s N 45 N lik der izen itèle voor jzen JWE rduren? 5 en den. thandel d. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN No. 18082 Maandag 8 September 1932* BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, Dit bladverschijntdafelijks behalve op Zon- en Feestdagen licuren! BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, NIEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWUK, WADDLNXVEEN, ZEVENHUIZEN, en». Hiitdoirmiisclieiiliaiiileiiiiboii^ s TEL E F. J 311 na aantasten, daar een veroordeeling op grond FEUILLETON. 78 en (Wordt vervolgd). IK AS N NOTEN den boekhandel en de postkantoren. geopend van 96 uur. Administratie en Redactie Teleï. 100. de natie. te Staid- opgeno- onderiuuidelingen met Nederladd nog Mar belangrijke moeilijkheden voordeden. De voornaamste daarvan betreft de verdeelmg van het contingent van 60.0ÜÜ ton over de verschillende landen. Het plan tot het oprichten van een tor- meel urvoermonopolie schijnt men in zekere mate te hebben opgegeven. Men wil thans klaarblijkelijk pogen tot de oprichting een invoerbureau, dat uitsluitend de ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal ƒ2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging- per looper geschiedt. Franco per post per kwartaal ƒ8.16, met Zondagsblad J8.b0. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, by onze agenten en loopers, d Onze bureaux zjjn dagelijks luiere. 2746. Postrekening 4841 van bin nenkomende hoeveelheden boter alsook de prijzen zou hebben te controleeren. Geen contingenteeringen dan overleg. Volgens de ..Berliner Börsen-Uouner" is niet te verwachten, dat de veraoh diende maatregelen ter beperking van den invoer van landbouwproducten reeds door de groo- te noodverordening, welke Dmsdag wordt gepubliceerd, zal worden geregeld, daar de beraadslagingen hieromtrent nog met ge ëindigd zijn. Reeds thans staat echter vaat, dat het ontwerp van den rijksminister van Land bouw, dat in een groot aantal belangrijke contingenteenngen voorzag, m dezen om vang niet zal worden ten uitvoer gebracht. Verschillende in dit programma voorgestel de maatregelen zijn definitief van de hand gewezen. vreemde stemming had doen vertrekken, was geheel verdwenen Toen de maaltijd wan afgeloopen. was zij geheel tot zwijgen gebrachtook Alison deed geen poging de stilte te verbreken. Toen zij zieh in het kleine salon hadden teruggetrokken om de koffie te gebruiken, waren zij alleen. Mad ge, die een kieseh persoontje was. wachtte Ricketts in de gang op, en nam haar kopje van het blad, waarmede zij naar haar eigen kamer in de hoogere deelen van het huis mg. Zij wist, dat de zustere veel met el kaar te bepraten moesten hebben. Maar het duurde lang, voordat de onheilspellende stilte werd verbroken. Eindelijk was Tibbie genoodzaakt te spre ken Ailie, kan er mets aan gedaan worden? vroeg zij wanhopig. Neen, antwoordde AHle met kalme, on bewogen stem. Er kan hoegenaamd niets anders gedaan worden, dan dulden en wach ten op het einde Tibbie hief haar handen omhoog. Om Godswil, spreek niet zoo; het is het is afschuwelijkKun je hem niet ergena heenbrengen, iemand nemen, die op hem toeziet, hem opsluiten? Neen, om de eenvoudige reden, dat geen dezer duigen gedaan kan worden zon der de toestemming van den betrokken per soon. Je kunt er verzekerd van zijn, dat ik alles beproefd heb en dat het mij mislukt is. Laten we over wat andere spreken. Maar er is niets anders, zef 'Dbbia somber. O. lieve, lieve AUiel is, of rijk