ekbank Hl I :oov/. »l NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN No. 18808 Donderdag 8 September 1932 71» Jaargang aken 1.526 672.66 Dit blad verschijnt dagelijks belialveop Zon- en Feestdagen b Kilt door mensclienhanden gebouwd s. 2 UUR renirs. IRKEST. BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, NIEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWUK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. A R. HOORWEG. Redactie Telef. I h BINNENLAND. men FEUILLETON. 81 J. (Wordt vervolgd). I I *T kwartaal 2.25, 22 cent, overal wair wat het gevolg jouw schuld kun- I d 15 ets. elaan. >0.— er en ook het bureau dezer conferentie daar is gevestigd. sident Vrijdag a.s. De ontvangst van Riksdag, Göring, plaats vinden. In de Wilhelmstrasse beschouwt deze ontvangst als een beleefdheidsbezoek. Maandagmiddag zal de Rykskanselier Von Papen in den Ryksdag zijn groote politieke redevoering houden. In welingelichte krin- naar Alison, Tibbie, fluisterde huiverend. Zij ziet er uit, of zij niet het hoofd is. Ga naar haar toe. Wat men in de Ver. Staten groote verwachtingen heeft gebouwd, tot mislukking zal zijn ge doemd. Anderzijds gelooft men dat de stap van Duitschland, Frankrijk en zijn bondgenoo- ten er toe zal brengen te voldoen aan den wensch van Hoover om dé bewapening met een derde te verminderen. Hoover staat er onverschillig tegenover of Duitschland dan wel Frankrijk het grootste leger heeft. Hoover wenscht alleen dat Europa minder bewapening zal hebben. De eenige belang stelling die men in Amerika voor de zaak heeft, houdt verband met de hoop, dat men Frankrijk er door zal kunnen bewegen het Hooverplan te aanvaarden. zijn tot het te Lausanne gesloten consulta tieve pact. In beide gevallen zyn wel is 3 staten dezelfde, maar juridisch gaat het toch om twee ver schillende groepeeringen. Italië wenscht nu, dat de gelijkberech- tigdheid van Duitschland noch als een vraagstuk van het vredesverdrag, noch als een aangelegenheid, die onder het consul tatieve pact valt, zal worden behandeld. lijk het hoofd verloor, was zij zichtbaar ge schokt door de gebeurtenissen van den nacht en maakte zij zioh zeer bezorgd over de veiligheid van haar vader. Voor het oogenbhk scheen Alteon ver geten te zijn, dat haar echtgenoot verdwe nen wuszij was geheel vervuld met wat zij meende, dat haar persoonlijk aandeel aan deze catastrophe was. - Lieve, je moet méégaan, zei Tibbie met beslistheid, zie je niet, dat alles zoo goed ais voorbij is? Het dient nergens toe te blij ven. Ga met mij mee naar de iwoning van Garret en laat ik wat eten en drinken voor je halen. Je handen gloeien van de kootte. Lieveling, je moet meegaan. Mijn hersenen branden, maar mijn hart is als ijs. zei Alison, terwijl zij zich Pet wegleiden. O Tibbie, de ellende der we reld! Hoe kan God. als Hij het. weet, en oenige macht heeft, dulden dat bef' *8- Er kan geen God zijn. Ik heb opgehouden in Hem te gelooven. Tibbie streelde slechts haar arm en be proefde haar schreden te versnellen om de open ruimten van het park te bereiken Een voorgevoel zei haar, dat het beter was Alison naar een veilige schuilplaats te brengen, waar de volgende verschrikkingen van den nacht, haar niet zonder vooraf gaande waarschuwing konden bereiken. Want alles was nog niet voorbij. Onder het wandelen bleef zij steeds door praten over haar schuld aan de verschr’k- kelijke ramp, die zooveel had verwoest van wat de men’chen in deze wereld op prijs stellen. In den vrede van het huiselijk geluk ligt des tnenschen rijksten zegen. gen gelooft men, dat tegen Woensdagavond de binnenlandsche politieke situatie