NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN Donderdag 20 October 1932 71* Jaargang BOSKOOP, Di l blad verschijntdagelijksbehalveop Zon- enFeestdagen De geheimzinnige ver dwijning van Robert Gr ell. (Geautoriseerde vertaling). NIEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. ^uonneraag xu uotoner loaz a BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, BINNENLAND 28 Evenmin komen de vingerafdrukken zeker zijn, dat den te krijgen. HOOFDSTUK XXIII. (Wordt vervolgd.) BEROEMDE DETECTIVE VERDWENEN tot het peil van de den overwonnen Sta ten door het verdrag van Versailles opge legde sterkte. vol als. Nadruk verboden. prjjs. Adi handelarei aan het 1 t, met Zondagsblad er looper geschiedt. De ontwapeningsconferentie. De hoofdcommissie op 21 November bijeen. De opvolger van Sir Eric Drummond. die lat je - >o het mo tief? T t _“^ï®der menseh is de soort om een moord ...vnvu»uue de rechercheur snel, moordenaars niet klassificeeren. moeten geschouwd wor- in de psychologie. Let - M«t Grell de hand had moord Ik Som alleen bloote feiten Waarom karakter droegen mogendheden. Niettemin was voorstel op het moment aller minst sympathiek, ten eerste wijl het de consequentie meebrengt dat verschillende bekwame en verdienstelijke ambtenaren zullen afvloeien, ten tweede wijl het de geldelijke lasten van den Volkenbond niet zuinig verzwaarten men kan nu juist niet zeggen dat de Volkenbond van pecuniaire zorgen vrij is. Frankrijk echter, dat zioh aanvankelijk het krachtdadigst verzette, is geëindigd met het Duitsche voorstel te aanvaarden, en zoo was dan ook de baan voor de benoeming van Avenol vrij. Uit een persoonlijk dog veg' niet alles, wat gij weet; maar meen wat gij zegt. FE l II1.1 ETON. en Redactie Telef Voot ik een krant kon koopen. komt weer een krantenman langs. Hij staarde mij aan SB Ik f BELGIS. Trebitsch-Lincoln gearresteerd. Later over de Belgisch-Duitsche grens gezet. Woensdagmorgen is te Brussel gearres teerd de befaamde avonturier Trebitsch- Lincoln, die in een klein hotel was af ge stapt en zich er had doen inschrijven al» Tsjao Koeng, Boeddhistisch priester. Bij de politie was het vermoeden gerezen, dat men hier niet te doen had met een on- schuldigen Boeddha-priester, doch mee een gevaarlijk avonturier. Om acht uur versdie nen ambtenaren der politieke politie in het hotel. Het bleek dat hun vermoeden met TrebitschiLincoln te doen te hebben, juist was. Aangezien Trebitsch-Lincoln geen ver gunning mag worden verleend in België te verbleven, werd hij gearresteerd en naar de gevangenis overgebracht. Bij het verhoor verklaarde hij, Zondag te Brussel te zijn aangekomen om er te wach ten op een Fransch visum. De Belgische autoriteiten wezen hem er op, dat zijn tegenwoordigheid te Brussel on- gewenscht werd geacht. Trebitsch verzocht hierop naar de Duitsche greps te worden geleid. Hij werd naar het Noordstation ge bracht, vanwaar hy des middags per trein in de richting Keulen vertrok. De belangrijkste kwesties, die op het mo ment de wereld bezighouden, het ontwape- ningsprobleem en de economische oorlog zijn van de agenda der Volkenbondsverga dering weggenomen en overgebracht naar twee bizondere conferenties. Op zichzelf is dat niet te betreuren. Ten eerste wordt aan beide conferenties ook deelgenomen door Amerika en Rusland, die in den Volkenbond niét vertegenwoordigd zijn, zoodat de zaken van breeder standpunt kunnen worden be keken dan het in Genève mogelijk was. Ten tweede zullen bij eventueele mislukking dier beide conferenties en de kans