genoeg om dat wagen, of hij is besloten ADVERTENTIEPRIJS; Uit Gouda en omstreken (beh oor end» tot den be zorg kring) 1—6 regel* ƒ1.30, elke regel meer ƒ0.26. Van bulten Gouda en den bezorgkrlngi 1—6 regels 1.55, elke regel meer 0.30. Advertentiin in het Zateidagnummer 20 bjjalag op den prijs. Liefdadigheids-advertentiên de helft van den pry*. INGEZONDEN MEDEDEEL1NGENl—4 regels 2.26, elke regel meer ƒ0.60. Op ae /oorpagina 60 hooger. Gewone advertentiën en 'ngezonden mededeelingen bjj contract tot zeer gereduceerde* prjjs. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte, Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomat van Bollede Boek handelaren, Advertentiebureux en onze agenten en moeten daaga vóór de plaatsing aan het Bureau zijn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te *ön. Durf te leven; kwel U niet Met te veel gedachten. Werk uw werk en zing uw lied Onder blij verwachten. Duitsche openbare leven naar voren ala de nieuwe staatsburgers eener wordei Thans zijn de eischen vervat in de helmboodschap in vergaande mate men in het program der Duitschl rijksre- geering. Thans zyn wij zoo ver dtat solda tesk denken en een soldateske housing we derom in Duitschland worden begrepen. De Stahlhelm, welke de grijze rok draagt, waarin in het jaar 1914 een ‘«nig volk op trok ter bescherming van het vaderland, deze Stahlhelm is geen party. Hy stryut niet voor zich zelf, doch voor Duitschland. Hy wil niet de macht, maar wel; hy eischt geen staatsmacht, doch een machtigen staat waaronder Duitschland vryer, vreedzamer werk kan verrichten in een betere toekomst- Na den eed te hebben afgelegd trouw aan den bond te zullen blyven, werd het Deutschlandlied gezongen, waarna de twee de bondsvoorzitter de nieuwe vaandels in wijdde. Om half twaalf begon iOAAAA ITALIË, De Paus ontvangt de deelnemers van het PhyBiologisch Congres. Zaterdag heeft Z. H. de Paus in de Sala Ducale ongeveer 800 deelnemers aan ,’t Phy- siologisch Congres dat te Rome vergadert ontvangen. Allereerst werd Z. H. begroet door de meest vooraanstaande leden van hot Con? gres o.m. de Nobelprijswinnaars Meyelhoff uit Heidelberg, Frank uit München, Hill uit Londen en Euler uit Stockholm. De Paus onderhield zich met zijn gasten in het Italiaansch, Fransch en Duitscb. In een toespraak zei de Paus dat hoewel de physiologen verschillende godsdiensten aanhingen zy toch alle vereenigd waren in een ideaal: het ideaal der wetenschap. Tenslotte verleende de Paus den katholie ken deelnemers derf zegen. DENEMARKEN. De vliegende familie op Groenland geland, j gingen eiï over allen op dezelfde wijze recht spreken. Tevens geeft het aangehaalde blad als haar gevoelen te kennen, dat de verdere van harde straffen aan allen, die in politiek opzicht buiten den band springen, voorloopig niet achterwege zal kunnen blyven, want, wanneer men daar van afziet, is het te vreezen, dat de exces sen weer talryker zullen worden, vooral nu de godsvrede zijn beslag heeft gekregen en de politieke activiteit als gevolg daarvan weer aanmerkelyk is toegenomen. iaat vertoonde. Het viel Tibbie niet moeilijk vast te stel len, dat haar zwager gedurende de laatste maanden zwaar gedronken had. Het bleek (.nniiskenbaai uit de purperachtige kleur op het gelaat e*1 de opgeblazen volheid er van, de met bloed doorloopen oogen en de onvaste hand, waarin het glas trilde. Zij was zóó verbaasd* en bedroefd, dat zij het eerste oogenblik haar ontsteltenis niet verbergen en zij was