Laatste Berichten. Beurs van Amsterdam. Ontvlekken en Oppersen m - Economische toenad^ing tot Ned.Indië. j Prof. mr. Bruins voorzitter der te benoemen commissie. Naar wü vernemen zal zeer binnenkort de aamenstelling van de commissie voor eco nomische toenadering tuBschen Nederland en de overige gebiedsdeelen van het Ryk bekend worden gemaakt. De regeering heeft prof. mr. Bruins verzocht het voor zitterschap dezer commissie op zich te ne men, Prof. Bruins heeft zich daartoe be reid verklaard. Aanleg provinciale wegen en werkverschaffing. Overleg tusschen tien Zaausche gemeentebesturen. (R. én, W. der gemeenten Zaandam en Wormerreer hebben aan Ged. Staten het verzoek gericht om de werkzaamheden aan de wegen nog in dezen herfst aan te pak ken en voor zoover zy voor uitvoering ge reed Waren, by die werken, voor zoover zy in hef gebied dier gemeenten liggen, uit sluitend Zaansche werklieden te gebruikeq. Daarop is geantwoord, dat Ged. Staten wenschen, dat te dezen opzichte overleg zal worden gepleegd met alle tien Zaansche ge meentebesturen. Als gevolg daarvan werd naar het, «Handelsblad meldt, gisterenmor gen onder leiding van burgemeester Ter Laan te Zaandam een vergadering gehou den, waarby vanwege Ged. Staten aanwezig waren jhr. Reigersman, provinciaal hoofd ingenieur, en de heer Krytx, chef van de uit voering van de wegen. Dezen hebben ter vergadering medege deeld, dat er inderdaad een groot stuk werk voor uitvoering gereed is, ml. de nieuwe provinciale weg van het Kalf te Zaandam naar Purmerend in aansluiting aan de nieu- /we brug over de Zaan, waarvoor Woens dag de eerste paal geslagen is. Indien men echter verlangt, dat het werk door Zaan sche werklieden zal worden uitgevoerd, dan kan dit niet anders geschieden dan zonder machines, dus met schop en kruiwageh. Dan wordt het dus een vorm van werkverschaf fing, en is het de vraag, of de loonen daar door geregeld kunnen worden in overleg met de vakvereenigingen. Dit overleg moet nu eerst geschieden. Het spreekt vanzelf, dat het werk, op deze wyze uitgevoerd, aanmerkeiyk duurder komt dan by aanbe steding met machines. Maar de steun van provinciewege en van het Ryk is daarby niet uitgesloten. De dagelyksche besturen van de tien ge meenten zullen ten spoedigste over deze beide onderwerpen beraadslagen. Doorvoer van zeevisch stopgezet. Het Nederlandsche contingent in i Frankrijk niet langer benadeeld. Op de vf-agen van het lid der Tweede Ka mer den heer Drop betreffende het nemen van maatregelen in verband met de ver zending van versche zeevisch uit Engeland in vrachtvervoer via Hoek van Holland naar Frankryk, antwoordde de minister van Economische Zaken en Arbeid, dat het hem bekend geworden was, dat versche zeevisch in beperkte hoeveelheid uit Engeland via Hoek van Holland werd ingevoerd en daar na wérd doorgezonden naar Frankrijk, zoo dat die leveringen ten nadeele kwamen van het voor Nederland door Frakrijk vastge stelde contingent voor versche zeevisch. In overleg met en met medewerking van de desbetreffende Nederlandsche impor- teurs-vischhandelaren is bedoelde verzen ding van Engelsche zeevisch evenwel stop gezet, zoodat te dien opzichte geen verdere maatregelen behoeven te worden genomen. Onze uitvoer naar Engeland. E«n adres der Ned. K. v. K. te Londen aan onzen minister van GEMENGDE BERICHTEN. Het vliegongeluk nabij Tubbergen Verhalen van ooggetuigen. Omtrent hel ongeluk niet een Zweedsch postvliegtuig bij Tubbergen. waarbij de piloot en maroonist weiden gedood, meldt het Twentseh Dagblad Tubantia nog het volgende Aan den rand van een ongelijk heideveld op een terrein? waar zich een aantal hooi oppers bevindt, ia de S.E.-A.A.E neerge stort- Dit terrein is eigendom van den land bouwer Üolbach op Droste, wiens boerderij in de onmiddellijke nabijheid ligt. De zoon van Golbach vertelde, dat zijn vader en hij nachts om twaalf uur nog op waren. Ze hoorden te middernacht zwaar motorgeronk, hetgeen op zich zelf niets bij zonders is daar eiken nacht eakele vlieg tuigen daar passeeren. Het geronk was ech ter zwaarder dan gewoonlijk en de zoon maakte tegen zijn vader de opmerking, dat het toestel, dat uit dc richting tusschen Almelo en. Friezenveen kwam. blijkbaar erg laag vloog De machine vloog over de boer derij in de richting Tubbergen. maar kwam direct daarop weer terug. Toen hoorden Golbach en zijn zoon een versahrikkelijk lawaai, dat eenigen tijd aanhield, waarop het toestel neerplofte, het was. vertelde de zoon, alsof er een granaat ontplofte. l)e vuder was het eerst op de plaats des onhetls aanwezig en haalde den piloot, die reeds overjeden was. onder een zwaai stuk van de .stuurcabine vandaan. De zoon hoor de in de richting van het heideveld gekerm en in een der kuilen vond hij den zwaar gewenden marconist. In een oogwenk waren toen tieritAllen personen uit de onmiddel lijke omgeving aanwezig, die trachtten den zwaar gewonde zoo Veel mogelijk hulp te vcriecnen. Weldra was ook dr. Hüff ter plaatse, die de eerste hylp verleende en <jen ruaivconttt nftftr het ziekenhuis te Almelo liet-vervoeren. Uit den gehfelen omtrek stroomden de menschen toe; overal bad men het- zware geionk en tied enormen Slag gehoord Dp kapelaan van de parochie te GeeBte- len was ook gewekt door het geraas en den slag en onmiddellijk naar de plaats de», onheil* gegaan om zoo mogelijk geestelijken bijstand te verleenen. De, marconist Utter- gard was aanvankelijk buiten kennis, maar Aan den minister van Economische Za ken en Arbeid is het volgende adres gezon den: De Nederiandsche Kamer van Koophan del te Londen heeft met toenemende ver- on trusting kennis genomen van alle maat regelen, die van Bntsche zijde genomen zijn in verband met den invoer van buiten- landsc-he pjoducten. Ofschoon zij tot dusverre uitsluitend een adviseerend standpunt heeft ingenomen en dus den Nederlandsctien exporthandel, naar gelang er aanvragen voor steun binnenkwa men, door middel van advies heeft bijge staan. vei meent rij dat thans, daar de con ferentie van Ottawa is afgeloopen, de tijd gekomen is. dat ivan Nederlandsche zijde actie moet worjj/i gevoerd. In de eerste plaats zal, ook al worderf alle te Ottawa gedane voorstellen niet