versiteit >che Films 3OUDA NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN bergambacht, berkbnwoude, bodegraven, boskoop, gouderak, haastrecht, moordrecht, moercapelle. Mo. 18100 Maandag 3 October 1933 71* Jaargang iveaute’s BOSKOOP, NIEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feestdagen wenbond eelden IXVEEN ten Reeuwijk v.h. P. Merée 5 k, ng rr haarden. kheid” De geheimzinnige ver dwijning van Robert Grell. 4 UU4V4UJX1 ffVUL/Uj U\_71, JJJVJX VZ* lui N y UVOIIWI y VlkJVJ VUlinily 4 J nnkj X 4V4JV44 1 y A«« zich Hida. DAG 6 OCTOBER, ontvangst e Kerk, '■ng van het ’.tenen van -- - “*'“•“■■6 zij net voornemen neonen genan om ae coi- burg leeft, zal deze overijldheid niet plaats lectieve loonovereenkomst, die op 15 0et. vinden. Hindenburg alleen en niemand a.s. afloopt, op te zeggen, ten einde de loo anders houdt Duitschland tezamen. Hin- nen met 25 pet. te verlagen. denburg is er borg voor en wederom De verlaging van 15$ pet, die zij thans tge gaarne De verlaging van 15$ pet, die zij thans FEUILLETON. VXV EEN, HOOFDSTUK XII (Wordt vervelfd) I. zich sterk de meubel- ^bevolking, kblad ver- d voor het dit blad te verkrijgen, des Woens- Uienst heeft de ryksregeering zich tegen over den president verplicht en zij zal dien overeenkomstig handelen tot Hindenburg haar van haar plicht ontheft. lis, ant- weet ik. i uitgesteld, zoodat er voor dien tijd bewijs van identiteit gevraagd kan Dat geeft ons een kansje En ik vertrouwehjk rapport opgesteld. ?heim te hou- p wist dat. het I. BOOM. IDE. CRP: Dr. v'; (I. SPEK. Mr. SALM. CNDRIESSEN. gesticht „Maasoord”. tieteit „DE REUNIE». ’s en BOOTEN aaniwe- i op een en toen President Hindenburg 85 jaar Een stroom van gelukwenschen. Een leven van plichtsvervulling. Een plechtige kerkdienst. Onverschillig keek de chef naar den af druk. Mooi, zei hij. Neem hem de hand boeien af. U kunt heengaan, Mr. Abramo- Peinzend Jiep Heldon Foyle terug naar Scotland Yard, tevreden dat het volgen van Ivan Abramowitch in goede handen was. Met het krachtige zelfvertrouwen van den sterken man. was hij niet bang den man m vrijheid te laten. Hij begon het vage idee te krijgen van de verhouding der stukken in het op te lossen puzzle. Ivan dat wist hij had gearresteerd moeten worden, al was het maar, omdat hij niet, in staat wis voldoende te bewijzen hoe hij in het bezit van het parelsnoer was gekomen. Maar Foyle had. zooals hij het noemde, hem aan het lijntje” en het zou niet zijn schuld zijn, wanneer hij geen resultaten zacr Het was lane na middernacht voor hij met zijn werk te Scotland Yard gereed was. Hij had een lang gesprek gehad met The Garden of Eden, iwaann beloften op handige wijze gemengd waren met bedreigingen. Het resultaat was dat de dief beloofd had oogen BUlTENLANDbLH NIEUWS DUITSCHLAND. Een geweldige boete geéiacht. Smokkelaars voor den rechter. Voor de reenibauk te Eösen hadden such 2Q persenen te verantwoorden, die onder leiding van den smokkelaar Jack el vooral in het Noordelijke industriegebied op groote senaat smokkeuiimdel hadden gedreven. De organisatie zaj uitstekend in elkaar en weikje ÏI<JÖ^mei vracntauto s enz. By 1 een over’.'al te Éur werden goederen fa bé- I siug genomeh, waarvoor in het geheel 67.000 I 1 Mk. belasting verschuldigd was. De smok kelaars werden behalve tot gevangenisstraf fen van enkele maanden tot zware boeten veroordeeld, zoodat in het geheel niet min der dan negen millioen mark boete geëisclit is. Natuurlijk kunnen de veroordeelden deze bedragen niet betalen, zoodat zij daar voor nog extra gevangenisstraf