I 70* SPAREN SPAREN J. L. Bruns Turfmarkt n Adverteert in dit Blad "m~m wjfli ALBERT HEIJN dekens. 'frans bik - a m m m m m bij Het werkelijk sparen begint voordeelig inkoopen. U spaart terwijl U koopt Groote sorteering Kindermantels, Meisjes- en Jongens Jekkers Komt U zich eens overtuigen? Winterjassen CADEAU De Goudsche Fruithandel Een Regentendagboek uit de 18e eeuw. id Veilige en Economische 1. Li. DAM, Prins H.itmt 143 De lieveling der Goden. Ihunrubriek. a a a i i m m 1 lederen dag 't zelfde liedje Dames mantels Dames Japonnen j. VLAG DE ERWTEN ONTVANGT U GRATIS I GEBR. KAMPHUIZEN HET LEVENSZOUT voor CACTUSSEN S. S. van Dantzig N. W. O. Goederen van Jansen 4 Tilanus, een pond echte Geldersche worst een pondspak grove Spliterwten v. „23 Maart 1762. Magistraat demptis „Kerkhoven en Boon. „Pieter Zeewolt presenteert request „(biedt een verzoekschrift aan) om by „het inslaan van de azyn aan de burgers „ontheft (ontheven) te zyn. Gestelt in „handen van de Heeren Mrs. en regen- „ten van 't Gasthuys." Op het eerste gezicht maakt de boven staande aanteekening een raadselachtigen indruk. De lezing van het rekest geeft evenwel opheldering. Daaruit blykt, dat er tusschen Pieter Zee- woldt, verkooper van „Bier Azyn in fust" en Meesters en Kegenten van de beide gast huizen geschil was gerezen over „kraen- gelden". Ongeveer ter hoogte van het St. Cathe- rinagasthuis en de daarby behoorende kapel (nu het archief) stond aan den water kant van de Oosthaven een kraan, met be hulp waarvan de schepen werden gelost. De opbrengst van die kraan kwam ten goede aan het St. Catherina- en het St. Elisabethsgasthuis samen. Waarschynlyk j stond de kraan daarom vóór het St. Cathe- rinagasthuis. Nu bepaalde artikel 1 van een keur (ste- delyke wet) op de kraan van het jaar 1674, I dat „de Kraenmeester sal ontfangen van i alle wijnen, Brandewijnen, Wijnazynen, die 1 binnen de Stad Gouda aan land gedaan wer den hetzij die met de kraen gewrocht wer den of niet". Met andere woorden, -er moest van alle wyn, brandewijn of wijnazijn, die in de stad kwam, aan den kraanmeester een zeker recht worden betaald, onverschillig of de kraan voor het lossen werd gebruikt of niet. Maar bovendien bepaalde artikel 4 van 1 die keur, dat, wanneer daarna die wijn, J brandewijn of wijnazijn „uyt de Wynkoo- perskelders" aan de tappers of burgers werd geleverd, nog eens accijns moest worden betaald. k Pieter Zeewoldt had daarop nu het vol gende bedacht. Hy liet vanuit de schepen, die de bierazjjn aanbrachten, die azyn in eens naar de kelders van zyn klanten bren gen en wilde nu maar een keer recht be talen. Volgens hem was artikel 4 van de keur niet van toepassing; de azyn was im mers heelemaal niet in zijn kelder geweest. Maar Meesters en Regenten van de beide gasthuizen waren het daarmee niet een» en lieten hem toch tweemaal betalen. Zooals te doen gebruikelijk was, zocht Pieter Zeewoldt het hoogerop en diende een rekest in bjj de Magistraat, waarin hy ver zocht „by het inslaan van de azyn aan de burgers ontheft te zyn". Hy voerde tot steun van zyn verzoek de volgende argu menten aan: lo. de azijn is nooit in mijn kelder geweest, dus artikel 4 van de keur van 1674 is niet van toepassing; 2o. de keur van 1674 spreekt van wijn azijn en ik verkoop bierazijn; 3o. in'een overeenkomstig geval omtrent sleeploonen heeft de magistraat maar een keer loon laten betalen; 4o. mijn „negootsie" wordt benadeeld; de kruideniers, die de azyn in de stad in voeren betalen maar een keer recht, want by den verkoop in het klein aan hun klanten wordt geen accijns van hen gevorderd. Ik word daardoor in myn debiet „gestremt". De Magistraat paste de woorden toe,'die met gulden letters boven den ingang van enorme iortcering ons stadhuis zyn geschreven. Zij hoorde ook de andere party en stelde het rekest in han. den van Meesters en Regenten van de beide gasthuizen. Deze brachten daarop een rap port uit, waarin zij hun standpunt neer legden. De Magistraat besliste in al zyn wijsheid over deze zaak en Pieter Zeewoldt kreeg nul op het rekest. „8 April