enters. ohliligioj iau N EN, iM NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN BERGAMBACHT, berkenwoude, bodegraven, boskoop, gouderak, haastrecht, moordrecht, moercapelle, NIEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADD1NXVEEN, ZEVENHUIZEN, en». Maandag 10 October 1930 ga. 18112 71» Jaargang Dit blad verschij nt dagel ij ks behal ve op Zon- en Feestdagen ■naties Station TRA ka ■toffbls h. P.Marée De geheimzinnige ver dwijning van Robert Grell. (Geautoriseerde vertaling). De officieels opening der nieuwe Ambachtsschool aan den Graaf Florisweg. gericht, zy zulltfn daarvan kunnen profi teered Daarom rekent spr. op de medewer king van alle leerlingen, dat zy zullen zorgen dat dit mooie in den keurigen staat zal blyven als het thans is. ation” «Ma» KWALITEIT gebouw ook heeft huishoudelijk- als ge makkelij ken. geering geantwoord aou heb Gauda LANDING FEUILLETON. 19 ken. IU blijkbaar odigdheden (Wordt vervolgd). TELEF. 2899. J, FORNUIZEN. >EWEG 49 194 Uit officieele Britsche kringen werd gis termiddag vernomen, dat de tekst van het Duitsche antwoord nog niet was ontvangen. een der HAARDEN, enz. ■eerende prezen. in de bovenzaal T alhier, stie van alle inge- prijzen niet alleen F k Zaal open 8 uur. rye toegang. JT HET VOORT! maté van Actie. ZE WEEK! «eten te lijden. HERPü SLEPH. 2876. waarden en L L1JKVER- b kosteloos e 73. Gouds Nadruk verboden. ^Spr. eindigt zijn rede met da hoop uit te spreken dat deze nieuwe Ambachtsschool langen tyd aan zyn doel zal beantwoorden, dat zy moge bloeien en groeien. Met dien wensch verklaart spr. namens den Minister het schoolgebouw geopend. 60UD8CHE COURANT. Uit een der donkere huizen klonk het schrille gegil van een woedende, verschrik te vrouwenstem. Het werd gevolgd door de luide, toornige klanken van een mmnen- geluid, het vallen van slagen, gegil, vloe- en bruut gelach. Toen viel de stilte weer over alles. Ue twee mannen hadden er blijkbaar geen acht op geslagen. Zelfs wanneer zij ge neigd geweest zouden zijn de rol van dolen- <1*n ridder te spelen bij hetgeen geen onge- woofl voorval was in Grave StTeet, wisten Z,1 dat de vrouw, die zoo werd gekastijd, waarBchijnlijk de eerste geweest zou zijn 0!>i hen aan te vallen. Er was een aj.ingang naar 4Q1A. den boekhandel, welke Foyle alle reden had zich herinneren. Hij sloeg met zijn vuist hard op de deur en wachtte. Er kiwam geen ant woord Weer klopte hij en Green trok zijn £’«rjas uit en hing ze over zijn arm. Hij ze gemakkeilijk neergooien in geval het °odig was Nog kwam er gsen antwoord op kloppen. 1 soh, diè op doorreis was naar Génève. Het officieele bericht omtrent I houd houdt in, dat in den loop va j sprek verschillende vraagstukken handeld, die op het program Var volgende zitting van het bureau I peningsconferent’... L..r.:r Echter wist men toen toch ook al, dat do 1 zetting van den ondernomen arbeid te ver- DnitanhA raar«a**in<* «imotir, ct.onK tegenover gemakkelijken. geopperde De gisteren in Parys verspreide berichten, dat de Fransche regeering de Engtelsche re- geering geantwoord aou hebj^jR, jg^ifig ts staan tegenover een beraadil aging" ovèrdè»* Duitschen eisch naar gelijkgerechtigdheid, zyn, naar uit bevoegde Fransche bron wordt medegedeeld, niet overeenkomstig de feiten. BUITENLANDSCH NIEUWS. VER. STATEN. De verkiezingscampagne. President Hoover en de huisvrouwen. President Hoover heeft Vrijdagavond een verkiezingsrede gehouden voor de micro foon, waarin hy zich speciaal tot de Ameri- kaansche vrouwen wendde. Hoover meende dat de meeste vrouwen een verder-zienden blik