I cmiinnnit met gegarandeerde temperaturen. I mul'hlsm'ncilLtllR. fl Deze Courant komt in vele duizenden gezinnen. Gegarandeerde oplage 6500 1 OVERGANG HERE ST SEIZOEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN BERKJ‘XVVOl'I)E' BODEGRAVEN, BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, No. 1899» Zaterdag 24 September 1932 71" Jaargang tylEUWERKERK, OUDERKERK,OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADD1NXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. Feestdagen ex 1 EERSTE BLAD De toenemende werkloosheid. Modelwasscherij Erven M. M. VAN LOON N.V. Bahlmann Ditblad verschijnt dagelijks behalve op Zon-en genmantalB VERLICHTINGS-ARTIKELEN „’I WOONHUIS** Erven M M. VAN LOON N.V. - Dit nummer bestaat uit twee bladen. i Totaal 20.410 jven Er Wetenschap en ondervinding Fa. J. H. VAN STRAATEN Door het instellen van deze arbeidsreserve zyn de 1000 vroegere werkloozen in staat om hun huur te betalen. De arbeidsreserve DUBBELE BUURT 15 - GOUDA. QUOA De mannen die bij de Arbeidsreserve wer ken moeten een gedeelte van het verdiende garandeert aan de huiseigenaars de huur in den een of anderen vorm. De huiseigenaars moeten daarentegen op zich nemen om ge durende den tijd dat een huurder opgeno men is in de arbeidsreserve 1/5 van de ontvangen huur te besteden aan het onder houd ert de verbetering der huizen. Huur geschat op 5 per week. Opbrengst dus 1000 per week. Daarvoor kunnen 20 a 25 man van de arbeidsreserve aan het werk gezet worden Meest schilders, metselaars, loodgieters, enz. De huiseigenaars besteden, dit geld dus Een plan tot bestrijding zonder zwaardere financleele kosten voor de overheid. KOMT U EEN KIJKEN. Moderne R< ontvingen wij in Gabardine, L< FALCON REGENMANTELS Het allergrootste voordeel is, dat *le werk- loozen aan het werk gezet worden. Zij ontvangen dan ƒ30, waarvan ".2 ta steed moet worden voor nuttige dingen in DE NIEUWE COLLECTIE IS GEREED Stel dat het de bedoeling is om 1000 ar beiders weer aan het werk te zetten dan zou de volgende weg genomen kunnen wor den: Die 1000 arbeiders worden opgenomen in een personeelsreserve. Hun loon wordt be paald op 30 per week of zooveel minder als voor de brancho geldend is bij contract of overeenkomst. Alleen worden by het be steden van het geld beperkende bepalingen opgelegd die uitsluitend tot doel hebben om --J->re arbeiders aan het werk Zichzelf en anderen dus Als dus inderdaad 10 voor steun aan de industrie moet worden uitgegeven is er een reserve van 290 per week. Hoe staat het nu evenwel met den kapi taaldienst Die 600 man zullen aan loon per jaar ƒ936.000 verwerken. Het is daarby aan te nemen dat ƒ465.000 aan materialen ver werkt zullen Worden. Van deskundige gemeente-autoriteiten werd namelijk verzekerd, dat ongeveer het derde deel van een groot bouwwerk bestaat uit kosten voor materialen. 2/3 is nameiyk arbeidsloon. In dat jaar zullen dus ten laste van den kapitaaldienst komen 465.000 van 980.000 loon) 242.500 loon is rond 700.000. Aan rente en afschrijving zal dus per jaar noodig zijn 50.000. E-LJ’. Wij laten hem hier zelf aan ’t woord: f „Nu worden er tonnen gouds uitgegei terwijl er geen arbeid tegenover staat. De gemeente zegt aan plaatselyke indus- trieele ondernemingen voor het aanvaarden van opdrachten die anders naar het buiten land zouden gaan 10 per man en per week toe. Als op die manier 220 man aangesteld worden, is de uitgaaf per week 2200. Veï- moedelyk is dit bedrag veel te hoog. Het zal in de practjjk wel lager gesteld kunnen