Grossierderij in lijwiilin en OnMnnlm SANGUINOSE NAJAARSFEEST Uw teint Laatste Berichten, Beurs van Amsterdam. Johannes Radix JAPONNEN, MANTELS ENZ. een Grossier VERLEQiRNHEID DIERGAARDE RotU Hoofdbtuk X (Economische Zaken en Ar beid) is teruggebracht van f 60.961.671 op f 44.367.740, of f 16.683.931 minder. Hoofdstuk XI (Koloniën) ia teruggebracht van f 6.159.296 op f 6.965.240, ol f 194.029 minder. Daarentegen ia Hoofdstuk IX (Water staat) van f 52.940.046 gebraoht op f 63.127 407, of f 10.187.361 hooger. Hoofdstuk Vil (Finandcn), dat uit 2 deelten bestaat: a. Nationale achuJd ia even- e<ns hooger geraamd van f 73 903 406 op f 84.587.217, of f 10.683.811 hooger VIIlv al wat onder het Depart, van Financiën behoort ia teruggebracht van 62.628344 'op f 60.996.949, of f 1.631.305 lager. Voor Hoofdstuk I (Huis der Koningin) is xvenali vorig jaar f 1.850.000 geraamd De vermindering van uitgaven by de Hooge Colleges van Staat en het Kabinet der Koningin betreffen lagere ramingen vooijde Eerste en Tweede Kamer, Raad van State, Algemeene Rekenkamer, Kanselarij der Ned.Orden en het Kabinet der Ko ningin. Op Buitenlandsche Zaken is in hoofdzaak bezuinigd op het/Departement zelve,' maar vooral op de buitenlandsche zendingen en consulaten. Onder de 2 millioen welke voor Binnen- landsche Zaken minder is geraamd, is een bedrag van ƒ340.860.dat vorig jaar was aangevraagd voor de 11e Volkstelling, dit bedrag is thans overbodig, de rest is over verschillende afdeelingen verdeeld. Tegen over lagere ramingen staan ook hoogere, o.a. voor onderstand aan de provincie Dren the van 200.000.en diverse gemeenten f 175.000.terwyl voor werkverschaffing en steunverlening ƒ61.909.— meer is uit getrokken. By „Onderwys" is sterk besnoeid 1.304.755) op de uitgaven voor de Rijks universiteiten te Leiden en te Utrecht en de Techn. Hoogeschool te Delft, terwyl voor de Rijksuniversiteit te Groningen ƒ57.563 meer is uitgetrokken. Voor voorbereidend hooger en middelbaar onderwys, gymnasia, hoogere burgerscholen en lycea zyn hoogere bedragen uitgetrokken, daarentegen zyn de ramingen voor de handelsscholen eti het nijverheidsonderwijs met 1.179.819 ver laagd; voor het lager onderwys is ƒ2.919.627 minder aangevraagd, voor Kun sten en Wetenschappen zyn 443.580 lager geraamd. Op „Economische Zaken en Arbeid" is de vermindering van uitgaven het grootst, 16 Mi millioen; deze is in hoofdzaak het gevolg van een verlaagde raming voor de Invali diteitswet 7.920.000 en voor de Ouder domswet ƒ6.308.800. Voor Koloniën is de verminderde raming van byna 2 ton ontstaan wegens vermin dering van militaire uitgaven. 7/t millioen minder bij Defensie. Voor „Defensie" is 7J millioen minder aangevraagd. Een termijn wqrdt aangevraagd voor den kruiser 1930. Uit financieel e overwegingen n geen vervolgtermijn opgebracht voor den flottielje! eider 1931. Een eerBte termijn wordt gavraagd voor eene Onderzeeboot ter vervanging van oud materieel. Het totaalbedrag, bestemd voor nieuwen aanbouw, is wederom, ten einde het eind cijfer der begrooting te verlagen, zeer be langrijk verminderd. Thans wordt sleohts aangevraagd f 1.798.800, 111 plaats van 6.457.000 vooi 1932 en f 10.408.000 voor 1931 De bedragen voor het ttottaeljevaartuig Johan Maurits van Nassau en de onderzee- boot O. 16 komen geheel ten laste van de RijkBbegrooting, te zamen voor een bedrag van f 266.000. De bedragen voor den kruiser en de on derzeebooten K XVI1-XVIII, te zamen voor een bedrag van f 1.548 800, komen voor de helft ten laste van de Rijksbegrooting en worden voor de andere helft uit de begroo- ting* van Nederlandëch-Indië aan de midde len in Nederland gerestitueerd. Het ligt in het voornemen van den minis ter, de Rijkswerf te HellevoetsluM te slui ten, aangezien de tot dusver aldaar gewoon lijk plaats hebbende werkzaamheden door de Rijkswerf te Willemsoord kunnen wor den overgenomen, hetgeen tot eene niet on belangrijke besparing zat leiden. Te dien einde is een bedrag uitgetrokken ten einde de werf te Willemsoord voor het overnemen van do werkzaamheden in staat te stellen. Voorgesteld wordt concentratie der oplei ding door de -dienstplichtigen van 8 regi menten te doen opleiden bij de 16 overige regimenten. Opheffing van de beide Stormsoholen. Opheffing van de Normaal Schietschool ais zoodanig (de taak van deze inrichting wordt verdeeld over de commissie van proefne ming on één der regimenten van de brigade Grenadiers en Jagers te 's-Üravanhage). Beperking van da samenstelling der school van reserve-officieren der infanterie. Vermindering van het getal kapiteins, toegevoegd aan de indeelingsdistrictscom- mandariten. mm* door geen oefeningen op groote schaal onder leiding van den commandant van het veld leger te houden en den duur van de her halingsoefeningen met vier dagen te ver- De „versobering" bü Opheffing van 7 rechtbanken en De Justitiebegrooting staat uiteraard ge heel in het teeken van de noodzakelijkheid hét peil van Staatsuitgaven te verlagen. De minister heeft zioh voor wat zijn begrooting betreft, ernstig rekenschap gegeven, op wel ke wijze, zonder vitale "belangen in gevaar te brengen, versobering op de oncfer hem reesorteerende diensten en ook overigens op de uitgaven van zijn begrooting is te be reiken. Naast de verlagingen, die het ge volg zijn van de voor de geheele Kijkabe- grooting doorgevoerde bezuiniging in krimping van de personeelformatie van de departementen', vermindering van gratifi catiën en subsidiën liggen verschillen de maatregelen in het .voornemen, die zij liet natuurlijk, dat zij voor een belang rijk gedeelte eerst op latere begrootingen het voile daarmede te bereiken rendement zullen geven tot ontlasting van de be grooting kunnen strekken Daarvan noemt de minister de concentratie van de recht spraak door opheffing van 7 rechtbanken en 48 kantongerechten en voorzieningen om de rechterlijke