ING HERFSTSEIZOEN VERKADE Hoofdvertegenwoordiger ROTTERDAM K. HOOGSTR. 5 SCHORTEN van LOEVE C. J. J. LOEVE blik fl. l.oU HERINNERING J GOUDSCHE VRAAGBAAK 1932-1933 Laatste Berichten. Beurs van Amsterdam. laten aanbesteden en niet in eigen beheer te doen uitvoeren. Door de beslissing van deze organisatie, waarvan de meerderheid der patroons deel uitmaakt, is de totstandkoming der nieu we o\er.-enkoni8t, behoudens het referen dum van den Algemeeneu Nederlandschen llouwvakarbeidersbond, thans een belang rijken f-tap De Nederlandsohe Bond van werkgevers m hotel-, restaurant-, café- en aanverwante bedrijven Horeeaf Houdt in Rotterdam in Tivoli zijn bondsdag. Gistermorgen heeft de algem. bestuurs raad er vergaderd Des middags is de bonds dag geopend, welke vandaag wordt voortge zet. Gisteravond was er een feestmaaltijd in Bristol, met een soidée dansante daarna. Vandaag gaan de deelnemers met hun dames per auto van het Beursplein naar de fabriek van de firma Van Nelle, om die te bezichtigen. De directie biedt hun een Hol- landsche koffietafel aan. Na een rondvaart ■loor de havens, wordt een bezoek gebracht aan de Datoeraa. tan den Rotterdamsehen Lloyd, waar de directie thee zal aanbieden. Des avonds maaltijd in Weimar, na afloop sóirée dansante. Zaterdag wordt een bezoek gebracht aan Waalhaven. Et zal daar gelegenheid zijn, tegen verminderde prijzen huiswaarts te vliegen naar Amsterdam. Groningen, Twen te, Haamstede. Vlissingen. Tilburg. Eind hoven, Venlo, Maastricht. Arnhem en Soes- terberg. „B«bel en Oranje". 60-jarig bestaan eener bekende Haag- Dt> Haagaclie Chr. Oranje Vereniging ..Bijbel ca Oranje hield Woensdag ter ge legenheid van haar 60-jarig bestaan een di uk bezochte receptie in De Twee Steden Palace. Verschillende bloemstukken waren toege zonden. Namens H. M. die Koningin-Moeder bracht haar particulier secretaris, S. Sixma baron van Heemstra. de gelukwenschen van H. M. aan het juli loerende bestuur over. Vervolgens kwamen nog vele autoriteiten hun gelukwensohen aaribiedieu, onder wie generaal Weber, dr. J. C. Loder, oud- piesident Int. Gerechtshof, jhr. mr, van Ascdi van Wijck, secretaris-generaal depar tement van Financiën, luitenant-kolonel Heins. commandant van politietroepen, generaul-majoor J. C. Koster, van het Ned.- lnd. leger, kolonel Fabius, inspecteur der Cavailerie, luit.-gen. b. d. van Terwisga, oud-commandant Veldleger, baron Bentmck la stalmeester van H. M. Ter Pelkwijk en de heer het Haagsch Comité voor Volksfeesten, de heer Robin, van het Kabinet van den bur gemeester kapt.-adj. Oosterink, nament den Gouverneur der Residentie, kapt. Reeser, namens den chef van den Generaten Staf. mr. Cohen Stuart, namens de Haagsahe afd. van het Alg. Ned. Verbond, en nog vele anderen, verder vertegenwoordigers van diverse vereenigingen. H. K. H. Prinses Juliana had telegrafisch haar gelukwenschen doen toekomen. Voorts waren er telegrammen van Staatsraad! mr. Schokking en oud-minister mr. Bijleveld. Minister Deckers, oud-minister van Dijk en het Eerste Kamerlid jhr. mr. De Gijse- laar, oud-'burgemeester van Leiden, hadden brieven van gelukwensch gezonden. Gisteravond was in de Groote Kerk een door muziek en zang opgeluisterde herden king^ samen kornet belegd. De bijeenkomst werd bijgewoond door H. M. de Koningin. Z. K. H den Prins en H K 11 de Prinses niet bun gevolg. De vorstelijke personen werden aan den ingang door een commissie van ontvangst verwel komd en naar de Hofbank geleid. Onder de verdere aanwezigen werden op gemerkt minister Donner. de vice-president van den Raad van State. Graaf van Lynden van Sandenburg, de burgemeester van 'a-üravenhage met den gemeente-secretaris, vele leden der Hofhouding van H. M. de Koningin, luitenant-generaal jhr. W. Köeil. commandant van het Veldleger, gouverneur der residentie en vele andere opper- en hoofd-offieieren. verschillende Haagsche pred ïkanten en bestuursleden van Zuster verenigingen Verbond van Nederl. Werkgevers. De algemeene vergadering. Hot Verbond van Nedeildndsciie Werk gevers heeft gisterochtend, onder voorzitter schap van den lieer H. P. Gelderman CMzn. in de vergaderzaal Concordia van de N V. Vereenigde Koninklijke Papierfabrieken der firma Van Gelder en Zonen, te Velsen, een druk bezochte algemeene vergadering ge- heeren: H. Tieleman, J. Hamburger en J Duy vis. Na eenige discussie werd het jaarverslag vastgesteld. De heer F, C. Stork bracht daarbij een woord van buide aan liet bestuur en het bureau van het Verbond. Hierna was aan de orde de verkiezing