uitr gevoerd, vooreerst een dreigende wolk bo ven den Nederlandschen exporthandel naar het Britsche Keizerrijk blijven hangen, wel ke onzekerheid, ook al mocht het later meevallen, voor geruimen tijd eu nu reeds een hoogst tnuikenden invloed zal uitoefe nen op de mentaliteit van den Nederland- schen exporteur. Nederland^heeft -door jarenlangen vlijti- gen opboüw van industrie, land- en tuin bouw. veeteelt, visscherij. enz. getracht zijn afnemers, waaronder ook de Bntsche. zoo goed mogelijk te bedienen. Wederkeerig heelt het altijd als vrijhandelsland zijn deyren opengesteld om buitenlandsche pro ducten. dus ook de Britsche. ongehinderd binnen te laten Daar deze maatregelen toch in hoofdzaak genomen worden als een represaille of dreigement tegen tariefmuren, die door an dere landen opgeworpen zijn en waaraan Nederland zich niet schuldig heeft gemaakt, vermeent de Kamer, dat Nederland zoowel op oeconomische als op moreele gronden het recht heeft te verzoeken, dat haar een bevoorrechte positie wordt verleend bij den handel met het Britsche Keizerrijk. De Kamer is er van overtuigd, namens de geïnteresseerden hij deri' Nederland- sclien—Britschen handel niet beter te kun nen doen dan het bovenstaande te Uwer Excellence's kennis en beoordeeling te brengen, in de hoop, indien dit niet met het landsbelang in strijd is, te mogen ver nemen. of u de opvatting van de Kamer in dezen deelt. tpoedig kwam hij weer bij. De kapelaan heeft hem niet naar de oorzaak van het ongeluk gevraagd en zoover bekend, heeft de mecanicien daarover aan niemand iets medegedeeld, (fttergard. die zwaar gewond was aan hoofd en beenen, zeide erg moe te zijn en stamelde ..sehlafen, schlafen". Daarnaast toonde hij nog zorg te hebben voor de post. die met hetJvliegtuig werd vervoerd, doch op dat punt stelde men hem gerust, f Dne postzakken, een zware en,twee klei ne zakken, werden met het toestef vervoerd. De jiostwelke vrijwel onbeschadigd bleek te zijn, werd naar liet postkantoor te Almelo vervoerd, vanwaar ze naar Zweden is ver- l'assagiera waren er niet in de cabine, maar wel waren er levende wezens in, n.l. een moeder-aap met eenige jongen. De moe der bleek dood te zijn. evenals twee der jóngen. Eén der aapjes was* echter geheel ongedeerd Het diertje is naar Almelo ge bracht. Zooals gemeld is het vliegtuig eerst tegen den schoorsteen van een boerenhuis opge botst. Deze boerderij, eigendom van den landbouwer Boerman, ligt een eind weegs ten Noorden van den straatweg, c. De heer Boerman, vertelde, dat hij te omstreeks 12 uur wakker was geworden, doordat een vliegtuig heel laag over het huis vloog. Hij hm toen zijn ontstemming over dat feit uitgesproken. Toen de machi ne echter direct weer terugkwam, had Boer man gemerkt, dat er iets niet in orde was. ..Die zoekt een terrein voor een noodlan ding" had hij gezegd. Wat er toen gebeurde, vertelde B.. is haast niet te beschrijven. Het wns een geweldig geraas en het afschie ten van een kanon was er niets bij. De schoorsteen werd afgerukt, doch daarvan hoorden wij niet9. Het toestel heeft ook nog de spits van deq*gevel aan de voorzijde af gerukt. Nadat het toestel den schoorsteen van het dak der boerderij had afgerukt, is het aan de andere zijde van den straatweg, blijkbaar met den rechtervleugel, tegen een huis gevlogen waarin de heer Iraming een kruidenierswinkel heeft. Tusschen dit huis en de boerderij van Boerman vloog de S.E.-A.A.E. tegen eenige dennenboomen. welke totaal afknapten. Ook eenige palen van het telefoonnet wer den vernield. Het dak van den kruidenierswinkel werd zeer zwaar beschadigd. Onder dat dak be vonden zich de slaapplaatsen der negen kin deren van "het gezin Imming. Wanneer men de aangerichte verwoesting ziet, mag het een wonder iieoten, dat het toestel niet tot de binnenzijde vA^tdhuis is doorgedron gen. De kinderc^HK^^^tok aan een ern stig gevaar ontsn^HË^^K De heer Immii^UPMe. dat hij ook wakker was geworden door het motorge ronk. Toen het toestel tegen het huis op botste. was het een geluid dat hooren en Wen verging OnmwidelJijk was hij naar boven gerend, waar hij de kinderen, over eind zittend in hun bedden aantrof, geluk kig allen ongedeerd Binnen in huis is vrij wel geen schade aansrencht, maar het dak is ieelijk toegetakeld. Reclameplaten en een Uithangbord zijn zelfs weggerukt. De kas- tenjeboomen. welke voor het huis stonden, werden van hun kruinen beroofd. De bevolking van Geesteren is diep on der den indruk van het vreeselijk ongeluk. De landbouwer Boerman vertelde, dat het wel hieel ongelukkig is, dat het toestel niet een 50 meter ten Zuiden van zijn huis is neegekomen. Daar is een groote, vlafcke weide, waar het toestel weilicht had kun nen dalen. Op tournee met Maurice Chevalier. De piAtusUp |Han Beuker en Wouter Denijs zijn intgenoodigd om mede te wer ken aan een tournee van Maurice Chevalier gedurende de tweede helft van September. Zij zullen als begeleiders en tevens ais solisten optreden te l'arijs, Weenen. Rome, Milaan. Turijn, Praag. Brussel en Antwer pen. Noodlottig auto-ongeluk. Twe« dood en en tw®e zwaar gewonden. Gisteravond om 11 uur is op den Haar lemmerweg bij den overweg van de spoor baan naar de Haarlemmermeer, een uit Amsterdam komende vrachtauto op en mo- torrijwiel-met-zijspan gefeden. Vermoedelijk brandde hot achterlicht van liet motorrijwiel niet. De vrachtauto ver pletterde motor en zijspan vrijwel en zwenk te vervolgens naar rechts, door de afraste ring neen op de trambaan, waardoor het tiomspoor van Haarlem naar Amsterdam versperd werd. De motorrijder en zijn 12-jarig dochtertje dat op de duo zat. werden onmiddellijk ge dood; zijn vrouw en een kind. die in den zijspan zaten, werden over den weg geslin gerd. Ook de chauffeur van de vrachtauto sloeg uit de stuur-cabine en bleef ernstig gewond bewusteloos op den weg liggen. Hedennacht is ook de vrouw in het zie kenhuis te Haarlem overleden. Hei kindje dat bij de moeder in de zijspan zat is niet gewond. Kranige oude dame. Voorkomt een inbraak. Te Rotterdam is aangehouden de 32-jarige bankwerker A. S. die op heelerdaad betrapt werd toen hij niet behulp van een valsohen sleutel de woning van de familie J. aan de ijveihofstraat