zich duidelijker zal afteekenen. Volgens de hui dige beoordeel ing acht men de ontbinding van den Ryksdag nauwelijks meer te ver mijden. Deze ontbinding zou dan geschieden in het midden van de volgende week. In dat geval zouden de nieuwe verkiezingen worden gehouden in de eerste helft van November, vermoedeljjk op Zondag 6 No vember. ken. Nochtans is het ook mogelyk, dat Mus solini verstoord ia op Duitschland, omdat Italië, dat met betrekking tot den eisch in zake gelijke rechten in elk opzicht voor Duitschland is opgekomen, van den Duit schen. stap pas vijf dagen later dan Parys op de hoogte is gebracht. Te Rome be schouwt men dit opnieuw als een bewys voor de „systematische onderschatting van Italië”, dat zich als groote mogendheid de gelyke van Frankrijk acht en het verdrag van Versailles evengoed heeft onderteekend als laatstgenoemd land. icn mededeelen, aren tandpasta deze ons nooit i smaak in den ken. Bovendien tandenborstels." a met rood-wit- g i toezending van S uien Bijkantoor graven en gedenkteekens in Frankrijk. Gok wordt er gezegd, dat Senator Reed Zondag in gezelschap van den president van de Re publiek van Herriot en anderen te Meaux de onthulling zal bij wonen van het gedenk- teeken van den slag aan de Marne. VER. STATEN. President Hoover en het Duitsche voorstel. Naar gemeld wordt zijn in Amerikaan- sche regeringskringen de meeningen ver deeld, dat Duitschland niet zal deel nemen aan de ontwapeningsconferentie. Eenerzyds vreest men dat door de Duitsche eischen de ontwapeningsconferentie, waarop Het streven van Duitschland naar gelijkgerechtigheid Het Fransche antwoord gereed. Mussolini’s houding inzake den Duitschen pariteitseisch. BUITENLANDSCH NIEUWS. duitschland. Rede van Hitler te München. De grondwettige doeleinden der nat.- soc. beweging. Geen compromis niet Von Papen. Haler heeft gn-teravpnd een rede gehou den in hel eircuögebSUw te Münolien De vroegere excellenties., aldus Hitler o.a., zul len de nationaal-soeiajistischo beweging er niet onder krijgen. Dé beweging houdt zioh streng aan de Grondwet en zul deze op grondwettige wijze verouderen. Von Papen vergist zich, indien hij meent dat de N.S. D.A.I’. zonder meer nahr hem om zou kun nen zwenken. Zelfs indien hij. Hitler, het wilde* zou hij de beweging nog met aan Von Papen kunnen overleveren, want zij heeft als beweging haar eigen wil. Naar aanleiding van de gebeurtenissen te Beutlien wees Hitler erop, dat hij het niet voor de daden en de daders had opgeno men. muacwel voor zijgt kameraden. In het nationaal-sociahstische Duitsche Rijk zul len nooit vijf Duitsche mannen wegens een misdaad tegen een Pool veroordeeld worden. Tot coalitievorming bereid? De Nationaal-Socialisten, aldus Hitler verder, zullen met een andere partij tot overeenstemming komen indien het voor- loopig niet anders mogelijk is te regeeren. Spreker verkoopt de partij niet voor ministerzetel en niet voor titels. Wat de regeenng op het oogenblik van plan is doet niets ter zake. Zij kan den Rijksdag ontbin den. De Nationaal-Socialisten zulten deze regeenng nooit erkennen. Ontbinding Rijksdag onvermijdelijk geacht. Waarschijnlijk midden volgende week. In politieke kringen interesseert men zich levendig voor de vraag, hoe de politieke si tuatie zich in de komende week zal ontwik kelen. Het is thans zeker, dat de Rykspre- in Berlyn, terugkeert, den president van den zal op dienzelfden dag gegaan in dezen warmen nacht. Hun eenig doel was den heer Crewe te noodzaken naar buiten te komen, om naar hun grieven te luisteren, waarvan hij. naar zij meenden, beter te overtuigen zou zijn onder de be dekking