i— 1 -u Laatste Berichten. Beurs van Amsterdam. Ontvlekken en Oppersen De opening m het Blindeninstituut Aankomst Èr Koninklijke familie. Te vier uur Idenniiddag arriveerden H. M. de Koningj Prinses Juliana en Prins Hendrik met wolg. Van den hoofdingang schreed de Btjt, welke verwelkomd was door mr. H. Evan Heukelom en de ver dere leden vaifiet bestuur, naar het Mu- ziekgebouw. Ai den ingang werden Ko ningin en Péses bloemen aangeboden door het dochrtje van den heer J. L. Boumeeeter. Bijiet binnentreden klonk het o,Wilhelmus". De voorzitter an het bestuur, mr. H. P. van Heukelom, jprak een woord van .wel kom tot H. M. p Koningin, die de uitnoo- diging, om de ikijding van de nieuwe ge bouwen der stjiting bij te wonen, wel heeft willen aanaarden. Uwe Majesteit zet daarbij, zoo 'zeip spr., voort de traditie, die bij Uw Koniklijke Huis van den aan vang af heeft hjtaan. In liet archief van ons oude, wel haat 125 jaar bestaande Blin deninstituut konjn herhaaldelijk, en vooral in het moeilijkst} eerste tijdperk, de bewij zen voor een buuigatelling en medeleven, en ook van fianjeeien steun. Uwe Majesteij zelve. Uwe Koninklijke Moeder en Doclipr, hebben meermalen van Har© belangstelfng doen blijken. Wij zijn Uwe Maj esteit harvoor ten hoogste dank baar Het zij mj vergund Uwe Majesteit te mogen danken t>or de onderscheiding mij verleend. Ik aajva&rd deze gaarne in do overtuiging, dat jiairinede wordt geëerd de arbeid van aller;,. hoog tot laag, die aan onze instelling vPffconden zijn Het feit, dat Hunne Koninklijke Hoogheden Prinses Ju liana en Prins Heitlrik IJwe Majesteit ver gezellen, verhoogt |>g zoo mogelijk den in druk, die deze plchtigheid op ons allen maakt. Tk betuig Hunnen Koninklijke Hoogheden voor Hinne komst mijn eerbie digen dank. Spr. verwelkomde vervolgens Zijne Excel lentie den Minister van Ondeiiwijs en den inspecteur van het buitengewoon onderwijs met enkele hoofdambtenaren Het is wel merbvaardig. zoo zeide spr., da$ wij deze bijeenkomst niet hadden kun nen houden, wanner met wijlen mej. Van Weel, eenige jarer geleden overleden 's-Gravenljage, als iaar erfgenamen had in gesteld drie stichtiigen voor Blindenzorg, die een neutraal karakter dragen. Daarmede uitsprekende de ovirtuiging, dat het. droe vig b dat in ons kleine vaderland, waar eenheid zoo noodig zou zijn in het 1 nen van weldadigheid en hulpbetoon, ook deze weder in vakjes moeten worden ver deeld. Hulde aan tare nagedachtenis. Zij maakte het mogelijk tot uitvoering onzei idealen te geraken. Immers reeds vele jaren was ons instituutegebouw te klein geworden cn was dat van het Gesticht voor Volwassen Blinden verouderd.» Nadat de inwijding was geschied jongens en meisjes van het instituut een Inwijdingseantate, gecomponeerd door den heer Hasselaar, die hierbij de piano-partij vervulde, terwijl een meisje de orgel- en een jongen de vioolpartij verzorgde, Nadat de cantai*. gezongen was, werden gereid, waar vetertieidene personen hun werden voorgesteld. Tot de aanwezigen behoorden de commis- saris der Koningin in Noord-Holland., jhr. mr. dr. A. Heli, da burgemeester van Am sterdam, dr. W. de Vlugt en zijn ambtsge- uooten van Bussum en Huizen, respectieve lijk de heeren H de Bordes en J. Egberts en voorts afgevaardigden van alle vereeni- gingen van blindenzorg. Na de ontvangst in de bestuurskamer werd het eebouw bezichtigd. bruik van het gemeentelijke autopark, doch gebruikt hij den ondergrond. Al zijn afdee- lingschefs heeft hij sine's en eigen chauffeurs op te deze laatsten productief werk te laten ver richten. BINNEN L AN tk De Koninklijke familie te Amsterdam. Hedenmorgentegen 10 uur is H. M. Koningin en Prinses Juliana per auto y/e- Ufeiom te Amsterdam gearriveerd. Hedenmiddag zal ook Prins Hendrik naai Amsterdam komen en zal de Kon. familie tegenwooldig zijn bij de officieele opening van het Blindeninstituut Bueaum. Hedenmorgen werden door H. M. de Ko ning len paleize ontvangen Mr. L. J. A. Trip, ^president van de Ned. Bank en Dr. E. Heldring, oud-voorzitter van de Kamer van Koophandel. "In den' loop van den morgen reed H. K. H. Prujses Juliana uitlom een bezoek brengen aap het Sted. Mi verschaffen aangaande de oorzaken én de bestrijding van bedoelde ziekten;. Het secretariaat is gevestigd"" te 's-Gra- vanhage, Balistraat 55. Er zullen nog meer ambtenaren van wachtgeld gesteld worden. De munster van Koloniën heeft inlichtin gen aan Ue iweede Kamer verstrekt op een auteo van aón eervol umalagen ambtenaar D. i'. t. J. ti. U. Mestral de Combremont. Adicssant meent, dat het uun hem v< ue ontslag in strijd is met de wettelijke legeung. Aan hetgeen do minuter hierom trent mededeelt onlieeuen wij het volgende Wegens vermindering van werkzaamhe den bij het technisch bureau van het depar tement-van Koloniën was het noodzakelijk enke'e ambtenaren van dat bureau te doen afvloeien, Teneinde tot verdere bezuiniging te geroken, zullen met ingang van 1 Jan. a.s. nog meer ambtenaren van het bureau op wachtgeld gesteld worden. Tot de ambtenaren aan wie reeds eervol ontslag werd verleend, behoort de Mestral de Combremont, die 1 Maart 1£ ate technisch ambtenaar 2de klasse bij het technisch bureau in dienst trad. Sedert Januari 1929 was hem Brussel als stand- plaits aangewezen en was hij belast, n keuring van en het toezicht op leveringen vooi den Indische» dienst in Belgisch© fa brieken Deze werkzaamheden zijn langza- meihand atgenomen en thans van zeer ge ringe beteekenu geworden, zoodat het bu reau in België geen technisch ambtenaar kon handhaven. In verband met de omstandigheden is tot ontslag ynii den heer Mestral de Combre mont met ingang van 1 Mei j.l. moeter den overgegaan 'en is krachtens het Alge- m»*n .Rijksambtenarenreglement om rede nen van dienstbelang afgeweken van de rangorde. De minuter van Financiën heeft geen aanleiding kunnen vinden om den heer Mestral de Combremont bij de toekenning van een wachtgeld als kostwinner aan t© merken'. Uitkeringen in n«tura. M.V.V 1ju Ook Prinses Julians te Amsterdam. Geheel onverwacht is gistermiddag ook Prinses Juliana in de hoofdstad gearriveerd. De auto, waarin de Prinses gezeten was, reed voor den achteringang