- Laatste Berichten. Beurs van Amsterdam. Stoomtn #n waterdichtmaken R«g*n|a«san „.«te M« ho. Uj* *t d. desbetreffende niededealing voor de passa- giers bevatte. Zaterdagnacht om&treeka één uur kwam de „Rotterdam op de rede van Boulogne Groepsgewijze heeft de equipage toen be sloten wat haar houding in deze zou zijn. Besloten werd zich telegrafisch in verbin ding te stellen met de Contact-Commissie en den C'entraien Boud van Transportarbei ders. Weldra kwam het antwoord, waarin de Bond het personed adviseerde de reis voort te zetten. Toen Zondag de passagiers waren ont scheept, werd aan het personeel medege deeld, dat de „Rotterdam1' naar Southamp ton zou gaan. De bemanning staik daarna de koppen bij elkaar en met nagenoeg alge- meene stemmen werd besloten niet naar een Engel8che haven te varen. De kapitein twien dit besluit werd mede gedeeld. beloofde dat, wanneer men bereid was zoo spoedig mogelijk Boulogne te ver laten, hij achte de ligplaats in de haven aldaar minder gunstig, de „Rotterdam" zoo spoedig mogelijk naar Rotterdam zou op- stoomen, De bemanning nam hiermede ge- Ten einde den duur der conferentie te be korten en de onkosten te verlagen, werd be sloten de memoranda der afzonderlijke na ties niet voor te lezen, doch slechts schrif telijk in te dienen. Hedenmorgen om half elf vangen de al- gemeene beschouwingen aan. DUNBMAEUN. Kèrf emokkelechip in beslag genomen. 30.000 liter spiritus aan boord. Een Óéenscbé douane-kottel1 heeft giste ren 4een flag geslagen die in de geschiedenis van,het Deensche douanewezen nog niet is voorgekomen, door de Estlandsche vracht boot pollux aan te houden, die een voorraad gesmokkelde spiritus aan boord bleek te hebhen -ter waarde van minstens een hall rniliioen kronen. Na een korte worsteling met de beman ning-werd de 14 koppige bemanning over weldigd en het schip naar Kopenhagen over gebracht, waar terstond een onderzoek werd geopend, naar de herkomst van de spiritus. Ih totaal bevond zich ruim 30.000 liter spirtttis aan booixi van bet schip. BINNENLAND. Ook accfjus op rundvet en reuzel. ^Qitt het publiek, dat door den accijns sop boter en margarine meer vet gaat gebruiken „op te vangétT. Het..Hl d. wet*, er reed» op, dat ingevolge d«u. op boter (65 cents per kilo) en op nynrgaimc (40 cents per kilo mélange), er eeuejr^ujds een absolute vermindering vau -(j«.-consumptiö en dus ook van de ac- u-ijn^opbrengst valt waar té nemen en an derzijds een relatieve, d w z, dat het publiek overstapt van boter en margarine op andere v«Uey„ b.v. gesmolten rundvet en reuzel. Ijl* laatste heeft de regeering er toe ge bracht, ook op deze vetten een accijns te gaan hellen, om op die wijze bet „lek" in het ^naiazuivelfonds te stoppen. Binnenkort vallen rundvet «n reuzel dus eveneens onder den zulVelaccijns. Omtrdiat den datum van m werking tre den «n het bedrag van den aocijaW kan het blad nog geen mededeelingen doen. Boterinvoer in Duitschland. Invoer bureau zal worden gesticht. Invoering van schaalrechten. Dp „Berl. B. Ztg." meldt dat het plan, tot Mt oprichten van een boterlnvoerbu- reau werkelijkheid zal worden. Het bureau zal ala hef. ware als een sóórt „sluis" voor den jjeheelen botennvoer zijn gedacht. De vrije boterhandel zal geenszins worden uit geschakeld. Hij zal echter verplicht zijn bij het invoerbureau invoerconaenten tegen een bepaalden prijs te verwerven, waarna hij zijn invoer naar eigen goeddunken zal kun nen regelen. De prijs van de invoerconaen ten zal worden bepaald door den prijB op de wereldmarkt Bij hooge prijzen zal hij l«ag, bij prijsdaling op de wereldmarkt ech ter hooger zijn. Aldus zal 'n^n de ongunstige gevolgen van de pnjsschommeling op de wereldmarkt niet le bespeuren krijgen en zal een soort glijdende tanefsbeaeherming ontstaan. rttd-rtoiraris P. W. Maas. f Directeur der Tilburgscke Hypo- theekbank. In den ouderdom van bijna 75 Jaar. ia gis terenavond te Tilburg overleden de heer 1'. W Maas, directeur ider Tiiburgsche Hypo theekbank en oud-notaris aldaar. dpinoaa-herdenking in Den Haag. Geleerden uit heel de wereld brengen den wijsgeer hulde. Rede van prof. Leo Polak. Het internationaal wijsgeerig congres, dat te s-Giavenbage gehouden wordt ter gele genheid van het feit, dat het driehonderd jaar geleden is, dat Spinoza geboren werd. ie gisteravond in de Rolzaal geopend met een plechtige bijeenkomst, aan de nagedach tenis vau den groeten denker gewijd Merk waardigerwijze vond deze plechtigheid plast9 in dezelfde zaal. waarin eertijds de sententie van het hof van Holland! is uitge sproken, waarbij het theologisch politiech traqtaat vau Spinoza verboden weid. De openingsplechtigheid werd bijgewoond door den vertegenwoordiger van H. M. de Koningin jhr mr W. M. de Brauw; den minister van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen, mr Terpstra. Voorts warén er vertegenwoordigers aan wezig van wetenschappelijke instellingen, universiteiten en vereenigingen uit nage noeg alle deelen van de wereld. Ook ver schillende regeeringen hadden zich door offieieele delegatie» doen vertegenwoordi gen. Prof. Leo Polak, van Groningen, was de eerste spreker In het Nederlandsch bracht hij dank aan de Koningin, die een verte genwoordiger had gezonden en aan den mi nister van Onderwijs voor zijn aanwezig heid; In het Fransch vervolgende, stelde hij in het licht, dat van vele oorden der wereld vertegenwoordigers van universiteiten hier aanwezig waren om Spinoza's geest te eeren, welke vertegenwoordigers spreker dankte Weer in het Nederlandsch spreken de verwelkomde hij de vertegenwoordigers der NedeTlandsche universiteiten. Spreker herinnerde aan de gouden eeuw van het kleiner Nederland, waarin zoovele genieën hier gelijktijdig leefden Heerlijk moet het voor Spinoza geweest zijn. in dien tijd te leven, maar heerlijker ia het, te leven drie eeuwen later, in het hebt der volle geeste lijke venwor venheid. nu allerlei weten schappen hooit vermoede sprongen vooruit en omhoog hebben gedaan, daartoe in staat gestald door wijsheid en methode. De ir"n«cM hMSUe të dan&h aa& pes ten waarvan Spinoza één der grootaten ia gewekt en die de waarheid hebben bévrijd tan deri dwang, de menschheid van de in quisitie Sprèker herinnerde aan de veroor deeling van Spinoza's werk in deze zelfde zaal. Welk een tegenstelling, de Maledictus