van den nacht. Juist; maar waar is mijnheer Crewe, juffrouw? Heeft hij met de mannen gespro ken? Er heerscht een groote bitterheid m de stad. Dat. weet ikmijnheer Crewe is niet in huis. Wilt u een paar mannen de plaats rond zenden, misschien in de richting van het meer? voegde zij er beteekenisvol aan toe. Neen, zeg niete tegen mevrouw Crewe. Zij is op dit oogenblik niet in staat haar gedachten behoorlijk uit te drukken. Zij heeft den laatsten tijd veel te dragen ge had. De inspecteur knikte, ten teeken dat flij bet begreep, en Tibbie ging weer terug naar haar zuster, die op het uitgedroogde gras voor het huis naar den voortgang van den brand stond te kijken, die nu overal woed de. Tevergeefs sjjeelden de machtige .water stralen op de vlammen; was men Ze aan den eenen kant tijdelijk meester, dan laai den zij aan een anderen hoek weer des te feller op. Heel spoedig beseften allen, dat het huis met te redden was. Al dien tijd sloeg Tibbig haar zuster gade, en werd hoe langer hoe ongeruster over de uitdrukking op haar gelaat. Haar strakke, koude blik, de onverschilligheid, die haar heele hou- I ding kenmerkte, dat alles sprak voor Tib- I bie’s vlug begrip een duidelijke taal. Alteon 1 was ver boven haar krachten op de proef 1 gesteld. Uit het Engetech van DAVID LYALL. Vertaald door P. Wesselink-Van Rossum. Z DEDEN. De Kreuger-affaire. Vordering tegen Torsten Kreuger ingesteld. De curatoren van het Kreuger-concern hebben een actie ingesteld tegen Torsten Kreuger, den broer van Ivar Kreuger, tot teruggave van groote posten, aandeelen in Zweedsche ondernemingen, van 268.957 Grieksche obligaties en van een bedrag van kr. 500.000 in geld. Deze waarden heeft Ivar Kreuger binnen 6 maanden vóór zijn dood aan zyn broer gegeven. FRANKRIJK. De Amerikaansche senator Reed te Parijs. De Amerikaansche Senator Reed, voor zitter van de commissie voor militaire aan gelegenheden uit den Senaat, die indertyd zijn land heeft vertegenwoordigd op de vlootconferentie te Londen, is te Parijs aangekomen, waar hij, naar in politieke kringen verluidt, zou vertoeven in verband met het ontwapeningsvraagstuk en door Herriot, den minister-president worden ont vangen. Men neemt aan, dat Reed met Her riot ook over de ontwapening ter zee zal spreken. Ook wordt beteekenis gehecht aan het feit, dat Reed te Parys aanwezig is, zóó kort vóór den 15en September, den datum, waarop Frankryk, ingevolge de overeen komst MellonBérenger, de toépassing zal kunnen vragen van de bepalingen, strek kende tot gedeeltelijke schorsing van de af betaling zijner schuld, die den 15en Decem- I ber komt te vervallen. Met generaal Pershing zal Reed vandaag een bezoek aan de Fransche slagvelden en de Amerikaansche soldatengraven onderne men. Hij is voorzitter van de commissie voor het onderhoud van de Amerikaansche De houding van Italië, waarvan sprake is in bovenstaande regels, is volgens de Köl- nische'Zeitung in tweeërlei opzicht van be teekenis: ten feerste in verband met de tac tiek van Frankryk, ten tweede met betrek king tot de tactiek van Duitschland. Wat Frankryk betreft, weet men, dat Herriot, de Fransche minister-president, voornemens is den Duitschen eisch zoowel te laten behandelen door de mogendheden, die het vredesverdrag hebben onderteekend, als door de mogendheden, die toegetreden ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den bezorgkring) l5 regels ƒ1.30, elke regel meer ƒ0.25. Van buiten Gouda en den bezorgkring, 15 regels 1.55, elke regel meer 0.80. Advertentiën in het Zaterdagnummer 20 *)jjslag op den prijs. Liefdadigheids-advertentiAn de helft van den prijs. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN: 14 regels /2.25, elke regel meer ƒ0.50. Op ae voorpagina 50 hooger. Gewone advertentiën en :ngezonden mededeelingen bij contract tot zeer gereduceerden pry's. Groote letters en runden worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van soliede Boek handelaren, Adverteutiebureux en onze agenten en moeten daags vóór de plaatsing aan het Bureau zijn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zijn. ABONNEMENTSPRIJS, per kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, met Zondagsblad uer kwartaal ƒ2.90, per week 22 cent, overal wair de bezorging- per looper geschiedt Franco per post per kwartaal ƒ3.15, met Zondagsblad ƒ3.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, by onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zyn dagelijks geopend van 96 uur. Administratie en Interc. 2745. Postrekening 48400. - Kijk Madge wel bij doet het er toe. of de boel verbrandt(waar schijnlijk is alles door verzekering behoor lijk gedekt. Van dat soort dingen liet vader niete ongedaan. Madge, waar is je vader? Misschien denk zij aan hem. Wij moeten nog eens goed zien, of hij niet in huis is. Zij heeft gezegd, dat hij niet in de bibliotheek was, oen zij hem daar ging zoeken. Waar kan hij zijn heengegaan? Tibbie ging naar Alison en toen zij haar land op haar arm legde, 'zag zij slechts een g imlach, die droever was dan tranen. Alteon, zei haar zuster, kun je niet bedenken, waar Edmund is? Zij zijn het ee e huis door geweest. Wij hebben overal gezocht. Is er misschien nog een vertrek in en toren of het een of ander klein kamer- je. waaraan ik niet heb gedacht, en waar »J laat heengegaan kan zijn en waar hij isachien voegde zij er aan toe in H Nu is alles voorbij, en het kan nooit meer* opgebomwd worden, zei zij eindelijk, toen de groote vlammen haar geweldige ton gen niet langer omhoog schoten naar het dagende uitspansel. Het is mijn schuld, Tibbie: van niemand anders dan van mij. Neen, neen, lieve-, het was niete dan een ongeluk van deze domme mannen, die niet, wisten, wat zij deden, toen zij hun brandende toortsen zwaaiden - Een kind zou hebben kunnen zeggen, moest zijn. Hoe zou het nen zijn. Alles is mijn schuld. Zonder mij zou de uitsluiting reeds lang zijn geëindigd. Neen, neen, Alison. Kom wij moeten een onderdak zoeken in de portierswoning of in dio va» den tuinman, totdat ik een voertuig heb. om je naar Guy en Celia te brengen. Zij liep naar Madge, die met groote be langstelling oen wankelenden balk aan den oostelijken gevel had gadegeslagen, die na geheel doorgebrand te zijn, het op hem rus tend metselwerk niet langer kon dragen. Daar viel hij met groot geraas neer in de binnenste puinlioopen. Madge, zei Tibbie gejaagd, wil je naar de politie gaan en hooren. of men iets van je vader gehoord of gezien heeft. Ik laat mijn zuster liever met alleen. Zij is zichzelf niet. Het is. of deze ellende haar hersenen heeft gekrenkt Ik zal beproeven haar naar het poitiershuis Ie brengen en daar te bed leggen. Madge schudde haar hoofd, alsof zij met geloofde, dat dat verwezenlijkt zou kunnen worden. Ofschoon zij anders niet gemakke- uur 25 ets. Italië nu niet bepaald een vriéndelijke hou ding aan en dat is te verklaren, daar de Engelschen en Franschen tijdens hun des betreffende onderhandelingen Italië links hebben laten liggen. Italië’s houding ten op zichte van den Duitschen stap is dus gericht tegen Frankrijk, welk land er de voorkeur aan geeft, dat bij de behandeling der pari- teitskwestie de ontwapeningsconferentie er buitert wordt gehouden. Liever heeft Frankrijk, dat een