van 6 nieuwe be stuursleden, ter vervulling van de vacatures ontstaan door liet periodieke aftreden van de lieeren: dr. G. C. A. van Dorp, ir. W. H. van Leeuwen, ir. A. de Kanter, S. M- D. Valstar en dr. A. C. van Kossem en door tusBchentojdsohe aftreding van den heer T. L. Koning. Het bestuur stelde voor de benoemen in de vacature-van Dorp: J. Heringa, direo teur van de N.V. van Cranenburgh en He ringa'» Sajetfabnek te Leiden; in de vaca ture-van Leeuwen, ir. W. H. van Leeuwen (bij het bestuur ,was n.l. een verzoek van meer dan 50 leden ingekomen om ingevolge art. 12 dei Statuten tot. herkiezing van den heer van Leeuwen te besluiten)in ae va- oature-de Kanter: ir. H. C. Wesseliug. di recteur van de N.V. Kon. Maatschappij ,.De Schelde", te Vlissingen; in de vaca- tu:e-ValstarH A. CrommeBn, directeur der N.V. Rotterdamsclie Lloyd te Rotter dam in de vacature-vah Hbssem: dr. H. P. Heineken, oirecleur van Heineken's H.er- brouwerij N.V. te Amsterdamiu de vaca ture-Koning B. A. I'ouli Wilkens, direc teur van de N.V. Stroostof- en Papierfabriek Pho^ni* te Veendam. Op voorstel van den heer Haex werden deze leden bij acclamatie gekozen verklaard De algemeen voorzitter bracht den afge- treden bestuursleden dank voor hetgeen zij gedurende de vier jaren, dat zij in het be stuur zitting hebben gehad, iu het belang van het Verbond hebben verrioht en heette de nieuw gekozen bestuursleden welkom, waarbij hij de hoop uitsprak, dat hij met hen even aangenaam zou mogen samenwer ken als hij zulks met de afgetreden en had gedaan. Vervolgens werden de balans en de reke ning en Verantwoording van liet Verbond over 1931 vastgesteld en werden benoemd tot leden van de Rekeningscommissie tot het nazien van de balans en d« rekening en verantwoording over 1932, de heerenjhr. C C. Röell, J. C. Redelé Jr. en ir. S. H. Stoffel, en tot plaatsvervangende leden K. H. Tusenius. ir. A. J. F. Beuker en prof. Is. de Vooys. Overeenkomstig het voorstel van het be stuur werd daarna de contributie-grondslag voor het volgend jaar vastgesteld. In ver band met de tijdsomstandigheden had het bestuur gemeend d£n verlaging van 10 pet. te moeten vooraffellen. De. vergadermg ging met deze voorstellen accoord. Na afloop der vergadering gebruikten de leden in twee groepen een koffiemaaltijd in het gebouw Concordia en in het Casin# van de Kon. Ned. Hoogovens en Staalfabrieken N.V. te Velsen. Verder dtond voor den middag óp het program een bezoek aan de nieuwe Centrale van het Prov. Elektriciteitsbedrijf van Noord-Holland en aan de Cementfabriek van de Kou. Ned. Hoogovens- en Staalfa brieken N.V. In verband met den beperkten tijd moes ten de leden zich in twee groepen verdee- len. welke deze bezoeken tegelijk brachten. Na afloop had een officieele ontvangst plaats door het gemeentebestuur van Velsen waarna de Velsener leden van het Verbond een thee aanboden in het park Velserbeek. De gemeenschappelijke maaltijd werd te Bloem end aal gehouden. Toen hij zijn straf, in verband met deze laatste zaak, uitzat in de bijzondere strafge vangenis te Scheveningen, heeft hij opeens bekend, den moord op Msrietje van Os te hebben gepleegd. Ook tegenover de Rotterdamsclie politie cn den rechter-commissaris hield hij zijn bekentenis vol. Hij is daarop in het huis van bewaring te Rotterdam opgesloten. Het verdere onderzoek berustte bij den rechter commissaris. mr. Van Oosten Slingelundt. Naar het blad verneemt,, is dit onderzoek thans zoover gevorderd, dat binnenkort deze zaak voor de rechtbank te Rotterdam zal kunnen dienen. Een vrouw in de vlammen omgekomen. Bij een boerderij brand. Gistermorgen, is aan de Lange Lilie bij Lemmér een boerderij, bewoond door den veehouder H. Haven, afgebrand. In de vlammen is de ruim 40-jarige huishoudster A. Kooprnans omgekomen. Huis erf inboe del gingen geheel verloren. De oorzaak is Nader vernemen wij. clat d6 brand ont stond omstreeks vier uur in dén morgen, terwijl de boer zich in het land bevond om te melken. Het vuur greep met groote snel heid om zich heen. zoodat in korten tijd de boerderij geheel afbrandde. De huishoud ster A. Koopman, afkomstig uit Lemmer. Lig bij het uitbreken van den brand nog te bed. Vermoedelijk heeft zij nog getracht te vluchten, want. toen men haar ging zoeken, vond men het bed leeg. Om elf uur gister morgen werd baar geheel verkoolde lijk ia de overblijfselen van de schuur gevonden. Zij schijnt op haar vlucht door den rook bevangen te zijn en is toen in de vlammen omgekomen. RADIO-NIEUWS. Programma voor heden. Hilversum: 5.0o Concert door het V.A.R A.