zullen moe ten ondergaan. ENGELAND, Nieuw conflict dreigt in Lancashiie. Nu de we versstaking in Lancashire is bijgelegd, wordt de katoen-industrie in Lan cashire opnieuw bedreigd door een looncon- flict, thans met de spinners. In een gisteren gehouden bespreking tus- schen werkgevers en vertegenwoordigers van de spinnersorganisaties, gaven de werk gevers den wensch te kennen de spinners- loonen te verlagen met 15$ pct. van het thans geldende tarief. De besprekingen duurden zes uur, zonder dat eenig resultaat kon worden bereikt. De tektielondernemers verklaarden, dat i zij het voornemen hebben gehad om de col- ITAJLK. Maurice Chevalier te Rome uitgefloten. De Romeinsche correspondent van hfet Handelsblad meldt: Woensdag 28 September trad de bekende chansonnier en film-artist Maurice Cheva lier te Rome op in het Teatro Adnano. Het allerbeste Romeinsche publiek was in de zaal vereenigd. Wat men eigenlijk van den chansonnier verwachtte, zal wel altyd een raadsel blyven. In ieder geval waren de verwachtingen zeer hoog gespannen en... Maurice Chevalier kon ze niet bevredigen. Reeds na den eersten chanson werd er hevig gefloten en in het verloop van den avond werd de houding van het publiek dermate dreigend ,dat de politie moest ingrijpen en reeds één uur na het begin van Chevalier’s optreden de zaal deed ontruimen. Waar schijnlijk zyn politieke redenen (men ia weer in een anti-Fransche periode) aan deze houding van het Romeinsche publiek niet vreemd. Het „Giomale d’Italia” schrijft o.a.: De onhandige, komisch-werkende jongen op het tooneel met zijn mechanische gebaren, zyn heesche stem en zijn karakterlooze, onper soonlijke mimiek, oogstte een storm van af keuring en gefluit.” In de recensie staat ook, dat de onder- neming, die Maurice Chevalier naar Rome riep „totaal ontbloot is van ieder gevoel van betamelijkheid en geheel vreemd aan de zedelyke en artistieke sfeer welke in Italië door het fascisme is verwekt.” Chevalier is nog denzelfden avond naar Frankrijk vertrokken. ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, met Zondagsblad uer kwartaal ƒ2.90, per week 22 cent, overal watt de bezorging per looper geschiedt. Franco per post per kwartaal ƒ8.15, met Zondagsblad 3.80. Abonnementen worden dggelyks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA by onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zyn dagelijks geopend van 96 uur. Administratie en Redactie Telef. Jnterc. 2745. Postrekening 48400. TELEF. 2993. ILS, FORNUIZEN, een. «N enz. arreerertde jprijten. een beestachtigen grijns 1ANVANG 8.15 uur. die aan 1 zich in zelfbeheersching oefent. Want de bestuurslichamen des rijks zyn niet inge richt om te heerschen, maar zy staan in dienst van het geheele volk. Tot Hij, die besloten heeft te overwinnen of te sterven, wordt zelden overwonnen; zulk een edele wanhoop sterft slechts met moeite. GOHIMHL COURANT. ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (beboerende tot den bezorgkring) i—5 regels 1.80, elke regel meer ƒ0.25. Van buiten Gouda en den bezorgkring* 15 regels 1.55, elke regel meer 0.30. Advertentiën in het Zaterdagnummer 20 94* bijslag op den pry's. Liefdadigheids-advertentiën de helft van den prijs. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN: 14 regels 2.25, elke regel meer ƒ0.50. Op ue /oorpagina 50 hooger. Gewone advertentiën en :ngezonden mededeelingen by contract tot zeer gereduceerde** or ij s. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van Mollede Boek handelaren, Advertentiebureux en onze agenten en moeten daags vóór de plaatsing aan het Bureau zyn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zijn. De groote beteekenis van Hindenburg voor het Duitsche volk berust op drie groo te gebeurtenissen in dat welbesteed leven. De daad van Tannenberg, die hij gemeen schappelijk met, Ludendorff verrichtte, was de redding van Oost-Vruisen en mis- 5“n niet alleen Oost-Pruisen uit do nanboden, was beslist noodzakelijk en de uiterste concessie, die zij konden doen. Van de zijde der spinnersorganisatie werd ver klaard, dat, indien, de werkgevers tot deze verlaging wilden overgaan, zij op het felste verzet der arbeiders zouden moeten rekenen. dige als uit nationaal geschiedkundig oogpunt bezien. De tweede daad van Hindenburg was hei naar het vaderland terugbrengen van de in net Oosten en Western, staande veld- en etappe-legercorpsen aan-het einde van den werifldoorlog. Men kan wel als vaststaand aannemen, dat zonder Hindenburg de orde lijke en zonder wryving»» verloopen terug keer van het millioenerijbger met gelukt was. Zonder Hindenbuft zou Duitscnlanu, dat destijds geen andere^ leider meer bezat, ten prooi zyn gevallen aan anarchistische toestanden, aan een inngrlyken en uiterly- ken chaos, waaruit geen opleving meer mo- gelyk was geweest. Hiermede was eigenly^ al zyn derde daad van beteekenis begonneiti het instandhou den van het Duitsche v«|k. Als Rykspre»i- I dent heeft hy deze grootsche taak voort gezet. Het beslissende voor de beteekenis van Hindenburg’s figuur is de invloed dien hy uitoefent. Van den grijzen veldmaarschalk gaat een buitengewoon sterke, samenbin dende kracht uit. Deze invloed is slechts een uitvloeisel van het feit, dat hy er is. Het is de invloed van een karakter, tegelijker tijd de invloed ook van de innerlijke kracht van het volk, die zich van de persoonlijkheid van den veldmaarschalk bedient. Zijn han delingen, activiteit en geestelijke kracht hebben daarmede niets Uitstaande. Het is de voorstelling, die het Duitsche volk van hem heeft gemaakt, waardoor hy zulk een groote figuur is geworden. De stoere, licha melijke gestalte, het geliat, de bewegingen van het zware lichaam, de diepe, langzame 'basstem, zijn alle niet meer te scheiden van de voorstelling, zooals die in het Duitsche volk leeft. Bekijkt men onzen tijd en plaatste men dezen tegenover den veldmaarschalk, dan moet het spoedig iedereen duidelijk worden, dat de sedert het einde van den wereld oorlog zich voltrekkende veranderingen in het Duitsche volk voor hun ordelijke ont wikkeling rust noodig hebben. De veldmaar schalk is er borg voor dat deze rust er is. alleen door zijn aanwezigheid al voorkomt hy, dat er overijlde dingen gebeuren. Hij is de noodzakelijke rem en van historische beteekenis voor het Duitsche volk. Hy ver hindert gebeurtenissen die, doordat zy te vroeg dreigen te gebeuren, het karakter van een geschiedkundige noodzakelijkheid verliezen en op deze manier slechts experi menten worden, een gevaar, dat van het Duitsche volk moet worden afgewenteld. En juist deze noodzakelyke verhindering van overijlde dingen, van voortijdige omwente lingen is op het oogenblik de groote ver- dienste van Hindenburg. Zoolang Hinden- VER. STATEN. Geweldige waterhoos in Californië. Een trein op een spoorbrug weggespoeld. Ook een garage verwoest. Waarschijnlijk dertig dooden. Ten gevolge van een waterhoos zijn in Bakersfield in Californië zeven menschen om het leven gekomen, terwijl nog minstens twintig personen worden vermist. De water hoos, die zich vormde na een zware bui, had een hoogte van twaalf meter. Zij