Prima Lamsvleesch Laatste Berichten. Beurs van Amsterdam. DEKENS Klein, oud-dnecteui van de Ver. van Ned. Gemeenten en oud-ontvanger van Vrijen ban, die Bedert 1908 onafgebroken deel heeft uitgemaakt van het liestuur, maar zich thans niet meer herkiesbaar stelde, het eere-ltdmaatschappij aan te bieden. Ge ver gadering stemde hiermede in door een lang durig applaus. Hollandsche My. van Landbouw. Ge Hollandsehe Maatschappij van Land bouw heeft gisteren in Tivoli te Rotterdam haar algemeene vergadering gehouden on- dei voorzitterschap van dr. H J. Lovink, die een openingsrede hield. lot hooldbestuurslid voor Zuid-Holland in de vacature A M. van Dorsser werd ge kozen de heer J. 11. Jas, tot commissaris der Onderlinge Brandverzekering de heer 1' Leeuwenburgh Jzn., uit N Het conflict in het scheepvaartbedrijf. Uittreding uit den Bond van Werkgevers. Naar wij vernemen, is het verloop dat liet confliet iu de Nederlandsche scheepvaart tot nu toe heeft gehad, voor de Koninklijke Nederlandsche Stoomboot Maatschappij aanleiding geweest om uil den Bond van Werkgevers 111 de Koopvaardij te treden. Behalve de Koninklijke Nederlandsche Stoomboot Maatschappij, zijn ook uitgetre den de Stoomvaart Maatschappij Nederland en cje Hollandsche Stoomboot Maataahappij belde t© Amsterdam, alsmede de Kotterdam- sohe Lloyd te Rotterdam. Wat de maat schappijen betreft, die niet op Indië varen, zou de uittreding uit de Reodersvereeniging verband houden met de mogelijkheid van tcnstige concurrentie van Guitsche zijde, wanneer deze maatschappijen hun diensten op verschillende buitenlandsahe havens thans tijdelijk zouden moeten staken. Be» onderhoud met den kapitein van de Rotterdam. Gistermiddag hebben enkele journalisten eon onderhoud gehad met den gezagvoerder van liet stoomschip Rotterdam, kapiteni J. van Gulken. Hij deelde over het gebeurde het volgende De heeren iwenscliten alleen het werk te ii er vatten, als wij nuar Rotterdam zouden gaan. Ik heb de reedery telegrafisch met een en ander m kennis gesteld, heb koers gezet naar den Nieuwen Waterweg en heb tegelijkertijd militaire assistentie gevraagd, omdat niet was te voorzien, waar deze mui terij in volle zee het ergste misdrijf, waai aan een equipage zich kan schuldig maken toe zou leiden. Ges middags kreeg ik van de reedenj telegrafisch ojjdracht naar Boulogne terug te keeren. Wij hebben toen een half uur in die richting gevaren, maar opnieuw legden de stokers het werk neer. We lagen toen ter hoogte van tiet Ruitiagei-liahtsctup, dwars van Ostende. Hier was geen behoor lijke ankerplaats voor de Rotterdam te Vin den. Ik zei daarop naar den West Hinder te willen gaan Namens de stokers werd toengevraagd, ho© ver dat varen was, waatop ik antwoordde: ongeveer een uur. Het antwoord luidde: wij varen geen mijl meer en men hervatte het werk niet. Ik wil er hier uitdrukkelijk op wijzen, dat de mensctien in het geheel niet wisten, waar het schip zich ergens op zee bevond, zoodat zij zich over een eventueels gevaarlijke po sitie geen juiste voorstelling konden maken. Hiervan trokken zij zich evenwel in het ge heel niets aan. Op liet restant stoom ben ik in de richting van den West Hinder ge varen, maar na een half uur waren de krachten uitgeput. Wij waren toen zoowat ter hoogte van den West Hinder gekomen, maar nog niet op de plaats, waar ik Voor linker had willen gaan. Ik had n.l. achter de bank willen gaan liggen, maar die plaats konden wij met meer bereiken. Onder alle ketels, op 2 na, hadden de stokers het vuur uit laten gaan. Wy hielden net genoeg stoom voor de verlichting en voor de pom pen. Voor het overig© was de Rotterdam onmanoeuvreerbaar. Als het slecht weer was geworden, waren d« gevolgen niet te overzien geweest. Maandagmorgen om 5 uur kwam de loodsboot 16 langszij en wij namen 30 mari niers onder commando van een eersten lui tenant aan boord. Ik heb toen opdracht ge geven dat de geheele equipage man voor man bij mij zou komen en gal order, dat de stokers eerst moesten komen, omdat dezen het eerst noodig waren, om de ketels weer te stoken. Het antwoord luidde, dat men er niet aan dacht te komen en zeker niet man voor men. Als de kapitein hen spreken wilde, dan moest hij maar bij hen komen. Ge eerst© machinist is daarop met den officier van de mariniers en een paar man schappen naftr beneden gegaan. Ge machi nist wees één man aan en gelastte hem naar de brug te gaan, maar de man wei gerde Gaaroa heeft de luitenant den man gelast hem te volgen. Aan deze opdracht ia gevolg gegeven en zoo is de gelieéle equi page man voor man bij mij geweest. Nog maals heb ik hen op den ern3t van het misdrijf gewezen en hun aandacht er op gevestigd, dat zij wettelijk en contractueel verbonden waren naar South ampton te gaan. Maar niets hielp. Wel ,waren er en kelen, die toegaven, maar dat waren er niet voldoende. Toen alle verdere pogingen om de bemanning van haar ongelijk te overtui gen nutteloos bleken te zyn, heb ik naar de reederij geseind en deze antwoordde: kom nflar Rotterdam. Git is aan de bemanning meegedeeld en er werd gevraagd, of dak nu wel waar was. Gat, volgens het verhaal van de mensehen. die ïeeds inlichtingen aan de kranten hebben gegeven, de luitenant vap de mariniers toen de verzekering heeft ge geven, dat het schip naar Rotterdam zou gaan i« dwaasheid. Ge militairen waren aan boord op mijn verzoek, om de orde te hnndhaven. Over de bestemming van het schip hadden zij natuurlijk geen zeggen schap Zonder verder eenig incident zijn we, toen we weer voldoenden stoom had den er moet 4 uur paar Rotterdam gevaren. or het De woorden va Op de vragen van den heer Hermans be treffende uitlatingen van den voorzitter van de strafkamer van het Gerechtshof te s-Gra- venhage tegen een \erdachte bij d© behan deling der strafzaak betreffende den overval in de Incassobaak aan den Goudschen Sin- gei te Rotterdam, heeft Minister Donner geantwoord, dat do voorzitter van de straf kamer van het Gerechtshof te 's-Graven- hage, zooals den Minister bij navraag bleek bij de behandeling dier strafzaak op lo Aug. 1.1. de gewraakte woorden althans woor den van gelijke strekking heeft gebezigd. Ge omstandigheden, waaronder deze uiting plaate vond, waren de volgende. Ge strafzaak betrof een ernstig, met groote