hebben dan vele mannen. Het is '/ol- gens den president van meer belang de oeconomische verhoudingen Inagzaam doch voor goed te verbeteren, dan snelle doch voorbijgaande maatregelen te nemen. In het verder verloop van zijn rede wees Hoover op zyn pogingen om de ontwapeningskwes- tie tot een oplossing te brengen, terwijl hij tenslotte de Amerikaanscne politiek ten aanzien van de hooge tarieven rechtvaar digde. De premier Herriot heeft gisteren onderhoud gehad met den voorzitter ontwapeningsconferentiè, Arthur Hender- sort Hïi nn Hnrtrreia was naar Öfenève. lit onder n het ge- zjjn be handeld, die op het program van de eerst- j van het bureau der ontwa peningsconferentie staan, teneinde de vourt- De belangstelling der volken concentreert zich op het oogenblik op een ontzettend moeilyk vraagstuk. Frankrijk brengt een constructief plan in gereedheid tot organi- 1 satie van den vrede en tot geleidelijke ont- l’en Volkenbond, Pflügl, heeft in wapening, dat aan -het bureau der ontwapc- 1 •J '•-* u ningsconferentie zal worden voorgelegd, zoodat de noodige instemmingen zyn binnen gekomen en de regeering daarover beraad slaagd heeft. Frankrijk eischt slechts de vereischte plichten voor een methodische en in goed vertrouwen plaats hebbende actie. Hoe kan men een regeering wantrouwe!’, die sedert zij aan het bewind is niet heeft opgehouden, dag in dag uit te werken voor den vrede? Frankrijk wil vredeswerk, doch oprecht en loyaal. Een ander richtsnoer kent de Fransche politiek niet. Indien men overal een- zelfden goeden wil zou aantreffen, zou een arbeid als deze een belangrijken stap nader betekenen tot toenadering der volken in hun streven naar den vrede. ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den beaorgkring) 1—6 regels j 1.30, elke regel meer j 0-26. Van buiten Gouda en den bezorgkring» 1—6 regels 1.55, elke regel meer 0.30. Advertentiën in bet Zaterdagnummer 20 lijslag op den prys. Liefdadigheids-advertentlAn de helft van den prjjs. INGEZONDEN MEDEDEEL1NGEN: 1—4 regels /2J6, elke regel meer ƒ0.60. Op ae voorpagina 50 booger. Gewone advertenties en ingezonden mededeelingen by contract tot zeer gereduceerde^ prijs. Groote letters en runden worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van wollede Boek handelaren, Advertentiebureux en onze agenten en moeten daags vóór de plaataing aan het Bureau zyn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zjjn. 2 PRIJZEN. op anvraag ver- Applaus.) Telegrammen van dankbetuiging aan H. M. de Koningin en aan den Minister van Onderwijs. Op voorstel van den voorzitter wordt on der applaus der aanwezigen besloten tele grammen van dankbetuiging, te zenden aan H. M. de Koningin en aan den Minister van Onderwys, Kunsten en Wetenschappen. Rede van den burgemeester van Gouda. Burgemeester Gaarlandt betuigt het be stuur zyn dank voor de uitnoodiging tot het Gemeentebestuur gericht. Volgaarne is die aangenomen. Dit grootsche nieuwe gebouw spreekt van do waarde die hier aan het am bacht wordt toegekend. Het pleit voor het inzicht en vooral voor het doorzettingsver mogen van het bestuur der Vereeniging dat deze nieuwe school er ten slotte gekomen is. Aan allen betuigt spr. daarvoor hulde, doch in ’t bijzonder aan den voorzitter, den heer Muylwijk. Tot zijn leedwezen mag spr. niet zeggen dat de grootte van het gebouw overeenstemt met het aantal leerlingen dat van dit onder wijs gebruik maakt. Dat aantal moest in een stad met oude industrieën als hier 2 3 maal zoo groot zyn. Spr. betuigt zyn dank ook aan den ont werper van dit gebouw. In