-Orkest 5.45 Voordracht door Ro- lien Nui.iaii; 6.00 Orgelconcert; 6.30 Mevr. B. Buising van Besouw over: ..De vredes- i taak der Katholieke kerk"; 6 45 Orgelcon- eert7.üo Toespraak voor 't Com. ter beh. j van de alg. bel. van Overheidspersoneel door W. Luberti; 7.15 Concert door hét V.A. j RA.-Orkest; V.P.R.O. 8.00 Catechisatie. Spreekster mej. Dr. N. A Brufning. 8.30 Concert, 9.00 Cursus. Spreker: Dr. J. A. de j Koning. 9.30 Concert; 10.00 Nieuwsberich ten. 10.15 Voordraohl uit eigen werk, „Uit open Vensters' door Ds. A. L. Broer; 10.45 GraniofoonV.A^.A 11.00—12.00 Gramo- foon. Huizen: 5.0QMi 00 Concert door het K.R.O.-Kunstenserbble6.00—6.30 Landbouw halfuurtje. 6.30—Vervolg concert; 7.1C -7.30 Causerip dóór C. Bakker, commissa ris van politie tè Amsterdam. 8.05—11.00 Concert door het&k.R.O.-Salonorkest9.15 .00*12. GEMENGDE BERICHTEN. Ernstig auto-ongeluk bij Baarn. Een heer en een dame uit Utrecht Nieuwsher. :2.Qo Gramofoon. iter^r/ AKEN; Aan de bestuurstafel hadden ter weers zijden van don algemeen voorzitter pTaats genomen de commissaris der Koningin in Noord-Holland, jhr. dr. A. Röell en de bur gemeester van Velsen, mr. J. Rambonnet. Bij den aanvang der vergadering heette de algemeen voorzitter de aanwezigen har telijk welkom, in het bijzonder dten commis saris der Koningin en den burgemeester, alsmede de beide oud-glgemeen voorzitters van het Verbond, de heeren dr. F. G Wal ler en dr. ir. J. A. Kalff. Na zijn openingsrede wer<i op voorstel \un den algenieenen voorzitter, onder ap plaus der vergadering, besloten het volgen- dé telegram te zenden aan H. M. de Ko ningin: .Bij den aanvang van do jaarlijksohe algemeene vergadering, veroorlooft het Ver bond van Nederlandsche Werkgevers zich Uwe Majesteit als Hoofd van den Neder landschen Staat zijn eerbiedige hulde te brengen en Haar de verzekering te geven van zijne verknochtheid aan het Huis van Oranje." Na vaststelling van de notulen der vorige algemeene ledenvergadering, werden tot leden van de nptulencommiseie benoemd de Gisteravond laat, omstreeks half twaalf i? te Baarn een ernstig auto-ongeluk ge leurd. Op dat tijdstip reed nabij Pijnen burg een geheel nieuwe auto komende van af den betonweg vermoedelijk door slippen met volle vaart tegen een links van den weg gelegen boom. In de auto waren de her R uit de Buys Balotstraat te Utrecht en een dame gezeten. Beiden werden be wusteloos en zéér ernstig gewond opgeno men en per Roode Kruis ziekenauto uit Soest naar het ziekenhuis te Baarn ge bracht. De moord in den Blijdorppolder te Rotterdam. Eindelijk de oplossing van het drama? Naar de N. R. Ct. verneemt, is de moge lijkheid thans groot, dat bet raadsel betref fende de geruchtmakende zaak van den moord in den Blijdorperopledr te Rotterdam eindelijk zai worden opgelost. Zooals men zich zal herinneren, is in dien polder op een avond in October 1929 een jong meisje, Marietje van Os uit de Coolschestraat vennoord gevonden, nadat zij door een tot dusver onbekend gebleven man op de fiets was meegelokt. Hèt onderzoek was tot zekere hoogte vastgeloopen, vooral ook dooi de omstandigheid, dat men voor een groot deel moest afgaan op de verklaringen van een aantal minderjarige getuigen. Indertijd heeft de politie een aantal per sonen aangehouden, die verdacht werden iets met deze zaak uitstaande te hebben. Een van deze menuettenzekere H., tegen wion veel verdenkingen bestonden, moest na afloop van den daarvoor gestelden ter mijn weer in vrijheid worden gesteld, om dat van de aanwijzingen geen aaneenslui tend geheel was te maken. Bovendien kreeg men sporen, die in een andere richting duid den H is sindsdien veroordeeld wegens een zedennii?drijf waarbij een minderjarige waR betrokken gepleegd op een terrein aan de Waalhaven in Rotterdam, en nadat hij weer in vrijheid was gesteld, heeft hij een soortgelijk misdrijf in het Noorden van ons land gepleegd. Ook deswege is hij ver- Een ernstig ongeluk te Ouderkerk a. d. IJssel. Gisteren heeft nog terechtgestaan de 37- jarige scheepsmaker W. S. te Ouderkerk a. d. IJssel, wien teri laste was gelegd, dat hy by z(jn werkzaamheden op 15 April op het dak van zyn woning, niet voldoende zorg heeft gedragen, dat een yzeren bal, die hy gebruikte, niet naar beneden kon vallen, doch integendeel zoo onvoorzichtig is te werk gegaan, dat de bal uit een zak is ge rold en van bet dak gevallen, waarby deze is terechtgekomen op het hoofd van het 4- jarige meisje W. Dekker, dat daarby zoo danig is gekwetst ,dat de functies