beslissing wordt geno men door instanties, die waarschijnlijk meer rekening zullen houden, met de Fran- sche wenschen. Aan den anderen kant is de tactiek van Italië ook tegen Duitschland gericht. In zijn verklaring in de slotzitting van de eerste phase der ontwapeningsconferentie heeft de leider der Duitsche afvaardiging, ambassa deur Nadolny, te kennen gegeven,, dat Duitschland aan de conferentie niet langer deel zou nemen, wanneer tevoren de kwes tie der gelykberechtigdheid niet zou zijn geregeld. Daar de Duitsche regeering haar stap niet by de ontwapeningsconferentie, maar by Frankryk heeft ondernomen, heeft zy niet de bedoeling het vraagstuk der ge lyke rechten aan de ontwapeningsconferen tie voor te leggen. In tegenstelling met de Duitsche opvatting duidt Italië thans juist de ontwapeningsconferentie, resp. haar bureau (dat uit den voorzitter der ontwapeningsconferentie, Henderson, den ©erepresident, den Zwitser Motta, en de leiders der delegaties van alle groote en enkels kleine landen bestaat,) aan als de meest geschikte plaats, wafar de Duitsche eisch kan worden besproken, een stand punt, dat vermoedelyk ook door Engeland zal worden ingenomen. Een behandeling van de aangelegenheid te Genève, zonder dat Duitschland daaraan deelneemt, is ech ter nauwelyks denkbaar. De ryksregeering ziet zich inmiddels door de houding van Italië voor een nieuwen toestand geplaatst. Het blad weet niet, wat de Italiaansche regeering tenslotte tot haar standpunt heeft gebracht, maar uitgesloten acht zy het geenszins, dat de wensch, zich niet door Frankrijk de procedure te laten voorschrijven, een woordje heeft meegespro- s:aap kun zijn gevallen? Neen, dut is ónmogelijk. Hij is uitge gaan, Tib. Toen ik in de bibliotheek kwam, stond het raam naar het terras achter het huis open. Ik weet niet, waar hij is, en het kan mij met schelen. Alles is uit. God heeft een vloek op dit huis geladenlaat het branden. Pas als het tot den grond is afge- brand, zul reqlit gedaan zijn. O, Ailie, lieve, (wat ben je onder den indruk, riep Tibbie, met een stem trillend van deernis. Maar op dat oogenblik werd haar aandacht en die van de menigte ge trokken door de brandspuit, die in woeste vaart kwam aanrijden en onder luid gabel de oprijlaan inreed. Vlak er achter volgde politie. En toen de belhamels van de de monstratie, die zulk een noodlottig en on gewild verloop nam, de vertegenwoordigers van de wet zagen, schenen zij geneigd weg te sluipen. De brand was slechts iets bij komstigs geweest en allerminst het doel van hun samenscholing. Uitgehongerde mannen zijn geen goede organisators, maai' kunnen als stroowischjes, met eiken wind meegedreven worden. De moesten waren nu zoo zwak, dat zij zelf ontsteld waren over hetgeen gebeurd was. Tibbie was het, die naar den inspecteur van politie ging, om met hem te spieken. Ik ben er zeker van, dat het geen (wel beraamd plan was, om het huis in brand té steken, zei zij 'helder en duidelijk. Ik heb de demonstratie gezien vanaf het oogenblik, dat ze voor het huis kwam. Ik ben er zeker van, dat de brand slechts aan een toeval te te wijten, vermoedelijk aan de achteloos heid, waarmee ze met de fakkels zijn om- Ned. Bond van Gemeenteambtenaren. Gistel en Hield de Nederl. Boud vau Ge- meenie-anibtenliien zijn algemeen© vergade ring te Zwolle. in zijn uitvoerige openingsrede heette de voorzitter* de heer J. Kamman, de aanwe zigen yelkoin, o.w. speciaal de heet F. Par lijn, onder-voouzitter van den Belgischen Bond, en wees erop, dat evenals in ons land in Belgie en Duitschland de ambte naren een moeilijken tijd doormaken. Door zich van hun zetels