Magistraat om 9 uuren om „de Poortpanding te doen dempto Mr. „D. de Lange. „De Poortpanding werd verdeeld in „twee parthyen Tilbrugge ,^Burgem. Mr. C. v. d. Kerkhoven Speelman „Scheepen v. Eyck Hoeve Boon „Secrets v. Eyck en Boers „Procureurs Luyt en Pierson „Stedehouder Mr. W. v. Hoorn „een onderfabryk „2 Bodens „1 Diender die de Rode roe draagt Koestraat „Baillu Dr. W. v. d. Hoeve „Burgem. Jongkind „Pres. schepen de Moor Verreyst Burg „Secrets Brandwijk „Procureurs Laforce en Brack „Stadsfabryck Breda „2 Boden „2 dienders die de roeden draage. „Hier komen eenige disputen (geschil len) voor tusschen burgers en burgers „die de plano (buitengerechtelijk; in der „minnewerden afgedaan of geren- „voyeert aan fabrykmeesters (in handen „gesteld van de commissie van openbare „werken)." De poortpanding was het laatste over blijfsel van een rechtsgebruik, dat reeds in de middeleeuwen in Gouda bestond en mis schien uit een nog veel vroeger tijdperk afkomstig was. Bij geschillen over een grensscheiding, een overpad of een andere erfdienstbaar- heid ging de geheele Magistraat zich ter plaatse van den toestand op de hoogte stel len en nam ook aldaar een beslissing. Het zou echter aan de waardigheid van de Heeren van de Magistraat afbreuk heb ben gedaan, wanneer het de burgers had vrij gestaan elk oogenblik hun beslissing by een dergelijke twist in te roepen. Daarom hield de Magistraat dan ook op gezette tijden in het jaar plechtige omme- n door de stad en besliste over de ge- die aan haar beoordeeling werden orpen. die ommegangen was er ten tyde va», ik nog één overgebleven. Men noeme dien rondgang door de stad het „tot de rede en roede gaan"; „rede" en „roede" be teekenen in dit verband beide grensscheiding. Die uitdrukking „tot de rede en roede gaan" is op zichzelf al een bewijs, dat men hier met een overoud gebruik te doen moet hebben. De woorden rede en roede beginnen niet alleen met dezelfde letter, maar ze hebben ook dezelfde beteekenis; ze vormen, zooals men dat met vreemde uitdrukkingen noemt, niet alleen een allitteratie, maar ook een tautologie. En waar èn de alliteratie èn de tautologie er op wijzen, dat men hier met een zeer oude uitdrukking te doen heeft, volgt daar uit bok langs taalkundigen weg, dat die ommegang tot zeer vroege tyden is terug te brengen. By zoo'n ommegang werden vrywel alle straten van de stad bezocht. In vroegere tyden, toen die rechterlijke wandeling vier maal p^ jaar plaatsgreep, was het nog mogelijk geweest alle geschillen met het volle college te beslechten. In den tyd van het dagboek echter, toen al die kwesties op één dag van het jaar afgedaan moesten worden, zag de magistraat daartoe blijkbaar Koopt geen losse Asplrln-fabletten, het ken minderwaardige en voor de gezondheid schadelijke namaak of waardelooze vervafsdilng zijn. Aspirin-fabletten worden alleen door de Bayer-fabrieken In den handel gebracht en wel uitsluitend in: origineele oranjeband-buisjes ver- origineele oranje-iakjes verpak- pakking van 10 tabletten a 70 cent en de king van 2 tabletten a 10 cent. Alleen deze origineele ver pakkingen van BAYER waar borgen echtheid en zuiverheid. Weigert namaak en losse tabletten. geen ander middel dan door het college in twee „parthyen" te splitsen. Elk van die beide groepen nam dan de helfj van de stad voor haar rekening. De eepe groep begon by Tilbrugge en be rechtte in hoofdzaak het zuidelijk deel van de stad; de andere „parthy" begon by de Koestraat en werkte voornamelijk het noor delijke deel af. Tilbrugge of Tilburg was de naam voor het deel van onze tegenwoordige Dubbele Buurt, dat gelegen is aan den kant van de Wydstraat. Die naam was afkomstig van een til- of ophaalbrug, die daar vroeger was geweest. Het is ook nu nog mogelijk de plaats van die ophaalbrug met vrij groote zekerheid te bepalen. •Zooals men weet splitst de Gouwegracht zich even voorbij het „kippenbruggetje" in twee takken, een breede en een smalle. De breede tak is onze Haven. De smalle tak gaat onder het huis van Mej. van den Bosch, de Dubbele Buurt en het huis van