van rechterbeen, rechterarm en van de spraak waren gestoord. Verdachte gaf de feiten toe, doch ontken de dat hy onvoorzichtig was geweest. Het was verdachte's bedoeling den schoorsteen te vegen en daartoe had hy een yzeren bal van ongeveer 3 K.G. mee naar het dak ge nomen. Die bal was geborgen in een zak en nu is deze bal door een scheur in dien zak naar buiten gekomen en van het dak ge rold. Verdachte zegt nog, dat de vader van het meisje tegen hem gezegd had kort na het ongeval Het is een ongeluk geweest en het had ons allemaal kunnen overkomen. Dr. Montagne, die het kind in de Wijk verpleging te Gouda heeft behandeld, ver klaarde, dat het meisje op 31 Mei was ont slagen. Het was toen zoo goed als genezen. Het been functionneerde weer en het is best mogelyk, dat alles nog geheel in orde komt. De getuigen J. 'Smit en L. A. v. d. Vel den hadden het ongeluk zien gebeuren. Het kind zat op het voetpad, dat op ongeveer twee meter afstand van verdachte's huis is gelegen. Zy hadden den kogel van het dak zien rollen, doch zy konden niet verklaren hoe het mogelijk was, dat dit voorwerp op twee meter afstand van het huis neer kwam. Vermoedelijk is de kogel op den rand van de goot gestuit. De vader van het meisje verklaarde, dat zyn dochtertje nog niet geheel hersteld is. Wel kan zy weer loopen, doch eenige vin gers van haar rechterhand kan zfl nog niet gebruiken en ook is haar spraak nog wat belemmerd. Getuige heeft eerst aangifte van deze zaak gedaan, toen verdachte niet bereid bleek de doktersrekening te betalen. Verdachte beriep zich op onmacht, doch ge tuige- weet, dat verdachte in zijn eigen huis woont en dat hy dus niet onmachtig is een bedrag van 56 te betalen. Verdachte zegt hierop, dat het geen on wil maar onmacht is. Op het huis rust een zware hypotheek. Het O.M. waargenomen door mr. J. F. Hoeffelman meent, dat verdachte's schuld bewezen is. Hy heeft niet voldoende voor zorgen genomen om te voorkomen, dat de kogel kon wegrollen. Het O.M. eischt 14 dagen hechtenis. STABSNIEUWS. GOUDA, 23 Sept. 1932. Kasgeldlecning. Voor het vierde kwartaal 1932. Evenals voor vorige kwartalen, stellen B. en W. ook thans den Raad wederom voor, om te besluiten tot het opnemen van kas gelden, en wel voor het vierde kwartaal van 1932. Eveneens ware wederom te besluiten, zoo noodig de effecten van de gemeente, haar bedrijven, diensten en instellingen, aan den geldgever in onderpand te ver strekken. Vaste aanstelling onderwijzeres openbare school voor buitengewoon lager onderwijs mej. J. Langcveld. Bij Raadsbesluit van 1 September 1931, werd tot onderwijzeres aan de openbare school voor buitengewoon lager onderwijs voor een proeftijd van een jaar benoemd, mejuffrouw J. Langeveld, met ingang van 1 October 1931. Op grond van gebleken bekwaamheid, stellen B. en W. voor in overeenstemming met de adviezen van het hoofd der school en den inspecteur van het buitengewoon la ger onderwijs, genoemde leerkracht vast aan de school voor buitengewoon lager on derwijs te verbinden, met ingang van 1 Oc tober 1932. Continuatie leeraar gymnasium M. Cohen. Onder overlegging van de daartoe strek kende aanbeveling van het college van cu ratoren by het gymnasium, stellen B. en W. voor den heer M. Cohen te Rotterdam, als leeraar in het Hebreeuwsch aan het gym nasium voor het schooljaar 1932/1933 te continueeren, voor het geven van vier les uren per week of zooveel lesuren minder of meer als later moodig mochten blijken te zijn. Medewerking ex-art. 72 L. O.-wet Geref. schooi. Zooals den Raad bekend is, is nog steeds geen uitvoering gegeven aan zyn besluit van 15 September 1930, tot uitbreiding der gereformeerde school in de Keizerstraat, omdat nog niet de beschikking is verkregen over den daarvoor benoodigden grond. Hangende deze zaak heeft nu het school bestuur besloten het gymnastieklokaal als leslokaal in gebruik te nemen. Ten behoeve van de inrichting van dat lokaal vraagt het bestuur de medewerking van den Raad, krachtens artikel 72 der Lager Onderwijswet 1920, waartoe B. en W. adviseeren. Een verkeersverbetering. Aankoop opstal Nieuwe Veerstal 2. De gelegenheid heeft zich voorgedaan om, ten behoeve van de verkeersverbetering aan de Oosthaven (hoek Nieuwe Veerstal) den opBtal van het perceel Nieuwe Veer stal 2 aan te koopen. Dit perceel werd n.l- door de gemeente krachtens raadsbesluit van 17 Maart 1926 tot 3d Mei 1956 in erfpacht uitgegeven aan de Reederjj Esta fette v.h. J. A. Montijn, die het erfpachts- recht overdroeg aan H. Leeuwenhoek te Gouda. Deze