Glim tram Uit de geschiedenis van Waddinxvèen. Filmnltuws. Kliioi Aononeis 8 rt|ils f!- «.unstwerken staan er nog, doch er komen eeen nieuwe by en de bestaande beginnen *oeda te vervallen, zonder dat er iets wordt feCdaan om dit tegen te gaan. Door de stra len rennen niet langer de edele Berbers met de gaianjtüigen der pasja's, het bonte, schilderachtige volksleven wordt steeds een- tomger en meer alledaagsch. Vroeger zag uen in de wijk aan den Gouden Hoorn ..aast lorsclie 'lsjerkessen, naast Krim. Tar taren in bonte kartans, Levantijnsclie oclioonen in ntfelende 'zijde, Armenische vedelaars en luidruolitige brutale jonge Grieken. matig herbergt de stad honderdduizend nwoners minder dan voor den oorlog, üe- uleven zijn sleohte de roemrijke traditie, de nermnering aan vroegere maclit en de m- uruk, uien men uit alles krijgt, dat men nier te doen heeft niet een der merkwaar- uigste steden van alle tijden. Heeds lang is tousiantinopel ondanks zijn sprookjesach- tigen rijkdom slechts een doot üogtersche pracht verborgen gral. Zijn bewoners ieg- uen zich met fatahstische berusting neer bij het verval en door hun gelatenheid, die meer een gevolg was van innerlijke slap- neid dan van edeler dnjfveeren, misten zij alle energie,, zelfbeheersching, productiviteit en hoop voor de toekomst, die de eenige factoren zijn, welke een volk vooruit kun nen brengen. l)e Balkanvolken aan de Adn- atische zee bezaten echter wèl deze eigen schappen en kouden zo ook ontplooien, dank zij de geestesgesteldheid van de Turken. Hun hooggespannen nationalistische gevoe lens en hun toomelooze energie brengen de Grieken vooruit in huu wedstrijd met de naburige landenhun klassieke verleden is bijna een gelootsbelijdenis voor hen, doch tevens iets, waardoor zij kunnen ontkomen aan de kleinheid en moeilijkheden van hun bestaan en de nuchterheid vau het zaken Uoeen. Daar komt bij, dat de Turken nooit echte zeevaarders zijn geweest, zoowel poli tiek als economisch bewogen zij zich altijd vooruit over liet land. U© Grieken werden echter van den Attischen bodem verdreven, omdat deze hun voor hun moeizamen ar beid slechts een karige oogst opleverde; zij zochten het dus buiten de sterk gekartelde kustlijn van hun land, allereerst in de rich ting van Klein-Azië, waarheen een groot aantal eilanden een brug sloegen. Instinc tief heeft het Grieksche volk duB met op zettelijke verwaarloozing van den landbouw vanaf de oudste tijden qontact gezocht met vreemde landen. Br waar de wilskracht der Unpken den strijd aanbindt met de gelaten heid der Turken, behoeft men niet lang m het onzekere te blijven omtrent het resul taat. U© onttroond© wereldstad aan den Bosporus is daarvan het duidelijkste bewijs. BUITENLANPSCH NTEIJWS. FINLAND Drie scheepsrampen In de Botniachc Golf. In de Botnisdhe Golf vonden gisteren nacht drie scheepsrampen plaats. Zoo brandde het Zweedactie stoomsohip „Start" uit Gothenburg geheel uit en eeni ge uren laterj in de nabijheid van de plaats waar het schip lag, het Grieksche b.s. üeor- gios, daarna het Finsohe s.s. Else. He'j Finsohe s.s. ia inmiddels reeds ge zonken. De bemanning kon slechts met groote moeite worden gered. De „Start" had 16 personen aan bpord w.o. 2 vrouwen. Elf opvarenden konden worden gered, terwijl •Je overige vier zich nog aan boord bevui len van het met water gevulde en voort durend door de branding overspoelde schip. Het Grieksche s.s, heeft een bemanning an 26 koppen aan boord. Geen reddinboot <on tot nog toe het schip naderen dat een groot lek heeft gekregen. Verschillende aleepbooten en bergings van rtuigen zijn naar de plaats van de ramp getrokken. Waarschijnlijk zijn alle drie de schepen door de storm naar de Finsche zijde van de Botnisohe Golf geslagen waar de rotsen en scheren zeer gevaarlijk zijn. Nader meldt V. D. dat ook het Grieksche stoomschip „üeorgies" Maandagmiddag is gezonken. Op het laatste oogenbhk is het nog gelukt de veertien leden der bemanning die zich nog aan boord bevonden te redden. De schipbreukelingen moesten in zee sprin gen, daar de reddingsboot het wrak met '<op naderen. Enkele oogenblikken nadat de laatste matroos was opgepikt, is het schip gezonken. Den Landbouw, Tegelbakkery Papier-fabriek, Meebrouwery En Turfhandel doen dit ambacht thans floreeren. Dit alles brehgt veel voordeel aan Oeeft d' Ingezeet'nen goed bestaan En doet hun daaglyksch werk in ruime winst verkeeren. (De Nederlandsche Stad- en Dorp beschrijver door R. Bakker 1801, Amsterdam, deel VI11 Rhijnland.) In het eerste nummer van het Weekblad voor Waddinxveen zyn enkele aardige bij zonderheden uit de historie van Waddinx veen verschenen, die ongetwijfeld velen on zer lezers belang zullen inboezemen. Daar om drukken wy hier ook af hetgeen daar is vermeld, hetwelk ontleend is aan „De Nederlandsche Stad- en Dorpbeschrijver'' en Van der Aa's Aardrijkskundig woorden boek der Nederlanden Stichting. Waddinxveen is zeer oud, het is waar schijnlijk door de Romeinen gesticht, het geen opgemaakt wordt uit Romeinsche munten oudheden, die vroeger in den omtrek zijn gevonden. „Wy stellen vast, oat deeze Romeinsche volken, alhier in den beginne juist niet veele huizen en gebou wen zullen hebben gehad, maar wel dat al hier een Boschadie (bosschage) zal zijn ge weest, welke later zal zyn weggeraakt, en daarvan dragen de Veengronden genoeg bewy's. Wy meenen dan zeker, dat de Ro meinen, Katten genaamd, als de eerste be- treeders van deezen iBodem moeten aange merkt worden." Aldus „De Nederlandsche Stad- en dprpbeschrijver". De tegenwoordige gemeente Waddinx veen bestond eertijds uit de ambachta-heer- lykheden Zuid- en Noord-Waddinxveen en de vrye en hooge heerlijkheden van St. Huybertsgerecht en Bloemendaal. Noord- Waddinxveen behoorde toe aan Vrouwe Maria de Tienes, Gravin