4 waLie. Laatste Berichten. Beurs van Amsterdam, DEKENS naai eiland. Des middags gaf de Britsche luitenant-gouverneur een tuinfeest. Gisteren hebben de Fransche staatslieden en de Engelsche minister van binnenland- sche zaken een bezoek gebracht aan het eiland Guernsey. De Fransche ministers zullen hedenmorgen weer te Parijs terug komen, ter bewoning van een kabinetszit ting. De confrfentie te Stress. Zooals men aich zal herinneren is op de conferentie van Lausanne ingesteld een commissie voor de economische belangen in de Europeesche landen. Deze commissie komt thans voor de eerste maal op 5 Sept. a.s. onder voorzitterschap van den Fran- schen oud-Minister George Bonnet te Stress bijeen. De commissie aal zich o.a. bezighouden met maatregelen tot overwinning van de transfér-moeilijkheden en opheffing van deviezen-hioeilljkheden en verder met maat- legelen ter bevordering van den handel der Zuid-Europeesche staten onderling en met andere mogendheden. Aan de conferentie van Stresa nemen deel Duitschland, Oostenrijk, België, Bulga rije, Frankrijk, Engeland, Griekenland, Hon garije, Italië, Nederland, Polen, Koemenië, Zwitserland, Tsjeeho-Slowakye en Joego slavië. BINNENLAND. Koninginnedag te Apeldoorn. Prlnse* Juliana onthult een fontein in het Oranjepark. De Koninklijke familie op een Markeloochen ouderwetschen boerenbruiloft. Wljd&ngeaamenkomsten. Dinsdagavond werden in zes kerken te Apeldoorn wijdingssamenkomsten gehouden als inzet van de herdenking van den ver jaardag der koningin. Een talrijke schare vulde de kerkgebouwen. Gistermorgen om halfaeht luidden de klokken van alle kerkgebouwen, hetgeen tot acht uur duurde. In de feestelijk versierde straten, waar het oranje den boventoon voerde naast het rood-wit-en-blauw, bewoog zich tegen negen uur reeds een dichte me nigte, die getuige wilde zijn van de jaarlyk- sche aubade, welke aan de koningin wordt gebracht door de schoolkinderen, welke zich ten getale van 5600 tegen negen uur op de Loolaan opstelden. Om half tien vertrok de kleurige stoet, waarin muziekcorpsen meemarcheerden die vroolüke marschen deden hooren, van de Loolaan door de Paleislaan naar het Konin- kljjk Paleis, waar zich op het bordes de ko ningin, prinses Juliana, prins Hendrik, be nevens de vorstin en prinses von Erbach be vonden. De koningin-moeder sloeg den stoet uit eeit'^hn-'haar salons gade, doch even vóór de zanghulde een aanvang nam ver scheen ook zij op het bordes. De jongste twee weeskinderen van het weeshutiij|i<*| Ned. Mierv. Gemeente boden hare majesteit een fraaie bloemenmand aan terwijl de kinderen, onder leiding van den heer A. v. d. Werken, eenige liederen ten gehoore brachten. Na afloop ging de stoet naar de Loolaan, waar de kinderen werden onthaald. De felicitatieregisters ten paleize Het Loo werden inmiddels druk geteekend. De Volksspelen. De Volksspelen werden van 12 tot 8 uur op het Raadhuisplein en de Stationsstraat gehouden en trokken als steeds een gewel dige belangstelling .waartoe niet weinig bij droeg de fraaie versiering van het Raad huisplein en aangrenzende straten. Het Raadhuisplein was o.a. gepavoiseerd met niet minder dan 60.000 vlaggetjes, waar door een waar vlaggendak werd gevormd. Tydens de volksspelen werden ruim 2000 postduiven uit Apeldoorn en omgeving op het Raadhuisplein in vryheid gesteld, welk schouwspel vooral door de jeugd als een zeer byzondere attractie werd aangemerkt. Plechtigheid in het Oranjepark. Tegen 2 uur verzamelden zich duizenden om en naby het Oranjepark, teneinde de komst van Prinses Juliana af te wachtyn, die de fontein in werking zou stellen. Te 2 uur kondigde een gejubel de komst der Prinses aan, en ruim twee uur arriveerde H.K.H. in het Oranjepark, waar zy ontvan gen werd door den burgemeester van Apel doorn, mr. W. Roosmale Nepveu. De Prinses was vergezeld van de prin- seB von Erbach, benevens eenige leden der hofhouding. Gerda Jonker bood de Prinses een bouquet theerozen aan. De voorzitter van het uitvoerend comité de heer H. J. C. te Loo, zich tot de prinses richtend, verklaarde namens de burgery, het op hoogen prys te stellen dat H.K.H. deze fontein, die tot stand kwam door de eendrachtige samenwerking van 2000 inge zetene^ die ieder een kwartje bijdroegen als aanyulling van de som welke was over gebleven van de plaatsing der monumenta le bank in het Wilhelminapark ter eere van wylen H. P, J. Tutein Nolthenius, in leven burgemeester van Apeldoorn. Spreker wees op den nauwen band welke er heerscht tus- schen Apeldoorn en het Oranjehuis, wier le den reeda sedert eeuwen hun verblijfplaats op Het Loo hebben. Prinses Juliana stelde hierop de fontein in werking, en met negen stralen spoot het water omhoog, wat aan de menschenmassa oen luid gejubel imtftkte. Prinses Jhüiana onderhield zich daarna geruimen tyd o.m. «iet den heer Puype, ontwerper van het monument, en met den heer J. Oostenrijk, componist van het voor deze gelegenheid door hem vervaardigde Fonteinlied. Luide toegejuicht, verliet H. K. H. Prinses Juliana het Oranjepark en be gaf zich per auto naar het Paleis. Bcaoek der Koninklijke Familie aan Markeloeche Ouderwetsche Boeren bruiloft. Na# de plechtigheid in het Oranjepark spodüen de duizenden zich naar het feest terrein op het fraaie Landgoed Marialust waar om 3 uur een aanvang werd gemaakt met de opvoering van een Markelosche ouderwetsche Boerenbruiloft uit de vorige eeuw. De opvoering geschiedde door twee honderd Markeloërs onder leiding van mevr. H. H. Meengs(Heilersig en dr. J. S. B. Wanroo Even voor den aanvang arriveer de d« Kon. Familie, vergezeld van de vorsttn en prinses von Erbach, op het Landgoed. Halverwege de oprijlaan naar huize Marialust werden de vorstelyke per sonen verwelkomd door den burgemeester van Apeldoorn en het bestuur der Oranje vereniging. Onder luide toejuichingen beguf de Ko ninklijke Familie zich naar het bordes, waar door jongedames de vorstelijke personen bloemen werden aangeboden. Nadat de mu ziek het Wilhelmus had doen hooren, dat door alle aanwezigen staande werd aange hoord, werd een aanvang gemaakt met de opvoering van een boerenbruiloft. In de Residentie. Den Haag heeft gisteren het