bracht het huis met erfpachtsrecht in openbare veiling, bij welke gelegenheid het namens de gemeente werd aangekocht voor 400.terwijl de veilingskosten etc. 47.20, loopende lasten 37.98 (waaronder 32.67 wegens restitutie van canon) bedra gen. Aangezien B. en W. het voor de gemeen te, dit vooral in verband met d,e verkeers verbetering, van belang achten, dat dit per ceel weer geheel te harer beschikking komt, stellen zij voor, tot aankoop te besluiten. Verstrekking van brandstoffen aan werkloozen. In de Raadsvergadering van 29 Augustus j.l. werd om advies in handen van B. en W. gesteld een adres van het bestuur der af- deeling Gouda van de Onafhankelijke Socia listische Party, houdende het verzoek te be sluiten, ingaande 1 October a.s. tot 31 Maart 1933, volgens de regeling van het afgeloopen winterseizoen, aan de werkloo zen brandstoffen of brandstoffentoeslagen te verleenen. By mededeeling van 20 November 1931, hebben B. en W. den Raad in kennis gesteld met de bij besluit van 19 November 1931 in de steunregelingen voor werkloozen en voor criaiswerkloozen aangebrachte verbeterin gen, welke op 17 November 1931 de ministe- rieele goedkeuring hadden verkregen. Een dezer verbeteringen betrof de invoe ging van een nieuw artikel 8a, luidende: „Gedurende de winterperiode, door B. en „W. te bepalen, in verband met de weers- gesteldheid, wordt de uitkeering krachtens „de steunregeling verhoogd met een brand- „8toffentoeslag van 1.per gezin per „week." Uit het bovenstaande blykt, dat alhier reeds geregeld is, wat adressant verzoekt te bepalen. De Kleiwegsbrug zal verbreed worden. Nu de werkzaamheden tot herstel der Kleiwegsbrug zyn aangevangen, de brug van het oude dek is ontdaan en een onder zoek naar constructie en samenstelling meer doeltreffend kon worden ingesteld dan tevoren, is door deskundigen gebleken, dat deze constructie van zoodanigen aard is, dat zonder eenig technisch bezwaar, ook het ry- dek der brug verbreed kan worden. Waar het B. en W. toegestane crediet vol doende is om in de herstelwerken ook op te nemen een verbreeding van het rydek imet 1 M. en behoud van trottoirs aan weerszyden van 1.40 M. breed, hebben zij opdracht gegeven tot de uitvoering van het daarvoor noodige werk. Zy meenen toch, dat zy de gelegenheid, om het verkeer over deze brug meer te verbetexen, niet voorby mogen laten gaan. Deze verbreeding van het r(jdek zal toch zonder het voetgangers verkeer te schaden, de mogelijkheid openen, dat op de brug 2 voertuigen elkander onge hinderd zullen kunnen passeeren. Werkverschaffing. De voormalige ijsbaan wordt bouwterrein. De werkzaamheden, welke ingevolge raadsbesluit van 81 Maart 1932, voorstel no. 52, thans in het stadsdeel „De Korte Akke ren" in werkverschaffing worden uitge voerd, naderen haar voltooiing, waarom B. en W. naar een nieuw object voor werkver schaffing hebben uitgezien. Z(j meenen dit gevonden te hebben in het ophoogen van een aan de gemeente in eigen dom toebehoorend stuk uiterwaard, gelegen langs de rivier de Hollandsche IJssel, tus- schen, den Watertoren en het terrein van de Bataafsche Import Maatechappy, en eenige jaren als ysbaan gebruikt De om deze uiterwaard gelegen zomer- kade is enkele jaren geleden doorgebroken en met het oog op de geringe waarde van het terrein is om de in verhouding daartoe hooge kosten van herstelling tot nog toe Als werkverschaffingsobject hebben zy echter nu aan de beoordeeling van den Mi nister van Binnenlandsche Zaken onderwor pen een plan tot ophooging van deze uiter waard tot op kruinhoogte van Schielands Hooge Zeedyk. Over een lengte van circa 420 M. zal het terrein, dat ongeveer 120 M. breed is, moeten worden opgehoogd tot ge middeld 4.10 M. plus N.A.P., waarvoor 230.000 M3. zand noodig zal zyn; voor af dekking met klei en keien is voorts nog ma teriaal noodig. In totaal zal naar raming 86.000.-— voor materialen moeten worden betaald. Honderd werklooze arbeiders zul len gedurende een jaar by dit werk kunnen worden tewerkgesteld en aan loon ontvan gen rond 128.500.—. Voor verdere bijzon derheden verwyzen zy naar de ter visie ge legde teekeningen en begrooting van kos ten. Met de kosten voor uitvoering, controle door de Heide-Maatschappy en de bedrijfs kosten voor Gemeentewerken zal naar ra ming een -bedrag van rond 237.000.