de firma Crebas door en stroomt dan weer zichtbaar verder langs de Groote Kerk. Oorspronkelijk is dat watertje, toen de Dubbele Buurt er nog niet was, niet overwulfd geweest en moest men over een ophaalbrug om vanuit de Markt op de Oosthaven te komen. Toen later die ophaalbrug verdween en de herinnering er aan verloren ging, bleef men het noordelijk deel van de Dubbele Buurt toch Tilbrugge of met een verbaste ring Tilburg noemen. De Koestraat is de ,paam, die de Markt in 1762 droeg aan den kant, waar tegen woordig het politiebureau staat. Die naam werd al in het begin van de 14e eeuw ge bezigd. Ook nu zijn er nog oude Gouwe naars, die de westzijde van de Markt aldus aanduiden. De jeugdige, amoureuze Gouwe naars van beiderlei kunne geven er even wel de voorkeur aan de Koestraat op andore wijze te betitelen. Die betiteling wil ik ech ter aan de vreemdelingen, die zich hier heb ben gevestigd, niet)verklappen, j De naam Koestflpat duidt het landelijk karakter aan, dat ouèjs Markt oorspronkelijk heeft gehad en wypt tévens op de tegen stelling tusschen de oude stad en de onbe bouwde omgeving. In de collectie (verzameling) keuren en ordonnantiën (keur ordonnantie stads- wet) is precies te vinden, hoe de beide „par thyen" door de stad moesten wandelen. De „parthy Tilbrugge" begon in de Dubbele Buurt en nam de volgende route: O. Haven tot de nieuwe Veer-stalspoort, Minne-broers- steeg, Spieringstraat voor bij het Wees- huys, Jerusalemstraat, Tiendeweg, Groene- weg tot de Doelesteeg, Waale steeg, Lange Nood-steeg, De W. Haven-Zuydwaarts, Oude Veerstal, Peperstraat tot de korte Noodsteeg, W. Haven Noordwaarts, Nieuw- straat, Peperstraat Zuydwaarts, Kuyper- steeg, Keyserstraat, Gouwe tot de Aaltje bakkers-steeg, Raam O. zijde Zuydwaarts tot de Houte-steegs-brugge, Raam W. zijde Noordwaarts tot de Vlamingstraat. By de Vlamingstraat werd de „parthy" in tweeën gesplitst. Elk van beide deelen nam een kant van de Raam en b(j de „Brugge over het Nonnenwater veer" kwamen beide groepen weer by elkaar. De heele „parthy" ging daarna langs de „Gouwe Zuydwaarts tot de Groenendaal" en vervolgens door de Korte Groenendaal naar het stadhuis. De nieuwe Veerstalpoort stond aan het einde van de Oosthaven ter plaatse onge veer, waar by hoog water de vloedplanken worden uitgezet. De Nieuwstraat is de tegenwoordige Hooge Gouwe vanaf de modezaak van Mej. Paris tot aan het bruggetje by de Peper straat. De „parthy Koestraat" ving haar rechter lijke rondreis aan op de Markt en volgde den navolgenden weg: Hoogstraat, Turf markt aan twee zijden, Gouwe tot de Nieu- wehaven, Nieuwehaven aan twee zijden, Cleywegs steeg, Cleyweg, Hoogstraat, Re genboog, Stoofsteeg, Seugestraat, Agniete watertje, Vogelesang, Lange Tiendeweg noordwaarts, v Korte Tiendeweg, Booter- markt, Wytstraat, Achter de Vismarkt, Korte Groenendaal, Op 't Compas. Het Agniete watertje heette later het Lombardsche of Lommersche watertje. Dat „Lommersche watertje", dat nog niet zoo veel jaren geleden gedempt is, liep vlak langs de tegenwoordige arbeidsbeurs aan de zijde van de melksalon „Rona". Het gebouw van de arbeidsbeurs, vroeger de stedelijke lombard, was oorspronkelijk de kerk van het Agnietenklooster. ,,'t Compas" was het deel van de Hooge Gouwe gelegen tusschen de Peperstraat en de KJzerstraat. Zodals blykt uit de routen van de beide „parthyen" was de magistraat daar nog niet geweest. De „parthy Koestraat" moest dan ook, na uit de Korte Groenendaal te zyn ge komen, nog een afzonderlijk uitstapje maken naar de Hooge Gouwe, ,,'t Compas" was blykbaar genoemd naar een huis van dien naam, dat stond in de nabijheid van de „vreemde vismarekt". Die „vreemde vismarekt", nu de koren beurs, was de plaats, waar dé vischverkoo- pers van buiten de stad hun waar verhan delden. j Uit de „eygenboeken" blykt, dat het huis ,,'t Compas" o.a. op 25 Augustus 1623 en 14 December 1708 van eigenaar is verwis seld. Uit die boeken is tevens af te leiden, dat dat huis waarschijnlijk gestaan heeft ter plaatse van de woning van den heer Hupkes of van de zaak van den