it Blad grind E EN ASSEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN Dit blad verschijntdagelijks behalve op Zon- en Feestdagen Noodmaatregelen in Dultcchland Kill door niDiiscbenbaiiden gibouw< BERGAMBACHT, BERKENWOUDE,BODEGRAVEN, BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, NIEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, en». iii «cv iwtxuc ueei uer vwuiueumg iviygv de regeering met het oog op den huidigen aun bons ontvangt een ieder die in het tijdvak arby voorlichten door FEUILLETON. 79 (Wordt vervolgd). Sociaal politieke maatregelen. In het tweede deel der verordening krygt Waak in de eenzaamheid over uw ge dachten, in den huiselijken kring over uw humeur, en in gezelschap over uw tong. ciency en de spaarzaamheid. Het is niet gerechtigd met Zondagsblad ir looper geschiedt. RUK: velen. Wy wenschen eerste plaats in die handhaving van de sociale voorzorg en tot en de financiën de sociale instellingen te vereen voudigen en samen te voegen. De Rijksre- i naar foto’s en pen- ebied. oogen met een het gelaat van er lang geleden ge- nnastiek, zonder die^i uitwendig gebruik. Hel LENBRANDER, Over «lichting, onder strikt» zal rzenden. in de „Telegraaf- oekhandel en bü óe 4 ZOON te Goud». ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den bezorgkring) 1—5 regels ƒ1.30, elke regel meer ƒ0.25. Van buiten Gouda an den bezorgkring» 15 regels 1.66, elke regel meer 0.30. Advertentiën in het Zaterdagnummer 20 ^üslag op den prijs. Liefdadlgheids-advertenti&j de helft van den prijs. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN: 1—4 regels ƒ2.25, elke regel meer ƒ0.50. Op de voorpagina 50 hooger. Gewone advertentiën en 'ngezonden mededeelingen bjj contract tot zeer gereduceerde® prijs. Groote letters en runden worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van soliede Boek* handelaren, Ad verten tiebureux en onze agenten en moeten daags vóór de plaatsing aan het Bureau zyn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zün. meer arbeiders in zyn dienst zal hebben dan gemiddeld in de maanden Juni, Juli, Augustus 1032, zal voor iederen arbeider i van 100 R.M. Hiervoor zullen belastingbons worden ver- 4 strekt. Misbruik op dezen maatregel ver heelt de Ryksregeering zich geenszins, doch zij zal weten welke maatregelen hier tegen genomen zullen moeten worden. I Verdere maatregelen hebben betrekking op de verlaging van belastingen op melk. wien inschryvings. a.s. i Polder Sluipwijk, BER, Voorzitter. ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.25, per week 17 cei ver kwartaal ƒ2.90, per week 22 cent, overal wa»r de bezorging Franco per post per kwartaal ƒ8.15, met Zondagsblad ƒ3.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, bij onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zyn dagelijks geopend van 9—6 uur., Administratie en Redactie Telef. luiere. 2745. Postrekening 48400. Invoering van belastingbons. Samenvoeging en vereenvoudiging van sociale instellingen. Premie op te werkstelling. van Huisvrouwen, uda. het plan van droog- ■n hiervan is zy een iet genoegen en niet ntstaan der plassen, i die wateren en een erden en nog wonien De schrijver heeft luitendien zijn betoog n alsmede een kaart in beslag." van Schauburg I. V ogelku’idigen indsch landschap wil oloog A. Scliaygrond verwacht dan ook stellig, dat de minister van arbeid heden tot maatregelen zal over gaan. Zoowel de vertegenwoordigers der werkgeversorganisaties als van de textiel arbeiders houden zich gereed om terstond tot zyn beschikking te zyn. ITALIË, De prins en prinse8 van Piemont te Venetië. De prins en prinses van Piemont, die te