ekbank NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN 71* Jaargang Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon-en Feestdagen si aas 1526 672.66 100’1.°;. BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELt.E, f I I 41 i BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, I NIEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, ent Hiitd»iuguhiik»iliii|iM Uit bet Engelech van - - - - t zou No. 18804 e am- zien van de rechtspositie na afloop BUITENLANDSCH NIEUWS. FEUILLETON. 80 R. HOORWEG. ook j *r kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, 22 cent, overal waw de bezorging per •tw* ik*n- 0.— GOHMIIE COURANT. ttnd: 53O« son, kwam. Ednjund is er niet. Tibbie, ik weet niet, waar hij heen is. Heb je hem ergens gezien’ Tibbie schudde het hoofd Ik moet de brandspuiten opbellen, zei zij met vaste stem. Het vuur neemt toe en met dezen wind en nu alles zoo droog ais kurk ie. zal er morgenochtend niets over zijn van Old Hall. Zij liep naar de telefoon, maar er scheen iets niet in orde te-ziin. want zii kon t, met Zondagsblad er looper geschiedt. Duitschland en de ontwapening Het Duitsche memorandum, Het standpunt van von Neurath, Geëischt wordt slechts een wijziging van het huidige wapeningssteisel. landsche regeering Hutchinson alleen ver gunning tot vertrek willen geven, mits hy z^n route neemt langs de kust via Kaap Farewell naar Angmagssalik. Daar bevindt zich Kraemer’s depot, dat ook nog onaan geroerd is en waaruit Hutchinson dan ben zine kan krygen om via IJsland en de Faroer eilanden naar Schotland te vliegen waar, zooals men. weet, Edinburgh het doel van zyn tocht is'. Intusschen is de Deensche commissaris te Godthaab voornemens Hut chinson een boete op te leggen omdat hij ondanks het verbod toch naar Groenland is gevlogen zonder zelfs maatregelen te ne men om zyn vlucht van daar te kunnen voortzetten. ABONNEMENTSPRIJS: per ver kwartaal 2.90, per week 2! Franco per post per kwartaal ƒ8.15, met Zondagsblad ƒ8.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, bjj onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zyn dagelijks geopend van ,96 uur. Administratie en Redactie Telef interc. 2745. Postrekening 48400. Gezondheid is de grootste rijkdom, tevredenheid de beste gave. DENEMARKEN. De fpmilie Hutchinson mag Groenland verlaten. De familie Hutchinson heeft thans van dat het Indisch Nationaal Congres sedert kregen haar vlucht van Godthaab voor te zetten. Men verwacht, dat Hutchinson ver gunning zal krygen benzine in te nemen uit het depot van Lindbergh, dat nog intact is. Hy moet echter zyn voornemen, om over de ijsvlakte te vliegen, opgeven. De tocht over deze hoogvlakte wordt ge vaarlijk geacht en daarom heeft de Groen- derijen on zeldzame snuisterijen, die alle opofferingen welke een zoo kritiek oogen- blik vergen kon, waard waren. Het zilver en de persoonlijke eigendommen waren ech ter hef eenige wat de moeite van het red den waard was; de schilderijen beteekenden niet veel En wat de meubelen betrof, al hadden zij veel geld gekost, en al namen zii veel nlaats in. veel bijzonders ,was er ROEMENIë. Prins Nicolaas keert naar Boekarest terug, En zyn huweljjk met mevr. Savianu? Een klein jaar geleden huwde prins Ni colaas van Roemenië met mevr. Savianu, de gescheiden vrouw van een officier. Het hu welijk was tegen den zin van den Koning, den broer van prins Nicolaas gesloten, in November van het vorige jaar verklaarde de rechtbank, op wensch van Koning Carol het huwelijk ongeldig. De prins weigerde echter zich by het