aldaar trachtte Linnen te dringen. De bovenbuur van de familie J., ec-h 02-jurige dame, had den man gezien. Zij begaf zich naar beneden en vroeg hem wat hij daar te doen had. Toen het ant- wodrd haar totaal onbevredigend voorkwam gaf zij den indringer eerst een flinke klap op zijn hoofd en daarna 'n schop, waarna de man wijselijk de vlucht nam. Burgers hadden inmiddels bemerkt wat er aan de, hand was en zij achtervolgden den man tot dat deze een paar agenten in de armen liep. Deze brachten Wém naar het politiebureau aan den Bergsingel waar zijn verklaring dat hij een vriend m het bewust® huis had wil len afhalen geen geloof vond. Hij is opge sloten. Geen reddingsmiddelen aan zee. Omdat er 's Zondags gezwommen wordt. dn den gemeenteraad van Zoutelande kwam aan de orde een verzoek van Vreem delingenverkeer om een bijdrage in de kos ten van aanschaffing van reddingsmidde len. B. en W. stelden voor f 2b te verlee- Een cfer leden» was van meeding, dat de zee te Zoutelapde niet gevaarlijk is. Boven dien kon de vereeniging zelf best de kosten betalen. Merkwaardig was de redeneering van een der andere leden. Hij iiad principieel be zwaar tegen inwilliging van het verzoek. Omdat de Zondag op het strand ontheiligd wordt, had hij gfen vrijmoedigheid B. en W. in dezen te volgen. De burgemeester (Htaatk. Geréf.) liet ech ter een ander geluid hooren. Het ging vol gens hem niet aan, zulk een standpunt in te nemen. Ook «>p Zondagen moet hulp wor den verleend aan menschen, die in nood verkeeren. al zijn ze langs een zondigen weg in dien nood geraakt. Toch staakten over het voorstel van B. en W. de stemmen, zoodat de zaak in de volgende vergadering weer aan de orde komt Paniek in een New-Yorksche „Ondergrondsche''. John Duys kalmeert de reizigers en brengt ze in veiligheid. Wij lezen in de Tabakskoerier: -Tot de hondertien. die op 8 Augustus ont snapt zijn aan deil verstikkingsdood in een ondergrondschen trein te New-York, behoort de op onze tabaksmarkt welbekende heer John Duys. Hij kwam juist van Cuba en was aan de halte der Twee-en-dertigste straat in den „subway" gestapt om naar zijn kantoor te gaan. Even voor City Hall stond de trein plotseling stil, alle lichten gingen uit de wagens vulden zich met een dikken rook. Door kortsluiting was in den trein brand ontstaan. „Tien minuten langer in dien trein en wij waren allen gestikt" vertelde de heer Duys. Een hevige paniek brak uit onder de reizigers, maar John Duys behfeld zijn tegenwoordigheid van geest. Hij wist de menschen In zijn wagen, waaronder vele vrouwen en kinderen, te kalmeeren. trok aan den noodbeugel, waardoor alle portieren automatisch worden geopeijd en hielp de reizigers uitstappen. Door de pikdonkere en vol rook staande tunnel voerde hij het verschrikte gezelschap naar een plaats, waar «een lift was en daar kropen allen, één voor één. door een nauw gat. naar boven op straat. Da New-Yorksche dagbladen waren vol lof over het kordate optreden van den heer Duys. De Rotterdam sche Diergaarde. In de Diergaarde is men wel gedwongen snel te leven. De teleurstelling met den Zee-olifant is nog maar enkele dagen oud en reeds zijn er weer aanwinsten te ver meiden. die bij de bezoekers groote belang stelling zullen kunnen wekken. De verza nding in het Reptielenhuis ie namelijk door de onvermoeide zorgen van twee trou we medewerkers weer kostelijk verrijkt. De heer J. T W Ernde, 2e machinist s.s. Sta- tendarn. bracht n.l. van zijn laatste reis een mooie partij Amerikaansche siersctiild- 1 padjes, aardige bontgekleurde moerastfewo- ners mee, en een babij alligator, zoo klem ais 'men ze zelden ziet, veel „snoezugei' nog dan die wuarmee Jo.--phi.ne Baker zich liet fotografseren. Gok de zee-aquariën wer den door den heer Emde goed bedaoht, eenige l'antervlek-padvissolien (üpsunus) een Egeivisch (Cluiamycterus Bchoepfi), 2 Abodefdufs die m Amerika den karakteris tieken naam Sergeant-Majoor dragen (Abo- üefdut saxatiiis), een Caesarvisch (Ba thy s- toma rimntor) en verschillende fraaie an dere zeevischjes wier naam wij niet zullen vermelden. Daarnaast verraste de heer tl. J. L. Bos man, hooldmaclunist m.s. Bibajak, de Dier gaarde met een partij schitterende Indische KoraalVisachen, die de aquarium verzame ling welke toch ul reeds aantrekkelijk was, zeer bijzonder maakt. Het' meest opvallend ia een kleine aollec- tie Batisten. Behalve de prachtige Batistes Uncatus blauw niet oranje roode lijnen, die trouwens reeds in de verzameling vertegen woordigd was. vindt men nu eenige Batistes armatus, wier zwarlbruine kleur aan bek en keel door diep blauw wordt aigewisseld. De balistes-visschen zijn verwant met de koffer, en blaasvissclien eft hebben daar mee hun eigenaardige tantten en kieuwope ning gemeen. Het vleeech is bij de meeste soorten vergittig door de uanwezigbeid van een alkaloïde en veroorzaakt hevige verlam* mingsverschijnseien en ingewandsstoornis sen. In het dubbele aquarium tot dusver al leen bewoond door een groote tekelvarken- visch JDiodoq hystrix) vindt men nu ook een flink exempLaar van de eenkleurige Te- traodon ïmmaculatus. Beide behooren tot de koffer- of blaasvisschen, die bekend zijn door hun vermogen om hun lichaam met lucht op te blazen, waardoor zij zelfs met de buik omhoog aan de oppervlakte van het water kunnen drijven. Verder treffen we weer een groote ver scheidenheid van de kleurrijke bewoners der koraalriffen aan. behoorend tot ver schillende families. Verwant met het beken* de Dnebund-koraalvischje. Amphiprion per- eula. dat zich zoo uiterst moeilijk in het leven iaat houden, zien we hier nu Amphi prion polymnus. ook met drie witte banden over het lichaam, waarvan echter de hoofd kleur niet ptoinje. maar zwartgrijs met oranje is üp alIVriei andere soorten, zooals de k I eu r ver ande reS^ghlpinephel us en Lu- tionus. en verachUlenUe merkwaardige vor men die voor de eerste maal in het aqua rium der Diergaarde aanwezig zijn kunnen we. zonder te uitvoerig te worden niet in gaan. Wellicht is er binnenkort nog gelegen heid daarover bijzonderheden te melden. Wanneer men weet hoeveel moeite het kost al deze bewoners der warmere zeeën veilig en wel naar hier te transporteeren. dan