerd: als de knapste man ter wereld. Mackerrow had reeds voor plaatsen ge zorgd en in de kleine nis, voor een der sters, zaten zij zoo afgezonderd, atsoi alleen waren in de kamer. Dit is een prettig plekje, zei Tibbie critisch. Wij hebben de laatste paar maan den, al rondtrekkende, met allerhande ho tels kennis gemaakt. Het meest hield ik van die aardige, kleine logementjes in de bergen, waar men van drie mark per dag kan leven en vrij bier t» drinken heeft. Het is waar, dat men heel dicht in de nabyheid van koeien en varkens gelogeerd wordt, maar dat is toch ook eigenlijk niet anders dan een bijzonderheid, die by zulke gelegen heden ho»rt. Mackerrow deed haar heel wat vragen, alleen om het genoegen te hebben, haar antwoorden te hooren. Wat haar vroolyk- heid vooral zoo onweerstaanbaar maakte, was haar neiging om de komische zijde van alles het eerst te zien en te belichten; dan was haar lach daarby het verrukkelijkste, wat in de wereld te hooren viel. Hij begon er over te peinzen, hoe oud zy werkelijk was, en de inspanning, die het hem kostte, om deze som uit het hoofd op te lossen, maakte, dat hy slechts een verdeelde aan dacht schonk aan de kleine episoden uit haar reizen. Je luistert niet, zei zy met schertsen de koelheid. Het verveelt je, nu dan houd ik op. Ret is jouw beurt.

Goudsche Courant | 1932 | | pagina 1