hat oude gebouw in het Paradys, waren het waarlijk geen paradijs-toestanden. Nu is er door dit nieu we gebouw een toestand geschapen, die meer in overeenstemming is met de betee- kenis van het ambacht in de huidige maat schappij. Het is te betreuren dat deze nieuwe school juist komt in een tijd dat het ambacht stil staat, nu door crisis-omstandigheden de in dustrie geslagen wordt. We snakken naar een kentering van dezen toestand als over- gang tot een periode van welvaart, welk woord thans geheel in onbruik is geraakt. We mogen echter hopen dat die tyd terug keert en dan zal aan hen, die het ambacht goed verstaan, de beste kansen worden ge geven. Spr. uit de hoop dat van deze school ook in toenemende mate de omgeving zal mogen profiteeren, dan kan ze voor Gouda en om melanden van nut zijn en ia het een een dere vrouw verergerde het pandemonium Foyle sprong overeind en het me ja je optfl- lende wierp hij haar zonder veel compli menten in de kamer, waar zij uit was ge komen Van boven af schreeuwde een stem iets en een mes suisde naar beneden en schramde Greens schouder, waarna het tril lend in de kale planken van het portel bleef steken. Alle behoefte aan voorzichtig heid was nu verdwenen. Foyle had zijn breekijzer laten vallen en zijn hand greep zijn revolver vast. In laatste instantie zou hij ze gebruiken maar het was gqed M hij de hand te hebben. Een deur «loegdicht terwijl de beide rechercheurs de tweede trap oprenden Green wierp zich tegen-de deur, die israëis had aangewezen en het slechte slot bezweek onder den schok van zijn groot gewicht Er was niemand in do kamer. Woest keerde Heldon Foyle zich om en streep het handvat van' een tweede deur. Het draaide om en zij traden de kamer binnen ledig ais de eerste, maar met een open iaam dat uitzag op een reeks lage daken een dozijn voet lager. En over de daken kon men haastig een man zien klauteren. Men kon hem vaag onderscheiden. Green klom op de vensterbank en sprong naar omlaag. Hij was ongelukkig. Een uit stekend stuk hout greep zijn voet en hij wankelde en verloor tijd, voor hij weer op de heen was. .was de vluchteling uit het ge- zicht verdwenen en men hoorde geen geluid meer om de richting van zijn vlucht aan te geven Geen woord, of je zult er voor boeten. Geef licht hier. Green. De gevangene hield zich doodstil en Green liet het licht op zijn gezicht schitteren. Het was dat van een man van een jaar of veer tig. Zijn zwart haar zat in verwarde grove krullen, en een fijne zwarte snor bedekte zijn bovenlip. Een paar schuwe oogén wa ren angstig op Foyle gericht en de man mompelde iets in een taal vol keelgeluiden. Wij zijn van de politie Hoeveel men seden wonen hier in huis- vroeg Foyle streng met zachte stem. U kunt in het Rn- gêlsch antwoorden. Stil1 Hij had zijn arm van I man weggenomen, maar Duitsche regeering gunstig staat tegenover het door de Britsche regeering denkbeeld van een gedachteswisseling tua- schen Frankrijk, Italië, Duitschland en En geland. Ook Frankryk zou, evenals Italië, te ken nen hebben gegeven, dat het een dergelyke bijeenkomst gunstig gezind is. Waar de conferentie gehouden wordt, staat- nog niet vast, doch naar algemeen wordt aangenomen, zal dit punt geen moei lijkheden opleveren. Tusschen Parijs en Londen duren de be sprekingen over de maatregelen tot hervat ting der werkzaamheden van de ontwape ningsconferentie voort. De Britsche gezant Lord Tyrrell bracht gisteren een bezoek aan Herriot teneinde Herriot’s meening over de Londensche con ferentie te leeren kennen. In Fransche krin- gen neemt men