vonnis neer te leggen en verliet het land. In Maart j.l. keerde hy, op uitnoodiging van Koning Carol, uit I'a- rys terug, geen van beiden wilde echter toegeven. De Koning zond den prins daarop met een verlof van 12 maanden naar het buitenland. Hy stond toe, dat prins Nico laas lid van de koninklijke familie bleef, waarmede hy ook zijn civiele lijst behield, doch hij dreigde, dat indien prins Nicolaas na afloop van de twaalf maanden mevr. Savianu nog niet had verlaten hem zyn prinselyke titel ontnomen zou worden. Nu verneemt de Daily Telegraph, dat Nicolaas naar Boekarest zal terugkeeren om zyn functie van inspecteur-generaal van het leger tegen het midden van de volgende maand weer te hervatten. RUSLAND. Maxim Gorki zal zijn 4Q-jarig schrijvers- jubileum herdenken. Op 25 Sept. a.s. zal Maxim Gorki zyn 40- jarig schrijvers-jubileum herdenken. Het Centraal Comité der Communistische party en de Regeering van de Sovjet-Unie hebben te zamen een speciale commissie ingesteld om de herdenking vair het jubileum voor te bereiden. De commissie zal ter eere van Gorki een literair instituut instellen. verschrikte dienst hopiger dan de menschen buiten. Ik zal hen toespreken. Tibbie had hoegenaamd geen vrees voor de heden uit Birtley en zij kende alten. Er waren op dien noodlotligen nacht niet veel huizen vertegenwoordigd. die zij op het een of andere tijdstip met beaocht had met een boodschap van barmhartigheid. Anderen, die hen niet kenden, zouden hen de ruwste en gevaarlijkste troep ter wereld noemen. Dit was Tibbie’s oordeel met. Zij uaizelde geen oogenblik hen cnder de oogen'te zien, evenmin had zi) bet gevoel gevaar t« loo- pen. Toen de zware bouten met behulp van Ricketts waren .weggenomen en de cfeur wijd open geworpen werd, had zij geen ontzag lijke menigte voor zich. Zij waren. als het ware door een magneet aangetrokken, naar de andere zijde van het huis gegaan. Een oogenblik later schoot het haar pas te bin nen, dat. de bibliotheek, waar de heer des huizes vermoedelijk zijn'zou. aan de ach terzijde van het huis lag. Zij snelde door het huis terug en ont moette bij de'deur van de bibliotheek Ali- die haar handenwringend tegemoet op vrouwen en kinderen, met in huis Zuilen j> staan en alles laten/ voor de meesteres t vriendin is geweest, jelui Wij hebben het niet in brand gesto ken. juffrouw. HeA Is hèf werk van den Heer, riepen eenigen in koor, en Hij zal niet- tevreden zijn, voordat er balk noch steen van Old Hall meer op elkaar staat. Maar de dappere woorden van Tibbie maakten hen toch besohaamd ;zij gingen het huis binnen, en brachten, volgens haar aanwijzingen, wat in huis was. naar buiten Alison stond er als verlamd bij en stak geen hand tot hulp uit; oogenschijnlijk trok zij er zich niets van aan. dat haar tehuis weldra een prooi der vlammen moest wor den. en dat er waarschijnlijk, als de .och tend zou dagen niets meer over zou zijn dan een hoop verkoolde overblijfselen van vier muren, die naakt en somber in het och- tendgrauwen zouden staan loopig nog onbekend is. De zender wordt gebruikt voor radicale propaganda tegen de Indische regeering en tegen Engeland. Re gelmatig wordt opgewekt tot boycott van Engelsche waren. De nieuwe zender heeft by de autoritei ten groote ongerustheid gewekt en met be hulp van politie en radiodeskundigen wordt getracht de plaats van den zender op te sporen. CHINA. Hoe Mandajoerye is geteiaterd. Ontzettende gevolgen van de over, atroomingen. De commissie voor hulpverleening in de overstroomde gebieden in China deert mede, dat ten gevolge van