van het Paleis, zoodat de komst van de Hooge Bezoekster aan velen is ontgaan. Té half vier zijn H. M. de Koningin en de Prinses van het paleis op den Dam uit gereden om een bezoek te brengen aan het Koloniaal InBtituut. Er was op den Dam Veel belangstelling en er klonk hartelijk gejuich toen de Koningin en de PrinseB uit het paleis kwamen en in de auto stap ten. De waoht voor het paleis bracht de gebruikelijke eerbewijzen. De strijd tegen geheime zenders. Hoe de opsporing geschiedt. Aan een verslaggever van de „Telegraaf heeft de heer G. Emmerik, chef van de af- deeling „Radio-controledienst" vun de di rectie der Telegrafie en Telefonie, te 's-Gra- venhage, een uiteenzetting gegeven van de bezwaren, verbonden aan de clandestiene radio-zendstations en van de wijze, waarop dit euvel wordt bestreden. Een van de voornaamste oczwaren, 700 deelde de heer Emmerik mede, is het feit, dat de amateurs zoowel in het binnenland als het buitenland ernstige stoornissen kun nen veroorzaken. Ook is het den clandes- tienen omroeper maar al te dikwijls te doen om materieele voordeelen. Dat „zenden" le vert soms nog heel wat op, aan vrijwillige bijdragen in nature en in geld. Daarbij komt, dat voor iederen serieuzen experimentator alle gelegenheid bestaat om een zendvergunning te verkrijgen. Daartoe staan twee wegen open. Men kan in de eerste plaats een algemeene amateur- zend-maohtiging aanvragen. Daaraan is een klein examentje verbonden dat geen zware eischen stelt, terwij 1 de kosten ge ring zy'n, n.l. 10 per jaar. Op het oogenblik maken daar een goede - H) personen gebruik van. Zy hebben zich vereenigd tot een bond, de N.V.I3-» en men vindt onder hen vogels van zeer verschil lend pluimage. Naast ingenieurs en tech nici b.v. medici, een kapper, een huisschil der, een klompenmaker. Voor hem, die aan deze algemeene ver gunning niet voldoende heeft, bestaat dan nog een verder strekkende vergunning. Wat betreft het opsporen der geheime zenders het volgende: De Radio-controle-dienst, die er op in gesteld is om de geheime zenders te „van- 1", is nagenoeg dag en nacht in touw. Na een grove plaatsbepaling geschiedt een jr nauwkeurige plaatsbepaling met draagbare raamontvangers. Die hebben de eigenschap dat de ontvangst het scherpst is als het raam gericht is op den zender. Zoo- nde kan men een denkbeeldige iyn trekken, van de antenne in de richting, waar zich de zender moet bevinden onge- Het verbondsbestuur van het N.V.V. had de uitnoodiging ontvangen, in overleg met liet Hoomsch-Katholieke en het Christelijke Vakverbond een lid aan te wijzen voor de oommissie. door de regeering ingesteld ten behoeve van de uitkeeringen in natura, die zij wenscht in te voeren. In zijn jongste zitting heeft, naar de soc. bladen melden, het bestuur besloten dit overleg niet deel te nemen en dus niet mee te werken aan de aanwijzing van iid voor de commissie. Electrificatie van het baanvak Rotterdam—Dordrecht. De directie van da Nederlandsche Sp wegen heeft in beginsel besloten om te gaan tot electrificatie van het baanvak Rotterdam—Dordrecht. Door invoering van deze electrificatie zal het Delftsctiepoort-station te Rotterdai voor een gedeelte worden ontlast, terwijl hat station Dordrecht wat den dienst treft zsl worden verzwaard. De meeste s treinen, welke van de Betuwe komen, zul len na voltooiing van de electrificatie in Dordrecht hun route beëindigen. Van hier uit zullen ook de treinen langs de groote trajecten: Dordrecht—Den Haag en Dor drechtAmsterdam vertrekken. Omtrent aanvang van de werkzaamheden en de voltooiing van deze electrificatie valt fhans nog weinig te zeggen. Men hoopt ech ter daarmede gereed te zijn wanneer de volgende zomerdienst wederom zal aanvan gen Jubileum Jhr. Mr. Dr. A. Roëll. In ntiemen kring vierde gisteren jhr mr. dr. A. Roeil, Commissaris der Konin gin, zijn 40-jarig ambtsjubileum. Het ia nt. 4o jaar geleden dat hij werd benoemd tot adjunct-Commissaris in de provinciale grif fie van Gelderland. Het jaar daarop trok hij naar Zwolle, waar hij afdeelmgschef van de provinciale griffie werd. Na eenige jaren dagr gewerkt te hebben, volgde in 1898 zijn benoeming tot burgemeester van Leeuwar den van 1904 tot 1910 was hij burgemeester van Arnhem, van 1910-1915 van Amster dam, en sedert 1915 Commissaris der Ko ningin in de provincie Noord-Holland Bond van Rheumatieklyders. Te den Haag opgericht. T« 's-Gravenhage is opgericht de Bond van Rheumatieklijders Het bestuur van d«p Bond is van nioeniag. da» een groot deel van ons vojk aan rheumatiek en an der* ziekten lijdt, welke te voorkomen of te genezen zijq Bedoeld worden ziekten en kwalen van chronischen aard. die zich voornamelijk voordoen bij personen van meer gevorderden leeftijd. De Bond is voornemens met medewerking van doktoren verbetering te brengen in de- Ml populair® voorlichting De opsporingsdienst iwordt vaak bijge staan door luisterposten over het geheele land, die inlichtingen geven en ook "bijzon dere opdrachten krijgen. De ambtenaren den dienst zyn „opsporingsambtena ren" in de strafrechtelijke beteekenis van het woord. Zy kunnen proces-verbaal op maken en beslag leggen op ontdekte zen ders. De gewoonte is echter, dat zy optre den in samenwerking met de plaatselyke politie. Het is ons streven, zoo verklaarde de heer Emmerik ten slotte, het publiek er van te overtuigen, dat het zenden zonder vergun ning, evenals het autoryden zonder rybe- wys, uit een oogpunt van orde en regelmaat 1 zen toestand De consumptie-melk. Komt binnenkort eveneens onder de Crisiszuivelwet. Naar het Hld. vtrneemt, is zeer binnen kort een maatregel te verwachten, waarbij ook de consuniptiemelk binnen de werkings sfeer der Crisiszuivelwet zal worden getrok ken. Indien wij wel zijn ingelicht, zullen 1 leveringsdistricten worden ingesteld en I minimumprijzen worden vastgesteld. Het is mede een gevolg van de omstan- digheid, dat er zuivelfabrikanten zijn, die hun melk zoogenaamd voor industrieeie doeieinden inkoopen, doch deze niet tot zui velproducten verwerken, doch integendeel in de consumptie-centra trachten af te zet- Zoodoelide ontstond er een overvoerde consumptieuielk-markt met prijzen