discretie in acht, doch het spreekt vanzelf, zoo zegt Havas dat Her riot’s standpunt ongewijzigd is gebleven. Herriot wil gaarne naar Londen komen ten einde van gedachten te wisselen met Mac Donald. In Engelsche kringen verzekert men, dat deze ontmoeting inderdaad zal plaats heb ben, en wel op a.s. Woensdag. Ofschoon het waarschijnlijk klinkt, was hiervan geen bevestiging te krijgen. De permanente vertegenwoordiger van Oostenrijk bij den Volkenbond, Pflügl zou. zoo meldde het „Journal des Nations" te - Goed dat ik een machtiging tot huis zoeking bij mij heb, mompelde Foyle en zocht m zijn zak naar iets. Het was een fijn stalen breekijzer, aan het eene einde sierlijk gebogen. Hij zette het in een spleet van de deur, en met zijn heele gewicht erop leunend, verkreeg hij zoo een onweerstaanbaren hefboom. Er was een zacht gekraak en de deur zwaaide naar binnen toe open. De twee mannen stapten o iar binnen en de deur sluitend, stenden zij wel tien minuten doodstil te wachten. Geen geluid verried, dat hun inbraak door iemand was opgemerkt. Toen maakte Green een beweging en een heldere straal van licht uit een electrischen zaklantaarn speelde op den smallen, kalen gang. De chef greep zijn breekijzer vaster en keerde zich naar de vuile trappen. Toen verdween het licht even snel als het was verschenen en van boven kwam het geluid van slepende voetstappen. Zelfs Heldon Foyle, dien niemand van zenuwachtigheid kon beschuldigen, voelde zijn hart iets sneller kloppen. Hij geloofde evenzeer dat hij dicht bij de oplossing van het geheim was als dat er elk oogenblik geschoten kon worden Opgesloten als hij en zijn makker waren in het smalle gange tje. nauwelijks drie voet breed, zon een schot van hoven afsevuurd hem wel moeten treffen. Diep ineen gehurkt was hij in drie spron gen de smalle trap op. nauwelijks eenig ge luid makend. Op het portaal er hoven sloeg hij zijn arm vast om den persoon, wiens bewegingen hij had gehoord en fluisterde een snel, vlug bevel. ABONNEMENTSPRIJS, per kwartaal ƒ2.26, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal 2.90, per week 22 cent, overal wait de bezorging per looper geschiedt. Franco per post per kwartaal ƒ3.16, met Zondagsblad ƒ8.80. Abonnementen worden dagelyks aangenomen aan ons Bureau; MARKT 31, GOUDA, by onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zjjn dagelijks geopend van 9—6 uur. Administratie en Redactie Telef Interc. 2745. Postrekening 48400. Frankrijk en de Elzas. Frankrijk wil vredeswwk. Toch een conferentie! Herriot zou Woensdag naar Londen gaan. Parijs blijft gereserveerd. De president vaij de Feansche republiek, Lebrun, alsmede de eerste minister Herriot, waren Zondag aanwezig bij de feestelijkhe den ter gelegenheid van de opening van het Kanaal naar Kemba aan den bovenloop van den Rijn. Herriot hield daarby een rede, waarin hy allereerst op de beteekenis van dit kanaal voor het economisch leven van den Elzas wees. Van het beginsel uitgaande, dat de Elza.i een volkomen Fransch land is, zeide Her riot, dat ook de Elzas, evenals de geheeh Fransche natie in de huidige crisis zyn deel heeft te dragen, docji de Elzas weet, dut Frankrijk niets zal nalaten, wat kan bij dragen tot zyn verdediging eh versterking van zijn welstand. Het is veel moeilyker, zoo ging Herrie' voort, de uitwisseling van goederen te be vorderen, als een lastig program van open bare werken ten uitvoer te brengen. Niets kan intusschen Frankrijk ontmoedi gen, en vaak denkt de regeering te Parijs aan den Elzas, wanneer zy in Lausanne of Stresa middelen zoekt, om een zenuw