— voor dit werk moeten worden uitgegeven, welk bedrag voor dit buitengewoon werk uit den kapitaaldienst zal moeten worden betaald en, voorzoover het overschrydt het rijks subsidie «in de loonen, door geldleening moe ten worden gedekt. By schryven van 14 September j.l. heeft de Minister van Binnenlandsche Zaken be richt bereid te zyn een subsidie van 75'. te verleenen i" de loonen, rentezegels, re genverlet en ziektepremie, mits dit werk in eigen beheer wordt uitgevoerd en voorts onder dezelfde voorwaarden, als verbonden zyn aan het subsidie voor het werk in „De Korte Akkeren". Dit subsidie kan op rond 96.500.— worden geraamd, aoodat ten laste der gemeente zal blyven een bedrag van rond 140.500.—. Het komt B. en W. overbodig voor den Raad een uiteenzetting te geven van de moreele en financieele belangen, welke voor de talryke werkloozen in deze gemeente uit deze werkverschaffing zullen voortvloeien. De gemeente zal zich daarvoor offers moe ten getroosten, welke zy in normale tyden zeker niet zou brengen. Tegenover deze financieele offers staan evenwel ook eenige voordeelen. In de eerste plaats noemen zü het algemeen belang, dat wordt gediend door werk te verschaffen in plaats van de steunverleening; voorts wordt de post steunverlening door deze werkverschaf fing ontlast met rond 50.000.—, berekend op een basis van f 10.— gemiddelden steun per week van 100 werkloozen; ten slotte zal het thans vrywel waardelooze terrein een bezit gaan vormen, waarvan de gemeente in de toekomst wellicht een behoorlyke rente zal kunnen trekken/Voor industrie-terrein gelegen onmiddellyk aan groot vaarwater, dichtby de nieuwe Gouwesluis mag daarop worden vertrouwd, terwyi ook voor woning bouw een gunstig gelegen terrein ontstaat; het terrein met een oppervlakte van «"ond 5 H.A. zal na aftrek van het rijtasnbsidie en de kosten van steunverleening voor rond 90.000.— op de gewenschte hoogte zü" gebracht. Met het oog op den gewenschten spoed brengen zü deze plnnnen ter kennis van den Hand met het voorstel te besluiten hen machtiging te verleenen tot uitvoering daarvan de noodige maatregelen te treffen Allereerst zal danrtoe noodig zijn te trach ten een geldleening tot dekking der vo«' rekening der gemeente blüvende kosten te gaan. Het raadsbesluit zal de goedkeuring v» Ged. Staten moeten hebben verkregen u- vorens tot verdere uitvoering van dit pt» kan worden overgegaan. Het beginselbesluit van den Raad zullen B. en W. noodig hebben om de vow- bereidingen te treffen. Wil het nieuwe wer« kunnen worden aangevat op het oogen» dat de thans in uitvoering zünde we* afloopen, dan zal met bekwamen spoed de verdere voorbereiding moeten worden gewerkt. Op een beslissing in de eerst"^ gende vergadering van den Rand dring B. en W. daarom aan. Laatste Volksconcert Het Sted. Orkest, directeur de heer Fabriaan, geeft Zondag 25 Sept. des 4 uur het laatste concert in dit seizoen, het Houtmanplantsoen. Het programma luidt als volgt- 1. Im Zigeunerlager, MarschM. 2. Dichter und Bauer, Ouverture ..- 3. Donausagen Wals r Meyerbeer. 4. Marche aux Flambeaux G. Mey 5. Intermezzo uit de Opera "CpVa giii. Rusticana, PrM^. 6. Fantasie Tannhauser n- goUtf. 7. EI Capitan, Marsch No. 8, 4 en 6 op verzoek. Bij voss Amsterdam - Den Haag - Arnhem Maandag 26 September a.s. hoopt de Heer H. v. d. KEMP zyn 50-jarig jubileum te herdenken o(j de Fa. J. J. VERDRIES (W. Maree v/h P. Maree) Raam 222. Receptie: 10.30—11.30 Raam 222. GARNALEN- en VLEESCHCROQUETTEN 15 cent per stuk. A. J. OPSTELTEN, Telef. 3082 zyn bekend als: WASOHECHT. Eigen fabrikaat en toch niet duurder. Daarom alleen al naar GOUWE 145, t.o. de Turfmarkt. SpÜEverttrlnqiitorinqcn U ndê 100 Ju Bullrldt-Zout TtbUjUn i. 0^5 1. l^o. Sl*ckU uhl 1* bUuwo torpakking mat het portrait tu don altrlnda*. ■onatcra gratia an franca <L vartaganwoordlgSr U zult verrast zijn doO0 het geurige aroma ert den heerlijken, pittigen kruidenjmaakouder, wets lekker en bros. Eet ze ook eens op dé boterham. In alle goede kruideniers- en comesti. bleszaken verkrijgbaar. Per 3 ponds 1 1 Spaarinstelling vraagt voor directe indiensttreding,'"net, betrouwbaar persoon, als HOOFDVERTEGENWOORDIGER in GoAfta en Omstreken. Salaris plus provisie. Zonder goede referenties onnoodig te solliciteeren. Brieven onder no. 3650 Bureau Goudsche Courant, Markt 31. 