stortte zich op de spoorbrug te Woodford, waar op zich een trein bevond bestaande uit een locomotief en zeven wagons. De machinist en een onbekend aantal passagiers kwamen hierbij om het leven. Vervolgens stortte de hoos zich op een garage; de garagehouder, zijn vrouw en twee kindern, zoomede ver scheiden klanten werden meegesleurd. Men vreest, dat het aantal dooden in totaal der tig zal bedragen. en ooien «pen te houden voor nieuws om trent iemand, die leek op Harry Golden- burg. Er was nog een heele reeks bezoekers, die eerste gesorteerd waren door de helpers van den chef. Ten slotte had hij het boek voor den dag gehaald, waarin de heele zaak v.as «jigeteekend en met de hulp van een typiste had hij er verscheidene hoofdstuk ken bijgevoegd. Met een zucht van verlich ting slenterde hij eindelijk voort door de frissehe. koele nachtlucht. Om negen uur 's morgens was hij weer in zijn bureau. Sir Hilary Thornton was zijn eerste bezoeker. Foyle legde zijn rap porten op zij bij de eerste vraag van zijn chef. Ja, wij hebben alle mogelijke voorzor gen genomen om de dingen geh den. antwoordde hij. leder, die niet Grell’s lijk is in dit huis, heeft een eed van geheimhouding afgelegd. Ik heb gedaan, gekregen dat het verhoor drie da gen is L-„„I i geen worden. heb een dat naar het ministerie van Buitenlandsche Zaken gezonden zal worden, zoodat Grell’s regeeriiwr niet l>oos wordt. Hier zijn de laatste rapporten, mijnheer. De commissaris boog zich over ge tapte documenten en bleef een poosje er in verdiept. Toen hij aon het laatete vel kwam mtte hij «en kreet van verrassing. Je hebt dus dien Ivan loten heengaan' Vindt je dat verstandig' witch. De Rus stond onbeweeglijk, alsof hij iet niet begreep. Foyle draaide zien om alsof hij de heele zaak uit zijn geest had gezet, en greep Norman bij zijn mouw. Laat alles zoo liggen, fluisterde hij kortaf. Neem eenige mannen mee en verlies dien man geen oogenblik uit het oog. Bin nen «'«n uur laat ik u door de Yard aflos sen. Houdt u hem niet gevangen? vroeg de ander verbaasd. Daar zal ik wel vo9r oppasser*, zei Foyie lachend. President Hindenburg is gisteren 85 jaar oud geworden. Op dezen feestdag heeft de jarige een stroom van gelukwenschen ont vangen. De Stahlhelm, de Jungdeutsche Orden en de Reichskriegertfund Kyffhauser zonden een gemeenschappelijk telegram aan den rijkspresident, waarin wordt gezegd dat dezegemeenschappelijke gelukwensch hem moet toonen hoe tallooze Duitschers, oude en jonge, zich achter hem aaneenslui ten, daar zy van een krachtige leiding de bevryding uit het knechtschap en den socialen nood verwachten. By het telegram van den Frontsoldaten- bond hebben zich eveneens verscheidene organisaties aangesloten. Hugenberg zegt in zyn telegram namens dë Duitsch-nationale Volkspartij, dat deze Hindqiburg dank zegt dat hij bij het ge- denkteeken van Tannenberg de leugen van Duitschlands schuld aan den oorlog teniet heeft gedaan. Zy <|ankt hem er tevens voor dat hy paal en perk stelt aan het ontbindend parlementarisme van Weimar en den weg vry maakt voor den politieken en economi- schen wederopbouw van het rijk. Ook Goring, de Ryksdagpresident heeft geluk wenschen gezonden. Rykskanselier von Papen heeft in de „Heimatsdienst" een artikel geschreven, waarin hij o.a. zegt, dat de politieke par tijen aan de persoonlijkheid van Von Hin denburg verwachtingen van allerlei aard hebben vastgeknoopt, doch alle dezelfde teleurstelling hebben ondervonden. Niets heeft overtuigender de volkomen eigen posi tie van den president bewezen, dan diens afwijzen van eenzijdige speciale wenschen en van speciale belangen.