1 >T NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD 1 <EN! OOR GOUDA EN OMSTREKEN IUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, HOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. No. 18122 Vrijdag 21 October 1932 71* Jaargang DitbladverschijntdagelijksbehalveopZon-enFeestdagen tas I BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, G N1EUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOOI De geheimzinnige ver dwijning van Robert GrelL (Geautoriseerde vertaling). "5 r-p in I B1NNENLAN11 STRIE M1J. Wordt vervolgd). i wordi i eminente Itje. Nadruk verboden.. de vijf inspecteurs die den ge feest chen De en md: HYGIENE ■stellen! Wij n te bespre- zijn. 18 jaar. 1. Voorstellingen. ne Entreeprijzen. mmer de pracht. Film zooals er STRIJD. HEEN DOET T! TELEF. 2027 anaf VRIJDAG de groote i van den tegen- BUITKNLANDSCH NIEUWS. DUITSCHLAND. De huwelijksinzegening «te Coburg. van den troonop- in het nieuwe kabinet worden opgenomen. Of een dergelijke regeering het wagen zal een financieel noodplan gereed te ma- j ken en er mede voor het parlement te ver- zou - wil de Broqueville zijn pogingen De Kabinetscrisis in België. Een verwarde toestand. Een regeering de Broqueville? departement van Binnenlandsche Zaken. Deze delegatie kwam namelijk op voor een politiek van ontwapening, gegrond op de gelijkheid van status tusschen alle leden van den Volkenbond. De aartsbisschop van Canterbury hoopt, dat de tanks, de zware artillerie, de duikbooten, de militaire vlieg tuigen en de oorlogschepen van meer den 10.000 ton beperkt of afgeschaft zullen wor den. John Simon antwoordde op sympathieke wijze en herinnerde er aan, dat de resolutie over de kwalitatieve ontwapening aan het initatief der Britsche delegatie te danken is. MacDonald gaf de meening te kennen dat er een moreele catastrofe zou moeten ge beuren om Engeland van Amerika te schei den ten aanzien van de overeenkomst be treffende de ontwapening en dat hij iets dergelijks tracht tot stand te brengen over Europa. 601DSCHE COURANT. zou Sheeny Forster onder handen kun- Ijumen. Wagnell, of Poodle Murphy, o! j zijn misschien in staat den detective Als ik het. doe. wil dat dan zeggen, dat. u Grell wegens moord zult arresteeren? De chef streek over zijn kin en aarzelde even voor hij antwoordde. - Tk ben zeer oprecht tegenover u ge weest. Sir Ralph. Ik weet het niet. Zooals het oogenblik staan, lijkt het land in had. Hij is de eenige, JAPAN. Japan verwerpt het ontwapeningsvoorstel van Hoover. Het belang der landsverdediging gaat voor. Officieel wordt medegedeeld, dat het mi nisterie van Buitenlandsche Zaken en het ministerie van Marine na gemeenschappe lijke beraadslagingen hebben besloten het voorstel van president Hoover om de mari tieme bewapening met een derde te vermin deren, onder alle omstandigheden van de ie wijzen, en wel in het belang van de de zaken op 1 of hij er de hl ctie zich kan vrijpleiten. ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal ƒ2.90, per week 22 cent, overal wa»r de bezorging per looper geschiedt. Franco per post per kwartaal ƒ8.15, met Zondagsblad ƒ3.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, by onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zijn dagelijks geopend van 96 uur. Administratie en Redactie Telef. interc. 