worden. Voor de controle en uitvoering der ar beidsreserve zyn ongeveer 7 man noodig. Dan zün dus alle 100 man der arbeidsre serve aan het werk gezet. moet een weg gevonden worden om dit geld productief te maken. In die richting is wel wat te doen. Wy zyn nu al eenige jaren bezig om de maat- schappfelyke verhoudingen als een eerst ge knoopt touw uit elkaar te rafelen. Als de eene vezel losgemaakt wordt, is .het onafwijsbare gevolg, dat er daardoor nóg meer vezels loslaten. Indien er om slechts een voorbeeld te noemen honderd bouwvakarbeiders ontslagen worden, heb ben die ook geen geld om iets dóór een kleermaker of schoenmaker te laten verdie nen. De losse vezels van het uit elkaar gera felde touw hébben geen draagkracht meer. Daarom moeten wij die uitgerafelde stuk jes weer (Zy het dan ook gedeeltelijk kunst matig) in elkaar draaien. ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal 2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt. Franco per post per kwartaal ƒ8.15, met Zondagsblad ƒ8.80. Abonnementen worden dagelyks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, hg onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux ztfn dagelyks geopend van 9—6 uur. Administratie en Redactie Telef latere. 2745. Postrekening 48400. Als deze methode van werken gekozen wordt is er dit voordeel, dat de gemeente voor weinig extra geld werken krijgt die in of na de crisis toch noodig zouden zyn en dan maar voor ongeveer de helft van de nor male kosten. van het verwerkte arbeids loon wordt immers niet ten laste van de reke ning gebiacht. Indien de gemeente op deze wyze ook eenige woningcomplexen zou bouwen, zou de expkitatie-rekening zoo laag, kunnen zyn, da* de huizen slechts lage huren be hoefden op te brengen. Haarlem heeft be hoefte aan woningen met lage huren. Natuurlijk zou het ryk voor werken die in en om de stad zouden kunnen worden uitgevoerd voor rykswege, van het goed- koope wi rken van de arbeidsreserve kunnen profiteeren. Dit zouden vanzelf ook objecten moeten zijn die anders in dezen crisistijd niet uitgevoerd worden, want door de wer king van de arbeidsreserve mag de hoeveel heid normaal werk die aan de markt komt niet verminderen. Het zou evenwel mogelyk zyn eenige werken te kiezen die voori.mpig naar de toekomst verschoven zyn. j iw.uvu. Aan rente e«* Nameiyk j 5 pet. rente en 2 pet. afschrijving. Misschien zou het zelfs mogelijk zyn de afschrijving der eerste jaren uit te stellen tot later. Daartegenover staat evenwel, dat de ge- Chique modellen in Mantels, Japonnen en Hoeden, voor matige prijzen. mstofTweed, Lak en Gummi. ATLANTA REGENMANTELS. Het aantal werkloozen dat Donderdag j.l. bij de Arbeidsbeurs is ingeschreven, heeft, zooals wy hebben gemeld, het onrustbarend aantal van 1813 bereikt, een cyfer dat zorg wekkend is. Het meerendeel daarvan be hoort tot de bouwvakarbeiders, dan volgen de pakhuisknechts, schippers, koetsiers en chauffeurs, vervolgens de aardewerkers, metaalbewerkers, houtbewerkers, fabrieks arbeiders, sigarenmakers, transportarbei ders, suikerwerkers, typografen en arbei ders uit nog enkele andere vakken. Zorgwekkend is deze toestand, allereerst voor de- arbeiders zelf, die in ledigheid hun tijd moeten doorbrengen en in plaats van een behoorlyk loon met eigen arbeid te kun nen verdienen, op de publieke kassen voor het levensonderhoud van zich en hunne ge zinnen zyn aangewezen, die nu met veel minder inkomsten moeten zien rond te ko men, zorgwekkend ook voör die publieke kassen, die bij de enorme