ER Goudsche Courant ST SPlfg VEN! NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN Deze Courant komt in vele duizenden gezinnen. Gegarandeerde oplage 6500 MO. 180»? BERKENWOUDE, Ditblad verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feestdagen ex EERSTE BLAD JS iRIKAAT - I Losse bladen uit het Dagboek van een Gouwenaar. TOT 1 OCTOBER A.S. QRATIS. De Abonnementsprijs bedraagt 2.25 per kwartaal, 0.75 per maand of 17 cent per week. Indien U zich .reeds thans abonneert ontvangt U de as. 2 UUR Centrale Verwarming Erven M. M. VA4 LOON N.V. Modelwasscherij BERGAMBACHT, JSJIEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOENHOVEN,.STOLWIJK,^ Zaterdag IQ September 1938 7I« Jaargang BODEGRAVEN^ BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, 1, enz. IAKEN Dit nummer bestaat uit twee bladen. BU1TENLANDSCH NIEUWS. JSTRIE MIJ. i» NAAM: ADRES: Doorhalen wat niet verlangd wordt. ■zilve» onder nt tot >agde elfde s Sero- zware lozijn >eplepel >usle pel ntelepel jek 17 cent, met Zondagsblad per looper geschiedt. tijd 15 ets. rdelaan. aken. Hivenirs. ’-ORKEST, 6 uur 25 ets. met gegarandeerde temperatuur. GOUDA. OTHtKBRI vooruitzicht. Laten we er ons daarom steeds duideljjk van bewust blyven, dat ook arbeid en stryd schoon zyn. De droom alleen, die de zomer ons schiep, kan ons niet voldoen. Wy maken ons thans gereed voor den strijd. En terwijl we onze spieren spannen en onze gedachten scherpen en ons gezicht vast beslotener wordt, voelen we en weten we, dat ook hierin des levêns heerlijkheid zich openbaart. We moeten aanpakken nu. En in dat aanpakken zullen, we onze kracht voe len groeien. En strijdende zullen we ons bewust worden dat er een andere heerlijk heid, een andere genieting nog is dan die van den droom en dat schooner en geluk kiger dan het bezit der heerlijkheid het verlangen is en meer nog de verovering. s K. ---r- Wetenschap en Ondervinding Fa. J. H. VAN STRAATEN „So lange gaet die cruke te watere dat si breed.'* OiideiyeteekendQ wenscht zich met ingang van 1 October 1932 voor minstens een kwartaal per kwartaal*, per maand*, per week* te abonneeren op de GOUDSCHE COURANT. dat alleep reeds voor steun aan te New- York wonende werkloozen gedurende den jus. winter I 250 millioen benoodigd zullen zijn. De steunkassen zijn volkomen uitgeput. President Hoover heeft tegen 15 Septem- ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoarende tot den bezorgkring): 15 regels 1.30, elke regel meer 0.25. Van buiten Gouda en den bezorgkring: 1-—5 regels ƒ1.55, elke regel meer ƒ0.80. Advertentiën in het Zaterdagnummer 20 bijslag op den prijs. Liefdadigheids-advertentiën de helft van den prijs. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN: 14 regels f225, elke regel meer ƒ0.50. Op de voorpagina 50 hooger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen bjj contract tot zeer gereducee.'den prijs. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van soliede Boek handelaren, Ad verten tiebureux en onze agenten en moeten daags vóór de plast tong aan het Bureau zijn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zijn. lillllkSlllt COURANT. ber a.8. een bijeenkomst uitgeschreven ter bespreking van de kwestie der werkloozen- ondersteuning. De Federation of Labour heeft in dit vêrband een plan uitgewerkt naar het voorbeeld van de in Duitschland en Engeland gevolgde stelsels. Na de Zomerweelde De vacantie is weer voorbij, ook voor hen wie een heele lange vacantie plegen te krijgen of te nemen. En met