werkzaamheden zoo ef ficient mogelijk te doen zijn (uitbreiding van den unus judex in burgerlijke zaken; facuLtatief-stelling van de civiele oonaluBie van het O. M.. leeftijdsgrens). De concentratie van reahtspraak zal me de tot bezuiniging leiden bij het gevange niswezen (opheffing van huizen van bewa ring) en bij de kinderbescherming (conoen- tratie Voogdijraden). Ook in de militaire strafrechtspraak en de lielastingTechtspraak is zij het op be perkte. schaal vereenvoudiging mogëTTjk. Verder komt in aanmerking de #.fschaf- fing van den dienst van deurwaarders in strafzaAn, het vervangen van h^t stelsel van exploten door mededeelinge»^ door be middeling van den postdienst. Bij het gevangeniswezen is doof de reor ganisatie van den dienst der Rijkswerkin richtingen opheffing van de gestichten te Hoorn en Gorinahem reeds een besparing verkregen De subsidiën aan particuliere zorg op het gebied der kinderbescherming zijn in ver band ook met de kostendaling verminderd, waarbij echter met groote omzichtigheid is gehandeld. Voor de psy-chopathenzorg was verhoo ging van uitgaven voor 1933 niet te ontgaan dooh ter voorkoming van verdere stijging zal een voorstel worden gedaan om de ge vallen. waarin terbeschikkingstelling moge lijk is, te beperken. Voorts zal een voorstel tot wijziging van het Tarief van gerechtskosten in strafzaken worden ingediend, teneinde de zeer belang rijke stijging, dié deze post ih de laatste jaren heeft vertoond, terug te brengen. Betreft net vorenstaande de uitgaven, op vermeerdering van inkomsten is de minis ter eveneens bedacht. In verband kan worden tegerao tót wijziging der gratis procedure geriijike zaken, terwijl in overweging zijn betreffende d0 invorde ring van gerechtelijke boeten, en aan op voering zooveel mogelijk van het verhaal ter zake van kosten van kinderverzorging aandacht zal worden gegeven. Volledige doorvoering van het boven staande zal uiteindelijk een besparing van ruim 3 millioen opleveren. De aalarisvermindering van 14'/, Aitillerie: Opheffing van het late regi- meut onbereden artillerie, opheffing van 2 treinafdeolingen; ïeorganisatie der artille- rie-brigades door geconcentreerde mobilisa- tievoorbereiding bij de brigade-staven en door concentratie der opleidingen bij" de regimenten veldartillerie, gepaard gaande met opheffing van één der drie schoolbat- I tenjen. Wat het. korps pontonniers en torpedisten betreft wordt beperking van het sohippers- i en iri'fchinekamerpersoneel voorgesteld. Dan verder opheffing van tien RijksposttXiiven- dienst wijziging van de taak van den direc- teur van lief. materieel, der landmacht en samenvoeging van diens functie met de be- trekking van hoofd van de IVde afdeelingB j van het departement, wijziging in het be- j heer der artillerie-magazijnen. Er komt nog J een vermindering met oen dirigeerend paar- denarts en een paardenarts der lste of 2de klaBse. j Verder wordt voorgesteld te beauinigen, De salarisver-mindering ad f 14.5 miJIioen komt overeen met. het be drag. dat door voornoemde commissie ter zake was voorgesteld. Weliswaar had die oommissie genoemd een bedrag van f 24 millioen, doch hierin was begrepen zoowel som van f 7 millioen tijdelijke korting, welke reeds in 1932 in weïking trad., als di evan f 2.5 millioen, welke de sinds jaren bestaande 3 pets. aftrek voor ongehuwden opleverde. De resteerende bate van het voor stel der commissie was alzoo f 24 f 9.5 f 14.5 millioen De commissie had dit bedrag van f 14.5 millioen wenschen te vinden door de be staande tijdelijke korting met. degressie voor lager bezoldigden en gehuwden, te vervangen door een definitieve en uniforme korting van 8 pet. en door daarnaast den bestaanden 3 pets. aftrek voor ongehuwden te vervangen door een 5 pets. aftrek Dit is althans de korte inhoud van haar voorstel. De regeer ing wenscht te laatste punt over te nemenhet eerste daarentegen niet. Zij is van meening, dat de driejarige- kor ting met degressie. zooals die verleden jaar werd vastgesteld, ongewijzigd kan blij- van. Overname van het desbetreffende voor stel der commissie zou reeds thans vast leggen dat de salarissen blijvend moeten worden verminderd; zou de gedurende drie jaren voorgenomen degressie tusschentijds beëindigen en zou den pensioengrondslag, welke tot dusver onveranderd bleef, in de verlaging betrekken. De regeering ziet tot een en ander niet voldoende aanleiding en is daarom te rade gegaan, de vereisohte vermindering van lasten aan te brepgen door liet bestaande verhaal der pensioen premie voor het eigen pensioen met 5 pet. te verhoogen e,n dus te brengen op 8 pot. De hiervoor noodzakelijke wetswijziging zal tegelijk met deze nota ingediend worden. Tn liet nieuw voorgestelde artikel der pen sioenwet. blijft het verhaal, evenals tot dusver, een facultatief, karakter dragen. Het zal dus steeds mogelijk zijn, bij K. B. het thans nieuw te heffen minimum-per centage weder te verlagen. Versterking der middelen. Opcenten op de Gemeentefondsbelasting. Waar de begrooting voor 1933 nog allerminst de volle vrucht kon zien rijpen van de ondernomen besparingen, en waar niettemin ook thans een slpitend budget moet worden bevorderd, kan een tij- in de eerste plaats is hiervoor in aan merking gebracht d0 heffing van opcenten op een directe belasting. De directe belasting, die zioh in de ge- geveu omstandigheden het best voor de opcentenheffing leent, ia de gemeentefonds- belastang. Hot betreffende ontwerp, tegelijk met ueze nota ingediend, beoogt over het aan staande belastingjaar 30 opoenten te helfen op alle aanslagen in voormelde belasting. Dit aantal van 30 zal voor de hoogere in komens geleidelijk tot 150 stiijgen. Hoewel het in het algemeen geen aanbeveling ver dient, bij de heffing van opcenten op een belasting, waarvan de hoofdsom reeds pro gressie vertoont, andermaal een stelBel van progressie toy te passen, meent de