heer Bruy- nel. .1*1 In de keur staat bovendien vermeld, dat „de Pdrtpanding altyd Saturdags voor Palme-sondag gaat." Onze stadsgeschiedschrijver, Mr. Cornelis Joan de Lange van Wijngaarden, die in 1778 in de vroedschap kwam, zegt evenwel, dat' de magistraat op Maandag na Palm zondag een ommegang door de stad deed. In 1762 echter werd die ommegang nog op den Zaterdag vóór Palmzondag gehou den. Dat de poortpanding oorspronkelijk een zeer gewichtige gebeurtenis geweest moet zyn, blijkt wel hieruit, dat de geheele magi straat ert bovendien nog een aantal andere grootwaardigheidsbekleeders op het appel waren. Zoo waren ook alle drie de secretarissen aanwezig. Die secretarissen mogen niet op één lijn gesteld worden met den tegenwoor- digen gemeente-secretaris; hun functie was aanzienlijk minder belangrijk. Üe positie van den tegenwoordigen ge meente-secretaris is al zyn er ook ver schillen te vergelijken met die van den pensionaris van 1762. Verder liep mee in de „parthy Tilbrugge" een „onderfabryk" en in de „parthy Koe- belegging ran Uw Kaa- en Spaargelden Spaarbank 3.24 GEMEENTE Giro- Stortingi- 2.52 en Ophaaldienst) rentetót GOUWE 2 - GOUD**. d,« dag. straat" de stadsfabryck Breda". De „onderfabryk" en de „stadsfabryck Breda" waren twee leden van de commissie voor de openbare werken. Misschien waren A zij in die commissie nog wel onderscheiden f in rang; men zou dit ten minste uit hun verschillende benamingen kunnen afleiden. By de eene groep liep de „stedehouder Mr. W. v. Hoorn". „Stedehouder" was wat we nu zouden noemen inspecteur van po litie. Die stedehouder" was misschien ook wel in den werkelyken zin des woords een voorvader van onzen tegenwoordigen inspec teur; de naam is althans dezelfde. In de eene stoet bevonden zich „1 Dien der die de Rode roe draagt" en in de andere „2 dienders (die) de roede draage". De roede was niet alleen het symbool van het gezag, maar ook dat van de rechtsmacht en de rechtspleging. De „rode roede" was tevens de benaming voor den overheidspersoon, die met het be rechten van halszaken was belast; ook die van den beul. Voor de Gouwenaars, die in de middel eeuwen de magistraat zagen voorbij komen, was de roode roede het teeken, dat in den stoet de man meeliep, die over hun leven en dood kon beschikken. By de poortpanding van 1762 had die roode roede, zooals uit het bovenstaande blykt, geen zin meer. Toch was het mee dragen van die roede van historische betee kenis, want die wees er op, dat de poort- panding in vroegere tyden een veel gewich tiger beteekenis had gehad. Het allermerkwaardigste is, dat zich in elke stoet twee advocaten bevonden. De be doeling is duidelijk. By een geschil zyn er altijd minstens twee partyen. Die twee advocaten liepen nu mee om dadelijk voor die twee partijen te kunnen optreden. Vroe ger nam men het begrip „eer van den stand van de advocaten en procureurs" blykbaai niet zoo nauw als in onzen tyd. Tegenwoor dig mag een advocaat zyn diensten niet aanbieden en natuurlijk is er geen enkel lid van de Nederlandsche balie, die daarvan zou durven afwijken. Hoe het dan ook zy, de Stedelijke Regee ring erkende de noodzakelijkheid van het aanwezig zijn van de advocaten by de poort4 panding. Die Regeering dacht daarover blijkbaar anders dan onze historieschrijver de Lange van Wijngaarden, die in zijn artikel over dc „poortpandinge" aan het adres van de ad vocaten zegt: „Eene instelling der voor vaderen om, zooveel mogelijk, de poorters uit de handen der pleitvogels en beurzen snijders der gemeente te houden." 4 Maar daarin had de Lange van Wyngaer- den ongelyk. (Wordt vervolgd.) Nadruk verboden. Dr. Mr. J. SMIT. RUILBUREAU voorbons en plaatjes Verzonden aan: Jo Q. te Gouda. 