2745. Postrekening 48400. den beweren, dat de manoeuvre der liberale ministers enkel er op gericht was Renkin tot aftreden te dwingen. Nu zijn val een feit geworden is, zouden de liberalen van ontbinding van het parlement afzien en po gingen doen om tot Mei aanstaande met de katholieken aan het bewind te blijven. De avondeditie van de sociaal-democrati- sche Peuple bevat een zware beschuldiging aan het adres van den afgetreden minister president Renkin; een leening van 200 mil- lioen francs zou door zijn bemiddeling door een financieele instelling van openbaar nut toegestaan zijn aan de directeuren der me- taalfabrieken van de Ougrée-Marihaye, die de burgerlijk liberale kranten Etoile Beige en Indépendance Belg zou hebben aange kocht en omstreeks 1 November een cam pagne voor algemeene loonsverlaging zou willen inzetten. Dit zou ook verklaren waar om deze twee bladen, die eerst voor Kamer ontbinding geyverd hebben, nu plotseling het geweer van schouder hebben verwisseld. In politieke kringen weigert men aan het verhaal van de Peuple geloof te hechten, maar toch is het buiten kijf, dat zekere groote Brusselsche financiers op dit ©ogen blik achter de schermen een belangrijke rol spelen en de politieke gebeurtenissen sterk beïnvloeden. Intusschen verluidt dat de Broqueville in den loop van den middag zijn antwoord aan den Koning zal kunnen brengen. De Koning weiwcht een spoedige oplossing en het is ook zyn bedoeling van het nieuwe kabinet een regeering te maken, welke door haar samenstelling een solide indruk in het binnen- en in het buitenland zal maken. Zooals de zaken nu staan, is het bijna zeker, dat de Broqueville hedenavond het minister-presidentschap zal aanvaarden. De liberale ministers van Justitie en Kunsten en Wetenschappen, Cocq en Petitjean zou den niet meer terugkeeren, evenmin als de Katholiek Vlaamsche minister van Arbeid en Nijverheid Heyman en de minister van Landbouw, van Dievoet. Devèze zou weer naar landsverdediging gaan en minister van Staat Janson, naar Kunsten en Wetenschap pen. Hijmans blijft aan Buitenlandsche Za ken, Bovesse aan P.T.T. en Forthomme aan het departement van transportmiddelen. Bij de katholieke Vlamingen zal de Bro- I queville echter pog op heel wat tegenstand i kunnen stuiten, daar deze parlementsleden zeer ontstemd zijn over de wijze, waarop de schjjnen, dan wel of zij geen ander doel hebben dan het voorbereiden van een Ka merontbinding en nieuwe verkiezingen, is op het oogenblik nog niet uit te maken. Sommige katholieke en socialistische bla- Bij iedere verboden vrucht herhaalt de oude paradijsslang haar leugen: dat het r. nemen en eten geen kwaad kdn. FEUILLETON. IRANDING trwaarden en iR LIJKVER- ge kosteloos we 73, Gouda dingsbesluit te hooren voorlézen. De Kamer zal onmiddellijk uiteen gaan en de verkie zingscampagne zou reeds 'den volgenden dag kunnen beginnen. Als ,datum voor de Kamerverkiezingen wordt nog steeds 20 November vooruitgezet. De verkiezingen voor de provincieraden zegiden dan op 27 Nov. plaats hebben. toekomstige troonopvolging van den brui degom, die was uitverkoren om de Kroon te dragen, die «sns Gustaf Adolf gedragen had. Terwijl het bruidspaar voor het altaar knielde om de ringen te wisselen, werden in den slottuin 21 saluutschoten gelost. De gemeente zong vervolgens „Nun danket alle Gott”, waarop de stedelijke predikant de trouwacte overhandigde en het bruids paar den zegen gaf. Een gemengd koor zong tot slot eenige liederen van Handel, waarmee de plechtig heid geëindigd was. Bij het vertrek van het gezelschap bege leidde de ex-hertog van Coburg de hertogin, de kroonprins van Zweden de kroonprinses en de ex-koning van Bulgarije groot vorstin Kyrill van Rusland. Door de stad begaf men zich naar het slot Coburg waar de bruiloftstafels voor 140 gasten gereed stonden. ITAUE, De goedkoope huwelijksreizen naar Rome. Meer dan 1000 in twee maanden