T EN! NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, NIEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADD1NXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. Dinsdag 18 Ootober 1938 Rs. 18119 71* Jaargang BOSKOOP, Dit blad verschij nt dage! ij ks behalve op Zon- en F eeatdagen Jflk De geheimzinnige ver dwijning van Robert Grell. (Geautoriseerde vertaling). ubbar «der kken ving d-Milne wit w r de ga ther. net «sparing, ring en rker dan stempel •3 Kabinetscrisis in België? fl. 21.-. Den Haaf. lift- „De FEUILLETON. 26 pla- nïet ■RIE MIJ. Lola binnengebracht. Haar hoofd was op- getuigen geweest warén. En op een wenk noh.nan ani h.o. linnen irmiztnn trAta fzuan van hem stond een insnecteur in uniform ijke ondermijnende levensqpgewektheid Des menschen ware hoogheid is nede righeid. naat het arrestanten- een half uur onder den avond van den rest was weggezon- leedwezen, dat aanneemt om nnastiek, zonder dieet, ütwendig gebruik. Hel LENBRANDER, Over- lichting, onder strikte zal zenden. Nadruk verboden. Langzaam ILI.OOG dan zóó het ver te MM» *„rx |e dagen t enorme lat U dus erk aan* oogoed" De liberale ministers hebben hun eischen doorgezet inzake de contingen- teering. Het financieele noodplan van de Regeering. Dveren; wier eetlust ,p behoefte hebben: JOSÉ. Prinses Petrovska knarste op de tanden, toen zij alleen gelaten was, en lette niet op de tijdschriften en kranten, die op de tafel reeds heerschende spanning te oordeelen, gaat men in ieder geval een periode van heftigen strijd tusschen de verschillende po litieke partyen tegemoet Het treinongeluk bij Innebriick. Twee dooden; 9 zwaar gewonden. Omtrent het ernstige treinongeluk dat op het station Innsbrück-West heeft plaats gehad wordt nader gemeld, dat twee perso nen om het leven zijn gekomen, terwijl ne gen zwaar gewonden naar het ziekenhuis werden overgebracht. Het onderzoek naar de oorzaken van het ongeluk heeft nog geen resultaat opgele verd. heden te Genève over te brengen. De mi nister kon slechts het vroegere antwoord herhalen, dat Duitschland om de bekende redenen Genève als plaats der conferentie van de hand moet wijzen. Ook geen Enge lech-Duitsche minister- bespreking? In een bericht dat aan het bovenstaande voorafging sprak Wolff gisteren de geruch ten tegen, dat er reeds een Engelsche dé marche gedaan zou zijn om te vernemen, of Duitschlands weigering om naar Genève te komen, zijn laatste woord in deze kwestie vzas? Het agentschap voegde er aan toe: Wan neer in verband met dergelijke berichten in de pers de gedachte wordt geopperd, dat MacDonald een samenkomst met den Ryks- kanselier of Von Neurath overweegt, dan staat men daar tegenover in bevoegde krin gen alhier op het standpunt, dat een der gelijke samenkomst zeer onwaarschijnlijk Is. Op grond van alles, wat men in Berlyn- sche politieke kringen over den tegenwoor- digen stand der besprekingen over de con ferentie der vier mogendheden nagaan kan, schijnt het, dat een definitieve opheldering niet vóór half November te verwachten is. Het „Groene Front” eischt... Duitsche boeren wenschen on mid del lijk contingenteering. Naar het W. B. uit Berlijn meldt heeft het Duitsche „Groene Front” per telegram van den rijkskanselier de onmiddelljjke stopzetting van de contfngenteerings-onder- handelipgen geëischt. De onderteekenaren Brandes, graaf Kalckreuth, Hermes en Fehr motiveeren dezen eisch met er op te wijzen, dat een verdere vertraging in de uitvoering van de contingenteering het vertrouwen van de landbouwende bevolking in de rjjksregee- ring door haar