‘Waarom kon en mag Hindenburg niet de leider eener be paalde politiek zyn? Omdat hy aan het ge heele volk behoort, omdat hy de eenheid van het ryk, boven de tegenstrijdigheid van den volkswil, moet belichamen. Von Papen meent dat het Duitsche volk dankbaar moet zyn, dat Hindenburg het ryk bijeenhoudt totdat de innerlijke stryd van het volk tot klaarheid is gekomen en de rondwentelende krachten een nieuwen vorm hebben gevonden. Doch zoolang moet hy heerschen en er voor zorgen, dat elke politieke beweging zich weer bewust wordt van de grenzen der volksgemeenschap. Wie ue reu dat dictatuur noemt, die miskent den wil I schien van Hindenburg. Hindenburg zal onver- 1 handen van deD vijand. De naam „vader des murwbaar blyven in den eisch dat elkeen, vaderlands”, dien men hem destyds dikwijls het Duitsche ryk medewerken wil. gaf, behelst volkomen waarheid. Tannen- nafnnf Want d» j,erg was een eenig in zijn soort, zoo- wel uit strategisch oogpunt het was de laatste groote open veldslag uit de krygs- dezen geschiedenis en tegelijkertijd een voorbeel- steeds vaster. hen half dozijn mannen waren de kamer binnen gesneld bij het geluid van de wor steling en trachtten te vergeefs den greep van den Rus los te maken. Maar hij hield vast als een buldog. Er was een gesuis in Foyle’s ooren en een roode gloed voor zijn oogen. Met een tovenmenschelijke poging kreeg hij zijn elleboog onder de kin van den Kus en drukte er scherp tegen. De greep liet bijna onmerkbaar los, maar het was genoeg. Oogenblikkelijk had Foyie ziet) losgeworsteld, en Ivan iwc-rd door de anderen op den grond vastgehoudem. Handboeien, zei de detectieve scherp. Iemand sloeg er een paar om de polsen van den gevangene en hij werd niet al te zachtzinnig omhoog gerukt. Een paar man- nne hielden hem nog steeds vast. Op een bevel van Foyie gingen al dfe anderen weer naar hun werk, behalve Norman. De chef Veegde het stof van zijn kleeren en raapte iets op dat tijdens de worsteling op den vloer was gevallen. Je erkent dus dat je Ivan bent, zei hij rustig. De Rus liet in zijn tanden zien. Ja, ik ben Ivan, zei hij. Doe daarmee wat je kunt, maar je kunt mij niet laten ophangen voor den moord op Mr. Grell en u weet waarom' Omdat Mr Grell niet dood woordde de detective kalm. Ja. ddr, De worsteling woog voor hem niet op tegen het feit, dat de Rus nu had erkend, dat hij wist dat het uiet Grell’s lijk was, dat in de studeerkamer was gevonden Hier (Geautoriseerde vertaling). 1 Nadruk verboden. De Russische politie was er niet in ge slaagd zijn vroeger leven na te speuren, en de rechterche wist zelfs zijn familienaam met. in Grosvenor Gardene was hij alleen maar bekend als Ivan. Foyle probeerde het nog eens en dezen keer was zijn stem zachter en vleiender dan ooit, terwijl hij een duidelijker bedreiging uitsprak. Ik wil u helpen als ik kan. Ik wil u met in stmat van beschuldiging stellen we gens den moord op Robert Grell Het heete bloed steeg als een roode golf I in Ivan’s gelaat. In een oogenblik was hij uit zijn stoel gesprongen en had den detec tive bij den keel gegrepen. Zoo snel, zoo onverwacht was de beweging, dat, hoewel Heldon Foyie geen oogenblik zijn waak zaamheid1 had verminderd en hij zich snel op. zaj had gewrongen, hij door zijn aanval ler achterover werd geworpen. Terwijl zij om en om rolden, wanhopig worstelend, werd de greep om de keel van den detective was eindelijk een uitgangspunt. Wat ik nu iwensch te weten, vervolgde hij langzaam, is een verklaring van de wijze