bru taliteit gepleegd en door den verdacht© er kend misdrijf. Bij het verhoor ter terecht zitting was nagenoeg geen woord uit den verdachte te krijgen, üp alle door den pre sident tot hem gerichte vragen, ook omtrent het motief van liet misdrijf, gaf verdachte geen of een fluisterend, onverstaanbaar antwoord. Waar zoo opmerkelijke tegenstel ling bestond tusschen het gedurfd optreden van den verdachte, die den richtte met twee revolvers in en de volkomen futlooze houding op de zit ting, heeft de voorzitter hem forsch toege sproken, om aldus in de passieve houding van verdachte eenige verandering te brën- gen. Het geven van wenken aan de met recht spraak belaste rechterlijke ambtenaren ligt niet op den weg von den Minister. Gaarom onthoudt hij zich liever van het uitspreken van een oordeelslechts wil de Minister op- met-ken, dat voor zijn gevoel het twijfel- punt minder ligt in de vraag, of de uiting on noodig grievend -voor den verdachte was, dan wel of zij voldoende waardig en mede ui verband daarmede, voor het doel ge schikt was. GEMENGDE BERICHTEN. Het Van Boetzelaerpurk in Ge Bilt. Een geschenk, dat niet mag worden geaccepteerd. Ged. Staten van Utrecht onthouden goedkeuring. Men weet, dat dr. V. W. T. baron van Boetzelaei vim Gubbeldam te Ge BiR de gemeente kortelings verblijd heeft met de schenking van pen wandelpark, dat, gele gen tegenover zijn woning aan den Bilt- schenstraatweg, door velen als een soort „overturn" werd beschouwd. Ge bepalingen waaronder deze schenking tot stand is ge komen, hebben een heftige polemiek m de Ltrechtsehe en Biltsqhe bladen ontketend en in den gemeenteraad van Ge Bilt is er menig hartig woordje over gesproken! Ge samenstelling van dit college was echter van dien aard, dat de schenking in dank werd geaccepteerd, hoewel n. b. in de con- cept-schenkingsacte de voorwaard© wordt gesteld, dat, in geval het geschenk door wij ziging van de grenzen der gemeente Ge BUt binnen de grenzen van andere gemeenten mocht komen te liggen, de gemeente Ge Bilt binnen zes maanden, nadat de grens wijziging van rechtskracht zou hebben ge kregen, aan het dr. K. van Boetzelaerfonai, gevestigd te Ge Bilt, een bedrag van f 400.000 zou betalen. Ged. Staten van Utreqht hebben thans op grond van deze bepaling, die zij m strijd achten met het algemeen belang, hun goed keuring aan het bewuste raadsbesluit ont- houden. Brandbare vloeistof uit een pomp. Twee jaar geleden werd bij een blok ge meentewoningen te Bunschoten een pomp geslagen op een diepte van 8 meter. Geze pomp gaf steeds behoorlijk drinkwater, tot j.l. Donderdag. Toen kwam uit deze pomp een vloeistof, die niet te gebruiken was. Ze geleek op water, vermengd met olie en ben zin©, en bleek ook brandbaar te zijn toen men er met een brandende lucifer bij kwam sloegen de vlammen omhoog. Ge burgemeester, de heer Ge Vries, meen de aanvankelijk, dat hier benzine in den grond verstopt was om de benzine-belasting te ontduiken, en waarschuwde d© ambteni- ren van den belastingdienst te Baarn. Geze stelden Zaterdag j.l. een onderzoek in en kwamen tot de slotsom, dat deze geschiede- asting niets te maken Met het oog op het gevaar, vooral voor kinderen, heeft de burgemeester de pomp tijdelijk boven den grond laten wegnemen. Van een emmer van de vloeistof, die uit de pomp komt, verbrandt de bovenste laag tot een hoogte van 4 A 5 c.M. Vanwege het gemeentebestuur is 'n mon ster van de vloeistof genomen om ze voor onderzoek te sturen naar een laboratorium. Een auto geslipt. Twee dooden. Twee gewonden. Gisteravond reden in de richting Etten op den straatweg Etten—Zunderen 4 wiel rijders naast elkaar. Een auto, die hen ach terop kwam, gaf signalen en wilde het vier tal passeeren. Er was echter geen voldoende ruimt© op den weg. met het gevolg, dat de auto te veel naar links moest uitwijken. Daardoor kwam de wagen te slippen en reed in Volte vaart tegen een aan den weg staanden boom en daarna in de sloot. De bestuurder werd op slag gedood, als mede de passagier, die naast hem zat. Van de drie achter in tie auto zittende passa giers werden twee zwaar en een licht go- wond. Onmiddellijk was medische hulp ter plaatse, en konden later de twee/zwaarge wonden naar het gasthuis worden vervoerd. De politie, die eveneens onmiddellijk ver scheen, ontbood het parket uit Breda, dat later in den avond naar de plaats van het onheil vertrok. Het uit Losser ontvoerde meisje gevonden. D© politie te Bergen op Zoom heeft in den nacht van Dinsdag op Woensdag daar de verblijfplaats ontdekt van de meege troonde 29-jarige Anna Tiemes uit Losser, die zooais men weet, eenige dagen geiedeü in gezelschap van een ongeveer 40-jang man. uit ae ouderlijke v.oning was vertrokken. Gistermorgen zijn do man en het meisje, die ui een kosthuis hadden vertoefd, aan gehouden en voor den commissaris vin po litie geleid. Toen bleek dat d© politie een goeden slag had geslagen. De man is on middellijk in arrest gesteld, terwijl aan de familie van het meisje te Losser kennis werd gegeven dat Anna op het politiebu reau op Bergen op Zoom zat. Later kwam uit Losser bericht, dat een familielid haar daar zou komen halen. De gearresteerde man noemde zich Her man Jansen, maar het bleek, dat hij ziah reeds onder vaische namen had uitgegeven. Ge man is m de tweede helft van het vorige jaar ontvlucht uit de Stichting Wii- helminahoeve en werd nadien gesignaleerd doör den Gfficier van Justitie te Alkmaar, in wiens arrondissementsrechtbank hij was veroordeeld tot vier maanden gevangenis straf. Onder verscheidene namen heeft hij vermoedelijk nog tal van misdrijven ge pleegd en is zijn opsporing dan ook verzocht als verdacht van oplichting, verduistering en diefstal door verschillende burgemees ters. Ge man, die een oom van het meisje te Steenwijk ,,ien passant" voor een groot bedrag heeft opgelicht, zal naar Alkmaar worden overgebracht. Fascisten en anti-fascisten te Voorburg. Een rumoerige avond. De ruiten van het Stationskoffiehuis ingeworpen. Gisteravond is het te Voorburg tot ern stige botsing gekomen, naar aanleiding van de door de fascisten in het SUitionskeftie- huis gehouden propogandavergadenng. 