gewone beeld vertoond van wat er op Koninginne dag te beleven is. Volle café-terrassen; op het Tournooiveld en andere punten der stad kraampjes met fruit en visch en snoepe rijen, rommelig en wel wat uit den toon in de Residentie. Venters met prullige feest artikelen, toeters, ratels, luidkeel hun waar aanprijzend. Straatmuzikanten in overvloed, te veel zelfs, velen in de meest smakelooze vermommingen. Helaas ook vele kinderen, en daardoor zeker verscheidenen wier ouders het stellig niet weten, die om een of ander gezocht motief geld vroegen aan voorbijgangers: bedelpartijen, gevaarlyker voor de kinderen zeiven dan voor het lastig gevallen publiek. Het schijnt dat aan den Koninginnedag dergelijke excessen eigen moeten zijn. Maar dat is dan ook enkel de schaduw zijde van Koninginnedag. Overigens was er ues middags veel jolijt in en bij de stad. In de stad, waar op verschillende pleinen muziekuitvoeringen werden gegeven. En by de stad, n.l. in het Zuiderpark. Daar werden in het gemeentelijke zwembad van wege het Haagsch Comité voor Volksfeesten onderlinge zwem- en polowedstryden gehou den. Leden van de Haagsche Reddingsbri gade verleenden hun medewerking; gedost in de meest fantastische kleedy, veroor zaakte hun kluchtig gedoe onbedaarlijke vroolykheid in de ruime en toch stampvoile zweminrichting. Ook in Amsterdam, Rotterdam, Utrecht, Arnhem en vele andere plaatsen werd druk feest gevierd. Alleen in Maastricht werden alle feestelijkheden afgelast in verband met het overlijden van Kardinaal van Rossum. Anti-Revolutionaire Landdag. Dr. H. Col ij n zal spreken te Oud- BeijerlantL Op 3 September zal te Oud-Beyerland een landdag worden gehouden, uitgaande van het verband Hoeksche Waard der Anti- Revolutionaire Jongeren-Actie. Dr. H. Col ij n, minister van Staat zal een rede uitspreken, getiteld „Buiten of binnen ons?" De voorzitter der landelijke A. R. J. A.-beweging, dr. Joh. H. Scheurer te Amers foort, zal spreken over het onderwerp „In- gereedstelling". De heer H. van den Berg te 's-Gravendeel, hoofdbestuurslid der A. R. J. A. en voorzitter der regelingscommissie, zal een openingswoord uitspreken, waarna het slotwoord zal worden gesproken door ds. N. J. A. van Exel, gereformeerd predi kant te Strijen. Kardinaal van Rossum. Stoffelijk overschot naar de St. Servaaskerk overgebracht. Het stoffelijk overschot van kardinaal W. van Rossum is gisternamiddag om zes uur met groote plechtigheid langs den kortsten Weg van het ziekenhuis Calvariën berg over gebracht naar de St. Servaaskerk, waar langs den z.g. langen gang het westelijk deel der kerk werd doorschreden tot aan het beroemde beeldrijke portaal, dat als rouwkapel is ingericht. In den stoet, die onder het luiden van de groote klok de kerk bereikte, liepen mede mgr. dr. Lemmens, bisschop van Roermond; mgr. dr. J. Olav Smit, mgr. Wouters, deken van Maastricht, en ongeveer de geheele geestelijkheid der stad, de comipissaris der koningin, baron van Hövell tot Westerflier, burgemeester en wethouders en tal van an dere waardigheidsbekleeders. Een onafzienbare menigte stond langs den te volgen weg geschaard, waar het ver keer gestremd was. De uitvaartdienst is bepaald op Zaterdag morgen. Ned. Varkenscentrale. Het bestuur der Nederlandsche Varkens- centrale maakt bekend, dat na uitvoer van rug- en buikspek, afkomstig van varkens met een slachtgewicht van 190 K.G. en meer, geslacht in de week van 5 tot 11 September, door haar aan de exporteurs een bedrag zal worden vergoed van 9 cent per K.G. uitgevoerd spek, zynde het bedrag dat by de slachting als heffing is betaald. Tot het verkrijgen van deze vergoeding zal het rug- en buikspek, als bovenbedoeld, gewaarmerkt moeten zijn door den keu ringsdienst, welke de keuring heeft ver richt van het varken, waarvan het spek af komstig is. Tevens moet het spek voorzien zijn van een duidelijk dagstempel van de zen keuringsdienst. Tot het verkrijgen van de terugbetaling moet de uitvoer plaats hebben vóór 15 Oc tober a.s. De verhoogin# van den Melksteun. In de afgeloopen zeven weken heeft het publiek reeds 7.6 millioen gulden opgebracht of 1.1 millioen per week. Thans wordt het anderhalf millioen gulden per week. De secretaris van den Alg. Ned. Zuivel- bond (coöperatief) bespreekt in het bonds orgaan de verhooging van den steun van één en een kwart op anderhalven cent. Het doet wel eigenaardig aan, zegt het Handelsblad, dat d^ mededee- ling daarvan eerst gistermiddag om half vyf in Den Haag werd vrijgegeven, terwijl in het ter zelfder tyd verschijnende vukblad reeds... kolommen lange beschouwingen daarover zyn opgenomen. Niet dat de ver hooging van het steunbedrag de redacties der Nederlandsche dagbladen zoo geweldig interesseert, dat zy „geen dag en geen nacht" kunnen wachten, doch voor hun vee houders-lezers is deze zaak van zéér groot .belang! Bovendien geldt die regeling reeds van Zondag af! Een iets grootere mededeel zaamheid zouden de bladen in het belang hunner lezers dan ook op prys kunnen stel len. Uit het overzicht nu van genoemden se cretaris blijkt, dat in de periode 10 Juli— 27 Augustus door het Nederlandsche boter en margarine-etende publiek is betaald aan accyns een bedrag van 7.663.000, dus zeven en drie kwart millioen gulden in zeven we ken tyds, of één en één tiende millioen gul den per week. Daarbij bedenke men, dat de accijns gedurende die 7 weken nog betrek kelijk laag was, n.l. drie weken lang 42 ets. en vier weken lang 55 cents, dus gemiddeld 50 cents. Thans is de accyns echter 65 cents, dus 30 e/c hooger, zoodat het publiek bij gelijk blijvende accyns en consumptie in de vol gende zeven weken ruim tien millioen gul den zal moeten opbrengen of rond ander half millioen gulden perweek! Doch ook dèt bedrag, d.w.z. 75 millioen gulden per jaar, zal nog lang niet voldoende zijn, om den melkprijs op ruim 5 cents te brengen. Daarvoor is op zyn minst 100 mil lioen gulden, waarschijnlijk 120 millioen noodig per twaalf maanden. De wets-uitvoerders krygen aanstonds het tactische voordeel, dat de koeien min der melk gaan geven en er dus ook minder melksteun behoeft te worden uitgekeerd. Met een zélfden acyns kunnen zy in den winter méér doen (afgezien nog van na tuurlijke prijsstijging) dan in den zomer. Doch voor de veehouders is dat een al zéér schrale troost. Zy komen dan wel tot den richtprijs van ruim vyf centen toe, doch... melken dan ook veel minder! Kamers van Crisispachtzaken in Zuid-Holland. Dy. kon. besluit van 18 uezer zyn oe- noeinu tot deskundig bijzitter in üe kamers vah crisispachtzaken van het kantongerecht te: 's-Gravenhage: a. h. Dorresteyn, Ypen- burg, Welftweg, Ryswyk en tot zijn plaats- vei vangers: a. in, Borst, Veur en b. G. J. van der Stoel, Wassenaar; 2. mr. D. A. kley, Den Haag, en tot zyn plaatsvervangers: a. J. ue Kok, Loosduinen en b. W. Lans, Rys wyk. Delft. 