van Warfusé, Vrij- Vrouwe van oud en nieuw Goudriaan etc., terwijl Zuid-Waddinxveen onder de Graaf lijkheid behoorde en bestuurd vyerd door den baljuw van Rijnland. St. Huybertsgerecht en Bloemendaal hadden ieder een eigen baljuw. Naamsoorsprong. Omtrent den naamsoorsprong loopen de meeningen uiteen. Langen tyd werd als vast staand aangenomen, dat de naam Waddinx veen (of Wensveen, zooals meestal gezegd werd) afstamde van de woorden wadden, hetgeen losse, moerassige gronden beteekent, en veen, zoodat Waddinxveen dus: los, moe rassig veen zou beteekenen. Waarschijnlijker echter is wat Verdam in zyn „Geschiedenis der Nederlandsch taal" mededeelt, n.l. dat de naam Waddinxveen is samengesteld uit den eigennaam Wadding en het woord veen, zoodat de oorspronkelijke benaming zal zijn geweest: 's Waddingsveen, een zelfde con structie dus als wy b.v. aantreffen in Dirks- land. Toestand der gemeente. Toevallig is ons een document bewaard uit het jaar 1514, waaruit blijkt, dat de toestand van de gemeente toentertijd niet zoo héél rooskleurig was. In de „Informacie upt stuck der verpondinghe", waarin de be sturen van verschillende steden en dorpen in Holland en WestTFriesland antwoord ge ven op zes door de Regeering gestelde vra gen omtrent het aantal „haertsteden", den financieelen toestand, broodwinning enz., lezen wy, dat er 79 „haertsteden" waren; 24 dgarvan waren zoo arm, dat zy geen be lasting konden opbrengen. Verder wordt ons medegedeeld, „dat zy' losse- noch lijf renten hebben tipt dorp, soo zy te arm uf. w i bb v atgtfcm**. m De Waddinxveenache Brug meer dan 100 jaar geleden. Dit beeld is te meer merkwaardig nu men thans kan aanschouwen hoe daar ter plaatse een geheel nieuwe toestand gaat ontstaan. zijn." De voornaamste bronnen van inkom sten waren toen landbouw, veeteelt en het graven van turf. Maar daarna is het blijkbaar steeds cres cendo gegaan, want reeds in 1632 wordt als aantal huizen in Waddinxveen 420 en in Bloemendaal 114 opgegeven. In 1782, hon derd jaar later dus, zyn er te Waddinxveen en Bloemendaal samen 628 huizen. Het aan tal inwoners van Zuid- en Noord-Waddinx veen was in de jaren 17951798 te samen 1546 zielen. Uit dit zielental concludeert de darpbeschryver dat er tusschen 1732 en 1795 vele huizen en gebouwen zyn weggebroken, zulks tengevolge van de verveeningen. Vijf tig jaar later is de bevolking tot 3000 toe genomen. Wanneer wy weten, dat op dit oogenblik het zielenaantal is gestegen tot 7600, dan blijkt uit dit alles wel in hoe be trekkelijk korten tijd Waddinxveen, de uit gebreide en welvarende gemeente is gewor den, die zy nu is. Reeds in de 18e eeuw echter was het in Waddinxveen zeer bedrijvig, en waren er verschillende takken van industrie. Wy le- zen daaromtrent in de „Stad en dorpbeschrij ver": „Aan de Gouwkade en de Waddinx- veensche brug is een groote levendigheid, veroorzaakt wordende zo door de geduurige Scheepvaart, als de aldaar geëxerceert wor dende Handwerken", en verder: „Bezighee- den zyn hier den Veenhandel, den Land bouw, Papiermaakeryen, Teegelbakkeryen, Meebrouwerye, het maaken van allerhande Gereedschappen^ Vrouwe Klompen, Poppe- kfaamers Goederen, en alle soort van Hand werken, zynde het Pfaatsje reedlyk wel- vaarende, zodanig dat elk alhier een goedt bestaan vind." Kerken. In het „Aardrijkskundig Woordenboek" van Van der Aa, dat dateert van 1849, zyn de kerkelijke gezindten in de gemeente als volgt vermeld: 2100 Hervormden, 900 Roomsch-Katholieken en 140 Remon stranten. De laatsten kregen in 1624 hun eerste predikanten, n.l. Theodorus Boom en Regnerus Andries Walen burg. Een aardigen kijk op de toenma lige verhouding tusschen de gemeentenaren onderling krijgen wy, als wy by Van der Aa lezen: „De eerste kerk der Remonstran ten was reeds in 1632 aanwezig. Maar zy diende slechts tot 1662, toen de Predikant Samuel Tykmaker, op vastenavond daarin voor het laatst predikte en veertien dagen vóór Pinksteren een nieuw kerkgebouw in wijdde. Dit stond in het dorp en was op zoo groote schaal aangelegd, dat het by den bouw bleek hooger te zullen worden dan de kerk der Hervormden, waarom, volgens de overlevering, lapt gegeven werd, het minder hoog op te trekken, en niet, zooals het plan mede bragt, daarin boog- of kerkramen te plaatsen» Het kreeg daardoor iets wanstal tigs." In 1814 werd deze kerk afgebroken. Het is ons niet gelukt omtrent de geschie denis van de Ned, Herv. Kerk eenige feiten van beteekenis op te sporen. Wat de Roomsch-Katholieken in Waddinx veen betreft, het is niet zeker, of deze in den tyd na de Reformatie een eigen kerk hadden. Zy werden bediend door priesters uit Gouda, waaronder vooral een pastoor Adriaan Bogaart zich zeer beijverd heeft om de Waddinxveensche Katholieken „in allen opziqhte te onderwijzen". Het is niet zeker dat er toen reeds een R. K. kerk aan de Goudkade stond. Wij vinden slechts aan- geteekend dat er was een Parochiekerk, toe gewijd aan den H. Victor, zonder aanduiding waar ze gevestigd was. Van Pastoor Cornelus de Jager, uit Gouda geboortig, wordt vermeld, dat deze de eerste is geweest die „de Pastorye" heeft bewoond en dat de vader van dezen pastoor by de vestiging van zyn zoon te Waddinxveen terstond begonnen is een kerk te bouWen. De pastoor werd daarop gevangen genomen en naar Leiden gevoerd. Vader de Jager kocht zyn zoon toen voor 1500 gulden los en deed daarna aan de Goudkade een kerkje met een Pastorye bouwen, alwaar pastoor Cornelus de Jager lange jaren de gemeente diende. Deze pastoor overleed 3 Juli 1678. Thans staat nog aan de Gouwkade de nu van een torentje voorziene R. K. Parochie kerk, die aan den H. Victor is toegewijd. Des levens Mei bloeit éénmaal en niet weer. FEUILLETON. Pam's blonde haar door HANS HERBERTS. Op haar vijftiende jaar stond Pamela Gerswin