'le gen 8 uur stonden reeds tal van personen, meest socialisten en communisten, by het Ötationskofhehuis, die liet binnentreden der fascisten gade sloegen. De meest toeschou wers waren afkomstig uit Den Haag. Het Haagsclie raadslid, de heer Sohaddelee, gaf eveneens blijk van belangstelling. Ofschoon by het binnentreden toezicht werd uitge oefend en alleen degenen die van een ïntro- ductiekaart waren voorzien, toegang kre gen, bleek by de opening dei vergadering, dat het aan tal van personen was gelukt, om toch de zaal binneu te komen. Voor de opening der vergadering heeft de politie verschillende belhamels met geweld moeten verwijderen. Daarbij ging het warm toe. Er werd met glazen, stoelen en andere voor werpen gesmeten, doch de politie wist toch de oproerige elementen uit de zaal te ver dry ven, waarna de bijeenkomst een rustiger verloop kreeg en de spreker van den avond, de heer Baars, zijn rede kon aanvangen. Intusschen was het op het plein voor het Ötationskottiehuis zeer rumoerig geworden. Ge ruiten van het gebouw werden ingegooid en herhaalde malen moest de gemeentepoli tie, die versterking van de rijks- en mili taire politie had gekregen, charges met de sabel uitvoeren. Het gelukte haar, den toe- stondi daar ter pfftatse meester te blijven, doch op een gegeven oogenblik bleek, dat, de onruststokers zich door de gemeente hadden verspreid en veien per auto rond trokken om ln spreekkoor de menigte op te ruien. Gedurende de vergadering heeft de rijkspolitie in de gemeente gepatrouilleerd, terwijl d© militaire politie op het bureau aan den Parkweg nader© bevelen afwachtte. Ge Voorburgsclie politie, onder leiding van adjunct-insjiecteur Koecker, geassis teerd door de rijkspolitie, kon evenwel den toestand meester blijven. Gedurende de tweede helft der vergadering bleef hfet dan ook vrij rustig. Ook na afloop der bijeen komst zijn geen ernBtig© botsingen meer voorgevallen en de fascisten, die door de politie werden begeleid, konden zonder ver der te worden gestoord, vertrekken. De Haagsclie politie, die reeds was gewaar schuwd en zich bij de Voorburgscihe grens had opgesteld, nam aldaar de leiding over. Cofamile. Een coöperatief flatgebouw in den Haag. i 21 Er is in Den Haag in wording de Ver- eenigmg op coöperatieven grondslag voor te stichten flatwoningen „Cofamile". Een voorloopig bestuur heeft zich gevormd, waar van secretaris is de heer H. Wolters, Sijzen- laan b7, terwijl de technische leider, ir. Mart. J. Stam, een ontwerp heeft gereed gemaakt, waaruit de ruime opzet der plan nen blijkt. De bedoeling is uit den aard der zaak in de eerste plaats, het wonen in een flatgoed- kooper te maken dan nu meest het geval is, en tevens om van elders opgedane ervarin gen gebruik te maken ten einde verschillen de bezwaren, aan het flatsysteem verbon den, te vermijden! Het ie stichten gebouw zal niet minder dan 21 verdiepingen krijgen, waarvan 19 bestemd voor bewoning. De hoogte van den ontworpen toren boven de straat is 88.50 M. de oppervlakte van het terrein gelegen hoek Waaldorpiechelaan en Benoordenhoutschen- weg is 44.180 M2-, waarvan bebouwd 5150 M2. en als tuin bestemd 39.075 M2. Elke fiatwoning krijgt een balcon, bijna even groot als de woning zelve. By de exploitatie van het gebouw is het coöperatieve-beginsel zoover mogelijk doorgevoerd; zoo komt er een eigen autodienst voor het brengen en halen van bewoners naar en uit de stadhet voornemen bestaat, levensmiddelen e.d. zooveel mogelijk coöperatief in te koopen voor dagelijks voorkomende reparatiën zul len eigen werkkrachten aan de vereeniging verbonden worden. Voor de logé's van be woners zijn er op de 17e verdieping hotel kamers beschikbaarer komen voorts ge meenschappelijk© restauratie en biljartza len, daktuinen en verschillend© gerieflijk heden, welke het leven veraangenamen. Voor diensten binnenshuis zullen er loop jongens zijn; iedere bewoner zal een© per veertien dagen kosteloos een werkster kun nen krijgen voor wrijf- en poetswerk (de gangen en trappen worden vanwege de cen trale administratie in orde gehouden) en bovendien is er gerekend op aanschaffing De Gewestelijke Varkenscentrale voor Zuid-Holland! Het stabiliseeren van den varkensprys. De Gewestelijke Varkenscentrale, w.v. voorzitter is de heer A. N. Vaandrager en secr. de heer F. den Hartog, brengen in ver band met de vele vragen die tot hen wor den gericht, over de Crisis Varkenswet en alles wat hiermede verband houdt, het vol gende ter algemeene kennis te brengen. De Crisis-Varkenswet heeft ten doel den varkensprys te stabiliseeren op een zooda nig niveau, dat in elk geval de varkenshou ders hun bedryf zonder verlies zulen kun nen uitoefenen. Om dit te hereiken is het noodig: le. regelend op te treden ten aanzien van den export en deze te bevorderen; 2e. regelend op te treden ten aanzien van de productie en 3e. zoo noodig leiding te geven aan de fokkery, voor zoover het betreft de kwali teit van het te gebruiken fok-materiaal. Met de uitvoering van de wet is belast de Nederlandsche Varkenscentrale, die zich in haar taak doet by staan door de Geweste lijke Varkens-Centrales, terwyl deze laat ste weer een gedeelte van haar werk op dragen aan de z.g.n. districtscommissies. Voor zoover het betreft den handel in en den export van baconvarkens is de regeling en uitvoering geheel in handen van de Ne derlandsche Centrale en dus niet by de Ge westelijke Centrales. Verder geeft dit lichaam leiding aan de regeling der produc tie, door voor elk gewest vast te stellen het aantal biggen, dat in elk half jaar in dat Gewest mag worden gefokt. Zy stelt voor elk Gewest het aantal uit te geven biggen- merken vast. Het komt nu hierop neer dat een fokker in, het eerste half jaar, (1 Octo ber 19321 April 1933 6 maal zooveel biggen zal mogen fokken, als hy in 1930 en 1932 gemiddeld aan zeugen had. v.Wil hij meer biggen houden dan het hem toegewe zen aantal, dan kan hy ook deze gemerkt krijgen, doch de kosten bedragen dan 5.