nave- it. In Amsterdam echter, dit moet wor den erkend, heeft de melkhandel in overleg iet de veehouders den melkprijs nog eeni- gerniate op peil weten te houden. Van bui- iaf echter kwam toen „wilde" melk bin nen. Zooals reeds gezegd, worden er distrieten gevormd in de centra der steden. Waar zoowel industrie-, als consuniptiemelk wordt gewonnen, zal liet zaak zijn er voor te zor gen dat de industrie-boeren den prijs niet bederven voor de consumptiemefkerB. Het ligt daartoe in de bedoeling, het opkoopen van consumptiemelk alleen toe te staan aan erkende melkhandelaren (erkenning utt te reiken door de Crisiszuivelcentrale). Vervol gens stelt de Centrale een minimum-groot- handelsprijs (af-hoerderij) voor de melk vast. met dien verstande, dat de boer-lever- aneier dien prijs niet in zijn geheel ont vangt. Een nader vast te stellen deel er van I. komt ih eeh fonds van het district, waarvan de opbrengst dan later wordt ver over alle veehouders in het betrokken district. Degenen dus. die géén consumptiemelk produceeren (peen zoetboeren zijn) zullen dus bij deze regeling profijt trekken van hun wonen in het randgebied' eener stad. Daardoor wordt voorkomen, dat trieele melkers., die op 't oogenblik 3.3. ct. per liter melk ontvangen, onder de duiven blijven 9chieten van de zoetboeren, nl. door hun melk aan den handel te verkoopen, in plaats van aan een fabriek. Tevens komt er een einde aan het feit. dat steeds minder consumptie-melkers ook werkelijk consump tieprijs ontvangen(Het publiek zal betrek kelijk weinig van deze regeling behoeven te merken). Alleen zal er een einde komen aan de aJ te wilde „kladdfcrij" (het uitven ten tegen fanoy-pnjzen van 6. 7 en 8 cent pe» liter, thuis bezorgd) om van hygiënische qualiteit maar te zwijgen. GEMENGDE BERICHTEN^ Op Hij had genoeg van het boerenbedrijf. Een avontuurlijk jongmensch, de 14-jarige C. F. uit Leimuiden, heeft in het begin van deze week aan de politie van vier gemeeh- ten heel wat last bezorgd. Na Zondag van huis, waar hij bij zfjn vader in het boeren bedrijf werkzaam was, te zijn weggeloopen, werd bij Maandagmiddag door de politie te Woerden aangehouden, die hem naar zijn woonplaats terugbracht, lntusschen had hij zich reeds aan eenige diefstallen I schuldig gemaakt. Maandagavond trok hij opnieuw de wijde wereld- in, ditmaal in het I bezit van f 18. dat hij zijn vader ontvreemd 1 had, een soldatenjas van zijn broer en een regenscherm van zijn zuster. Aldus uitge- rust trok hij naar Alphen. waar hij dea avonds om hnlftwaalf nog een kaartje kocht naar Utrecht. Juist toen hij vertrokken was werd de politie in deze gemeente van zijn verdwijning in kennis gesteld. Men telefoneerde naar Utrecht, en daar werd hij aankómst van den trein het jonge mensch in soldatenjas aangehouden. Op het politiebureau verteIdeyKfj genoeg te hebben van het hoeren b^WfTen op weg te zijn naar Soesterberg, wsfer hij als vlieger in dienst hoopte te tred én Hij werd op transport ge steld naar Alphen. waar de politie hem Dinsdagmiddag overnam. Onder rel, dat in de buurt van Leimuiden vliegtuig was gedaald, welks bestu zich voor hem interesseerde, slaagde er in hem goedschiks in een autobus naar deze gemeente te krijgen, waaï hij dooï den burgemeester in ontvangst werd geno- Vrachtauto van brugoprit gekanteld. Een doode en eenige gewonden. Een vrachtauto van de N V. W. A.HoekB Machine- en Zuurstoffabriek filiaal Eind hoven. bestuurd door den chauffeur J. H. Zoetmulder uit Rotterdam, reed gisteren van de hooge kanaalbrug van het Eindho- vensoli kanaal af in de richting van de l'oeierschestraat. De wapen was beladen met ruim zeventig leege zuuietofflessohen. Bij het vnn dé- brug afrijden school de lading naar voren, waar door de bestuurder het beheer over 't stuur verloor en de wagen van den oprit afreed en daarna kantelde. In de cabine van de vrachtauto zat be halve de chauffeur de wagenkneaht Schaap. Beiden bleven ongedeerd. Achter op den wagen bij de flesschen zaten vier inwoners van Eindhoven, die van Rogel (L.) af hadden meegereden. Een hunner, de 24-jarige J. B. Akkerve- ken. wonende in de Laagstraat fe Eindho ven, kwam onder de cabine terecht, zoodat 7.ijn borstkas werd ingedrukt en hij op slag dood was Hij is ongehuwd. Zijn lijk ia naar het lijkenhuis overgebracht. Zijn broer P. Okkerveken bekwam een lichte verwonding, evenals de twee andere opzittende personen. De chef had iets vergeten... Waarom een motortrein oponthoud had. Toen de motortrein van Hoorn naar Alk maar gisternamiddag een der stationnetjes gepasseerd was, werd cïe trein, naar het Hbld. meldt, plotseling tot stilstand ge bracht. Verschrikte passagiers keken uit de raampjes. Wat was er aan de hand? De chef van het laatst gepasseerde sta tionnetje, die meereed, had zijn hoekje met vrijkaartjes vergetèn. Een werkman van de spoorwegen, die zich juist in de huurt bevond, kreeg daaT- om opdracht om het hoekje van den chef te halen. Erkend dient te worden, dat de man zich buitengewoon gehaast heeft. Toen hij hijgend van den snellen fietstocht terug kwam en de chef de kostbare documenten veilig in zijn portefeuille had geborgen, kwam de trein iweer in beweging en werd de reis voortgezet. Aldus geschiedde in den jare 1932. Kort© vreugde. Een erfenis van 15.000 in een week kwyt. Een liedjeszanger, die voornamelijk op den Zeedijk en omgeving zijn kost ophaal de, kwam plotseling in het bezit van een erfenis van ongeveer f 15.000. Het zijn ster ke beenen, die de weelde kunnen dragen en met rijn vrouw trok hij naar het Rem- brandtplein en omgeving. Zijn vrouw was hem spoedig kwijt. Eerst een week later spoorde zij haar man op in een café aan de Geldersehekade. Hij was de erfenis kwijt behalve een paar duizend gulden, die hij had gedeponeerd bij een vrouw, die hij had ontmoet in de vele vermakelijkheden welke hij had bezocht. Deze vrouw echter ontken de geld te hebben ontvangen. Voor de Vijf de Kamer der Rechtbank stond deze aldaar niet onbekende dame Donderdag terecht v.fJtlUjqfffD°k hier ontkende zij Het Openbaar Ministerie eischte 2$ jaar gevnngenisatraf met de verzwarende omstan digheden, dat de verdachte reeds vele malen was veroordeeld. Ernstig ongeluk. Slachtoffer eener ontploffing. Donderdagmorgen was de lasscher P. hij de firma v. d. Oudsten en Domburg alhier bezig met lassehen, iwaarbij de vlam van het laseh-ijzer op een vat carbid vloog. Het afsluitdeksel van het vat carbid vloog P. tegen het hoofd. De man sloeg achterover en bleef bewusteloos liggen, waarbij zijn kleeding vlam vatte. Door snel toegeschoten hulp werden deze kleedingstukken verwij derd. Dr. v. d. Giessen verleende de eerste hulp. Het slachtoffer werd naar het R.