de vacantie is ook de zomer voorby met zyn weelde en schittering, met zijn verlokkingen en fluis teringen, met zyn wondere uitstallingen van alle levensheerlykheden. Nu komt een ingetogener gety. De herfst is ook mooi, wondermooi zelfs, en vooral de vroege herfst met zijn zilveren nevelingen, zyn teer blauw en zijn wondere kleurenpracht a«n de langzaam ontbladerende boomeft. Maar aan dit mooi is biet meer de schittering, de felheid van den zomer. Het is de teerheid van het broze leven, van het larigzaam Weg kwijnende, en juist in zyn verkwyning zoo doorzichtig mooie leven, dat uit de herfst spreekt. We zien dat het voorby is, dat de kracht ineenzinkt. Maar in de ineenzinking openbaart zich nog eens de wondere schoon heid van het leven om ons. Dat stemt tot weemoed. Er is weemoed in den herfst, weemoed om al wat voorby gaat, weemoed om het leveji. En in die weemoed spreekt de berusting zich uit. We weten, dat het goed is zoo, dat alles moet voorbygaan en dat dit zoowel de heerlijke schoonheid en verscheidenheid als de weemoed schept en het terugverlangen. Dat brengt ons de be zinning. Want er is bezinning ook in den herfst. De zomer lokt ons n^ar buiten, trekt ons naar genietingen, roept j^na naar de blauwe verten der oneindigheid. We ver geten voor een oogenblik den ernst en den arbeid en de zorgen wanneer het leven ons een sprookje en een lokkende droom lykt. Maar de herfst met haar langzame verster ving en haar weemoedige ernst brengt ons terug tot ons zelven. We keeren in eigen gedachten en eigen innerlijkheid en zien opnieuw het leven in het vaak zoo grimmige gezicht. Wy weten, dat dit leven geen sprookje is en geen droom, maar met zijn schoonheid en zyn wondere verlokkingen toch ernst en vaak bittere ernst. De herfst brengt öns uit den wonderen sprookjes- droom, die het leven ons een tijdlang scheen, terug tot de weemoed en tot den ernst, en tot den arbeid ook van het leven. De vacantie is voorby. Een tijdlang heeft het kunnen schijnen, of het leven een vroo- lijk spel was, of we niets anders hadden te doen dan te genieten en de schoonheid en heerlijkheid van het leven te drinken. Nu toont het leven zich weer van zyn dagelijk- schen kant, dat is de kant van arbeid en 1 strijd. Nog maar enkele weken en de schoon- heid van de natuur om ons is uitgebloeid. Maar er is andere schoonheid om en in ons. En van die schoonheid leveren ook arbeid m strijd een belangrijk deel. Het leven is moeilijk en zwaar in dezen tijd, voor velen van ons haast te zwaar. En het lykt er nog allerminst naar, dat betere en rustiger tijden aanbreken. De toestand in Duitschland, de tengevolge van Duitsch- land's eisch inzake gelijkberechtigdheid in take bewapening, de meer gespannen ver houding tusschen Frankrijk en Duitschland, de gebeurtenissen in Mantsjoerije, de alge- n ’ene onrust en de nog toenemende ©eco nomische druk openen geen uitzicht op vre diger verhoudingen en terugkeer tot meer normale toestanden. Wij weten, dat Europa nog altijd op een vulkaan leeft. En ook ons land dreigen zware tijden. Het rapport van de commissie Welter heeft ook hen, die het rich nog niet bewust waren, getoond in wel ken finantieelen noodtoestand we ons be vinden. De oeconomische druk doet zich ook in ons land terdege gevoelen. Wij leven in moeilijke tijden en de komen de zullen niet minder moeilijk zyn. Dat zal arbeid eischen en strijd, veel strijd en bange worstelingen. De «meeaten van ons zullen hun uiterste krachten moeten inspannen om op de been te blijven. Dat