genwoordig, zooals men weet te Napels wonen, waar de kroonprins een militair commando uitoefent, vertoeven in dezen Warmen tyd in het Noorden. Zaterdag heb ben zy een bezoek aan San Marino gebracht, gisteren vertoefden zy te Venetië. Hier heeft prins Humbert s ochtends eerst m den hof van het Palazzo Ducale een schouw gehouden over de fascistische vereenigin- gen, ’s Middags sloeg- hy met zyn gemalin de historische koningsregatta op het Canal Grande gade. Aan deze wedstrijden ,een ty pisch Venetiaansche volksfeest, ging de ge bruikelijke revue van galagondels en andere schilderachtige vaartuigen vooraf. Prinses Marie José heeft de gouden medaille uitge reikt aan de gondolier!, die overwinnaar waren geweest in de verschillende wedstrij den. Conferentie van Stress geopend. De op grond van een besluit der confe rentie van Lausanne gevormde commissie voor Centraal en Oost-Europa is Maandag middag om half vier in aanwezigheid van vertegenwoordigers van alle uitgenoodigde mogendheden en van don Volkenbond onder voorzitterschap van presiden Georges Bon net te Stresa aan het Lago Maggiore in eerste zitting bijeengekomen. De president opende de zitting met het uispreken van den wensch dat de conferen tie den economischen vrede van Europa ten zegen moge strekken. Vervolgens bracht Bonnet het voorstel van Letland ter kennis deel te nemen aan de conferentiewerkzaamheden. Een der ver tegenwoordigers wees er op, dat de inwilli ging van dit voorstel een precedent zou scheppen, welke zienswijze door andere af gevaardigden werd gedeeld. Op voorstel van Bonnet werd de vertegen woordiger van Letland uitsluitend als waar nemer toegelaten. De president schetste in het kort het pro gram der conferentie, zooals dat te Lau sanne in algemeene lynen was vastgesteld. „Indien wy”, aldus besloot Bonnet, „niet tot een bevredigende overeenstemming ko men zal de internationale economische we reldconferentie onder een duister gesternte staan. Wy verwachten geen wonderen, doch den goeden wil en de politieke wijsheid van alle naties die vertegenwoordigd zyn”. De Michelis dankte namen» Italië voor dé woorden van welkom van den president. japon naar het raam. Zij leunde er zoo ver uit, als zij dorst en zag een groote menigte menschen op het terras van het huis ver zameld. Lenigen droegen brandende toort sen, die zij heen en weer zwaaiden, gevaar lijke werktuigen in de warme, droge lucht bij den wind, die uit het westen opstak. Zij voelde zich geboetó door het onheilspellen de licht, dat de zee van gezichten bestraal de magere, vervallen gezichten, waarop de honger reeds zijn stempel had gedrukt. Zij waren vreemd stil, nu en dan een ge fluister. een haastig gesprek, gedempte klanken, dat was alles, wat gehoord werd, maar alles maakte den indruk, alsof zij met een bepaald! doel hier waren. Tibbie vroeg zich at, of het overige van het gezin iets had gemerkt van de vreemde gebeurtenis in den nachtopgewonden wierp zij haar peignoir om en opende de deur Zij meende brandlucht te merken, maar er was geen rook in huis noch eenig teeken. dat de onderen wakker waren Zij herinnerde zich, waar de vertrekken van Alison lagen en liep het breede portaal over en een kletne gang door, die ze gedeeltelijk afsloot Ze vorm den een groote suite in den nieuwen vleu gel die geen uitzicht had op tiet voorterras. Zij klopte gejaagd, maar kreeg geen ant woord. N» nog een» geklopt te hebben, open de zij de deur Het was de deur van de kleedkamereen nachtlicht brandde op een klein tafeltje voor het raam, dat een zwak licht wierp in den veraten hoek van de ka mer. waar het bed stond. naar verhouding te verminderen. Boven dien worden de