Madge dankbaar, toen deze m de bres sprong. De manieren van den heer Crewe werden wat aangenamer gedurende het middagmaal en hij werd iets minzamer jegens zijn schoonzuster. Hij schonk heel weinig aan dacht aan zijn vrouw, en toen Tibbie dit middagmaal vergeleek met het soujjer op den eersten Zondag, waarop Alison aan het hoofd der tafel van Old Hall had gezeten, voelde zij een lichte huivering. Er w«a iets verkeerdgegoanzij vroeg zich af, hoe het mogelijk was. dat alles m zulk een onge looflijk korten tijd zoo schrikkelijk veran derd was. De gastvrijheid van Old Hall was er voor zoovér het 't materieels betrof, niet op ach teruit gegaan en Alison had haar huishou den volkomen in de hand. Door de bedien den werd zij zoowel aangebeden als be klaagd. Slechts in het allergrootste had zij blijkbaar gefaald zonder eenigen twijfel was de heer Crewe sinds zijn huwelijk ver ergerd. Het tragische ervan overstelpte Tibbie bijna, zoodat zij nauwelijks kon eten en de heerlijke, blijde vroolijkheid. die Ar chie M ackerrow te Londen met zulk een verrukking had vervuld en hem in zeer ten velen meewerken. Madge is daar voorbeeld vad Anna heeft thuis was, tpaj voordat zij nM? Ja, a„.,_ antwoordde Alison, langzaam terugkeerende in het heldere licht, dat boven de toilet tafel scheen. Zij voelde zich onbehaaglijk hij het vooruitzicht op het onderzoek, waar Ondanks verbod van de Deensche regeering. Uit Godthaab op Groenland wordt ge meld, dat de „vliegende familie”, n.l. de Amerikaansche vlieger Hutchinson met zijn gezin, Vrydag te 22 uur ondanks het verbod der Deensche regeering om met zjjn water vliegtuig over Groenland te vliegen, te Godthaab is gedaald. Het is ten zeerste de vraag, of de Ameri kaan te Godthaab benzine zal kunnen krij gen om zyn vlucht voort te zetten. Mis schien zal hy nog iets kunnen krijgen van de voorraad, die er indertijd voor Lindbergh was neergezet, maar het is niet uitgesloten, dat deze voorraad inmiddels reeds voor an dere doeleinden is gebruikt. Het staat tevens vaat, dat Hutchinson ook te Ang- magssalik geen benzine zal kunnen krygen. Bovendien is de scheepvaart van Oost- Groeiüand naar Europa dit jaar reeds ge staakt, zoodat het vry waarschynlyk ia, dat Hutchinson en de zynen op Groenland zul len moeten overwinteren. Aangezien het de eerste maal is, dat een particulier vliegtuig zonder vergunning van de Deensche regeering op Groenland is ge land, is het voorts zeer waarschynlyk, dat Hutchinson zal worden veroordeeld tot een hooge boete. VER. STATEN. Spoorbrug ingestort aan grens van Mexico. Tien personen omgekomen. De internationale spoorbrug over de Rio Grande (aan de grens van de V. S. en Mexi co) is ten gevolge van een overstrooming, welke ook verwoestingen heeft aangericht te Piedras Negras, Eagle Pass en andere steden van deze streek, ingestórt. Tien Per‘ sonen zyn hierbij om het leven gekomen. Het Duitsche memorandum Het vonnis van Heuthen. Herziening te verwachten? BINNENLAND. Nog steeds onderhandelingen te Berlyn. Moeilijkheden met Nederland omtrent boterinvoer niet opgelost. Weer plannen van een invoerbureau. Ben der bend, tgevena van het Handela- blad te Berlijn meldt; De onderhandelingen over Duitschiands boterinvoer met Denemarken zijn Vrijdag nog niet ten einde gebracht. Zy zouden Zaterdag worden voortgezet. Gameid wordt trouwen», dat aieGHnj der noodverordening te niet is gedaan. Som migen meenen, dat het gratiebesluit de heethoofden onder de politici ertoe zal aan sporen niet al