1. W. van Leeuwen, Delfgauw en tot zyn plaatsvervangers: a. G. H. van den berg, te I'oeldyk en b. D. van der Lugt, te Berkel; 2. B. Noordam, te Wateringen en tot zyn plaatsvervangers: a. A. L. Verha gen, Naaldwijk en b. J. A. Duynsveld, te Zoetermeer. Leiden. 1. J. de Graaf, Zoeterwoude, en tot zyn plaatsvervangers: a. T. van Eg- mond, üegstgeest, en b. H. F. Noordman, Zoeterwoude; 2. J. B. Wesseling, Leiden en tot zyn plaatsvervangers: a. Brug te Lei derdorp en b. W. A. A. J. baron Schimmel- penninck van der Oye, Voorschoten. Alphen a. d. Rijn. 1. L. van Leeuwen, Al phen a. d. Ryn, en tot zyn plaatsvervan gers: a. C. van Muiswinkel, Zwannnerdam, en A. P. Uyterwaal, Ter Aar; 2. Ant. van Egmond, Koudekerk a. d. liyn, en tot zyn plaatsvervangers: a. M. A. Hoogendyk, Zwammerdam en b. S. A. van Swieten, Ter Aar. Gouda: 1. J. Biemond, Bleiswyk, en tot zyn plaatsvervangers: a. A. Miltenburg, Hekendorp, en b. G. Braat, Zevenhuizen; 2. C. A. W. Beelaerts van Emmichoven, Den Haag, en tot zyn plaatsvervangers: a.^A. C. van den Berg, Bleiswyk, en b. P. van den Bas, Moordrecht. Schoonhoven: 1. G. den Hoed, Bergam bacht, en tot zyn plaatsvervangers: a. C. van den Heuvel, te Ouderkerk a. d. IJssel, en b. L. M. de Jong, te Lekkerkerk; 2. Th. J. Moons, te Haastrecht, en tot zijn plaats vervangers: a. C. J. Hoogendyk, te Ouder kerk a. d. ITssel, en b. B. Streefland, Lek- kerkerk. Vischuitvoer naar Frankrijk. Het contigent wordt gewijzigd. Naar verluidt zal er met 1 October eeni ge verandering komen in de contingentee- ringsbepalingen van den invoer van visch in Frakrijk ten aanzien van Nederland. Voor de fyne vischsoorten wordt de hoe veelheid van 100.000 K.G. tot 1.100.000 K.G. verhoogd, doch de daarbij toegestane ver hooging van 150.000 K.G. wordt in minde ring gebracht van de grove vischsoorten. De totale uitvoer naar Frankrijk verandert dus niet. Het contingent voor eerstgenoemde soort is kwartaalsgewyze vastgesteld in mill. k.g. als volgt: 0.28 (v. j. 0.285); 0.32 (v. j. 0.285); 0.31 (0.19) en 0.19 (ongewijzigd) en voor de tweede soort 0.8 (1.4); 1.5 (1.4); 0.95 (0.6) en 0.4 (ongewijzigd). RADIO-NIEUWS. Programma voor heden. Hilversum'. 5 u. en 7 u. Kovacs Lajos en zijn orkest; Accoredonmuziek: „The three Hawkcourts"; Veilles van buitenlandsch afzetgebied voor onze industrie. Compensatie» op de binnenlandsche markt gevraagd. Een beroep op <Je Regeering. Gisteren is het volgende adres gezonden aan den minister van Economische Zaken en Arbeid: De vier R.K. Centrale Sociale Organisa ties in Nederland, t.w. de Algemeene U.K. Werkgeversvereeniging, het 1UL Werklie denverbond, de Kath. Ned. Boeren- en Tuin- dersbond en de Ned. R.K. Middenstands bond, samenwerkend in den raad va« over leg, zijn ertoe overgegaan, na uitvoerige be sprekingen over den zorgwekkenden econo- mischen toestand van ons land, een perma nente crisiscommissie in het leven te roe pen, waarin vertegenwoordigers van ge noemde vereenigingen in onoerling overleg zullen overwegen, wat in het belang van de betreffende bevolkingsgroepen kan gedaan worden. Als uitvloeisel daarvan hebben wij de eer, namens de door ons vertegenwoordigde or ganisaties een dringend beroep te doen op de Regeering, om niets onbeproefd te laten, ten einde 'de industrie op de binnenlandsche markt de noodige compensaties te verschaf fen voor het verlies der afzetgebieden in het buitenland. Wy onderschrijven gaarne het door de Regeering ingenomen standpunt, dat op den duur de welvaart van ons land alleen kan terugkeeren, wanneer export weer mo gelijk wordt. Van anderen kant echter zyn wy niet blind voor de realiteit, die ons doet zien, dat van een beduidend herstel van den uitvoer voorloopig geen sprake kan zyn. De steun, dien de agrarische bevolking door de overheidsmaatregelen heeft verkre gen, kan in menig opzicht alleen dan het gewenschte gevolg hebben, wanneer de groote massa der consumenten, waaronder de industrieele groepen een overheerschen- de plaats innemen, in staat zal zyn, voor de producten een prijs te betalen, die het boerenbedrijf voor verlies vrijwaart. De industrieele en handeldrijvende mid denstand kan zich al evenmin handhaven, wanneer werkeloosheid en armoede steeds verder om zich heen grijpen. Hoezeer wy met de Regeering den blik gevestigd wenschen te houden op behoud en vergrooting van den export, toch zyn wij van oordeel, dat de zoo noodige onmidde- lyke hulp alleen te verkrijgen is door zooveel mogelyk het nog voorhanden werk binnen de landsgrenzen te houden. In dit verband zien wy ons verplicht, Uwe Excellentie te kennen te geven, dat naar ons oordeel de werking van de Crisis- invoerwet niet aan redelijke verwachtingen beantwoordt. Dit niet alleen, „pmdat slechts betrekkelijk weinig contingenteerinsaanvra- gen uit noodlijdende bedrijven het beoogde gevolg hebben, maar vooral omdat de het zij negatieve of positieve beslissingen om trent deze aanvragen veelal langen tyd op zich laten wachten. Dat voor de industrie een niet te onder schatten belang verbonden is aan zeer spoe dige beslissingen op aanvragen, moge hier bij nog eens speciaal onder Uw welwillen de aandacht worden gebracht. Door het uitblijven van beslissingen ge durende maanden en maanden ondanks de adviezen door de commissie-Spanjaard daarover reeds uitgebracht wordt een onzekere toestand geschapen, met de daar aan verbonden nadeelige gevolgen, dat het in menig geval beter geweest ware, dat de btreffende tak van nyv^rheicf geert beroep had gedaan op de