16 Verreweg het grootste aantal der ter verbetering of aanvulling uitgezonden opgaven voor de kwam verbeterd en aangevuld by ons terug. Ei' ontbreken er echter nog. Deze week is er nog gelegenheid tot inzending; de op Zaterdag 24 dezer e.v. niet ingekomen opgaven worden ongewijzigd in de nieuiwe uitgave overgenomen. De Uitgevers A. BRINKMAN ZOON, Markt 31. Najaarspaardenmarkt. Op Vrydag 21 October a.s. zal op de Markt de najaarspaardenmarkt worden ge houden. Bekroningen. By de onlangs gehouden fotowedstryden van den Bond van Nederlandsche Amateur- Fotografenvereenigingen, behaalde de Ama teur Fotografenvereeniging „Gouda" een eersten prys in den lantaarnplaatjeswed- strjjd en een tweeden prys in den wedstryd «portretten". Voorwaar een kranige prestatie voor deze zoo jonge vereeniging. Poiitiediploma. Te Amsterdam is geslaagd voor het po iitiediploma de heer G. J. Spaans alhier. Algemeene vergadering Liberale Kiesvereeniging. De afd. Gouda van de Liberale Staats party „de Vryheidsbond" houdt een leden vergadering op Donderdag 29 September a.s. des avonds te 8W, uur in een der boven- f zalen van de Soc. „de Réunie". Aan de orde komt o.m. een bespreking over de a.s. verkiezing voor de Tweede Ka mer en de wintercampagne. Agenda. 23 Sept. 7V4 u. Geb. „Tot Heil des Volks" De heer C. Faas oud-Geref. prediker van Oostzaan. 23 Sept. Nederl. Centrale Reddingsbrigade: Laatste oefenavond in dit seizoen. Dames 7 uur, heeren 8 uur. 28 Sept. Nieuwe Schouwburg Wiener Ope rette „Die Blume von Hawaii". 29 Sept. 8 uur Soc. „Ons Genoegen" Bridge drive voor de leden en hunne dames. 29 Sept. 8Vi uur Soc. „de Réunie" Zaal I, Ledenvergadering Lib. party „de Vry heidsbond". UIT DEN OMTREK. HAASTRECHT. Propaganda-avond. Voor een vry goed bezette zaal werd in het Sportgebouw „Ooncordia" vertoond de Propaganda-film „Waar een wil is, is een "eg", welke vertooning plaats vond op ttit- ftoodiging van de plaatselyke T.B.C.-com- missie van het Groene' Kruis. De film werd °p onderhoudende en leerryke wyze toege licht, terwyl een tydens de pauze gehouden collecte ruim 40.opbracht. Tol Steinsche brug. De onderhandelingen inzake overname van den tol op de Steinsche brug alhier zyn afgesprongen, daar de daarby betrokken lichamen niet tot overeenstemming zyn ge komen. Voorloopig blyft de tol dus gehand- Vleegchkeuring. Door den vleeschkeuringsdienst werden een tweetal varkens in de gemeente Vlist voor de consumptie ongeschikt bevonden en onder politietoezicht onbruikbaar gemaakt. Aanryding. De luxe auto van den heer A. Q. te Gou da werd op den zuider IJgseldyk door een in Boven-Haastrecht door een andere auto zoodanig aangereden 'dat de kraanwagen van de Fa. Zevenhoven het voertuig moest wegsleepen. De inzittenden kregen geen let sel, terwijl de schade onderling geregeld werd. SCHOONHOVEN. In de raadsvergadering van 29 Aug. heeft de heer C. Peerbolte gevraagd naar de positie die de oud-wethouders, de heeren H. A. Schreuder en G. J. Niekerk in de restauratie-commissie innamen. De burge meester zegde een onderzoek toe. Thans stellen B. en W. den raad voor, aan ge noemde heeren eervol ontslag te verleenen en in, hun plaats nieuwe leden te benoemen. De beide heeren zyn van meening, dat zy eertyds niet krachtens hun wethouderschap, doch als personen hun plaats in de genoem de commissie hebben ingenomen. WADDINXVEEN. Rijden zonder licht. De zon gaat in de^ loop van de volgende week onder ongeveer te 6.48 uur. In ver band daarmede zullen rywielen en motor- rytuigen des namiddags te 7.18 behoorlyk van licht moeten zyn voorzien. Gevonden en verloren voorwerpen. Gevonden: eenig geld en een rozenkrans. Verloren: zak erwten, portemonnaie en portemonnaie met inhoud. Begrooting 1933. De begrooting der plaatselyke inkomsten en uitgaven voor het dienstjaar 1933 is op de secretarie der gemeente voor een ieder ter lezing nedergelegd *en in afschrift, tegen betaling der kosten, algemeen verkrijgbaar gesteld. Keuring Dienstplichtigen. In November en December a.s. zal de herkeuringsraad in eenige gemeenten zit ting houden. De gelegenheid om in die zit ting een geneeskundig onderzoek te onder gaan, kan worden gegeven aan ingeschre venen, voor den dienstplicht, die nog niet by de land- of de zeemacht zyn ingelijfd, of die wel reeds zyn ingelyfd, maar nog niet als dienstplichtige in werkeiyken dienst zyn geweest. De aanvraag daartoe moet worden ge richt aan den Voorzitter van den Herkeu ringsraad, Departement van Defensie, Plein 4 te 's-Gravenhage. Burgerlijke Stand. GEBOREN: Gerardus Johannes Francis- cus, z. van C. G. Droog en N. la Grand. Ohristiaan Al-bertus, z. van M. Zwygers ?n C. A. v. d. Starre. Johannes Petrus, z. van M..Jasjiers en L. M. de Mooy. Cor nelia Adrianus, van C. Merchant en A. van Wilgenblrg. ONDERTROUWD: W. Mann, 23 j. en J- A. de Vos, 20 j. GETROUWD: I. Asscheman, 24 j. en N. van Eyk, 25 j. WOERDEN. De heer H. Brunt Jzn., oud-Wethouder tót raadslid benoemd verklaard in de vaca ture, ontstaan door het bedanken van den heer F. Kalsbeek, wethouder, heeft deze be noeming niet aanvaard. Opvolger op de lijst der chr.