achter de keurige crême-gelakte toonbank van maison Llsette en op haar achttiende jaar stond ze er nog. Het is zeer _waarschijnHJk, dat Pamela er ook op haar twintigste jaar nog te vinden zou zyn geweest, altijd opgewekt en meestal niet een wonderlijk aanstekelijken glimlach, die de cliënten ervan weerhield ongeduldig te zijn of onvriendelijk. Ja, het is inderdaad 'fel best mogelijk, dat ze haar heele leven by maison Lisette had doorgebracht, wan neer mevrouw Allison op een dag niet haar echtgenoot had meegebracht. Meneer Alli son was in zyn vak een beroemdheid, een coiffeur met ongewone gaven. Terwy'l zyn vrouw haar nieuwen zoifter- hoed uitzocht, keek de heer Allison met intense aandacht naar het meisje, dat met rustige elegance haar werk deed. Of eigen lijk keek hy niet zoozeer naar het meisje zelf als wel naar haar weelderige, blonde haar. Hy noteerde in gedachten deze vondst. Een paar dagen later kreeg Pamela een briefje met de mededeeling dat de Salon Allison het zich tot een groote eer zou reke nen, mej. Pam Gerswin's blonde haar te mogen Wel. Pam bezat niet de mid delen haar lokken steeds een zoo superieure behandeling te doen ondergaan en ze nam het aanbod dankbaar aan. Het was een compleet wonder, dat daar in Salon Allison tot stand werd gebracht. Toen Pam de zaak verliet, botste ze tegen een langen, met buitengewone zorg geklee- den man op. iHfl keek haar aan, Zyn oogen bleven rusten ergens ter Ijoogte van haar kleine zwarte hoedje. Zet u dien hoed even af, zei hy bijna bevelend. Een vernietigende blik trof hem. Even later stond Elmer Bindle alleen en liep by Allison binnen. Het gevolg was, dat Elmer Bindle uiterst beleefd zyn excuses maakte en het tweede gevolg was, dat Pamela eerste mannequin werd bij de Bindle's modehuizen. Daar werd ze specialiteit in het dragen van hoeden. Het was eenvoudig een wonder zooals een eenvoudig hoedje stond, wanneer zij het op haar glanzende en heel blonde haren zette. Het werd dan een waardevol sieraad, dat iedere vrouw aantrekkelijker scheen te moeten maken. Die onweerstaan bare suggestie bracht de Bindle's hoeden- afdeeling tot ongekenden bloei. De faam van Pamela's wonderlyk-mooie lokken werd meer en meer verbreid. Het was waarlijk niet de schuld van meneer Elmer Bindle, dat Pamela Gerswin hem verliet. Het was in de eerste plaats de schuld vah een niet eens erg fraaie kleuren-foto van Pamela. Derick Brown zag die foto. Hij keek in hoofdzaak naar het haar van het meisje, dat er op was afgebeeld. Het was vond tooneeldirecteur Brown het soort haar, waarnaar hy maandenlang ver geefs gezocht had. Deze kleur, dit warme korenblond met die diepe, onverwachte schauwlngen, zóó had hy zich de Kathleen Brent voorgesteld in „Het meisje met het blonde haar". Brown vertrouwde de foto niet erg. Hij geloofde, dat de werkelijkheid hem een groote desillusie zou opleveren. En hy be sloot direct by Bindle binnen te loopen. Een uur later teekende Pamela het con tract, waarbij ze de hoofdrol kreeg in „Het meisje met het blonde haar". Het stuk werd een overweldigend succes. Pamela's naam als actrice was gemaakt. Het eenvoudige meisje, dat drie jaar lang achter een toonbank stond by Maison Li sette, was de ontdekking van het tooneel- seizoen. Iedereen die gedacht werd op de hoogte te zyn van zyn tyd in het algemeen en van het tooneel in het bijzonder, sprak van de actrice Gerswin en van haar korenblond haar, dat haar méér geluk had aangebracht dan alle klavertjesvier ter wereld zouden kunnen doen. Er waren dameskappers, die adverteer den, dat zy er na ontzettend groote moeite in geslaagd waren, de behandeling te vin- I den, die de Gerswin-kleur opleverde. Er waren speciale haarborstels verkrijgbaar, die de bijzondere glanzing heetten teweeg te brengen, welke Pamela's haar bezat. Er waren dag- en weekbladen, welke Pamela's beeltenis niet anders dan in kleuren gaven, wetend, dat zy haar schoonheid anders op een onverantwoordelijke manier tekort de den. En om al deze dingen glimlachte Pa mela Gerswin toegeeflijk. Zooals ze ook glimlachte om de talrijke aanbidders, die haar met gunsten en be wondering trachtten te overladen. Buiten gewoon origineel in haar complimenten wa ren deze menschen overigens niet. De mees ten gingen zich te buiten aan allerlei waan zinnige beeldspraken. Ze vergeleken haar verschijning met een zonsopgang en ver zekerden Pamela, dat de godin Venus zulke lokken moest hebben gehad. Onder al die bewonderaars was er geen een, die door Pamela Gerswin bewonderd werd. Na een seizoen dat Pamela Gerswin alle dingen had gebracht, die ze zich in haar stoutste droomen niet had durven droomen, ging de actrice uitrusten in het vriendelijke dorpje Rose Cottage, een ideaal vacantieoord, dat nog niet de aandacht der massa op zich gevestigd had. Daar maakte Pamela kennis met Dorian Chelterton, een jong architect. Hun kennis making, de groeiende toenadering, de be kentenis hunner liefde, hun verloving, het ging als een wervelwind. Drie dagen na hun verloving stond Pa mela voor den spiegel en terwijl zy langs het zachte blonde haar streek kreeg ze by na tranen in de oogen. Aan dat wonder lijke haar had ze alles te danken. Ze ging naar Dorian toe, die op eèn divan zat en sloeg haar armen om hem heen. Ik vond het zoo prettig, dat jy nooit eerder van mij gehoord had, Dorian, zei ze zacht. Voor jou was ik niet de beroemde Autotochten door Harfatgetint gebied. „K*n Uw land en heb het lief" m ganeeher harte zal men dit onderschrijven wanneer men na genotvolle autoreis dool ons mooie „Nederland in herfsttintenf huis waarts keert. Tracht er n u enkele dagen „uit te breken" vergaar thans nog w,t extra energie VOor het koude, mistige en natte tijdperk, dat voor de deur staat In alle provincies van ons land kaii men prachtige