Crisisinvoerwet. Waar nu de Crisisinvoerwet geen vol doenden steun biedt en zelfs by ruimere toepassing niet volledig kan bieden, zou o.m. een anti-dumpingswet aanvullend kunnen werken. Hoewel uit de mededeelingen, welke UWe Excellentie in de tweede Kamer dér Staten-Generaal daar omtrent gedaan heeft, zou afgeleid moeten worden, dat naar Uw inzicht een anti-dumpingswet naast een Crisisinvoer wet overbodig zou moeten worden geacht, wagen onderteekenden het gedrongen door de noodkreten, welke hen bereiken, aan Uwe Excellentie in overweging te geven, zoo mogelyk Üw standpunt ter zake te her zien. Van Öe vele maatregelen, die te nemen zyn om de exportmogelijkheden "te vergroo- ten, achten wjj er in elk geval één voor on- middelyke verwezenlijking vatbaar. Wij be doelen de contingenteering van een aantal artikelen in Ned-Indië. Het heeft ons met voldoening vervuld, dat de Regeering blykens berichten uit de dagbladen, voornemens is, de economische verhouding van Nederland en Indië aan een breed onderzoek te onderwerpen. Wij zou den de Regeering echter zeer dringend in overweging willen geven, vóór alles een spoedige beslissing te nemen in zake bo venbedoelde uiterst urgente quaestie. Een besluit hierover kan de Nederland sche Regeering zelf nemen; zU heeft de me dewerking van anderen daarby niet noodig. dr. J. J. van Loghem: „Tropische Hygiëne"; 8 u., 9 30, 10.10 Omroeporkest o. 1. v. Nico Treep; zangkoor Zandvoort o. 1. v. Jacob Hamel; 9 u. gramofoonmuziek; 10 u. Vaz Dias; II u. gramofoonmuziek. Huizen 5 u. Cursus handenarbeid 5.45 Liederen- recital door P. C. DivJcrode, Aan den vleu gel: Theo v. d. Pas; 6.45 Cursus knippen en stof versieren; 7 u. 8. Stemerding: „De Radio en de school"; 8 u. gramofoonplaten; 9 u. dr. G. Esselink: „Opvoeding en zieke kinderen"; 9.3011 u. Concert door Kwin tet o. 1. v. Piet van den Hurk; 10.10 Vaz Dias; 11 u. gramofoonmuziek. 6.30 Sportpraatje H. Hollander; 7.80 proi. GEMENGDE BERICHTEN. Ongeluk b(j draverij te Hilversum. De heer Kruithof doodelyk gewond door het omslaan van zyn sulkey, B(j de gisteren te Hilversum door de HU- versumsche harddraverij- en renvereemgmg gehouden draveryen heeft zich een ernstig ongeluk met doodelyken afloop voorgedaan. In de laatste dravery, een heerryders-course lagen de paarden Parmenio en Peter Har vester gedurende de geheele race zy aan zy. in de laatste bocht kwam de heer J. Kruit hof, aannemer te Voorburg in aanraking met den verhoogden binnenkant van de baan. De sulky sloeg om en Kruithof viel op zyn hoofd, terwyl het paard op hol sloeg. De aanwezige dokter B. G. F. Smits kon slechts den dood constateeren. In verband met zyn gezondheidstoestand was de heer kruithof gewaarschuwd niet aan de rennen deel te nemen. Het stoffelijk overschot is naar het dia- conessenhuis vervoerd. De heer Kruithof was o.m. de aannemer van het in 1928 gebouwde Olympisch sta dion. De grootste het brug vun Europa. Over de Oude Alaas by Barenürecht. liet werk aan de hefbrug over de Oudo Maas by Barendrecht was Zateruug zoover gevorderd, dat men den toog het vaste verbindingstuk tusscben de beidt ou m. lioo- ge hei'torena -*» omhoog zou brengen. Deze toog, een lichaam dat 200 ton weegt, is op de overspanning tussch"u de torens gecon strueerd, zoodat het 43 m. hoog genese hen moest worden. By dit werk, dat Zondag ochtend in alle vroegte is begonnen, waren o.m. aanwezig de hooldingemeur, directeur van de groote rivieren, Departement vau Waterstaat, ir. Schlirtgemann, hoofdinge nieur Harm sen van den Ryksbiuggenbouw te 's-Gravennage, leden van de directie vau Werkspoor, welke onderneming het werk uitvoert, de irs. Minderhout en Bruinkops, benevens de ontwerper van de brug de grootste hefbrug in Europa ir. De Lierk. Om vier uur Zondagochtend werd hei ver keer over de brug stopgezet. Een bootje van den Rijkswaterstaat onderhield de verbi,i- ding met de oe/ers. Aan den Zuidelijken oever hadden pontonniers een uontoge bouwd van 60 m. lengte, ornaat de wal daar niet gemakkelijk te bereiken is. De ltoiter- damsche tram bracht haar reizigers tel aan de brug, waar zy moesten uitstappen, ze werden dan met het bootje naar den ande ren oever gebracht, waar een andere tram wachtte. Een kink in den kabel. Te kwart over vier werd begonne-i met hyschen. Hiervoor waren vier lieren van elk 15 ton op de brug geplaatst. De toog werd eerst eenige tientallen centimeters omhoog gebracht, teneinde de stophouten weg to kunnen nemen. Üm half zeven werd met het eigenlijke hyschen begonnen en toen de toog omstreeks tien uur 17 m. omhoog was gekomen, kwam er een kink in den kabel. Er brak namelyk een trommel van een der Éen omdat geen nieuwe trommel en ndere lier te krygen was, moest het /orden stopgezet Met klemmen wer- lieren vastgezet, maar om zooveel k zekerheid te hebben, is in den loop van den dag nog een ophanginrichting in de toren gemaakt. Zoodra de lier weer klaar is wordt met het hyehen verder gegaan .Wanneer dat zal zyn is nog niet te zeggen. Als de toog eenmaal op zyn plaats is ge bracht, moet nog worden begonnen met de constructie van het machinehuis in den Noordelyken toren, het aanbrengen van de contragewichten en de geleidingen. Met dat al zullen nog wel vyf maanden gemoeid zyn. Het verkeer omgelegd. Hiet ryverkeer over de brug zal door deze stagnatie eveneens gestremd blijven. Zooals men weet is het rij verkeer omgelegd. Het personenverkeer geschiedt met behulp van een- landingshoofd, door de pontonniers ge maakt, en een bootje van den Rijkswater staat. De velen, die Zondag per auto of fiets gekomen waren om van dichtbij het heffingswerk gade te slaan, werden teleur gesteld, daar zij door de rijksveldwachters op behoorlijken afstand aan beide zijden van de'fcrug werden gehouden. Geen hoedlooze getuigen! Dames zonder respect voor den rechter. Voor de tweede maal binnen een week tyds is een vrouwelijke getuige voor de Londenschevrechtbank zoo onbeschaamd ge weest om haiir getuigenis voor een recKter te willen afleggen zonder hoed op het hoofd! „Heeft u geen hoed?" vroeg de rechter toen het meisje, dat opgeroepen was hls ge tuige, yoor hem verscheen. „Thuis wel, maar niet hier", antwoordde de