8 cactussen bons, 13 Droste's bons. Hebben genoteerd voor: J. v. B. te Gouda: 28 Donszelniinu'B bon» M. de M. te Gouda: 260 Pelikanen. We hebben1 afgeloopen week niet veel zaken kunnen doen, weinig aanbod en ge ringe vraag. We hebben tooh heel veel noodig oro aan onze verplichtingen te kunnen voldoen. Hebben ook tamelijk veel in voorraad om direct te verzenden. Mogen wij uw aanbiedingen en aanvra gen tegemoet zien? Gaarne. HET RUILBUREAU. Voor de levering van SOLIDE MEUBELEN, BEDDEN EN KAPOKMATRASSEN tegen uiterst billijke prijzen» is het aangewezen adres: der op de aanwezigen maakte Toen ik evenwel zag, dat de aderen op 7 voor hoofd van Lucas Longavita begonnen te zwellen, beheerschte ik mijzelve en ver klaarde waardig, dat ik op dergelijk grof geschreeuw niet wenschte in te gaan. Maar dit was blijkbaar niet naar den zin van Koperwiek. ,J\4eneer zoo riep hij uit velen zullen het met mijn zienswijze niet eens zijn, maar grof ben ik niet geweest. Ik heb gelaakt het domme optreden van den heer Bottelaar als gastheer van een bij eenkomst van personen van allerlei rich ting, die officieel waren uitgenoodigd. Ik heb er niet op gezinspeeld, dat het hoera geroep voor H. M. niet bedoeld is als hulde voor haar persoonlijkheid en dat hier de zucht naar „een lintje" achter zit, hoewel ik daar meer van weet I" 'n Paniek maakte zich meester van het gezelschap. Mej. Miebetje slikte een gloeiende aardappel in haar geheel in, Aligonda gleed zacht kens onder de tafel. Van Mandere en Longavita echter, welke laatste paars zag van woede, stonden zwijgend op, grepen den lijkbleeken Ko perwiek vast, en nadat zij de waterkaraf in zijn halskraag hadden leeggegoten, droegen zij hem eensgezind naar de trap, waar zij den onevenwichtigen jongeling overgaven aan de werking der zwaarte kracht Wat een mensch aan en om zich heb ben kan, is litet onverschillig; maar van meer belang is toch altijd de vraag, wat j een mensch in zioh heeft. ONS ZATERDAG-FEUILLETON. uit het Engelsch van BARONES ORCZY. 34 Is uw goddelijke heer, wiens afgezant gij zyt, niet bevredigd En nu gij haar de dub bele kroon van Kamt hebt ontrukt van bet koninklijk voorhoofd, zoudt gy ook haar leven, haar glimlach, haar lieftalligheid wil len nemen?" Ur-tasen had met verbazende sluwheid «en troefkaart uitgespeeld en zonder twijfel werd de arme Hugh in het nauw gebracht. Zijn positie tegenover de van haar recht beroofde prinses was een zeer lastige en volgens het beginsel, dat de zoon van Ra geen kwaad kon stichten was het gebiedend noodzakelijk niet de flauwste verdenk'ng op zich te laten rusten, dat hy eenige kwaadwilligheid tegen zijn toekomstige bloedverwant koesterde. Ik vroeg mij af, wat Hugh zou doen. Ik kende myn vriend door en door, en er was iets in zyn gelaat, dat mij duidelijk zeide, dat de ongelukkige Kah-ta niet buiten de poorten van Kamt ge worpen zou worde*. Er moest een toovermacht in den naam van Neit-akrit hebben gelegen want het be roep van Ur-tasen had snel en volkomen zyn werk gedaan. De een na de ander wer den de lotusbloemen weer omlaag gehouden en de rechters herhaalden gelijktijdig. „Dood! dood! dood!" Alleen de rampzalige vrouw scheen niet de minste aandacht te schenken aan hetgeen rondom haar gebeurde. Zy hurkte in elkaar in het midden van de hal en het maanlicht toonde ons nu en dan haar groote, woeste oogen, haar trillende mond, en de afjichte- lijke wonde, die haar door de wreede hand van Tano-tu was toegebracht. „Laat het dan de dood zyn," zeide Hugh beslist. „Zij heeft gedood en denkt nog aan dooden. Zondig en gevaarlijk als zy is, is het noodig, dat zy van Kamt wordt verwij derd, door een snellen en plotselingen dood, niet door de langzame marteling van oti- menschelyke wraak." „Laat geen mensch het bloed van een mensch vergieten," herhaalde nog eens de hoogepriester mét duidelyken triomf, „in twist, wraak of om welke reden ook." Op deze laatste woorden legde hy nadruk met snijdende duidelijkheid, daarna voegde by er aan toe. „Gy zegt, oh, Lieveling der Goden, dat gy de wetten van uw heer eerbiedigt; be denk dat het bloed vaiv hem zal vergoten worden, die het bloed van een mensch doet vloeien." En opnieuw het document voor den Pha raoh neerleggende zeide hy bevelend, of schoon met geveinsde onderdanigheid: „Wil zoo goed zijn, oh, heilige Pharaoh, op dit besluit uw zegel te zetten, dat buiten de poorten van Kamt werpt het moorddadig ongedierte, dat op