boaschen vinden, een beaoek overwaard. Wij moesten echter bp het sa menstellen van onderstaande autotochten een keuxe doen, en daarbij de route zooveel mogelijk door die streken leiden, waar men een aaneenschakeling van natuurschoon vindt. Ons eerste tochtje begint in Den Haag en gaat dan door de prachtige ge meente Waasenaar en vervolgens langs den duinvoet naar de schoone, boschrijke streek benoorden Haarlem. De bloemenstad zelf blijft rechts liggen, via Halfweg en Am sterdam komen wp in het Gooi met zpn schitterende bosschen en hei. Over Hilver sum, de Vuursche en Zeist naar Utrecht en vervolgens door een polderlandschap den Ouden Rjjn via Leiden weer naar de Resi- dentie terug. De tweede tocht, over de Veluwe geeft waarlijk die aaneenschakeling van natuurschoon, waarop wy' hierboven doel den. Van Deventer over Apeldoorn, langs het Uddelermeer en vervolgen» langs de Leuvenumsche bosschen, in hun herfsttooi indrukwekkender dan ooit, naar Harderwijk, de stad, waar de visscherybedrijvigheid he laas verdwenen is. De oude Zuiderzee straatweg Voert naar Putten, waar wjj een praohtigen omweg beginnen over Garderen, Stroe, Otterlo en Ede naar de Veluwezoom," westelyk van Arnhem. Deze tocht over de Vel uwe, nu eens over de onafzienbare heide- velden, dan weer door laag eikenhout vormt een waardig slot voor de zomer-excursies, die velen ongetwyfeld in dit door de natuur zoo ryk gezegende gebied hebben gemaakt. Van Arnhem uit natuurlyk nog even op den Zypenberg en by de Posbank kyken, én vervolgens door de Middachterallee en zoo via Zutphen naar de stad van de befaamde koek terug. De derde excursie gaat door Overijssel en den Achterhoek Van Zwolle langs het mooie kasteel Rech- teren naar Ommen en dan dwars door Overijssel langs Hellendoorrt, Almelo, Vasse naar Ootmarsum. Over Denekamp, de Lutte, Oldenzaal, Hengelo, Goor en Lochem, door het textielgebied dus, bereiken wy den Achterhoek, die natuurlijk met zyn vele ge boomte ook in dezen tijd schitterend van kleur is. Van Ruurlo naar Varsseveld rjjdt nten het mooist langs den nieuwen weg over ZeLhem en vervolgens via Slangenberg. Ten slotte langs den Gelderschen IJssel en we der dver de Veluwe (via Apeldoorn) naar Zwolle terug. De Vennen en de Maasvallei, dat zijn de gebieden, welke door onze laat ste twee tochten doorkruist worden. Rit No. 4 begint in Bergen op Zoom, in een uithoek des lands gelegen en daarom door de bewoners van verder verwijderde provin cies helaas meestal vermeden. N.-Brabant kan in het algemeen bogen op een uitmun tend wegennet, en hier, in het Zuidwesten is heel wat natuurschoon, dat minder be zocht en dus ook minder bedorven is, dan op andere plaatsen in Nederland. Wy rij den dan in de richting Antwerpen naar Hoogerheide en bereiken via Huybergen de stad Roosendaal, een van de belangrykste grensstations voor de spoor. Een tweede omweg gaat via Rucphen en Zundert naar Ginniken en bereikt even benooden Gilze de hoofdroute BredaTilburg. Van Tilburg naar den Bosch beryden wy alweer een „onbekend pad", nj. langs Oisterwyk, waar de prachtige, ongerepte vennennatuur te be wonderen is en zoo via St. Michielsgestel naar de gastvrye hoofdstad van Brabant. De hoofdwegen, die echter eveneens door prachtige natuur gaan, brengen ons dan tenslotte weer in Bergen op Zoom terug. In het aloude Ny'megen, dat nog zoovele herinneringen bezit aan de lang vervlogen actrice, maar slechts een eenvoudig meisje, dat niet veel meer aantrekkelykheden be zat dan mooi... Pamela hield op. Ja, vertel eens, wat zag je eindelyk in me. Wat was het, dat je het eerst in me aantrok Dorian kneep zyn linkeroog dicht. Zal je het niet raar vinden als ik het je vertel, vroeg hy byna verontschuldigend. Pamela schudde het hoofd. Ze wist wat er komen zoü. Ze had duizend bewonderende woorden over haar blonde haar hooren zeg gen. Maar nu Dorian het ging doen, hield *e haar adem in. Het eerste, wat ik zag, zei Dorian, was die aardige moedervlek in je hals. Mis schien wist je niet eens, dat je zooiets be zat. Maar myn haar, wat zeg je van mijn haar? vroeg Pamela met een wanhopige»* blik in haar oogen. Dorian zag dien wanhoop in haar blik. Hy legde het alleen verkeerd uit. Misschien vinden alle menschen het afschuwelyk, maar ik vind, dat het je best aardig staat, verklaarde Dorian, gerust stellend. Romeinsche tyden, begint de laatste excur- Over een paar maanden kan de verbin- Hint over Grave met 's-Hertogenbosch al weer onder staan; feitelyk is het beryden van dezen weg in een tyd, dat de winter komen gaat, een bezienswaardigheid op zichzelf! Langs Boxtel, de lichtstad Eindho- ven en Weert gaan we dan, gedeeltelyk door het woeste landschap van de Peel naar Venlo om tenslotte, den heerbaan door Lim burg volgende, door een uniek mooie streek in Nijmegen terug te komen. Met de K.N.A.C. op verkeerainspectic. Wegformaties en wegsituaties. Dub bele tramsporen, te smalle en ton ronde wegen, verkeerd opgehoogde bochten. De inspectietocht door het grootste deel der Zuidelijke helft van Nederland, welke Wij gedurende een tweetal dagen met eenige officials van de K N.A.C. hebben mogen maken, geeft-, wat de daarbij opgedane in drukken betreft, mede aanleiding tot en kele opmerkingen betreffende weggesteld- heden en wegsituaties. Dat door automobilisten en de feite lijke „opdracht"' was, ons voornamelijk met deze categorie van weggebruikers bezig te houden veel en zwaar op Neerland's we gennet wordt geeoudigd, hebben ,wij in onze eerste publicatie „met de bewijzen op tafel" kunnen aantoonen Maar juist in dit ver band dient o.i. niet onvermeld te blijven, dat de man of de vrouw, die er vaak met do auto op uit zijn, hier en daar in ons land weggesteldheden en wegsituataes ont moet, welke het hem of haar allerminst ge- makkeüjk maken om de