HAAK eekbank VOOR GOUDA EN OMSTREKEN K- NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, Ns. I8I2B Dinsdag 28 October 1832 71» Jaargang 'E HAND. [JVINGEN NIEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon- enFeestdagen f 1.526.672,66 Mk Binnenland. 99% GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, wing td-Milne ooit *«r r de ga bber. net esparing, ping en tfker dan e stempel De geheimzinnige ver dwijning van Robert Grell. 7 10 uur. Redactie Telef. R. HOORWEG. bijzohder den rug HOOFDSTUK XXV. O 0.40 resp. 0.65. nd in. ontberen! ^£1 telbiljet nog niet 0.50 gecarton- lubbar Leder ikke* ■jghaur" 100.— <MAN ZOON JLLDOG den zóó het ver- 5:5 je dopen it enorme 2 at U du» >erk aan- oogoed* ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.26, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal ƒ2.90, per week 22 cent, overal wair de bezorging per looper geschiedt franco per post per kwartaal ƒ3.16, met Zondagsblad ƒ3.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, bjj onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zijn dagelijks geopend van 96 uur. Administratie en Interc. 2745. Postrekening 48400. Engeland en het vraagstuk der ontwapening. Engeland en Amerika zullen samen gaan. Een rede van von Papen. Bijzonderheden over zijn economische politiek. De Hitleriarien en de Regeering. kocht kunnen zijn, of verloren en weer teruggegeven en die teekens konden erop gemaakt zijn door ieder ander dan den eigenaar. Die soort van slimheid is heel mooi in een boek, maar in het werkelijke leven zou het iemand in negentien van de twintig gevallen op een dwaalspoor brengen. In negentig gevallen van1 de honderd ia de logische oplossing de juiste. Bij een onder zoek kan de samenloop van omstandigheden in de verkeerde richting wijzen. Maar wan neer je eerst een gelijktijdigheid hebt, dan een tweede, dan een derde en een vierde, kan je zoo goed als zeker rijn dat je op het (Geautoriseerde verUlün). 32 Nadruk verboden. Laat ’s kijken. Ik krijg een derde en ik"doe al het werk. Ik zal je een kwart vftn dat derde geven. Je hebt niete anders te doen dan mij waarschuwen als er iets niet bi orde is. Potdorie I Freddy was meer bedroefd dan veront waardigd. Je zult mij er toch niet tusschen nemen? Wie is er nog meer in? Doet er niet toe wie er nog meer in is. Ik geef je de eerste kans als een kameraad. Je kan het aannemen of niet. Nou, dan doe ik mee, gaf Freddy toe. iUers GOUDA 1932-1983. ig f 0.25 per ex. tchijning f 0.65) BUITENLANDSCH NIEUWS. &N88LAND. Hoe de Engelsche gijzelaars hun vrijheid herkregen. Mrs. Pawley, een der beide Engelschen, die door de Ohineesche bandieten uit de gijzeling werden vrijgegeven, heeft een „shock” ten gevolge van de doorgestane ellende. Zy is naar Dairen overgebracht, in gezelschap van haar moeder, tot het vinden van herstel, 'Reuter verhaalt, hoe de twee gevangenen, die onder den honger te lijden hadden, opium schoven om verlichting te vinden, omdat de roover ’s nachts rumoerige dob- belpartyen hielden, en hoe een Japansche majoor en het hoofd der roovers met elkaar worstelden ,elk hunner met de revolver in de hand. In den ochtend van 20 Oct. gelast ten de roovers de gevangenen kortweg, hun boeltje te pakken, waarna zy hen naar een vies krot zonder vensters brachten, waar zij bleven totdat de Japansche onderhande laar aankwam om hen af te halen. De ge vangenen, die nog steeds door de roovers goede spoor bent. Je telt de .dingen bij eLkaar op, je vermenigvuldigt ze. Kijk zoo! laatsten tijd een belangryke verandering gekomen. Do rijksweerminister heeft in het kabinet en in het paleis van den rykspresi- dent weder belangrijk aan invloed gewon nen, waarvan hij opnieuw gebruik tracht te maken, om met alle krachten een deelne ming van nationaal-socialisten aan de re geering te bevorderen. Von Papen en de ryksmimster van binnenlandsche zaken ver zetten zich echter tegen dergelyke plannen en in ieder geval oefenen zy tegenover der gelijke plannen een soort lijdelijk verzet uit, dat eerst overwonnen zal moeten worden, willen de desbetreffende plannen gelukken. De toestand is zoodoende weder gecompli ceerd geworden, doordat invloedrijke in- dustriekringen, die tot nu toe achter von Papen stonden, zich in de