minister van financiën, dat m dezen buitengewonen tijd bij wijze van tüjdelijkeu uitzonderings maatregel tegen de voorgestelde gedragslijn geen over.wegend bezwaar behoeft te wod- deu gemaakt. Wie ook thans nog over hoo gere inkomens te beschikken hebben, ver- keeren, wat het stoffelijke'aangaat, in een zou bevoorrechte positie, dat een abnormaal ofter van hen kan worden gevrakgd. De stijging van het aantal opcenten is aldus geregeld, dat bij iecf«e f 1000 inko men boven de f 30.000 één opcent méér ge lieven wordt, tot een maximum van 150. Dit abnormaal tiooge maximum vindt zijn rechtvaardiging, behalVe in het karakter van uoodofter, dat deze heffing draagt, m de omstandigheid, dat de progressie in de hoofdsoiq der gemeentefondsbelasting vnj matig is. Willen do hoogste inkomens, die ons nog overgebleven zijn» m deze acute noodheffing naar evenredigheid bijdragen, dan kan de voorgestelde correctie op hek tarief der gemeentefondsbelasting in dit speciale geval bezwaarlijk worden gemist. De opbrengst van de voorgestelde opcen ten over het belastingjaar 1933—'34 wordt op de basis van de sterk verlaagde ra ming der hoofdsom geraamd op f 24 mil lioen. Het 2/3 deel hiervan, dus f 16 mil lioen, zal ten goede komen aan de Rijksbe- grooting voor 1933. Extra opcenten op i Het gemeentefonds wordi, behalve door de gemeentefondsbelasting, gevoed door 50 opcenten op de vermogensbelasting. Deze 50 opcenten vormen de „Erganzungssteuer" van de gemeentefondsbelasting. Het schijnt redelijk, de heffing der overbruggingsop- centen ook hierop toepassing te doen vin den. Voorgesteld wordt daarom, 30 extra- opcenten te heffen op alle aanslagen in de vermogensbelasting, hetgeen neerkomt op een hefting van 60 pet. van de bovenge noemde 60 opcenten uit de vigeerende .wet. Voor zoover d? vermogens nog inkomsten opleveren, worden ze uiteraard daarnaast door de straks genoemde progressieve op centen op de fondsbelasting getroffen. De opbrengst van de extra-opcenten op de vermogensbelasting wordt voor het be lastingjaar 193$-'34 geraamd op 3 mil lioen. Het 2 3Jleel daarvan zal ten goede komen aan de fRijksbegrooting voor 1933. Dertig' opcenten op alle invoerrech ten en weeldebelasting. De 36 millioen aan middelenverster king zal gevonden worden uit de Heffing gedurende eén jaar van 30 opcenten op alle invoerrechten en op den bieraodijns f 26 millioen) en uit de totstandkoming van de reeds sedert eenigen tijd bij de Kamer aan hangige weeldeVerterixigsbelosting )f 10 mft- lioen), waarover de betreffende commissie uit de Kamer destijds reeds verslag heeft uitgebracht. Het „mondeling overleg" tus- schen de commissie en den minister is toen tertijd uitgesteld geworden, omdat, het rijker vloeien der middelen de verdere behande ling voorshands niet noodzakelijk maakte. De minister heeft aan de dömmissie ge schreven, ,m de huidige omstandigheden alsnog op dat overleg prijs te stellen. De regeering en de commissie- Weiter. Reeds hierboven is reeds medegedeeld en Uit de cyfers is dit ook gebleken, dat met de adviezen der commissie-Welter in ernstige mate is rekening gehouden. Vele van die adviezen zijn opgevolgd, terwijl als algemeene gedragslijn is aangenomen, dat voorzoover dit niet liet geval kan zijn bijvoorbeeld omdkt de besparing te hoog geraamd bleek en het wezenlijk rendement niet Bcheen op to wegen te gen liet gevreesde nadeel in de plaats van den aanbevolen maatregel een andere werd gesteld, welke een gelijke bate gaf. hetzij'voor liet eerste begrootingajaar, het zij voorzoover het perspectiefbesparingen van de commissie betrof voor d0 naaste toekomst. Het door de commissie geraamde eindbedrag aan besparing werd op die wijze aangehouden. BINNENLAND Een woelige Prinsjesdag. Versterkte politiemacht op de been. Straatgevechten* Een agent van politie ernstig gewond. De derde Dinsdag van September, van ouds als Prinsjesdag bekend, werd ditmaal door een, zeker deel van het volk aangekon- Middelen tot dekking van het tekort op de Gemeentebegrooting van Zwolle. Wederinvoering van de kermis. Burgemeester en Wethouders van Zwolle deelen den Raad mede dat de ontwerpbe groting voor 1933 een tekort aanwijst van f 115.200. Nu liet niet meer mogelijk is, evenals verloden jaar, het tekort, voor een aanzien lijk deel te dekken door aanwending van reserves der bedrijven, een op zich zelf niet onbedenkelijk middel, dat overigens slechts éénmaal kon worden gebezigd, rest niet anders dan of inperking der be moeiingen van de gemeente, of aanmerke lijke verzwaring der belastingen. Daar de bestaande belastingen in deze gemeente, voor zoover aan wettelijke grenzen gebon den. reeds tot hjet maximum zijn opge voerd. zijn B. en *W. van gevoelen dat ter dekking van het tekort onvermijdelijk moet worden geacht to besluiten van de volgende maatregelen. 1. Opheffing van fhfet openbi dend lager onderwijs en subsidieering op beperkte schaal en onder nader tfe stellen Dientengevolge stond de derde Din.-dag van September ditmaal een bewys van de verscherpte politieke tegenstellingen in het teeken van het Oranje en van het ïood. De nationale kleuren en oranje werden by de opeping der Staten-Generaal Het rood dateert eerst van de laatste jaren. Nu de Communisten op den dag der jaar- Iyksche ceremonie een aantal demonstraties hadden aangekondigd, was dat voor dc na tionalistische organisaties aanleiding tegen- betoogingen op touw te zetten. Zoo hadden het Nationaal Jongeren-ver bond, de Nationale Unie en anderen hun leden, gedeeltelyk openlyk, gedeeltelijk per geheime circulaire, opgeroepen op bepaalde punten van de stad, om hen vandaar in groepjes langs den weg, die de Koninklijke stoet nam, te distribueeren, teneinde even- tueele revolutionaire demonstraties door hun hoera-geroep te overstemmen. De verscherpte politieke tegenstellingen, die deze derde Dinsdag van September bij kans buitenlandsche allures