Ryksbemiddelaars gemach tigd in bedrijven welke in bizondere om standigheden verkeeren het tariefloon bin nen een vastgestelde marge te verlagen. Voorwaarde voor dezen eersten maatregel is dat de werkgever het aantal zijner werk nemers ten opzichte van den stand per 15 Augustus of het gemiddelde der maanden Juni, Juli, Augustus 1932 verhoogt. Hoe grooter deze vermeerdering zal zyn hoe grooter de verlaging der tariefloonen zal kunnen zijn. De loonsverlaging moet evenwel beperkt worden tot de vergoeding voor het 31e tot het 40e werkuur per week. De grootste verlaging zal kunnen worden toegepast op bedryven waar het aantal te werkgestelden met minstens een vierde zal zijn vermeerderd, De percentages voor de vermeerdering der personeelen en de verlaging der loonen zullen zoodanig moeten zyn dat het geheele aan loonen uit te betalen bedrag grooter zal moeten zyn zoodat de algemeene koop kracht zal worden verhoogd. Deze loonsver laging kan na bekendmaking der perso neelsuitbreiding reeds,de daarop volgende werkweek in gaan, voor bedienden per vol gende eersten of vyftiendei dag der maand. De werkgelegenheid zal nétuurlyk aanmer kelijk moeten worden uitgebreid. Er mogen geen wisselingen plaats hebben door arbei ders in andere bedryven te werk te stellen of uit andere ondernemingen te betrekken. Op seizoenwerkzaaipiheden heeft dé ver ordening principieel geen, betrekking. Slechts in bizondere feJvallen zat' eten wel ten aanzien van seizoenwerkgevers uit zonderingen worden toegelaten. Hierby zal b.v. ten aanzien van l^idbouwbedrijven rekening worden gehouden met de over eenkomstige periode van het voorafgaande jaar. Voor noodlijdende bedryven zullen de tariefloonen met ten hoogste 20% kunnen worden verminderd. De verordening treedt met ingang van 15 September 1932 in Wer king. De rechten de loonen te verminderen door personeelsuitbreiding expireeren met de maand Maart 1933. Uit het Engelach van DAVID LYALL. Vertaald door J. P. Wesselink-Van Rossum. 1932 tot en met 30 September 1933 verval lende omzetbelastingen, bedrijfsbelastingen en grondbelastingen worden uitgegeven. Het totaal bedrag der uit te geven be lastingbons kan begroot worden op 1522 millioen R.M. derhalve op iets meer dan anderhalf milliard en wel op grond der vol gende berekening: 1. Omzetbelasting: 1500 millioen. 40% hiervan is R.M. 600 millioen. 2. Grondbelasting: 1280 millioen. 40% hiervan is R.M. 512 millioen. 3. „Befoerderungs”-belasting tot een be drag van R.M. 170 millioen. 4. Bedrijfsbelasting: 600 millioen. 40% hiervan is R.M. 240 millioen. Totaal R.M. 1522 millioen. De belastingbons zullen op naam staan. Zy zullen worden uitgegeven ten bedrage van 50, 100, 200, 1000, 10.000 en 20.000 R.M. Zij zullen gesplitst worden. Ieder vyfde deel zal in de jaren 1934 tot 1939 aange hecht aan het biljet worden ingewisseld en ter betaling worden gegeven voor alle door het Ryk geheven belastingen, slechts met uitzondering van de inkomstenbelasting. Het agio bedraagt 4% jaarlijks. De be lastingbons zullen vrijgesteld zijn van beursbelasting. Het Ryk zal 700 millioen R.M. ter be schikking stellen voor premies op te werk stelling. Indien deze middelen geheel uit geput zullen zijn, zullen van 1932/1933 on geveer 1^4 millioen arbeiders en employe’s j hun eigen brood hebben verdiend. Een werkgever die in het tydvak 1 Octo- I ber 1932 tot 30 September 1933 per kwartaa1 (iOllkMIIE COURANT Andere maatregelen van financieel politieke® aard. De landen worden by de nieuwe verorde ning gemachtigd van de 672 millioen R.M. welke van het Ryk worden ontvangen ter verlichting in de lasten voor crisisuitgaven aan de gemeenten in de toekomst