richting van de Schleicher-Hitlerlinie beginnen te bewegen. By deze plannen wordt aangenomen, dat Hitler na de verkiezingen van 6 November niet langer het geheele gezag voor zich zal opeischen, doch zich tevreden zal stellen met een aandeel in het gezag. Deze ver wachting steunt hierop, dat de Hitler-party bij de a.s .verkiezingen ongetwijfeld verlie zen zal lyden, die echter in de Wilhelm- strasse slechts op ten hoogste 15 tot 20 zetels worden geraamd. Zouden de natio naal-socialisten zwaardere verliezen lyden, b.v. 60 tot 100 mandaten,-dan zal de betee- kenis der nationaal-socialistische party ook in de oogen van den rtf ksweermini ster aan merkelijk minder belang hebben en het ge volg hiervan zou kunnen zijn, dat von Schleicher wellicht nog eens zal overleggen, of het wel noodzakelijk iibet kabinet met de Hitlerpartlj te belasteren of het wel de moeite waard is, von Papen uit te wisselen tegen Gregor Strasser of Adolf Hitler, dichtst bij Trafalgar Square. Ik zal Mr. Green verzoeken erheen te gaan en met je te spreken. Goeden dag! Peinzend in zijn handen wrijvend, liet de chef Green roepen. Binnen eenige oogen- blikken stond de reusachtige gestalte van den hoofd-inspecteur bij de deur. Dutch Fred gelooft dat hij ergens ach ter is gekomen, begon Foyle plotseling. Ik heb’ hem gezegd, je te ontmoeten in Lyons TheeTïuis aan het strand. Ik geloof dat hij betrou/wbaar is, maar geef hem geen geld voor je de .waarheid van zijn verhaal hebt onderzocht. Best, mijnheer, zei Green. Ik zal er voor zorgen. In minder dan een uur keerde de hoofd inspecteur terug met een air van gewicht. Welnu’ vroeg Foyle. Allee in orde, zei Green, die blijkbaar erg met zichzelf was ingenomen. U hebt de zaak goed ingezien. Hun geld raakt op, want ze hebben Red fke aangenomen om bij Grell in te breken en alles in te pikken wat voor de hand kwam. Ike heeft Fred gevraagd hem een handje te helpen. (Wordt vervolgd.) In Londen hebben dezer dagen besprekin gen plaats gehad tusschen den Amerikaan Norman Davis, den minister van buiten- landsche zaken Sir John Simon en den eer sten minister MacDonald. De conferentie had plaats Zondag op het buiten van Mac Donald, Chequers, en werd gisteren in Downingstreet voortgezet. Op Chequers heeft men gesproken over de economische wereldconferentie en over de ontwapeningsconferentie. Men was het er over eens, dat deze beide quaes- ties onafscheidelijk met elkaar verbonden zyn. Engeland en Amerika zullen op de con ferentie eenzelfde politiek voeren, Engeland staat op het Amerikaansche standpunt, dat een economische regeling slechts kan wor den bereikt wanneer een algemeene ver mindering der bewapeningen verwezenlijkt wordt. Dit standpunt zal, naar men ver wacht, stuiten op verzet van Frankryk en waarschynlyk ook critiek der conservatie- ven op MacDonald uitlokken. Aangezien echter energieke maatregelen noodig zyn oin de nieuwe begroeting in evenwicht te krijgen, zal waarschijnlijk ook de conserva tieve groep zich by een vermindering der bewapening neerleggen, wanneer met Ame rika overeenstemming kan worden bereikt over vermindering van de vlootsterkte. De „Daily Herald” verwacht, dat Mac Donald met een economisch program voor den dag zal komen, van andere zjjde wordt echter beweerd dat de besprekingen zich bepaalden tot den toestand der ontwapening. De Parysche pers heeft groote belang stelling voor deze besprekingen tusschen Norman Davis en MacDonald. Volgens de Londensche correspondenten van een aantal Parysche bladen gingen de besprekingen v.n. over de wijziging van de Engelsch— Amerikaansche vlootovereenkomst. Men houdt er rekening mee dat de En- gelsche-Amerikaansche gedachtenwisseling nieuwe wegen zal kunnen openen, waardoor het mogelyk zal worden de onderhandelin- gen te Genève te vervolgen, zonder dat te- v voren een Viermogendheden-conferentie zal hebben plaats gehad, al meent men toch t>> weten dat MacDonald het denkbeeld van een leiders-conferentie nog niet heeft laten va ren. Rykskanselier von Papen heeft gisteren te Berlijn het woord gevoerd in een verga dering van kleine industrieelen. Hy behandelde uitvoerig zijn economisch program in verband met de kleine industrie en deelde o.a. mede, dat de regeering een verordening voorbereidt, waarby