-K. ziekenhuis vervoerd, 's Middags te 3 uur was de jongeman nog niet bijgekomen. Men vreest voor het behoud van zijn leven. Van 26 M. hoogte gesprongen. Stout stukje van een Rotterdammer. Het duiken in de Nieuwe Maas te Rotter dam komt den laatsten tijd meer en meer in de mode. Vorige week hebben wij de daad vermeld van een onversaagden jongen man. die uit het stoute stuk bestond om van één van de bogen van de spoorwegbrug te water te duiken. Gisteren heeft een an dere Rotterdammer het „niet onder ziqh gelaten". Onder het motto Hooger zij ons doel beklom hij een 26.5 meter hooge kolen tip, die op den hoek van de Tweede Katen- drochteche haven staat. Van deze respec tabele hoogte af stortte het 19-jarige jong mensch zich in de Maas. Binnen enkele seconden kwam hij hoven water en zwom naar den wal. waar het op dutksprongen beluste publiek hem geestdriftig toejuichte. Omtrent deze vermetelijke daad deelt de Tel. nog mede. dat de jongeling zonder dat zijn moeder het wist, den sprong wilde wagen. Om boven op de kolentip te komen betee- kende voor hem nfet veel. Moeilijker was echter de vraag hoe hij daar hoog boven in de iueht een springgelegenheid zou vinden. Eenige vriendbn waren echter evenwel be reid met hem mee naar hoven té gaan en een plank mee in het luchtruim te nemen. Aldus eesehiedde. Boven op het kleine platje van den tip legde men de „spring plank" nepr. Men kon de plank evenwel slechts moeilijk bevestigen en daarom be sloot men. dnt eenige vrienden aan het an dere einde van de plank als tegenwicht zou den gaan staan. De plank werd ieta over den rand van de t p hoengelegd en weldra stond do duiker op het uit eiste einde. Even aarzelde hij en liep een paar schreden temg. Doch weinige oogenblikken later sprong hij met een forschen zwaai in de schier peillooze diept© den blanken witer- spiegel tegemoet, in angstige spanning na gestaard door de vele belangstellenden daar Van Holst, die gekleed waa in een gewone broek en boezeroen, werd door den wind even uit de goede richting gedreven, doch gelukkig speelde hem dit weinig parten en hij kwam vrij goed in het water terecht Eenige vrienden die in het water zwom men om direct te kunnen ingrijpen en hun kameraad hulp te bieden, behoefden geluk kig niet handelend op te treden. Slechte enkele seconden nadat hij onder water verdwenen was, hwam Van Holst weer haven en zwom naar den kant, waar hij op enthousiaste wijze werd ontvangen. Duiven lokken. Een geoorloofd bedrijf? De Krijgsraad t© Den Bosch heeft giste ren een groot deel van zijn dag besteed aan een duivengeschiedenis. Een dienstplichtige bij de tirailleurcom pagnie van het regiment Jagers te Ben Haag had met een duif, die aan hem toe- behoorde, een doffer in zijn til gelokt. en toen het hok gesloten en den doffer behou den. De auditeur-militair achtte deze kwestie een lastig probleem, aangezien uit het ge tuigenverhoor bleek, dat de hier gepleegde handeling een algemeen gebruik is Toch meende spreker te moeten eoncludeeren, dat diefstal met opzet aanwezig is, hij eisch te daarom togen beklaagde een gulden te. De Krijgsraad uitspraak doende sprak beklaagde vrij en de duivenliefhebbers., inmiddels weer verzoend waren, maakten gratis een reisje naar Den Bosch en één kreeg nog geld toe. Meisje door een vrachtauto overreden. Gistermiddag omstreeks half één is op den Mauritsweg in den Haag een negen jarig meisje door een vrachtauto overreden. Het kind was direct dood. RADIO-NIEUWS. De nieuwe Hilversumsche zender. Zaterdagavond eerste uitzending. In verband met het feit, dat de ontvangst van de uitzendingen op de 296 m. golfleng te niet in alle deelen van, ons land bevredi gend geacht werd, heeft de Nederl. Sein- toestellen-F abriek te Hilversum eenige maanden geleden besloten den bestaanden zender niet opnieuw te versterken, doch een nieuwen zender te bouwen en tevens de antenne en de bestaande torens van 60 m. hoogte te vervangen door een geheel modern Het antennesysteem van den nieuwen zender wordt gevoed met niet minder dan 25 K.W. en is volgens de nieuwste vindin gen geconstrueerd. Vanzelfsprekend ir kristalbesturing aanwezig terwyl in de laat ste trap voor de eerste maal hier te lande gebruik gemaakt wordt van de nieuwe Phi lips' watergekoelde zendlampen welke voor een nog veel grooter vermogen berekend Er is speciale aandacht qan besteed dat de qualiteit der uitzendingen aan de hoog ste eischen voldoet. Door middel van een omschakelinrichting wo*» miuI» m«k geringe energie (7.5 K.W.) te doen werken voor die gevallen, waar by een omroepvereeniging gebruik van dit kleinere vermogen voldoen de zou achten. Ten einde een zoo gunstig mogelyke uit straling op de gebezigde golflengte en een vermindering van de fading te verkrygen, is gebruik gemaakt van een antenne, waar van de afmetingen dicht by de halve golf lengte gekozen zyn. De nieuwe 140 m. hooge stalen mast doet hiertoe zelf als an tenne dienst; de afstemming wordt mogelyk gemaakt door een uitschuifbaar bovenstuk van 25 m. lengte. Deze mast, die geleverd en opgesteld is door de firma Sanders te Enschedé, rust op isolatoren en wordt door geïsoleerde stalen kabels vastgehouden. Het ligt in de bedoeling ofn gedurende 14 dagen, beginnende Zaterdagavond 10 Sep tember, van 20 uur af met deze nieuwe in stallatie de uitzendingen op 296 meter te verzorgen, terwyl overdag gedurende dien tyd nog met het tegenwoordige systeem zal worden uitgezonden. Dit door de N.S.F, genomen initiatief om de uitzendingen op de korte golf in alle deelen van ons land beter hoorbaar te ma ken, zal door alle luisteraars ongetwyfeld met sympathie begroet worden, temeer daar het hier een installatie betreft, die zoowel in opzet als in uitvoering geheel een Neder- is. HHveraum: 5.45 Voordracht door Adolf Bouwmeester6.00 Orgelspel6.30 L. Evertsen over. „Onze eisch tot huurver- laging der woningen, gebouwd met over heidssteun", 6.45 Concert door het V.A. KA.