j E EN ASSEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, NIEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOtNHOVEN, STOLWIJK, WADD1NXVEEN, ZEVENHUIZEN, No. 1808ft BOSKOOP, lOUDEItAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT. MOERCAPELLE, enz. Vrijdag 8 SepHnber 1932 71* Jaargang Arno Kilt door nenscbenhantlen goboowd Uit het Engelech van I ge- 9 Dit blad verschijntdagelijksbehalveopZon-en Feestdag ’CES. \1 40%, te Münster zelfs voor slechts 25% J bezet waren. De café’s hebben vooral onder uitvoerlegging der noodverordeningen I BUITEN L AN DSCB NIEUWS. I irby voorlichten door 'C'g In het midden zult gij het veiligst gaan. FEUILLETON. HOOFDSTUK XXVIT CH SPREKEND 2VUE ACT. naar foto’s en pen- dried. een fiets naar jr komen, vind Geef bevel aan uw Huis. De bewoners van Kyle zijn trotsch op de zachtheid van hun winter, op het gelijkma tige klimaat, dat zij het geheele jaar door echter Maandag de Ryksregeering worden overhan- mnastiek, zonder dieet, uitwendig gebruik. Hel LENBRANDER, Over dichting, onder strikte zal zenden. de ue den boekhandel en de geopend van 96 uur. 100. van <’en tegen het sociaal politieke deel der nood verordeningen. De vakvereenigingvertegen- woordigers van alle richtingen hadden zich scherp gekant tegen de maatregelen regeering en verklaarde dat zij ”'"1' D ieder toelaatbaar middel tegeh zetifen. ABONNEMENTSPRIJS. per kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, met Zondagsblad ver kwartaal ƒ2.90, per week 22 cent, overal wa»r de bezorging per looper geschiedt Franco per post per kwartaal ƒ8.10', met Zondagsblad ƒ3.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, by onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren, - Onze bureaux zyn dagelyks geopend van 96 uur. Administratie en Redactie Telef. Int ere. 27-15. Postrekening 484f“ (j1HI1.MII E WIHIAM. tierswoning 1 open vonden gaarne bereid om voor haar ongelukkige meesteres te zorgen. Water stond te koken en thee was spoedig gereed, die Alison niet weigerde te drinken. Steeds hield Tibbie een oog op de oprijlaan gericht, vanwaar zij verwachtte dat eik oogenblik een bood schapper kon komen. De ochtend begon nu te grauwen en op een van haar onderzoe kingstochten naai- de deur zag zij Madge hard door het park loopen; zij snelde haar tegemoet. Zij hebben vader gevonden, riep zij buiten adem, toen zij binnen het gehoor van elkaar waren. Rechtuit lag hij bij het meer. Ja hij is gekwetst. De inspecteur zegt dat hij op het hoofd is geslagen, maar hij is niet dood, en zij brengen hem hierheen. Ik heb een van de jongens op Guy gezonden. Hij moet hier je niet? Ja, natuurlijkmaar heb je gezegd, dat ze je vader naar hier, naar de portierswo ning brengen? Ja, het ia het dicbtsbij gelegen huis. Maar ik geloof niet, dat Aliaon dat nog doorstaan kan. Zij heeft genoeg gehad, zei Tibbie bevreesd. Maar juist nu had Madge weer een van haar buitengemeen gunstige ingevingen. Ik geloof, dat je je vergist, Tibbie. Ik geloof, dat zij weer geheel de oude zou zijn, indien zij zag, dat hij haar noodig had. Wij moeten het er tenminste op wagen, want daar komen zij al aan. en wij hebben geen tijd meer haar hier, vandaan te laten gaan. Tibbie snelde terug om Alison voor te be- uan Huisvrouwen, da. liet plan vair droog- i hiervan is z\j een et genoegen en niet itstaan der plassen, die wateren en een rden en nog woeden De schrijver heeft litendien zjjn betoog alsmede een kaart i beslag.” an Schauburg V ogelkundigen - idsch landschap wil loog A. Scheygrond i de „Telegraaf» ekhandel en bij de ZOON te Goud* ImprQgram G de nieuwste MotendUk 1UK: velen. Wij wenschen eerste