begrijpt men welk een diepgevoelde er kentelijkheid de Diergaarde past tegenover do boven reeds genoemde heeren Emde en LUCHTVAART. Sportvliegen naar Engeland. Ook van de Nationale Luchtvaartschool. Gisteren in het vroege morgenuur is een luchtvlootje onzer sportvliegers van Waalhaven opgestegen met bestemming het vliegveld Heston naby Londen. Er heeft zich een British Aviation Hos pitality Association (The Viscountese Fli- bank and the Committee) gevormd om de sportvliegers van het vasteland, w.o. uit België, Frankryk, Duitschland, Zwitserland en Nederland te ontvangen. De Nederlandsche deelnemers aan dezen tocht zyn de heer M. A. G. van der Leeuw uit Rotterdam met zyn Puss-Moth, de heer R. van Romunde uit Den Haag met een pas sagier, de heer F. ten Bos uit Almelo, de heer C. Kolff met den chef-instructeur der Nationale Luchtvaartschool, de heer C. van Nierop uit Hillegersberg en de heer C. van 't Groenewout uit Rotterdam met den heer jhr. P. H. v. d. Wall Repelaer van Putters- hoek uit Dubbeldam, allen met Panéervlieg- tuigen. De administrateur der rationale Luchtvaart School, de heer M. J. L. Ros- man, heeft de tocht naar Engeland meege maakt. Na aankomst op Heston zyn de deel nemers in verkeersvliegtuigen naar Londen vervoerd en is de thee aan boord geserveerd. Vandaag werd in sportvliegtuigen ge vlogen van Heston naar Bristol en vandaar naar Liverpool (Hoston), alwaar een gardenparty aan de deelnemers wordt aangeboden. Het diner zal worden gebruikt op den White Star Line „Auristic". Het gemeentebestuur van Liverpool zal het gezelschap ten stadhuize ontvangen en na het diner een bal aanbieden. Den derden dag zal na een picnic de luchtreis worden voortgezet naar een der vliegvelden in de Midlands en verder naar Heston. Een afscheidsbanket in het Mayfair Hotel zal den dag sluiten. Den vierden dag zal van Heston worden opgestegen naar het luchtvaartpark Han- worth, verder naar Lymphs, waar een lucht vaartmeeting op groote schaal de deelne mers het afscheid niet gemakkelyk zal ma ken. Evenwel zal de vloot dien middag het Kanaal weer oversteken naar de respec tieve continentale bestemmingen. oosrr-iNDiE. „Ernstige Symptomen". Begrijpt men in Holland wel voldoende? In het „Soerab. Hbld." van 15 dezer vin den wy een artikel van Zentgraaff ogjier het opschrift „Ernstige Symptomen". Hy constateert, dat thans velen in Nederland leven, in de verwachting dat het bezit van koloniën ook thans nog direct voordeel kan Uitleveren aan een volk welks algemeen welvaartspeil zoo belangryk hooger ligt dan dat van het armoevolk in Indië. VJij citeeren verder: Het volk in Holland, ook in dezen tjjd nog krachtig door zyn zichtbare en\>nzicht- bare reserves... de arbeidende klasse ook thans nog beschermd door een kostelyk complex van Sociale voorzieningen, en zich hardnekkig verzettend tegen elke verlaging van het loon, hoezeer deze noodig en re dely k is door de belangrijke verlaging van het prijsniveau... En liier een volk, eene zwijgende massa van tientallen millioenen menschen, naar Hollandschen maatstaf volstrekt armoedig bezitloos, uitgemergeld. Voor deze gewel dige menschenzee is het leven éérte aan eenschakeling van kleine maar nijpende zorgjes, één bedachtzaam tobben over cen ten. Zy zwijgt en draagt. Zjj blyft rustig' en. in haar gloedt niet de neiging tot verzet welke in Westersche volken vol heftige Taegeerten, zoo snel kan uitlaaien tot ge vaarlijken brand. De Oostersche massa aanvaardt en mom pelt: di taqdir; het staat geschreven. En ziet aan gindsche zyde der zeeën. Daar vragen welgevoede, welgekleede, welgehuisveste arbeiders om maatregelen tot bescherming van hun product... en zi) schijnen zelfs niet te willen begrijpen hoe schandelyk-grof het verlangen is, dat hun welstand zal worden betaald door den be- zitloozen Inlander. Daar is stil of openlijk verzet tegen zoo veel dat de zorgen der Indische Regeering kon verlichten. Men heeft gezien hoe velen in Indië die zorgen-verlichting zien; de Volksraad nam amendementen en moties aan welke eene duidelijke taal spreken. Zy schrapten den derde nkruiser van de begrooting: zy verminderden het Marine- budget met 592.000 welke door Nederland moeten worden betaald; zy wenschen eene voor Indië gunstiger verdeeling der defen- siekosten, waarvén Holland een grooter en Indië een kleiner bedrag zal dienen te be talen. En men begrype het wel: deze voorstel len zijn onlangs aangenomen met de hulp van Hollanders aan wier goed-vaderland- sche opvatting niet kan worden getwijfeld. Begrijpt men in Holland wel voldoende wat dit beteekent Begry.pt men hoe de stemming in deze samenleving moet zyn, wanneer personen van allerlei politieke richting i in het pogen, Iwdie te niet goed te praten financieelen druk waarvan Holland profiteert. Men spreekt van de billijkheid der kos tenverdeling tusschen (Holland en Indië doch men dient nooit uit het oog te ver dat Indië een land is zonder eenige finan- cieele weerkracht. De reservies, door bedryf en onderneming gevormd, bleven niet hjer, doch vloeien naar de landen in het Wes ten, en zoo bleef dit land zonder weer standsvermogen van beteekenis. Dit as geen verwijt aan personen of systemen; de omstandigheden moesten hiertoe leiden fin Holland heeft begrepen dat het Indië moest geven wat mogelijk wps. Maar het feit blyft bestaan, en nie mand mag spreken over „kostenverdee- ling", wanneer, hy niet kan inzien dat Holland het grootste deel van zijn welvaart dankt aan Indië, dat bezitloos bleef zonder andere draagkracht dan die wordt geboren uit het bewonderenswaardig vermogen dezer bevolking tot aanpassen, tot dragen en .aan richting Samengaan ontlasten >an een Hy die dit niet begrijpt of niet wil er kennen, zal nooit beseffen dat eene „bil lijke kosten verdeeling" Indië wel zeer zal moeten ontlasten, voor men haar als recht vaardig mag qualificeeren. Zeker, ook Holland heeft zyn nooden en zorgeni; de malaise liet ook ons vaderland niet onberoerd. Dit mag echter geen reden voor Holland zyn om te vergeten wat het in dezen tijd aan Indië schuldig is. Ook hier teekent het begrip eener eereschuld zich af. RECHTZAKEN. De Rotterdamsche Rechtbank heeft gis teren veroordeeld: W. J. P., 