besluiteloosheid geknakte zou worden. BUITKNLANDSCH NIEUWS. duitschland. Prelaat Kaas spreekt te Munster. Critiek op het beleid der rijksregeering. De leider der Duitsche centrumparty, prelaat Kaas, heeft gisteren te Munster in Westfalen een verkiezingsrede gehouden. Hij ontkende ten stelligste de geruchten, die den laateten tijd de ronde doen, als zou in de partij tweedracht heerschen. Het centrum heeft de fouten van het par tystelsel en bepaalde ontaardingsverschyn- selen van het parlementarisme nimmer ont kend, maar evenmin de noodzakelijkheid der partijen voor een normaal politiek leven. Waar de vrije meeningsuiting tot beneden het normale deelt, is achteruitgang onver mijdelijk. Na critiek te hebben geoefend op de re geering zeide spr-, dat hel centrum nimmer heeft geweigerd rekening te houden met wat voor den staat noodzakelijk is en zijn vertegenwoordigers hebben den rykskanse- lier de laatste maanden uitdrukkelijk de verzekering gegeven, d»t zy hem in zijn pogingen om met de nazi’s tot overeenstem ming te komen geenszins zouden dwarsboo- men. Het centrum heeft door zyn onderhande- hngen met de nazi’s trachten te verhinde ren, dat het in den rijksdag reeds bij voor baat tot een opheffing der noodverordening zou komen en dat over «en motie van wan trouwen zou worden gestemd. Sprekende over de buitenlandsche politiek der rjjksregeering noemde de centrumleider Lausanne het tegengestelde van een succes en de economische politiek vergeleek hy met den duikbootoorlog. Ten slotte gaf hy een overzicht van het program der centrumparty, die ook vóór een grondige hervorming des rijks is, ech ter niet in 'reactionairen zin. Indien vier of vyf politieke leiders uit verschillende kampen den moed hadden den ernst van het oogenblik te erkennen en al hun krachten te besteden aan het vormen van een krachtig gemeenschappelijk een- heidsbestuur, zoo besloot spreker zyn rede, dan zou het pleit ten gunste van'Duitsch lands herstel zyn beslist. De ontwapening. Nieuwe uitnoodiging aan Duitschland om naar Genève te komen. Nieuwe weigering. Naar Wolff verneemt is de Engelsche zaakgelastigde Newton gisterenmiddag we der by den Ryksminister van buitenlandsche zaken geweest, om hem nogmaals de uit- noodiging tot de conferentie der mogenu- dreiging ernstig gemeend was en zij kon met veronderstellen dat dit niet het geval zou zijn zat zij er leelijk in. Gewoonlijk had zij genoeg tegenwoordigheid van geest, en een vruchtbaren geest, om iets te verzin nen. Nu scheen haar vindingrijkheid haar verlaten te hebben. Hoe ze ook naducht, ze kon geen weg zien om uit de moeilijkheid, te geraken. Als zij openhartig verklaarde dat de juweelen haar door Lady Eileen wa ren toevertrouwd, -Zou dit aanleiding kun nen geven tot een nieuw onderzoek aoor de recherche, dat de noodlottigste gevolgen kon hebben. Ook was er niemand, die een op het oogenblik verzonnen verhaal als waarheid zou erkennen. Welnu? vroeg hij koel. Ik weiger u te vertellen hoe ik er aan ben gekomen, antwoordde zij U moet doen wat u goedvindt. Dan is het mijn plicht u te waarschu wen dat alles wat u zegt als getuigenis tegen u kan worden gebruikt. U zul» in staat van beschuldiging worden gesteld. Hij opende de deur en Tiep ddor de gang Reserve! Tot den agent, die op dit woord aankwam wees hij knikkend op de prinses. Breng die vrouw lokaal. Ze zal binnefi vraagd worden. Het arrestantenlokaal in een Londensch politiebureau is een tuaschending tusschen de betrekkelijke weelde van een wachtka mer en de strengheid van een ceP Evenals een wachtkamer is het voorzien van stoelen