lijkt geen prettig De strijd om de bewapeaings- parltelt Engeland» standpunt: voor het beginsel der gelijke rechten. Herriot zal Zondag te Vaux bij de ont hulling van een gedenkboeken ter herinne ring aan den Marneslag,een rede houden, .waarin hij volgens de bladen ook de actu- eele vraagstukken zal bespreken en de op- lossing daarvan in het belang van de vei ligheid van Frankrijk en de toekomst van den vrede, Waarschijnlijk zal hij daarbij ook voor het eerst in het openbaar het standpunt der Frandche regeering ten op zichte van het Duitsche memorandum be kend maken. Volgons de Echo de Paris heeft Enge land te kennen gegeven, dat het niet, door dik en dun met Frankrijk wil méégaan. Dit komt, omdat het MacDonald persoonlijk is geweest, die den rijkskanaelier te lausanne den raad heeft gegeven de kwestie van ge lijke rechten aan de orde te stellen. Natuur lijk yrenseht Engeland niet, dat Duitsah- Innd rich gaat bewapenen, doch het stelt de volgende oplossing voor: het beginsel van gelijke rechten zal worden erkend, doch de Duitsche regeering verplicht zich daaruit geen practisohe gevolgtrekkingen te maken. De vroegere geallieerde regeeringen van hun kant verplichten zich zichtbare maat regelen voor de ontwapening te treffen, zoo als de vermindering van de bestaande legersterkte met 13, terwijl tusschen de contracteerende partijen een algemeen vei- Jigheidspact zal worden gesloten. Engeland hoopt bij deze gelegenheid Frankrijk tot af schaffing van het wapen der duikbooten te kunnen bewegen. e DUITSCHLAND. Oproep van de Stahlhelm. „Vernieuwing van het vaderland, die thans is begonnen”. De leiders der S’ahlhelm en der Front soldaten Seldte en Düsterberg hebben tot de leden van de Stahlhelm den volgenden oproep gericht: „Kameraden, ondanks den grooten euonomischen nood, door welke juist de in ouze rijen staande frontsoldaten en de jonge vnjheidstrijders bizondei awaar woiden getroffen, is de Stahlhelm en Front- soldatenbond <>p 4 September m tot nu toe ongekende sterkte bijeengekomen. De opof feringsgezindheid tot in den laten nacht en <lo voorbeeldige houding van de bijna twee honderdduizend kameraden hebben de kracht en de geest van onzen bond opnieuw bewezen. De dertiende bijeenkomst van de Stahlhelm heeft de wereld opnieuw doen Treedt Italië uit den Volkenbond? Naar de bladen melden,'heeft de minister van buittuilandfeche zakey Zijn vacantie in .Schotland onderbroken enlis hij baar Lon den teruggekeerd, om n|et zijn collega’s -.verleg te plegfen in zake de Duiteche aan spraken «p gelijke rechten. Volgens den correspondent van de Morning l'osb te Rome is een nieuwe orienteering in de buiteqland- sche politiek van Italië ia verband met, de Duitsche eischen te verwachten. De corres pondent meldt, dat de lUüiaansclie politiek voor nieuw0 belangrijke beslissingen staat, welke eventueel tot het uittreden’ van Italië uit den Volkenbond zouden kunnen leiden, hoewel Italië alles wjl doen om d>t te ver mijden. Het storende element in de Euro- peesche politiek is, zoo voegt de correspon dent hieraan toe, de houding van Frank- 'rijk, dat wel internationale vredespacten on der toekent, doch aan den anderen kant zijn veiligheid iwil steunen door handha ving van de militaire hegemonie en den Volkenbond voor zijn eigen doeleinden wil gebruiken. Italië zou eventueel terugkeeren tot het herstel van afzonderlijke verdragen, zooals dat voor den oorlog bestond. De Duiteche aanspraken. (y>gehjke rechten, welke de volle instemming der Italiaansche regeering hebben, worden door Italië be schouwd als een toetssteen voor het verder verblijven van Italië in den Volkenbond, De nieuwe Italiaansche gezant fe Londen, Grandi, zal, zoodra hij op rijn post is terug, gekeerd, Engeland trachten te overreden een druk <»p Frankrijk te oefenen, om de Duitsche aanspraken tg doen erkennen. ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.25, per week 17 ce per kwartaal ƒ2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging Franco per post per kwartaal ƒ3.15, met Zondagsblad ƒ3.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, l ij onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zjjn dagelijks geopend van 9—6 uur. Administratie en Redactie Telef. Interc. 2745. Postrekening 48400. Zend dit biljet ingevuld naar MARKT 31 en U ontvangt vanaf heden de courant thuis bezorgd. ENGELAND, Een nieuwe Drankwet. Geen... overtollig glaasje meer! in Engeland moeten, zooals men weet, alle koffiehuizen ’s middags een pa.as» uur sluiten. De maatregel is in oorlogstijd inge voerd. maar is daarna gehandhaafd, eener- zijd» als een middel tot beperking van het alcoholgebruik, en anderzijds ook als een sociale maatregel, waardoor men het perso neel eeuige rust hoopt te geven. Er ia ech ter smds jaren een wijziging van de wet gevraagd. Wie als vreemdeling in Londen verbleef, zal trouwens wel eenj ondervonden hebben, dat er toch ook we! ernstige bezwaren tegen den maatregel kunnen aangevoerd wordpn.. Overigens schijnen de twee uren, in eeni stad als Londen, met de enorme afstanden, toch ook te weinig om werkelijk ee<nige rust aan het personeel te geven. Op vroegere vragen heeft de vergunnings- commissie echter steeds geantwoord, dat het publiek wel zou wennen. Een standpunt tegenover de wenschen van het publiek, die’ wel tot zeer wonderlijke consequenties zou kunnen leiden De belanghebbenden bij het café-bedrijf zijn het thans echter eens ge worden over een nieuwe regeling, welke na de opening van het parlement als wetsont werp zal worden voorgesteld Volgens .‘dit foorstel zuilen de café-uren rijn: -• in Londen van 11 ’s morgens tot 11 uur *s avonds; m grootere provinciesteden van half elf tot half elf, en op het platteland van 10 tot 10. De Evening Standard bevat een warm pleidooi voor dit ontwerp. Het blad meent zelfs, dat het drankgebruik zal verminde ren er zijn thans namelijk veel menschen, die een overtollig glaasje drinken tegen den domt. die tijdens de sluitingsuren zou kun nen opkomen VER, STATEN. Veertien millioen werkloosen in de Vereenigde Staten. Waaronder 800.000 spoorwegarbeiders. Volgens een statistiek der American Fe deration of Labour bedraagt het asntsd werkloozen in de Vereenigde Staten 14 mil lioen. Hiervan zijn 800.000 spoorwegarbeu ders. Het te New-York gevestigde bureau voor werkloozenondersteunihg heeft berekend. zien dat de Stahlhelm machtig en eensge zind is. Zij heeft bewezen dat de Stahlhelm geoefend en geschikt ia den geest van twee dracht te overwinnen en de uit deze geest van het front geboren gemeenschap der Duitsche natie te versterken. Het succes van de dertiende bijeenkomst te Berlijn be- teekent voor ons echter tegelijkertijd een nieuwe eereplichl. Van den taaien wil en de on voor waardelijke eenheid van onzen Bond zal het afhangen of de lang verbeide innerlijke verandering van ons vaderland die thans is begonnen, werkelijk tot een be- vnjding van het Kijk naar binnen en naar buiten zal Mden. De uitstekende indruk dien de Stahlhelm bij de dertiende bijeen