38 jaar, koopman te Capelle a. d. IJssel, gedetineerd en L. L. de G., 27 jaar, monteur-chauffeur en koopman, eveneens gedetineerd, wegens diefstal van auto's in Rotterdam en Amsterdam, tot twee en een half jaar gevangenisstraf ieder. De Recht bank nam in aanmerking, dat den laatsteii tyd van deze diefstallen herhaaldelijk voor komen. Zy achtte daarom een flinke straf noodzakelijk, temeer, waar de verdachten buitengewoon driest de diefstallen op touw hadden gezet. De 41-jarige koopman N. S., uit Eindho ven, recidivist en gedetineerd, die mede plichtig zou zyn geweest aan de diefstallen, werd vrijgesproken. De moord op rijksveldwachter Tap te Kerkdriel. Het cassatieberoep der gebroeders R« verworpen. De drie gebroeders R., zyn door de Tiel- 8che rechtbank veroordeeld tot dertien jan1 gevangenisstraf wegens moord, op Oude jaarsavond 1.1., gepleegd, te Kerkdriel, op den Rijksveldwachter L. Tap, die na een vechtpartij met deze personen in een grep pel dood werd gevonden, waarby bleek, dat hij zes messteken had ontvangen. In hooger beroep veroordeelde het gerechtshof te Arnhim één der gebroeders, G. R., tot der tien jaar en de beide anderen, beiden gé- heeten J. R., tot tien jaar. Voor den Hoogen Raad heeft de procureur-generaal tot ver werping 'van het cassatieberoep geconclu deerd. De Hooge Raad heeft het beroep ver worpen. ..La-*-*-* STADSNIEUWS. GOUDA, 2 Sept. 1982. Het nieuwe Café-Restaurant „Ter Gouw". De hoek van de Bleekerssingel en Boele kade, ter plaatse waar jarenlang bet woon huis stond waarin de familie Overbosch, later Dr. Aalfs hun woonplaats hadden ge vestigd, heeft een geheele verandering ondergaan. Het voormalige woonhuis is ver dwenen en op dezelfde plaats hebben de architecten Van der Heyden i Niieuwen- huyzen uit Rotterdam een geheël. nieuw ge bouw doen verrijzen in modernen styl, dat tot hotel en café-restaurant wordt ingericht. De heer F. J. de Vries, voormalig chef in het bekende café-restaurant Coomans te Botterdam, die een 25-jarige practyk in dit vak achter den rug heeft, opent daar mor gen, Zaterdagmiddag 4 uur zyn Café restaurant „Ter Gouw". Wat een verandering met den vroegeren toestand. Daar is nu gekomen een modern cafe-restaurant, modern van bouw, modern van inrichting, alles in de puntjes verzorgd naar de eischen van hygiëne, comfort en gezelligheid en practische bruikbaarheid. Een draaideur geeft toegang tot de ruimp benedenzaal, waar de keurige betimmering en verlichting prettig aandoen. Natuurlyk er ook centrale verwarming, dan is er een koel-installatie voor de dranken etc. en een Philips radio-installatie zorgt voor de mu zikale verstrooiing. Voorts zyn er gelijk vloers telefooncellen, de keuken met oven, Ijsmachine, Ijskasten, alles van het nieuwste systeem. Een breede trap voert naar de bovenver dieping, waar een aardige vergaderzaal die voor partyen ook geschikt is en enkele een en twee-perèoons kamers, voorzien van koud en warm water beschikbaar zyn voor hotelgasten. Voor hen is er ook badkamer. Op dezelfde etage zyn de kamers van den heer de Vrie§. gelegen. Een bijzondere attractie is wel de daar ook ge legen daktuin, die uitzicht geeft op het drukke verkeersptint Spoorstraat-Katten singel-Kleiweg. Het behoeft geen betoog dat een nieuwe zaak als deze ook beschikt over een goede povisiekelder en een wyn- en\ bierkelder. Voor hen, die per auto kamend, de inrich ting willen bezoeken, wordt parkeergelegen heid geboden aan den Kattensingel aan de waterzijde. Bericht voor de Scheepvaart. Het herstel van de Kleiwegsbrug. De Havenmeester der gemeente geeft hiermede belanghebbenden kennis dat rekenen van 5 September a.s. af en tydena den duur der herstelwerken aan de Klei wegsbrug te Gouda, aldaar desgewenscht gelegenheid voor doorvaart kan worden verleend echter alléén op werkdagen en wel van 11.24 tot 11.87 uur en van 15.38 tot 15.46 uur. F. K. M. Heyne. t Woensdag is te Scheveningen do heer I; K. M. iHeyne, directeur der N.V. Ver. Fahr. Stearine Kaarsen en Chém. Prod, te Gouda, na langdurig lyden, in den ouderdom van 56 jaar overleden. Het aantal w^rkloozen op 1 September. Het aantal werkloozen bedroeg op 1 Sep- terber 1718. Ingeschreven zyn by de Arbeidsbeurs aardewerkers 158, letterzetters 38, bouw vakken 401, houtbewerking 142, lederbewer king 5, kleedingbewerking 35, metaalnijver heid 146, papierbranche 4, textielindustrie J6, suikerwerkers 62, sigarenindustrie 81, landbouw 26, pakhuisknechts, schippers knechts, koetsiers, chauffeurs 254, kantoor personeel 32, huiselijke diensten 13, fa brieksarbeiders 188, transportarbeiders 91 Totaal 1718. Tojtaal 1718, vorige week 1717. De scheepvaart door de IJsselhavensluis. pedurende de maand Juli, kwam door de IJsselhavensluis 230 schepen, inhoudende 10290 M3. De Goudeche Motorclub. Zondag maakt de Goudsche Motorclub een tochtje naar het z.g. stille strand te Scheveningen. Vertrek te 10 uur. terug "cheriM 6 uur. Woensdag te 9 uur houdt de club een le den vergadering in de zaal van de fa. Duin- stee, a.d. Markt. Oefenavonden Goudsche Reddingsbrigade. Ingevolge het vroegere sluitingsuur der Stedelyke Zwem-Inrichting in de maand September, zullen de cursussen der Goud sche Reddingsbrigade op de Maandag- en Woensdagavonden, in het vervolg niet van 8 tot 9 uur gehouden worden, doch van 7 tot 8 uur té beginnen niet a.s. Maandagavond. Openbar^ Leeszaal en Bibliotheek. De volgende boeken liggen gedurende de fflaand September in de Leeszaal ter lezing, e kunnen nu reeds besproken worden. Romans. A BerntsenNebogang. Dagboek van ®®n froótestadsdominee. W. Deeping: De F. M. DoBtojewsky: De idioot. J. K. v. Eerbeek: Lichting '18. H. Gobsch: Waan- °pa 1934. L. Penning: In den greep van goud. J. p. Rönne: Nazomer.,P. A. de «ver: Door donker en dood. A. Döblin: kanten. A. Seidel: Das Wunschkind. p Studiewerken. Muiford: Het geheim des levens. N. v. «1: Richtingslijnen. W. Stekel: Brieven «J «en moeder. M. von Boehn: Die Mode, Inrir ur de ^ries: Volksverhalen uit Ooat- liik ^onR: OP herten uit; Het vroo- Zonder BC^^oonee^' Hoe de dieren spreken; geweer op jacht. H. Fletcher: Flet- :mr. J. B: Use* (Nono); .JUaiÉr ïcK- ter?" C. Einstein: La sculpture africalne. K. H. de Raaf