verantwoordelijke taak achter het stuur naar behooren te ver vullen. Vragen wij slechts, orti mee te beginnen, de aandacht voor een der drukste verkeers wegen van ons land, die van Den Haag naar Amsterdam. Wie, uit. de Hofstad ko mende, tusschen het viaduct en Den üeyl in Wassenaar ongelukken maiakt, heeft dit veelal aan zijn eigen roekeloosheid of on voorzichtigheid te wijten. De prachtige, breede asphaltweg is hier op duidelijke wijze door een witte streep over het midden en door de z.g. wegpunaises in vier afzonder lijke banen verdeeld, die bij een betiooTlijk gebTuik en daar, wij geven dit onmid dellijk toe, ontbreekt nog wel aan! de kans op ongelukken vrijwel uitsluiten, al blijven enkele zijwegen, die op dezen groo- ten weg uitkomen, een gevaarlijke factor vormen Maar komt men verder rijdende, op de route Oegstgeest—«assenhelm, dan mag het immer opnieuw verbazing wekken dat de overheid heeft goedgevonden dat den auto mobilisten een zeer gevaarlijk verkeersob stakel „in den weg wordt gelegd" in den vorm van een dubbel tramspoor, hetwelk in de toekomst bij het steeds toenemend autoverkeer zeker vele malen van zich zal doen spreken als de veroorzaker van ver keersongevallen En wie zal voorts op goede gronden kun nen ontkennen dat de nieuwe weg naar het Gooi te smal is voor het verkeer? Vooral bij een intensief verkeer, bijvoorbeeld op een zomerschen Zondag, doet zich dit euvel, allerhinderlijkst gelden en het mag daarom, verwondering baren, dat- met den aanleg van dezen drukken weg hiermede geen reke ning is gehouden. Opvallend en niet bevor derlijk voor een veilig verkeer is ook het feit dat hier en daar de bochten niet be hoorlijk zijn opgehoogd, welk euvel ook op andere wegen meermalen valt te cónstateo- ren. En dan om hiermede te besluiten die lastige en gevaarlijke tonronde wegen 1 Zoo zagen 'wij op een zoodanige wegformatie tusschen Khenen en Wageningen enkele hoogbeladen vrachtauto's constant op het midden van dit wegstuk Tijden, aangezien de chauffeurs en terecht! 1- van oordleel waren dat, indien zij rechts zouden hou den, de ongelijke druk op de veeren van hun wagen een verschuiving van de ladTng zou kunnen veroorzaken, met alle mogelijke vaak fatale gevolgen daarvan. En naar ons van deskundige zijde werd verzekerd berust het argument, dat de waterafvloeling op bolronde wegen veef beter in haar werk gaat dan op wegdekken, die slechts flauw hellend zijn, op een onjuist© vooTBtelling van zaken. Met dat al mag een woord van hulde aan het adres van de heeren Van Harinxma thoe Slooten, Levy en Van der Loo, voor de onbevooroordeelde wijze waarop zij ons go- durende die twee bijzondere dagen aan de hand van de feiten, die zich voordeden, hebben voorgelicht omtrent zaken, uitslui tend behoorende tot het terrein, waarop hun werkzaamheden liggen, zeker niet ach terwege blijven. GEMENGDE BERICHTEN. De nieuwe spoorbrug over de Schie. De plaatsing zal geschieden in den nacht van 16 op 17 October. in den nacht van 16 op 17 dezer zal in de Rotterdamsche Schie nabij het Hofplein een interessant werk worden volbracht. De nieu- .we spoorbrug, die op een paalfundeermg naast, de oude brug is gemonteerd, zal dan op de plaats worden gelegd van de oude. De pijlers, waarop het groote construtie- werk zal komen te liggen, zijn met het oog op de ontvangst van de nieuwe brug in ge reedheid gebrachj. De oude brug zal van de pijlers afgelicht en op pontons weggevaren worden. De hieuwe brug zal van haar tijde lijke paalfundeering afgeschoven en inge varen worden in den brugdoorgang, om te worden gebracht naaT de plaats, waar zij hoort, in verband met dit zwaTe karwei zal de doorvaart reeds van Vrijdag 14 dezer v m. 7 uur af voor alle scheepvaart ge stremd, zijn. Het verwisselen van de brug- gen Z»1 in den nacht van 16 op 17 dezer ge bieden tussdhen den laatsten en den eer sten trein. Het treinverkeer zal er dus niet door opgehouden worden. Up 17 dezer 's middags 12 uur hoopt men den weg voor de scheepvaart weer vrij te hebben gemaakt. Een gecompliceerde aanrijding. Vier menschen gewond. Gistermorgen omstreeks 9 uur reed tus schen Weurt en Nymegen de heer Breuns uit Nymegen met zyn auto in de richting Weurt, toen hem de stoomtram Maas en Waal passeerde. Plotseling zag hy een wiel rijder, die achter de tram uit een zyweg kwam, voor zyn auto. Ofschoon de heer Breuns met een matige vaart reed, kon hy een aanrijding ni^ meer voorkomen. De wielryder, een zekere Sterk uit Rossum, werd gegrepen en door de voorruit van de auto geworpen. Hierdoor verloor de heer Breuns zyn macht over het stuur, waardoor de auto naar de linkerzyde van den weg schoot èn daar in aanrijding kwam met het echtpaar Breunissen uit Beuningen, dat zich per rijwiel op weg naar Nymegen be vond. Sterk bekwam ten gevolge van de aanryding zware verwondingen aan het hoofd en inwendige kneuzingen, en moest naar een, nabygelegen woning worden ver voerd. Zyn toestand is zeer ernstig. Het echtpaar Breunissen kreeg verwondingen ■an de beenen en inwendige kneuzingen. Zy konden naar huis worden overgebracht. De autobestuurder werd aan de handen ver wond. Noodlottige twist. Om een meisje. Zondagmiddag omstreeks half twee heeft een jongeman, afkomstig uit Enschedé, te Haaksbergen een moordaanslag gepleegd op een anderen, inwoner van Enschedé, Van der Woning genaamd. Eerstgenoemde ver voegde zich ten huize van iemand, waar zyn vroegere verloofde in gezelschap van Van der Woning vertoefde. De man trok onmiddeliyk een Idng dolkmes en bracht v. d. Woning daarmede verschillende steken toe in het gezicht, de schouders en in een der handen. Een hevige worsteling ont stond. Tenslotte wist Van der Woning te ontkomen, waarop de aanvaller er per fiet3 vandoor ging. Het slachtoffer heeft een groote hoeveelheid bloed verloren en 'B 'n hoogst zorgwekkend en toestand naar het St. Anthoniusziekenhuis te Haaksbergen overgebracht en later per ziekenauto naar Enschedé vervoerd. De aanvaller is door den Ryksveldwach- ter uit Haaksbergen, die hem per auto ach terna was gegaan, te Usselo aangehouden. Door een auto overreden en gedood. Zaterdagavond omstreeks 8 uur is op den W assenaarschen weg even voorbij de r.