plaats in die Mollison terug. Amy Johnson is gisteren met een ver keersvliegtuig naar Cherbourg gevlogen om haar echtgenoot, J. A. Mollison, te begroet ten, die daar per schip aankwam; Mollison was, zooals bekend, niet in staat om over den Oceaan terug te vliegen, tengevolge van zijn slechten gezondheidstoestand. Per ^olp-1® gjr ec^Paar naar Southampton Jimmy’s Walker opvolger ruimt op. New-York stom van verbazing. De voorloopige opvolger van den afgetre den burgemeester Walker van New-York Mac Kee, heeft in de acht dagen dat hy thans in functie is, in de gemeentelijke ad ministratie van de stad New-York reeds een zoodanige opruiming gehouden, dat de New- 'Yorksche bevolking bijna niet bekomen kan van haar verbazing en dat in Tammany- Hall, den zetel van de New-Yorksche party- organisatie der democraten, gröote ontzet ting heerseht. Mac^Lee heeft de salarissen van de door Tammany-Holl in de belangrijkste functies geplaatste personen sterk verlaagd en zyn eigen salaris met 15000 dollar verminderd. Tegelijkertijd heeft Mac Kee alle ambte naren, over wier salaris hy geen zeggen schap heeft dringend geadviseerd, zyn eigen voorbeeld te volgen. Ook in andere opzichten tracht Mac Kee het goede voor beeld te geven en o.a. de gemeentelijke be- stuursinstanties tot zuinigheid aan te spo ren. Voor zijn dienstwerk maakt hij geen ge- gemeten. Het moest haar ongelootelijk scliijnen, dat men, toen mevrouw Urewe op een Novembermorgen haar ramen aan oe zonzijde opende, nog maar vier weken >*ïi Kerstmis verwijderd was. Een lictitö nevel lung over de kalme zee, de zon brak er doorheen met een zachten glans, die de fronsende rotsen van Ayr met een bijna bovenaardsche .schoonheid overgoot. De lange, vlakke uitgestrektheid van de kust, waarop in dit vroege uur geen levend schep sel te zien was, gaf een indruk van ruimte, die rust schonk aan de ziel. Alison stond een oogenblik stil, en keek naar het tooneel, dat haar vanaf haar kinderjaren bekend was en waarin zij lederen dag een nieuwe schoonheid ontdekte. Haar gelaat, mooi, als het zelfs m haar jeuad met was geweest, weerspiegelde wat van den vrede der boven zinnelijke wereld, of liever den vrede harer ziel. Alison was met haar zieken echtge noot gekomen, toen zij zonder tehuis waren, om te beproeven wat de Schotsche lucht voor hem kon doen. Zij woonden in een ruim, prettig gemeubileerd huis aan het strand, eenige minuten gaans van de pasto rie van Rochallan. Er waren er velen, die Alison Crewe beklaagden om alles, wat zij had doorgemaakt en bovenal om de ellende van de laatste maanden; maar niemand, die haar in het gelaat zag, kon anders den ken, dan dat alles goed met haar was. He’ sloeg juist acht uur en zij legde de laatste hand aan haar toilet, toen zij het korte klop pen van den postbode aan de deur hoorde. Zoodra hij vertrokken was, belde zij en ver zocht haar brieven boven te brengen. (Wordt vervolgd). ;aleii liep d. -- 11e pret, ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den bezorgkring) i—5 regels ƒ1.80, elke regel meer ƒ0.25. Van buiten Gouda en den bezorgkring. 15 regels ƒ1.55, elke regel meer ƒ0.30. Advertentiën in het Zaterdagnummer 20 ■Üislag op den prijs. Liefdadlgheida-advertentiën de helft van den prijs. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN: 1-4 regels ƒ2.25, elke regel meer 0.50. Op <»e voorpagina 50 hooger. Gewone advertentiën en ‘ngezonden mededeelingen by contract tot zeer gereduceerde!» prijs. Groote letteis en runden worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van soliede Boek handelaren, Advertentiebureux en onze agenten en moeten daags vóór de plaatsing aan het Bureau zyn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zijn. i der zich er met zouden ver- Door eenige vakvereenigingsverte- genwoordigers is de inbreuk op het gelden de arbeids- en tariefrecht door de noodver ordening een schending van de grondwet van het rijk genoemd en in uitzicht gesteld dat men hiertegen langs juridischen we" zou optreden. De ryksminister van Arbeid haar, die zou antwoorden. Lieveling, je bent te lang op een g“- dachte blijven hangen, zei Tibbie kalmee- rend, ofschoon haar stem beefde ondanks haar poging een zoo stellig mogelijken toon aan te slaan. Maar je antwoordt mij niet. Je kent mij, is het niet, Tibbie? Zoo’n vrouw ben DUITSCHLAND. Willy Forst v^\olgd. Eenige weken geleden kwam bij Neu Strelitz een. door den filmacteur Willy Forst 'bestuurde auto in botsing met een motor rijwiel, waardoor de motorrijder en zijn Rykspresident von Hindenburg is giste ren uit Neudeck te Berlyn aangekomen. Na dat hy rykskanselier von Papen en den ryksminister van Buitenlandsche Zaken von Neurath had ontvangen, heeft hy ook den voorzitter van den Ryksdag Goering een onderhoud toeReutaa^ UwMöes va„ binnenlandsch politieken aard en die eener regeeringsconstructie niet aan de orde ge weest. De bespreking gold slechts de rege ling der formaliteiten voor het afleggen der regeeringsverklaring tydens de Maandag aanvangende iüjkszitting. In regeeringskringen wordt de indruk meer en meer versterkt dat Ryksdagontbin- ding na de politieke debatten in den Rijks dag en vóór den aanvang der stemmingen nauwelijks te vermyden zal zijn. In het feit dat de heer von Papen heden na zyn audiëntie bij de Rykspresident, den heer Goering heeft ontvangen, ziet men het bewys dat de president van den Rijksdag het toch wenschelijk acht overleg te plegen met den Rykskanselier over de verklarin gen, welke hij bij de ontvangst van het presidium van den Rijksdag door den heer Hindenburg zou afleggen. Waarschijn lijk is b(j deze gelegenheid ook gesproken over de aanstaande vergadering van den Ryksdag en over de mogelykheid deze ver gadering eventueel uit te stellen. Ter voorbereiding van het parlementaire debat zijn de Duitsch-Nationalen bijeenge komen, sociaal-democraten, communisten en ik toch niet. Als ik een man trouw, dan zal ik toch niet aan een ander denken. Ik dacht zelfs dien dag, toen ik hem ontmoette, niet aan Archie, maar och, ik kon Edmund niet overtuigen. Zie je, toen werd hij norsch en bitter en alles, wat slecht in hem was, scheen opgejwekt te zijn. Hij wilde geen woord gelooven van wat ik zei, en zijn wan trouwen in mij maakte hem hard tegenover de geheele wereld daarbuiten en verlengde de uitsluiting. Ik hoorde, dat zij verleden week een deputatie naar hem toegezonden hebben, om hem te verzoeken het werk weer te laten beginnen op zijn voorwaarden maar hij weigerde. Hij was zichzelf met. Sedert dien afschuwelijken dag in het bosch van Rochallan is hij zichzelf niet meer ge weest. Daarom vraag ik, hoe God, indiêli Hij de menschen liefheeft, zulke dingen kan laten geschieden. Het was met eerlijk. Alles was zoo onschul dig en zie, wat er van geworden is! Ik wil de, dat ik mij kon neerleggen, om nooit. f nooit meer te ontiwaken. Tibbie, die haar nog stevig bij den arm vasthield, liet haar doorpratenzeer goed begreep zij, hoe noodig het was, dat zij lucht gaf aan haar opgekropte gevoelens. Maar de vreemde en onmeedoogende wijze, waarop haar zuster de geheimen van haar i hart ontsluierde, vervulde haar meti een droefheid, die nooit meer geheel zou wor den uitcewisctit. Ook zij zou oproerig heb ben kunnen vragen, waarom een vrouw als Alison, die als aangewezen scheen ,om