— per big. Dit natuurlijk om te zorgen, dat de fokkery zooveel mogelijk binnen,de gestel de grenzen blijft. De Gewestelijke Centrales geven leiding aan het werk der district-commissies en verdeelen de aan het Gewest toegewezen merken over de districten. Het aantal districten bedraagt in Zuid-Holland 53. De districts-commissies, die benoemd zijn (loor het Bestuur der Gewestelijke Centrale op voordracht van de afdeel ingen der 3 Cen trale Landbouworganisaties (Holl. My. v. Landb., L. T. B. en C. B. T. B.) zijn belast met de verdeelisg van de merken in het district. De districtscommissie wordt in haar werk bijgestaan door een z.g.n. merker, dit is de persoon, die met het merken der varkens wordt belast. De gang van zaken, is nu de volgende: In den loop van de maand September worden alle varkens geïnventariseerd (ge teld) en gemerkt. Dit inventariseeren ge beurt door den districts-secretaris, terwyl het merken door den merker wordt verriqht. Alle varkenshouders worden hiertoe be zocht. Alvorens tot het merken wordt overge gaan teekent de varkenshouder een aan vraag om te worden toegelaten als lid van de Gewestelijke Varkens-Centrale, waarop hy een lidmaatschapsbwijs ontvangt van den Secretaris der districtscommissie. Het lidmaatschap is kosteloos. Vervolgens be taalt de varkenshouder zooveel maal 12 van acht automobielen, waarmee men zich kosteloos van of naar de stad,, de stations enz. zal kunnen laten holen of brengen. Natuurlijk is er ook een centrale keuken, die het centrale restaurant voor degenen, die niet thuis willen eten, bedient. In het gebouw worden gevestigd: oen jiostkantoor, een aantal dlonkere kamers voor het ont wikkelen van foto's, een wasch- en strijkin- riohting, een kapsalon, een sohoenmakers- werkplaots, een timmerman, loodgieter, een eleetrieien en een coöperatieve winkel. Jten onderdeel van de organisatie is de centrale inkoop van levensmiddelen. De op zet is coöperatief met z.g. gewijzigde aan sprakelijkheid, dwz. aansprakelijkheid van lederen deelnemer tot het bedrag dat zijn aandeel in het waarborgfonds bedraagt, dus tweemaal de huur. Wie het vorenstaande gelezen heeft, zal niet kunnen zeggen, dat het geen aanlok kelijk plan is. Ook architectonisch ziet het flatgebouw .Cofamile" (afkorting van Coö peratief Familie Leven) er zeer aantrekke lijk uit. Of er iets van komen kaïn, zal van de deelneming afhangen. Het voorloopig be stuur, dat bestaat, uit de heeren B Formij- ne, S. Posthumus, J. G. Tielenius Rruyt- hoff, A. C. J. Verhoeff en H. Wolters (se cretaris, adres Syzenlaan 67, Den Haag), heeft van het plan een uitgebreid prospec tus met kostenberekening, afbeeldingen enz. laten maken en gaat daarmee nu aan het werk. Men rekent, voor de voorbereiding op een paar jaar. De bouwkosten worden geraamd op f 3.8 millioen, die van de inrichting op f 500.000, de algemeene kosten op f 200.000. Ge bewo ners moeten deelnemen in het waarborg fonds van de vereeniging voor minstenB zooveel aandeelen als de huur jaar bedraagt; deze 4 pet. aandeeJi hooren bij de flift en gaan bij het verlaten ervan over op den nieuwen bewoner. ln een binnenkort te houden vergadering van toetredende leden zal de vereeniging definitief worden opgericht. cent, als hij varkens heeft, die in aanmer. king komen om te worden gemerkt, waarna het merken plaats heeft. Niet gemerkt worden: 1. hoogdrachtige zeugen; 2. varkens lijdende aan besmelteljj|,e ziekten of vertoevende op erven waar be- smettelyke ziekten heerschen; 3. varkens beneden 10 K.G.; 4. varkens, die reeds van het tatoueer- merk der Nederlandsche Varkens-Centrale z\jn voorzien. Deze laatste varkens worden ook niet geteld; 6. varkens, die voor 1 October voor den slacht worden verkocht. Het merken van de 3 eerstgenoemde ca- tegoriën dient later te geschieden en wel voor: de onder 1. genoemde, zoo spoedig mo gelijk na het werpen; de onder 2. genoemde, direct na herstel of na gezondverklaring van het bedryf; de onder 3. genoemde, zoodra zy het ge wicht van 10 K.G, bereiken. Deze laatste varkens dienen zoo eenigs- zins mogelijk gemerkt te worden voor den verkoop. Mocht dit niet kunnen, dan moet van den verkoop opgave gedaan wor den aan den merker, met vermelding van naam en woonplaats van den kooper. De merker is verplicht voor elk volgend bedryf zyn tang te ontsmetten en is tevens verplicht verder nog zyn kleeding enz. te ontsmetten, indien een varkenshouder zulkj van hem verlangt. Voor deze laatstgenoem de ontsmetting moet de varkenshoudei zelve de middelen verstrekken, terwijl ook ae kosten voor zyn rekening zyn. De aandacht wordt er in 't bijzonder op gevestigd, dat na 1 October geen ongemerk te varkens meer aanwezig mogen zyn, be houdens die welke om een der hiervoreti genoemde redenen nog niét gemerkt konden worden. Heeft men zonder, dat daarvoor een geldige reden bestaat, wel ongemerkte dieren in zijn bezit, dan stelt men1 zich kan gerechtelijke vervolging bloot. Verder hebben de varkenshouders er re kening mede te houden dat zy wettelijk verplicht zyn aan den Secretaris der districtscommissie en den merker alle ge- wenschte inlichtingen te verschaffen en alle hulp te verleenen by het merken enz. Na 1 October zullen de fokkers verplicht zyn den merker of dev/k Secretaris der districtscommissie kennis te geven, zoodra zy in 't bezit zyn van varkens van 10 K.G. opdat deze dan direct van een merk kun nen worden voorzien. Er mag hier wel eens nadrukkelijk wor den gewezen op het feit, dat de Crisis-Var kenswet is bedoeld als Steunmaatregel voor de boeren en dat het diensvolgens den plicht is van alle varkenshouders een goede en snelle uitvoering van deze wet zooveel mogelijk te bevorderen. Zy mogen bedenken dat zy daarmede hun eigen belang dienen. Met klem waarschu wen wij tegen het plegen van lijdelijk ver zet, in welken zin ook, omdat de gevolgen hiervan zeer ernstig kunnen zyn. Ook in den wy den landbouwers ernstig aan om zich door anderen niet tegen deze wet, die in 't belang der boeren werd uitgevaardigd, te laten opzetten. Ten aanzien van de huisslachtingen kan worden gezegd, dat van het betalen der heffing worden vrijgesteld zij, die één var ken slachten voor eigen gebiflïk, wanneer zy in den loop van het jaar niet meer dan 2 varkens hebben gemest en indien zy deze minstens 4 maanden in hun bezit hebben gehad. RADIO-NIEUWS. Programma voor heden. Hilversum: ,5.30—6.30 Kovacs Lajoa en zijn Orkest 6.30-7 00 Sportproatje door den lieer H. Hollander, 7.00-7.45 Kovaos Lujos en zyn Orkest, 7.45-8,00 Gramofoon, lussehen 8 en 11 uur zal de miorofoou wor den geplaatst in liet Stadion te Amsterdam voor de uitzending van de huldiging van den Olympischen wereldkampioen J- van Egmond dbor Z. K. H. PrinB Hendrik; 8.