waarop u hieraan bent gekomen. Hij hield het ding omhoog dat. hij van den vloer had opgeraapt. Het was een étui van blauw marokijnleer, en terwijl hij het opende schitterde een prachtig parelsnoer hagelwit tegen een zwaren achtergrond. Deze parels zijn bij Streeter gekocht door Mr. Grell als huwelijksgeschenk voor Lady Eileen Meredith, zei’hij. Hoe komen die in uw bezit? Ze zijn mij door Mr. Grell gegeven, zei Ivan. De wilde hartstocht, die hem Foyle had doen aanvallen bij de toespeling op een arrestatie scheen verdwenen te zijn. Heldon Foyle’s gezicht toonde geen spoor van de ongeloovigheid, welke hij koesterde. Hij antwoordde niet, maar ging met zijn handen wel door de zakken van den Rus. geld, “leutels. horloge en andere artikelen in een stapeltje op tafel leggend. Behalve een enkele brief had de man geen papieren bij zich'. Vlug las hij den brief door Het was een gewoon bericht van een juwelier in Parijs, geadresseerd aan Ivan Abramowitch Deze legde hij op zij. Wij kunnen wel meteen zijn vingeraf drukken nemen, zei hij en een der zige agenten drukte Ivan’s handen stuk met inkt zwart gemaakt blik op een stuk papier niemand anders dat Duitschland verder zal ontwikkelen. Hindenburg is noch politicus, noch diplo maat, noch ook in eigenlijken zin een lei der. Hindenburg is een hoeder, een waker. Eigenlijk doet hy niets, maar verhoedt hy een catastrophe. En dat kan niemand bui ten hem. Er is in Duitschland geen mensch die hetzelfde zou kunnen bereiden als Hin denburg. De gryze veldmaarschalk is zichzelf -un deze kracht niet in het minst bewust, r.n dat is juist de basis van zyn invloed naar buiten, dat zy onbewust is en zonder voor opgezette bedoeling. met Hindenburg kan het Duitsche volk zyn positie temidden van de geschiedenis bepalen. Want Hindenburg is de uurwijzer der geschiedenis voor Duitschland. Begaafd heid en activiteit spelen hierby geen rol. Hindenburg is de man, die voor een rustige en zekere ontwikkeling van Duitscn- land zorg draagt. De gezanten der vreemde mogendheden, de leden van den Rijksraad en talrijke an dere leidende personen kwamen Zondagoch tend ten huize van den rykspresident hun handteekening plaatsen in het register, daar op uitdrukkelijk verzoek van Von Hiit- denburg een officieele ontvangst achter wege bleef. Alleen den rijkskanselier, den rijksweer- minister en den chefs van leger- en marine staf werd gelegenheid gegeven persoonlijk de gelukwenschen, over te brengen van ryksregeering, leger en vloot. In den voormiddag woonde de rykspresi- dent de godsdienstoefening bij in de garni- zienskerk waar dr. D. Schiegel voorging en een predicatie hield naar aanlieding var. Spreuken II 1 vers 3: frIk dank God, Dien ik, gelijk myn voorvaderen, met rein ge weten dien.” De rykspresident heeft n.l. ter gelegen heid van zyn verjaardag aan deze kerk eer bijbel geschonken, waarin hy deze woorden als opdracht schreef. Uit de kerk komende, legde Von Hinden burg een krans by het ,,Ehrendenkmal” Unter den Linden. Omstreeks half twaalf kwam een eere- compa'gnie den rykspresident de vaandels aanbieden der regimenten, waarin hy heeft gediend of waarover hy het bevel heeft ge voerd. De rykspresident, die de uniform droeg van generaal-veldmaarschalk werd by zyn tocht naar en van de kerk, maar vooral in de Wilhelmstrasse door een groote menigte herhaalddlyk stormachtig toegejuicht ter wijl meermalen het Deutschlandlied werd aangeheven. Gedurende den namiddag en den avond trok de rykspresident zich in den kring zijner familie terug.

Goudsche Courant | 1932 | | pagina 1