tyds. Volgens de Milaneesche bladen heeft het aantal jonge echtparen dat een huwelijks reis naar Rome heeft gemaakt met gebruik making van de redactie van 80 pet. op «ie spoorwegtarieven, de laatste beide maan den meer dan 1000 bedragen. Ook jonge echtparen uit het buitenland hebben, nadat zij de grens overschreden hadden van deze» guhstige bepaling gebruik gemaakt. Zooals men weet, geldt deze alleen voor de twefida en derde klas, en moét de reis ondemmwm worden binnen zeven dagen na de huwelijks voltrekking. De maximum geldigheid van de kaartjes is' veertien dagen en zij geven niet het recht onderweg uit te stappen. ENGELAND, De werkeloozen te Londen. Prins George uitgejouwd. Toen Prins George gisteren te Poplar, een der volksbuurten in het Oosten van Londen, aankwam, om een nieuwen vleugel van het zeeliedentehuis te openen, steeg er eenig gejouw en kreten van „honger’ op uit een groep van de menigte; spoedig werd dit echter overstemd door het algemeene gejuich. Vóór de aankomst van den Prins werd een betooging van werkeloozen gehou den, waarbij eenige werkloozen tot in het gebouw drongen. <Zij werden echter ver dreven, nadat drie hunner waren aange houden. 29 Vier van l_ neralen staf der recherche vormen, waren in het vertrek, onder hen ook Wagnell, die j een kwart eeuw in het Oosten van Londen t had doorgebracht en die de mindere schur- ken door en door kende, gezamenlijk en individueel. Foyle sloot de deur. Ik wil dat eenigen uwer het nieuwtje- onder onze mensehen verspreiden, dat wij goed zullen betalen ieder, die ons op de> oogte brengt van de bende, die in deze j Grell-zaak is 'betrokken. Kleedt het zelf ®aar in de woorden die ge het beste vindt. nen nemen, Wagnell, of Poodle Murphy. Taylor. Ze zijn misschien in sts achter iets te komen. Buck heeft juist zes maanden gekregen -era» van z(jn vrouw J in den Jaatsten tijd' l! frRohtpn tipm 1 De verhooging der heffing op benzine. Ernstige bezwaren van de Hptaafsche. De N.V. Bataafsche Import Maatschappij verkoopkantoor Koninklijke-Shell producten te Den Haag, heeft in een brief aan den minister van Financiën de bezwaren uiteen gezet, die bij haar bestaan tegen het ont werp van wet tot tijdelijke heffing van op centen op alle invoerrechten en op den accijns van bier, alsmede herziening van het tarief benevens tegen de voorgestelde wijzigingen, z Het voornemen der Regeering oin de ben zine zwaarder te belasten heeft adressahte pijnlijk verrast en verbaasd. Zij begrijpt niet, hoe dit voornemen kan worden ge rechtvaardigd door de mededeel ing in de Mem. van Toet, dat de minister heeft afge zien van de door de commissie-Welter voor gestelde verhooging van de wegenbelasting voor vrachtauto’s en autobussen. Als straks, zoo vraagt zij, van deze of gene zijde andermaal een plan aan de hand wordt gedaan tot versterking van 's Rijks middelen en de Regeering „ziet van dit plan af”, zal dit dan andermaal reden zijn een zwaarder» benzinebelasting te gaan heffen? Zulk een verhooging is naar de stellige meening van adressante uiterst bedenkelijk, van moord te staan, iwas hij plotseling een vertrouwde van de politie geworden. Hij was van alle vrees voor zichzelf verlost. En Bob Grell leefde dat was het vreemdste van alles. Wat beteekende dat? Waar was de oorzaak van. deze buitengewone verwar ring? Grell was altijd geheimzinnig, maar zoover zijn vriend wist, was hij een abso- luut fatsoenlijk man. Hoe was hij betrok ken geraakt in eèn zaak, die zoo tegen hem pleitte? Dan moest hij om Eileen denken. Tegen zijn overtuiging m kon hij best het verhaal van het pistool gelooven. Zij