liet aannemen, noopten tot bijzondere voorzorgsmaatrege len, die aan de betrokken autoriteiten heel wat hoofdbrekens hebben gekoat. Een eerste vereischtfc daarby was, dat de tocht van de Koningin van het paleis aan het Noord einde naar het Binnenhof en terug, een on gestoord verloop zou hebben, en anti-natio nale demonstraties daarby achterwege zou den blijven. Dit alleen was voor de politie reeds een geweldige taak, want hoe wilde men zich onder de tienduizenden belangstellenden dusdanig verdeelen, dat men juist aanwezig, was daar, waar demonstratiepogingen zou- Communistische straatflemonstraiwa. Tegen 12 uur werd het In de binneaat«j minder en minder druk en omstreeks half één was het in de winkelstraten zelfs atil uitgezonderd... enkele straatdemonstraties van de communisten, die in gesloten forma tie en spreekkorende naar de vergaderzalen trokken. Hoewel alle optochten verboden waren, liet de politie de demonstraties ft de vrywel verlaten straten oogluikend toe, waardoor alweer ongeregeldheden werden voorkomen. Ook bij de aankomst van den extra-trein met werkloozen uit Amsterdam een 800- tal was elk politievertoon achterwege gebleven. Hoogstens 10 agenten en eenige rechercheurs bevonden zich op het stations plein en namen een afwachtende houdin* aan. Toen de 800 Amsterdammers in gorioten formatie regelrecht oprukten naar het Ge bouw voor Kunsten en Wetenschappen en daarby zelfB de Binnenstad meden, liet men ook den optocht rustig trekken en liet men zelfs het zingen van revolutionaire strijd liederen toe, zoolang als dit tenminste i„ de buitenwijken plaats had. wordt door het gebruik van „Zy "-Crème, zoo frisch en zacht als een rozeblaadje. In prijzen van 20—30—45 en 75 cent. Een dergelijke taak was vrijwel onmoge lijk, ook al kan men in tyd van nood rekenen op de hulp van de mobile colonne der bur gerwacht, die tegen morgens 9 uur was gemobiliseerd om zoo noodig assistentie te Weinig incidenten. Dank zy de tact, waarmede werd opge treden, is het echter gelukt de jaarlyksche ceremonie buiten de zitting der Staten- Generaal rustig te laten verloopen, zonder dat noemenswaardige incidenten zich voor- Reeds vroeg in den morgen aanmer kelijk vroeger dan anders werd de weg, die de stoet nam, door de politie afgezet, waardoor het beter mogelijk was, een over zicht te houden op het publiek, dat zich langs den weg opstelde. Bovendien waren alle straatdemonstratws verboden, zoowel van nationalistisch als- van revolutionair gezinde groepen, waar door ernstige botsingen tusschen politieke tegenstanders achterwege bleven. Slechts even dreigde het in de binnenstad toen groote gröepen communisten per rij wiel uit alle deelen des lands arriveerden en het verkeer dreigde gestremd te worden. Het bleef echter by een niet noemenswaar dige charge, die echter in de volksmond tot een straatgevecht uitdijde. By het Hollandsche Spoorstation, waar van den vroegen morgen af groote groepen belangstellenden uit alle richtingen aan kwamen, opmerkelijk was het groote aantal Zeeuwen, maar met Oranje getooid, dreig de het even, toen een agent van politie, wat ontactisch tegen de vele verkoopers van „Oranje-Nationaal" optrad en wat erg vlug listok gebruik maakte. Een hier de eenigszins verhitte van inrichtingen voor bijzon der voortereidend lager onderwijs. 2. Heffing van een bijdrage voor eigen en weduwen- en weezenpensioen van het gemeentepersoneel tot het wettelijk toege- laten maximum van 8J pet Do daaruit voor de gemeente voortvloeiende verminde ring van lasten kan op rond f 50.000 wor den gesteld. 3. Afschaffing van den vacantiebijslag voor de werklieden in vosten dienst der ge meente. Deze bedraagt f 10 per man. Het totaal der bezuiniging door deze opheffing beloopt f 1580. 4. Heffing van een bijdrage van 115 pet. in de premie voor ziekteverzekering van het los personeel. Dit beteekent een meer dere ontvangst van f 1975. 5. Wederinvoering van de kermis van ge meentewege. ïn de laatste jaren heeft de Raad telkeps goed gevonden het houdlen van een z.g. kermesse d' été ten bate va« vereenigingen, waaruit B. en W. afleiden, dat de principieele bezwaren tegen derge lijke vermakelijkheden blijkbaar niet over wegend worden geacht. Nu de geldelijke uitkomsten blijkens de animo van de aan vragende vereenigingen gunstig zijn, zien B. en W geen reden, waarom de gemeente deze gunstige resultaten niet ten eigen bate zou aanwenden. B. en W. schatten de op brengst uit verpachting van standplaatsen op rond f 15.000 per jaar. 6 Aanwending van het „kapitaal" der gasfabriek en der waterleiding to* afschrij ving op de balanswaarde van de bezittingen van die bedrijven met bepaling, dat het: daardoor vrijkomend bedrag aan jaarlijk sche afschrijving zal worden uitgekeerd aan. de gemeente. 7. Verhooging van de belasting op open bare vermakelijkheden van 10 op 15 pet. en van de hondenbelasting eveneens met 50 pet., waaruit een bate wordt verwacht van f 8000. i De internationale verboden, In de binnenstad daarentegen werd geen internationale tangelaten en weerklonken allerlei nationale liederen. Vooral voor het paleis in het Noordeinde, waar groepen meisjes van 121 er lustig op loszongen terwyl het publiek de Vaderlandsche liede ren meeneuriede. Voor het paleiB had overi gens alles een verloop als vorige jaren en niets duidde erop, dat de plechtigheid dit jaar van bijzondere beteekenia was. Alleen, het Nationaal Jongeren Verbond meende van zyn nationale gevoelens te moe ten doen blijken en deed even voor het ver trek der Koningin aan het paleis een bloem stuk in de kleuren Oranje-Blaje-Bleu, met de letters N.J.V. bezorgen. Naarmate de wijzer van de klok het uur van éénen naderde, steeg de spanning. Zou het rustig blyven? Zouden demon straties aohterwege blyven? Men wist het niet, doch hoopte het slechts en wachtte overigens met kalm vertrouwen op de auto ritriten af. Precies één