stijging der hier voor noodige bedragen, gedwongen zijn zeer zware, vaak veel te zware lasten te leggen - np de gemeenschap, waartoe talloos velen behooren, die zich reeds tot het uiterste hebben bekrompen en desniettemin de groot ste moeite hebben het hoofd boven water te houden. Er gaan weliswaar hier en daar stemmen op, die op lichtpunten wijzen in de crisis, die de geheele wereld beheerscht, en inderdaad zyn die ook waar te nemen, maar dat er weldra een opleving op ver schillend gebied zal ontstaan, die meer ar beidsgelegenheid schept, daarvan ontbreekt de zekerheid ten eenenmale. Het werkloosheidsvraagstuk is een pro bleem zoo ingewikkeld en zoo moeilyk, daf tot heden nog niemand er in geslaagd is daarvoor een goede oplossing te vinden. In- tusschen, Rijk en Gemeenten, alle over heidslichamen en alle particuliere onderne mingen bezuinigen, beperken hun uitgaven, door den financieelen nood daartoe gedwon gen, maar die beperking heeft mede toe gevolg, dat de arbeidsgelegenheid wordt verminderd, dat veler inkomsten beduidend worden aangetast, wat zyn nadeeligen in- vloed in weer breederen kring doet gelden. ty'd is van meer dan i een zyde het betoog gehoord, dat het de |aak van de overheid is om in tijden van malaise te zorgen voor objecten voor werk. In den normalen tijd zou de overheid al leert de op dat moment nog noodzakelijke wecken kunnen laten uit voeren. Die 600 man die op deze wyze te werk gesteld zouden worden zijn natuurlijk meest bouwvakarbeiders, grondwerkers, enz. Het is niet de bedoeling dat de gemeente (een enkel misschien uitgezonderd) dit in ’’eigen beheer zou nemen. De gewone weg van 1 een aanbesteding kam gevolgd worden. Al- leen moeten de aannemers hun werklieden kiezen uit de ingeschrevenen van de Ar beidsbeurs die voor 1 een opneming in de arbeidsreserve in aanmerking komen. Daarnaast nog de invloed van de ver mindering van het aantal werkloozen, dat op de geheele stad uitwerking zal hebben. Ook in de belasting-ontvangst van anderen. Voor het tweede jaar zou de kapitaals- dienst verzwaard worden, maar dan is de toestand opnieuw onder de oogen te zien. Voor de financiering van den kapitaal dienst zou het noodig zijn een belangrijke geldleening te sluiten. Vermoedelyk zou het ryk in deze willen medewerken- als voor 2/3 van het te leénen geld de Nederlandsche industrie gesteuna wordt door het betrekken van Noderiand- sche materialen. Bovendien heeft het rijk ook nog het voor deel van de vermeerderde belastingont vangst. De gemeente zou desnoods van het loon der menschen der arbeidsreserve meteen de belasting kunnen inhouden, om daardoor de financiering gemakkelyk te maken. aan hun eigen huizen. VoSrts moeten de menschen van de Ar beidsreserve een groot deel van hun ver diensten by plaatselyke leveranciers ’be steden. Stel 12 per week. De winkeliers en handelaars die voor die leverantie in aanmerking willen komen, moefejj 10 pet. van den verkoop in de kas van de arbeids reserve storten. Er is geen gedwongen koop want ieder kan koopen by eiken winkelier die een biljet aan zyn raam hangt: „hier worden bonnen der arbeidsreserve in beta ling genomen". Door de arbeidsreserve stijgt de koopkracht van die 1000 man en dus de omzet der winkeliers; zöodiït hbf ly'k is, dat de winkeliers een deel van hun winst afstaan. Opbrengst per 100 man 1200 per week- VOOR PRIMA tegen lagen prijs naar LANGE'TIENDEWEG 57. I belastingontvangst de hoogere kapitaals- - uitgaven vrijwel gedekt worden. Bovendien 'is aan te nemen, dat deze 1000 menschen meer gas en electriciteit gebruiken. Als die v erhooging van omzet op 10.