had gedacht dat hij schuldig was aan den moord Toen hij haar den laatsten keer had gezien, was zij als een vrouw geweest, die tot alles zou overgaan om zich te wreken. Maar nu wist zij, dat hij niet schuldig was. Dat kon een groot verschil maken in zijn optreden. Zou hij zich verbinden met Foyle en hem helpen Grell binnen het bereik der iwet te brengen? Wat dunkt u. Sir Ralph, wilt u ons helpen? Foyle’s kalme stem stoorde zijn gedach- I tengang. Hij ontmoette den vasten blik van De kabinetscrisis in België zoomede de Kamerontbinding zyn thans een feit gewor- den De liberalen hebben voet by stuk ge- houden. De koning heeft reeds verschillende ver tegenwoordigers by zich gehad, die in aan merking konden komen voor het formee- rtn van een kabinet. Zoo onderhield de koning zich achtereen volgens met den voorzitter van de Kamer en van den Senaa, den katholieken democra- tischen minister van koloniën Tschoffen, den katholieken conserve'.'.even senator Segers, minister Hymans, Jen- Antwerp- sehen burgemeester van Cauwelaert, voor zitter van de katholieke Vlaamsche Kamer fractie, den liberalen oud-nunister en voor zitter van de liberale Kamefracue Deveze, en den socialistischen leider Vandervelue. De koning blijkt Tschoffen te hebben verzocht het premierschap te aanvaarden, wat deze heeft afgewezen. Ook Segers moet een gelijkluidend aan bod hebben afgewezen. Gisteravond kwamen de ministers Sap en Heyman, verder van Cauwelaert, en andere katholieke Vlamingen bijeen in het parle ment, ten einde den toestand te bespreken. Ook van dien kant werd evenwel niets ver nomen. Mag men zekere geruchten gelooven, dan zou de katholieke graaf de Broqueville, mi nister van landsverdediging in het vorige kabinet Jaspar, Donderdagochtend met de samenstelling van de nieuwe regeering zijn belast. Ook Jaspar zou in het nieuwe kabi net treden. Voor de portefeuille van finan ciën werd aan Francqui, president van de Société Générale, gedacht, omdat hij samen met Jaspar in 1926 den Belgischen franc heeft gered en zyn aanwezigheid in de re- geerinfe van belang kan zijn om de plaatringr in het buitenland te verzekeren van de lee- ninren die noodig worden geacht om het financieel evenwicht te herstellen. Francqui wil echter alleen in een regeering treden, samengesteld uit katholieken, liberalen en sociaal-democraten, wat op het oogenblik geheel uitgesloten is. De vice-president van. de nationale Bank vaai België, van Zeeland, die zoo juist bij de saneering van de Egyp tische financiën groote diensten heeft be wezen, zou nu voor die belangrijk^ porte feuille in aanmerking komen. Ook verschei dene liberalen, onder wie Hymans, zouden in hel nieuwe kabinet worden opgenomen. een dergelijke regeering het wagen liberalen minister-president Renkin ten val hebben gebracht. Dit blijft het vraagteeken, dat nu moet kunnen worden weggenomen, J" i met succes bekroond zien. Is het kabinet Zaterdag sa mengesteld, dan zal de Kamer reeds Dins- dag kunnen bijeenkomen om het ontbin- Nadat hij zoo den eersten stap had g“- daan om een nieuwe en machtige kracl.» van guerilla’s aan de zijde van de wet te brengen, keerde Foyle naar zjjn bureau terug, om de zaak nogmaals te bepeinzen. Zijn gedachten dwaalden af paar Sir Ralph Fairfield-. Hier was e«n man wiens diensten onschatbaar zouden zijn, als hij kon worden overgehaald te helpen. Grell kende hem, vertrouwde hem. Foyle was een man, die nooit dt? geringste kans verzuimde. Hij vond het waard het te probeeren. Wel iswaar was Fairfield bij hun vorige gesprek ken allesbehalve bemoedigend geweest. Hij zou waarschijnlijk met de