jongedame snibbig. „Laat my u dan vertellen", zeide de rech ter streng, „dat dit de eerste maal is dat hier ooit een dame zonder hoed is versche nen om getuigenis af te leggen. Dat is een beleediging voor de rechtbank en een af keurenswaardige manier van optreden. Wanneer u zich zoo gedraagt bewijst u daarmee, dat u een vrouw bent van een bij zonder onverschillig en zonderling karak ter. Als u hier komt, behoort u dat behoor- lijfr gekleed te doen en zich behoorlijk te gedragen. Ik hoop dat u zich schaamt. rechtbank zal u de onkosten die u gemaak heeft om hier te verschijnen, niet vergoe- den." (Dat vrouwelijke getuigen met een hoen op voor den rechter behooren te verscny- nen Is niet bij de wet voorgeschreven, ma" een regel van orde van proces-behandeling voor de rechtbank.) De Daily Telegraph" meldt nog dat ge durende de hittegolf van vorige week vrouwelijke rechter haar hoed afzet dat geen waarschuwende donderslagen den hemel weerklonken! I GOUDA, 1 Sept. 1932. Feestelijkheden op Koninginnedag. Koninginnedag is als een Zonnedag, zoo- als byna steeds het geval la, aangevangen, maar in den namiddag is er een egaal- grijze lucht gekomen, waaruit flinke plas regens zijn neergekomen. De Zwemwedstrijden voor leden van de G.Z.C. •De wedstrijden, welke in de Stedelijke Zweminrichting werden gehouden hebben er niet veel hinder van gehad, ze zyn alle behoorlijk afgewerkt. Was de deelneming aan de wedstrijden belangrijk, het bezoek j J. J. Pot, in de Sociëteit had wel grooter kunnen zijn. Dat is wel jammer, want er waren heel spannende races en de wedstrijden in het popduiken waren zeer geslaagd, om dan van de groote attracties, de polo-matchen te zwygen. Een detailbespreking daarvan moeten we dit maal achterwege laten; we volstaan met de vermelding der uitslagen, die aldus werden vastgesteld: Uitslagen. 50 M. Vrije slag voor meisjes-leden bene den 14 jaar. Meisjes: 1. N. den Boer 45.2 sec.; 2. H. Hupkes 50.3 sec.; 3. F. Brinkman 92.4 sec. Jongens: 1. H. J. van Weelde 39.2 sec.; 2. H. Korf 40.4 sec.; F. van Ejjk 51.3 sec. 3 x 50 M. Wisselslag raeasjes-adspiranten G.Z.C.—de Zijl. 1. Ploeg de Zijl 2 min. 16 sec.; 2. Ploeg G.Z.C. 2 min. 39.3 sec. 3 x 50 M. Wisselslag jongens-adspiranten G.Z.C.—de Zijl. 1. Ploeg de Zyl 2 min. 3 sec.; 2. Ploeg G.Z.C. 2 min. 4.3 sec. 3 x 50 M. Wisselslag Dames G.Z.C. de Zijl. 1. Ploeg G.ZD. 2 min. 16.4 sec.; 2. Ploeg de Zyl 2 min. 18.4 sec. 3 x 50 M. Wisselslag Heeren G.Z.C. de Zijl. 1. Ploeg G.Z.C. 1 min. 55.1 sec.; 2. Ploeg de Zyl 2 min. 1 sec. 50 M. Rugslag voor Dames. 1. M. de Bruijn 50.4 sec.; 2. L. de Weger 53.2 sec. 50 Rugslag voor leden beneden 14 jaar. Meisjes: 1. J. Gravestejjn 51.3 sec.; 2. C. Hulleman 58.2 sec.; 8. Lok 1 min. 00.3 sec. Jongens: 1. P. Hulleman 52.3 sec.; 2. H. J. van Weelde 54.2 sec. 50 M. Vrije slag voor Heeren. 1. W. den Boer 30.1 sec.; 2. G. Gravesteyn 32.1 sec.; 3. W. N. de Bruyn 32.2 sec. 50 M. Vrije slag voor Dames. 1. N. de Weger 38.2 sec.; 2. M. de Bruijn 41.3 sec. 5 x 50 M. Vrije slag voor Xongens-adspi' nuiten G.Z.C.—de Zijl. 1. Ploeg G.Z.C. 3 min. 09.1 sec.; 2. Ploeg de Zyl 8 min. 09.2 sec. 5 x 50 M. Vrye slag voor Dames G.Z.C. de Zijl. 1. Ploeg G.Z.C. 3 min. 32.2 sec.; 2 Ploeg de Zyl 3 min. 59.1 sec. 5 x 50 M. Vrije slag voor Heeren G.Z.C.- de Zijl. 1. Ploeg G.Z.C. 2 min. 48.2 sec.; 2. Ploeg de Zyl 3 min. 02.2 sec. Popduiken v^or leden G.Z.C. Dames: 1. L. de Weger 81.2 sec.; Rook 36 sec.; 3. N. de Weger 36.1 sec. Heeren: 1. W. den Boer 20 sec.; 2. A. de Jong 21.2 sec.; 3. K. Rook 22.3 sec. Waterpolo. G.Z.C. III—de Zijl II 3—0 G.Z.C. II—de Zyl I 4—2 G.Z.C, IMaas I (Rotterdam) 12 Het Ringsteken op versierde rijwielen. Het ringsteken op versierde rijwielen heeft op de iMarkt onder groote belangstel ling plaats gehad. Het aantal deelne- iners(sters) was vrij belangrijk en aar. de versiering der rijwielen was heel wat zorg besteed. De jury stelde na den kamp de volgende uitslagen vast, waarby voor de versierde rijwielen aparte pry zen werden toegekend. Uitslagen Ringsteken. Ie prys Gerard Boama met 6 ringen; 2e pr. Aaltje Zeverboom; 3e pr. Piet Sprik; 4e pr. Mferie Janssen; 5e pr. Greta Verzijl; 6e pr. Petrus Bosma; 7e pr. Jacob Rook; 8e pr. Lodewijk Verboom; 9e pr. Wim Sib- bes; ló pr. Mies v. d. Berg, allen met 4 Versierde rijwielen. Ie pr. Marie Janssen, een schemerlamp; 2e pr. Dit Kranendonk, doos postpapier; 3e pr. Henk Sibbes, een vulpen; 4e pr. Groep Verzyl, een Ping-Pongspel. Concert „St. Caecilia". Tijdens de wedstrijden gaf de Harmonie -St. Caecilia" een concert op de Markt dat groote belangstelling trok. De Cano-wedstryden in de Katteneingelgr&cht. De cano-wedstrijden, welke aanvankelyk in de vroege namiddaguren zouden plaats hebben, zyn met het oog op de zwemwed strijden, welke dan plaats vonden, naar den «vond verplaatst. Er was door dit te samen vallen ook aanvankelyk een te geringe deelname. Voor de avondwedstryden kwa men er echter voldoende. Het was een heel aardig gezicht die lichte «nelle cano's met groote snelheid als 't v/are «ver 't water te zien giyden: er waren spannende races by. Jammer genoeg was hét aantal vrouwelyke deelnemers te gering °m daarvoor een nummer te do°n varen. Een volgend maal moeten er tjeh meer komen! De wedstryden, welke onder leiding ston- oen van den heer N. H. van Schelven en «ndere leden der Feestcommissie, gaven de volgende uitslagen: De nitslagen. Jongens van 12—15 jaar: le prys niet toegekend; 2e prys C. Ver fde te Boakoop. Deelnemers boven 15 jaar: le prijzen C. v. .d. Heuvel en W. v. d. Straaten; 2e pryzen Dolf Weyers te Til burg en Eduard Bovenkamp; 3e pryzen Herm. van Elk en A. Dernee; 4e prys* H. E. Kok. j Tweepersoons cano's. j Deelnemers boven 15 jaar: le pryzen Cor van Hoorn en Gys Gernee. Deelnemers beneden 15 jaar: N, de Weger en Adriaan de Jong. De pryzen, welke bestonden uit verguld zilveren, zilveren en bronzen me tailles wer- 1 den met een toepksaelyk woord door den voorzitter der Feestcommissie, den heer G. VreJeoest' uit gereikt, waarby alle deelnemers bovendien een fraaie plaquette ontvingen, waarop de Koninklijke Familie is afgebeeld. j De wedstryden werden opgeluisterd door muziek van de „Bazuin". Concerten en Feestverlichting. j Gedurende de avonduren had in de Groote j Kerk een orgelbespeling plants van den heer de Man met medewerking van solisten, j Daarover wordt eiders in dit blad meer ge- meld. Het Stedelyk Muziekkorps onder lei- J ding van zyn directeur, den heer Joh. Fa- briaan» gaf vervolgens op de Markt een j openbaar concert, dat de Uoudsche Winke- liersvereeniging ter gelegenheid van haar 3ü-jarig bestaan aan de burgery aanbood. Dit concert heeft evenals steeds groote be- j langstelling ondervonden. Drommen men- j schen woonden de uitvoering van het aar dige populaire programma by. Daar ditmaal het traditioueele vuurwerk niet op het programma was gesteld, ver- spreklden de feestgangers zich direct na het concert naar die stadsgedeelten, waar een verlichting was ontstoken. De Turfmarkt- bewoners hadden voor een aardige atiractïe gezorgd door spuitende fonteinen in 't wa ter te plaatsen, die door kleurige verlich ting een fantastischen aanblik boden. De hoogstraat- en Kleiweg-bewoners hadden wederom voor een fraaie verlichting ge zorgd, ditmaal dn gebroken 'boogvormen die vanaf de Markt of de Kleiwegsbrug bezien een feërieken indruk maakten. Ook in de buitenwy'ken was fraaie ver lichting aangebracht. De Graaf van Blois- straat had zich op byzondere wyze uitge sloofd. De mooi verlichte ophaalbrug vol lichten was de entrée tot de straat die van begiin tot eind tot een fraaie kleurig-lich- tende berceau was gemaakt aan 't begin waarvan een slotpoort met torens was ge bouwd, een schitterende nabootsing van zandsteen. Boven de poort was het wapen van den Graaf van Biois aangebracht. Alle hulde aan de ontwerpers dezer ver siering en verlichting, die den ganschen avond een enorme belangstelling heeft ge trokken. Dit geldt ook voor de P. C. Both- straat, die mede tot oen fantastisch geheel was gemaakt. In de Korte Akkeren was de Boekenberg- straat in vollen feesttooi. Daar had men ditmaal een groote feestverlichting in 't midden der straat aangebracht, terwyl in de Muziektent het eigen muziekkorps der bewoners de feestvreugde verhoogde. In de Graaf van Bloisstraat was er ook muziek, die voor de feeststemming zorgde en tot een dapsje animeerde. In Kort Haarlem zyn de Cronjéstraat- btfwoners niet gelukkig geweest. De regen heeft alle illusies aan een schoone feestver lichting verstoord, wat heel jammer is. Was er in de buitenwyken een echte feesteiyke stemming, in de binnenstau bleef het vry stil, met uitzondering van de Turf markt en Nieuwe Haven, waar zich drom men menschen bewogen. De Koninginnedag is weer voorby; met gepaste vreugde is de nationale gedenkdag in Gouda gevierd. Laffe baldadigheden. In den nacht voorafgaande aan den Ko ninginnedag hebben baldadigen de lafheid begaan om de materialen benoodigd voor de feestverlichting van de Turfmarkt en de Cronjéstraat te beschadigen. Op de Turf markt werden een paar motoren te water en in de Cronjéstraat draden voor de verlichting Ook van andere stadsgedeelten vernai we van pogingen tot vernieling, welke zyn veydeld. Het is te hopen dat de politie, die op deze vernieling is attent gemaakt, er in zal slagen de bedryvers dezer laffe baldadig heden op te sparen. roept herinneringen wakker aan Bach's Suite. De organiat, de heer de Man, bege leidde, naar gewoonte, keurig en gaf eenige orgelsoli, waarvan vooral de welluidende „Pastorale" van Guilmant zeer geappre cieerd ia. Hiet bezoek had grooter kunnen zyn; we zagen ditmaal niet zooveel buitewnenachen als anders. De Provinciale weg Gouda—BoskoopGouwsluia. Het staat vast, zegt het Hbld., dat de be kende molen van Abbenbrook, staande m den Ham, ten behoeve van den in aanleg I zynden provincialen weg GoudaBoekA— I Gouwdluis moet verdwijnen. De AJ^.V.V.-postzegeiB. De Alg. Ned. Vereeniging voor Vreemde lingenverkeer (A.N.V.V.) te 's-Gravenhage verzoekt ons de aandacht te willen vestigen op het feit, dat de byzondere Nederlandsche postzegels, welke in waarden van 2?i, 6, 7% en 12M cents (verkoopwaarde resp. 4, 10, 11 en 15 cents) ten behoeve dezer ver eeniging zyn uitgegeven, nog slechts gedu rende 2 weken, n.l. tot 15 September a.s., by de postkantoren verkrygbaar gesteld zullen worden. Daarna biyven deze zegels echter nog geldig tot 1 Jan. 1934. Voor allen die sympathiseeren met het doel der A.N.V.V., n.l. de bevordering van het vreemdelingenverkeer naar en in Ne derland, en deze fraai uitgevoerde postze gels nog niet kochten, iB er dus nog gele genheid, zy het ook gedurende korten tyd, van deze belangstelling te doen blyken. De zegels zyn ook verkrygbaar aan het secretariaat voor Vreemdelingenverkeer Gouda, Markt 31. De programma's van Thalia i In het Thalia-Theater draait vanal' mor genavond de film „Shanghai Express", de nieuwste Josef Sternberg productie, met de filmster Mariene Dietrich in de hoofdrol. In deze film, die gemaakt is naar de boeien de roman uit het door oorlogen verscheurde China, worden de andere hoofdrollen ver vuld door Ciise Brook, Anna May-Wong en Warner Oland. „Shanghai Express" had overal groot Orgelconcert St. Janakerk. Dit moment van gewyde kunst op den nationalen feestdag is, door de jaren heen, zóó tot traditie gegroeid, dat het niet ge mist kan worden. Van de concertgevers verw(acht men, dat, by de samenstelling van het programma, rekening wordt gehouden met den aard van den feestdag, maar dit maal werd daaraan slechts in zooverre vol daan, dat begonnen werd met gemeenschap- pelyken zang van het Wilhelmus en geëin digd met het Wien Neêrlanids bloed. Verder bestond het programma louter uit Duitsche liederen, 'n paar Vlaamscbe en 'n Italiaansch zangnummer. Ze waren mooi en werden door Mevrouw J. M. Jiskoot met heldere, klankryke stem, goed vertolkt, en vooral de 2 liederen van Guido Gezelle, getoonzet door de Nederlandsche componiste Cathari- na van Rennes, sloegen in, maar, heusch, 't publick vraagt op dezen dag werken zoo niet uitsluitend, dan toch voor 't over- groote deel van Nederlandsche herkomst en in dat opzicht stelle men het niet ireer teleur. Behalve de reeds genoemde sopraan- soliste, verleende Mej. Corrie van Baten burg uit den Haag haar medewerking als Celliste. Zy