in plaatb van 10% 20% uit te keeren aan crisis ondersteuning. De toeslag voor de echtgenoote moet evenwel in de toekomst vervallen. De burgerbelastingen moeten met 25% van het belastingbedrag worden verlaagd. Wie der halve als vrygezel tot nu toe drie maal 6.18 Mark, heeft moeten betalen, zal voor de maanden OctoberDecember nog 6.75 M. in hem, en dat was in beweging gebracht. Je zult het weer raken. Nooit; want hij weet en ik weet, dat ik hem een onherstelbaar onrecht deed, toen ik hem trouwde zonder een greintje liefde in mijn hart. Nu je zooveel uit mij hebt gekregen, wil je nu je mond houden of wil je niet? Zij beproefde te glimlachen met iets van de oude lieftalligheid, maar Tibbie voelde alleen haar opkomende tranen. Ik zal nu maar naar mijn kamer gaan en mijn koffers eens doorzoeken, zei zij treurig. Ik heb souvenirs meegebracht van de plaatsen, rijen; hemel, die kinderen. Je hebt tenminste iet» ge daan, Ailie; je hebt aan diie verlaten, hul- pelooze kleine familie een moeder gegeven, en het fs moeilijk te bepalen, wie van hen je het meest liefheeft. Tibbie verliet haar zuster met dien klei nen troost en zij zag haar even later naar de deur van de bibliotheek sluipen met die waakzame vrees in haar oogen, welke alleen de vrouw voelt, die bang is. Tibbie zag haar zwager dien avond niet meer en alsof zij het hadden afgesproken, gingen allen vroeg ter ruste. Het duurde echter lang, voordat zij in het bed stapte; zij peinsde over de vreemde gebeurtenissen van het afgeloopen jaar. die voor allen het. leven een ander aanzijn hadden gegeven. Zij betreurde veel, maar het meest, dat Ali son haar geloof en zelfvertrouwen verloren had Het kon zijn, dat het maar tijdelijk was, maar het wees op een tijdperk van lijden, dat Tibbie onrechtvaardig vond. IEEUWUK vraagti moeten betalen. Een gehuwde in plaats van tot nu toe drie maal 9.27 M. voor October December eveneens nog slecht» 6.75 R.M. Ook voor het jaar 1933 zal de toeslag voor de echtgenoote verschuldigd vervallen. Echtparen zullen derhalve het zelfde be talen als ongehuwden. De verordening machtigt de Ryksregee- ring een niet te overschrijden maximum vast te stellen voor uitkeeringen aan be dienden by ondernemingen of corporaties die uit openbare middelen crediet, borg tochten of anderen financfeelen bijstand ontvangen. BUITENLANDSCH NIEUWS. DU1TSCHLAND. T Herdenking Huis Wittelsljach. Ex-kroonprins Rupprecht het woord. Te Aichbach in Opper-Beieren is gisteren een groote Beiersche betooging gehouden ter herdenking van den 750en verjaardag van de verleening van het hertogdom Beie ren aan Otto von Wittelsbach. Door den Bisschop van Augsburg, Dr. Klupmfmueller, werd op het burchtplein te Ober-Wittelc bach een plechtige Mis opgedragen, die o.a. werd bygewoond door ex-kroonprins Rup precht van Beieren en vele leden van den Beierschen adel. By de feestelijkheden, die ’s middags gehouden werden, voerde ook ex-kroonprins Rupprecht het woord, die zyn vreugde erover uitsprak, dat zich in den laatsten tyd meer en meër de overtuiging baanbrak dat de vryheid van de landen ge waarborgd moet blyven en dat het rijk slechts tot bloei kon komen, wanneer het de landen goed ging. Ook op een te Aichbach gehouden boeren- betooging werd door ex-kroonprins Rup precht het woord gevoerd. Hy verklaarde •zich voor steun aan den boerenstand en noemde het herstel van de binnenlandsche markt een der belangrijkste middelen om de werkloosheid te verminderen. De boeren stand bleef de ruggegraat van het volk, De ex-kroonprins werd stormachtig toegejuicht, Geheimrat Dr. Heim, leider der boerenpar tij, sprak den wensch uit dat Beieren weer spoedig een