van eertijds en de Benedictus van dezen tijd I Een doode hond en een levende leeuw Spreker wijdde woorden van hooge be wondering aan den geest van Spinoza, waar in de menschen één kunnen zijn en eindig de met de Spinozaherdenking geopend te verklaren Sir Frederic Follooh, uit Londen, die door dg aanwezigen staande werd toege juicht en die ook de öpinoza-herdenking van 1877 had bijgewoond bracht de groeten ovfcr van de vice-kanaeüere van de oude universiteiten Oxford en Cambridge. Voorts werd nog het woord gevoerd door prof. Léon Brunschvicg uit Parijs, dr. Carl üêbhardf uit Frankfort en Mr J M. Carp, uit den Haag. De 27ste Nederlandsche Jaarbeurs. Het aantal deelnemers bo>eQ dat der vorige gestegen. lieden Dinsdag o September is ie Utrecht de 2'<ste Nederl. Jaarbeurs aangevangen. Voor een zesde beurs die b(j een dalende conjunctuur wordt gehouden zijn de verwachtingen gunstiger dan men had durven hopen. Geconstateerd mag worden, dat de deeinemers, uie in voorspoedige jaren het intermediair van het jaarbeursinstituut hebben b-mut, ook thans op hun post zyn gebleven en dat èen aantal ondernemingen, dat tot nog toe zich van deelneming had onthouden, in de gelederen der economische frontstrijders is getreden. Vry algemeen kan ook gezegd worden, dat het deelnemen aan de komende najaprsbeurs geschiedde buiten suggestie van eenige jaarbeurs-propaganda. Niet dat de propaganda van jaarbeurszijde zich by de voorbereiding van deze beurs onbetuigd heeft gelaten het jaaibeursbestuur zou ijt plichtsbetrachting te kort geschoten zynv indien het onder deze tijdsomstandigheden de j aarbeu rsp ropaganda iiad veronacht zaamd maar vóór deze propaganda in gezet werd, had de indifctrie in meerder heid eigener beweging de jaarbeurawacht reeds betrokken. Wie aan de komende na- jaarsbeurs deelneemt, is, zoo schrift het blad verder, tot ons gekomen, uit eigen inzicht in het economische nut, dat in dezen tyd het jaarbeursinstituut den pro ducent kan opleveren. Uit innerlijke» drang heeft de industrie den plicht gevoeld om in tegenspoed zich krap te zetten, zoolang de uiterste krachtsinspanning en beschik bare middelen het zakendoen gedoogen. Dit toont een, moed en een volharding, die eer bied afdwingen. Als ware gehoorzaamd aan I een door een onzichtbare macht uitgegeven parool zyn de industrieele strijders voor deae najaarsbeurs aangetreden, meerendeels nog vóór de jaarbeurs-propaganda haar eerste signaal „verzamelen" had ingezet Volgens het orgaan van de Jaarbeurs ziet men in de offieieele catalogus der XXVIIe Koninklijke Nederlandsche Jaar beurs een leger van welbewuste strijders, die weloverwogen het moderne middel van het jaarbeurs-intermediair aangrijpen om Zoolang mogelijk stand te houden, om als het kan het verloren gegane terrein weer terug te winnen. Ongetwijfeld is ook de handel van eenzelfden ernstigen geest bezield. Vorige beurzen hebben aange toond, dat krachtsinspanning, wilskracht en energie van deelnemerazyde nimmer van de zyde der inkoopers beschaamd is ge worden. Beider belangen zyn één. In deze samenwerking van industrie en handel op zakelijke basis komt tot uiting het beste deel van onze volkskracht. In tijden van zoo vermoeienden en afmattenden strijd om het naakte bestaan moeten industrie en handel tot onderlingen steun elkander de hand reiken om er beide sterker en krach tiger door te worden in den afweer van den gemeenschappelyken vijand: den te genspoed. Zoo moge de komende najaars beurs in haar nuchtere zakelijkheid var. handelsinstituut nochtans getuigen val. dien voortreffelyken karaktertrek, die ons volk reeds meermalen door zware stormen den weg naar het licht heeft doen hervin den: de karaktereigenschap, welke door den dichter van ons volkslied met één mees terlijken trek geteekend wordt, waar hy Prins Willem van Oranje zoo moedig laat getuigen: „Standvastig is gebleven mijn hert yi J" Meubelgroep voor particulieren De Raad van Beheer heeft een der moei lijke problemen van het jaarbeurswezen waarover in het buitenland reeds veel te doen is geweest ditmaal niet slechts onder oogen gezien maar er ook een beslissing in genomen door n.l. de vraag te beantwoorden of de Meubelgroep al dan niet gereserveerd moest blyven voor belanghebbenden. In Leipzig, Bazel, Parijs en Keulen is deze groep voor bezoekers buiten de branche ge sloten en voor het eerst zal op deze najaars beurs een soortgelijk besluit in Utrecht in werking treden. Slechts zy, van wie ver wacht mag worden dat ze by de Meubel groep zyn geïnteresseerd zullen een kaart voor de vierde en vyfde verdieping waar zij gehuisvest is, kunnen krijgen. In de prac- tijk zal dit er alleen op neerkomen dat er zoo serieus mogelijk naar zal worden ge streefd het z.g. „slenterende publiek" te weren. Op een gedurende deze jaarbeurs te hou den groepsvergadering zal dan aan de hand der resultaten van deze beurs door de deel nemers nader worden beraadslaagd of men dezen maatregel definitief wil invoeren en *oo ja, in welken vorm. Zoodri de dagen Van de huidige economi sche inzinking zullen zijn geteld en de volks welvaart ?ich gaat herstellen, zal de Neder landsche industrie gesteld worden voor de vraag: op welke wijze kan zy haar export •bevorderen? Een der aangewezen middelen zal zyn: het verschynen op bultenlandsche internationale jaarbeurzen. Reeds geruimen tyd vóór het intreden van de stagnatie in het zakenleven werd de aandacht van het jaarbeursbestuur gevestigd op het feit dat op buitenlandsche jaarbeurzen de Neder landsche industrie steeds matig vertegen woordigd WS8. Meer dan andere landen heeft het onze echter industrieele propaganda in den vreemde noodig en de centrale organisatie om zich daarmee te belasten zal het jaar beursbestuur, daartoe aangezocht, vormen. Voorloopig zal de actie zich beperken tot het organiseeren van een collectieve Neder landsche inzending op vyf buitenlandsche beurzen. De parterre-afdeeling echter van het tweede en derde gebouw waai tijdens de voorjaarsbeurzen de groep Bouwmaterialen is gevestigd, is thans ingenomen door de groep Zuiveiwerktuigen en door een uitge breide inzending automobielen. Op de eerste verdieping is wederom de afdeeling Koloniën ondergebracht, dit maal in hoofdzaak aan het Indische hout gewyd. De N.V. Houtpark is aanwezig met par ketvloeren van bruinhart