heeft 'n soepele, lichte streek en speelt muzikaal, voelt blijkbaar de mu ziek terdege aan. Ze speelde stukken van Bach, Nardini, Mann en Eecles; dit laatste De Schouwburg-Bioscoop brengt vanaf Vrydagavond de „Salontiroler" ook wel ge naamd de „Hoogtoerist", met Otto Walburg en Trude Berliner in de hoofdrollen. Verder treden in deze komische film op Erika Giassner, Maria Solveq, Eugen Rex, Max Erlich e.a. Als tweede hoofdfilm brengt de directie „Nippon", drie avonturen in oud en modern Japan. Van deze film verkreeg de Ufa Film My. het aUeenvertooningsrecht. De hoofdrollen in „Nippon" worden vervuld door do voornaamste acteurs der Shoskiku Film My. productie te Tokio. Het eerste gedeelte van de film verplaatst de toeschouwers 1000 jaar terug, toen hqt eilandenryk de priesters oppermachtig heerschten; het tweede spéélt in den Ja- panschen riddertyd; het laatste gedeelte laat zien Japan zooals het nu ia, een mo derne groote mogendheid inplaats van een middeleeuwschen staat. „Nippon" is een talkie uit het land van de ryzende zon, in Japansch milieu, met echte Japansche „sterren". Wedvlucht postduiven. De postduivenvereeniging „De Zwaluw' hield Zondag j.l. een wedvlucht met oude en jonge duiven vanuit Rozendaal. Afstand 56.3 K.M, Aankomst eerste duif 10.02.48, laatste duif 10.17.01. Los 9 uur. De pryzen werden behaald als volgt Willemse 1; J. v. Groningen 2; K. v. Gro niingen 3, 7, 9, 11, 15, 31; B. Rapis 4, 6, 8, 10, 23, 24, 26; J. Murk 6, 34; Joh. Wollik 12, 16; F. Leys 13, 14, 28, 29, 32, 33; W. Plokkaar 17; W. J. Nellesteyn 18; W. J. Jansen 19, 20, 25, 27; J. Radix A. Nieuwveld 22; B. de Waaf 30. De postduivenvereeniging ,,'t Centrum hield Zondag j.l. een wedvlucht vanaf Noyon. Afstand 299 K.M. Aankomst eerste duif 1.01.37, laatste duif 1.30.54. Los 7.30 u. De pryzen werden behaald als volgt: F. Bunschoten 1; F. Stalenberg 2; C. Wabbyn 8, 15; W. Houtman 4, 9, 10; M. Holthuyzen 5, 7, 14; H. Wlieszer 6; F. Schouten 8; C. de Jong 11, 16; J. de Jong 12; H. Versteeg 13; H. Korevaar 17. Aan deze wedvlucht waren ook kasprijzen verbonden. Vanaf Rozendaal hield deze vereen, ook een wedvlucht. De pryzen werden behaald als volgt: H. Wieder 1, 2, 20; C. Wabbyn 3, 4, 21; J. ©ennis 5, 7, 18, 23; C. de Jong 6, 27; F. Schouten 8, 11; M. Holthuyzen 9, 22, 25; H. Versteeg 12, 24; P. Bunschoten 13; J. de Jong 15, 17; W. Houtman 10, 14, 16, 19, 26. Aankomst eerste duif 10.21.12, laatste duif 10.34.02. Deze vereen, houdt op Zondag a.s. een stedeiyke vlucht vanaf Parkestöne. Inkor- ven 2 September tuaschen 6% en 7 Va uur. De postduivenvereeniging „De Reisduif' hield Zondag jj. een wedvlucht met oude en jonge duiven vanuit 'Roosendaal. Afstand 56.3 K.M. Aankomst eerste duif 10.01.11, laatste duif 10.09.44. De pryzen werden behaald als volgt: A. Wout 1, $0, 111; H. Wagemans 2, 10G. Ouweneel 3, 81; A. Schouten Jr. 4, 39; P v. Hattum 5, 13, 18, 96, 117; P. Boot 6, 45, 54, 60, 114; W. v. d. Valk 7, 87, 113; W. Rietveld 8, 27; J. Annaars 17, 33, 35, 56; P. Koek 11, 46, 47, 52, 88; W. Blom 12; P. v. d. Pool 14, 16, 24, 37, 43, 62, 93 94, 107; G. Hammer 16, 58, 70; G. Vonk 19, 99, 103, 116; C. Walraven 20, 4^ 49; P. v. d. Landen 21, 30, 118; W. Spruit 22, 57, 89, 90, 106; C. Broer 23, 2», 61, 64, 72, 75, 76, 108; T. Sas 25, 116; G. de Vos 26, 53. 77; A. Roedolf 28, 61, 71, 78; M. v. d. Heuvel 81, 66, 79, 100; M. Blok 32, 36; W. v. Delft 84, 66, 65; P. Baks 86, 44; B. v. d. Berg 40; J. v. d. Valk 42, 63; J. Bron 48, 112; D. Gibben 50, 08, '95; B. Buurman 55, 69; G. Brenkman 59; A. Slobbe 67, 92, 97; M. de Bruin 73, 101; H. Lakerveld 74; A. Schou ten Sr. 82, 102; J. Mikkers 83, 84, 110; H. Scholten 86, 91; J. J. de Jong 98; J. J. Lakerveld 104; F. J. de Jong 105; P. Noo- tenboom 109; j De postduivenvereeniging „Het Westen" hield Zondag j.l. een wedvlucht vanuit Röo- sendaal. Aankomst eerste duif 10.02.17, laatste duif 10.14.06. I De pryzen werden behaald als volgt: A. v. Reeden 21, 24, 25, 29, 36; W. Luynen- burg 2, 8, 28, 28, 42; W. Wildschut 3, 18, 37, 41; G. Blanken 4, 34, 39; P. Broekhui zen 5, 13, 16, 30, 81; W. de Jong 0, 10, 11, 17, 26; M. Massar 7, 9, Hl, 33; J. Schouten 12, 22; A. Harreman 14, 27, 32; C. Ver- blouw 15; G. Schouten 20, 35; M. Lakerveld 38; J. v. d. Weyd© 40. Volksgaarkeuken. In de Volksgaarkeuken werden In de maand Augustus in de zaal verkocht 1310 porties, afgehaald werden er 727, tezamen 2045. UIT DEN OMTREK. BOSKOOP. Het pand van den heer v. d. Willik, De heer D. C. v. d. Willik, sigarenhande laar wonende aan de Dorpstraat alhier, is nog niet niet de provincie tot overeenstem ming gekomen, aangaande den prys van z(jn perceel, wat eveneens voor het verkeer moet wyken. Daar evenwel de werkzaamheden der provincie zoover gevorderd zyn, dat ge noemd pund moet worden afgebroken, heeft de provincie achter het bestaande perceel van den heer v. d. W. een houten gebouw geplaatst. Hangende nu de eindbeslissing, heeft de heer v. d. W. er in toegestemd, wanneer het noodgebouw aan zyn te stellen eischen zal voldoen, om tydelyk daarin zyr intrek te nemen. WADDINXVEEN. De steunregeling. Op het verzoek van het gemeentebestuur om de fabrieksarbeiders, die werkloos zyn geworden aan de papierfabriek „de Schoo ne Haas" alhier, in de Rykssteunregeling te do«n opnemen, heeft de Minister goedgun stig beschikt. De uitkeeringen moeten ech ter in overeenstemming zyn met de door den Minister vastgesteld normen van de werkelyke verdiensten .zoodat zy eendeels overeenstemmen met de landarbeiders, an derdeels met die der meubelmakers. Ai Alt K/1 UERKJiil'EiN. Veemarkt Gouda. 1 Sept. Aangevoerd in totaal 2397 stuks, w.v. 276 slachtvarkens. Pryzen: vette 13 ct. levend met 2 korting; Londen- sche en zouters geen noteering. 885 magere varkens 7—14, 1188 biggen ƒ3—5, 5 runderen 125—175, 34 nuchtere kalveren 36, 1 graskalf, 1 schaap, 6 bok ken en geiten ƒ26, 1 paard. Handel in alle soorten stug. Kaasmarkt Gouda. 1 Sept. Aangevoerd 381 partyen. Pry zen: le kw. met r.m. 22—25, idem 2e kw. 1721, zware 26, -extra zware 28. Han del traag. BOTER. Aanvoer 966 ponden. Pryzen Goeboter 0.70—0.80, Weiboter 0.55—6.65 per pond. Handel matig. EIEREN. Aanvoer 93500 stuks. Pryzen: kipeieren 3.504.60, eendeieren 33.50 per 100 stuks. Handel vlug. Graanmarkt Gouda. 