koninkrijk zou zijn. ENGELAND. De stakingsactie in Lancashire. Bemiddeling van regeeringszjjdeT Gedurende het week-end is de toestand in het stakingsgebied in Lancashire onveran derd gebleven. Bemiddelingspogingen zyn gisteren niet meer gedaan. By beide partijen is echter de hoop toegenomen, dat de mi nister van arbeid heden stappen zal doen om de betrokken partyen tot elkaar te bren gen. Vertegenwoordigers van het ministerie van arbeid bevonden zich de laatste dagen in het stakingsgebied en hebben nauw con tact met de betrokken partijen gehad. Men Want van all© mensehen in da wereld ver diende Alison het ’t minst. Het zou niet meer dan natuurlijk zijn, als zij, die haar léven lang een martelares van den plicht was geweest, eindelijk een belooning had mogen verwachten. Het groote huis was heel stil, en de Augustusnacht warm. Lan gen tijd leunde Tibbie op de open venster bank en keek naar de schemerachtige open plekken in het park en telkens hief zij haar oogen weer op naar het uitspansel. waar aan de sterren flonkerden. Geen rook ver duisterde zeeen- jaar geleden was het uit spansel dag en nacht verlicht door den waar wij zijn geweest, snuiste- gloed van de ovens, en toen was de zomer wei was ik daar gelukkig met lucht zwaar van den rook uit de groote T- la. schoorsteenen. Birtley was ©ogenschijnlijk tot zijn oorspronkelijke reinheid en rust teruggekeerd, maar ten koste van wat? Zij huiverde, toen zij dacht aan al de tragedies die verborgen lagen onder den vredigen mantel van den nacht. Ofschoon er enkele van meer onnuddeliijke scherpte mochten zijn, geen enkele kon hartverscheurender wezen, dan die onder het dak, daf haar be schutte. Daarover peinzend woelde zij heen en weer op haar weelderig bed, en viel ein delijk in een zwaren slaap, die echter ver stoord werd door benauwde droomen. Hieruit werd zij gewekfc door een verward besef, dat er wat gebeurde, zij scheen door de ramen het bruisend geluid te hooren van, toornige stemmen, in het begin een gemom pel, daarna aanzwellend als de golven der zee tot een dreigend gebulder. HOOFDSTUK XXVI In den donkeren Nacht. Tibbie sprong op en snelde in haar naoht- ordeningen. va® den Rykspresident althans van de Ryksregeering zullen worden uitge vaardigd. In het officieele communiqué wordt er in de eerste plaat» op gewezen dat een ont lasting van het bedrijfsleven reeds in de programs van vroegere regeeringen is aan- gekoiufigd, doch nimmer is verwezenlijkt in de meeste gevallen zelfs juist op tegen overgestelde wyze is ten uitvoer gelegd. Een directe verlaging der belastingen was niet mogelyk. Het systeem van belasting bons zal worden toegepast. Deze belasting- nood van het Duitsche Volk opdracht ter bons ontvangt een ieder die in het tydvak d? van 1 October 1932 tot 1 October 1933 zekere verlichting van het bèdrjjfsleven belastingen betaalt. Zy kunnen in de jaren 1934 tot 1939 in betaling worden gegeven voor Ryksbelastingen. Tegelykertyd bieden geering wordt gemachtigd op bepaalde ge- zy van stonde af aan een geschikte crediet- bieden het sociale recht in zyn vormen en basis voor nieuwe zaken, grenzen zoo toe te passen als vereischt Belastingbons zullen ten bedrage van 25 wordt dopr den economischen noodtoestand d.i. van 40% der in den tyd van 1 October j en de sociale behoeften ,het gebod van effi- moo --on l— -1 cjency de spaarzaamheid. Het is niet gerechtigd wantrouwen te koesteren jegens deze machtiging. Voor de richting der sociale politiek is toonaange vend de wil welke de Rykspresident d.d. 30 Augustus te Neudeck heeft te kennen ge geven. „De levensomstandigheden der Duit- sche arbeidersklasse en de sociale gedachte