op een mis lukking is inderdaad niet gering! de slagen niet in die mate neerkomen op den Volkenbond dan het anders het geval ware. Hoewel, bij een échec zal ook het prestige van den Bond vermoedelijk niet ongeschon den blijven. Nu deze twee pijnlijkste aller huidige politieke problemen van de agenda waren afgevoerd, had men kunnen verwachten, een vlotte afdoening van zaken zou komen. De werkelijkheid bleek wel heel anders? De gebeurtenissen der laatste dagen hebbm, zoo zegt het U.D. getoond, voor wie zulks nog niet wist, dat het mooie idealisme, dat in den aanvang Genève omgaf, voor een goed deel is verworden tot een belangfenspel van eenige groote Staten, die bizondere wen- sehen trachten te doen doinineeren, en die van den Volkenbond een apparaat, ten eigen bgte dreigen te maken, instede van een in stituut tot gemeenschappelijke genezing Van een kranke wereld. Men begrypt, dat bedoeld worden de moei lijkheden die zich hebben voorgedaan bij de benoeming van een opvolger van Sir Eric Drummond. De Duitschers hadden geen lust om aan de benoeming van Avenol mede te werken, indien hun voorstel niet werd aan vaard. dat alle directeuren der afdeelingen van het. Vofkenbondssecretariaat voortaan van verschillende nationaliteit zullen moe ten zijn. Natuurlijk zit aan dit voorstel, dat uitgaat van een zekere evenredigheidsge- daohte, een redelijke grondslag en is het vooral ook begrijpelijk in verband met de vroesere benoemingen. die over ’t algemeen een eenzijdig karakter droegen ten gunste van bepaalde het Duitsche 300 vooraanstaande personen in Engeland eischen aanvaarding van het ontwapening» plan van Hoover. Den Engelschen minister-president Mac Donald is een petionnement voor ontwape ning overhandigd dat geteekend is door 300 vooraanstaande personen in Engeland. Het petitionnement eischt in de eerste plaats dat de Engelsche regeering het ont- wapeningsplan van Hoover in principe zal aanvaarden, aangezien dit de eerste stap zal zijn naar gelykrechtigheid in de ont- wapeningskwstie. Het petitionnement verzekert MacDonald van den sterken en diepen steun der pu blieke opinie in Engeland aan practische maatregelen tot vermindering der bewape ning. Een beroep op den eersten minister wordt gedaan om in deze zaak persoonlek de leiding te nemen. Er ft slechts een keu ze, die onmiddelyk gedaan moet worden en waarvan de wereldvrede afhangt: be- alsof ik een spook was Hallo, zegt hij, weet je niet dat je ver dwenen bent? Iedere persman m Londen zoekt naar je. - Verdwenen? zeg ik„ hoezoo? loen kwam alles uft. Sedert, ben ik heel voorzichtig geweest in mijn omgang met de pers. Sir Hilary lachte en knikte. Is er nog iets? vroeg hij. Ja. Foyle was weer ernstig geworden. Ik heb het cijferschrift dat wij in Gra ve Street hebben gevonden. Jones gegeven om te zien wat hij er Van kon maken. Hij is een expert m dit soort, puzzles. Hij heeft zoo juist gerapporteerd dat de vertaling luidt„Dit zal de beste' methode zijn om zich met E. M. in verbinding te stellen, als L. haar den sleutel geeft. Haar telefoon nummer is 12845 Gerrard”. te doen, antwoordde Men kan mesrier Alle moordenaars den als problemen wel. ik beweer niet dat in den op. Waarom moest hij verdwijnen? moest hij zich encanailleeren met die ver- Indien een misdaad niet is opgehelderd binnen ’n dag of t.wee nadat zij heeft plaats gehad, verandert de eerste, wilde vervol ging. in een aanhoudende, vermoeiende, maar nooit verslappende waakzaamheid van de zijde der recherche. Een zaak .wordt nooit opgegeven, zoolang er notr