® -10.00 Concert door het Om loep-Orkest en zang; in de pauze Gramofoon, 10.001010 Weerbericht, nieuwsberichten en koersen, 10.10—11.00 Concert door het Omroepor kest, ll.00-12.0o Aansluiting van het Jaar beurs-Cabaret te Utrecht. Huizen 5.00-545 Cursus handenar beid voor de jeugd6.45-6.46 Liederen-reci tal 6.45-7.00 Cursus knippen en stofver- Bieren7.00-7.15 Gramofoon7.16—730 Spreker: H. Amelink 7.45-8 00 Nieuwsbe richten 8.009.00 Concert (viool, cello en piano), 9.00-9.30 K Brants over: „Om kleintje gaat naar school"9.3O-=1100 Con cert door het N.C.R.R. Klein Orkest, 10-06 —10.15 Nieuwsberichten; 11.00—11.30 Gra mofoon. LUCHTVAART. RADIO-TELEGRAFISCH WEERBERICHT 8 September. Verwachting: Matige, tijdelijk wellicht toenemende, zuid-oostelijke tot zuid-weste lijke wind. Zwaar bewolkt tot betrokken Waarschijnlijk regen. Later opklarend. Aan- vankelijk warmer. Doodelijk ongeluk te Soesterbed- Luitenant-vlieger Van Hot»!*» alachtofer van een te lage stunt. Gistermiddag om kwart over 3 is te Soes- terberg een treurig ongeluk gebeurd, waar van luitenant-vlieger L. T. O. J- Hotigem. het slachtoffer is geworden. Luitenant van Hotigem, reserve-offiowj m vasten dienst, die te Soesterberg bektfno stond als een uitmuntend vlieger, vloog gistermiddag de D XVI, den snelsten en meuwsten jager van Fokker. Hy had luchtgevecht geleverd met de C IV en wiW® loslaten met een halve rol, gevolgd doo een halve looping. Hij deed dit echterW laag bij den grond; in de piqué Taakte M- vóór hij het toestel weer vlak had kunne trekken, een boom in de bosschen vW Palts en schoot dientengevolge met rijn ma chine in de ngrond De bestuurder, d>e jaar oud was en ongehuwd, is op slng F dood. Het toestel is verbrijzeld. STADSNIEUWS. GOUDA, 8 Sept. 1932, Weilsche ziekte. Twee gevallen in deze gemeente. In verband met het voorkomen van eer 2-tal gevallen van de Weilsche Ziekte in deze gemeente geeft het Gemeentebestuur ernstig in overweging niet meer te ^wem men. Uitslag 2e toelatingsexamen Rijks H.B.S. Gouda. Voor klasse I zyn nog toege'aten de vol gende leerlingeh: Adr. do Jong, N. de We ger, te Gouda, Co Noorlander, Gouderak, A. Oskam, Bergambacht. Afgewezen één; Klasse III: afgewaun i. Klasse Vb toegelaten: C. v. d. Velde (voorw.) en 3. van Wijk (v»rv.). Afge wezen 2. Ir. W. A. Piet» 30 jaar leeraar aan de Goudsche H.B.S. Morgen, Vrydag 9 Sept. vangen de lessen weer aan aan de 'Ryks Hoqgere Burger school. Op dien dag is de heer Ir. W. A. Piets, leeraar in de Wis- en Werktuigkunde aan de Goudsche Hoogere Burgerschool, daar aan gedurende 30 jaar verbonden. Den len September 1902 werd de heer Piets als leeraar hier benoemd en by den aanvang van den nieuwen cursus in de eerste dagen van September ,trad hij in functie. Onafge broken heeft hij deze waargenomen en op den huidigen dag is hy nog steeds actief op zijn post. Behalve aan zijn werkkring aan de R. HjB.S. heeft de heer Piets gedurende vele jaren belangstelling getoond in meerdere aangelegenheden van maatschappelyken aard. Zyn zitting hebben in de besturen van het Vereenigd Wees- en Aelemoeseniershuis, de Hofmansstichting, de Stedelijke Muziek school en de Ver. „Openbare Leeszaal", zijn daarvan het bewijs. Ook trad de heer Piets, die civiel-ingenieur is, enkele malen als architect op. De Prinses Juüanaschool ia o.a. onder zyn architectuur gebouwd. Overzicht Gemeente Spaarbank en Stortingsdicnst over Augustus 1932. Inleg in 6085 posten: Spaarbank f 30.522.40 Stortingsdienst 143.031.62 1J8.554.02 Terugbetaald in 2431 posten: Spaarbank ƒ33.721.42 Stortingsdienst „112.303.28 146.024.70 Meer ingelegd dan terugbetaald 27.529.32 Saldo te goed per 1 Aug„791.503.39 Zoodat per ultimo Augustus het totale te goed van Spaarders (zonder Gem. bedrijven) be draagt ƒ819.032.71 Ultimo Augustus 1932: Spaarboekjes in omloop 2892 Rekeninghouders 2718 5610 Ultimo Juli 1932: Spaarboekjes in omloofc 2888 Rekeninghouders 2703 5591 Meer 19 Johannes Calvynschool voor L. en U.L.O. Keizerstraat 69. Tot onderwijzer aan de L.8. is benoemd de heer B. Rietveld alhier. Verkrijgbaar by L. A. VAN COLLEM, Groenendaal 38 Tel. 2473. Meermalen bekroond met de eerste prys. Ver. van Huisvrouwen afd. Gouda. Druiven eten in het Westland. Het bestuur van de Ver. van Huisvrou wen afd. Gouda organiseert een uitstapje naar het Westland met gezamenlijk druiven eten aldaar, op Donderdag 15 September a.s. Het vertrek is bepaald op 9.32 uur naar den Haag. ln den Haag zal met een auto bus van de Westl. S. My. naar Poeldijk worden gereden. Daar zal een bezoek wor den gebracht aan een druivenkas en zal er gelegenheid zyn voor het eten van druiven. Leden van de Vereeniging die aan dezen druiventocht willen deelnemen, moeten zich vóór 12 September opgeven by Mej. T. Mon- tagne, Crabethstraat. Examen geoefend zwemmer gehouden in de Sted. Zweminrichting. By de gisteren in de Gemeentelijke Zwem inrichting gehouden proef voor geoefend zwemmer kon door de Commissie van Toe zicht het diploma aan de volgende dames worden toegekend: T. de Vries-Pypker, J. Mollema-Scharle- man, J. Warnewa-v. Stijn, M. H. Perdyk- Molenaar, A. M. Loeve-Noorlander. C. Zanen-v. d. Heuvel, M. L. M. Jaspers, P. de Mink, H. W. Hofstede, J. v. d. Akker, G. Cabout, M. J. Littooy, B. v. Hooff, A. H. G. Houdyck, W. Prummel, T. Vergeer, A. Geukes, R. Geukes, S. v. Leeuwen, C. Ba- rentsen, A. v. Leeuwen, T. Snaterse, S. den Hertog, Joh. v. (J. Kemp, Tina Donker, J. Schuld, Toos Schuld, F. Jenné, JL,. v. Winger den, Willy Molenaar, Nelly Klomp, B. 