-hist. party is thans de heer J. C. Fahrenhorst. Sl'QKT EN WEDSTRIJDEN. VOETBAL. Het protest van Vriendenschaar. Toch af gewézen. Olympia blyft in de Tweede klas. Gisteravond heeft in hotel Centraal te Utrecht de protestcommissie van den K.N. V.B. vergaderd ter behandeling van het pro test, dat het vorige jaar door Vrienden schaar ingediend werd, wegens het niet toe kennen van een doelpunt in den wedstrijd tegen B. M. T. Zooals bekend, was dit de tweede keer dat het protest in de commissie besproken werd. Ook ditmaal is het echter afgewezen, zoo dat Olympia in de tweede klasse en Vrien denschaar in de derde klasse blyft. De ver gadering werd o.m. by gewoond door den voorzitter van den K.N.VjB., Dr. van Prooye. Juniorencompetitie. Programma voor Zaterdag 24 Sept. 4 uur. Junioreg-competitie G. V. B. Afdeeling B. G.8.V. A-Haastrecht A. 3 uur. Bodegraven A—O.N.A. B, 4 uur. t Korbalien. Wegens het niet mogen uitkomen van Ter Gouw II in de N.KjB. houdt bovengenoemde vereeniging een spoedvergadering heden avond 8Mi uur in „Ons Huis" alhier. Ter Gouw III heeft Zaterdagmiddag uur een wedstryd op eigen, terrein tegen de Kweekschool te Schoonhoven. DRAADLOOZE DIENST. De agent van politie Baars overleden. DEN. HAAG, 23 Sept. De agent van poli tie H. Baars, die Dinsdagmiddag by de rel letjes op de Heerengracht door een mes steek ernstig werd gewond, is hedenochtend in Het ziekenhuis overleden. Het slachtoffer is 39 jaar oud. In verband met deze aan slag vernemen wy, dat gistermiddag recher cheurs op de Prinsengracht een der leden yan het werkloozen-agitatie-comité hebben gearresteerd. Een »ur later zyn nog 2 leden aangehouden en naar het hoofdbureau van politie gebracht. Het onderzoek wees uit dat 2 der aangehoudenen waarschynlyk niet by de steekparty betrokkfn zyn, doch om trent den derde meende de politie voldoen de gegevens te hebben in hem den vermoe- delyken dader te zien. Een confrontatie met den gewonden agent volgde, waarby deze den aangehoudene herkende als de man die hem gestoken had. Deze ontkende echter met de steekparty iets te maken te hebben. De concierge van het Muiderslot veroordeeld tot l'/z gevangenisstraf. AMSTERDAM, 23 Sept. De concierge van het Muiderslot C. R .stond dezer dagen voor de Rechtbank terecht, verdacht van oplichting van een dame uit Soest. De Officier van Justitie eischte wegens oplichting 1 jaar gevangenisstraf w.v. 3 maanden voorwaardelyk. De rechtbank heden vonnis wyzende, veroordeelde den concierge tot een gevangenisstraf van 1 Vii jaar. Amserdam gaat 5 millioen leenen. AMSTERDAM, 23 Sept. De Gemeente raad kwam hedenmiddag byeen ter behan deling voor het aangaan van een geldlee ning groot nom. 5 millioen gulden. Nadat de Raad in besloten zitting gedurende I^j uur had beraadslaagd, werd de voordracht met 26 tegen 8 stemmen goedgekeurd. De Vryheidsbond en de communisten stemden tegen. Doodelijk motorongeluk te Eiberg«n. Gisteravond is onder de gemeente F.iber- gen een ernstig motorongeval gebeurd. Doordat een band van de motor van dén 20-jarigen J. Blauwhan uit Nede sprong, reed hy tegen een boom. Het slachtoffer werd naar het ziekenhuis te Ei'bergen vervoerd, waar hy hedenoch tend is overleden. Het Marine-vliegtuig Z 20 over den kop geslagen. Het Marine-vliegtuig Z 20 is vannacht by het nachtvliegen in d^Kooy te Den Hel der over den kop geslagen. De materieele schade is aanzienlyk. De vliegenier bleef ongedeerd. WISSELKOERSEN. 22 Sept. 23 Sept. Officieel. Londen 8.64% 8.62I-b Berlyn 59.25 59.26 Parys 9.76 9.76 Brussel 34.56 34.52% Zwitserland 48.02 48.01 Weenen Kopenhagen 44.65 44.80 Stockholm 44.35 44.30 Oslo 48.25 43.40 New-York 2.48"/ 2.49 Niet-officieel. Madrid 20.45 20.42% Milaan 12.78 12.78 Praag 7.37 7.37 Prolongatie 1%. MARKT BERICHTEN. Boternoteering Leeuwarden. 23 Sept. Aanvoer 21/3, 40/6, 2/12. hoogste veilingprys 1-38; laagste veiling- prys 0.94; comraissieprys 0.83; hoogste mynprys 1.46; laagste mynprys 1.06: middenprys 1.26. De Crisis-Zuivelcentrale deelt mede. dat de prys van het Ryksbotermerk tot en met 1 Oct. is vastgesteld op 65 cent. RA OIO-TELEGRAFISCH WEER UK.IC UT 23 September. Hoogste stand 763.7 te Budapest. Laagste stand 739.3 te Nordeuan. Verwachting: Matige aanvankelyk afne mende noord-westelyke tot zuid-westeiyke wind. Meest zwaar bewolkt of betrokken. Waarschynlyk regenbuien. Aanvankelyk iets koeler.

Goudsche Courant | 1932 | | pagina 2