de reusachtige over- strooming in Noord-Mandsjoerye meer dan een millioen menschen in een wanhopigen toestand verkeeren en verstoken zyn van het meest noodzakelyke levensonderhoud als voedsel, kleeding en onderdak. Over stroomd zyn de dalen van de Soengari-ri- vier, de Nonni-rivier, de Liaho-rivier en de Hoelanrivuer, zoodat de geheele streek tus- schen 1 aonan, Charbin en Tsitsikar éen on meteiyke watermassa vormen. Door eenige vliegtochten over de overstroomde gebieden heelt het comité zich een indruk van den omvang der ramp gevormd. De materieele schade wordt geschat op een bedrag, dat ruim half zoo groot is als het normale in- voeroverschot van geheel Mandsjoerye; 25% van den geheelen wereldoogst aan sojaboonen is verloren gegaan. Bovendien bestaat het gevaar, dat in het getroffen ge bied een cholera-epidemie uitbreekt. Ten gevolge van het gebrek aan middelen, gaal een steeds grooter deel der bevolking tot banditisme over. Tal van steden kunnen zich slechts met de grootste moeite tegen de ronddolende bandietenbenden verdedi gen. De financieele schade stelt de Mandsjoe- rysche regeering bovendien nog voor een ander probleem. Indien de centrale bark van Mandsjoerye de voor het herstel van de schade noodige gelden zou uitgeven, zou de pas kort geleden gereorganiseerde va luta ernstig gevaar voor depreciatie loopeo. Hulp van buitenlandsche mogendheden is dan ook absoluut noodzakelyk. De minis ter-president heeft een dringend beroep op de geheele wereld gedaan, om Mandsjoerye te helpen. Japans relaties met Mandsjoerye De Japansche ambassadeur te Washington deelt mede, dat de Japansche admiraal No- moera zyn voorgenomen reis naar Amerika bij wyze van vredesmissie om gezondheids redenen heeft moeten opgeven. VER. STATEN. Moeilijkheden by de Amerikaansche Spoorwegen. Nieuwe loonsverlagingen geweigerd. By de Amerikaansche Spoorwegen drei tlieek stapte Tibbie daarna naar buiten en sprak tot de mannen; die daar met dreigend gelaat verzameld stonden. Het is mijnheer, dien wij hebben moe ten, den man. die ons in Birtley laat ver hongeren. zei er een. Stuur hem hierheen, en Inat hij ons als een man onder de oogen konten. Anders mag hy blijven en verbranden. Mannen van Birtley,. jelui bent je ver stand kwijt, klonk de stenh van Tibbie hel der en scherp, en jullie weet, dat je door het werk van dezen nacht het er niet beter zult maken, maar erger, ook voor je Mijnheer Crewe is lm daar zoo blijven i/^erbianden, zonder iets te doen, die altijd jelui :t. Ik schaam mij’ voot ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den bezorgkring) 16 regels 1.80, elke regel meer 0.25. Van buiten Gouda en den bezorgkrlngi 15 regels 1.55, elke regel meer 0.30. Advertentiën in het Zaterdagnununer 20 bjjslag op den Prijs. Liefdadigheids-advertentiën de helft van den prijs. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN: 14 regels ƒ2.25, elke regel meer ƒ0.50. Op de voorpagina 50 hooger. Gewone advertentiën en ngezonden mededeelingen bij contract tot zeer gereduceerde» prjjs. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van loliede Boek handelaren, Adverteutiebureux en onze agenten en moeten daags vóór de plaatsing aan het Bureau zyn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zyn. BRITSCH-INDIë. Geheime zender Indisch Nationaal Congres. Groote ongerustheid bij de auto riteiten. Van verschillende zyden is waargenomen lat het Indisch Nationaal Congres sedert eenigen tyd een eigen geheimen zender in gebruik heeft genomen, welks plaats voo*- Zij vermoedde, dat een hunner nog wraak gieriger dan-de rest, den draad had dc«ge- sneden. Elk «ogenblik was kostbaar, elke irinuut moest de gevreesde kracht doen toenemen, die in korten tijd een totale ver nieling kon aanrichten. Het,was Tibbie, die de leiding nam. zij deed alsof de plaats haar behoorde. Alison stond bleek en met droge oogen toe te zien naAr het scheen, was zij zMv met bewust van den omvang, dien het gevaar nd reeds hpd. Te midden van dit alles kwam Madge, halfgekleed naar beneden vliegerden ook de itmeisjes. de een nog wa«n- andere; zij stonden tegen elkaar aangedrongen te huilen en bejam merden de gebeurtenis van dezen nacht. Tibbie kon een jeusdig stalknecht bewegen te paard naar de stad hulp te gaan halen en toen zette zij heel kalm, en naar een, hoe snel ook. toch wel overdacht plan, de bedienden aan het werk, om voorwerpen, die de meeste waarde hadden, te redden. Er waren er niet veel. Een huls van zulk een omvang zou, indien het bewoond was door lieden van beschaving en goeden smaak, gevuld zijn geweest met goede schil derijen en zeldzame snuisterijen. DAVID LYALL. Vertaald door J. P. Wesselink-Van Rossum. Alison lag er alleen in en nadat zij een stap naar voren had gedaan, zag Tibbie, hoe vast zij sliep en hoe haar gelaat de ge martelde uitdrukking verloren hadtoen vond zij het moeilijk genoeg om haar te wekken. Alison, lieve, word wakker, er gebeurt wat zei zij. haar schouder aanrakend. Ahson bewoog zich onrustig en opende daarna verschrikt haar oogen. Ben jij het Edmund? Wat benlje laat: £quw *n hed-, zei zij verwardtoen zij 1 bie herkende, rioh'tte zij zich op haar elleboog op Ben jij het Tibhie? Wat is er? Kun je n,et slapen’ Hoe laat is het? kwee. Ik werd wakker door het ven buiten. Er zijn menschen op het ter- 8. een groot aantal en zij schijnen boos te .T’.maar tOch kal™ Eenigen hebben bran ie fakkels in de hand. Waar is Edmund? Ik h /^mund is nog niet boven gekomen, zien m hefn 1 laatst in bibliotheek ge- n Menschen on het terras’ Se trtn steeds opnieuw een behandeling ten over staan van alle toegetreden regeeringen voor te schrijven. Of inzake de ontwapening een dergelyke wyze van handelen ooit in aan- meiking kan komen, wil ik nu maar daar laten, In ieder geval schynt het my toe, dat de landen, die tot dusver tot de overeen komst zyn toegetreden, en waaraan een reeks belangrijke Europeesche staten ont breekt, daarmee geen premie verworven hebben om voor ontwapeningsvraagstukken een speciale bevoegdheid op te eischen. Na tuurlijk heeft ook de Duitsche regeering er niet aan gedacht de besprekingen met de Fransche regeering, die zy gewenscht acht te, voor andere regeeringen geheim te hou den. Integendeel was de ryksregeering van meening, gelyk zy thans nog is, dat in dit geval een bespreking tusschen Duitschland en Frankryk de aangewezen weg is om tot een overeenkomst tusschen alle betrokken mogendheden te geraken. Moest, wat ik niet hoop, de toepassing van de overeenkomst van vertrouwen door de Fransche regeering de bedoeling hebben te laten blyken, dat zy dezen weg van rechtsstreeksche Duitsch- Fransche besprekingen niet wenscht te be treden, dan zou men voor een veranderden toestand staan, die nieuwe besluiten van de Zooveel staat thans echter feeds vast, dat het Duitschland onmogelyk is aan de ver dere besprekingen van de ontwapeningscon ferentie deel te nemen .zoolang de kwestie van Duitschland’s gelykgerechtigdheid niet principieel is opgelost. Onze gelyke rechten, niet onze wapening, dat is het punt, dat wij aan de orde willen zien gesteld. Als de zwaar