te verheffen herdachten de afgevaardigden het heengaan von het eere-lid, de heer J. N. Elenbaas, wiens buitengewone verdiensten tegenover den bond werden hwdacht. Ook is herdacht het overlijden van een ander eeredid; mr. Th. Heemskerk, minister van Staat, die o.m. meewerkte aan de totstandkoming der Pensioenwetten. Spr. ging in den breede na de acties van den bond. De Kortingswet beteekende voor velen een voortzetting van meestal ongemo tiveerde aanvallen op het levenspeil. Daar entegen te de taak der ambtenaren zeer ver zwaard. Des te scherper treft het gebrek aan waardeering door de overheid en door het, meerendeel van de z.g. groot© pers. De zoo gekweekte geest van minder goede ge zindheid blijkt ook uit de samenstelling van de coniniissie-Welter, met niemand tot ocr- deelen over gemeenten en haar ambtenaren bevoegd. Een van bondswege ingestelde commissie zal aantoonen, dat do meedoo- genloos harde cntiek in bijna alle opzich ten er naast te. Spr. bepleit dat de regeering niet zal volgen het rappor t-Wei ter, inaar gevolg zal geven aan het verzoek om alsnog in te stellen een commissie, die deskundig is om te rapporteeren over de gestes der gemeentebesturen. De regeering zal dan tot de conclusie moeten komen, dat alleen met bezuinigingen geen goed resultaat te te be reiken. Spr. deed een scherpen aanval op de z g. groote pers, en concludeerde aan de hand van voorbeelden een opzettelijk stem ming maken tegen de gemeenten en ambte naren en een aantasten van tiet gemeente- crediet l'ot slot deed spr. het voorstel namens het hoofdbestuur om aan den heer H. Th. GOUkSCIlE COURANT. Naar aan de Quay d Orsay verluidt is het ontwerp van, de nota van antwoord op het Duitsche memorandum, dat Woensdag in I waar de toonaangevende den kabinetsraad besproken is, reeds ter 1 inHdionh kennis gebracht van de regeeringen der mo gendheden, welke zyn toegetreden tot het vertrouwenspact van Lausanne. Betreffen de den inhoud wenscht men nog geen enkele mededeeling te verstrekken. Wel wist Havas na den kabinetsraad «<uv, aai wurucu venatnKiu. mede te deelen, dat Herriot daar het ont- Tegenover het consultatieve pact neemt werp heeft voorgelezen voor het antwoord op de Duitsche nota. Havas verklaart, dat de publicatie van het Duitsche memorandum over de gelijk gerechtigdheid op wapeningsgebied in Fransche diplomatieke en regeeringskrin- gen niet ongunstig opgenomen is. Men is namely k van meening, dat de door het do cument in het leven geroepen tóestand door het tegenwoordige Berlynsche initiatief verder opgehelderd is, nadat de situatie reeds door de redevoeringen en interviews van den Duitschen minister van de Rjjks- weer geprecieerd was geworden. Door het Berlynsche initiatief is aan de onderhande lingen over dit probleem thans alle vertrou- welyk karakter ontnomen en men kan ver wachten, dat ook de Fransche regeering haar antwoord publiceeren zal, zoodra dit ter kennis van de Duitsche regeering zal I zyn gebracht. Omtrent de houding van Italië ten op zichte van den stap, waarby Duitschland voor zich gelyke rechten opeischt, verluidt in welingelichte Italiaansche kringen, dat de regeering van Mussolini de rechten, waarop Duitschland aanspraak maakt, niet bestrydt. Zy beschouwt dit recht veeleer als onaanvechtbaar. Ondertusschen geven de Italianen als hun opvatting te kennen, dat het de voorkeur zou verdienen, wanneer de vraagstukken, die Duitschland heeft opge worpen, in de eerste plaats te Genève wor den besproken; te eerder is hier aanleiding voor, daar de ontwapeningsconferentie binnen enkele weken wordt voortgezet

Goudsche Courant | 1932 | | pagina 1