te zachtzinnig op te treden tegen anderdenkenden. Hier staat tegen over, dat de verandering van het te Beu then gevelde vonnis geenszins meebrengt, dat politieke moorden in den gevolge niet met den dood zullen worden bestraft. Ondertusschen heeft de noodverordening van 9 Augustus, die tegen politieke daden van geweld was gericht, ongetwyfeld gun stige gevolgen gehad. Dit is blykbaar ook de opvatting van de autoriteiten; dezen hebben n,l. den godsvrede, die tegelyk met de noodverordening werd afgekondigd en die op 31 Augustus afliep, niet verlengd. De byzondere rechtbanken zetten inmiddels haar werkzaamheden voort. Sinds midden Augustus is de omvang van haar taak steeds grooter geworden. Hieruit mag ech ter niet worden afgeleid, dat de politieke excessen sinds dien tyd in dezelfde mate zyn toegenomen. Integendeel: al vinden er nog af en toe politieke kloppartyen plaats, niettemin worden zy telkens sporadischer. De zaken, die echter thans door de bizon- dere rechtbanken worden behandeld, be treffen byna alle delicten, welke voor 3 Augustus zijn, gepleegd. Pas na dit tijdstip werden de bepalingen waarby de straffen werden verscherpt, van kracht, het afschrik wekkend karakter daarvan heeft velen ervan weerhouden hun politieke hartstochten uit te leven, zoodat zy betrekkelyk weinig be- hoefden te worden toegepast. Zoo kon het dan ook gebeuren, dat niet opnieuw dood vonnissen behoefden te worden uitgespro ken. Tot dusver zyn beklaagden in drie gevallen steeds waren het communisten tot tien jaar tuchthuisstraf veroordeeld en wel te Berlyn. In alle andere gevallen was de strafmaat geringer, maar met de straffen, die werden uitgedeeld, viel niette min geenszins te spotten. De Kölnische Zeitung meent, dat de pro cessen, die voor de bizondere rechtbanken werden gevoerd en de vonnissen, die werden uitgesproken, in allen gevalle hebben aan- regeering om ervoor zorg te dragen, dat dit zeer ernstige misdryf niet door een ge- wetenlooze pers tot „nationale heidenda- a,o B den” wordt vervalscht. j uitdeeling Dat de regeering den ernst van het mis- ;n drijf op waarde schat blijkt uit het feit, dat zy de doodstraf in levenslange gevangenis straf heeft veranderd. Laat zij thans nog openlyk zeggen, waarom zy zoo gehandeld heeft. Het U. D. stelt de vraag of de wyziging der strafmaat het gezag der autoriteiten zal aantasten, daar een vernordeelino’ on croud lang selijk hem? Ja, maar hij i er op te kunnen wagen, of hij hen ten volle te laten betalen. De vaagheid van het antwoord liet Tibbie onvoldaan. Hoe is hij, Alison- Je hebt in je laat ste brieven heel weinig over hem gespro ken. Hij is zoo gezond als een man kan zijn, die leeft zooals hij doet; maar je zult hem dadelijk zien Er zal binnen tien minuten zijn opgedaan, daarom is het beter, dat ik je nu alleen laat. Hoe was het onderhoud met den uitgever’ O, uitnemend Mijn boek zal met No vember verschijnen, dus nog tijdig genoeg voor den Kerstmisverkoop. De heer Den in de directe omgeving van Herriot verluidde het gisteren, dat de Fransche re geering niet van plan zou zijn direct een antwoord op het Duitsche memorandum op te stellen. Hoogstwaarschynlijk acht men het voldoende langs den gewonen diploma tieken weg de Ryksregeering mede te dee len, dat het memorandum te Parys ont vangen is. Momenteel gaat het er niet om een beslissing te nemen, doch veel meer wil men de meehingen van de andere be langhebbende machten vernemen. Teneinde zich van de opvatting der mogendheden op