de gunstige en vredige zijde van het leven te genieten, zulke bittere ervaringen moest doorworstelen. Zij was hlij. toen zij de por- Naar Wolff nog verneemt, heeft de mi nister van arbeid Schaeffer, by de bespre king met de vertegenwoordigers der vak verenigingen voorgesteld een commissie uit de vakbonden te vormen, die by de uit voering der sociaal-politieke bepalingen der noodverordening haar medewerking zou verleenen. De vertegenwoordigers der vrye vakbon den hebben nog voorbehoud gemaakt om trent hun houding tegenover dit voqrstel; de overige vakvereenigingsleiders hebben het voorstel goedgekeurd. den. Het onderzoek zou hebben uitgewezen, dat de filmacteur schuld aan het ongeval heeft, zoodat de justitie thans een vervol ging tegen hem heeft ingesteld wegens het veroorzaken van dood door schuld. Het hotelbedryf. Een treurig beeld. Meer dan 600 faillissementen in één jaar. De Duitsche bond van hotel- en caféhou ders, waarby ongeveer 1650 plaatselyke vereenigingen uiet tesamen 160.000 leden aangesloten zyn, houdt te Münster de jaar- lyksche algemeene vergadering, waarmede een tentoonstelling gepaard gaat. Het jaar verslag geeft een treurig beeld van den toestand in het Duitsche hotel en café bedrijf. In totaal zijn er in het afgeloopeu boekjaar 605 faillissementen voorgekomen, waarvan er 228 by gebrek aan actief opge heven werden. De passiva in, de overige fail lissementen /beliepen in totaal 13.676.000 mark, waartegenover slechts 2.164.000 Mk. activa stonden. Vergeleken by het vorige jaar is het aantal faillissementen meer dan verdubbeld. De omzetten zyn gemiddeld 40 tot 50% achteruitgegaan. Het vreemdelin genverkeer is aanzienlyk verminderd, zoo dat b.v. te 'Berlyn de hotels slechts voor bereikten, waar zij de deur i en de huisvrouw natuurlijk tie en vroegere Engelsche minister Buitenlandsche Zaken, Arthuf Henderson, -1 te Newcastle wordt gehouden een redevoering gehouden, waarin hij een intensieve ontwa pening der militaire mogendheden bepleit en ernstig rekening houdt met de Duitsche eischen inzake gelykgerechtigdheid. Henderson verklaart o.m. dat men be weerd heeft, dat Duitschland mogelyk niet meer zal deelnemen aan de conferentie- werkzaamheden, indien zyn eischen niet zouden worden ingewilligd. Voor de ont wapeningsconferentie zou het een ramp beteekenen, indien Duitschland zich afzy- dig zou houden. Dit zou waarschynlyk lei den tot een hernieuwing van den ouden bewapeningswedloop. Ten slotte richtte Henderson tot de staten-overwinnaars het dringend appèl het ontwapeningsprogram practisch door te voeren. In het by zonder moeten, aldus Hender son, alle aanvalswapenen, welke Duitsch land en andere staten op grond van de vre desverdragen zyn verboden, in grooten om vang worden verminderd. Slechts een zoo danig ontwapeningsprogram zal de oplos sing der kwestie van de Duitsche gelykge rechtigdheid aanmerkelyk vergemakkely- ken. reiden op wat in aantocht was, maar toen zij de deur had bereikt, schenen de woor den aan haar verhemelte te kleven en zij stond met stomheid geslagen, totdat de kleine stoet, die den beef Crewe droeg, m liet gezicht kwam. liet was een vreeselijk oogenblik voor hen allen, toen Alison, die op den drempel verscheen, haar oogen op dte uitgestrekte gestalte vestigde, die over het grasveld ge dragen werd. Onmiddellijk week de uitdrukking van verbijstering op haar gelaat, haar trekken ontspanden zich, haar oogen werden leven dig en opmerkzaam. Tibbie zag, hoe zij zicth op richtte, zooals iemand doet, die al zijn krachten bijeen raapt voor iets, dot zijn uiterste inspanning vorderen zal. Instinctmatig gingen allen terzijde staan tenwijl