uur tegelijk met sjag van éénen dreunde het eerste kanonschot ten teeken, dat de stoet van het paleis was af gereden. Hoeden en petten gingen de lucht in en een donderend hoera! weerklonk. Deze eerste klap was een daalder waard en deed de eventueel slechtwillenden gevoe len dat de Vaderlandsch-getrouwen ver in de meerderheid waren. Langs den geheelen weg, tot het binnenhof toe, plantte het don derend hoera-geroep zich voort en over stemde £lle mogelijke andere uitroepen. Slechts op den Kneuterdijk klonk een zacht geroep van „Honger", dat aanstonds den kop werd ingedrukt. Straatgevechten. In de middaguren hadden in een aantal zalen communistische vergaderingen plaats, die een vrij gunstig verloop hadden. Na afloop kwam het echter tot ernstige ongeregeldheden, Deze begonnen toen eeni ge duizenden communisten uit het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen naar de binnenstad trokken en naar het Binnenhof wilden gaan. De politie belette dit en voer de éenige-charges uit met de blanke sabel. In de Korte Poten beantwoordden de de monstranten dit met het inwerpen van een aantal etalagespiegels. Overal lieten de winkeliers met spoed de rolluiken zakken en barricadeerden zij de winkelruiten. De politie, deelde rake klappen uit en wist met getrokken revolver Heerengracht, Poten en Plein te ontruimen. Eenige oogenblikken later was het Spui en de Amsterdamsche Veerkade het terrein van ernstige ongeregeldheden. Op het Spui werd zelfs van de schietwapens gebruik ge maakt, waarby eenige gewonden vielen. Ook elders op de Prinsegracht, het Oranjè- plein, en het Hollandsche Spoorstation was het zeer onrustig en werden verschillende charges uitgevoerd. De politie kruiste in particuliere auto's door de stad, met inspec teurs en agenten met getrokken sabel op de treeplank. Op verschillende plaatsen waren auto's van de Geneeskundige dienst en ar- restantenwagens gestationneerd, om noodig aanstonds by de hand te zijn. Ook in de Binnenstad namen de winkeliers maatregelen om hun etalages voor overval len te beschermen. Met man en macht trachtte de Politie samenscholingen te voorkomen daarbij ge steund door militairen die zich vrijwillig beschikking hebben gesteld. Er zyn harde klappen uitgedeeld. Door de Korte Poten is de groep teruggedreven. In het gedrang hebben drie spiegelruiten, een van den R.K. Boekhandel, een van een fruit winkel en een van de melksalon het be geven. De verkeersagent op de brug van de Heerengracht bleef rustig het verkeer rege len. Juist toen hy de armen uitspreiw kreeg hy een snee met een mes in de borat De teruggejaagde groepen liepen om en kwamen via de Groote Marktstraat op het Spui. Van alle kanten kwamen nu detache menten politie aan, die onmiddellijk de sabel trokken en het Spui met geweld ont ruimden. Deverkeersagent, agent Baars, werd ter stond naar het Ziekenhuis overgebracht Zyn toestand was hedenochtend nog ze*1" zorgelyk, Hy kreeg een steek door de reen- terlong. 'Gewond werd,een fabrieksarbeider va» Wormerveer. Hy kreeg een sabelslag. B®" 24-jarige communist W. M. J. Eilers, een schilder uit Amsterdam, kreeg een schot wond in de buik. Aangehouden ia een communist, die met een emmer naar de politie had gegooid, voorts een colporteur van communistische lectuur, die reeds in het politieblad gesigna leerd stond. rilAöSNIEUWS. GOUDA, 21 Sept 1932. Niet voldoende Postzegelverzamelaars? Naar wy vernemen is de Vereeniging van Postzegelverzamelaars, afdeeling Gouda van de Utrechtacfae Philateliatenvexeeniging wegens onvoldoende belangstelling opge heven. Een wegwedstrijd van Vires et Celeritas. De Athletiek- en Gymnastiekvereeniging „Vires et Celeritas" heeft het voornemen om op nader te bepalen datum een weg wedstryd te houden. Deze actieve vereeni ging welke al eenige jaren het Athletiek- seizoen opende, heeft het voornemen het nu ook als traditie, te sluiten. Wy vertrouwen ei dan ook op dat de sluitings-wegwedstryd door goede organisatie evenveel succes zal hebben als de openingswedstrijd. Oprichting van meisjesafdeeiing by Vires et Celeritas. Het bestuur van Vires et Celeritas heeft besloten naast haar afdeelingen, kleine ju nioren, groote junioren, dames- en heeren afdeeling, ook een afdeeling voor meisjes van 812 jaar, op te richten. De oefeningen worden eiken Zaterdagmiddag van kwart voor 3 tot kwart voor 4, in de Kopschool gehouden, alwaar ook de adspirantjes kun nen worden ingeschreven. Het lykt ons van het bestuur zeer goed gezien om de contri butie op het geringe bedrag van 10 ct. per week te stellen. Voor de actieve Athletiek- en Gymnastiekvereeniging /Vires et Cele ritas" hopen wy dat ook deze stap weer een succcb zal zyn. Het Wiener Operette-Gezelschap in den Schouwburg. Naar wy vernemen zal op Woensdag 28 September het Wiener Operette-Gezelschap dat sedert eenigen tyd, na het vertrek van Frits Hirsch, de Princesse Schouwburg in den Haag bespeelt, in den Nieuwen Schouw burg optreden met de Wiener Operette „Die Blume von Hawaii" van Alfred Grünwald, muziek van Paul Abraham. Het gezelschap onder directie van den heer Eckhardt telt vele goede krachten. Inschrijving voor hri Vacantie-Kinderfeest in 1933. •Ook volgend jaar zal voor kinderen, die minstens 10 jaar oud zijn en leerlingen van openbare en bijzondere scholen een vaoan- tiekinderfeest worden georganiseerd. Voor de inschryving welke heden tusschen 2 uur en half 5 in het gebouw „Heil des Volks" plaats had, was de belangstelling reeds groot. iBij aanmelding wan 60 ct. inleggeld ver plicht; verder wordt 10 cent per week ge spaard. Aangereden. Op den Kotfcerdamachedijk, ter hoogte van den watertoren, is Zondagavond een 40-jarige wielrijder, dtie met de fiets aan- zijn hand liep, aangereden door een motorrijder uit Noordwolde. De fietser kwam te vallen en sloeg tegen een wandelaarster, die een halven meter voor 'hem uitliep. Zij smakte eveneens op den