-Orkest, 7.20 Gramofoon7.30 Vervolg Concert; V.I'.R.O. 8.00 V.i\K.O.-nieuws en nieuwsberichtenA V.R.O. 8.15-10.15 Con cert door het Residentie-Orkest- in de pau- ze: V.I'.R.O. pi.m. 9.00 Cursus i „De Religie in het hedendaagsche gezin". Spreekster-. Mevr. G. B. Imnnnk—Cost Budde, pl.m. 10.00 Cursus: „Vrouw Zorg". Spreker: Dr. P. D. TjalsmaV.A.R.A. 11.00-12 00 Gra, inofoo». f\ Huizen 5.30—6.00 Conoert door het K. R O.-kunstensemble6 00—6.20 Jao. Timmer mans over.- „De beteekenis der geitenhon- derij"; 6.30-7.10 Vervolg concert, 7.10-7.30 Spreker J. B. F. Solkes; 7.45-8.00 Gramo foon, 8.00-11.00 Concert door het K.R.O.- Orkest, 9.00 Nieuwsberichten; 11.05-1200 Gramofoon. R MÏJO-TELEGRAFISCH WEERBERICHT 9 September. Hoogste stand 763.3 t, Stockholm. Laagste Btand 746.7 te Reykjavik. Verwachting: Zwakke tot matigen wind uit Z. richtingen, gedeeltelijk bewolkt, wei nig of geen regen, iets warmer overdag. STADSNIEUWS. GOUDA, 9 Sept. 1932. Vijfde Beiaard-Concert georganiseerd door V.V.V. Gouda. De bespeling op Vrijdag 9 Sept. Voor de beiaardbespeling, welke heden, Viydagavond 9 September zal plaats heb ben door den heer P. A. van Langen, Stads- beiaardier van Alkmaar, is het volgende programma opgemaakt: 1 a Fragment uit Judas Machabeus, Handel. b. O, Heer die daar des Hemels tenten spreidt. 2. a. Concerto Vivaldi. b. Gavotte Double de Fesch. 3. a. Het liedje v. d. Bergenaar, F. Loots. b. De uil, Oud-Nederlandsch lied. c. De Leeuwerik René De Clerq. 4. a. Hemelhuis Em. Hullebroeck. b. Heer Jesus heeft een hofken, Oud-Nederlandsch lied. 5. a. Ich liebe dich Beethoven. b. Wenn sich zwei Herzen scheiden, Mendelssohn. 6. a. '8 Avonds als ik slapen ga, Oud-Vlaamsch lied. b. The Rosary Ethelbert Verin. c. Adeste René De Clerq. De bespeling vangt aan te 8 uur en ein digt te half tien. Het volgend beiaardconcert zal plaats hebben op Donderdag 15 Sept. Dan zal de Goudsche beiaardier G. P. M. van Zuilen het carillon bespelen. Achtste Volksconcert. In het Houtmansplantsoen. Het Sted. Orkest, directeur de heer Joh. Fabriaan, geeft Zondag 11 Sept. des n.m. 4 uur het achtste concert in het Houtmans plantsoen. Het programma is als volgt: 1. Im Zigeunerlager, Marsch Oscheit. 2. Dichter und Bauer, Ouverture, F. v. Suppé. 3. Legendes du Danube, Valse, J. Fucik. 4. Intermezzo Cavalleria Rusticana, - P. Mascagni. 5. Largo Melodie Religieux Hhndel. 6. Tannhauser, Fantaisie R. Wagner. 7. El Capitan, Marsch Sousa. Aanbesteding. Vernieuwen en verbreeden van wegen en bruggen. Vanwege den RUkswaterstaat is gisteren aanbesteed: to. het vernieuwen en verbroeden van den bovenbouw van negen bruggen in den ryksweg no. 12 Bodegraven—Utrecht, met bykomende werken, tusschen de K.M.-palen 50.1 en 56.7 onder de gemeente Woerden. Laagste inschrijvers zyn: met vrye cement W. Bakker Tzn., te Gou da voor 15.244.met Nederl. cement D. Linzel en J. Oldenkamp te Soestdyk en Leiden voor 15.329. Een ongeval aan boord van sleepboot Haarlemmermeer I. Hedenmorgen in de vroegte heeft aan boord van de sleepboot Haarlemmermeer I kapitein J. Versteeg, een vry ernstig on geluk plaats gehad, dat betrekkeiyk nog goed is afgeloopen. Te vier uur in den nacht is opeens op deze sleepboot het man-deksel van de stoom- kel in het vooronder weggeslagen, met het gevolg dat met een kracht van 8 atmosfeer het kokende water en de stoom de kajuit van den kapitein binnenstroomden. De kapi tein, die in zijn kajuit lag te slapen schrok wakker en trachtte door het kleine licht- raampje, dat zich in de kajuit bevindt, op het dek te komen. Na de ruit met zyn hoofd te hebben stukgestooten, probeerde hy door de kleine opening te kruipen. Maar dat ging niet zoo eenvoudig. Had de machinist Welzenis niet met alle macht geholpen zy'n kapitein te bevryden, het zou niet gelukt zyn hem in veiligheid te brengen. De kapitein liep verschillende brand- en snywonden op en zyn kleeren waren groo- teadeels gescheurd. Hy ging 'toen terstond naar de Wykverpleging, waar hy voorloopig verbonden werd, daarna begaf hy zich naar zyn woonplaats Moordrecht. Vanmorgen heeft kapt. Versteeg, die aan een werkelyk groot gevaar is ontsnapt, in de Wykverpleging zich verder onder behan deling gesteld van Dr. Montagne. Door een ruit gereden. Terwyl Mej. M. V., wonende alhier, met haar rywiel vanaf de Jan Kattenbrug de Nieuwe Vaart op wilde ryden, reed zy pardoes tegen de woning van H. J., met het gevolg dat een ruit brak en het rywiel werd beschadigd. Een aanryding. Gisterenmiddag wilde M. V., wonende te Zwjjndrecht, met zyn vrachtauto vanaf de Wachtelstraat de Roode Brug opryden. Juist op het moment dat de voorwielen de hrug hadden bereikt, weigerde de motor, zoodat V. genoodzaakt was de auto achter waarts de brug af te ryden. By dat achter- ui trij den botste hy tegen een andere vrachtauto die achter hem aan kwam, wet het gevolg dat de radiateur, een kop- lamp en de motorkap werden vernield. De ingereden vrachtauto werd bestuurd door A- J. wonende te Linschoten. Aangezien bestuurder V. het ongeval ver- °urza*kt© doordat hy niet behoorlijk heeft wtgekeken of de weg vry was, zal V. de ingerichte schade moeten vergoeden. Zön been gebroken. Hedenmorgen had de timmerman D. J. «ordyk, werkzaam by de N.V. tot Aanne- wang van Werken voorheen H. J. Neder- r®t het ongeluk over een stuk hout te ruikelen, waardoor hy zoodanig kwam te dat hy een zijner beenen brak. De te hulp geroepen medicus Dr. Meeter, "ift den patiënt ter plaatse verbonden, wirna dez© per brancard van de Eerste Hulp b y Ongelukken naar het Van Iterson Ziekenhuis is vervoerd ter verdere behande ling. Het aantal werkloozen. Het aantal werkloozen bedraagt deze week 1172, weer 54 meer dan vorige week. By de Arbeidsbeurs staan ingeschreven: Aardewerkers 169, letterzetters 40, bouw vakken 423, houtbewerking 141, lederbewer king 5, kleedingbewerking bSLmetaalny ver heid 161, papierbranche 4, textielindustrie 37, suikerwerkers 62, sigarenindustrie 85, landbouw 26, pakhuisknechts, schippers knechts, koetsiers, chauffeurs 257, kantoor personeel 33, huiselyke diensten 12, fa brieksarbeiders 190, transportarbeiders 98. 