gewapende staten niet tot een radi cale ontwapening kunnen besluiten en als daaruit de conclusie moet worden getrok ken, dat onze gelykgerechtigdheid alleen bereikt kan worden door wyziging in onze huidige positie van achteraf gezet zynde mogendheid, dan is het toch een tastbare verdraaiing van een waarheid om te spreken van Duitsche neigingen tot wapening en van militairen machtswellust. Wat wy ten opzichte van de gelykgerechtigdheid eischen is slechts een zekere wijziging in ons huidi ge wapeningssteisel, welke tevens rekening houdt met de noodzakelykheid het onbuig zame stelsel, dat ons opgelegd is, aan te passen aan de buitengewone politieke .so ciale en ©economische omstandigheden. Het is ook een al te gemakkelyke methode en te naïef om ons te troosten met te zeggen, dat de ontwapening der andere mogendhe den en daarmee onze gelijkgerechtigdheid in den loop van den tyd wel verwezeniykt zal worden. Wy wachten nu al langer dan tien jaren op de vervulling van onze aan- Neen, kom maar mee naar mijn kamer of naar het raam op hef. portaal, dan zul je het rien. Alison sprong het bed uit; Tibbie gaf haar den peignoir aan, dié over den rug van den stoel hing en zij stak haar voeten in een paar muiltjes. Samen gingen zij toen naar het raam op het portaal, da^ wijdopen stond, om de koele nachtlucht door het huis te laten atroomen. De menigte had ^ich nu verspreid; het scheen, dat zij het huis om singeld haddenslechts enkelen bevonden zich nu op het terras. ik moet naar Edmund gaan. Tib, zei Ahson, terwijl zij bleek werd. Ik geloof, dat het arbeiders zijn. Ik heb gehoord, dat zij eerder bedreigingen geuit hebben. Wij moe ten ons gauw aankleeden, om zoo noodig naar buiten te kunnen gaan. Ben Je “iet bang, om naar hen toe te gaan. Ailie? s Bang? Ik? Waarom zou ifc? Natuurlijk ga ik naar buiten, ik moet zoo mogelijk eerder dan Edmund bij hen zijn. Nu, voeg de zij er nard aan toe, zal hij noch van zijn daden, noch van zijn woorden meester zijn. Zij gingen elk naar haar kamer en kleed den zich zoo snel mogeiijk. Maar toen zii gereed waren om naar beneden te gaan, wafi de brandlucht sterker geworden en de rook doordrong het geheele huis Tibbie snelde hevig verschrikt naar beneden en deed de bouten van de voordeurop hetzelfdg oogen- blik kwam Ridketts aanloopen uit zijn klei ne slaapkamer naast de provisiekamer, om te zien, wat er gaande was. Hei huis staat in brand Ricketts Von Neurath, de ryksminister van Bui tenlandsche Zaken in Duitschland, heeft een verslaggever van Wolff ontvangen om J hem de memorie ter publicatie te geven, die hy als résumé van zyn mondelinge uiteen zetting van het Duitsche stanlpunt inzake het ontwapeningsvraagstuk op 29 Augustus aan den Franschen ambassadeur te Berlyn ter hand heeft gesteld. Baron von Neurath 1 heeft daarby een toelichting gegeven over 1 het doel van de memorie en de redenen van publicatie. Sinds de Fransche bladen de eerste be- richten hadden gepubliceerd over myn ver- trouwelyk gesprek met den heer Francjois Poneet, zoo zeide de minister, heeft men de houding van de ryksregeering in het ont- wapemiyjjsvraagstuk voortdurend tot onder werp van sjieculaties en verwyten gemaakt, I die hun toppunt vinden in de klacht, dat Duitschland onder den dekmantel van zijn eisch tot gelykgerechtigdheid niets anders nastreeft dan zyn eigen wapening en het herstel van zyn vroegere militaire macht. Dt eenvoudigste weg om deze verdraaiingen recht te zetten is de publicatie van mijn memorie. De Duitsche stap by den Franschen bassadeur had niets ongewoons of ve #,as- sends, zooals zooveel buitenlandsche bladen ryksregeering noodzakelyk willen laten gelooven. Zy bleef binnen het kader van de ontwapeningsconferentie te Genève en moest alleen dienen om een posi tiever resultaat van het werk dier conferen tie mogeiijk te maken. Vior geen der kwes ties van de conferentie is een behandeling langs dezen weg meer aangewezen, dah I voor die van Duitschlards gelyke rechten, i welke rechtstreeks actueel is geworden door de motie tot verdaging. Ik behoef er geen geheim van te maken, dat in onmid- dellyke aansluiting op het eerste deel van de conferentie nog te Genève zelf door de Duitsche en Fransche afgevaardigden in af- gesproken. onderhandelingen tusschen beide .regeeringen over het vraagstuk van de ge lijkgerechtigdheid te Mjienen. j De redenen, die de Fransche regeering er toe genoopt hebben ons voorstel tot onder- 1 handelen mee te deelen aan de onderteeke- naars van de zoogenaamde overeenkomst van vertrouwen, zijn my niet bekend. Wie zou betwyfelen, dat de openbare gedachten wisseling over de politieke vraagstukken van den dag, gelyk de overeenkomst die be oogt, een voortreffelijke methode is? De Duitsche regeering is juist daarom tot de overeenkomst toegetreden. De overeenkomst kan echter onmogelyk ten doel hebben een diplomatieke gedachtenwisseling tusschen twee of drie landen te verbieden en voor elke politieke kwestie, van welken aard ook, spraken. De ontwapeningsconferentie is be land op een punt, waarop de beslissing over onze gelijkgerechtigdheid moet vallen, geen der deelnemende mogendheden zich meer mag onttrekken aan het duidelyk positie nemen in deze kwestie. Niemand kan van Duitschland eischen, dat het zich nog lan ger zal vergenoegen met een onderscheid, dat onvereenigbaar is met de eer van het Duitsche volk en zyn veiligheid. De bovengenoemde memorie van minister von Neurath zegt o.a. dat Duitschland steeds heeft geëischt, dat de andere staten hun wapening zullen verminderen tot een peil, dat overeenkomt n*t het peil van wa pening, dat Duitschland by het verdrag van Versailles is opgelegd. Hiermee zou aan de aanspraak van Duitschland op gelijkgerech tigdheid op de eenvoudigste wyze zyn vol daan. Tot haar groote leedwezen heeft even wel de Duitsche regeering uit de motie van 23 Juli moeten zien, dat de conventie noch in stelsel, noch in omvang van ontwapening het voorbeeld van Versailles naby zal ko men. De Duitsche ergeering kan er niet van afzien dat in de conventie Duitschlands recht op een met zjjn nationale veiligheid overeenkomende wapening op duidelyke wijze tot uitdrukking komt. Zy is echter be reid voor den duur der eerste conventie met bepaalde modificaties van haar wapenings- toestand genoegen te nemen. «Op het gebied van de kwalitatieve ontwapening is de Duit sche fegeering bereid ieder wapenverbod te accepteeren, dat voor alle «taten een gelijke uitwerking zou hebben, De Duitsche regeering zal steeds bereid zyn tot bespreking van plannen die dienen om de veiligheid van alle staten op gelyke wyze te verzekeren. De oplossing kan derhalve alleen aldus gevonden worden, dat de ontwapeningsover- eenkomst voor Duitschland in de plaats zal treden van deel V van het verdrag van Ver sailles, en dat er ten aanzien van den duur van haar geldigheid en evenmin ten aan zien van de rechtspositie na afloop van haar geldigheid, geen sjieciale bepalingen voor Duitschland zullen gelden. o gedroomd hebt, Tib? antwoord krijgen. Tibbie heel kalm. Er staan een groot aantal (Wordt vervolgd).

Goudsche Courant | 1932 | | pagina 1