en J. Gris: Stroomingen en gestalten in de letterkunde. H. ten Kate: Over land en zee. M. Gysen: Ontdek Ame rika. A. Topharn: Memories of the Kaiser's court. P. Frémeaux: Les dernier jours de l'empereur. J. Jaurès: Geschiedenis der Fransche revolutie, 4 din. K. E. W. Stroot- man: Van Waga tot Bernadotte. Scheepvaart door de Mallegatsluis. Gedurende de maand Augustus kwamen door de Mallegatsluis 41U4 stoomschepen, inhoudende 300571 M3. en 432 andere sche pen met een inhoud van 84124 M3. Totaal 4636 sohepen, mlioudende 384695 M3.Ver der 4 houtvlotten, vormende 15 koppels, uilmakeafle 42 lagen hout. ®v Geestelyk adviseur. De bisaehop van Haarlem heeft kapelaan N. Greyteman, alhier, benoemd tot geeste lijk adviseur der af deeling Gouda van de R.K. Bonden van Slagerspatroons, Koper slagers en Loodgieters, Fabrieksarbeiders, Bakkersgezellen, Cacao- en Suikerwerkers, Metaalbewerkers, Transportarbeiders, Kleer makers en Naaisters. De verordening tot regeling van de Winkelsluiting. B. en W. hebben afgekondigd de verorde ning tot regeling van de avondsluitingsuren voor winkels en de datum van inwerking treding bepaald op 1 September. "TSraBZÖNlJBN. (Bulten verantwoordelijkheid def Redactie.) Blauw-WiUe-Bloempjesdag 3 September 1932. Geachte Redactie, Mogen wy door middel van Uw blad be kendheid geven aai^ onzen b'cempjesdag Zooals reeds eerden bericht is, bestaan er plannen om in Gouda te komen tot de op richting van een Tehuis voor Meisjes. Die plannen Rebben inmiddels vasten vorm ge kregen; de uitvoering er-van is al begon nen. Qok kan de „malaise" d* nuod/akelyk- heid van zulk een Tehuis niet tegenhouden. Nu doen wjj een beroep op de inwoners van Gouda: helpt allen ons oen klein beetje koopt allen een blauw-wit bloempje (blauw-wit zyn de jeugdkleuren) dan kunnen wy straks velen helpen aan een mooien en gezelligen avond in een vriende lijk Tehuis! Zaterdag 3 September zullen onze help sters door Gouda gaan met volle mandjes en leege bussen. Laat haar terugkeer zyn niet „uitverkocht" en een flink bedrag! U, Redactie, danken wü voor de verleen de plaatsruimte. Hoogachtend, Namens het Comité: Zuster IDA GUNNING. Mevr. J. H. VAN WIJK— KOUWENHOVEN. V UIT DEN OMTREK. CAPELLE a. d. IJSSEL. De fi*ma")A. Vuyk Zonen heeft een zoo danige/ opdracht voor scheepsreparaties ontvangen! dat zy in den loop der week ongeveer 80 arbeiders zal aannemen. GOUDERAK. Gemeenteraad. De Raad dezer gemeente kwam gister avond in openbare vergadering byeen. Te genwoordig, met den voorzitter, de Burge meester H. Bergsma, alle leden. De vergadering werd op de gebruikelijke wyze geopend, waarna de notulen werden voorgelezen en onveranderd goedgekeurd. Medegedeeld werd dat Ged. Staten heb ben goedgekeurd de wyziging begrooting 1932. Eveneens de heffing en verordening vergunningsrecht. De> heer Boer brengt verslag uit als com missielid tot nazien der rekeningen en ad- viseerd na een paar opmerkingen tot goed keuring. Medegedeeld wordt dat het waterleiding bedrijf een nadeelig éaldo heeft van 800, de gemeentedienst een voordeelig saldo van 4900. Het lichtbedryf een voordeelig saldo van 3607 en het Burgerlek Armbestuur een voordeelig saldo van 3400. Aah de orde komt daarna de verordening Drankwet. De Voorzitter deelde een en ander mede, inzonderheid over het in {gebreke blyven MARKTBERICHTEN. Boternoteering Leeuwarden. 2 Sept. Aangevoerd 10/3, 21/6, 2/12. Hoogste veilingprys 1.26; laagste veiling- prys 1.05; commissieprljs 0.83; hoogste mynprys 1.31; laagste m^nprys 1.08; middenprljs 1.10. Het Crisisbotermerk 65 cent. DEN HAAG, 2 Sept. De CrisisvZuivel- centrale deelt mede, dat in de week van 4 tot en met 10 Sept. de prijs van het Crisis- botermerk en voor de vervoervergunning wederom is vastgesteld op 65 cent per k.g. Botemoteering. Heden 83 cents per k.g. v De Boternoteeringscommissie deelt mede u)|t de Leeuwarder boternoteering voor van daag is vastgesteld op 83 cents per kg. Wij herinreren er aan, dat op dezen-ex portprijs der boter nog de accijns kom? SPORT EN WEDSTRIJDEN. van den beer G. Rook en waarom B. en W genoodzaakt waren deze «zaak te doen slui ten. Spr. meent dat B. en W. met Katten- dyk evenzoo moeten handelen, zoowel* met de verloven als met de vergunningen, en dat deel van de gemeente vry van verloven houden. B. en W. stellen den Raad voor aldus te besluiten. De heer de Bruyn zeide niet te hebben geweten dat Rook zyn verlof recht niet heeft betaald. Door de crisisomstandigheden is het hem niet mogelijk geweest te betalen. Spr. zegt dat het niet aangaat om menschen die in dezen tyd niet aan hun verplichtingen kunnen voldoen, broodeloos te maken. De heer Nooriander pleit voor opruiming dezer verlofzaak. De heer Vleggeert sluit zich by den heer de Bruijn aan. Het voorstel van B. en W. wordt verwor pen met 4 tegen 3 st. De verordening op de Winkelsluiting, zooals deze hier is aangenomen is door den Minister aan de Kroon voorgedragen ter goedkeuring. Ingekomen is een schrijven van den heer Vleggeert aan den Raad waarin hy vragen stelt aan B. en W. over de werkverschaf fing, allereerst waarom het Armbestuur de werkverschaffing aan werkloozen heeft ter hand genomen en waarom het loon. dat wordt uitbetaald veel te laag is. De heer Nooriander begrijpt niet hoe iemand over meer loon durft te spreken. De menschen verdienen 14 per week en dat acht spr. een behoorlijk loon. De Voorzitter zegt ook bezwaren te heb ben tegen de regeling, doch hij is er niet in gekend dus draagt hy ook geen verantwoor ding. De heer de Bruyn meent dat hier van werkverschaffing geen sprake is. Het hout dat gezaagd wordt is om uit te deelen a.s. winter aan de werkloozen zelf. De heer Boer zegt dat hij het volste ver trouwen heeft in het Burgerlijk Armbestuur en de loonen die uitbetaald wérden zijn hoog genoeg. Na nog enkele schermutselingen over de werkverschaffing gaat de raad in besloten zitting ter afdoening reclame's. STOLWIJK. Burgerlijke Stand. GEBORENCornells Marcus, z. V. A. van Wijngaarden en M. Kouwenhoven. Wouter, z. v. F. P. de Jong en A. Vermeij. Antonie. z. v. F. Struve. Gozina Cns- tiena. d. v. T. C. Koot en j. H. v. Schalk. Bertufl, z. v. J. Honkoop en A. Ben schop. Willy, d. v. J. Verkaik en W. van liet. GEHUWD: P. J. elt, oud 25 jaar, met E '1'. de Jong oud 17 jaar OVERLEDEN: A. T. Verkaik, oud 81 j echtg. van N. C. de Graaf. ATHLETIEK. Lok-bekerwedstrijden en G.A.K.