in combinatie met andere Surinaamsche houtsoorten; de N.V. West Indische Houthandel laat het Suri naamsche hout sien in den vorm zooals het hier te lande wordt aangevoerd: het betreft zoowel fynhout als constructiehout. Als nieuwe toepassing van hout is er een inzending, betrekking hebbend op yzerhou- ten sirappen, een dakbedekking die in Euro pa bekendheid heeft gekregen doordat het Eerste Nederlandsche Paviljoen op de In ternationale Koloniale Tentoonstelling te Parys 1931 er geheel mee bedekt is geweest. We zh*n het hier thans toegepast op een maquette van een woning in Deli, een prach tig werkstuk dat als pièce de milieu aller belangstelling zal trekken. De N.V. Rubber Guituur My. Amsterdam heeft ee*n belangryke collecte zooicrêpe in gezonden waarmee zy de aandacht voor superieure zool crêpe nog eens wil vragen. Een andere nieuwe rubber-toepassing is die van het gebruik van rubber voor bepolste- ringsdoeleinden, hetgeen gedemonstreerd wordt aan een autobusbank en een zitting voor theaterstoelen. Ook kan men op Kolo niën de malaise in de suikerindustrie waar nemen: de areaal-inkrimping, het sluiten van een groot aantal suikerfabrieken en de schrikbarende daling van den verkoopprijs. Als groote byzonderheid dient hier nog te worden vermeld de kleine maar kostbare vitrine bevattende veertig k.g. goud die on langs te Suriname op de Placer de Jong Zuid werd gewonnen. Dank zy de groote medewerking van de directie der Surinaam sche Bank. in Amsterdam is het mogelyk dezen goudschat voor het publiek ter be zichtiging open stellen. GEAlüiNGDE liEiUUiTKN. Het stoomschip „Rotterdam" te Rotterdam teruggekeerd. Hedenmorgen tê i uini 4 uur is het stoom schip „Rotterdam" van de Holland—Ame- nka-iijn te Rotterdam aangekomen. Wat er op de „Rotterdam" ge- Onderhoud mei den boofdiui Laat in den nkniiddag was het Maandag in Rotterdam bekend geworden, dat de Di rectie van de Holland—Amenka-lijn toch maar had besloten het s.s. naar de thuis haven te doen terugkeeren. Het echter met bekend wanneer het schip zou aanko men. Oorspronkelijk heette het, dat het schip tot den vroegen morgen buiten zou blijven en ongeveer 10 uur des morgens zou arriveeren. Dit hield verband met maatre gelen die men overwoog tegen de leden van de bemanning te zuilen nemen. Later op den avond werd eohter bekend, dat het s.s. ..Rotterdam" zoo spoedig mogelijk naar Rotterdam zou opstoomen en om 2 uur 36 hedenochtend passeerde het s.s. Hoek van Holland met bestemming Rotterdam. Daar het tij ongunstig was, rekende men dat het schip met voor half vijf voor de kade zou aankomen. Toen wij hedenochtend om streeks vier uur aan de Wilhelmmekade arriveerden, bleek dat de geheele omgeving van de terreinen der Holland—A merika-iijn door de politie was afgezet. Er waren strenge maatregelen getroffen, dat niemand het.terrein van de Hollandr- Amerika-Jijn zou betreden. Zelfs den leden van de Contact-Oommissie werd geen toe stemming verleend, het terrein te betreden. De poort van de terreinen van de 'Hol land— Amerika-lijn werd bewaakt, door een leger van wachtiieden en het was onmoge lijk bij den aanlegsteiger te komen. Omstreeks half vijf kregen wij vanaf den steiger van de veerboot bij Katendrecht de ..Rotterdam" in zicht. De lichten waren grootendeels gedoofd. Drie sleepbooten trok ken den Oceaanstoomer naar den wal, waar ondanks het vroege uur. velen op de aan komst van het schip wachten. Toen de ..Rotterdam" ter hoogte van den linker veerdnm was., ging er uit de wach tende menigte op de kade een lukl hoera op Aan boord bleef echter alles «til. Het was kwart voor vijf toen het schip aan de kade gemeerd lag. Sommige leden van de bemanning kwa men met hun bagage naar buiten, maar het meerendeel had alles achter geinten. toen werd medegedeeld, dat er in den loop van den ochtend gelegenheid zou worden ge- eeven de eigendommen van boord te halen. Wat een Ud der bemanning vertelde. De eerste die de terreinen der H A. L. verliet, was een tremmer. Omtrent de ge- beurtenissen aan boord van het s.s. deed hij ons het volgende relaas Tuaschen Plymouth en Boulogne werd i Zaterdag aan de passagiers bekend gemaakt j dat het schip niet naar Rotterdam zou op- stooinen en dat dientengevolge de passa giers in de Fransche haven Boulogne zou- den worden ontscheept. j Het personeel werd hiervan onkundig ge- I laten. Toevallig zag een bediende in een De kapitein, de heer Wilken, heelt de belofte, dat hij naar Rotterdam zou varen, niet alleen op eerewoord maar ook zwart op wit gegeven. Het achip is daarop uit Boulogne vertrokken, doch buiten de boeien bemerkte de bemanning dat geen koers gezet werd naar Rotterdam, dooh dat men naar Engeland stevende. Toen men vaststelde, dat de koers in de richting van Engeland ging. heeft men algemeen het werk neergelegd. Binnen enkele oogenblik- ken was er geen stoom meer, en nadat de -„Rotterdam" nog een kwartier had gedre ven, lag het schip stil. Een uur later kwam de eerste machinist uit naam van kapitein Wilken verklaren, dat mén nu inderdaad koers zou zetten naar Rotterdam. De bemanning die bij de brug was te hoop geioopen, vroeg welke zekerheid de eerste machinist kon geven, dat de kapitein ditmaal werkelijk zijn woord zou houdten. Hoewel de machinist deze zekerheid niet kon geven heeft de bemanning het werk hervat, verwachtende dat nu werkelijk zou gebeuren wat namens den kapitein .was ver klaard. Het schip is toen inderdaad in de rich ting van Rotterdam opgestoomd. Dit was Zondagochtend 9 uur. Zondagmiddag om streeks 2 uur, was men in de omgeving ge komen van het s.s. ..Westhinder". Toen nam het schip plotseling een draai om op nieuw koers te zetten in de richting van Southampton. Toen is weer vergaderd en spoedig moest order worden gegeven voor anker te gaan. De mariniers aan boord. De „Rotterdam" is toen nabij de „West- hinder" blijven liggen. Maandagochtend om half vijf heeft een loodsboot mariniers aan boord gebracht, het waren 32 man, onder commando van een officier. Een sergeant zette de wachten uit, waarbij 5 ploegen van Ieder 2 man op de stookplaats post kregen. Een post werd gezet voor de hut van den kapitein, terwijl 4 ploegen eik van 2r man voor de stookkolen op wacht gingen. Daal de stemming onder de bemanning geen oogeublik werd verstoord, hadden de mari niers het uiterst