1 Sept. Nieuwe oogst. Tarwe 6.75 7.50, Rogge 4.25—4.50, Gerst 5.50—6.Ö0, Haver 5.756.25, Erwten 1115, alles per 100 K.G. Coöp. Zuid-Holl. Eierveiling G.A. (C.Z.H.E.) te Gouda. 1 Sept. Aanvoer 90200 kipeieren. Pry zen: 56/58 K.G. ƒ3.70—3.90, 68/60 K.G. 3.90—4.00, 60/62 K.G. 4—4.20, 62/66 K.G. ƒ4.20—4.40, bruine 56/68 K.G. ƒ3.80—4.70, kleine eieren 3.203.60, heneieren 2.20 2.50. kleine eieren ƒ3.203.60. Eendeieren. Aanvoer 2000 stuks. Pryzen: ƒ2.302.80 per 100 stuks. Coöp. Groentenveiling voor Gouda en Omstreken. 1 Sept. Snyboonen ƒ211.70; stok- boonen 2.807.60; slaboonen ƒ2—4.80; spekboonen ƒ2.10—3.50; kropsla ƒ1.10 3.20; komkommers I ƒ35.20, idem II 1.402.90; bloemkool 211, andy vie 1.102.90 per 100 stuks; peen 1.903.70; rabarber 1.102.10 per 100 bos; augur ken fyn 12—16, 2e srt. ƒ8—11, grof ƒ2— 3, bommen ƒ12 per 100 K.G.; tomaten A ƒ1—1.50, idem B 1—1.10, idem C ƒ1.— per 100 pond. SPORT EN WEDSTRIJDEN. aanloop en polatok-hoogspringen, 4 x 100 M. estafette. De puntentelling voor elk nbmifiëf is ata volgt: no. 1 6 pnt.; no. 2 5 pnt.; no. 3 4 pnt.; no. 4 3 pnt.; no.>6 2 pnt.; no. 6 1 put. De vereeniging met het hoogst aantal be haalde punten wint den Lok-wisaelbeker welke thans in het bezit is van de vereeni ging TH.OJt., te Gouderak. De beste prestaties zullen tevens gelden als de G_A.K.-kampioenschappen. OUAAÜLOOZK OWNS!. Groote effectenzwendel ontdekt. HAMiöUltfj, 1 Segt. Nadat de recherche te Hamburg giisteren een effectenzwendel ten bedrage, van 200.000 markt op het spoor wist te komen, wist zy gisteren een millioe- nenzwehdel te ontdekken. De bankier S. en den Nederlander C., zouden verschillende bedragen hebben gesmokkeld en daarmede overtredingen had begaan. C. had de effec ten uit Nederland meegebracht en het mooie bedrag weer naar het buitenland ge smokkeld. De betrokken bankier was reeds in het begin van dit jaar wegens deviezen- zwendel eenmaal gearresteerd. De Neder lander is voortvluchtig. De tocht van de Graf Zeppelin, j PERNAMBUëJgrxl Sept. Het luchtschip Graf Zeppelin is hedenmorgen te 7.36 te Hernambuco geland. Dit is de vyfde reis die de Graf Zeppelin in 1932 over den Oceaan naar ZuldAmerika onderneemt. De Pelikaan naar Indië vertrokken. AMSTERDAM 1 Sept. Hedenmorgen om 6.31 ia het vliegtuig de Pelikaan van Schip hol naar Ned-Indië vertrokken. Aan boord bevindt zich" 1 passagier voor Batavia. Hèt toestel neemt 210 K.G, post en 27.730 K.G. lading mee. De bemanning bestaat uit den eersten piloot de Bas, den 2en piloot v. Steenbergen, den mechanicien Fransen en den marconist Dik. Het toestel is om 9.37 in Leipzig geland, waar het om 10.09 weer is opgestegen. De „Yolendam" kan niet vertrekken. Naar wy heden van de directie van de Holl. Amerika Lyn vernemen, is het vertrek van het s.s. „Volendam" naar Amerika, dat hedenavond zou plaats vinden, uitgesteld. Wanneer het schip thans zal vertrekken is rog niet te zeggen. Een vaste uitzendtyd voor het fonds voor de Binnenvaart en voor de Vrijdenkers, vereeniging. De Minister van Waterstaat heeft beslist dat het Onderwysfonds voor de Binnenvaart dat tot nog toe beschikte over Va uur zend- tyd per maand, vanaf 1 Oct. elke week zal mogen uitzenden en wel iedere Woensdag van 19 uur tot 19.30 uur. De NjC.R.V. zal dezen tyd beschikbaar moeten stellen. Ook de Vrydenkersvereeniging zal in het vervolg mogen uitzenden en wel elke eerste Zaterdag van de maand te beginnen met 3 Sept. van 19 uur tot 2QjUur. De ^qndtyd van de Vrijdenkers Radio-Omroep moet worden afgestaan door de Vara. WISSELKOERSEN. 30 Aug. 1 Sept. Officieel. Londen 8.68% 8.61% Berlyn 69.07% 59.10 Parys 9.74% 9.74% Brussel 34.44 34.47% Zwitserland 48.15 48.21 Weenen Kopenhagen 44.70 44.40 Stockholm 44.45 44.80 Oslo 43.30 43.30 New-York 2.48% 2.487» Niet officieel. Madrid 20.— 20.— Milaan 12.74 12.75 Praag 7.36 7.35 WATERPOLO. Wedstryd G.G.Z.—H.Z. en P.C. Voor de polo-cdmpetitie is a.s. Zondag te dezer stede vastgjesteld de wedstryd G.Z.C. •H.Z. en P.C. voor de promotie-degradatie eerste klasse. Vriendschappeiyk worden gespeeld G.Z. IIHJZ. en P.C. II en G.Z.C. III—de Zyl comb. De wedstryden beginnen om 2.15 uur. De Dinsdagavond j.l. alhier vastgestelde besMssingsmatch A.Z.C.de Zyl is niet doorgegaan. De ontmoeting zal nu a.s. Dinsdagavond 7 uur plaats vinden. ATHLETIEK. De Lok-beker-wedstrijden. A.s. Zondag, vermoedeiyk op het Olym- pia-terrein, zullen de jaarlyksche athletiek- wedetryden om den Lok-beker worden ge houden, waaraan dan tevens de persoonïyke ,A.K.-kampioenschappen verbonden zyn. Het programma vermeldt de volgende nummers: 100, 400 en 1500 M. hanfloopen, discus- en speerwerpen, kogelstooten en vèrspringen met aanloop, hoogspringen met Prolongatie 2 Beursover zicht. De Beurs was heden over het algemeen onregelmatig. De aarzelende tendenz In Wallstreet en de zwakkere houding der pro ducten bewerkten een deprimeerenden in druk. De eisch van Duitschland op ontwa- peningsgebied wekte eenige verontrusting. De meeste fondsensoorten liepen terug. Een uitzondering vormden Philips en Aku's waarin ruime omzetten vielen waar te ne men. Vooral in Unilevers ging het druk toe. De aankoopen die de noteering naar boven brachten, stamden van de zyde der speculatie. Philips 4 hooger, Aku's moes ten zich een opoffering van enkele procen ten getroosten. Rubbers flauw, zagen zich een 8-tal pun ten ontgaan. Suikerwaarden konden zich niet hand haven. H.V.A.'s verloren 3 Tabakken aangeboden en beduidend lager. In Kon. Olie had het aanbod de overhand, het fonds verloor 5 c/c. Ook de Am. petro- leumwaarden liepen terug. Scheepvaarten luier Amerikaanache fond sen noteerden byna algemeen beneden pari teit. RADIO.TELEGRAFISCH WKKItRKRKirT 1 September. Hoogpte stand 769.8 te Brest. Laagste stand 780.5 te laafjord. Verwachting: Zwakke tot matige weste- lyke, later waarschynlyk weer ruimende wind. Betrokken tot zwaar of half bewolkt Waarschynlyk tydelyk regen. Weinig ver andering in temperatuur. APVERTENTÜN. STOOM EN VAN „DE PELIKAAN" GOUDA StoomerU en Ververij vanaf 1907. 10 TELEFOON JOM.

Goudsche Courant | 1932 | | pagina 2