-k. kerk te 's-üravenliage de 15-jarige B W wonende (Jhristiaan de Wetstraat, bezig een melkbezorger van de melkinrichting De bierkan bij het voortduwen van zijn wagen te helpdn. fijnen daarbij rechts van den weg le hebben en plotseling door een dep vrachtauto aangereden te zijn. ge jongen werd daarbij zoo ernstig dat hij eenige oogenblikken later len. Ikbezorger, de 29-jange F. van Z. Schalk burgerstraat werd gewond, uoun kwam er betrekkelijk goed af. Men bracht hem naar het ziekenhuis aan den Zuidwal, vanwaar hij, na verbonden te zijn, naar huis kon gaan. Het lijk van den jongen werd naar het ziekenhuis gebracht. De melkwagen werd zwaar beschadigd. Wie rekent het na? Een Franache statistiek heeft uitgerekend dat een vrouw, die twintag jaar getrouwd is en Z63 kinderen heeft, niet minder dan 46UU0 kussen heelt uitgedeeld, zelfs als ze bi de leden van haar gezin slechts éénmaal per dag kuste. Daarbij heelt ze 87.ÜÜÜ kilo aardappelen geschild, 10.000 kousen gestopt, en 20.200 maal een bed ojigemaakt. Van bet goede te veel. Mevr. Elizabeth Baumann, te New-York, wil gaan scheiden. U kent mevr. Elizabeth Baumann niet? Wy ook niet; maar zy heeft onze sympathie. Want er is een mijn heer Baumann en deze is een ,j»it-een-man- bestaand-orkest". Hy bespeelt (tegelyker- tyd) twee piano's, een trekpiano, een xylo foon en een banjo. Dit zou o.i. mevr. Baumann nog niet het recht geven zich over haar man te bekla gen, maar wat doet dit individu? Terwijl hy als „one-man-band" thuis geluid produ ceert, zet hy ook nog zyn twee radio's aan, elk op een ander station afgestemd. Toen had mevr. Bauman geen keus meer; zy diende haar eisch tot echtschei ding in. BINNENLAND. Afspoeling bij den Afsluitdijk. Gevaar voor de Zuiderzeesluizen tijdig afgewend. Volgens de Telegraaf zijn by de sluizen in den afsluitdyk van de Zuiderzee belang rijke bodembeschadigingen geconstateerd, hierin bestaande, dat zich voor die sluizen meer dan tien meter diepe uitscheuringen in den zeebodem hebben gevormd. De oor zaak hiervan moet gezocht worden in den zwaren stroom, die voor en achter de slui zen ontstaat gedurende het loozen van het overtollig IJsselmeerwater door de sluizen in de Waddenzee. Gelukkig zyn deze calamiteiten nog op gemerkt, voordat de fundamenten van de sluizen belangrijk aangetast zyn. Ware dit laatste het geval geweest, dan zou' daarvan instorting van de sluiswerken het gevolg hebben kunnen «tin- Men is begonnen met op zoo krach tig mogelijke wyze de ontstane beschadigin gen te herstellen, met behulpi van helmdui- kers en zinkstukken. Om «en herhaling van dergelyke onheilen te voorkomen, zal het waarschynlyk noodig geacht worden om langere leidammen by de sluizen uit te brengen; zelfs is de noodzakelijkheid van den bouw van een derde uitwateringssluis in den afsluitdijk niet uitgesloten. Wellicht is van een pn ander io reden, dat de openstelling van den afsluitdijk thans is uitgesteld. By informatie bevestigde de directie van de Zuiderzeewerken, dat zich uitscheuringen hebben gevormd in den zeebodem en wel in een strook van ongeveer honderd meter voor de kunstwerken. De kunstwerken zelf, zyn volgens deze mededeelingen, onaange tast gebleven. Naar men verzekert, is er geen reden tot ongerustheid. Men heeft maatregelen getroffen om verdere uitschu ring van den bodem te voorkomen en is daartoe op de gewone wyze te werk gegaan, nameiyk door het aanbrengen van zink stukken. Men deelde nog mede, dat een en ander vry Veel tyd zal vorderen. SPORT EN WEDSTRIJDEN. KORFBAL. Ter Gouw ll-^Spangen II 2—3. Het tweede twaalftal speelde Zondag haar eerste competitiewedstrijd tegen Span gen uit Rotterdam en moest in deze hour meerdere erkennen. De wedstrijd had het volgende verloop: Ter Gouw speelde voor rust met wind mee, toch weet Spangen in deze periode een nuttige 2—0 oorsprong te krygen. Tot voor de rust blyft het spel op en neer gol ven van de eene korf naar de andere. Na de rust vergroot Spangen haar voor sprong tot 3—0. Dat wordt Ter Gouw te bar en met een mooi schot verkleint de heer den Adel de achterstand 1—3. Ter Gouw is nu overwegend sterker en doelpunten kun nen haast niet uitblyven. Mej. Kolster maakt er 23 va*i. De volgende opstelling is ook met Ter Gouw in de meerderheid, maar de aanvai va» Ter Gouw weet het niet tot een doel punt te brengen. Ter Gouw speelde met invallers. Scheidsrechter Zonneruiter leidde correct. De volgende keer beter reserves! De wedstryd Ter Gouw III—de KWeea- school te Schoonhoven moest wegens liet slechte weer gestaakt worden. VOETBAL. Lagendaal speelt vo'H-loopig niet voor het Ned. Elftal. De populaire middenvoor van het Neder landsch elftal, de Xerxes-speler Lagendaal, lieeft aan de keuze-commissie bericht gebon den, dat hij voorloopig niet in aanmerking wenscht te komen voor een plaats in liet Nederlandsch elftal. Hij wenscht zioh geheel to geven aan zijn studie voor inspecteur van iolitie en kan *n verband daarmede geen tijjïi vinden voor het spelen in het oranje-team. Wel zal hij de Xerxea kleuren blijven verdedigen. In zijn plaats is naar de Spkr. meldt iin het voorlqopig Ned. elftal, dat morgen middag om 3 uur in het SpartarStadión tegen Bristol Rovers zal spelqn, v. d. Broek van F.