grootste omzich tigheid behandeld moeten worden. Foyle schreef een briefje, las het snel over en. uitgaande gaf hij het een klerk om het da delijk' te laten Verzenden. „Mr. Helden Foyle zendt Sir Ralph Fair field zijn beleefde groeten en zou zich zeer verplicht achten, wanneer hij hem vanavond tegen zes uur op zijn bureau zou mogen zien of, ingeval dit niet kan, vroeger, om hem te spreken over een "belangrijke, drin gende taak.” Dat was alles. Foyle verspilde nooit veel woorden. Dien avond werd Sir Ralph Fairfield om vijf minuten over zessen aangediend. Hij nam den aangeboden stoel niet aan en bleef met een onbewegelijk gezicht op eenige pas sen afstand van de deur staan Foyle was te verstandig om hem d* hand toe te steken Hij wist dat ze niet aangenomen zou wor den. Hij knikte vriendelijk Goeden avond. Sir Ralph. Ik hoopte dat u zou komen. ïk zou u niet zijn lastig ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den bezorgkring): 1—5 regels 1.30, elke regel meer 0.25. Van buiten Gouda en den bexorgkringi 15 regels ƒ1.56, elke regel meer ƒ0.30. Advertentiën in het Zatardagnummer 2fl 96 bijslag op den prijs- Liefdadigheids-advertentün de helft van den prijs. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN1—4 regels ƒ2.25, elke regel meer ƒ0.50. Op ue voorpagina 50 hoogex. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen bij contract tot zeer gereduceerde*) prjjs. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van «oliede Boek handelaren, Advertentiebureux en onze agenten en moeten daags vóór de plaatsing aan het Bureau z(jn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zijn. Wens mishandeling vi Wagnell. Ik heb Sheeny Diet gezien, maar ik zal trachten h^m op e sporen en ik zal het bericht laten ver breiden. MacDonald en John Simon naar Genève. Van de mogelijkheid, dat MacDonald met John Simon naar Genève zal gaan, om te komen tot een betere algemeene overeen stemming tusschen de naties van Europa, wordt melding gemaakt in een communiqué dat gisteren avond werd gepubliceerd over de ontvangst van een delegatie van de ker- keljjke hoogwaardigheidsbekleders in het de chef zat en greep hem vast bij den arm. Wat beteekc-nt dat? vroeg hij heesch. Bedoelt u dat Grell niet dood is? Zoover ik weet is hij op dit oogenblik even levend als u en ik, zei Foyle. Als u er alles van wil vernemen, geef mij dan uw woord en neem plaats U doet mijn arm pijn. Vergeef mij, zei de baronet ’werktuig»- lijk en nam plaats in den leuningstoel, die naast den lessenaar stond. Half verbluft streek hij'met zijn hand over zijn Voor hoofd en zijn zelfbeheersching keerde terug. Hoe schokkend, ongelooflijk <fe mededee- ling ook leek, drukte de kalme stem van Foyle er den stempel der waarheid op. -r- Het spreekt vanzelf, dat ik u mijn eerewoord geef, zei hij. Foyle was overtuigd dat de baronet niets wist. Van het begin af verhaalde de recher cheur, alles van het onderzoek. Fairfield leunde voorover en luisterde oplettend, met vastopeengeklemde lippen. Nu en dan knik te de baronet begrijpend met het hoofdDe 1 detective sloeg niets over, zelfs niet de be- sohuMlging en hft besluit van Lady Eileen Meredith. De baronet slikte even. Gelooft u dat zij mij werkelijk wilde vermoorden? Ongeduldig schudde hij het hoofd, toen Foyle knikte. Doet er met toe. Ga verder. Ga verder. Foyle eindiirde zijn verhaal Fir Ralph’s ,blik was eericht on een ..Vanity Fair”- orent. die in een lijst aan de muur hint?. Hij trachtte zijn gedachten te regelen Van een mana die geloofde onder verdenking Het plechtig bruili toekomstigen Zwet volger. Giteren