achtig en verstoord Europa weer de noodige orde te verschaffen. De Fransche regeering heeft 7 Juni J I. haar meeningen over den Elzas uiteengezet. Zy heeft toen veiklaard, dat zij zich bij het bepalen harer houding zoowel door deh wil der bewoners van Elzas-Lotharingen, als door de algemeene belangen van het geheele land laat leiden. Wanneer de wetten in de drie Eizas-Lo- tharingsche departementen bijzondere rech ten geschapen hebben, zoo dienen zy ook gebruikt te worden op de punten, die op patriotische plichten betrekking hebben. De Fransche provincies in het oosten zyn in den loop der geschiedenis door Frankrijk nooit met onderscheid van de andere pro vincies behandeld. Ze zijn met de rest van het vaderland verbonden geweest door een band als in een bondstaat, hetgeen wil zeggen, dat zij Fransch zyn en Fransch zul len blijven. Nooit zal de regeering het dulden, dat dc eenheid en ondeelbaarheid van de republiek en van Frankrijk ook maar in het geringste afbreuk wordt gedaan. Frankrijk, wiens oudste zoon de Elzas ge noemd kan worden, wil niets anders, dan met zijn nabyren evenals met alle volken, in vrede leven. Het zou Frankrijk een genoegen zijn, zoo- als onlangs in een officieele nota is uiteen gezet, zijn pogingen om werk en beschaving te vereenigen met die van een groot werk zaam volk, dat evenals het Fransche, be lang heeft by het herstel der Europeesche en van dë were^dhuishoudinfc. Dat de bloem geen aarde in haar kelk moet hebben, is waar. Doch dat haar wortels zich in de aarde bevinden, is ook waar. In aansluiting op hetgeen wy Zaterdag j.l. omtrent de officieele opening van de Ambachtsschool hebben gemeld, laten wy thans volgen hetgeen na de inleidende rede van den voorzitter, wethouder Muylwijk is geschied. Rede van den Inspecteur van het Nijverheidsonderwijs als vertegen woordiger van den Minister van Onderwijs, K. en W. Nadat het applaus na de rede van wet houder Muylwijk was bedaard, verkreeg do vertegenwoordiger van den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, de heer G. A. Groote Haar, inspecteur van het Nijverheidsonderwijs het woord. Allereerst betuigde spr. namens den Mi nister zyn gelukWensch aan het bestuur der Vereeniging „De Ambachtsschool voor Gou da en Omstreken”, in 't bijzonder aan den voorzitter op den dag van heden, nu ds nieuwe school officieel geopend wordt. Deze dag zet de kroon op het groote werk, dat door het bestuur is verricht. Er zyn heel wat zorgen geweest en e» is heel wat van het inzicht en van de kracht van het bestuur gevraagd. De Regeering is daarvoor zeer dankbaar. Het is voor haai een groote gerustheid dat hier te Gouda de belangstellende mannen zyn gevonden om dit groote, voor het ambachtsonderwüs zoo belangrijke werk, tot stand te doen komen. Spr. richt ook een woord van waardeering fes heè.Ga—MtahMit»nr., list hftLgpde mo- gelyk heeft gemaakt dit gebouw te doen verrijzen. Waat in Gouda tal van monumen ten zyn, die aantoonen, dat het ambacht hier altijd op‘hoog peil heeft gestaan, zal het gemeentebestuur zich zeker verheugen dat dit gebouw tot stand gekomen is. Ook tot den directeur en de leeraren richt spr. zyn gelukwensch, nu zy in dit mooie gebouw voortaan onderwijs zullen kunnen geven. Dat onderwijs is wel is waar niet afhankelijk van het gebouw, maar toch zal deze nieuwe ruime inrichting zeker bijdra gen tot het verkrijgen van meerdere en be tere resultaten. De grondzuilen van het on derwijs zyn opleiding en opvoeding. Voor de opleiding wordt van directeur en leeraren gevraagd dat zy volkomen op de hoogte zyn en