gemakkelijk. Gedurende eenige uren bleven de wach ten uitstaan, doch toen alles rustig bleef zijn zij ingetrokken. Onze zegsman deelde verejer mede, dat Maandag omstreeks 5 uur aan het perso neel werd medegedeeld, dat men des avonds om 10 uur koers zou zetten naar Rotterdam. De vuren waren gedeeltelijk gedoofd. Slechts 2 ketel? waren blijven branden ten behoeve van het licht en van de telegrafie. De mariniers hadden inmaddels hun in trek genomen in de eerste klasse salon en naar de tremmer verklaarde, hebben zij het er heel goed gehad. Ten slotte deelde onze zegsman mede. dat hedenmorgen nabij Schiedam de rivierpoli tie langszij kwam. Een inspecteur en tiwee rechercheairs kwamen aaii boorddoch zij hebbert met de bemanning geen contac» gehad. Een andere opvarende. Van een der andere opvarenden die wij daarna spraken en die ons in groote lijnen hetfcelfde verhaal deed. vernamen wij nog, dat de kapitein naar het schijnt op last van de Directie van de Holland—Amerika- lijn alle opvarenden, man voor man, heeft gevraagd of zij bereid waren overeenkom stig de monsterrol te blijven varen. De on dervraging geschiedde Maandagochtend. Wij vernemen voorts dat kapitein Wilken aan de rivierpolitie een lijst heeft verstrekt van alle opvarenden die in staking zijn ge weest. De stokers hadden den kapiieln ge zegd, dat zij in geen geval zouden stoken indien het schip niet naar Rotterdam zou varen. Wat de andere leden van de beman ning betreft, zij verklaarden, dat zij aan het werk zouden blijven mits zij niet wer den gedwongen het werk der stokers over te nemen. Maandochtend heeft ook een groot deel van»'het maehinepersoneei het werk neergelegd. De koks waren evenwel aan het werk gebleven. Negen opvarenden in arrest gesteld. Een stoker zou aan boord gearresteerd zijn. omdat hij den kapitein zou hebben toe gevoegd ..bergen en dalen ontmoeten el kaar me' maar menschen wel, onthoud u dit goed". Verder zyn in arrest gesteld 7 andere stokers en een kok, allen Duitschers. Toen een groot deel van de bemanning op den hoek van <1. Wilhelminakade en den Paralelweg was gekomen, bracht een gTOote menigte haar een ovatie, iwaarop de Inter nationale werd aangeheven. Ten slotte vernemen wy nog, dat het per- soneel van de „Rotterdam" morgenmiddag in vergadering zal bijeen komenwelke ver gadering door den Centralen Bond van Transportarbeiders is uitgeschreven, i Vanochtend hebben wij een onderhoud gehad met den hoofdinspecteur van politie, den heer v. Binsbergen, die vannacht met eenige rechercheurs per politieboot II het s.s. „Rotterdam" tegemoet is gevaren. Hij deelde mede, tusschen Schiedam en Vlaar- dingen aan boord te zijn gegaan en dat hem onmiddellijk gefrappeerd had de groote rust die op het schip heerechte. Toch was er voor hen aanleiding geweest om over te gaan tot arrestatie van den 27-jarigen stoker, als verdacht van muitery, en van eenige andere leden van de bemanning, allen Duitschers. Op onze vraag of deze arrestatie had plaats gehad op verzoek van den gezagvoer der, zeule de beer v. B het antwoord te moeten schuldig blijven. Het leek den heer B. ongeschikt dat vreemdelingen, zooais de stokers, de wet voorschrijven op Nederland- sche schepen. De Justitie moet maar uitmaken of het gewenseht is deze buitenlanders over de grens te zetten. Eveneens zal de Justitie hebben uit te maken ot er tegen de Neder landsche leden van de bemanning een ver volging zal worden ingesteld. De taak van de politie is geweest rapport op te maken van dé gebeurtenissen welke zich aan boord hebben afgespeeld en na die bevindingen verslag uit te brengen aan de Justitie, die dan uiteindelijk heeft te be slissen of de bemanning zich aan eenig ver grijp heeft schuldig gemaakt. Nog vernemen wy dat een van de gear resteerden de Duitscher Demuth, een vroe gere kok van het s.s. „ïndrapoera" van de Rotterd. Lloyd, is.. Deze heeft zich destijds buitengewoon verdienstelijk gemaakt bij het overbrengen van exotische visschen voor de Rotterd. Diergaarde. Ook heeft hij in opdracht van de Nederl. Heide-Mij. forel len m*e naar Indië genomen om te trachten deze visschen te laten acclimatiseeren. De juweelendieven gearresteerd. Drie Oostenrijkers verdacht van den diefstal by Dr. Philips. In den opzienbarenden diefstal van ruim 2 ton aan juweelen enz. in de apartementen van dr. ir. Philips in een flatgebouw aan de Van Hoogenboschlaan blykt de laatste da gen weer meer licht te zyn gekomen. Zooals men weet was op aan wy zing van dr. Ph. een gewezen huisknecht gearres teerd, die evenwel hardnekkig ontkende iets met de zaak uitstaande te hebben. Aange zien de politie niet over voldoende aan- wy zingen beschikte, stelde zy de man, die Oostenryker is, ter beschikking van den vreemdelingendienst. De politie zette echter haar onderzoek voort en als resultaat hier van is zy er dezer dagen toe overgegaan de gewezen huisknecht opnieuw als ver dachte in deze zaak te betrekken, terwyl zy eveneens 2 andere Oostenrykers, een schoen maker uit den Haag en een kunstschilder uit Rotterdam, als verdacht van medeplich tigheid, arresteerden. Alle drie verdachten zyn in het huis van bewaring opgesloten en op vordering van den officier van justitie heeft thans de Haagsche rechtbank hun gevangenhouding bevolen. Voor de huisknecht en voor een der me de-verdachten treedt als raadsman op mr. E. Moresco. De Cripia-V ar kens we t. Bij Kon. besluit is benoemd tot regee- inga-commissaris voor de uitvoering van de CrisiB-Varkenswet 1932 ir. S. L. Louwes te Zwolle. RADIO-NIEUWS. Hilversum: 5.30—7.00 Concert door het A.V.R.O.-Kamerorkest en Gramofoon, 7.00-7.30 Gramofoon. 7.30-8.00 Dr. M. Th. Hillen over: ..De Grieksche Mythologie"; 8.00—9.00 Orgelooncert en zantr; 9.00—9.10 Opvoering van ..Een nachtelijke onderne ming"0.10—10.00 Concert door het Om roeporkest en viool; 10.00—10.10 Weerbe richt. nieuwsberichten en koersen: 10.10- 1100 Concert door het Omroeporkest en op voering van ..Het vertrek, waarin de moord geschiedde'. 11.00—12.00 KovAcs Lajos en zijn Orkest Huizen: 3.00—6.00 Concert door het K.R.O.-Kunstensemble 6.0O—6.15 Gramo foon, 6.15-6.35 Vervolg concert; 6.35-6.50 Gramofoon 6.50—7.10 Vervolg concert, 710 —7.30 Spieker: Dr. P. J. M. van Gils, 7.45 -8.00 Verbondskwartiertje; 8.00—11.00 Con cert door het K.R.O.