-kampioenschappen. Telken jare organiseert het bestuur van de Goudsche Athletiek Kring wedstrijden voor den Lok-wissel beker, yrelke is uitge loofd door den heer Lok, bloemist en welke thans in 't bezit is van Thor, Gouderak. Aanvankelijk waren deze wedstrijden vast gesteld op 4 September, zooajs wij gisteren ook berichten, evenwel worden deze wed strijden op verzoek van eenige deelnemende vereenagingen gehouden op Zaterdag 10 September, vermoedelijk op het Olympia terrein. Aanvang half vier. De prestaties van de Lokbeker-wedstryd zullen tevens dienen voor de persoonlijke G.A.K-kampioenschappen: Waardoor aan deze wedstrijden nog een extra attractie wordt toegevoegd en zeer zeker door onze Goudsche Athleten hun beste been zal wor den voorgezet. KORFBAL. Bestuurswijziging Korfbalclub. Op de halfjaarlijksclie vergadering der Goudsche korfbal- en athletiekciub „Ter Gouw" zijn eenige wijzigingen in het stuur gekomen. Thans is het als' volgt le secretaris D Westdorp, Westhaven 41 2e secretaris Th. C. v. d. Linden, de la Keylaan 8. penningmeesterTh. de Weger, Vierde Kade 89, le voorzitter C. A. Bennie, 2e voorzitter F. Baaiman. Zondag a.s. zullen beide twaalftallen van „Ter Gouw" een proefwedstrijd op haar terrein spelen. WIELRENNEN. Van Egmond geslagen. Zoowel in de serie als in den her kansingsrit. Gisteravond zijn te Rome de series van het wereldkampioenschap Wielrennen over korten afstand voor amateutl aangevangen Er waren 26 deelnemers, die verdeeld wer den over 13 series, zoodat er dus ieer zuiver in matches deux werd gereden. Bij deze rennen is Van Egmond twee ma len geslagen, zoowel in zijn serie als in den herkansingsnt. beide malen door Oosten rijkers, die tot de kansloozen warden ge rekend. Van Egmond was zijn vorm totaal kwijt. De darmstoornis. waaraan hij eenigen tijd geleden heeft, zal daaraan wel niet onschul dig zijn. maar bovendien is deze baan voor sprints bijzonder snel. Hij kon in de con ditie. waarop hij op het oogenblik verkeert, niet snel genoég draaien. Hij reed in de achtste serie tegen den Oostenrijker Dusika. die in 122/5 sec. reed. In de herkansingsrit kwam hij tegen den Oostenrijker Sehaffer. den Italiaan Beref- tinni en den Tsjecho-Slowaak Hauft. Hier had hij dus met drie tegenstanders te maken Alleen de eerst aankomende werd geplaatst. Van Egmond. die de leiding nam. werd in de laatste vijf meter met een handbreed te door Sehaffer geslagen. Zeedaagsche in de R.A.I. De onderhandelingen vrijwel beëindigd. Van 18 tot 24 November. Naar het persbureau Van Diaa verneemt, zijn gedurende het afgeloopen jaar onder handelingen gevoerd tot het oprichten van een Sportgebouw te Amsterdam. Deze on derhandelingen hebben thana vrijwel tot ■MPIMUmi ftKMi. W* vamapina nama lijk, dat in het R.A.I.-gebouw binnenkort een wielerbaan zal worden gebouwd. Deze baan wordt, zooals de meeste banen, 166 2/3 Meter lang, zoodat zes ronden 1 è.M. be dfagen. Het ligt in de bedoeling zeer binnenkort met de werkzaamheden in het R.A.I.-ge bouw aan te vangen. Behalve de baan zul len tribunes voor ongeveer 7000 plaatsen worden gebouw^ Begin November zal de opening van het „Sportpaleis-Amsterdam' plaats hebben met het verrijden van een „Zesdaagsche". Deze zal dan van 18 tot 24 November plaats hebben. Voor de exploitatie van het R.A.I.-ge bouw als Sportpaleis wordt opgericht d „Internationale Sportgebouw 'Maatschappij te Amsterdam, welke door Nederlandsche en Duitsche geldschieters wordt gefinan cierd. De leiding van de exploitatie komt handen van den heer Friedrich Grolms, die gedurende een aantal jaren directeur was van de bekende „Rheinlandhalle" te Keulen. Voor de organisatie van de wielerwedstrij den zyn Fritz Rust uit Keulen en John Stol uit Amsterdam aan de nieuwe onderneming verbonden. Ten slotte vernemen wij dat niet alleen wielerwedstrijden in het Sportpaleis zullen worden georganiseerd, doch dat ook andere takken van sport zullen worden beoefend, De overeenkomst tusschen de „Intematio nale Spotgebouw Maatschapppy" en de di rectie van het R.A.I.-gebouw üioet voor een aatital jaren zijn gesloten. Alleen geduren de de wintermaanden zal het R.A.I.-gebouw als Sportpaleis dienst doen. Wy teeltenen hierby aan dat de defini tieve contracten nog niet geteekend^- Dit zal aan het einde van deze \Ueek schieden ten minste wanneer nog paar kleine, bestaande moeilykhaaefPover wonnen worden. Of het R.A.I.-getJpuw ook nog voor andere sportevenementen,!behalve de Zesdaagsche beschikbaar zal zyn, hangt geheel af van de vraag of er het volgende jaar een auto-tentoonstelling gehouden wordt. De beslissing hierover valt in den loop van deze maand. Wondt er wèl een tentoonstelling gehouden, dfep zou de zaal in December-weer ontruimd moeten worden. RADIONIEUWS. Programma voor heden. Hilversum: 5.45 Voordracht door Rijken. 6.00 Orgelspel J. Jong, 6.3o Vervolg orgelspel 7.00 Gramofoonplaten7.10 Ver volg V.A.R.A.-orkest8.00 Vrijz. Godsd Persbureau, 8 05 Vaz Dias; 8.15 Uit het Kürhaus te Scheveningen: Residentie-orkest o 1. v. Carl Schuricht m. m. v. het Toon- kunstkoor, Den Haag. Jo Vincent (sopraan) Suze Luger (alt), L. v. Tulder (tenor) en W. Ravelli (bas). Negende symphonie in d ki. t. op 125 met slotkoor naar Schillers „Ode an die Freude" van Ludwig van Beet- bóven. 9.35 Mevr. Immink Cost Budde Keligic i. h. hedendaagsche gezin10.00 dr P. D. Tj'alsma: Vrouw Zorg (II) 11.0D— 121-00. GramofoonplaVxu Huizen: 6.00 Causerie H. J. Steinvöort 6.30 Causerie dooi; A J. Herwig, 7.00 Radio dokter; 7.45 Causerie door A. C de Wit 8 00 De H.O.V. (Symphonie-orkest) o. 1. F, Schuurman, ü.a. Ouv. ..Tannhauser' Wagner, 9.00 F. Kloek: De zang der vogels 9.^0 Vervolg concert m. m. v. het N.C.É.V Dameskoor o. 1 v L. Lauenroth. O.a. Suite irjj b kl. t.. Bach, 950 Vaz Dias, 10.30—11.30 Gramofoonplaten DRAADLOÖZE DIENST. Gratie verleend aan de vijf ter dood veroordeelde nationaal-socialiaten. BERLIJN, 2 Sept. By besluit van heden van het Pruisische Staatsministerie zyn de doodstraffen die door de buitengewone rechtbank tegen de 5 nat.