blyven van het vak waarvoor zy zijn gesteld, daarnaast moeten z\j de leerlingen opvoeden, hen tot menschen vormen. Het is een onomstootelyke waarheid dat men niet iets kan geven, wat men niet zelf bezit, daarom hoopt spr. dat aan directeur en leeraren die wijsheid zal worden gegeven, die noodig is om hun taak ten volle te kun nen vervullen. Ten slotte richt spr. een gelukwensch tot de leerlingen, die alle achter in de zaal had den plaats genomen. Het is voor de leer lingen, dat deze nieuwe mooie school is op- Israëls. Wij hebben het niet up u voorzien dezen keer niet, wanneer u#ons eerlijk behandelt. En wat is er met dien commen saal vin u? Hebt u onlangs een schrijfma chine voor hem gekocht? ja ja. Ik zal u helpen zooveel ik kan. beweerde de man. met een bereidwil ligheid, die geen der rechercheurs erin liet loopen. ik heb een schrijfmachine gekocrit ja, vervolgde Israëis. Ik dacht dat htj fat soenlijk was Wist niet dat de politie hem nazat. In .we1ke kamer is hij? Israëis wees met zijn duim n.iar boven. Volgende portaal. Deur links, stiet bij zenuwachtig uit. Foyle Hep langs den man. Hij wist dat het kritieke moment was gekomen. De man zou zijn nek met wagen ofn dien van een anderen man te redden Foyle's plan was zeer eenvoudig. Hij wilde stilletjes de twee de trap op naar boven sluipen, de deur in drukken. als die gesloten was en den man, dien hij zocht, in zijn slaap pakken. Maar zijn plannen werden verijdeld. Hij had nog geen twee stappen gedaan, toen een vrouw om een dichtbijzijnde deur keek. Hij zag haar even in het half duister met een politiefluitje aan haar lippen Hij sprong toe en terwijl hij dit deed, weer klonk een schril oorverdoovend geluid. Green was vlak achter hem. Zij gilde toen de rechercheur het fluitje uit haar handen trok en hij voelde hoe haar slamre gestalte zich aan hem vastklemde Hij viel met zijn kameraad boven op haar en het hysterische, luide gegil van een an- het middel van den stond met zijn breekijzer in de hand en zijn ooren gespitst voor elk geluid Green was de trap opge- loopen en stond naast hem. Huiszoeking gebeurt met vaak in Enge land. maar de man was niet genoeg op de hoogte om op technische bizxmderheden aan te dringen. Trouwens zou de machtiging tot huiszoeking hierin hebben voorzien. Hij kromp ineen voor de twee mannen, wier gezicht hij niet kon zien, want Green had het licht zoo laten vallen dat dit het tanige gezicht van den man bescheen en al het andere in het donker liet, Ik weet niet waarvoor u bent gekomen antwoordde hij elk wonrd nauwkeurig uit sprekend Ik heb niets kwaads gedaan Ik hen een eerlijk man. Er zijn alleen mijn vrouw, dochter, zoon en een commensaal in huis. U bent opkooper van gestolen goede ren. antwoordde Foyle, eerlijk gezegd op de gis. Doe geen moeite het te ontkennen, Mr. genover Paul Boncour uiting hebben ge geven aan de ongerustheid der Oostenryk- sche regeering over de mogelijkheid eener bijeenkomst der groote mogendheden inzake de ontwapening buiten Genève. In verband hiermede verneemt het Wölff- bureau van goed ingelïchte Qostenrijksche zyde het volgende: De Oostenryksche vertegenwoordiger bij 1.1 een ge sprek verklaard, dat Oostenr^k het appre cieert aan de voorgenomep conferentie der mogendheden deel te nemen voor het geval andere kleine staten erin betrokken woe des. Het „Journal des Nations” heeft vur- geten, eraan toe te voegen, zoo meldt het Wolff bureau, dat Oostenrijk met betrekking tot den eisch naar gelykrchtigheid op liet zelfde standpunt staat als Duitschland.

Goudsche Courant | 1932 | | pagina 1