en tafels en evenals bij een cel zit op de deur een sterk, automatisch slot. geheven en haar lippen krulden trots, toen j zij de zaal rondkeek. Wees zoo goed tusschen deze dames 'j Het wordt meer en meer duidelijk, dat een kabinetscrisis in België onvermijdelijk is, en dat het kabiaet-Renkin den langsten tijd aan 't bewind is geweest. Het financieele noodplan van de Regee ring, dat toegezonden werd aan de leiders der politieke fracties, stuitte by verschil lende groepen op verzet, niet alleen by de oppositie der sociaal-democraten en Vlaamsch-natipnalen, maar ook by de libe ralen en katholieke democraten, die tot dus ver de regeering-Renkin steunden. Renkin nu had een nieuwe formule in overweging genomen, om de meeniagsverschillen voor- loopig te overbruggen. Hy zou afzien van een nadere uitwerking van het vooront werp, en slechts een globaal program aan bieden, dat dan door de financieele com missies van Kamer en Senaat kon worden bestudeerd en eventueel gewijzigd of aan gevuld. De liberale ministers nu, die Zaterdag de hoofden by elkaar gestoken hebben, moe ten wanneer de berichten juist zyn ook van dit halve en voorloopige stand punt weinig gediend zyn. Zij vinden dat de huidige Kamers, wier zittingsperiode byna ten einde is, niet meer over de in* grijpende voorstellen moeten beslissen, en dat thans de openbare opinie zich moet uit spreken over een verzwaring der fiscale lasten. Zy zouden dus willen, dat ©ogen blikkelijk een ontbinding der Kamers pjaats heeft, en dat diensvolgens ook nieuwe ver kiezingen worden uitgeschreven. Wanneer de liberalen op dit punt voet bij stuk hou den, is de val van het ministerie-Renkin een feit. De liberale ministers schynen ter moti- veering van hun standpunt te verwijzen naar den uitslag van de gemeenteraadsver kiezingen, waarbij wel duidelyk is gewor den, dat de bevolking in haar ipeerderheid niet gediend is van de koers, >die \de Re geering in het financieele vaarwater volgt. Zjj betoogen evenals trouwens de sociaal democraten dat de uitspraak bij de jong-1 ste verkiezingen een afwijzing beteekent van de contingenteeringspolitiek, die de le vensomstandigheden duurder maakt. De liberalen moeten van de contingenteerings- maatregelen niet veel hebben, aangezien het geliefde beginsel van den vrijhandel hier door met voeten wordt getreden, terwijl de katholieke groepen voor een groot gedeelte protectionistisch gezind zijn. In een vergadering ten huize van Minis ter Renkin, die iydende is aan een keelaan doening en daarom de ministers ten zijnen huize had ontboden voor een gezamenlijke bespreking van den politieken toestand, is de beslissing nog niet gevallen. Volgens ten de been. hebt niet het recht mij te fouillee- ren Ik ben niet onder arrest, verklaarde zij. Foyle wist d!at zij gelijk had. Wat hij deed was strijdig met de wet, tenzij hij haar van het een of ander beschuldigde. Toch zijn er tijden, waarin een politieman tech nisch onwettige dingen moet doen, opdat de justitie niet er bij te kort zou ‘komen. Hij voelde dat dit eeri van die gelegen heden was Hij lette niet op haar protest ®n verliet de kamer, de deur achter zich sluitend. Een oogenblik vergat de vrouw de ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.25, per week 17 eent, met Zondagsblad ver kwartaal ƒ2.90, per week 22 cent, overal wa*r de bezorging per looper geschiedt. Franco per post per kwartaal ƒ8.15, met Zondagsblad 8.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, bij onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zyn dagelijks geopend van 96 uur. Administratie en Redactie Telef. Interc. 