kans overblijft, hoe gering dan odk om den bedrijver te pakken te krijgen En zelfs, wanneer de rechercheurs, als jachthonden, die een spoor zijn bijster geraakt, worden weggeroepen, blijft eT nog altijd de chance over Zelfs al zou de man die het 'wst de zaak in han den had gekregen, gestorven zijn, wanneer de gemeenschappelijke verdediging van de vesting Coburg 300 jaar geiteden door Zwe den en Co'burgers en voltrok het huwelijk met de gebruikelijke vragen aan het bruids paar. BUITEN LAN DSCflT NIEUWS. DUITSCHLAND. Vorstelijke bruiloft te Coburg. Het burgerlek huwelijk voltrokken Gistermorgen is <>p het kasteel Coburg het burgerlijk huwelijk voltrokken tussahen Prins Gustaaf Adolf, zoon van den Kroon prins van Zweden, en Prinses Sybille van Saksen—-Coburg en Gotha, dochter van den ex-hertog van SaksenCoburg. De kerke lijke plechtigheid zal morgen met grooten luister worden gevierd. De huwelijksvoltrekking geschiedde door den eersten burgemeester van Coburg, Schwede. Als getuigen fungeerden de vaders van het bruispaar. namelijk de kroonprins van Zweden en de ex-hertog van Coburg. In een korte toespraak wtees burgemees ter Schwede op de beteekenis van dezen band tusschen het hertogelijke huis en het Zweedsche koningshuis. Hij herinnerde aan dachte lui? Mensohen. die al tweemaal ge tracht hebben my te vermoorden, en die Waverley tegen den grond hebben geslagen en meegevoerd? Als we hem vinden, vinden wij den moordenaar. Daarom wilde ik dat het signalement van Goldenburg zou wor den gepubliceerd. Hét geeft werk Ik heb twee man de stad uit gestuurd, afgaande op verklaringen, gedaan te Plymouth en Not tingham welke ik ben er zeker van geen resultaat zullen hebben, maar hef, geeft ons een kans hem in te pikken, als hij tracht het land te verlatten. Een andere weg. dien wij naspeuren, is de geldkwestie. Het is hem mislukt bij Fairfield. Lola heeft het geprobeerd met Lady Eileen Meredith, die haar juweelen afstond. Wij staken een spaak in hef wiel en gaven zo den hertog van Burghley teruc. Dat alles beteekent dat hij spoedig de een of andere wanhopige po ging zal doen om aan geld te komen. Het is schaakspelen, zei Sir Hilary, die zelf schaakspeler was. Je werkt nu op schaakmat. Precies, zei Foyle. Ik heb ook getracht iets omtrent Goldenburg te weten te komen. Noch ons. noch de Amerikaansche politie is het gelukt hem met Grell in verband te brengen. Toch probeeren wij het nog. Vroe ger of later zullen wij wel iets in handen krijgen En dan is er Lola. Als wij Wills, zoover hadden kunnen krijgen, dat hij haar herkende als» de gesluierde vrouw, zouden wij een zeer goed excuus gehad hebben om haar niettegenstaande haar alibi gevangen te houden. Zij is de soort vrouw, die een alibi in gereedheid houdt. Wij hebben geen enkel bewijs, dat zij Goldenburg heeft ge- ENGELAND, Theodora of Aleksandra? Identiteitsstrijd om een meisje. De „News Chronicle” maakte melding van een merkwaardigen stryd om de indenti- teit van een mooi 22-jarig meisje, dat uit Belgrado naar Engeland is gebracht om vereenigd te worden met haar ouders na een scheiding van meer dan 20 jaar. Volgens haar paspoort is het meisje Aleksandra Sawitsj, de aangenomen doch ter van den heer Sawitsj, een welgesteld voormalig dagbladeigenaar te Belgrado. Maar de heer en mevrouw George Georgia dis, die te Southend een zaak in bont dry- ven, beweren dat Aleksandra hun reeds lang verloren dochter Theodora is, die zy als kind te Belgrado achterlieten kort vóór den Balkanoorlog van 1912. Zy hebben het meisje nu by zich genomen te Southend. De pleegvader te Belgrado, de heer Sa witsj, bestrijdt thans het recht der fami lie Georgiadis op het meisje en beweert dat ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, ver kwartaal ƒ2.90, per week 22 cent, overal wair de bezorging per Franco per post per kwartaal ƒ3.15, met Zondagsblad ƒ8.80. Abonnementen worden dagelyks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, by onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux xyn dagelyks geopend van 9—6 uur. Administratie Lnterc. 