-Orkestin de pauze Nieuwsberichten11.00—12.00 Gramofoon. RECHTZAKEN. Het vischrecht in de VJist. Voor het kantongerecht te Schoonhoven is Zaterdag behandeld een strafzaak wegens het hengelen in de Vlist, een water, loopen- de van Schoonhoven naar Haastrecht. Na mens het Centrnal Nederlandsch Henge laar sver bond heeft het hoofdbestuurslid Misset te Scheveningen deze bekeuring uit gelokt. Het verbond wenscht in deze kwes tie een pnneipieele uitspraak te verkrijgen. De verdachte erkende het. ten laste geleg de en voerde ter verdediging aan, dat de VUst bevlot- en bevaarbaar water w op grond dat het voorkomt op de lijst voor de binnenscheepvaart, uitgegeven door hef De partement van Waterstaat, dat het regel matig door beurtvaartdlensten wordt beva ren, en dat men nog kort geleden een bag germachine in dit water heeft gebracht, waartoe geen reden zou zijn, wanneer dit water niet bevaarbaar was Verder voerde verdachte aan. dat alle bevlot- en bevaarbare wateren eigendom van den Staat zijn, ongeacht de eigendom en de pacht van het vischrecht en beriep zioh op de Visschenjwet. welke bepaalt, dat 111 alle staatswateren het visschen met den hengel geoorloofd ia. De kantonrechter mr F. L. J. E bonnet wilde zilch eerst op de hoogte stellen van eigendoms- en visohpachtrechten en verdaagde de za«k tot October. STADSNIEUWS. UOliDA. 6 Sept. 1932. Jaariyksche Gemeentedag Remonslrantsch Geref. Gemeente. Op Zondag 18 September u.a. zal in de galm" de jaarlijksche Gemeentemiddag der Rem. Geref. Gemeente worden gehou den. liet bestuur noodigde Dr. K. Zimmerman uij op dien middag bij lichtbeelden een en ander le vertellen van het z.g. Isenheuner Altaar, een veelvoudige triptiek, geschilderd door den gehelmzinnlgan kunstenaar M"* tinas Urünwald. Ds. Cramer zal vertellen van zijn reis en bijzonderheden o.ver de Remonstranteche Gemeente te Friedriohstadt aan de Eider, en daarbij eveneens lichtbeelden vertoonen. Dr. Vixseboxse heeft zich bereid verklaard het muzikale gedeelte voor zijn rekenin, nemen. De afd. Gouda van den Bond van Spoor- en Tram wegpersoneel. De afdeeling Gouda van den Protestantsch (jhr. Bond van Spoor- en Trampersoneel te Gouda, hoopt 16 September in het gebouw Daniel haar 12i-jarig bestaan te herdenken Verschillende sprekers o.a. Ds. Verheul zullen het woord voeren. Wandelsportvereeniging „Gouda". De afstandsmarsch te Zeist. Zondag hebben 16 leden van de wandel- sportvereeniging „Gouda" deelgenomen aan de wandeltocht, uitgeschreven door de wan- dalsportvereeniging „Bato" te Zeist. Het parcours was voor de dames ais volgt Zeist, Soesterberg Laan 1914, Maarn, Doorn Driebeigen. Zeist, 4o K.M. Om kwart over tien vertrokken de dames en reeds om vijf uur was de geht-ele troep zonder één uitval ler binnen. De heeren vertrokken om tien uur voor de 50 K.M, Toen men in Soester berg aangekomen was werdt een kwartier gerust, daarna werd in één stuk door geioo pen naar Doorn waar opnieuw een kwartier gerust is. daarop ging het weer naar Zeist. Om half zes kwamen allen daar weer in de beste conditie aan. Aan de navolgende dames en heeren werd een prachtige herinneringsmedaille uitge reikt de diames 'i'. Bosch, J. Dijkman, 8j Dijkman, A."Jonkheid, M Jonkheid, L. Resteren, J. Zietsma, M, Muijs, A. Wiar- da( A. v. Bunge, en de heeren - A. Prinsen- berg. A. C. Wassing, E. j. v. Arnhem, W Ph. Neef en C. J. IJsselstijn.. Doordat de dames een groep vormden ian 10 personen en een leidster, wonnen zij tevens nog een mooie zilveren vereeni- gingsmedaiiie. Nadat allen weer verkleed en verfriaqht waren werd om zeven uur per auto uit Zeist vertrokken. Om half negen kwa men allen in de beste stemming in Gouda aao Het nieuwe Café-Restaurant „Ter Gouw". Wij hebben gisteren aan ons verslag over de opening en de inriohting van het nieuwe café-restaurant „Ter Gouw" aan de Bleokeraaingel, toegevoegd de namen van een drietal üoudsche firma's, wier werk ten zeerste door de aannemers is geprezen. Men maakt ons er opmerkzaam op dat hier neg bij had moeten staan de firma Idenburg en Zonen, welke het stucadoor- werk zoo uitnemend verzorgde. Gem. Avondschool voor Ambachtslieden. De inschryving van nieuwe leerlingen zal plaats hebben op a.s. Maandag 12 Septem ber des avonds van 7-9 uur in het gebouw van de oude school aan de Houtmansgracht Zy, die leerling van deze school willen wor den, moeten minstens 12 jaar en geen leer ling van een Nyverheidsschool of school van algemeenvormend onderwys zyn. Wanneer by de inschryving een bewys van het hoofd eener Lagere school wordt overlegd, dat men de zes klassen der 1. sch. doorloopen heeft, kan men zonder examen worden toe gelaten. In het vervolg worden de lessen gegeven in het gebouw van de nieuwe Ambachts school aan de Graaf Florisweg. Vermoede lijk zullen de lessen op Maandag 3 October een aanvang nemen. Neutrale Vereeniging Kindervoeding. De Neutrale Vereeniging „Kindervoeding" houdt een huishoudeiyke vergadering op Vrijdag 9 September, des avonds te 8 uur m oen der zalen van de Soo. „de Reünie". De agenda vermeldt o.m. Bestuursverkie zing en datum van openstelling nieuwe vo-.- dingaperiode. Zeilwedstrijden op de plas Elfhoeven, op Zondag 11 September. De Watersportclub .JDlfhoeven" houdt a.o. Zondag haar laatste zeilwedstryd in dit seizoen op den plas „Elfhoeven" Om half drie zal de start plaats vinden b(j het Restaurant „Elf hoeven". Als pry zon worden medailles beschikbaar gesteld. By gunstig weer is er 's avonds half ne gen een rondvaart met verlichte vaartuigen. De feestverlichting van de vyver by de Cronjéstraat. De gisteravond gehouden feestverlichting langs de vyver by de Cronjéstraat is zeer goed geslaagd en werd door een talryk pu- hek aanschouwd. Het was een fantastisch gericht de ongeveer 400 oranjekleurige lam- P«ms om den vyver, die er een feëeriek •anzien door kreeg. Hoewel deze feestver- chting eenige dagen later kon branden dan «edoeld was, heeft de buurtvereeniging toch voldoening van haar arbeid gehad. Een jongen aangereden. Op den hoek Gouwe—Bolwerk is een 11- »n*?m*en by het plotseling oversteken fi^. ,straat aangereden door een auto uit dam. De linkervoet van den knaap JJ^akte onder één der wielen, doch werd «et ernstig gewond. Van de schoen bleef mei veel goeds over. De autobestuurder geen schuld aan het ongeval Examen heilgymnastiek. De heer L. Lambrdex, alhier, slaagde te Den Haag voor het ekamen heilgymnast- masseur, afgenomen vanwege het Nederl. Genootschap voor heilgymnastiek en mat sage. Een drenkeling. De wielryder K. Muller van den Korten Tiendeweg is gistermorgen op de Turfmarkt te water gereden. Voorbijgangers hebben drenkeling en fiets op het droge gebracht. Loop der bevolking. Vertrokken: J. Akrat, van Erasmus straat 1, naar Waardenburg A 79; J. Duiken, van P. C. Bothstraat 52, naar Keeu- wyk, Weth. Venteweg H 212; E. P. Sixma, van Turfsingel 28, naar Amsterdam, Over toom 329 Bil; S. C. C. S. Niebeling, van H Schiel. Zeedyk 2, naar Krimpen a. d. IJssel, Polderschedyk 15; A. P. Wakelkamp, van J Philipsweg 40, naar Utrecht, Kromme Ry: 24; P. A. J. Duynstee, van Markt 49, naar 's-Gravenhage, Nieuwe Haven 65; A. Korte, van Vondelstraat 26, naar Delft, Gerritzstr. 