2745. Postrekening 48400. De onverschilligheid van prinses Petrovs- was bliksemsnel verdwenen en Foyle zag hoe snel haar gelaatsuitdrukking verander de. Zij herinnerde zich dat zij de juweelen van Lady Eileen Meredith bij zich droog, fcij zouden onvermijdelijk gevonden moeten worden, als ze gefouilleerd werd. Ze was met zoozeer in spanning over de verkla ring, die zij er van zou geven als wel over hetgeen het gevolg zou zijn wanneer Lady f Eileen ondervraagd zou worden. Woedend j en uitdagend stond zij oogenblïkkehjk op staten, in het bijzonder echter in Nederland vernietigd op den afzet van Roerkolen. De berichten worden van dag tot dag ernsti ger. Na afloop van de loopende verdragen zullen wy voor een slagveld staan. De mijn bouw in het Roergebied zal evenals de ove rige op den uitvoer aangewezen industriën nog verder naar beneden worden gedrukt. In de plaats van de door de regeering ge- wenschte opleving van het economisch le ven zien wy een verderen teruggang van de industrie, en een vermeerdering van de werkloosheid in het verschiet. De hoop, dat de contingenteering door opleving van den landbouw ook de industrie zou ten goede komen en daardoor de schade van den da lenden it oer van industrieproducten zou teniet n, zal steeds duidelijker blijken ijdel te zyn. De industrieele koopkracht zal in overeenstemming met de daling van den invoer verminderen, ook tot schade van den landbouw. De kosten van deze verkeerde politiek zullen in de eerste plaats door den mynbouw in het Roergebied en door de ove rige industrieën moeten worden gedragen. FRANKRIJK. Hotelbrand aan de Rivièra. Een der grootste luxe-hotels aan de Fransche Rievièra, hotel Cap Martin, naby Menton, is Zondagavond een prooi der vlammen geworden. Het hotel waarin vele bekende staatslieden plachten te vertoeven is tot den grond toe afgebrand. Menschen- levens zyn niet te betreuren. De materieele schade wordt op vijftien millioen frank ge raamd. De brand is waarschijnlijk in de schacht uitgebroken. ENGBLAND. Eon politieke rede van MacDonald. Het probleem der werkloosheid. Nieuwe verklaring der regeering over de ontwapening aangekondigd. Het woord voerend op een noenmaal, dat het bestuur der nationale arbeiderspartij te zijner eere had aangerioht heeft MacDonald het grootste gedeelte van zijn rede gewijd aan een nieuwe uiteenzetting van de jwh- tiek der Engelsche regeering betreffende Genève en de ontwapening. De Britsche regeering, verklaarde hij, kan zich Europa op de wereld niet denken zonder Volkenbond en zal altijd den Bond en het pact ondersteunen. Bpr. betuigde zijn innig Duitschland, ofschoon het deel te nemen aan een conferentie van vier of vijf mogendheden, geweigerd heeft naar Genève te gaan, om een reden, zeide hij, die het 111 >1 moeilijk valt te begrijpen. De Engelsche regeering, zeide hij, streeft haar doel verder na en hoopt binnen enkele dagen een nieuwe verklaring af te leggen. Bij de bespreking van het ontwapenmgs- vraagstuk heeft MacDonald woordelijk ge- van den invoer werkt in Italië, in de Oslo- zegdIk weet niet,, of we misschien niet plaats te nemen, zei Foyle uit de hoogte. U kunt gaan staan waar u verkiest. .r Er was een toornige glans in haar oogen, lagen een beleefdheid tegenover de be- terwijl zij gehoorzaamt zoekers, die in de wachtkamer niet gezien werden. Intussehen had Foyle eiken man die ge- mist kon worden, aan het werk gezet. Twee was opgedragen de waarheid na te ga»an van hetgeen de vrouw had verklaard aan- j gaande dat wat zy op moord had gedaan. De den om een