2745. Postrekening 48400. Evenmin komen de vingerafdrukken van Prinses Petrovska er mee overeen. Ik heb Bolt de vingerafdrukken laten nemen van “1 de bedienden in het huis, zoodat wij zeker zijn, dat geen hunner de misdaad heeft gepleegd. Dit alles beperkt het onder zoek. Als wij Grell vinden, zijn wij goed °P weg den pleger van dien boord in han- vAx A U T VZ VJ L/LJ} 1A V* vjl A Lx* V Ijl f Uv/0I.kvzv7I y VA VA Vz L/UlVxlll, A x x*KJ A AVA.>Vlt y A-* vz V/ y (iOUISII IE COURANT. de heer Georgiadis niet haar vader is. Vol gens den heer Sawitsj, die Aleksandra by- na 20 jaar geleden uit een kindertehuis adopteerde en sedert voor gezorgd heeft als voor een eigen dochter, blijkt uit de stuk ken der politie te Belgrado dat haar moe der Helen Ellis heette, niet Georgiadis. Het meisje echter heeft verklaard ten volle over tuigd te zyn dat de heer George Georgiadis haar vader is en deze is in het bezit van een Engelsche geboorte-acte uit 1910 ten name Theodora Morris Adis. Hy handelde destijds onder den naam Adis en de achter naam van zyn vrouw is Morris. Het kind raakte tijdens de moeilijkheden op den Bal kan zoek en werd onlangs door een vriend van den vader teruggevonden. punt moet deze benoeming worden toege juicht, daar Avenol, die sedert 1923 den post van plaatsvervangend secretaris-generaal bekleedt, een machtige ervaring in Volken- bondszaken heeft opgedaan, en bovendien als financieel deskundige algemeen wordt geroemd. Vervolgens is vastgesteld, dat in de toe komst elke mogendheid met meer dan twee vertegenwoordigers in dé hooge politieke leiding mag hebben. Volgens het besluit vallen onder deze regeling de posten van secretaris-generaal, twee plaatsvervangende secretarissen-generaal. drie onder-secretaris- sen, de rechtskundige raadsman en de twaalf directeuren van de afzonderlijke af deelingen. Door deze regeling moeten een hooggeplaatst Franschman en een Italiaan aftreden. De secretaris-generaal zal voor tien jaar worden benoemd, de plaatsvervangende secretarissen vo'or acht eq de onder-secre- tanssen voor zeven jaar. Men neemt aan, dat de Duitsche onder- secreta.-is-generaal voortaan de economi sche en financieels afdeeling zal beheeren, de Engelsche de politieke afdeeling en de Japanner de afdeeling voor internationale intellectueele samenwerking. Intusschen is bekend gemankt dat de president der Ontwapeningsconferentie, Henderson, Woensdag aan alle 65 ter con ferentie aanwezige staten schrift’.lijk "heeft medegedeeld, dat de hoofdcommissie der conferentie in de week aanvangende 21 No vember te Genève zal bijeenkomen. Alle staten-deelnemers aan deontwapeningscon- ferentip zijn in de commissie vertegenwoor digd. De te Londen te heuden Economische Wereldconferentie zal, naar in het voorne men ligt» midden Februari aanlangen. ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den bezorgkring) I5 regels 1.80, elke regel meer ƒ0.25. Van buiten Gouda en den be zorg kring 15 regels ƒ1.55, elke regel meer 0.80. Advertentiën in het Zaterdagnummer 26 9> bjjslag op den prijs. Liefdadigheids-advertentifa de helft van den prijs. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN: 1—4 regels 2.25, elke regel meer ƒ0.50. Op ue voorpagina 50 hooger. Gewone advertentiën en ‘ngezonden mededeelingen bij contract tot zeer gereduceerde»» prijs. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van «oliede Boek en, Advertentiebureux en onze agenten en moeten daags vóór de plaatsing Bureau zyn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zijn. Von Papen voor de commissie. Deelgenootschap der Ryksregeering in dagbladondernemingen. Gistermiddag heeft de corimissie van on derzoek in de zaak-Klepper, Rijkskanselier Von l’apen als getuige gehoord. In ant woord op desbetreffende vragen legde hij de volgende verklaringen af. Qp de vraag van oen communistisch lid’ der commissie of de Rijksregeering peAondernemingen steunt, antwoordde de rijkskanselier, dat behalve de op de rijksbegrooting nadrukke lijk voor deze doeleinden geplaatste posten door de rijksregeering. zoolang hij aanhaar hoofd staat, met het doel de pers te be ïnvloeden. op welke wijze dan ook. geen middelen zijn aangewend. Van een belang van het rijksweermmiste- rie bij de „Tagliche Rundschau" heeft Von l’apen slechts uit <je bladen kennis geno men. Hij geeft in overweging hieromtrent den rijksweermimster te hooren. Get. verklaart voorts persoonlijk bezitter van aandeelen van de Germania te zijn. Hij beeft deze gekocht om in (iet blad de con servatieve denkbeelden tot uiting te bren gen. waarvoor hij in de centrumpartij steeds heeft gewerkt. Het steunen van bladen ’pit politieke over- wegingen, dat de vrijheid der redactie on der alle omstandigheden waarborgt, acht get. niet ontoelaatbaar. Er zyn twee fond sen. waaruit voor de pers middelen kunnen worden, yprgtrekt. n.l. voot den rijkskanse- - lier en voor Te'jSnaMi!. sSmën WTO-wapening of ontwapening, vacatie landen mark. Na Von Papen werd nog staatssecretaris Planck gehoord. Sir Hilary streek weifelend over Zijn snor. Dat is dies goed en wel, Foyle, maar Mr. Grell ia toch niet de soort man, een moord zou plegen. Ik vermoed da hem verdenkt. BdVendien. wat is Hoe „boert’’ de Varkenscentrale? Meer „licht” noodig. Na er op te hebben gewezen, dat de vra gen van het Kamerlid Kersten over de Var- kenswet als mosterd na den maaltijd zijn gekomen, schrijft, de „Vee- en Vleesjhhan- del”; „Dit Kamerlid had beter kunnen vragen aan Zijne Excellentie om, op grond der er varing. cens precies voor te rekenen, wat de accijns op de binnenlandsche slachting opbrengt en hoe het geld wordt besteed en in hoeverre het ten goede komt aan de var kenshouders zelf. De nieuwe plattelanderspartij. welke zich heeft geconstitueerd, ziel nie* al te veel heil in de huidige bemoeiingen en heeft in haar programma: opruiming van al de dure cri sisbureaux. Dat de Varkenscentrale thans „dik” bij betaalt óp den baconexport en dus het sta- bilisatiefonds- geducht wordt aangesneden, is bij de huidige baconprijzen zoo klaar als een klontje. De slachting voor Vnconexport was in de week van 6—12 Oct. 27743 stuks of 7450 stuks minder dan de voorafgaande weck. We kunnen veilig aannemen, dat iéder geëxporteerd baconvarken thans f 9 verlies oplevert aan de Varkenscentrale. Dit is voor de slachting in de week van 612 Oct. een bijpassen op den baconexport vap f 2AS.T&. Dat kwart millioen is dus voor de boeren door de crisis-varkenswet gewonnen? Ja vol gens de promotors dezer wet, zooals daar zijn het Overijsselsch Landbouwblad, Friesi’h