dit oogenblik zelfs aan uw voeten kruipt?" Maar m^t het hem eigen vuur en voor dat ik hem kon tegenhouden, had Hugh het papier uit de hand van den hoogepriester gerukt, scheurde hy het doormidden, wierp het op den grond en zette zyn voet er op. „Niet zoolang ik op den zwarten grond van Kamt sta," zeide hy. Ademloos hadden allen dit tooneel aan gezien. Bygeloof, eerbied, ontzetting, dit alles teekende zich af op het gelaat der toe schouwers. Niemand had zijn stem of zyn vinger durven verheffen, toen Hugh deze vermetele daad verrichtte. De Pharaoh was zoo mogelyk nog bleeker geworden dan te voren en ik kon eenig schuim in de hoeken van zyn mond bespeuren; hy maakte echter geen beweging, nam een poosje zijn apen op en begon hen te plagen, terwyl hy luid en droog lachte. Ik geloof dat hy zich een beetje verheugde over de netelige positie van Ur-tasen. Nog stond de hoogepriester onbeweeglyk met over elkaar geslagen armen en herhaulde voor den vierden keor. „De wetten van Ra. gegeven aan Mena bevelen dat van hem, die het bloed van een mensch vergiet, het bloed vergoten sal worden. Da gieren van de woeetyn, de hyena's en jakhalzen, die wonen in de vallei des doods moeten het bloed vergieten van de moordenares, opdat de besluiten van Ra en Osiris en Horus onvoorwaardelyk worden vervuld. Daarna wendde hy zich tot den Pharaoh, en voegde er aan toe: „Is het uw wil, oh, heilige Pharaoh, dat de wetten, door de goden voorgeschreven hun loop hebben, zooals wy het vyf maal duizend jaren hebben gedaan? Is het uw wil, dat het aan het gemeene en lage on gedierte, dat aan uw voeten kruipt, wordt toegestaan, vry heen te gaan om haar moorddadige beloften te vervullen, om een levend gevaar te zyn voor uwe doorluchtige bloedverwant, wié het de plicht is, van regeerders van Kamt lief te hebben en te verdedigen? Of is het uw besluit, dat inge volge den wil van Ra, die aan geen mensch toestaat het bloed van een mensch te ver gieten, zy buiteh het land van Kamt wordt geworpen en haar zondig bloed als voedsel dient voor de roofvogels en dieren van de verschroeiende vallei des doods?" De Pharaoh haalde onverschillig rijn schouders op, alsof de zaak hem niet meer aanging. Dit beschouwde Ur-tasen als een koninklyke toestemming, want hy beval: „Neemt de vrouw weg en bindt haar met koorden. Laat twintig mannen om haar heen staan om haar te bewaken, opdat zy haar goddelooze bedreiging niet vervult- Laat haar noch slapen, noch eten, noch drinken. Morgen by het aanbreken van den dag, als de eerste stralen van Osiris achter de heuvels te voorschyn komen, zal zy door het geheimzinnig gebied van den temp*' van Ra, worden geleid en voor altyd door de poorten van Kamt in de wildenwa r redactie van de Damclub „Gouda". Secretarie de la RaSlaaii 14, lokaal dar job, Harkt 4». Probleem No. 849. Zwart schyven op: 5, 7, 9, 11, 14, 17, 27, 36, 86. Wit schyven op: 15, 23/25, 30, 38, 41, 42, 4». Probleem No. 850. /Mfa m y&to ^^0 f(Ê^ ÉL Zwart schyven op: 8, 14, 17, 19, 24, 25, 31, 36, dam op 11. Wit schyven op: 22, 23, 30, 32/35, 38, 39, 41, 47. Oplossing van Probleem No. 845. Wit speelt: 27—22, 28—22, 33—28, 28—23, 23 1, 1 :4. Oplossing van Probleem No. 846. Wit speelt: 44—39, 47—42, 36—31, 22-17, 2923, 41 87, 89—34, 32 1. RAADSELS VOOR DE JEUGD. Oplossingen van de raadsels van vorige week. 1. Vingers. 2. Trommel. 3. Diamant. 4. Stoel, staal. 5. Harpij n. 6. Plantsoen. De prijs viel ten deel bij loting aan HENK DEN UIJL, Zoutmanstraat 35. Nieuwe raadsels. 1. Wat geeft het, als men een spreeuw, een kat en een regenworm bij elkaar doet? 2 Ik ben een woord van 5 lettere en men verkoopt kranten en boeken bij mij. 4, 3, 1 is een voetbekleeding. 4. 5, 2 is een toestel voor wintervermaak in de bergen. 1. 3, 5 ia een man, die voor de maag zorgt. 4, 3, 4 is een noodsein. 3. Ik ben niet vast en als gij mij omdraait, ben ik een muzieknoot! 4 Ik ben ronfl, ik ben wit, ik ben heerlijk Wie ben ik? Zeg het maar eerlijk!... 5. Ik kan heel vaak geweldig razen, Daarbij met bolle wangen blazen. Ik toon mij soms in al mijn kracht, Nu eens bij dag en dan bij nacht, 'k Verschaf de jeugd, wat vaak plezier, Al ben ik heusoh geen monsch of dier. 