komst overal heeft gemaakt schenkt ons de trotsche zekerheid dat het sinds bijna veer tien jaren nagestreefde doel bereikt zal wor den. Voorwaarts kameraden; voor ons schijnt de opgaande zon der Vrijheid. Duitschland vraagt uitstel. Voor verscheidene betalingen De Duitsche ambassadeur te Washiflj on heeft het departement van buitenlands he zaken en dat van financiën er van in ken nis gesteld dat Duitschland een opschorting tot 31 Maart 1934 zou wenschen van de be talingen voor de Amerikaansche bezettings- kosten en die der „mixed claims”, welke den 30en September 1932 moeten geschieden. De betalingen der bezettingskosten bedra gen 12% millioen mark, die der aanspraken van Amerikaansche burgers 20.40Ö-000 Mk. Op het departement van financiën werd de Duitsche mededeeling koel ontvangen. De minister van financiën, Ogden Mills, weigerde zich over de quaestie uit te laten. Vrijdag, 9 Sepember. Eindelijk dan is geschied wat reeds weken en maanden door onze borgerij met angst en' beven werd tegemoet gezien: de eerbiedwaardige, hoewel' aftandsche brug, die daar zoo pittoresk de beide Singeloevers verbond, heeft, om nu maar eens een zeer zonderlinge beeldspraak te gebruiken, den geest gegeven. Laatst leden Zaterdag toch, stortte een fraaie vrachtauto door het bruggedek. Hoewel men in kringen van deskundigen over de oorzaken van dit noodlottig ongeval in het duister tast, en de betreffende Wet houder nog onlangs in den Gemeenteraad heeft verzekerd, dat er niet het minste gevaar dreigde, booze tongen beweren, dat ditzelfde bruggedek bij een eenigs- zins druk verkeer een uitgesproken gol vende beweging vertoonde, terwijl de verborgen, akelig-klepperende ijzercon- structie den zich over het zeer smalle voetpad voortspoedenden wandelaar vrees aanjoeg. Inderdaad, ik kan hel nu wel beken nen, ik zelf en mijne naaste vrienden maakten reeds sedert maanden geen ge bruik meer van dezen antieken, maar zeer zeker levensgevaarlijken verkeers weg, maar voeren onder leiding van een voorzichtig, in het.vak vergrijsd veerman met het pontje over, dat enkele tientallen meters verder d raison van twee cents voor een ieder ter beschikking ligt. Toch wil. het mij voorkomen, dat aan onze autoriteiten een woord van lof toe komt voor hunnen vooruitzienden blik. Weinige uren na de catastrophe immers was de Verbinding tusschen de beide oevers hersteld, en lag daar een naar het zeggen van mijn deskundigen vriend Lucas Longavita voortreffelijk gecon strueerde noodbrug. Ik heb het volste ver trouwen in Longavija, en nadat een groot aantal burgers van allerlei rang en stand van den nieuwen verkeersweg hadden ge bruik gemaakt, aarzelde ook ik niet hun dapper voorbeeld te volgen. En ik moet zeggen, het loopt aangenaam op deze ge ïmproviseerde brag. Men wordt niet op- geschrikt door lawaaiende auto’s, noch door haastige reizigers van het voetpad afgeduwd. Na mijn voorspoedigen overtocht heb ik verkwikking gezocht in het café-res- taurant Ter Gouw, waar uitsluitend dran ken worden geschonken uit de kelders van de firma Botte laar. Tot mijn niet ge ringe verbazing trof ik daar mijn Duit sche dienstbode Gertrud aan, in gezel schap van een jongmerisch met een film- held-achtig uiterlijk. De diepe blos, die hare wangen kleurde, bracht mij tot na denken. Denzelfden avond nog heb ik het meisje gewezen op het gevaar van vroeg tijdige verkeeringen en waar hier ouders ontbreken, -heb ik haar een loge-plaats gekocht in het Rêunie-Theater.

Goudsche Courant | 1932 | | pagina 1