grond. Van beide voetgan gers werd de kleding zwaar gehavendzij bekwamen geen letsel. De motorrijder ver klaarde zich* bereid de schade tie vergoeden Aangehouden. Door de politie is alhier in een der volks- logementen aangehouden de zwerver C. d. B., die in het Alg. Politieblad stond ge signaleerd tot het ondergaan van 2 dagen hechtenisstraf. Hij is naar het Huis van Bewaring in Rotterdam overgebracht. Naar huis gebracht. Boor de politie uit Huizen is naar Gouda teruggebracht de minderjarige jongen H D. H die op 19 Sept. uit de ouderlijke woning was weggeloopen. Wedvlucht postduiven. De postduivenvereeniging ,,'t Centrum" hjeld Zondag j.l. een wedvlucht vanaf Neuvilles. Afstand 171 K.M. Aankomst eerste duif 11.45.51, laatste duif 12.17.14. Uos 9.30 uur. De pryzen werden behaald als volgt: C. Wabbyn 1, 7; W. Houtman 2, 3, 5; H. Wie- ®er 4, 10; J. de Jong 6; H. Korevaar 8; F. Schouten 9, 11, 12; H. Versteeg 18. De postduivenvereeniging „Het Westen" vanuit 10.48.06, hield Zondag j.l. een wedvlucht Soignies. Aankomst eerste duif laatste duif 11.17.15. De pryzen werden behaald als volgt: A. v. Reeden 1, 14; A. Harreman 2; W. Wild- 3, 12, 18, 19; P. Broelchuyzen 4, 5, 20; P. Prevoo 6, 10; W. Luynenberg 7, O Blanken 8; G. Verblauw 9; W. de Jong li, v. d. Weyden 13; M. Massar 17. Een begin van -brand. Gistermiddag omstreeks 8 uur is een be- gin van brand ontstaan in de keuken van de ianuhe H. aan de Turfmarkt. Mevr. H. was bezig met het wasschen van een japon in waschbenzine. Het teiltje met benzine oog opeens in brand. Door een wollen eken over de teil te gooien werd de brand «poedig gebluscht. De japon en ook de gor- lynen in de keuken werden beschadigd. De schade wordt door verzekering gedekt. A genda. 22 Stpt. 7% u. G«b. „Tot Heil des Volk»" Ds. j. Overduin. 28 Sept. 7H u. Geb. „Tot Heil des Volks" De heer C. Faas oud-Geref. prediker van Oostxaan. 23 Sept. Nederl. Centrale Reddingsbrigade: Laatste oefenavond in dit seizoen. Dames 7 uur, heeren 8 uur. 28 Sept. Nieywe Schouwburg Wiener Ope rette „Die Blume von Hawaii". 29 Sept. 8 uur Soc. „Ons Genoegen" Bridge drive voor de leden en hunne dames. 28 Sept., 8 uur. Geb. Daniël. Ver bandcursus. E.H.B.O. "WrNEflrSTA-ATSLOTERi.f- U1T PEN OMTREK. HAASTRECHT. Werkverschaffing. Door de gemeente zyn een aantal werk loozen te werk gesteld aan het uitdiepen van de z.g. Groote Haven, waaraan voor enkele weken werk is Verbonden. Over het algemeen neemt de werkloosheid bier eer der toe dan afvaar ook aan de fabriek van Gebrs. Bakker enkele timmerlieden zijn ontslagen. Hooibroei. By den landbouwer J. B. aan het Hoen koopsoha rijpad onder deze gemeente heeft zich een geival van hoorbroei voorgedaan een op zyn erf staande hooischelf, die voor enkele weken gevuld was met z.g. na-hooi, dat vaak aanleiding geeft tot de zoo ge vaariyke broei. By peiling werd geconsta teerd dat. in de schelf een vry hooge tem peratuur heersohte, welke het raadzaam maakte maatregelen te treffen, waarom de schelf gedeeltelyk werd uitgehaald; de ge vaariyke plaatsen werden toen spoedig ge vonden, het hooi daaruit verwyderd, zoodat het gevaar voor zelfbranding geweken was. Polderschouw. Het bestuur van den Polder Beneden Haastrecht zal schouw dryven op Zaterdag 22 October a.s. over de tot dien polder behoorende wateringen en slooten. Ziekten-verzekering. De ziekenfondevereeniging St. Barnaba: heeft over het afgeloopen jaar uitgekeerd 1517.en sluit met een nadeelig saldo van 694.De reserve bedraagt De aftredende bestuursleden G. A. Versteeg en C. Vergeer werden herkozen. NIEUWVEEN. Een bewogen raadsvergadering. Een burgemeester die gemeente stroom gebruikt. In den Raad der gemeente Nieuw veen is het bij de behandeling van de gemeente- ekening minder vriendschappelijk toege gaan tustchen den burgemeester, den heer W. Oeesink en de commissie, beiast met het nazien van deze rekening. Het waa reeds vooruit bekend, dat de burgemeester verantwoording zou worden geroepen voor eenige, op deze rekening voorkomende posten, zoodat er van de zijde van het pu bliek geweldige belangstelling bestond voor deze vergadering. Lang niet alle nieuwsgie rigen konden tot de publieke tribune wor den toegelaten. Mij den post „Verlichting en verwarming secretarie" kwamen de tongen der commis sie-leden los. De burgemeesterewoning vormt n.t. één geheel met, de secretarie en nu is bij Onderzoek gebleken, dat een Iiqht- leiding in de burgemeeeterswoning was> aangesloten op' den gemeente-meter. Het lampje vafi deze leiding was als bewijsstuk op de raadstafel gedeponeerd. De heer De Geus, een der leden van de commissie van onderzoek, deelde mede tengevolge van de praatjes, .welke in het, dorp de ronde deden, een grondig onder, zoek te hebben ingesteld en daarbij was gebleken, dat zich in de woonkamer van den burgemeester een leiding bevond, wel ke op den gemeente-meter was aangeslo ten. De burgemeester tiad op een hem ge stelde vraag geantwoord niet te weten, hoe die leiding daar kwam( doch later had een installateur verklaard, dat hij de leiding had aangelegd Ook in de salon bleek een lichtpunt te zijn, waarvoor de gemeente de stroom leverde. De heer De Geus meende, da* de burgemeester hem en zijn mede-lid bedrogen had. Deze. laatste, de heer Plomp, onderschreef deze meening ten volle. De burgemeester gaf toe 20 K W. door de lamp te hebben verbruik, maar de heer De Geus meende, dat dit niet te oontroleeren was, omdat het ïïier een achter een gordijn verborgen stopcontact betrof, waarop alles kon worden ingeschakeld. Dezelfde spreker stelde daarop voor. een motie van wantrouwen tegen dén burge meester aan te nemen, -waarop deze zeipe, dat. als de motie niet aangenomen zou wor den, de S.D.A.P. de kwestie in houden zou kunnen stellen van dan officier van justitie, De motie van wantrouwen werd verwor pen met 6—1 stemmen. Hierna werd den burgemeester nog ver weten, dat op den post „Reis- en verblijf kosten van het hoofd der gemeente" te veel lunches, dïneTs, soupers en .diversen" voorkwamen, waarbij hem verzocht werd deze „diversen' in het vervolg ook te wil len specificeeren. De burgemeester ant woordde» vele reizen te hebben moeten ma ken in verband met den steun aan den tuinbouw. Tijdens deze verhandeling werd van buitey met steenen tegen de ramen gegooid, zoodat de politie het plein voor het Raadbufg moest schoonvegen. RADIO-TELEGRAFISCH WEERBERICHT 21 September. Hoogste stand 769.9 te Blacksod. Laagste stand 744.5 te VardB. Verwachting: Zwakke tot matige, noorde lijke tot noord-westelijke, in het noorden westelijke wind. Gedeeltelijk bewolkt. Aan vankelijk weinig of geen Tegen. Kans op nachtvorst, vooral in het, zuiden. Weinig verandering in temperatuur overdag. MARKTBERICHTEN. Kaasmarkt Woerden. 