moeten bewaard blijven”. De Ryksregeering houdt zich aan het principe dat de vry heid van het bedrijfsleven haar grens vindt in d^ sociale misaie van den staat, in het bizonder in het gebod der sociale gerech tigheid. Zy sluit evenwel niet de oogen voor de onophoudelijke wisselwerking tusschen 'bedrijfsleven en economische politiek. Het tariefverdrag blijft onaangetast. Hiermede staat evenwel in verband een zekere vrij heid van beweging in het bizonder met het oog op de groote beteekenis der plaatse lijke verhoudingen en de bizondere behoef ten van zekere takken van industrie of den noodtoestand welke in een zeker bedrijf kan heerschen. Ook de werkloozenhulp zou eenvoudiger kunnen worden geregeld. In geen geval schynt het noodzakelyk de ondersteuning drieledig te doen zijn. De verordening geeft de Ryksregeering mach tiging rekening te houden met de moge- lyke hervorming der sociale politiek. Van deze machtiging heeft de Ryksregee ring in een verordening op de verordening van den Rykspresident op het gebied van het tariefverdrag direct gebruik gemaakt. De uitvoerende verordening machtigt de werkgevers indien zy het aantal hunner werknemers vermeerderen de tariefloonen Bij dien jammerenden klank werd Ahson bleek en zij richtte haar smartelijke uitdrukking op haar zuster. Luister eens, Tib; het is mij alleen mogelijk om te leven, als ik niet beklaagd word Ik moet dezen strijd strijden, en men moet het mij alleen en zonder hulp te bie den laten doen. God heeft mij vergeten en het zal misschien beter zijn, als je me ook vergeet. Deze woorden, die zoo ohgelijk waren aan het vaste geloof, dat de tong van Alison eens had bezield, klonken Tibbie bijna in de ocren, als vernam zij, dat het einde der wereld aanstaande was. Zij zweeg en roerde werktuigelijk in haar koffie, totdat die geheel koud was gewor den. Maar zij kon het onderwerp niet laten lusten. - Natuurlijk deden nichten over hem d^ ronde in Birtley, zei zij na een poosje; maar wij hoopten, dat je hem volkomen zoudt veranderen. Wij meen den, dat liet ook den goeden kant uitging, Ahson; hij was totaal veranderd, nadat jul lie van je huwelijksreis terug kwamen. Het lijkt, alsof iets hem weer terug heeft gezet. Aliaon antwoordde niet, maar stond op om haar kopje op een tafeltje te zetten. Zij wist maar al te goed, wat haar man had teruggezet, maar over dat voorval, over dien onvergetelijken dag in de Ixjsstfien van Rochahan, wüde zij zelfs niet spreken met de zuster harer ziel. Het is waar, wat ik je zei, Tib. Ik heb gefaald en wel volkomen gefaald met Ed mund Crewe en hoe minder er over wordt gezegd, h<*e beten zei zij. Laten wij nu over jou spreken. Je zult hier natuurlijk niet blijvenhet is hier geen plaats voor iemand die er niet noodzakelijk moet zijn. Wanneer zpl je hen in Rochallan gaan opzoekeu? Pat maakt zich erg ongerust over Edie. Zij i« niet heel sterk. In den laatsten tijd is zij bijna hiet m staat geweest op te staan. Wanneer wordt de gebeurtenis ver wacht? Ik geloof in November. Maar Janet L er om voor haar te zor gen en mij schijnt het toe, dat jij mij meer noodig hebt, zei Tibbie ^net groote onver schrokkenheid. Alison schudde het hoofd. AHie, ik wil nooit gelooven, dat je ge faald hebt. Ik heb nooit gezien, dat je ieta mislukte, er zal iet» gebeuren, het een of ander wonder van genade zal het hart van den man veranderen. Er schuilt iets goeds Officieel zyn heden in Berlyn gepubli ceerd de nieuwe economische maatregelen der Ryksregeering, die in den vorm van ver- __jij__ ni.-i_u.uméér een vergoeding krijgen Hiervoor zullen belastinirbom Misbruik op dezen maatregel

Goudsche Courant | 1932 | | pagina 1