'Totaal 1772. Groote aanvoeren op de Varkensmarkt. Een markt van langen duur. Wie de aanvoer ter varkensmarkt giste ren heeft gevolgd zal hebben bemerkt dat deze aanzienlyk grooter was dan anders. Om enkele cyfers te noemen,'in vorige weken bedroegen de aanvoeren op 18 Aug.: 1734 waarvan 249 slachtvar- kens; pp 25 Aug.: 2617 waarvan 174 slachtvar- kens; op 1 Sept.: 2397 waarvan 276 slachtvar- kens. Gisteren, 8 Sept. was de aanvoer 3335 varkens waarvan 1532 slachtvarkens. Deze enorme vermeerdering van slacht varkens vindt «yn oorzaak hierin dat de varkens die zwaarder zyn dan i^t normale slachtgewicht voor bacon-varkens niet meer opbrengen dan deze voor uitvoer bestemde z.g. bacon-varkens van 80— 100 K.G., waarvoor de Regeering aan de exporteurs een bedrag uitbetaalt. Hoe deze regeling precies werkt is enkele dagen ge leden in een exposé door de Nederlandsche Varkenscentrale uiteengezet. Daarin is ook gewaagd van de moeilykheden voor de Ned. Varkenscentrale om, waar toen reeds de aanvoeren grooter waren dan voor den export konden worden verwerkt, by nog hoogere aanvoeren, de gestelde richtprijs van 16 cent voor de varkens van 80100 KG. te kunnen handhaven. Op 18 Aug. werden de Londensche var kens verhandeld voor 1213 cent per pond levend met 2% korting, op 25 Aug. waren die prijzen dezelfde, op 1 Sept. was er voor Londensche varkens en zouters geen notee ring en gisteren 8 Sept. was de noteering 15—12 cent p. p. levend met 2% korting. De pry-zen voor de vette varkens waren op dezelfde vier achtereenvolgende marktdagen 13—14 ct., 13Vi—14tt ct., 12—13 ct. en gisteren ll^i—12% ct Uit deze regeling is de enorme styging in de aanvoer der bacon-varkens te verklaren. De styging van den aanvoer van rond 200 tot 1632 deed gisteren op de markt de vrees ontstaan, gezien de reserve die de Ned. Varkenscentrale had gesteld voor den richt pry» by „normale" aanvoeren /lat de Re geering by een zoodanigen geweldigen aanvoer den richtprijs niet zou handhaven. Het gevolg was dan ook dat de handel totaal stil lag. Er werd druk geconfereerd, en ten slotte hebben de autoriteiten van het Marktwezen zich met de Regee- ringsautoriteiten in verbinding gesteld om te weten welke houding de Ned. Varkenscentrale in deze zou innemen. In den namiddag eerst is de defini tieve verzekering kunnen worden gegeven dat de bacon-varkens op de gewone wyze zouden worden aanvaard. Dat een en ander een groote stagnatie op de markt heeft veroorzaakt, laat zich be grijpen. Er waren al moeilykheden voor het verkeer by den grooten aanvoer, nu de Kleiwegbrug gesloten is en alle wagens via de Tiendewegbrug moesten passeeren. De markt op het marktterrein duurde tot laat in den namiddag en gisteravond was men aan het station nog druk bezig met het ver laden der varkens. Een nieuwe regeling. De Ned. Varkenscentrale maakt heden bekend dat voor den uitvoer van rug- en buikspek, afkomstig van varkens met een slachtgewicht van 90160 KG. en geslacht in de periode van 1230 Sept. door hen aan de exporteurs een bedrag zal worden vergoed van negen cant per KG. uitge- veerd spek, boven het bedrag van de hef fing. Tot het verkrygen van de terugbetaling moet de uitvoer plaats hebben vóór 15 No vember 1932. Geref. Gemeente in Hersteld Verband. Gisteravond is hier ter stede opgericht een nieuwe kerkelijke vereeniging, genaamd Geref. Gemeente in Hersteld Verband. De godsdienstoefeningen zuilen worden gehouden in het gebouw tot Heil des Volks. Volkszwemwedst ryden. Een prachtige propaganda-avond voor de zwemsport. Onder groote belangstelling, zoowel van de zijde van het publiek als van de deel nemers werden gisteravond in de Stedelijke Zweminrichting aan de Houtmansgracht de jaarlijksche volkszwemwedstrijden gehou den, welke de Góudsche Zwemclub organi seert in de plaats vain de vroegere vólks- wedstrijden in den Bleekerssingel. Het publiek was in vry grooten getale opgekomen om de verrichtingen gade te slaan terwijl het weer zich uitstekend leen de voor een avondwedstrijd in dezen tijd van het jaar De watertemperatuur is nog behaaglijk, zoodat de deelnemer», waarvan er versoheidenen 3 of 4 maal te water moes ten, met over de koude konden klagen. Bovendien zette de jury achter in het bad.^en starter J. C den Boer er een flinke vaart achter, zoodat alles vlot verliep en helt lijvige programma om half elf was afge werkt. Bij de hierna volgende uitelagen valt op dat thans weer een vooruitgang in de gemaakte tijden te bespeuren valt, speciaal in het nr. 60 M. vrije slag voor mannen, maakt. 50 M. vrye slag vooi hen die kosteloos van de inrichting gebruik maken. A. Jon gens: 1, B. van den Berg, 403/5 sec.; 2. A. T de Riet 451/5 sec., 3. P. Boef 484/5 aec., B. Meiejes1. A. Rook 662,j5 sec 2. J. Cat- lel 502/5 sec.U. Mannen; 1. C. J. Brouwer 34 2/6 sec., 2. J. Jongeboer 37 4/5 sec., 3. C. Cattel 40 2/5 sec. llX) M. vnje slag heeren-leden U.Z.C.1. W. den Boer 1.13 sec.; 2. W. N. de Bruija 1.16 35 sec. 50 M vrij© slag dames-leden G.Z.C.1. N de Weger 37 26 sec., 2. M. de Bruijn 40 3/5 sec., 3. L. de Weger 441/5 sec. 50 M. rugslag voor hen die kosteloos van de inrichting gebruik maken. A. JongenB 1. H. C, Polman 53 sec., 2. Jac Jongeboer 1.094/5 sec., B. Meisjes; 1. A. Rook 59 3/5 sec.2. A. Gibbon 1.013/ 5sec.C. Mannen 1. C. J. Brouwer 50 l.ft sec.2. L. Dikhooff 522/6 sec., 3. A. Stolk 54 sec. 56 M. vrije slag voor leden G'z.C. bene den 16 jaar: A. Jongens: 1. C. Eegdeman 35 aec 2. A. de Jong 352/5 sec., 3. J. l\ Gravestijn 372/5 sec., B. Meisjes: 1. N. den Boer 43 sec.; 2. F. Meuleman 531/5 sec 3. W. de Jong 5746 sec. 50 M. rugzwemmen leden G.Z.C.A. Hee* ren 1. O. J. Thijbout 424/6 sec., 2. J. C. üraveateijn 441/5 sec 3. G. Gravesteijn 44 2/5 sec B. Dames: 1. M. de Bruijn 52 2/5 sec.2. N. de Weger 57 sec.3. L. de Weger 57 3/5 sec. Touiwtrekken, heeren G.Z.C.1. W, N. de Bruijn, 2. A de Bruijn; 3. J. F. Grave steijn. Dames G.Z.C.: 1 N. de Weger. 