twintigtal vrouwen te halen, vrouwen en dochters van rechercheurs. Inspecteur Taylor was verschenen *met Wills, die op de hoogte werd gebracht van de rol, welke hij had te ^pelen. U zegt dat u de vrouw, die uit het huis van den hertog van Burghley kwam, niet hebt kuhnen herkennen. Wij zullen het nu nog eens probeeren Wij willen niet iemand uitzoeken, van wie u niet geheel zeker bent. Denk daarom! Sommige vrouwen, die door de recht r- cheurs gehaald waren, werden teruggeatuurd door Foyle. omdat ze te weinig op de prin ses leken. Hij’ wilde de herkenningsproef zoo eerlijk mogelijk doen zijn De tien, die ten slotte haar plaatsen innamen in de rij waxen wat gestalte en kleeding betreft, zoo goed mogelijk gelijkend als de keus kon ver- de getuigenbank met den stalen stang er voor, en den hoogen lessenaar Toen werd Aiarmeerend telegram uit het Roergebied. De mynbouw nog verder naar beneden. Het Roerkolensyndicaat heeft, naar uit Bochum gemeld wordt, het volgende drin gende telegram gezonden aan den Ryks- kanselier, eenige Rijksministers en aan de Rijksbank: Duitsche politiek tot belemmering i-i (iOllIkSCHE COURANT. Er was een toornige glans in haar oogen, nde. Zij was er -de vrouw niet naar om een scène te maken als het niet noodig was. Toen werd Wills binnen gebracht. Foyle vroeg hem koel: Hebt u een van deze dames al eens vroeger gezien? Haast u niet met antwoor den. Loop de rij langs en bekijk ze goed. Langzaam voerde Wills het bevel uit. Toen hij de laatste vrouw bereikte, schudde hij zijn hoofd Lola’s blik trof dien van Foyle met genden triomf. Maar de chef was nog klaar. Loopt nu alstublieft de kamer rond, dames - van links naar rechts. Neen, wat vlugger. Nu, Wills, zia of je een harer kunt herkennen aan haar lbop Drie keer wandelden zij de kamer rond, terwijl de bottelier zenuwachtige blikken wierp van den een naar den ander. Het helpt niet, mijnheer, bekende hij ten laatste Ik ken er geen van Het resultaat kwam niet overwacht voor Foyle. Hij had de proefneming gedaan om eenig verband te vinden tusschen de prinses en de misdaad. Nu dit mislukt was. had hij het plan tot andere middelen zijn toevlucht oorlooven. Zij stonden in een rij tegenover te nemen. Hij liet Wills en de vrouwen heengaan met een waarschuwing niet te spreken over de formaliteiten waarvan ze getuigen geweest warén. En op een wenk van hem stond een inspecteur in uniform naast den hoogen lessenaar, de pen in de hand. ('Wordt vervolgd). ADVERTENTIEPRUS: Uit Gouda en omstroken (behooronde tot den besorgkring) 1—5 regels 1.80, elke regel meer OJ25. Van buiten Gouda en den besorgkring 1—5 regels 1445, elke regel meer 0.80. AdvertentUin in het Zaterdagnummer 2fl tt bijslag op den prijs. Liefdadlgheids-adrortentiln de helft van den prijs. INGEZONDEN MEDEDEELIN6EN: 1-4 regels ƒ2.25, elke regel meer ƒ0.50. Op de roorpagina 50 hooger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen bij contract tot zeer gereduceerd» prys. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van wollede Boek handelaren, Advertentiebureux en onze agenten en moeten daags vóór de plaatsing aan het Bureau zyn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zijn. verstrekt communiqué na afloop van de vergadering aan de pers verstrekt, heeft de ministerraad het contingenteeringsvraag- stuk besproken en heeft vastgesteld dat er geen reden meer bestaat om nog nieuwe contingenteeringen toe te staan. De vroe-' ger getroffen contingenteeringsrnaatrege- len zullen worden herzien.” Dit beteekent dus dat de katholieke mi nisters en in de eerste plaats