21 Spet, Aanvoef 429 partyen. Pry zen: le kw. met r.m. ƒ2629, idem 2e kw. ƒ2124, zware ƒ30. Handel matig. S« klasse. Trekking ren Woenedeg 21 Sept. Hooge pryzen: 100.000.—; 10317 10.000.4489 1000.—: 2466 9250 9291 10230 400.—: 3023 5011 200.—: 516 5616 5992 20495 22866 100.—: 1282 8980 17024 20827 21240 Pryzen van 70. 169 225 462 666 760 810 916 927 1073 1074 1121 1292 1445 1656 1703 1768 1804 1844 1866 1971 2027 2344 2415 2578 2670 2702 2972 2994 8028 3128 3169 3368 3608 3720 4132 4210 4378 4412 4583 4697 4717 4722 4849 5136 6382 5397 5490 5519 5641 6622 5672 6664 6768 5770 5804 5947 5991 6253 6339 6909 7306 7324 7345-7393 7434 7640 7648 7792 7793 7818 8116 8239 8674 8609 8786 8818 9022 9151 9386 9934 10209 10435 10614 10640 10824 10832 10857 11195 11738 11964 11989 12007 12048 12162 12252 12265 12345 12472 12474 12624 12612 12801 13092 13298 13264 13463 13661 13710 14195 14404 14621 14727 14821 14927 15051 16371 15374 15518 16565 15694 15900 16017 16111 16441 16449 16467 16620 16626 16721 16943 17014 17677 17696 17882 17915 18089 18383 18881 18687 18833 18994 19047 19068 19132 19144 19307 19761 19808 19837 19895 20049 20064 20081 20193 20209 20307 20436 20588 20736 21087 21285 21323 21427 21433 21626 21636 21799 21896 21928 22122 22162 22471 22653 22692 22802 22868 22940 23264 23280 23312 23451 23684 23771 23856 23923' 23953 Nieten: 131 189 201 305 414 438 438 681 565 771 789 790 829 960 1006 1068 1077 1079 1082 1117 1168 1214 1221 1222 1228 1244 1304 1328 1335 1389 13948 1374 1509 1542 1552 1658 1777 1786 2056 2251 2289 2362 2308 2683 2724 2748 2819 2839 2861 2870 2919 3101 3102 3129 3261 3351 8402 3416 3430 3449 3590 3591 3626 3670 3862 3801 3910 3962 3993 4007 4011 4035 4049 4148 4334 4356 4395 4405 4455 4459 4460 4477 4492 4630 4639 4652 4666 4755 4772 4845 4847 4866 4889 4902 4919 5072 5100 6166 6205 5294 5318 5340 5348 5363 6394 5416 6559 6600 5666 5662 5683 5689 5711 5716 5780 5812 5836 5861 5944 5969 6055 6075 6087 6121 6142.6207 6234 6331 6483 6636 6688 6690 6607 6702 6769 6713 6746 6799 6955 7014 7019 7043 7069 7219' 7313 7849 74(94 7504 7533 7631 7671 7686 7804 7814 7889 7940 8094 8149 8169 8204 8268 8346 8394 8436 8469 8497 8507 8533 8608 8618 8697 8745 8829 8869 8894 8901 9002 9038 9065 9068 9071 9080 9098 9122 9222 9303 9340 9430 9463 9493 9626 9643" 9695 9709 9801 9918 9937 9967 10076 10086 10112 10116 10157 10192 10194 10210 10355 10359 10369 10396 10644 10681 10697 40717 10751 10786 10794 10869 1Ó882 10948 10949 11137 11176 11343 11406 11412 11434 11444 11500 11672 11763 11775 11821 11824 118631 11929 11980 12086 12127 12137 12152 12194 12203 12678 12581 12592 12749 12781 12744 12865 12867 12801 12926 12967 13032 13075 13086 13168 13208 13211 13292 13294 13303 13308 13419 13441 13475 1348,1 1^485 13609! 13529 13624 13682 13706 13720 4,3757 13761 13805 13845 13885 13968 13692 13993 14017 14042 14058 14078 14094 14184 14142 14245 14312 14325 14388 14457 14465 14565 14630 14639 14654 14659 14698 14761 14862 14980 14991 15074 16099 15116 16118 16138 15310 15313 15317 15408 15442 15471 16508 15530 16566 16567 15672 16585 16645 15678 15876 10008 16058 16105 16125 16147 16161 16188 16250' 16260 16269 16286 16299 16333 16338 16365 16436 16660 16705 16728 16793 16848 16869 16860 16868 16953 16961 16971 16989 17049 17106 17122 17123 17162 17181 17362 17405 17665 17604 17608 17646 17650 17742- 17785 17800 18051 18053 18056 18251 18352 18392 18435 18463 18473 18492 18500 18626 13543 18581 18602 18619 18677 18829 18855 18944 18951 18988 19069 19172 19175 19207 19267 19279 19284 19344 19406 19461 19475 19507 19616 19626 19683 19701 19705 19711 19766 19027 19861 19904 19943 20211 20289 20373 20412 20405 20434 20489 20518 20628 20685 20721 20720 20747 20774 20815 20912 20955 20976 21017 21077 21161 21154 21186 21218 21310 21351 21401 21460 21478 21667 21571 21688 21703 21739 21780 21785 21802 21822 21889 21909 22041 22074 22083 22188 22194 22253 22288 22326 22486 22445 22557 22619 22623 22695 22732 22790 22911 22941 22989 23094 23139 23227 23821 23407 23411 23469 23538 23686 23718 23737 23770 23785 23816 23836 23890 23911 23964 23990 RADIO-NïEfJWS. Programma voor heden. Hilversum 5.30 Concert door het Trio Willem Drukker 6 3o Radio Volksuni versiteit. 7.00 Vervolg Concert, 7.56 Herha ling 9.0 S.-beriohten8.Co Opvoering van .Goud", 8 30 Concert door het V.A.R.A - Orkest; 9.15 Opvoering van „De Weder waardigheden van Walker en Tropenduit"; 30 Vervolg concert 10.00 Opvoering van ,Hoe oud is Pegotty"; 10.10 Vervolg oon-, eert, 10.15 Nieuwsber.11.00 Gramófoon. Huizen: 5.00—6.00 Kinderuurtje; 6.00— .00 Chr. Liederenuurtje7.0O—7.15 Proefles Engelsch voor gevorderdon; 7.16—7.30 Spre ker A. Stapelkamp, 7 45—8.00 Nieuwsber 00 Uitzending van de feestelijk© herden king van het 60-jarig bestaan van de Haag- sche Chr Oranjevereeniging „Bijbel en Oranje; na afloop Nieuwsber., daarna tot 11.30 Gramofoon. RN WRDtTRIJOIN. De contracten geteekend. ZemUagsche te Amsterdam. Gistermiddag zyn volgens de Telegraaf de contracten geteekend tusschen hejt be stuur van de R.A.l. eenerajds en de iveeren Grolms en Hollander anderzijds, waardoor de voorloopige overeenkomsten, dié tus- sclien beide partijen bestonden, ten behoeve van het organiseeren van een zësduag- schen wielerwedstrijd van 18 tot 84 Novem ber het R.A.l.