2. M. de Bruijn3. T. Meuleman. Niet-leden G.Z.C. dames: 1. A. Rook. Mannen 1 A. J. Heerkens; 2. L. Dikhooff; 2. W. van Buren. Popduiken, leden G.Z.C. en G.R.B. Hee ren: 1. A. de Jong 23 sec: 2. W. den Boer 23 1/5, na overduiken met 3. K. Rook, even eens 231/5 sec. Dames: 1. M de Bruijn 353/5 sec., 2. L. de Weger 35 2/5 sec. Bovendien had een vriendschappelijke waterpolowedstrijd plaats tusqchén^S Z. en B.C. 1—G.Z.C.-combinatie, welke laatstge noemde met 42 won. De vice-voorzitter, de heer J. C. den Boer, dankte bij de prijsuitreiking alle aanwezigen voor hun trouw bezoek in het thans afge sloten wedstrydenseizoen, en verzocht hun bovendien in te stemmen met een driewerf hoera voor den heer H. J. Rabouw, die bij alle wedstrijden zich steeds met het ver moeiende wegbrengen van de duikpop be lastte. Het behoeft geen nadere vermelding dat allen hiermede instemden. Vervolgens werden alle le piijewinnaars met een doos üoudsche sprits, de 2e en 3e prijswinnaars inet een bus üoudsche stroopwafelen ver blijd, waarna allen voldaan huiswaarts keerden. Kantongerecht. Strafzitting van het Kantongerecht te Gouda van den 7den September 1932. Een verkeersovertreding. C. van der P., wonende te Gouda, die te Gouda op 24 Mei 1932 des namiddags als bestuurder van een met paard bespannen wagen met dat gespan radend over den openbaren ryweg, gelegen 'pngeveer op het punt, waar de openbare rywegen de Wyd- straat en de Oostelyke en Westelyke ry wegen, van de Markt aldaar samenkomen, komende vanaf de richting van de Wyd- atraat en gaande in de richting van den Oostelyken ryweg van de Markt, daarby aanvankelijk de voor hem rechterzyde van den rywe8 houdend, by het tenuitvoerleg- gen van zy'n voornemen om van richting, en wel naar links gerekend naar zyne rij richting, te veranderen, plotseling met dat gespan in die richting is gereden op een hem op een rywiel rydende tegemoet ko mende man aan, die behoorlyk de rechter zyde van dien rijweg hield zónder van dat voornemen tydig te hebben doen blyken, hetzy door een duidelyk teeken, gegeven op of aan het voertuig, hetzy door het goed zichtbaar uitsteken terzyde van het voertuig van een der armen of een stok of ander voorwerp in de richting, welke hy, verdach te, zou inslaan, in welk geval die wielryder tydig zoodanig maatregelen had kunnen nemen, dat hy door dat voertuig niet gehin derd kon worden, terwyl die wielrijder nu door verdachtes manoeuvre opeens uit zyn koers werd gedrongen en tegen een auto mobiel, die over den, Westelijken ryweg van de Markt in de richting van de Wijdatraat reeds, is aangereden. Als getuigen werden gehoord: L. S. wonende te Gouda, die verklaarde gezien te hebben, dat van der P. in de Wyd- straat kwam aangereden, dat P. rechts hield, maar het paard plotseling een sprong naar links maakte, dat K., de bestuurder van het rywiel, hierdoor tegen de auto kwam te vallen. Ongelukken gebeurden er echter niet. De tweede getuige C. v. d. H. te Gouda verklaarde gezien te hebben, dat P. te veel links reed, over de helft van de straat. K. waft volgens getuige al op de rechterkant. De ajmgeredene gehoord, verklaarde: Ik kwam van de zyde van den Tiendeweg en keek rechts uit. Ik was in het midden van de straat, toen verdachte op mij aanreed. Ik voelde de kop van de hit en kreeg toen een schok van den auto. Ik ben, niet gevallen, maar moest van myn rywiel afspringen. De wagen moest naar het abattoir. De auto had ik niet ge zien. Verdachte, die verstek liet gaan, werd veroordeeld tot f 10.— boete subsidiair 2 dagen hechtenis. Verder werden veroordeeld: Wegens overtreding Visscherywet: S. E. to R'dam en J. M. te R'dam 1.— subs. 1. d. h. met verbeurdverklaring van hengel; F J. M. te R'dam 2.— «obs. 1 d. h. met verbeurdverkl. hengel; G. M. te R'dam f I. subs. 1 d h. met verbeurdverkl. hengel; W. C. A. M. te R'dam 2.— sube. 1 d. h. met verbeurdverkl .hengel; B. W. T. K., C de B., te Zevenhuizen, ieder 3.— subs. 1 d .h. Wegens overtreding van de wet op de Openbare middelen van vervoer: N. J. de J- te 'sGravenhage f 10.subs. 2 d. h. Wegens ryden zonder rybewti9-' c. P. J. B. t© Gouda 1.»ubs. 1 d/ h.; G. van N. te Gouda 4.sub». 1 d. h. Wegens ryden op verboden weg: J. J. van R. te Halfweg en H. B. te Waddinxveen, ieder 3.subs. 1 d. h. Wegens ryden zonder licht: J. M. te Zeg- waart 1.subs. 1 d. h.; C. J. de K. te Sluipwijk 3.subs. 1 d. h. Wegens ryden zonder bel: H. J. B. te Sappemeer 2.subs. 1 d. h. Wegens openbare dronkenschap: J. C. H. Z. te Gouda 5.subs. 2 d. h. Wegens het te Gouda onbeheerd laten staan van een motorrytuig: R. H. te Oud- Alblas 2.subs, 1 d. h. Agenda. 9 Sept, 8 uur Bovenzaal Soc. „de Reünie". Neutrale Vereeniging Kindervoeding, Huishoudelyke ledenvergadering. 9 Sept. 8 uur St. Janstoren Beiaardconcert P. A. van Langen, 9 Sept. Geb. Daniël. Cursus E. H. B. O. Cursus voor beginnelingen. 10 Sept. 8% uur Film-voorstelling Ned. Fa brikaat op de Markt. UIT DEN OMTREK. BOSKOOP. In de bad- en zweminrichting alhier is examen afgenomen door den Ned. Bond tot redden van Drenkelingen. Alle deelnemers zyn geslaagd. Voor diploma A de heeren R. Blom, P. Pouw, J. P. Kamp en C. Vermeu len J.Ozn. Voor diploma B de heeren Jac. Blaauw, J. de Bruyn, Jo Houtman en A. Ramp. De Boskoopsche reddingsbrigade is hier mede een aantal instructeurs rijker gewor den. Ned. Herv. Kerk. Ds. Schoneveld te Kethel en Spaland heeft een beroep ontvangen naar de Ned. Herv. Gemeente alhier. WADDINXVEEN. Schoorsteenachouw. De jaarlyksche schouw over schoorstee- nen enz. bedoeld in artikel 146 der Alge meene Politieverordening zal dit jaar ge dreven worden in de week aanvangende 19 September 1982. Voor het beroep bedankt. Ds. P. de Looze heeft bedankt voor het beroep by de Ned. Herv. Gemeente te Nieuw i.ekkerland. Gevonden en verloren voorwerpen. Verloren: belastingplaatje, verpleegsters insigne. Burgerlijke Stand. GtBBORIEN: Cornelia, d. van G. A. Ver- rips en A. de Vaal. OVERLEDEN: Antje Huurman, 74 j. wed. van A. Littoy. ONDERTROUWD: L. de Knegt, 20 j. en S. Heeren, 18 j. G. <3. van Vliet, 23 j. en M. Smit, 29 j. I. Asscheman, 24 j. en N. van Eyk, 25 j. MARKTBERICHTEN. Boternoteering Leeuwarden. 