minister-pre sident Renkin dezen vorm van protectie opgeven, om het bestaan van het huidige ter niet zoo mogelyk te redden. Het is ech ter niet zeer waaischynlyk dat zij aldus bet dreigende ontbindingsgevaar zullen kunnen bezweren. Immers onmiddellyk nadat de katholieke helft van de regeering erin toe gestemd had van de contingenteering af te zien, zette de liberale minister van buiten- landsch^ zaken, Hymans als woordvoerder der 5 liberale leden van de regeering het liberale standpunt inzake het finan deele noodplan nen de eventueele Kamerontbinding uiteen. Hjbnans zeide dat de liberalen er de voorkeur aan geven, een beroep op de kie zers te doeft en zuivere toestanden te schep pen, liever dan weken en misschien maan den t© moeten verliezen met het overwinnen van den tegenstand, welken de financieele voorstellen, vooral wat betreft het scheppen van nieuwe belastingen en het verlagen der salarissen van het rykepersoneel, in de Ka mer en in den Senaat zullen ontmoeten. Misschien zou de eindstemming dan ttch nog op een nederlaag van het kabinet uit kropen. De katholieke ministers, den tegen slag voor hun partij by de gemeenteraads verkiezingen indachtig, bleken niet zeer enthousiast te zyn om in het liberale voor stel te treden, maar boden toch ook niet veel tegenstand. Op voorstel van de liberalen werd de voortzetting der bespreking tot hedenmid dag 5 uur verdaagd. Minister-president Renkin zal waarschijnlijk heden een aantal kopstukken van de katholieke party raad plegen en de modaliteiten overwegen van het eventueele qntbindingsbesluit, dat naar de liberale ministers verwachten Dinsdag avond zal vallen. Het is echter niet onnio- geljjk dat Renkin nog een uiterste poging waagt om zyij regeering te redden. Komt het tot nieuwe verkiezingen, dan, zal ook tot de vernieuwing van de provincie raden, of provinciale staten, moeten worden overgegaan. Een deel van den Senaat wordt aange wezen door de provincieraden. Het is slechts nadat deze provinciale senatoren be noemd zyn, dat ook tot de aanstelling van de zoogenaamde gecoöpteerde senatoren kan worden overgegaan. Naar de thans beschaving van prinses Petrovska en toon de de woeste hartstocht, van Lola de danse res. Maai indien zij al een oogenblik dacht aan verzet, overtuigde haar een tweede ge dachte dat dit nutteloos zou wezen. Hoewel de vrouw een goedig gezicht had was ze sterk gespierd en leek niet iemand, die niet fich liet spotten. De prinses onderwierp zich dus zoo goed ze kon. Toen de vrouw het kistje met juweelen te voorschijn haalde, d?ed Lola een verkeer den zet. Zij legde haar de keurig gehand- schoende hand op den arm. Als u tien pond wil verdienen, geeft u mij dit terug, sprak zij zacht. De vrouw schudde het hoofd, met zulk een vastberaden beweging, dat het woord twintig”, dat op de lippen van prinses Petrovska zweefde, niet werd uitgesproken. Al de dingen, welke zij had gevonden, m haar handen nemend ging de vrouw de kamer uit. Binnen drie minuten werd haar plaats door Foyle ingenojnen. Hij gaf haar alles terug, behalve het juwelenkistje. Dit» hield hij tusschen zijn vingers. Waar hebt u dit gekregen? vroeg hij. Zijn stem klonk streng, officieel, zooals hij dit kon doen. Zij greep de leuning van haar stoel vast. Wat gaat u dat aan? Het is van mij. Geef het mij terug. Niet voor u kunt bewijzen, dat het van u is. Als u dit niet doet, zal ik u aan houden wegens het in bezit hebben van waarschijnlijk gestolen goed. Zij beet haar lippen te bloede Haar ge zicht was zeer bleek geworden. Als de be-

Goudsche Courant | 1932 | | pagina 1