'k Denk wel, dat je het antwoord vindt; Vier letters slechts: het is de1 6. Wij hebben in onzen tuin een bloeien- den struik staan. Laatst maakte var der hem een kopje kleiner en toen bleef er een muziekinstrument over Hoe kan dat? Oplossingen inzenden aan de Redactie van de GoudBche Courant, Markt 31, Gouda. oen geworpen." «By al de goden van hemel, aarde en hel,' zeide Hugh zeer kalm, „verklaar ik u, dat het niet zal gebeuren." En voordat ik hem kon tegenhouden was hy letterlyk naar voren gesprongen en langs de verslagen rechters en jury gaande, had hy het midden van de hal bereikt en hoog zich over de neerliggende vrouw. Het was een ontzettend oogenblik, een eeuwigheid van ontzaglyke spanning. Ik wist niet, wat Hugh zou doen, durfde er niet aan denken, wat zyne overyling na zich *ou kunnen sleepen. «Raak haar niet aan, oh lieveling der goden," riep Ur-tasen waarschuwend; ,,7.y 18 geoordeeld en schuldig bevonden, de aan raking van haar is bezoedeling. Zy hief het lelaat op naar Hugh; eene aschachtige *haduw er op was niet te miskennen, het w«« die van een stervende, maar in haar °ogen, terwyl zy naar hem keek, kwam een aatste flikkering van leven, een vonk van de diepste, aandoenlykste dankbaarheid. Daarna, eerst zacht, daarna gaandeweg duidelykar, werd gefluisterd: «Zy is dood!" En wy allen konden in het maanlicht op et kleed der vrouw een snel zich verbrei dende bloedvlek zien. (Word* vervolgd) SPORT EN WEDSTRUDEj VOETBAL. Programma voor Zondag 16 October. Internationaal. Brussel: Belgie—Nederland. ApeldoornOost-Nederland— West-Duitscli land Breda Zuid-Nederland -Luxemburg. K. N. V. B. Afdeeling I. 4e klasse E Utrecht: Kampong—Woerden. Amersfoort: Quick—A.P.W.O. Afdeeling II. 2e klasse A. RotterdamD.C.L.—Neptunus. 2e klasse B. Gouda: Olympiar-Overmaae. 3e klasse A. Den Haag: Laakkwartier—Scheveningen. Delft: D.V.C—Rijswijk. 3e klasse O. RotterdamCoal-Concordia. 4e klasse O, Rotterdam: D.D-C—S.I.O.D. Reserve le klasse. Rotterdam: Feijenoord 2—A.D.O. 2. Reserve 3e klasse O- Utrecht; Hercules 3—Alphia 2. Bodegraven: J4oAegraven 2—Kampong 2. Afdeeling V. le klasse. MeppelAlcides-Be Quick. Sneek: Sneek—Veendam. G. V. B. le klaeee. Moordrecht 2—Dilettant 1. Gouda 4—Zwervers 1. Haastrecht 1—Bosk. Boys 1. Olympia 3— Moercapelle 1, 11 uur. Nieuwerkerk 1 -Gouda 3. 2e klasse A. Dilettant 2-Ammerstol 1. Groot-Ammers 1—Lekkerkerk 2. Waddinxveen 2—O.N.A. 4. 2e klassa U Zwervers 2—Olympia 4. Gouderak 2—Waddinxveen 3. Oudewater 1—Haastrecht 2. Bosk. Boys 2—Woerden 2. 0.N A. 5—G.S.V. 4. 11 uur 3e klasse A. Groene Weg 1—Moordrecht 3. Nieuw veen 1—Woerden 3. Stolwijk 2—Nieuwerkerk 2. Zwervers 3—Voorwaarts 1 12 uur. Bodegraven 3-Gouda 5. Bosk. Boys 3—O.N.A. 6, 12 uur. 3e klasse B. 1.ekkerkerk 3—Stolwijk 3. Schoonhoven 5—Groot-AmmerB 2. Haastrecht 3—Ammerstol 2, 12 uur. Voorwaarts 8—Boek. Boys 4. Nieuwerkerk A-Gouda 6, 12 uui*. G.S.V. 5— Dilettant 3, 11 uur. 3e klasse C. Moercapelle 2—Nieuwveen 2. Groeneweg 2—Nieuwerkerk 4. 12 uur O.N.A. 7—Stolwijk 4. 11 uur. Woerden 4--Gouderak 3. Gouda 7—Ammerstol 3, 11 uur. Oudewater 2—Boak. Boys 5, 12 uu.. RECHTZAKEN. Rotterd. Rechtbank. Overtreding Motor- en Ry wiel wet. In een zaak van C. N., 43 jaar, landbou wer te Lekkerkerk, appellant van een von nis van den kantonrechter te Schoonhoven, waarby hy wegens overtreding van de Motor- en Rywielwet hy had als bestuui- der van een auto daarmee op den Tiendweg te Stolwyk gereden op een wyze, waardocr de veiligheid van het verkeer in gevaar werd gebracht was veroordeeld, tot welke straf was niet gebleken, heeft de rechtbank het vonnis vernietigd en opnieuw rechtdoende verdachte vrygesproken. In een zaak van G. P. d. G., 26 jaar, koop man te Bergen op Zoom, appellant van een vonniB van den kantonrechter te Schoon hoven, waarby hy wegens overtreding van de Motor- mi Rywielwet hy was op den Zuider IJsaeldyk, onder de gemeente Haas trecht met zyn auto niet behoorlyk uitge weken, toen hy door een andere