26; D. v. d. Meide, van v. Per- synstraat 13, naar 's-Gravenhage, Ryswyk- scheweg 262c; J. C. van Grieken, tuinder, van Varkenmarkt 10, naar Reeuwijk, Weth. Venteweg H 54; P. Tuk, van Kuiperstraat 34, naar 's-Gravenhage, Zuidwal 18; F. J. Boshamer, van Tollensstraat 117, naar Heerlen, Klooster Koolhofstraat 128; P. C. Kuyper wed. C. J. M. Kroon, van Burg. Martenssingel 31, naar 's-Gravenhage, Waldeck Pyrmontkade 106; C. Zanen, van de la Reijlaan 1, naar Beek (L.), Maas- trichterlaan 31; J. W. Blom, van v. Persyn straat 15, naar Zuilen, Linnaeusstraat 56bis J. Muilwyk, van Willens 153, naar Leerdam, Blaasbalg 12; I. Hertog, van Markt 65, naar Waddinxveen, Breedeweg 7; H. C. Hofman wed. J. J. v. Bruggen, van Gr. Florisweg 31, naar Groningen, Radersingel 11a; S. M Kwekkeboom, van Raam 246,*naar Stolwyk, Benedenheul D 49; A. M. v. d. Heijdt, van Oosthaven 34, naar Vlissingen, Acacialaan 1; M. J. v. Heyningen, van Westhaven 25, naar Oud en Nw. Gastel, Stampersgat 99; A. Dortland, van Tuinstraat 79, naa: Eindhoven, Eckartscheweg 137; H. Bogers, van Crabethstraat 6 naar Dordrecht, Tou- lonschelaan 21; J. Bosma, van R. Visscher- straat 2, naar Waddinxveen, Kleikade 55 H. Brokking, van Krugerlaan 130, naar Heerleq, Wilhelmina Kweekschool; M Nieuwpoort, van Coornhertstraat 10, naar Stolwyk, Tentweg E 20a; W. de Harder, van Markt 34, naar Hellevoetsluis, West kade 49; G. M. Haas, van Gr. Florisweg 77, naar Amsterdam, Lijnbaansgracht 251; P. Braanker ,van Gouwe iOI, naar 's-Graven hage, Boele van Hensbroekstraat 30; Bosman, van Wachtelstraat 5, naar Reeu- wyk, Weth. Venteweg H 196; J. W. Hoes, van Fluweelensingel 74, naar Tilburg, Eik straat 67; J. H. Schuling, van Groene weg 78, naar Bleiswyk, Dorpsstraat 143; M. Budding, van Reg.plantsoen 30, naar Alphen a. d. Ryn, Pr. Hendrikstraat 21; M. P. An ders, van Wydstraat 17, naar Haastrecht, Goudscheweg D 103; G. M. Appel, van St. Josephstraat 8, naar 's-Gravenhage Noord straat 45; D. Zuidam, van v. Stryenstraat 24, naar Waddinxveen, Zuidknde 99; G. C. Boegheim, van Vossiusstraat 1, naar 's-Gra venhage, Keggestraat 52; C. L. R. Bult, van Gr. Florisweg 77, naar Venlo, Strael- ocheweg 289; C. W. Schoorel, van Crabeth straat 10, naar 's-Gravenhage, Houtmarkt 42; B. W. v. Eldik Thieme, van Veersta! 3, naar 's-Gravenhage, van B'.ankenourgstraat 71; J. M. Burger, van Burg. Martenssingel 109, naar Amsterdam, Marnixkade 106; E. Stern, van R. van Catsweg 134, naar Bor ger; S. Israël, van R. van Catsweg 134, naar Arnhem, Markt 5; tl M. Huurman, van Speldemakersstraat 9, naar Boskoop, Zyde 396; G. Roos, van Turfmarkt 138, naar Zeist, Panweg 12; A. C. A. de Groot, van Kleiweg 95, naar Reeuwiik, Weth. Vente- eg H 187; G. N. van Draanen, van Bosch- weg 98, naar Reeuwyk, Breevaart H 18; A. L. Leemeyer, van Joubertstraa: 207, naar Driebergen, Oranjelaan 68. Burgerlyke Stand. GEBOREN: 4 Sept.: Simon Jacob, z. van J. J. den Hertog en A. Hendriks, Westha ven 20. OVERLEDEN: 3 Sept.: Adriana van Erk, wed. van J. Knynenberg, 62 j. 4e klasse. Agenda. Sept. 3 uur Sted. Zweminrichting Diplo ma zwemmen voor dames, 4 uur diploma zwemmen voor heeren. Sept. 9 uur Café Duinstede Verg. Goud- sche Motorclub. en 21 Sept., 8 uur Geb. Daniël. Cursus E. H. B. O. voor heerenleden. Sept. 7% u. Sted. Zweminrichting Volks- z wemwedstrijden. 8 Sept. 7% uur Geb. „Tot Heil des Volks" Ds. J. Overduin. Sept 8 uur Bovenzaal Soc. „de Réunie". Neutrale Vereeniging Kindervoeding, Huishoudelijke ledenvergadering. Sept. 8 uur St. Janstoren Beiaardconcert P. A. van Langen. Sept. Geb. Daniël. Cursus E. H. B. O. Cursus voor beginnelingen. 10 Sept. 8% uur Film-voorstelling Ned. Fa brikaat op de Markt 11 Sept. 2% u. n.m. Zeilwedstryden van de Watersportclub „Elfhoeven" op de Elf- hoevenplas. 8V4 u. n.m. by gunstig weer rondvaart met verlichte vaartuigen. 11 Sept., 10 u. 's-Gravenbroeksche Plas. Roeiwedstryden Roei- en Zeilvereeniging Gouda. 2% uur Polowed8tryd. 14 Sept. 8 u. Geb. Daniël. Cursus E.H.B.O. voor dames. Sept., 8 uur. Geb. Daniël. Verbandcursua. 64 333 601 119 367 778 NSB. STAATSLOTERIJ. Trekking van Dinsdag 6 Sept Hooge pryzen: 1000.—: 9533 16925 22854 f 400.—: 10012 200.—: 599 1639 14002 21857 f 100.—12872 14306 15232 18304 20604 22650 22887 Pryzen van 65.—: 132 142 219 801 323 821 368 409 413 481 484 548 779 830 852 931 953 1123 1166 1186 1251 1289 1315 1338 1356 1472 1510 1665 1682 1717 1867 1880 1900 1907 193$ 2059 2111 2123 2184 2202 2215 227j 2284 2291 2329 2341 -2428 2470 2632 2534 2686 2685 2711 2787 2867 2920 2937 3024 3053 3145 8178 3185 3374 8428 3522 3615 3789 3818 3832 3906 3999 4041 4151 4183 4187 4209 4284 4307 4376 4471 4572 4587 4625 4639 4667 4675 4687 4727 4815 4888 4896 4917 4956 5004 5108 5239 5275 5300 5356 6384 5408 5406 5462 5478 5513 5526 5552 6567 5671 5606 5697 5738 5763 .5817 5904 5909 5950 5974 6040 6041 6057 6086 6157 6169 6266 6313 6351 6417 6424 6457 6485 6616 6574 6643 6726 6765 6786 694* 7076 7101 7138 7192 7245 7853 7421 7430 7468 7502 7516 7522 7659 7560 7562 7693 7868 7903 7930 7939 7996 7997 8047 8110 8210 8245 8280 8369 8428 8492 8511 8583 8622 8647 8681 8739 8787 ^796 8820 8888 8889 8914 8920 8923 8972 9088 9329 9350 9360 9399 9511 9550 9670 9617 9637 9672 9749 9877 9894 9950 10156 10167 10179 10271 10379 10383 10392 10446 10487 1062.' 