9 Sept. Aanvoer 7/3, 75/6, 0/12. hoog ste veilingprys 1.34; laagste veilingprys 1.19; commissieprys 0.83; hoogste myn- prys 1.41; laagste mynpry'a 1.17; mid- denprijs 1.35. Het botermerk 65 cent per K.G. De heffing voor het crisismerk en ver- voervergunning van boter bedraagt van de week van 11 tot en met 17 September 65 cent per K.G. De boterprys. De botercommissie deelt mede, dat de Leeuwarder boternoteering voor Vrydag 9 September is vastgesteld op 83 cents per K.G. SPOfVT EN WEDSTRIJDEN. VOETBAL. Juniorescompetitie. Voor de G.V.B.-juniorescompetitie wor den a.s. Zaterdagmiddag 4 uur de volgende wedstrijden gespeeld AfdeelingA. Nieuwerkerk A Lekkerkerk A. Afdeeling B. Waddinxveen BÖ.N.A. B. Moordrecht A— Bodegraven A. Vriendschappelijke wedstryden. Voor de competitie van den K.N.V.B. speeit Ü.8.V Zondag op eigen terrein tegen de Hollandiaan Gouda ontvangt voor- een vriendschappelijke match A.F C. uit Amster dam, terwijl Oiympia naar Den Haag gaat voor 'n vriendschappelijke ontmoeting tegen Quick. De athletiekwedstrijden om den Lok-beker. De athletiekwedstrijden om den Lok-beker waaraan verbonden de G.A.K.-kampioen schappen, welke Zaterdag j.l. niet zijn door gegaan, zij» thans vastgesteld op a.s. Zater dagmiddag haifvier op het O N.A.-terrein. Scheren» en PaiUard winnen in het Stadion. Van Egmond gehuldigd. Gisteren werden in het Stadiop te Am sterdam de revanches gehouden van de we reldkampioenschappen te Rome Alvorens de wedstrijden een aanvang namen werd van Egmond in het bijzijn van Prins Hen drik gehuldigd, met zijn «uccee op de Olym pische Spelen behaald. Jhr van den Bergh van Heemstede, voor zitter van Ned Wiel ren Unie, heeft den Olympiechen kampioen toegesproken, «1 hem gelukgewenscht met zijn succes. Aan Guus Schilling, den trouwen verzorger, bracht hij wannen dank voor alles wat hij voor Van Egmond heeft gedaan. Namens bet Nederlandsch Olympisch Co- mité sprak Baron Schimmeipenninck van de directe» vï*» het Stadion, de heer J. J. van den Bergh, namens de directie en de Stadionbeeoekers een hartclijken geiukwensch uitsprak v^or Van Egmond; die zijn ioopbaar in dit Sta dion was begon nen en altijd het voorbeeld van een sportief athleot was geweest. Prins' Hendrik hing vervolgen» den kam pioen een groote lauwerkrans om, .waar mede de hulde op het podium was age- ioopen en Van Egmond voorafgegaan door de vier triplets en gevolgd door 16 renners zijn eererondje reed onder de klankeu vah bet Wilhelmus. l&tusschen was ook de Duitsche amateur wereldkampioen Richter met bioéknen ge- huldigd en ook hij evenals de profkamploen' Bcherens reden hun eererondje onder de tonen van de resp. volksliederen. Te ruim half negen werd een aanvang met het eigenlijke wielerprograin getna&kt. Scherena won het spnntnummer, op de tweede plaats gevólgd door Moeskops m«t een verloren rit en op de derde'plaats Michard, Uerardin ©ri Kalk Hansen. PaiUard won den rit 100 K-M. achter groote motoren, 2. öohlebaum3. fiawat; f> Lin&rd4. Tollen beek 6. Muller. De Graaf had opgegeven. DRAADLOOZE DIENST. De officieele opening van het vliegveld te Eindhiven. DEN HAAG, 9 Sept. De Minister van Waterstaat zal zich vergezeld van den heer de Veer, dir. v. d. Luchtvaartdienst, de hqer Plesman, dir. van de KJL.M. en Jhr. v. d. Bergh van Heemstede, onder-voorzitter vap de Kon. Ned. Ver. ven Luchvaart, morgen naar Eindhoven begeven voor de officieele opening van het vliegveld aldaar. Het voornemen bestaat om per vliegtuig van Waalhaven naar Eindhoven to gaan, terwyl ook den terugtocht naar'Waalhaven per vliegtuig zal worden gemaakt. Een thé ten paleize Soestdyk. DEN HAAG, 9 Sept. Naar wy vernemen zal H. M. de Koningin-Moeder ten paleize Soestdyk een thé aanbieden aan de voor naamste comitéioden van de Conferentie van de Intern. Ver. tot Bestrijding der Tu berculose. H. M. hoopt eenige oogenblikken te midden van de genoodigden te kunnen vertoeven. De voormalige concierge van het Muiderslot voor de Rechtbank. AMSTERDAM, 9 Sept. Voor de 4e Kamer der Arrondissements-Rechtbank alhier, heeft heden terecht gestaan de 54-jarige G. R. gewezen concierge van het Muider Slot, thans gedetineerd in het Huis van Bewa ring. Naar men zich zal herinneren is R. in de laatste helft van Juli op last van den Officier -van Justitie te Amsterdam gear resteerd, daar gebleken zou zyn dat hy een bewoonster van Soestj Mej. C. K., door eén reeks van verdichtselen een bedrag Van c.ft. 30.000 afhandig had gemaakt. Verdachte bekende de heip ten laste ge legde feiten, Hy zeide veel spyt te hebben van hetgeen hy had gedaan én zeide de hoop te koesteren, na zyn straf te hebben ondergaan, bedoelde dame het geld terug te geven. Het O.M. meende, dat, mede door de be kentenis van verdachte aan de zaak niet veel te tornen valt. Met alles rekening houdende eischte' t!é Oficier 1 jaar gevangenisstraf w.v. 4 maan den voorwaardelyk en met een proeftyj van 3 jaar voor het v.w. gedeelte. Uitspraak 23 Sept. WISSELKOERSEN. 8 Sept. 9 Séjit. Officieel. 8.71% 8.68% 59.22% 59.20 9.76% 9.76 34.46 34.^3 Zwitserland 48.12% 48.09 Weenen Kopenhagen 45.25 45. Stockholm 44.75 44.60 Oslo 43.76 43.60 New-York 2.49% 2.497» Niet-officieeL Madrid 20.10 20.07% Milaan 12.79 12.80 Praag 7.86% 7.37% Prolongatie 1%. Beureoverzicht. De stemming op de Amsterdamsche beurs was heden flauw. De koersen waren by de opening reeds vry beiangryjf lager en in het verder verloop brokkelden zy nog ver der af. In Kon. Olie ging het een oogen blik druk toen het er om draaide of de koers beneden 170 zou komen. De noteermg daal de tot 168%. De aandeelen Shell Union ver loren een vollfedollar. Rubbers zwak in ver band met dè reactie van den prijs van het product beneden 3 pence SuikerwaXrden verkeerden in reactie evenals Tabakken scherp terug liepen. Philips verloren 7% waarna een licht herstel intrad. Unilevers 5 punten lager. Aku's stelden zich beneden 50. Ook Scheepvaarten ondergingen'den In vloed van de algemeene stemming. Med. Sch. Unie verloren pl.m. 3%- Van de Amerik. fondsen liepen Aimacondes terug. Londen Berlyn Parys advbrtentien. ran HEEREN-COSTUUM f 1.50 aBten persen 1.00. „ÜE PELIKAAN" GOUDA Stoomerti en Verrerij maal 1907. 10 TKLEPOON 30M.

Goudsche Courant | 1932 | | pagina 2