Alison weer werd, wat de natuur haar had gemaakt, een hulp en steun voor velen. Zij liet de dragers naar de woonka mer van de portierswoning gaan, en stond er bij, terwijl haar echtgenoot op de sofa werd neergelegd; daarna wendde zij zich tot haar zuster en zei met heldere stem: Zorg er voor, dat Guy dadelijk gehaald wordt; laat mij nu alleen. Zij verlieten achter elkaar het vertrek en de deur werd gesloten, terwijl zij geknield naast haar echtgenoot bleef. als Edmund vertrouwt niet dl oogen zien, en hij verbeeldde Archie Mackerrow nog liefhad, waar, is het niet Tibbi Beiersche Volksparty koniigen voor Maan dagochtend fractievergaderingen aan. In de heden gehouden byeenkonst van de Duitsch- Nationale fractie is vterschijniyk ook de 't houding besproken wel» Graef, de tot deze i fi actie behoorende viqJpresident van den I Rykspresident aan der flag zal leggen. De economische diskundigen van Cen trum en Nationaal-Soialisten zyn heden in een gemeenschapp^yke conferentie by- eengekomen. Het staat thans last dat de Ryksdag Maandag alleen kenn| zal nemen van de Regeeringsverklaring. Het debat begint, in dien men intusschen iniet tot verdaging besluit, Dinsdag. Hetjzal door den Natiu- naal-Socialist Gregor Strasser worden in geleid. Voor de Sociaal-Democraten zal Loebe, de gewezen Presided; van het Huis, het woord voeren, terwyl dr. Brüning waar- schynlyk de spreker van het Centrum zal zyn. Elke fractie zal twee spreekbeurten hebben, daar het a&ntal fracties echter sinds de jongste verkiezing aanmerkelyk kleiner is geworden, ü»1 het debat uiterlyk Donderdag zyn afgeloopen. heeft velzekeid dat de Ryksregeeung de 'belangen der arbeiders en bedienden by de ten - binnen het kauer der mogelykheden zal in acht nemen. er den nadrok op gelegd dat al deze maatregelen toch slechts ten doei hebben de werkeloosheid te verminderen en de Duitsche sociale politiek en de sociale verzekering over de crisis heen te helpen. regeering-von Papen voor den a.s. winter. De deskundigen van beide partyen spra ken er hun ernstige bezorgdheid over uit dat de subsidieering van alle bedryven door belastingbons het nagestreefde doel, de ar beiders weer naar hun werkplaatsen terug te voeren, niet zal bereiken, doch veeleer zal leiden tot een bittere teleurstelling Het sociaal politieke gedeelte van de noodveror dening welke het geheele bestel van sociale rechten en instellingen ter beoordeeling overlaat aan een regeering, die slechts over een kleine minderheid in de volksvertegen- woorrtiginc- beschikt on izeker vindt in werknemerskringen werd algemeen afgekeurd. Daarentegen brachten de besprekingen aan het licht dat voor een werkelyke werk verschaffing mogelykheden voorhanden zijn in de ten uitvoerlegging waarvan de meer derheid van het volk vertrouwen zal heb ben.” Betreffende de ontvangst van de verte genwoordigers^ der vakvereenigingen by den Ryksminister voor Arbeid Schaeffer, vernam Vas Diaz uit vakvereenigingskrin- gen dat het den minister niet is gelukt de ernstige bezwaren te ontzenuwen, welke door de vakvereenigingen worden ingebracht De economische leiders van N.S.D.A.P. en het Centrum hebben Dunuerdagnuddag ge- uurenae eenige uren een bezoek gebracht aun Ucn i lesident van den Ryksdag, Goe- ReireHeiKie het verloop «lezer bespreking worde Hui. volgende, gemeenscnappeiyke, communiqué verstrekt „in een gemeenschappelijke bespreking weike Donderdagmiddag plaats vond tus- acnen afgevaardigden van N.S.D.A.P. en de Centrumparty zyn kwesties van economi- schen aard besproken. Up den voorgrond der bespreking stond het urgente probleem der werkeloosheid, terwyl voorts aan orde was een gedaclïtenwisseling over conjunctuur, het economische program der T‘ en de bezorgdheid ITALIË, Herstel van Midden- en Z.O.