10647 10674 10730 10738 10764 10787 10791 10792 10828 10917 10975 11120 11161 11350 11399 11405 11457 11664 11570 11674 11577 11598 11710 11727 11786 11926 12044 12064 12081 12088 12278 12294 12321 12407 12413 12683 12606 12664 12669 12690 12725 12812 12869 12945 12976 12998 13238 13241 13249 13270 13282 13295 13489 13510 13549 13616 13637 13638 13707 13737 13771 13806 13815 13820 13844 13896 14044 14126 14248 14323 14328 14391 14496 14500 14548 14737 1488/ 14818 14833 14917 14978 15026 15058 15107 15202 15205 15350 15390 15472 15474 15502 15543 15557 15674 16626 15709 15729 15746 15823 16855 15956 15977 15986 16149 16201 16324 16369 16371 16393 16415 16500 16564 16601 16663 16744 16763 16771 16813 16833 16960 16984 17081 17187 17234 17303 17372 17417 17453 17557 17573 17580 17582 17623 17725 17727 17750 17773 17779 17799 17855 17920 18016 18095 18186 18191 18221 18275 18307 18418 18429 18447 18498 18511 18522 18569 18574 18627 18649 18662 18682 18694 18707 18805 18807 18827 18862 189o3 19097 19123 19167 19186 19198 19222 19283 19375 19410 19495 19504 19506 19545 19554 1955b 19623 19737 19762 19822 19910 19913 20011 20076 20137 20202 20245 20258 20274 20370 20419 20632 20550 20632 20638 20639 20649 20722 20784 20808 20931 20954 20965 21020 21030 21066 21092 21095 21134 21163 21173 21223 21260 21260 21345 21402 21485 21648 21665 21753 21775 21776 21^47 21938 21948 21981 21987 22061 22116 22132 22168 2223i 22320 22395 22403 22419 2^80 22527 22549 22561 22572 22577 22583 22591 22680 22688 22755 22954 22957 23095 23157 23162 23303 23381 23439 23444 23483 23400 23652 23709 23788 23806 23912 23955 23966 Uil DEIN OA1TREJK. ALPHEN a. d. RIJN. Zevenjarig meisje verdronken. Tengevolge van een rukwind te water geraakt. Tijóens het stormweer Zaterdag geraakte ie Alten aan den Rijn een zevenjarig meie- je, eenigst kind van de familie Van Eijk, wonende aan het Woubrugschepad, te water en verdronk. Terwijl het meisje met een nichtje uit school kwam. greep een rukwind haar pa- rapluie, waaronder de meisjes op het jaag pad, ter hoogte van den Heerenweg langs den Ouden Rijn liepen, met het gevolg, dat beiden in het water terecht kwamen. Eeni ge schooljongens slaagden er in, een der beide meisjes op het droge te brengen, maar het meisje Van Eijk zonk onmiddellijk ïu de diepte. Omwonenden werden gewaarschuwd. Zij hebben direct alle pogingen in het werk ge steld om het kind te redden. Tenslotte ge lukte het den vader van het in de nabijheid liggende weeshuis het meisje met een dreg op te halen. Langen tijd werd getracht met behulp van een zuurstofapparaat de levens geesten weer op te wekken, doch deze po gingen bleven vruchteloos. Het andera meisje kon ongedeerd naar huis worden vervoerd. BOSKOOP. Remonatr. Geref. Gemeente. Inwydig van de nieuwe kerk. Ds. W. N. van Nooten, Remonstrantsch prediikant te Boakoop, die op 2 Oct. naar Meppel vertrekt, zoi toch de nieuwe Re- monstrantsohe kerk te Boskoop, die in No vember klaar zal zijn. inwijden. Naast de kerk zal nog een torentje van a. 17 M. hoogte worden gebouwd een eleoctriscihe windmachine voor het orgel zal oorts nog worden aangebracht. HAASTRECHT. Besmetteiyke ziekte. in deze gemeente doet zich voor een ge val der besmettelijke ziekt^ febris typoïdea Overgeplaatst. De besteller der posterijen L. B. A. Hom burg alhier is overgeplaatst naar Vlaardln- gen. TAC.-com missie. De plaatselijke t b.c.-oommissie organi seert een filmavond op Dinsdag 20 Septem ber a.s.. nam. 8 uur, in het sportgebouw .Concordia' waar de propaganda-film Waar een wil is. is een weg", zal worden vertoond. GEBOREN WUJenr; *r-r. en i'. D. Nobel. Maria, d. v. K. de Jong en G. Schouten. Wilhelmina, d. v. Verkleij en J. M. van Doorn. ONDERTROUWD: Gerrit van der Graaf en Elizabeth van Duuren. Domei Fr. A. Goudnaan en Wilhelmina H. Vergeer. GETROUWD. Adrianus Vermeulen en Uerrie Janna Kortleven. Bertus blom eu Maria Helena de Wijs. SCHOONHOVEN. Het Kantongerecht. Geen vervulling der vacature van kantonrechter. By Kon. Besluit is bepaald, dat de vaca ture van Kantonrechter te Schoonhoven, opengevallen door het overlyden van Mr. Th. L. Prins, niet zal worden vervuld en *yn aan Mr. C. C. Tieleman, kantonrech ter te Rotterdam, opgedragen de werk zaamheden van kantonrechter1 te Schoonho ven. Het ongeluk is waarschijnlijk veroorzaakt nor- #én «la MARKTBERICHTEN. Veemarkt Rotterdam. 6 Sept. Ter veemarkt waren heden aan gevoerd: 198 paarden 83 veulens, 2 ezels, 746 magere runderen, 1060 vette runderen, 295 vette kalveren, 507 nucht. kalveren, 553 graskalveren, 224 sohapen of- lammeren, 7 vakens, 20 biggen, 10 bokken of geiten. Pryzen per V» Kilo: Koeien le kw. 0.31 —0.33, 2e kw. 0.25—0.28, 3e kw. 0.14— 0.17%; Ossen le kw. 0.29—0.31, 2e kw. 0.240.26, 3e kw. 0.17—0.18; Stieren le kw. 0.23—0.25, 2e kw. 0.19—0.21, 3e kw. 0.140.17; Vette kalveren le kw. 0.47%—0.50, 2e kw. f 0.35—0.40, 3e kw. 0.250.29; Graskalveren 1013%. Pryzen per stuk van mager vee: Melk koeien 120225; Kalf koeien 130—235; Stieren 70—300; Pinken 40—85; Gras kalveren 20—35; Vaarzen 90—135; Paarden 100—280; Slachtpaarden 100— 160; Hitten 60—120; Veulens 40—70; Fok nucht. kalveren 18—19; Slacht nucht. kalveren f 5—6.50; Biggen 4—6. Op de vette markt was de aanvoer van koeien en ossen groot. Handel iets stroef, iets lagere pryzen. Een prima exemplaar ging tot 2 cent boven noteering. Stieren ruime aanvoer. Handel niet vlug. In de lich tere soorten echter iets beter. Pryzen ble ven vrywel gelyk. Aanvoer vette kalveren redelyk. Vlotte handel. Pryzen 1ste en 2e soort bleven gelyk, 3e soort iets hooger Een enkele prima exemplaar ging 2% cent boven noteering. Op de magere markt was de aanvoer flink. Handel stil. In de pryzen kwam geen verandering. Jong vee flink aangevoerd. Stugge handel. Pryzen bleven gehandhaafd. Graskalveren groote aanvoer, trage handel. Pryzen moeilyk te handhaven. Aanvoer nuchtere fok- en graskalveren niet bijzonder groot. Handel willig. Pryzen bleven gelijk. Slachtkalveren een tikje lager. Een best slachtkalf ging iets boven noteering. Werk paarden enz. flink aangevoerd. Handel lui. Prijzen met moeite te handhaven. Biggen groote aanvoer, weinig handel. Iets lagere noteering. Schapen tamelijke aanvoer. Wei nig aanvoer, vandaa geen noteering. Kaasmarkt Bodegraven. 