'Nngt, Marie Twigt, Hilda v. Norden, Bet sy Visser, W. Ruygrok, A. Ruygrok. C. Verboom, L. v. Burk, A. J. M. de Wit, J. A. J. N. Wannet, D. Bïoere, R. Weijers, C. Both, M. A. v. Vriesland, L. T. Maurits, W. M. de Brijn, Joh. de Wilde, J. H. Boekamp, A. K. Boekamp, B. J. v. d. Heuvel, B. Leen- dertse, J. y Huis, B. Ringeling, A. Toren- •m*» M. y. Loon, M. Lafeber, Oh. v. Leeu wen, E. Eegdeman, W. Tamse, M. Zuydam, M. Hulleman, Elsje v. Eyk, B. Remmelen- kamp, M. Schouten, N. de Groot, T. de Groot, B. Bunschoten, N. Bunschoten, B. Hulleman en M. Rietveld. Van de heeren, die aan de proef deelna men, verwierven het diploma: A. v. d. Klein, S. Brandse, W. P. L. v. Kersbergen, J. P. Gorissen, J. F. Signer, A. W. J. Sirre, C. Luineniburg, H. J. A. Smits, Otto v. d. Want, F. B. T. Perdijk, G. Zuidam, H. Klomp, P. Woerlee, G. Vonk, F. v. Vliet, P. Sprik, M. Spruit, J. Verkaaik, H. Sluiter, M. A. Stork, H. J. Nederhorst, H. v. Collem, J. Visser, J. J. Jager, H. den Uyl, J. J. Feit Zoet, B. J. Kok, J. F. Coster, G. Rietveld en L. Nagtglas iBoot. In totaal dus 71 dames en 30 heeren. Wedvlucht poetduiven. De postduivenvereniging „De Reisduif hield Zondag j.l. een wedvlucht vanuit Lier (België). Afstand 97.9 K.M. Los 8 uur. Aankomst eerste duif 9.30.45, laatste duif 9.44.23. De prijzen werden behaald als volgt: J. Annaars 1, 6, 17, 22, 23, 26, 47; G. de Vos 2, 24, 53, 67, 87; P. Boot 3, 13, 18, 71, 79; P. Koek 4, 5, 58, 68, 86, 88, 89; A. Schou ten Jr. 7, 92; A. Wout 8, 66, 78; A. Schou ten Sr. 9, 69, 91; C. Broer 10, 34, 72, 80; M. v. d. Heuvel 11, 19, 21, 42, 65; P. v. d. Linden 12, 29, 48, 83, 96; M. de Bruin 14, 15, 37; G. Vonk 16, 28; P. v. d. Pool 20, 60; H. Scholten 25; H. Wagemans 27, 38, 43; G. L. Hammer 30, 32, 85; D. Gibben 31, 49, 57, 76; M. Blok 33; W. v. d. Valk 35, 77; W. Spruyt 36, 82; J. v. d. Valk 39, 73; P. v. d. Berg 40; W. Blom 41, 59, 98; F. J. de Jong 45; A. Slobbe 44, 61, 94; W. Riet veld 46, 64, 97; P, v. Hattftn 51, 55, 84; J. Blonk 52; F. Sas 54; B. Buurman 56; A. Postmus 60, 70; <fc Brenkman 62; M. Hofstede 63; J. Bron Ti; A. Roedolf 75, 90; P. Baks 8ï'; H. Lakerveld 93; G. Ouweneel 95. De postduivenvereeniging „De Zwaluw" hield Zondag j.l. een wedvlucht vanuit Lier met oude en jonge duiven. Afstand 97.3 KJH. Lós 8 uur. Aankomst eerste duif 9.26.58, laatste duif 9.43.57. De pry zen werden behaald als volgt: M. GroenendaaL .1» 4, 21; B. Rapis 2, 8, 10, 13, 17, 18, 20; J. Radix 3, 11; K. v. Groningen 5. 16; F. Leys 6, 16, 22, 24; W. J. Jansen 7; J. Murk 9; A. Nieuwveld 12, 14, 27; J. v. Groningen 19; A. Willemse 23, 26; Joh. v. d. Willik 26. De accijns op het Varkensvleesch. De consumptie loopt terug. Meer vraag naar lamsvleesch. Het is een bekend feit dat den laotsten tyd, na de heffing van de accijns op var kensvleesch, dit vleesch dus duurder 13 ge worden ,het publiek minder vleesch van het varken koopt, inplaats daarvan meer rund- vleesch eet en ook meer lamsvleesch. Het Slageraweekblad wijst er in zijn laat ste nummer op, dat het verbruik van var kensvleesch voor het binnenland snel terug loopt en de slachtingen van honderden varkens per week minder in e 1 k der drie groote steden van ons.laid en de mindere slachting ook in de andere sieden en op het platteland van invloed zyn op de varkens- markt. „Rooskleurig staat het er dus met de po sitie der varkensmsrkt allerminst vo-r. De mindere afname voor net binnenland is louter te wijten aan het feit, dat het pu bliek het duurdere varkens/leesch minder belieft, nu rund-, kalfs- n schauor.vleesch in verhouding goedkoopei is. Deze gang Vin zaken is door ons voorzien en als 1 *o- tief tegen het practische resultaat der hef fing by^k bestrijding van het wetsontwerp ook aangevoerd." Dat het publiek nu ook meer lamsvleesch koopt, is duidelijk. Onbegrijpelijk is alleen dat het dit niet reeds eerder deed, zooals bij opze zuidelijke buren het geval is, die het zeer weten te waardeeren. Het lamsvleesch is even smakelijk als rund-, kalfs- of var kensvleesch. Een goede huisvrouw zal met een lekker gebraden lamscotelet of lams- filet ongetwijfeld evenveel eer inleggen als met andere vleeschsoorten. Wie het nog niet kent, kan in elk kookboek meerdere recep ten vinden van de verschillende manieren waarop het bijzonder smakelijk kan worden bereid. Aangehouden. De politie heeft een Duitsche vrouw aan gehouden, die hier zonder middelen van be staan en geldige papieren rondzwierf. Zy is vandaag op transport gesteld en over de grens geleid. Een kermesse d'été. Ten bate van het R.K. Crisis-Comité (Dubbeltjesfonds) wordt a.s. Zaterdag en Zondag in den tuin van het Vereenigings- gebouw, Gouwe 93, een kermesse d'été ge houden. Deze fancy fair draagt den naam D.U.D.U. (Door Uw Dubbeltje Uitkomst). Burgerlijke Stand. GEBORiEN: 4 Sept.: Neeltje, d. van J. G. v. Groningen en J. M. Verby, 4e Kade 19. 6 Sept.: Willem Jacob, z. van H. Hykoop en W. H. van der Lek, Wiillens 34. 7 Sept.: Jacobus Gerardus, z. van G. D. Syl en J. C. Everling, 4e Kade 3. GETROUWD: 7 Sept.: J. L. A. Bron en A. C. A. Verwy. G. Brenkman en M W. Tak. Th. H. Nykamp en L. A. Hinden burg. H. J, Boer en H. H. Blok. J. Berkhoudt en G. van Reeden. M. van Nieuwkoop en A. Vlok. OVERLEDEN: 5 Sept.: Annigje van der Giesen, 53 j. Agenda. 8 Sept. TV% u. Sted. Zweminrichting Volks- zwemwedstryden. 8 Sept. 7% uur Geb. „Tot Heil des Volks" Ds. J. Overduin. 9 Sept. 8 uur Bovenzaal Soc. „de Réunie". Neutrale Vereeniging Kindervoeding, Huishoudelijke ledenvergadering. 9 Sept. 8 uur St. Janstoren Beiaardconcert P. A. van Langen. 9 Sept. Geb. Daniël. Cursus E. H. B. O. Cursus voor beginnelingen. 10 Sept. 8^4 uur Film-voorstelling Ned. Fa- brikaat op de Markt. 11 Sept. 2Vt u. i..m. Zeilwedstrijden van de Watersportclub „Elfhoeven" op de Elf- hoevenplas. 8% u. n.m. by gunstig weer rondvaart met verlichte vaartuigen. 11 Sept., 10 u. 's-Gravenbroek8che Plas. Roeiwedstryden Roei- en Zeilvereeniging Gouda. 2V4 uur Polowedstrijd. 12 Sept. 8% uur Café „Central" Zeugstraat Verg. Goudsche Winkeliersvereeniging. UIT DEN OMTREK. STOLWIJK. Een concert op het Marktplein. Zaterdagavond zal bij gunstig weer de gemengde zangvereeniging „Eensgezind heid" met medewerking van nog een 5-tal koren, welke all© onder leiding staan van den heer De Beun te Gouda, een c^aert geven op het Marktplein. In de sloot geraakt. Woensdagmorgen kwam balkker Zuider- vliet tot de onaangename ontdekking dat zijn hit in de sloot was geraakt. Nadat het beest op den wal was gebraoht bleek, dat het een poot had gebroken. Het dier moest worden afgemaakt. BERKElNWOUDF Geslaagd. De dames M. Bouwman en A. Verwaal, alhier, slaagden te 's-Gravenhage voor het examen Modevakschool, voor diploma cos- tumière, zij kregen hun opleiding bij mej. I'. Bouwman alhier, gedipl. leerares. Burgerlijke Stand. GEBOREN: Herman Daniël, z. v. Joh. de Vries en G. van der Linden. OVERLEDEN. Meijndert van Meyeren, oud 15 jaar. GEHUWD: Cornells Willem Molenaar, 28 jaar en Martha Luize Kröger 27 jaar. HAASTRECHT. Verkooping gehouden door Notaris J. Koeman. Bij de gisteren door Notaris J. Koeman gehouden openbare verkooping, is de Bouw manswoning K 45, gelegen in Stein, ge meente Reeuwyk, in bod gebracht voor totaal 30.750.