-Europa. Voortzetting der conferentie van Stresa. Vóór den aanvang van de gisteren gehou den conferentie zijn twee subcommissies voor landbouw en financieele kwesties ge vormd. De Fransche vertegenwoordiger Bonnet verklaarde, dat Frankrijk niet ge looft aan de doeltreffendheid van afzonder lijke hulpacties voor afzonderlijke staten, doch een lichaam wenscht, dat geheel Mid den- en Zuid-Oost-Europa omvat. Uit dien hoofde zal het zich ook niet verzetten tegen bilaterale verdragen, al zal het niet afwij zend staan tegenover zekere preferenties. Behalve de eischen nopens een verlaging der handelsbelemmeringen legde Bonnet den nadruk op de noodzakelijkheid de han- délsbelansen der noodlijdende staten actief ntjrltwM1 tf'Wiil W'IJi' te doen zijn, waarbij misschien ook gedacht eêil ,.flpfecia»i - hJhub. vai^ De vertegenwoordiger van Zwitserfanu wees op de bizondere positie van Zwitser land als crediteur- en importeerend land. De vertegenwoordiger van Nederland sprak zich uit voor federalisme. Donderdag zullen de commissies haar werkzaamheden aan vangen. FRANKRIJK. Het antwoord op de Duitsche nota. In politieke kringen neemt men aan dat het Engelsche kabinet heden o.a. het Fran sche antwoord aan Duitschland zal behan delen» Het Fransche antwoord zal op zyn vroegst morgen, misschien echter Maandag a.s. aan de Ryksregeering worden overhan- I digd. In politieke kringen in Parys is men verrast door de zeer gereserveerde houding der Engelsche regeering. Men had stellig verwacht dat MacDonald tegen de Duitsche eischen stelling zou nemen. Men neemt dan ook aan dat Met antwoord op de Duitsche nota een zuiver Duitsch antwoord zal zijn. ENGELAND. Het Engelsche vakvereenigingscongres. Henderson over ontwapening. De voorzitter der Ontwapeningsconferen- Centrum en Nationaalsoclalisten hen uliicieu.se nota van wantrouwen van Centrum en Nationaal-Socialisten. Het economisch program als hefboom tegen Von i'apen s regeering. Hindenburg ontvangt von Papen, von Neurath en Goering. van vvaicu, O vuuiai uiimvi nuluviuaiiUBUIie nuntii, AllUUr IltnUtTSi de henhaaldelyk verhoogde en nieuw inge- f heeft op het Vakvereenigingscongres dat voerde belastingen te lydën, daar de belas- Newcastle wordt gehouden een redevoert tingeu voor het cafébedryf sedert 1913 ver- 4- twintigvoudigd zijn. Het verslag betitelt deze belastingpolitiek als onteigening in den waren zin des woords. Door de onzinnigste belastingen en extrabelasting heeft men de laatste bedryfsmiddelen uit de zaken ge knepen met het gevolg, dat het met het be- dryf steeds meer bergafwaarts is gegaan. De bond eischt thans een radicale oplossing van het geheele belastingsysteem, dat op het bedryf drukt en voorts opheffing van verschillende misbruiken, die geleidelyk ten nadeele van het hotel en cafébedryf zyn ontstaan. DAVID LYALL. A Vertaald door 82 J. P. Wesselink-Van Rossum. Ik laak mijzelf, niemand dan mijzelf. Tibbie, vervolgde zij koortsachtig. In de allereerste plaats deed ik verkeerd door hem te trouwen, tenwijl ik niet van hem hield. Daarna ontdekte hij dat van Archie. Hij zag ons samen en het was ónmogelijk hem er van te oVertuigen, dat ik mijn hu welijk niet bejammerde en hem niet haatte. 1 Ik heb mijn uiterste best gedaan hem tot andere gedachten te brengen, maar een man laii wat zijn a zfch, dat ik -- «xwunwwvi nog liefhad. Het is niet waar, is het niet Tibbie? voegde zij er met een snellen onschuldigen blik aan toe, ver trouwende als een kind op de wijsheid van »gen zien. n

Goudsche Courant | 1932 | | pagina 1