is, zooals gemeld, het huwelijk van den erfprins Gustaf Adolf van Zweden met prinses Sybille van Saksen Coburg en Gotha kerkelijk ingezegend en hiermede hebben de feestelijkheden «e Coourg hun hoogtepunt bereikt. Om tien uur gistermorgeh begon de op- marsch van vereenigingen en scholen, die zich opstelden langs de straten, waardoor de bruidsstoet zou trekken. Een groote me nigte was op de been. Te 11 uur verscheen de ’kop van den bruidsstoet, die geopend werd door een be reden eere-escorte van de landspolitie, waar achter de dames der bruiloftgasten kwamen, die gevolgd werden door, de bruidskoets waaromheen ruiters van de landelijke rui- tervereenigingen reden. Terwijl de stoet door de straten trok, luidden de klokken van bijna alle kerken en s de stad. Het kerkplein en de ingangen naar de St. Moritzkerk waren met vlaggen en dennen groen versierd. Hier hadden de dames van den Louise-bond, waarvan prinses Sybille lid is, zich opgesteld. Toen alle gasten aan wezig waren, reed de bruidskoets voor. Voorafgegaan door acht bruidsmeisjse en acht bruidsjonkers schreed het bruidspaar naar het altaar. De ex-hertog van Coburg geleidde prinses Sybille en de kroonprins van Zweden zijn zoon Gustaf Adolf, Ex- koning Ferdinand van Bulgarije begeleidde de ex-hertogin van Coburg en de kroonprin ses van Zweden. De bruid was gekleed in een crême-kleurig crêpe satin gewaad met de zilver-gestikte emblemen van het Her togelijk Huis en een myrten-krans in het haar. De bruidegom droeg de uniform van het Stockholmsche garde-regiment. overige dames waren in middag-toilet byna alle heeren in gala-uniform. Nadat alle gasten plaats hadden genomen, zette het orgel een praeludium van Bach in. Vervolgens zong een dtie-stemmig knapen koor „Dïr, dir wili ich singen”, waarna de gemeente het „Loof den Heer” zong. Nadat een geestelijke eenige kerkelyke ceremoniën had verricht, hield de slotpre- dikant dr. Schanze de trouwrede naar aan leiding van psalm 71 vers 3, waarin hy wees ■•op de beteekenis van het huwelijk en op de ger f gevallen, als ik «iet voelde dat u graag zou cht f weten ,hoe de zaak stond? U waart een 1 vriend van Mr. Grell. Welnu, vroeg SirRirlph koel. Ik ben hier, Mr. Foyle. Wilt u mij vertellen wat u te zeggen hebt en er een eind aan maken? Zijn manier was zoo vijandig mogelijk. Er was nog steeds de angst voor arrest in zijn geest, maar zijn houding was hoofdza kelijk liet gevolg van zijn geloof, dat de rechercheur hem had verdacht. De chef raadde gedeeltelijk wat er in zijn geest om ging. Ik eiseh, eerst uw eerewoord. Sir Ralph dat hetgeen ik u vertel, door u aan geen levende ziel zal worden oververteld, zei hij. Dan zal ik u eerlijk en openhartig het heele verhaal van ons onderzoek doen en u kunt beslissen of u ons wilt helpen of niet Neen wacht een oogenblik. He weet welk een eerlijk vriend u van Robert Grell zijt. en daarom zal ik u scheel vertro'uwen. „Hij is niet dood." Hij heeft zich verborgen. Het staat nu aan u of u ons wilt helpen hem te vinden. Als hij onschuldig is. heeft hij niets te vreezfyi. Hij keek den ander onderzoekend aan. terwijl hij hem plotseling meedeelde, dat Grell in leven was Hij wilde weten of het werkelijk een verrassing voor hem was. of het, niettegenstaande de (waakzaamheid der recherche, Grell en zijn mannen was gelukt zich met den baronet in verbinding te stel len. Fairfield had zijn mond geopend om te spreken. Een roode kleur kwam en verdween op zijn vale wangen en zenuwachtig speelde •hij met zijn stok. Toen sloot hij zijn lippen vast opeen en stapte naar de plaats waar

Goudsche Courant | 1932 | | pagina 1