-— per jaar p~r arbeider gestéld wordt, is dat al 10.000 per jaar. Daarbij komt dan nog de ^meerdere ontvangst van schoolgeld, zieken- i verpleging enz. die moeilyk onder cyfers te brengen zijn. In elk geval is zeker, dat door het te werk stellen van 1000 arbeiders de gemeen- tefinanciën met meer dan 50.000 gunstig beïnvloed worden. brengen in het najaar een behagelüke temperatuur. In vele modellen voorradig. DUBBELE BUURT 15 - GOUDA. De rekening wordt dan aldus: Thans wordt aan die 1000 man aan steun uitgegeven 15.000 per week. Van de 600 man die de gemeente aan de uitvoering van werken zet wordt Yt, van het arbeidsloon op den kapitaaldienst geschre den. Uit den kapitaaldienst wordt dus per week voor de arbeidsreserve beschikbaar gesteld 600 maal 7.50 is 4500. Inkomsten van de 10 pct. van den ver koop van winkeliers 1200. Totaal inkomsten dus 20.700. Ten laste der arbeidsreserve komen: 600 maal 30 voor de werklieden 18.000 7 man controle 30 210 220 man steun industrie a 10 2 200 Doordat de gemeente eenige groote wer ken laat uitvoeren zullen in de neven-bedrij- ven ook vele arbeiders werk kunnen krijgen. De gemeente moet alle opdrachten als dit eenigszins mogelijk is aan plaatselyke bedrijven gunnen. 4>io bedrijven moeten dan op zich nemen om een aantal arbeiders aan te nemen die noodig zyn om de be doelde opdrachten uit te voeren. Die werk lieden worden dan ook opgenomen in de arbeidsreserve. Zy staan wel geheel onder de verantwoordelijkheid van die particuliere werkgevers, maar moeten zich de beperken de bepalingen omtrent loon getroosten die voor alle arbeiders der arbeidsreserve gel den. Op die manier kunnen naar schatting 73 arbeiders in de nevenbedryven aangesteld worden, hetgeen gedetailleerd wordt aan gegeven. daardoor ook andei te kunnen zetten, te helpen! Aan die 1000 man wordt nu als steun uitgegeven ogeveer 15.000 per week. Het juiste steunbedrag is niet op te geven, omdat het voor een deel afhankelijk is van de grootte van het gezin, toeslag vooï woninghuur, enz. Die 150.000 zyn dus te besteden zonder dat er extra financieels lasten op de over- geld op een aangewezen manier besteden, om daardoor ook andere werkloozen in staat te stellen aan het werk te gaan. Per week moet besteed worden: 0.75 voor den schoenmaker. Opbrengst per 1000 man 750 in de week. Werk voor 15 Schöenntakers. 1.voor den kleermaker. Opbrengst 1000. Werk voor 20 kleermakers. Het be hoeft niet alles nieuw werk te zyn; keeren en herstellen valt daaronder ook. 0.50 voor sigaren. Opbrengst 500. Werk voor 10 sigarenmakers. 0.50 voor behanger en stoffeerder. Op brengst 500. Werk voor 10 behangers en stoffeerders. (Ook opknappen van oude meubelen). 1.— voor den bleeker. Opbrengst 1000. Werk voor 20 man. Totaal 75 man. Ook dit aantal berust slechts op een schatting. 60ÜBSCHE COURANT. Zij ontvangen dan 30, waarvan 12 be- meente een belangrijke hoogere belasting- I winkels (levensmiddelen daaronder bzgre- ontvangst heeft. Per arbeider is die wellicht penj Verder voor schoenmaker, kleermaker, te stellen op 40, zoodat door die hoogere j sigarenmaker, behanger en stoffeerder en ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstnpken (beboerende tot den bezorgkring): 15 regels 1.30, elke regel meer 0.25. Van buiten Gouda en den bezorgkring: 15 rerfels ƒ1.55, elke regel meer ƒ0.80. Advertentiën in het Zaterdagnummer 20 bijslag óp den prijs. Liefdadigheids-advertentifcn de helft van den prijs. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN: 1—4 regels ƒ2.25, elke regel meer /0.50. Op de voorpagina 50 hooger. Gewone advertentiën en ingezonden naededeeMngen bij contract tot zeer gereduceerden prijs. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van soliede Boek handelaren, Advertentiebureux en onze agenten en moeten daags vóór de plaatsing aan het Bureau zyn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zijn. heden (gemeente en ryk) gelegd würden. De aa^genomenen by de arbeidsreserve moeten, ten gunste van de door de gemeen te beheerde organisatie der arbeidsreserve, afstand doen van de uitkeering van de werkloozenkas. Van de zyde der arbeiders is daartegen natuurlyk geen bezwaar, want zy zyn dan practisch niet meer werk loos. Maar met het ryk moet overeengeko men worden dat zy theoretisch nog wel als werkloozen aangemerkt worden. Het ryk kan daartegen geen bezwaar hebben, want als de arbeidsreserve niet zou werken, wa ren en bleven de menschen werkloos en dus trekbaar. Bovendien er is een precedent. De Minister van Arbeid heeft namelijk onlangs goed gevonden, dat de kasuitkeeringen doorgaan aan eerst werklooze arbeiders uit de diamant-industrie die by een door de werkgevers georganiseerde werkverschaf fing worden aangenomen (het Zoogenaam de plan Douwes). Als men zonder meer die 15.000 zou laten verwerken zouden er niet veel meer dan 500 man aan het werk gezet kunnen worden. Daarom moet bereikt worden dat door den een ook de ander aan het werk komt. De gemeente moet van die 1000 man 600 man aan groote werken zetten die anders in de tegenwoordige omstandigheden niet uitgevoerd zouden worden. De gemeente zou op deze wijze in feze crisisjaren groote werken krijgen. Het lystje van werken der gemeente (dat voor Haarlem is gegeven) wordt geachte lang genoeg te zijn voor de crisisjaren. Als de crisis eenmaal voorbij is zal de gemeente zich als werkverschaffing in het /groot kunnen terugtrekken. In dezen crisis- Hoe komen wy uit dit moeras? Het is deze vraag, die de heer C. J. van Tilburg, redacteur van „Haarlem’s Dag blad” gebracht heeft tot ernstige studie dezer materie. Die studie en het ernstig on derzoek dat daarby noodzakelyk was, heeft hem een plan doen ontwerpen, dat als een ernstige poging tot het bestrijden der werk loosheid in de gemeente zijner inwoning zeer de aandacht verdient, maar ook, wijl dé gedachte waarvan de ontwerper is uit gegaan, ook de grond kan vormen, waarop In andere gemeenten de werkloosheidsbe strijding ïnet kans van slagen ter hand zou ktaïnen worden genomen. Het plan, dat ip ^Haarlem’s Dagblad” van Donderdag j.l. door den ontwerper is uiteengezet, en dat tevoren met meerdere vooraanstaande per sonen, die door stadie en practyk op de hoogte van het vraagstuk kunnen worden geacht, is besproken en een gronchg onder Zoek is waardig gekeurd, heeft zeer veel aantrekkelijks. Drie hoofdgedaèhten beheer- schen den opzet: le. een groot deel der werk- ‘ooze arbeiders aan het werk te zetten voor een behoorlyk loon, zonder dat er zwaarder lasten op de gemeenschap behoeven te wor den gelegd; 2e. door dien arbeid te bereiken dat ook anderen aan het werk worden gezet en Be. door dit alles te baseeren op een ver doörgevoerde samenwerking van verschil lende groepen van belanghebbenden. v. aan de uitvoering nog al wat moei lijkheden zyn verbonden, is duidelijk. Maar dat die uitvoering mogelyk is, daarvan is ,de heer Van Tilburg en zijn met hem ook anderen overtuigd.

Goudsche Courant | 1932 | | pagina 1