-socialisten, die zich hebben schuldig gemaakt aan moord op politieke tegenstanders, by wyze van be genadiging veranderd in levenslange tucht huisstraf. Ter motiveering van het gratiebesluit wordt medegedeeld, dat de veroordeelden op het tydstip dat zy hun daad deden, geen kennis droegen van de noodverordening van den Rykspresident tegen de politieke uit spattingen van 19 Augustus 1932 en dat zy onbekend waren met de zware straffen die deze noodverordening behelsden. Doodeiyk auto-ongeval. DORDRECHT, 2 Sept. Gistermiddag reed de 22-jarige A. Hartman uit Wieldrecht per fiets uit de ZeehavenJaan den Ryksstraat- weg op juist toen de kermis-exploitaM A. C. de J. uit Vlaardingen met zyn auto daar passeerde. De fietser werd door de auto ge grepen en een aantal meters meegesleurd. De ongelukkige bekwam een schedelbreuk en brak rechterarm en been. Hy overleed spoedig daarop. De auto, waarvan de remmen niet in orde bleken te zyn» werd door de politie in be slag genpmen, terwyi tegen den chauffeur procesverbaal is opgemaakt. Db plechtige uitvaart van Monseigneur Dr. A. C. M. Schaepmann. Het stoffëlyk overschot van Mgr. Dr. A. C. M. Schaepmann is gisteravond van de Sint Majellastichting te Bussum per auto overgebracht naar Rysenburg. Het stoffe- ïyk overschot werd begeleid door Pastoor Beumer en Kapelaan J. H. Koelman, die in <Je volgauto hadden plaats genomen. Te omstreeks half zeven kwam de stoet ip Rysenburg aan. Vele ingezetenen had den rich langs den weg geschaard. De klok ken luidden toen de stoet de terreinen van Het Seminarium naderde. De stoet werd op gewacht onder meer door den vicaris-gene- raai van het Aartsbisdom Mgr. D. Huurde* man, den President van het Groot Semina rium Prof. Dr. J. de Jong, vele professoren, aantal ^aastelii- ken rit de omgeving!' Onmiddellyk na aankomst werd de kist in de kapel opgebaard waarna de plechtige metten door Mgr. Huurdeman, geassisteerd door geestelyken en seminaristen werden gebeden, waarby lithurgische gezangen werden uitgevoerd. Hedenmorgen werden in de rouwkapel van het Seminarium heilige mis«en. voor de drievoet van Mg|. Schaap mann opgedragen door professoren van het Seminarium. Om 11 uur werd de ponteficaie Heilige Mis van Requiem gecelebreerd door Mgr. Jansen met ponteficaie assistentie. Ernstig auto-ongeluk bjj Gorinchem. GORXNQHEM, 2 Sept. Heden heeft onder Ar kei naby Gorinchem een vry érnstig auto-ongeval plaats gehad. De vertegen woordiger van de firma Mortier in Gorin chem, de heer de Jong, ging in Arttel een zynpr klanten bezoeken, Toen by zyn au(b verliet werd hy dopr een voorbyrydends luxe auto gegrepen. De «heer de Jong be kwam ©en ernstige beenbreuk benevens een diepe wonde aan het hoofd. De boteruitvoer naar Duitschland. DEN HAAG, 2 Sopt. Gisteren lieeft op tiei Departement-van Buitenlahdsche Zaken de voortzetting plaats gehad van de bespre kingen met vertegenwoordiger» dw Duit se lie regeering over het boter vraagstuk -De mogelijk head van een oplossing van het vaagst uk ia gebleken althans in dien yn. dat op de basis van de hier gevoerde be sprekingen thana door de Diuteche delega tie dverleg met Denemarken en Finland gq-, pieegd kan worden. Het conflict in de Scheepvaart. Naar wy vernemen hèeft de Ryksbetnid üelaar. mr.' de Vries, hedenmiddag op het Departement van Economische Zaken en Arbeid een bespreking gehad met partijen, betrokken in het eonfhet tusschen den Bond van Werkgevers in de Koopvaardij eM(|e Uontact-Uommissie,. gevormd uit den Cwitraien Bond van Transportarbeiders en de Centrale van officieren der Koopvaardij. WtöSJaKOEKSKN. 1 Sept. 2 Sept Londen Berhj'h Parijs Brussel Zwitserland Wfenen Kopenhagen Stockholm Öslq New-ïork 8.614 59.10 9.74| 34.47| 48.21 44 40 44.30 43.30 2.48A 8.614 59,124 9.744 34-48 48174;. 44.70 44.40 43.35 2 48| Niet-offic.ieel. 90.— 20 12.75 12 76 7.35 7.36 Madrid Italië i'ïaag Prolongatie 1 Beursoverzicht. De beurs waa heden vast gestemd. Direct de opening vormde eitJf ren in, Philips die zoowel van de-zijde van het- pqbljek als den daghandel op ruime Behaal werden gekocht. De reclamecampagne dte vqor verschillende nieuwe producten van hat concern wordt gevoerd, verleende een stimulans De koers trok tot 122 aan, doch dij hoogste koersen bleven niet gehand haafd. Unilevers kwamen op een eenigseins vérhoogd niveau. Na. het eerste half uur Was er een open hoek in H.V.A.'s die to, bj)ven 200 verbeterden. Een vrij belangrijke afdoening van de Visp was hiervoor de aanleiden de hoofdzaak. Tabakken waren stil, goed pryshoudend Petroleum waarden verwaarloosd Kon Olie noteerden hooger. Scheepvaarten gedrukt Am.ërik. fondsen ast. De obligatiemarkt was stil. RADIO-TELEGRAFISCH WEERBERICHT 2 September. Hoogste stond 770.1 te Clermont. Laagste stand 735.6 te Vestmanoer. Verwachting Matige, tijdelijk weilicht toenemende zuid-westehjke tot westelijke wsnd. Zwaai bewolkt of betrokken met tij delijke opklaring. Waarschijnlijk nog eenige tegen Weinig verandering in emperatuur Voorloopig overzicht van het weer in Augustus. Gemiddeld over de 5 hoofdstations was de ofhtendtemperatuur 2 graden boven nor maal. Het was in de eerste dekade een hal- vé graad beneden normaal, in de 2e en 3e dekade resp. 4 Mi en 2 graden boven nor-f maal. De grootste afwykingen kwamen voor op den 3en en 20en resp. 2Ma graad beneden en 7; graden boven normaal. Het gemiddelde dagelyksche maximum was 3Mi graad en het gemiddelde minimum 2% graad boven qormaal. Het aantal dagen met een maximum bo ven 25 graden bedroeg te de Bildt 14 tegen 4 normaal. Van deze zomersche dagen kwa men er 12 voor In een onafgebroken reeks, hetgeen een record is voor de Bilt. De neerslag was in Noord en Zuid-Hol land, Friesland en in het midden van het land 55. tot 75 procent beneden normaal, in Zuid-Limburg ongeveer 40 overigens 15 tpt 35,',< bepeden normaal. Te'de Bildt werden 222 uren zonneschyn waargenomen, tegen 175 normaal. Dit aantal uren is overtroffen in Aug. 1906, 1911 en 1914 met resp. 224, 254 en uren. ADVERTENTIEN. van HEEREN-COSTUUM 11.60 alleen persen 1.00. IDE PBUKAAN» - GOUDA Stoomerü en VerverH vanaf 1007. 10 TELEFOON HU.

Goudsche Courant | 1932 | | pagina 2