Ö.V. opgesteld. RECHTZAKEN. Het veroorzaken van zwaar Hehamelyk letsel, i De 48-jarige A. G. van V. te Stolwijker- sluis, gem. Uouderak, is ter zake van het veroorzaken van zwaar lichamelijk letsel door schuld, door de rechtbank te Rotter dam veroordeeld tot een maand hechtenis Verdachte zou op een avond in Septembe- 1931 op den weg van Schoonhoven naar Vliat als bestuurder van een gespan, op het oogenblik dat hij uit tegenovergestelde rich ting een motorrijder zag aankomen, opzet telijk naar links hebben uitgehaald, waar door de motorrijder, zekere H., tegen zijn wagen opbotste en tengevolge daarvan in een sloot langs den kant terecht is gekomen. Volgens de verklaringen van H. en nog een wielrijder zou verdachte met opzet naar links hebben uitgehaald om het passeeren van den motorrijder onmogelijk te maken. Laatstgenoemde zeide o a. dat hij van de fieta was afgestapt toen hij zag dat het ver dachte was, die hem tegemoet reed, want v. V. staat bekend als koppig. Volgens getuige is het wel voorgekomen, dat wielrijders die afgestapt, waren en langs deh berm van den weg stonden nog door verdachte werden aangereden. Verdachte zeide, dat als hij meer uithaal de, hij, daar de weg zoo smal is, zeker in de sloot terecht zou komen. Adv.-generaalU laat het liever de fiet sers doen. Twee getuigen k décharge verklaarden, dat de weg ter plaatse smal en gevaarlijk was. De advocaat-generaal mr. De Visser, be toogde, dat de twee getuigen k charg© heb ben waargenomen, dat v. V. midden op den weg rijdende, juist op het moment, dat een motorrijder en een wielrijder hem naderden, opzettelijk naar links in plaats van naar rechts uithaalde. Alle getuigen zijn het er over eens dat men zeer goed kan passeeren •wanneer men rechts houdt. Volgens getuige 8., den tweeden getuige, is v. V. valsch met uitwijken. Na het ongeluk heeft verdachte de zweep over het paard *ele«d, zonder zloh om het slachtoffer, wiens been op 5 plaat sen verwond was en die 8 maanden lang de gevolgen van deze aanrijding heeft moeten ondervinden, verder te bekommeren. Het verweer van verdachte, dat hij niets zou ge merkt hebben omdat hij leege kisten mee voerde, ging naar spr.'s meening niet op Spr. concludeerde tot bevestiging van het vonnis. De verdediger pleitte vrijspTaak, subs, clementie. Chili en zijn salpeter. Op alle wanden der barakken in de arbei derskampen van het dorre, troostelooze gebied der zout- en salpetermynen, op meer dan de helft der Chileensche wagons en op alle havenmuren leest de vreemdeling het woord „Cosach". De Chileen zelf leest het al niet meer, hy kent het evengoed als het nummer van de tramiyn, die hem naar huis zal brengen. Vroeger was hy trotsch op dien naam. Tegenwoordig ontvlucht hy hem. Het is geen Spaansch woord, het is een der inter nationale, moderne samenvoegingen: Com- pania Salpedrera Chilena de naam van de grootste, concurrentieloozè myn- en sal- petermaatschappy ter wereld, die onder de opperleiding van de Gaggeriheims staat en die tot nog toe tenminste geheel Chili beheerschte. Toen Europeesche geologen 100 jaar ge leden in het gebied der Atacama-woestyn de aanwezigheid van natronsalpeter vast stelden, was in zekeren zin de richting van het zakenwezen in Chili bepaald. De Ca liche, de eigenlyke delfstof by de salpeter winning, die ongeveer 80 zuivere natron salpeter bevat, werd uitgegraven, eerst op kleine schaal, door de zoogenaamde „sal- peterboeren", later door bergwerken en kleine maatschappyen; de technische ont wikkeling dwong hen tot een fusie, wilden zyn iet alle tezamen ondergaan. Na enkele tientallen van jaren, waarin een niets-ontziende concurrentiestryd werd gevoerd, bleef de Cosach van de Ameri- kaansche millioairsfamilie Guggenheim als eenige overwinnaar in het strydperk achter. Ohili-salpeter dat was de dringend var- eischte stof, waarmede de voornaamste stikstofverbindingen tot stand werden ge bracht: explosieve middelen, kleuren en ver ven, kunstmest, enzoovoorts. De gehegle chemische en agrarische industrie werd hiervan voorzien. De uitvinding van de synthetische stikstof. Toen men in de Duitsche chemische labo ratoria ertoe overging tie stikstof uit de lucht synthetisch te binden en men deze metlhode steeds beter uitwerkte, moest de Chili-salpeter —'in den loop der laatste 15 jaar steeds meer aChteruitwyken. Welis waar werd deze stand van zaken door de jjchynconjunctuur, het Amerikaansche we reldwonder van 1920, nog eenigen tyd ge heim gehouden, maar tegenwoordig zyn de pryzen voor Chilisalpeter op 1/3 tot V* van de vroegere wereldmarktpryzen gedaald. De productie van 1931 is minder dan de helft der productie van 1930, die op zichzelf reeds buitengewoon laag was. Met de zil ver-, koper- en loodmynen in Chili is het ongeveer evenzoo gesteld. En de Guggenheims, de Noord-Ameri kanen, en in het geheel geen philantrópen voor het Chileensche volk, leggen myn na myn stil. De arbeiders van een volk, dat byna een vierde millioen zielen telt, dat in Zuid1 Amerika het meeste van de Wester lingen heeft overgenomen, zyn, ondanks het subtropische tot zuideiyk gematigde kli maat, met een ryke natuur, aan crisis en eliende prijsgegeven. Helaas is in Chili politiek en eco nomie met elkaar vergroeid! Daar de we reld zich van het Bimetallisme (de goud en zilverdekking) afkeerde, en daar de Duitsche scheikundigen enkele Nobelprijzen wisten te behalen... daarom rijdt telkens de artillerie door de prachtige Ave- nida van Valparaiso, door de Avenida O'Higgins zoo genoemd naar den Iersch- Chileenschen vrijheidsheld welke zioh zes kilometer lang uitstrekt en m«t haar tal- looze winkels, luxe-zaken en café's den in druk maakt, alsof men in Regent Street te Londen, of in „Unter den Lrriden" in Beriyn loopt. Daarom zyn er straatgevechten, politieke samenzweringen, revoluties en contra-revo luties aan de orde van den dag. OP BEZOEK BIJ HEINZ RüHMANN IN ZIJN KLEEDKAMER.. Filmspeler en vlieger. Heinz Rühmann, de jonge filmacteur, die in een