de hoogte te stellen heeft de Fransche re geering haar zaakgelastigden en gezanten den. inhoud van het Duitsche memorandum medegedeeld. Herriot wenscht, dat men te Londen, Washington, Brussel, Warschau, Rome enz. op de hoogte is van de Duit- sche wenschen inzake directe onderbande- lingen met Frankryk. De Fransche regee- ring stelt er prys op de bevriende staten en vroegere geallieerde mogendheden in deze kwestie te polsen. In verband met de gratieverlening aan de door de buitengewone rechtbank te Beuthen veroordeelde nationaal-socialisten door het Pruisische Staatsministerie, ver luidt in welingelichte kringen in Berlyn, dat een herziening van het vonnis waarschyn- j lijk is. Dit zou beteekenen dat overeenkomstig de noodverordening inzake de instelling van buitengewone rechtbanken, het proces op- nieuw in behandeling zal komen voor een gewone rechtbank en wel in dit geval voot een jury-rechtbank. De „Frankf. Ztg.”. die het besluit der re geering om de vyf nazi’s te Beuthen gra tie te verleenen, juist acht en toejuicht, heeft een bedenking ten aanzien van het gratie-decreet, die velen juist zal voorko- men. Dit blad had n.l. graag gezien, dat de regeering tegelijk met dit besluit het ge- j heele volk op de hoogte had gesteld van de afschiiwelykheid van de misdaad in Pottem- pa gepleegd, een afschuwelijkheid, waarvan de lezers der Nat.-J3oc. bladen nog geheel j getoond, dat de Duitsche rechters niet toe- onkundig zyn. Want het is de plicht van een J ganklyk zyn voor party politieke overwe- Rede van Seldte. Na een korte begroetingstoespraak door den Pruisischen leider von Stephanie nam de stichter en eerste Bondsleider van de Stahlhelm, Seldte, het woord. Deze zei o.m. dat voor de tweede maal thans het leger van oude frontsoldaten in de hoofdstad van het ryk stond opgesteld. Indertyd, in het jaar 1927, waren wy hier met honderd duizend man. Thans hebben wy dit aantal verre overtroffen. Indertyd kwamen wy met onze eerste „Stahlhelm- boodschap” voor de eerste maal in het geen ontkomen aan is voor de leden eener nington was heel vriéndelijk en sprak zeer familie. ---1 u-'* -* - - Alison, zei Tibbie heel kalm, je bent zelf niet goed. Je denkt aan iedereen! W»e zorgt er voor jou? Ik voel me heel beat, Tib. Maar je niet bezorgd. Het komt alleen door den toestand in de stad. Het is ontzettend om betrokken te zijn i'n arbeidsvraagstukken en al die groote industrieele raadselen, waarvan iedereen zegt, dat men ze beschouwen moet zonder zijn gevoel of zijn medegevoel te laten meespreken. En dag en nacht ver volgt mij de gedachte, dat er niet verder dan een steenworp van mijn deur vrouwen en kinderen zijn, die nooit genoeg te eten krijgen. Maar waarom houdt de heer Crewe zoo vol? Is het niet wat Madge een vree- economisch verlies zou noemen voor de eigenlyke pa rade. 180.000 man uit alle deelen van het Duitsche ryk defileerden voor de leiders en de eere-gasten. Rykskanselier Von Papen woonde de plechtigheid tot ongeveer drie uren in den namiddag by. BUITBNLANBSda NIEUWS. DUITSCHLAND. Stahlhelmdag te Berlyn. 19ó.000man defiieeren voor de Ryks- miniaters. Berlyn heeft gisteren in het teeken van de Stahlhelm gestaan. 'Vanaf ’s morgen.! 