auto werd ingehaald was veroordeeld tot 25 boete subs. 10 dagen hechtenis, heeft de recht bank het vonnis bevestigd. In een zaak van A. M. W., 30 jaar, expe diteur te Hekendorp, appellant van eon vonnis van den kantonrechter te Schoon hoven, waarby hy wegens overtreding van' de Motor- en Rij wiel wet hy zou de vei ligheid van het verkeer in gevaar hebben gebracht op den Zuider IJsseldyk onder de gemeente Haastrecht was veroordeeld tot welke straf was niet gebleken, heeft de rechtbank het vonnis bevestigd. Yryepraak. In een zaak van M- v. H. 61 jaar, los se werkman tet Krimpen a. d. IJssel, appel lant van een vonnis van den kantonrechter te Schoonhoven, waarby hy wegens overtre ding van art. 814 Swb. was veroordeeld tot 10 boete subs. 5 dagen hechtenis, heeft de rechtbank het vonnis vernietigd en opnieuw rechtdoende verdachte vrygesproken. Overtreding Jachtwet. In een zaak van L. A. v.d. L., 44 jaar, landbouwer te Krimpen a.d. Lek, appellant van een vonnis van den kantonrechter te Schoonhoven, waarby hy wegens overtre ding van de Jachtwet hy had op een perceel in den polder Hoek en Schuwaard een haas geschoten zonder in het bezit te zyn van een schriftelyke vergunning .van den eigenaar, van het land was veroor deeld, tot welke straf was niet geb'.ekex, heeft de rechtbank het vonnis vernietigd en opnieuw rechtdoende verdachte veroordeeld tot 5 boete subs. 2 dagen hechtenis, met verbeurdverklaring van het geweer, by niet uitlevering te vervangen door het betalen van 25 boete subs. 6 dagen hechtenis. En daarmee kunnen wij U helpen. A| wat nieuw Is vindt U bij ons. het eerete in de grootste ver scheidenheid, in onze bekende s o I i ed e afwerking en lage prijzen in de nieuwste stoffen met rijke Bontgarneerlng venaf 9.75 - 11.25 13.50 - 16.75 19.75 - 23.- en hooger In diverse Unie en Fantaele stoffen vanaf 4.25 - 5.75 - 7.40 - 9.25 11.75 - en hooger De rirnj maakt de sicfaar niet Zoo is kei ook mei Uu, dasAlles,Meur, teeheninc), kwaliteit, model,enz. moeien samenurerken lol een $oed geheel. En zoo'n das vindl Qe direct altijd bij Markt ld TAILLEUR QoAd flORdkeop solide Boter St. Nicolaas 16 ct. per ons Gekruid St. Nicolaas 14 ct. per ons Gewoon St. Nicolaas 10 ct. per ons Fijne Borstplaatjes 16 ct. per ons Prima Honingkoek 35 ct. per stuk Zuivere Natuurhoning 15 ct. per ons 1 is de speciale CaCTUSMEST „CARACAS" samengesteld volgens gegevens van Dr. WILH. YON ROEDER, met aanbeveling van den Heer G. D. DUURSMA, Redacteur Succulenta. Bevat alles wat deze kinderen der woestyn voor goeden groei noodig zyn PRIJS PKR FLAOOR BO OERT waarby GRATIS het fraai ge- illustreerde handboekje: „Cac- tueeen «n hunne verzorging". Verkrijgbaar by: DROBISTi AMTOR COOPS WIJDSTRAAT GOUDA. Fabrikant: ZAADNOORDIJK, GRONINGEN. Friezenveen EET NU HEERLIJKE ERWTENSOEP! Van ZATERDAG 15 tot en met VRIJDAG 21 OCTOBER geven wij ter kennismaking met de extra fijne kwaliteit bii aankoop van k 37 ct. per pond, PEULVRUCHTEN NIEUWE OOGST: BRUINE BOONEN, prima extra uitgezochte WITTE BOONEN WALCHERSCHE WITTE BOONEN N. H. CAPUCIJNERS extra gelezen PRIMA GRAUWE ERWTEN GRAUWE ERWTEN, extra PRIMA WITTE BOONEN per pond ct. 10 m 10 „8—10 12-14 2 pond voor 25 per pond 1518 4 pond 25 VOLVETTE GOUDSCHE KAAS ROODE ZALM, Delmonte PINK ZALM GEMAR. HARING AUGURKEN, UITJES NIEUWE VIJGEN SULTANA ROZIJNEN TARWEBLOEM ZELFRIJZEND BAKMEEL GROVE RIJST ECHTE JAVARIJST TAFELRIJST per pond 35 ct. per groot blik 69 3 halve blikken 50 per flacon van 4 stuks 14 per potje 20 per pond 1022 18—25 7 2 pak voor 25 3 pond voor 23 pei- pondspak 1622 10—12 HEERLIJK GEKRUID SPECULAAS per pond 29 Cent. MELANGE HOESTBLOKJES, iets fijns KATJESDROP ZOUTDROP per blik van 3 pond 75 Cent. per ons 10 ct. 12 14 MAAKT U HBT LEVEN «OBOKOOrEf» GOUDA Markt BI R. 604 BLAUWE DRUIVEN TAFELPEREN TAFELAPPELEN SINAASAPPELEN CITROENEN BANANEN Aanbevelend, TOMATEN NIEUWE VIJGEN STUDENTENHAVER v VRUCHTEN IN BLIK VRUCHTEN IN GLAS Diverse soorten NOTEN BUSGROENTEN m«rk „Sleutels". Birma LANOETIEN DEWEO 27 Wad. A. Matvald. TELEF. 3316

Goudsche Courant | 1932 | | pagina 2