Landbouwblad enz. Maar de vraag is gewettigd, zouden de baconprijzen zoo laag ook zijn voor ong Hollandsch product, indien de Londenscho markt niet door de Varkenscentrale zelf was overvoerd? Het dubbele quantum en meer is wel uitgevoerd en dat zich dit moest wreken in de baconprijzen zal ieder bacon- zouter toegeven en hij zou er ook niet aan denken de Engelèche markt zoo te blijven stoppen met het Hollandsche product hij het v°or eigen risico moest doen. Doch nu past de Regeering bij, het kan altijd uit en de zouters worden geruimd. Eidoch daar staat tegenover hoeveel wordt er voor het binnenland in totaal niet min der geslacht, sinds de wet in werking trad. En wat zouden de zoutöts hier aan markt prijs kunnen doen, als de Engelsche markt door ons zelf niet groptendeels door over voering was bedorven? Zeker. Denemarken heeft ook enorm veel geëxporteerd, heeft ook de markt overvoerd het een of andere nieuwe element het on derzoek van de zaak heropent, dan is het resultaat van zijn arbeid altijd te vinden, bewaard in de registers van Scotland Yard. En zijn verklaringen, rapporten, conclusies - de complete zaak tot op het oogenblik, waarop ze is losgelaten. Die voorzorg is zeer nuttig. Een bekentenis op een sterfbed kan uiedeplichtingett beschuldigen, mede plichtigen kunnen ruzie krijgeneen jaloer- sche vrouw kan inlichtingen geven. Er zijn onopgeloste geheimen, maar niemand kan zeggen, dat een misdaad onoplosbaar is. Heldon Foyle had vele bronnen van in lichting, waar het een gewone, misdadigers misdaad betrof. Het oude spreekwoord „dieven verklappen elkaar niet”, vond bij hem geen geloof. Er was altijd inlichting te krijgen aan het hoofdkwartier langs on- dergrondsche wegen. Moorden vormen de uitzondering bij het werk der recherche en terwijl men bij andere misdaden handelt volgens vaste hoewel rekbare Tegels, moest manslag geheel anders worden behandeld. Tod) had Foyle reden om aan te nemen, dat het geen kwaad kon de otidergrondsche mochten aan het werk te zetten, die op het eerste gezicht weinig genoeg te maken had den met het geheim van den rijken Robert Grell. Deze spionnen en verraders zouden trachten hem te bedriegen en er in te laten loopen. Sommigen hunner zou dit gelukken Het zou geld kosten, maar geld dat niet weggegpoid was. kend. Dat is nu onze groote moeilijkheid -■ de verschillende personen met elkaar in verband te brengen. Dan is er nog iets, mijnheer. Ik heb ge daan gekregen, dat het onderzoek een maand is uitgesteld, zoodat wy by onze ge tuigenissen geen ontijdige verklaringen be hoeven af te leggen. De kranten vallen ons nog steeds lastig. Zij hebben er de luflht van gekregen, dat er iets te Manchester Row gebeurde en een dozijn of meer man nen wachtte op mij, toen ik buiten kwam. Ik vertelde hun, dat wij getracht, hadden een vrouw te identificeren en dat dit ons was mislukt. Dat zouden zij toch te weten zijn gekomen. Zij beloofden hun mond te zullen houden. Het zijn goede jóngens. Het h niet zooals in vroegere dagen. Er was eens een man Winters was zijn naam die my aan de Yard kwam spreken. Men vertelde hem dat ik in Vine Street wne. Hij ging daarheen en men vertelde hem dat ik daar niet was geweest. Dntrts een gelukje, dacht hij en keer de naar zijn bureau terug. Daar schreef hij eenige kolommen, om te vertellen, hoe de heele recherche mijn spoor niet kon vinden. l,k kwam uit Bqw Street, waar ik in een zaak getuicen moest en zag een groot aanplakbiljet, waarop met reus achtige letters stond:

Goudsche Courant | 1932 | | pagina 1