5 uur marcheerden de leden van de Stahl helm reeds naar het Tempeihofer Feld w aai de 13de Stahlhelmdag wërd gehouden. Op de toegangswegen zag men dicht op een de zingende troepen^Tegen 10 uur was de opmarsch vry wel afgeloopen en hadden omstreeks 195BOO man «ich opgesteld. Op een eereplaats, vlak by het spreekgestoelte, stonden de delegaties uit het Saargebied, Zuid-Tirol en Danzig. Zes duizend vlaggen hadden de Stahlhelm-mannen, die uit alie hoeken van het Ryk waren opgekomen, meegebracht. Vóór de eigenlyke betooging begon legde de Bondsleiddng, vergezeld van een eere- cumpagnie met den bondsptandaard, kransen neer by het oorlogsgedenkteeken Unter den Linden, by het standbeeld van Frederik den Grooten en by het gedenkteeken voor het Slot. Toen de Bondsleiding op het Tempeihofer Feld verscheen, waren reeds vele eere-gas- ten aanwezig, o.a. de Rtyksministers \on Gayl, von Schleicher, von Neurath, von Braun, von Schwerin-KrtWigk, de Pruisi sche commissaris dr. Bracht, de chefs der Berlynsche politie Melcher en Poten, de ex- kroonprins en zijn vrouvó, prins Waldeinar van Pruisen, hertog van Mecklen burg majoor Pabst en vorst Starhemberg en majoor Fre de Oostenryksche Heim- wehrleiders, voorts vele hooge officieren van het oude leger en de marine. Prins Eitel Frederieh en Prins Oskar wa ren met hun kameraden uit Potsdam mee getrokken. De Bondsleiding inspecteerde onder de klanken van het Duitschlandlied de groe pen, gevolgd door den gryzen veld-maar- schalk von Mackensen, die in de traditio- neele uniform der doodshoofd-huzaren was verschenen. Nog tydens de inspectie ver- l scheen Rykskanselier von Papen op het terrein, geestdriftig begroet met den kreet Front Heil! fiOlDSCHE COURANT bemoedigend en had met de minste vrees. Hij heeft misschien iets gekregen, waarna hij al lang heeft uitgemen, zei Al> son afgetrokken. Nu, ik ga naar beneden. Tbbie haastte zich zoo, dat zij bijna ge reed was, toen zij de gong hoorde, die al leen werd geluid, als er bezoekers in hui» waren. Toen zij beneden kwam, zei Ricketts haar dat de familie al in de eetkamer was. Zij had een oogenbhk geweifeld, of zfj de japon zou aandoen, waarin zij had gedi neerd met Archie Mackerrowhet was nu eep zonderling geval met die japon; hij had ze bewonderd en daarom was er voor haar iets aparts aan. Dat deed haar beslui ten haar oude zwarte zijden aan te doen, die Alison kende en die de eenige feestelijke was. toen zij nog bij haar bioer, den dokter, woonde. üe heer C’rewe. die onder aan de tafel zat, wendde zijn hoofd om, om haar toe te knikken, maar maakte geen aanstalten om op te staan. Neen, het is heelemaal niet noodtg op te staan, zei Tibbie haastig om haar ver slagenheid te bemantelen. Hoe maak je het. Edmund? Het lijkt al langen tijd ge leden, sinds wij elkaar hebben gezien. Ik weet niet, hoe lang het geleden is, antwoordde hij norach. Hoe heb je Anna en den jongen achtergelaten? Waar is haar plaats, Alison? D, daar Nu, misschien kun nen wij nu voortgaan. Nog een whiskey Ricketts. Tibbie voelde meer dan zij zag, dat een krampachtige trekking zich op Alison's ge- Uit het Engelsch van DAVID LYALL. Vertaald door J. P. Wesselink-Van Rossum. Ik denk, dat het wel geschikt zal kun nen worden, zei Alison, terwijl zij naar'het raam ging om een jaloezie recht te trekien die wat scheef hing. Denk je, dat het de moeite zou loonen, Tibbie? Ik bedoel, denk je. dat er uit den jongen ooit iels werke lijk goeds zal groeien? Men kan nooit weten, en in elk geval is het de moeite waard het te probeeren, want om iemand gelukkig te maken, moe- 2-_r een Alles aan haar leeft;, en verteld, hoe moeilijk zij zij van school Rwaïn, de universiteit ging. natuurlijk, je hebt volkomen gelijk •n het heldere licht,

Goudsche Courant | 1932 | | pagina 1