—. De definitieve afslag heeft plaats 14 Sep tember a.s. MARKTBERICHTEN. Veemarkt Gouda. 8 Sept. Aangevoerd in totaal 3335 stuks, waarvan: 1532 slachtvarkens. Vette 0.11%—0.12V4, Londensche 0.10—0.12, alles per pond levend niet 2% korting. 816 magere varkens 7—14; 943 biggen 3—5; 5 runderen 150-175; 21 nuchtere kalveren 3—6; 1 schaap; 17 bokken en geiten 2—6, alles per stuk. Handel matig. Voor de in verhouding tot andere weken zeer sterk vermeerderde aanvoer van bacon varkens. was aanvankelijk geen kooplust; eerst na verkregen zekerheid van betaling vuji den grondprijs door de regeering wer den ze verhandeld. Kaasmarkt Gouda. 8 Sept. Aangevoerd 361 partijen kaas. Pryzen le kw. m. r.m. 2326; 2e kw. m. r.m. 1922; zware tot 27j extra zware tot 30. Handel matig. BOTER. - Aangevoerd 638 ponden bo- ter. Goeboter 0.75-0.80; Weiboter 0.65 0.75 per pond. Handel vlug. EIEREN. Aangevoerd 96200 stuks. Kipeieren 4—5; Eendeieren 3—3.50 per 100 stuks. Handel vlug. Graanmarkt Gouda. 8 Sept. Tarwe 6.85—17.50; Rogge 4.26—4.60; Gerst 5.25—6.60; Haver 6— 6.75; Erwten 12—16, per 100 K.G. Coop. Zuid-Hollandsche Eierveiling G.A. (CZH.E.) te Gouda, te Gouda. 8 Sept. Aanvoer 78200 kipeieren. Pry zen: 56—58 K.G. 4.50-4.60; 58—60 K.G. 4.60—4.70; 60—62 K.G. 4.70—4.80; 62—66 K.G. 4.80-5.20; Bruine 56—68 K.G. 4.60—5.30; Kleine eieren 4.20— 4.40. Aanvoer 900 eendeieren. Prijzen 2.80— 3.00; Heneieren 2.602.90,"alles per 100 stuks. SPORT EN WEDSTRIJDEN. WIELRENNEN. Een Zesdaaffsche te Amsterdam. Het beste Zesdagenveld komt naar de hoofdstad. Contracten deze week geteekend. Ik zal er voor zorg dragen, dat het Ani- sterdamsche publiek de beste Europeeeche zesdagenrenners op" de baan zal zien, aldus d© heer Fr. Grolms, organisator van ver scheidene six days in Duitsohland, iemand die zijn sporen op dit gebied al vele malen verdiend heeft, tot een verslaggever van het U. D. Schrijft u maar gerust neer, vervolgde de heer Grolms, de Zesdaagsohe te Arasterdam de eerste gaat beslist door. De con tracten worden morgen,* of op zijn laatst Vrijdag geteekend. Reeds is de firma J. H. de Wilde te Gouda aan het werk om zoo spoedig mogelijk de houten baan op te leveren, welke m het R. A. I.-gebouw zal worden gelegd. Een en ander wordt be heerd door de Internationale Sportgebouw- Maatechappij, waarbij je firma de Wilde en ook de heer A. Hollander uit Merano g€- iu teres sec rd zijn. De heer Hollander zal zich met de zakelijke zijde van de Maatoohappij bezig houden, terwijl ik zelf de algemeene leiding op me zal nemen. Voort» tullen <te heeren Kust uit Keulen en 1. J. ötol uit Amsterdam de technische leiding op zich nemen wat betreft de cabines, de inrichting de organisatie op ©n buiten de baan enz. Tenslotte zijn de heeren juryleden, die al tijd op de Htadionwielerbaan hun werk zaamheden verrichten, gevraagd of zij ook bij dezen Zesdaagscnen willen zorg dragen voor een goed en sportief verloop van den wedstrijd. De definitieve data zyn bepaald op 18—24 November a.s., doch wy hopen, dat wij reeds voor den Zqgdoagsehen op de nieuw© winterbann te Amsterdam een belangrijken internationalen wedstrijd kunnen laten ver lijden. We denken aan een internationalen sprintwedstrijd en een internationalen drie- uurskoppelwedstrijd in dien tyd van 1 tot 13 November. Het totaal aantal plaatsen bedraagt 7000, ging de heer Grolms op een vraag onzer zijds voort. Hiervan zullen ongeveer 44 dui zend zitplaatsen, de rest staanplaatsen zijn. Met de gemeente Amsterdam zijn d© noo- dige besprekingen gevoerd en alles is regete voorzoover dat noodzakelijk was, in orde gemaakt. Voorloopig zal er één zesdaagsch© per jaar worden gehouden, maar de moge lijkheid is niet uitgesloten, dat ook in het voorjaar, in Maart b.v. nog een Zeedaag- sche wordt gehouden. A ties zal in deze af hangen van de publieke belangstelling. De heer A. Hollander, die zich intusschen bij ons gevoegd had, mengde zich bier ln het gesprek. Denkt u, aldus zijn vraag, dat het publiek ziah voldoende voor dezen Zesdaagsche zad interesseeren? Doch de heer Grolms was ons al voor: Natuurlijk, Amsterdam heeft een uitstekend wielerpubliek, doch van onzen kant wordt verwacht dat de strijd op de baan zou span nend en zoo sportief mogelijk gestreden zal worden, en daarvoor heeft de organisatie zorg te dragen Dan is succes zeker ver zekerd. De bezetting. En de bezetting? vroegen wij. Ik heb u al gezegd, antwoordde de heer Grolms, de bezetting moet en zal uitste kend worden. Momentflel worden onderhandelingen ge voerd mefoiie sterkste Europeesche zes- dagenrenners Eerst ga ik eens een kijkje nemen op versohillende buitenlandsche ba nen. Het gaat mij niet om renners van naam, dooh wel om renners, die in vorm zijn. Van hen kan men een aportieven strijd verwachten en tenslotte ziet het publiek dat graag. Toch kan ik u reeds wel eenige nomen noemen: de Hollanders Piet van Kempen en Pijnenburg, verder Jan van Kempen en Brespenning. Bogaert, de Fran- schen Guimbretiere, die tussohen twee haakjes niet naar Amerika gaat, doch ge contraheerd heeft voor den Zead'aagsche te Keulen, welke van 2—8 December a.ft. ge houden wordt, verder Wambst en Broccardo de Duitsohers Rausch en Huertgen, Schön en Busohenhagen, de Belgen Chorlier, 1% Neef en ook G. üebaets en van Nevele. Ja en Italianen, och Brnda biet, dat blijft tenslotte een wegrenner, geen Tijder voor een 'Zesdaagsche. Maar zooals U ziet, de sterkste Europeesohe renners zijn hier al genoemd. Voor den Amsterdamschen Zesdaagsche wordt er nog in dit seizoen een te Berlijn gehouden, n.l. van 4—10 November. Ook daar wil ik eens een kijkje gaan nemen, doch u begrijpt wel, op dat tydstip zijn de rennerB, die te Amsterdam uitkomen, al reeds geruimen tijd gecontracteerd. Tenslotte verteld© de heer Grolms one nog iets over d© regeling zelf. Na 12 Nov. mag geen der deelnemende renners meer in wedstrijden uitkomen, zoodat zij al hun krachten te Amsterdam kunnen geven. Ten slotte Vinden op de volgend© uren kla«se- menten plaats Voor de