-gebouw, zijn bekrochUgd. De heer Groims vertrekt thans één dezer dagen naur -het buitenland, ten eande ds itoodige renners te engageeren, lp totaal zullen waarschijnlijk twaalf koppels aan den strijd deelnemen. DKAADLOOZE DIENST. Her riot en Paul Boncour naar Genève. GENEVE, 21 Mept. D© Franscbfe minister president Herriot is, vergezeld van Paul Boncour, zijn kabinetschef Marcel Ray au den Volkenbondsvertegenwoordjger te Pa rijs,. Massigh, te Genève aangekomen. Onmiddellijk na aankomst, had Her riot reeds een aantal besprekingen met hooge ambtenaren van het secretariaat van den Volkenbond, en met cÜep lioofdrappor- feur der ontwapeningsconferentie Ds. Benesj Even na 11 uur is het biireau der Ont wapeningsconferentie voor de eerste maal, na de onderbreking op 23 JiRi, weer bijeen gekomen. De openings zitting is geheim. Aan de zitting die ,wordt gepresideerd dcor Henderson, neemt Herriot piet deel. Van Durtschland is niemand verschenen. De werkgelegenheid in het Bouwbedrijf. De missive van den Minister. DEN HAAG, 21 Sept. Naar wy vernemen is het schryven van den Minister van Bin- nenlandsche Zaken inzake de vooraarden waaronder de Regeering bereid is de werk gelegenheid in het bouwbedrijf te bevorde ren en hulp aan de werklooze bouwvak arbeiders te verleenen, ook gezonden aan de Chr. Nat. Bouwvakarbeiders in Neder land, welke organisatie eveneens party is by de collectieve arbeidsovereenkomst in het bouwbedryf. WISSELKOERSEN. had gepleegd en de misdrijven waren ln dit seizoen niet tot de drie ten laste gelegde beperkt gebleven, ln totaal had verdachte ongeveer f lbU weggenomen. Voor de rest van het geld had hij kleeren gekocht. Nadat de benadeelden ais getuigeu ■waren gehoord heelt het O. M.# waargenomen door nir. J. F. Hoeffeiuian, er op gewezen, dat verdachte deze diefstallen gerurmen tijd achter elkaar heelt gepleegd, en dat het eenig motief was, dat verdachte wat ruuner wilde leven, dan zijn middelen hem veroor loofden. Het, O M. eischte 6 maanden ge vangenisstraf. De verdediger, mr, G. de Bakker, drong aan op een voorwaardelijke veroodeeling ADVBRTENTIEN. Getrouwd; J. C. VAN HEIJKOOP en M. L. F. BINNENDIJK. die, mede namens wederzijdsche fa milie, hartelijk dank zeggen voor de belangstelling bij. hun huwelijk onder vonden. Gouda, 21 Sept. 1932. Krugerlaan 39. Heden overleed zacht en kalm onze geliefde Man, Vader, Zoon en Broeder in den ouderdom van 41 jaar. Uit aller naam: Wed. RADIX-VERMEIJIaE N en E. RADIX ZONEN. De teraardebestelling zal plaats heb ben a.s. Zaterdag 's namiddags 2 uür vanaf Ridder v. Catsweg 154. Gouda, 20 Sopt. 1932. 20 Sept. 21 Sept. Officieel. Londen 8.64 8.64* JBerlyn 59.28% 59.28 Parys 9.75% 9.76% Brussel 34.52 34.52 Zwitserland 48.08 48.01 Weenen Kopenhagen 44.85 44.76 Stockholm 44.40 44.30 Oslo 43.40 43.40 New-York 2.49 2.48% Niet-officieel. Madrid 20.40 20.45 Milaan 12.80 12.78 Praag 7.37 7.37 STOOMEN VAN „DE PELIKAAN" GOUDA StoamerU en Verrerü Vanaf 1907. 10 TELEFOON 3000. RECHTZAKEN. De diefstal uit de kleedhokjes op Elf hoe ven. De 20-jarige kantoorbediende A. E. uit Bodegraven, gedetineerd, heeft voor de Rot- terdamsche rechtbank gisteren tereoht ge staan terzake dat hij in Augustus uit kiee- dingstukken, die opgehangen waren in kleed- hokjes van de zweminrichting „Ellhoeven" te Keeuwijk, geld heeft ontvreemd. Verdachte bekende cfe hem ten laste ge legde drie diefstallen. L'it. zijn verhoor bleek, dat hij ook in liet vorig zwemseizoen her- De bloedarmoede is de meest ver spreide kwaal van onzen, tyd. Het bloed bevat dan te weinig bloed lichaampjes, is niet gezónd genoeg om aan spieren, zenuwen en hersenen de vereisohte kracht tp geven. Het beate middel om het verzwak te bloed te herstellen is de Sanguinoee te gebruikén, die mot groote zeker heid de bloedarmoede overwint. Per flacon 2.—, 6 fl. 11.—, 12 fl. 21.— Verkrygbaar by Apothekers en Drogisten. NEDERLAiNDSOH FABRIKAAT. VAN DAM Co-, De Riemerstraat 2c/4. Den Haag. i BILLIJK OVER TE NEMEN wegens dubbele zaken: Ipleine goed beklante Desk. personeel aanwezig. Gebouw te huur. Brieven onder No. 3619 Bureau Goudsche Courant, Markt 31. 20 ROTTERDAMSCHE BESCHUITFABRIEK zoekt voor den alléénverkoop van haar prima Beschuit ol iemand die bij H.H. Winkeliers gK>ed is ingevoerd voor GOUDA en OMSTREKEN. 16 Br. fr. onder No. 3618 Bureau Goudsche Courant, Markt 31, Gouda. BON GRAAUIW's Uitg.-My. en Boekhandel te Amsterdam, Singel 80, is verkrygbaar voor de lezers van 'd© Goudsche Courant Beschroomdheid, Angst, Vrees, Verwarring en andere dergelijke toestanden en HUNNE DADELIJKE GENEZING doer EENÉ EENVOUDIGE METHODE van Dr. G. H. BERNDT. pNZE GENEESMETHODE verlangt niet de minste uitgave voor medicamenten, geheime middelen, werktuigen, kuren, reizen, verandering van woonplaats, hulp van anderen, electriseeren enz. Zij kan te allen tyde en overal worden toegepast, zonder dat iemand het bemerkt. Dit onmisbare boek, 158 blz., gebonden in keurige^ band, stellen wij voor de lezers, op dezen bon, in plaats 1.90 voor slechts 1.25 verkrygbaar, franco naar alle plaatsen in Nederland, na ontvangst van postzegels, postwissel of op Giro 70310. Wanneer op postwisselstrook of girobiljet vermeld wordt „Goudsche Crt", behoeft deze bon niet te worden opgezonden. 60 KERMISVERMAKEN. OMELIJM BEOPcXQ Hl tfi mtt 15 S*pt 2 12 «ar Entree 50 CENTS Na 6 uur 25 CENTS, met tuinbezoek. Kinderen beneden 12 j altijd 15 ets' OBER BAYERN. Inxnng alléén Diergaardelaan. DONDERDAG en ZATERDAGAVOND voor iedereen 15 cents. Rijwielstalling met verzekering, by den Ingang.

Goudsche Courant | 1932 | | pagina 2