6 Sept. Aangevoerd 380 partijen w.o. 377 m. r.m. 161824 stuks, 151416 K.G. Pry zen le kw. m. r.m. 23—26; 2e kw. m. r.m. 1821; zware tot 28. Handel matig. Bij de gemeeiite-politie zijn Inlichtingen bekomen omtrent een gevonden gouden speldje. DRAAULOOZË DIENST. Nazorg van Tubercuiose.patiënten. DEN HAAG, 6 Sept. Opgericht is een Internationale Vereeni ging voor Arbeidstherapie en nazorg voor Tuberculosepatiënten. Tot voorzitter van deze vereeniging is gekozen Sir Dr. Pendrnl Varrier-Jones (Engeland). Verder hebben in het comité zitting vooraanstaande persor.eii uit verschillende landen op dit gebied (uit Nederland Dr. W. üronkhorst te Apeldoorn en Dr. T. L. W. te Nuyl te Deventer). Doel is in overleg met het bestuur der 8ste Tuberculose-conferentie te geraken tot stichting van een Int. orgaan voor de Na zorg van Tubercuiose patiënten. H. M. de Koningin en Prins Hendrik naar Buaaum. DEN HAAG, 6 Sept. H. M. de Koningin, vergezeld van. Prins Hendrik, zal zich Vrij dagmiddag a.s. van Amsterdam naar Bus- sum begeven ter by woning van de inwij ding van het nieuwe gesticht aan de Amers- foortsche straatweg van de Ver. Instituut tot onderwys van Blinden te Amsterdam. De opening zal tevens bijgewoond wor den door den Minister van Onderwys, ver gezeld van den heer Laban, chef van de afd. L. O. (algemeen). Ex-Keizer Wilhelm te Zandvoori. ZA'NDVOORT, 6 Sept. Hedenmorgen om half twaalf arriveerde de Duitsch ex-Keizer met zijn gezin te Zandvoort. De familie heeft haar intrek genomen ten huize van Barou vau der Heidt in de ville „Licht toren". De leening van den Bank van Nederl. Gemeenten. Naar wij vernemen is op de 5 pot. lee ning van de Bank voor Nederlandsche Go- meenten, groot 2 rniliioen gulden, voor een dusdanig bedrag ingeschreven, dat toewij zing slechts zeer gering kan zijn. Boterprys Maastricht. Sept. AJgemeene middelprijs f 1.48 per K G. Aanvoer 140.126 K.G. De expreM-terin Maraeille-Parijs ontspoord. Vele gewonden. PARIJg 6 Sept De expréssrtréln Mar seille—Parijs is nabij Marseille gederail leerd Bij het ongeluk werden 16 reiziger» levensgevaarlijk géwond Het aantal licht gewonden is nog niet bekend. Een rangeerder overreden en gddoed. HEERLEN. 6 Sept. Hedenmorgen tegen 1 half tien is de rangeerder A. J. Bchr&ve door een losse locomotief overreden en ga- dood. De man <was gehuwd en vader van 4 kinderen. De textielstaking te Lancashire. LO.NDLN6 Sept: Na langdurige confa- i ent te mek.den uuviaeuv heelt ds Minister, vaii Arbeid!, Sir iienry i'etergyi, zioh ein delijk gemengd in het conflict u^de textiel industrie te Lancashire. jUisteiPu zijn brieven gezonden tiaar dn werkgevers- en arbeidersorganisaties te Manchester. Naar verluidt wordt ih deze brieven voer- gósteld morgen te Manchester een gecombi neerde vergadering te houden van vertegen- wpordigers der werkgevers en arbeiders on- dör leiding van een.Her voornaamste aacre- tMisseu van het Miniaterie van Arbeid, F, YV. Leggett, dié ai» bemiddelaar zal optra- d^u. Niet alleen zal geteaobt worden, het aan hangige conflict bil te leggen doch teven» zal de vertegenwoordiger van het Ministerie trachten beide partijen tot overeenstem ming te brengen op de hooldpttnten van een nieuwe arbeidsovereenkomst. De Minis ter van Arbeid, Sir Henry Peterson, had nog gisterenavond een onderhoud met den iiuniater-presideut MacDonakl, die gisteren te Londen terugkeerde." Een Uitspraak van het Haagt*he Hof. BÉUN, 6 Sept. De Fransche ambeasedeu* te Bern heelt dén Zwitaerschèn bondspresi dent Motta een nota oVerhaqdigd waarin da Fransclie regeering Verklaart He uitspraak van hef llaagache Hof, inzake de vrije zone vau Geoève, te erkennen en overeenkomstig tè zuilrii handelen. In de vrije zone. zou dë Fransdhe douafie weer naar de oude plaats worden terugge bracht Als tegenprestatie vertkngt Frank rijk een wijziging iri het douaneregime, dat dient te worden aangepast aan de hiiidige economische toestand in de vrije zone. - Een 16-jarige jongen overreden en gedood. DEN HAAG, 6 Sept. Gisteren lp de lór jarige H. S.'uit de Loenenrchestrapt4 nabij de Weteringkgde te 's-Gravenhage door een vrachtauto aangereden De jougen bekwam een ernstige hoofd wonde en werd in beiwusteloozen toestand naar het ziekenhuis aan den Zuid waf ge bracht, waar hij nóg 's avonda is overleden Politieke moord te Sofia. SOFIA, 6 Sept. De vroegere hoofdredac teur van het regeeringsorgaan van de boe- renparty, Michael Pudeff, ia gisteravond by het verlaten van zyn clud door een'aantal revolverschoten, die wérden afgevuurd uit een passeereilde auto gedood. De moorde naars wisten ih de auto te ontkomen.* KADlir-TELBUKAFISCH WEKKIffiltiCBl 6 Septembér. Hoogste stand 764.5 te Mji) Laagste stand 745.8 te Vai Verwachting: Zwakke tof matige zuida lyke tot zuid-we8telyke wind. Betrokken: tót zwaar bewolkt^ met tydelhke .opjdaring. War*sehypiyk,£»pig ereReru, vvfeihfg veran dering in temperatuur. WISSELKOERSEN. 5 Sept. 6 Sept. - Officieel* Londen 8.66* v &64* Berlijn 88.10 59.07* Parijs 9,74| 9.74* Brussel 34 46* 34.48 Zwitserland 48.12* 48.11 YVeenen -n—- Kopenhagen 44.70 44*76 Stockholm 44 60 44.60 Oslo 43.60 43.50 Nqw-York 2 48| 248** Niet-officfeel. Madrid 20.06 20.06 Milaan 12.76 12.71 Praag 7 36* e' 7.16 Prolongatie 1 - Beuraoverxicht. D0 omvang van den handel-was heden, op de Amsteroaniaché beurs ingekrompen, hetgeen niet wegneemt, dat de omzetten, toch nog bevredigend konden worden ge noemd De stemming wad niet zoo willig meer. aid gevolg van het leit, dat hier en daar winst nemingen werden uitgevoerd d» de noteeringeu op lager niveau brachten Süikerwaarden flauw. H-V.A.'s en verschil lende iripder courante soorten verloren 5 pet Het teleurstellende verloop van de Java-suikerninrkt 19 hier wel dn oorzaak van KunMzijdewaarden willig, -tenminste wat de minder courante soorten- ala H-K.Y. en Int Vixose betrof. Aku's openden vaster doch moeeten het avans weer afstaan. Uni levers gevraagd en liepen enkele procenten op Petroleumw aarden vast. Kon. Uiie wer den hooger gewaardeerd, terwijl ook de Amerikaan sche soorten beter» prijaen be dingen Kubberanndcelen gedrukt. Tabak ken. Mijnwaarden en jSoheepvaarten prijs houdend. De affaire in deze papieren weinig omvangrijk. Van de Amerik. fondken waren vooral Koperfondeen gezocht, in verband met de stijging van den koperprij» in Lon den Obligatiemarkt prijshoudend. De Duit- sche waren zelfs hooger. ADVERTBNTIEN. -ir' vin „PB PELIKAAN" GOUDA Stoomertj en Ververij vanaf 1947. 10 TELEFOON MM.

Goudsche Courant | 1932 | | pagina 2