eerste maal de» middags om 6 ui^. daarna om 10 uur des avonds, voor de derde maai om 2 uur des nacht© en voor de vierde maal om 4 uur deB nachts. Gewoonlijk wordt 'om 2 uur des nachts een puntenklassement gemaakt over 19 ronden, dooh deze zijn nu verdeeld over ttwee klassementen elk van vijf ronden met de bedoeling de krachten der renners over een aantal uren te verdeelen ZWEMMEN. De toestand van mevrouw Philipsen-Braun, Mevrouw Philipeen-Braun is, zooals reeds is gemeld, op Zaterdag 3 September uit het ziekenhuis ontslagen. Naar wij vernemen moet zij thans nog 12 dagen te Lós Angeles in observatie blijven. Eerst daarna, dus on geveer 16 September, als alles goed blijft gaan, kan de terugreis naar Nederland wor den ondernomen. Die reis zal, zooals men weet, over zee geschieden. Daarmee zullen drie vier weken gemoeid zijn. Tegen half October kan mevrouw Philipsen dus hier to lande worden verwacht De H.Z. en P.C. vestigt twee nieuwe Nederlandsche records. Recordpogingen in de Regentes. ln de overdekte bad- en zweminrichting De Regentes te Den Haag deed d© H Z en P.C. gisteravond een aanval op de door de U.Z.C. in de vorige maand gevestigde Ne derlandsche records van 3 x 50 M. wissel slag met 1 mm. 30 3/5 sec. en de 5 x 50 Mf vrije slag met 2 mm. 263/5 sec. Voor deze pogingen bestond een groote belangstelling. De jury bestond uit d© hee ren G. Langelaar Jr., R'dam, voorzitter- kamprechter. H. Vintges, den Haag, starter, mevr. Suttorp v. d. Berg, R'dam, en de hee ren J J. Ostu, R'dam, en H. H. Loeven, den Haag, tijdwaarnemers. Begonnen werd met de 3 x 50 wisaelsiag waarsan deelnamen Ingenluyff, rugslag, K. v. Aalst, schoolslag, en Maurenbreoher, vrij© slag. De poging slaagde schitterend en de Ha genaars brachten den tijd op 1 min. 383/5 sec. Ook de 5 x 5o M. werd glansrijk verbe terd en van 2 min. 253/6 sec. op 2 mm. 251/5 sec. gebracht Hier namen deel: In genluyff, Maurenbrecher, van Kleef, Van Aalst en J. Rekkers. WATERPOLO. Beslis©iiigewedbtryd De 'L&-A&. In de stedelijk© zweminrichting werd Dinsdagavond de beslissingswedstrijd ge speeld voor de promotie naar de tweede klasse N.Z.Ü. tusschen A.Z C. (Alphen aan den Rijn) en De Zijl (Leiden). De Zijl won dezen wedstrijd met 21 en zal dus volgend seizoen in de tweede klasse uitkomen. 460e NED. STAATSLOTERIJ. 4e klasse. Trekking van Donderdag 8 Sept. Hoog© prijzén: 2000.6065 1000.— 10535 100.—: 4611 Pryzen van 65. 447 573 68 1 860 882 967 1094 1400 1589 1696 2120 2230 3105 3319 3820 4165 4200 4203 4211 4272 4316 4392 4608 4688 5188 6477 5613 5917 6162 6349 6622 7097 7237 7281 7366 8241 8267 8831 9175 9337 9359 9868 10212 10286 10671 10592 10962 12008 12326 13353 13385 13595 13625 13758 13831 14083 14150 15112 15117 153$1 15813 16430 16684 16788 16966 17165 17168 17380 17446 17617 18627 18879 19449 19684 19994 20246 20471 21386 21406 21466 21524 21549 21796 21949 22128 22473 22756 23104 23300 23943 23957 DKAADLOOZB MJSNSr. Het in dienst nemen van vreemde arbeidskrachten. DEN HAAG, 8 Sept Naar aanleiding van ec-ii Maasbode-bericht, Völgéhs hetwelk op het Dep. van Binnenlandaöfce Zaken een wetsontwerp gereed ligt èp'bet in dienst nemen van vreemde arbeidskrachten én het de bedoeling zou zijn dit wetsontwerp reeds 1 Jan. -a.s in werking te doen treden, ver nemen wij, dat men hier te doen heeft nog slechts met een voorontwerp, afkomstig van ten Int. Dep. qoinnussie. Er is liier nog geen sprake van een be- pauld wetsontwerp ©n het wordt dan ook onwaarschijnlijk geacht, da' een e.V. maat- legel als hier bedoeld, met 1 Jan. 1933 reeds in werk mg zou kunnen treden. Het vliegongeluk »e Soesterberg. Namens de Int. Luchtvaartconferentie in het Kurhaus heeft de voorzitter Prins Géor' ge Bibesco, naar aanleiding van het vlieg ongeval te Soesterberg, «waarbij de lurte- nant-vlieger van Hootigem werd gedood, een telegram van hartelijke deelneming ge- zanden aan den commandant van de luoht- voartafdeeling aldaar. H. M. de Koningin in Amsterdam. AMSTERDAM, 8 Sept. Tegen 10 uur he denmorgen arriveerde H. M. de Koningin weer te Amsterdam. In den loop van den morgen werd in audiëntie ontvangen de heer J W Jurrema, dir. van Maatschappelijk Steun en de heer 8. 1'. van Eeghen, oud-Voorzitter van de Kamer van Koophandel. 11. M. de Koningin zal hedenmiddag een bezoek brengen aan de afd. tropische hy- giëne in het Koloniaal Museum. Von Hindenburg weer te Berlijn. BERLIJN, 8 Sopt. Kijkspresident Von Hindenburg is hedenmorgen uit Neudeck te Berlijn teruggekeerd. Verwacht wordt dat de Rijkskanselier hem nog heden een overzicht van den toe stand zal geven Het nieuwe Kijksdagpresidium zal van ochtend om half twaalf aan den Kijkspre sident worden voorgesteld. WISSELKOERSEN. 7 Sept. 8 Sept. Officieel. loonden 8671 8.71} 56.22}' Berlijn 59.12} Parijs 9.75} 9.76* Brussel 34.50 34 45 Zwitserland 48.10 4812} Weenen -s— Kopenhagen 45 45 25 Stockholm 44.50 44.75 Oslo 43.50 '43.75 New-York 2 48« 2.491 Niet-officieël. Madrid 20.10 20.10 Milaan 12.77} 12.79 Praag 7.36 7.36} Prolongatie 1 Beuraoverxicht. Onder invloed \an de nieuwe koersver- heffing 'n Wallstreet was de Amsterdftm- sche beurs in de ochtenduren bepaald willig en de noteeringen lagen over de geheele linie belangrijk boven het slotpeil van gis teren. In het verder verloop bestond er echter een uitgesproken neiging om tot realisalu© over te gaan, om papierenwinst in contanten oni te zetten. De behaalde om zetten waren daardoor van zeer klein© af metingen. terwyl in het verfer verloop de noteeringen verder afbrokkelden. Groote omzetten vonden plaats in Shell Unions. De preferente aandeden verkeerden n» do scheipe stijging van gisteren vandaag lich telijk in reactie. De Amerikaansohe soorten waren vast. Aku's waren uiteindelijk 21 Philips 1 en Unilevers 2 boven de.alot- pryzen. van gisteren bij zeer kalme handel. Suikerwaarden gedrukt, ook hier lagen de eerste koersen op hooger niveau, doch niet alleen de winst, ook een deel van de giste ren genoteerde koers ging verloren. Rubbers prijshoudend evenals Tabakken. Aigem. Exploratie vast. H.V.A, zetten vaster in, doch ook hier waren winstnemingen te .con st ateeren. ADVBRTKNTIEN. STOOMEN VAN „DE PELIKAAN" GOUDA Stoomertj en Verrerij vanaf 1907. IQ TELEFOON MM.

Goudsche Courant | 1932 | | pagina 2