duizelingwekkend tempo ook hier te lande zeer populair is geworden en het heeft klaargespeeld, zoowel by publiek als cri tici, by de groote massa als by de film- fynproevers, in den smaak te vallen, treedt te Beriyn op in het „Theater an der Stre- semannstrasse", in het aardige biy'spel „Der Mustergatte" en deze gelegenheid heb ik te baat genomen om hem eens te bezoeken. Het is pauze; ik had my den dag tevoren by hem aangemeld, dus ga ik naar de kleed kamer en wordt er door Heinz Rühmann zeer beminnelyk ontvangen. Hy draagt een „Tandenborsteltje", wat hem nog aardig staat ook! En verder een gestreepte pyama, die hy in de volgende acte moet dragen, over welk eenigszins ongeschikt ontvang- toilet hy haastig een badmantel slaat, als ik binnenkom. „Neemt u me niet kwalyk dat ik u zoo ontvang, maar ik moet klaar zyn voor myn volgend optreden." Het is typeerend voor Heinz Rühmann, dat hy zich verontschuldigt voor iets, wat per slot van rekening zyn schuld niet is. In zekeren zin ben ik toch de indringster, die niet in de kleedkamer, maar in de zaal thuishoor. „Hoe bevalt het u nu wel op de planken?" „Eenvoudig verrukkelyk! In 't begin was ik een beetje bang, weet u. Ik had nameiyk sinds vier jaar niet meer op 't tooneel ge staan, had altyd maar gefilmd. Daardoor verliest men wel wat het contact met het tooneel. Maar ik heb het gauw terug ge vonden. Eigeniyk speel ik liever tooneel dan film, maar ja Daarom was ik dan ook idioot biy, dat ik met de „Mustergatten" in Hebt U PERSONEEL nood.g? Zoekt U PLAATSING? Plaats dan Uw AANVRAGE des Zaterdags in de* ieder leeet ze dan I Inzending tot Zaterdagmorgen 1 9 uur aan het Bureau MARKT 31 München en Weenen weer eens kon op treden, en nu ook in Beriyn. Spoedig ga ik weer filmen/waarschynlyk met Kathe von Nagy als /artnerm, de titel van de film staat nog hiet vast." „Houdt U dan niet van filmspelen?" „O ja, ndtuurlyk wel! Ik vind zelfs, dat men er een Ontwikkelingsgang door mee maakt, waarvlui men tevoren geen begrip had. Men leert\door het filmen zyn midde len veel beter beneerschen, men leert spaar zaam zyn met nmniek, een spaarzaamheid, die veel waarde Mfleft. En dan i*het mooie by de film, dat qpn er bekend door wordt. r Aan 't tooneel bereikt men toch altyd slechts een bepaald deeltje van het publiek, zelfs als men wel eens in verBchilleride steden gastvoorstellingen geeft. Maar een film komt overal, en is bovendien iets blyvends." Alles is zoo echt, zoo natuurlyk jongens achtig aan dezen tqoaeelspeler, dat men met genoegen urenlang naar hem zou luis teren. Helaas hebben wy slechts weinig tyd, de pauze wordt al afgebeld. „ik heb nog wel een oogenblik", zegt Rühmann, „wat ik nog zeggen wou, ik heb een jaar contract met de Ufa, maar op 't oogenblik heb ik verlof voor een tournee gekregen. Ik ga weer met de Mustergatte op reis. Eerst door heel Duitschland en dan ook door Duitsch sprekende, of tenminste Duitseh verstaande landen, ais dat mogelyk is in het korte tydsbestek. Natuurlyk kom ik ook naar Holl&ftd,.;naar den Haag en Amsterdam. Ik hou byzonder veel van Hollanders. Gelooft (Thü niet, dat ik dit alleen kég,' óméfct U voor' Holland schryft. Neen, ik zal u uitleggen, hoe het komt, ik kryg overal vandaan ontelbare brieven Uit het publiek. Brieven, waarin men met enthousiasme 1 y^rteiiV-if^t die of die film zoo goed van me was en meer zulke dingen. Dikwijls zyn die brieven on- beschryfelyk smakeloos, speciaal die van jonge dames! Maar nbóit die Uif'Hölland. De Hollahders, speciaal de Hollandsche meisjes, schrijven zoo verrukkelyk natuur lyk en dringen zich niet op, dat het wer- kelyk een vreugde is die brieven te lezen. Ze schryven soms zoö aardig kinderlyk, sturen me kleine foto's van hdür poeftjé of haar huis, van haar ouders of iüsjéö en broertjes! Is dat niet aardig! Dat móést ik u toch eens vertellen, niet? Daarom zyn me de Hollanders nu zoo sympathiek". Ik hoop vin h^rte, dat ik in den herfst een gast- voo:."telling in Holland zal kurntm gfc»cn. Maar nu moet tk op en vlug ook tot'weer ziens!" Dat is Heinz Rühmann, de jonge komiek mei zijn hoofd van jeugdig professor, met zy i verwonderlyke alledaagschheid, die z'n succes werd. Zou een filmgroteske als „Der Mann, der seinen Mörder sucht" mogelyk zyn geweest zonder zyn type? Ook als partner van Hans Albers in „Bomben auf Monte Carlo" behaalde hy een aardig suc ces. In „Meiné Frau die Hochstaplerin" speelde hy zyn eerste groote rol in de toon film en het werd een reusachtig succes. En in zyn nieuw te filmen „Es wird schon wie der besser" wedyvert hy met Dolly Haas in grappighaid ,en h umor. Heinz Rühmann, uitstekend tooneelspeler, sympathieke jon gen- en vlieger. Ja, Rühmann bezit een eigen, klein vliegtuig, en als hy op reis is wacht de enthousiaste menigte niet, zooals by andere beroemdheden, by het station, doch op het vliegveld! Dus als u dezen herfst een klein vliegtuigje boven den Haag of ^msterdqm hoort snorren, dan weet u, f dat het Heinz Rühmann is, die naar zyn bescheiden, Hollandsche bewonderaarsters komt toevliegen auf Flügeln eines Gast- spiels. ANNE MARIE SCHMIDT. r;ADIO-NÏEUWS. Programma voor heden. Hilversum: 6.15 Orgelconcert7.— S.D.A.P.-kwartiertje: 7.15 Muziek van dezen tyd; 7.55 Herhalfrfg van S.O.S.-berichten; 8.Verspilling van productieve krachten. Inleiding door Dr. F. M. Wibaut; 8.20 Con cert door het V-A.R-A.-Orkest; 9.— Opvoe ring van De Affaire-DreyfuS; 10.20 Nieuws berichten; 10.30 Concert door het V.A.R.A.- Orkest; 11.2012 Gramofoon. Huizen: 66 Kinderuurtje; 66.15 Gramofoon; 6.156.30Causerie, dpor A. Stapelkamp; 6.30—7 durpus Engelsch; 7-- 7.30 Onderwysfonds voor de Binnenvaart; 7.458 Nieuwsberichten; 810.30 Propa ganda-Avond; pl.m. 10.Nieuwsberichten; 10.3011.30 Gramofoon. »g*b i oib

Goudsche Courant | 1932 | | pagina 2