de open bare bedrijven aan een periodieke controle Dat goede daden meestal geroemd wor den, bewijst dat zij, tot onze schande, uitzonderingen zijn. FEUILLETON^ rechtigheid en Europa zijn evenwicht zal teruggeven. Aan de andere zyde der grens zijn zeer zeker nog lieden, die het het fas cistische Italië niet vergeven, dat het vast op de voeten staat. Voor deze overblijfselen van alle vrijmetselaarsloges is hot een on gehoord schandaal, dat er een fascistisch Italië bestaat. Een andere kwestie is: Zal Italië nog in den Volkenbond blijven Ja, verklaarde Mussolini, wy zullen er in blij ven Juist vandaag den dag, nu de Volken bond buitengewoon ziek is, kan het gebeu ren, dat zyn instructies aan effect verliezen. In Europa mag hy effectief zyn. In het Verre Oosten en Amerika blijven zijn woor den slechts woorden. Er zyn pogingen gedaan, aldus Musso lini, om Europa te bevrijden van deze uni- verseele constructie. Ik geloof, dat, wan neer morgen op de basis der gerechtigheid en der erkenning van onze heilige rechten de noodzakelijke voorwaarden voor een sa menwerking der vier groote West-Europee- sche mogendheden zullen tot stand komen, Europa in politiek opzicht rustig zal kun nen zyn, en misschien ook de economisch® crisis haar einde tegemoet kan gaan. Wat den Duitschen eisch inzake rechts gelijkheid betreft, deze is volgens de mea ning van het fascisme volkomen gerecht vaardigd. Dit moet men zoo duidelijk mo- gelijk erkennen. Zoolang de ontwapenings conferentie evenwel voortduurt, kan Duitschland niet eischen zich navenant te wapenen. Indien de conferentie evenwel zonder resultaat zal uiteengaan, dan zal Duitschland niet in den Volkenbond kun- nen bHjvew, zoolang niet dese ontrechting. welke Duitschland vernedert, is opgeheven. Wy willen geen hegemonie in Europa, al dus besloot Mussolini, in het bizonder niet een op duidelijke wijze op onrechtvaardig heid opgebouwde hegemonie. Contingenteering van schoeisel. Wetsontwerp ingediend. Ingevoerd is een wetsontwerp, houdende regeling van den invoer van schoeisel en leeatklaar schoenwerk. Dit ontwerp dient ter bekrachtiging van het K. B. van 28 September j.l., waarbij, in verband niet het per 1 October afloopen van de bestaande contingenteringsregeling voor schoeisel, opnieuw een termijn van in voer beperking is vastgesteld voor een tijd vak van zes maanden. In het advies» dat vanwege de commissie, ingesteld krachtens art. 2 der Crisisinvoer- wet, ter zake van de vaststelling van dezen nieuwen termijn is uitgebracht, wordt er op gewezen, dat geen der belanghebbenden, door deze commissie gehoord, een opheffing van de contingenteering van schoeisel op dit tijdstip wenschelijk achtte. Ook van de zijde van den handel, die zich allengs aan den gewijzigden toestand heeft kunnen aan- Met een gemompeld ..Goeden dag" ging de baronet de kamer uit. Toen hij de deur sloot, zette de deteotive den hoorn aan zijn oor. Hallo, Hallo! ja, u spreekt met Foyle. O, ja, ik weet het... Neen, je moest mij lie ver niets door de telefoon vertellen. Je moogt niet hier komen. Je mocht eens ge zien worden door iemand, die je kent Ia het belangrijk? Mooi! Je moest naar Lyons Theehuis op het strand gaan het o....*1 De overeenkomst tusschen Foyle en Sir <°lph begon vrucht te dragen. Drie dagen ifthg was een advertentie verschenen in de -Daily Wire”: „Wil R. g. aCh in verbinding «tellen met F. Zeer in spanning”. Er wu heel wat gedacht over de woor- *n, waarin deze regel gekleed zou worden. ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behooreode tot den bezorgkring) L—6 regels U0, elke regel meat 0-26. Van buiten Gouda en den beaorgkriagi 1—6 rtgels 1.65, elke regel meer 0.30. Advertentün in het Zaterdagnummer SI by slag op den prijs. Liefdadigheids-advertentifa de helft van den prijs. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN: 1—4 regels ƒ2.26, elke regel meer fMQ. Op de voorpagina 50 hoogex. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen bij contract tot zeer gereduceerd» prijs. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van wollede Boek handelaren, Advertentiebureux en onze agenten en moeten daags vóór de plaatsing aan het Bureau zyn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zijn. i een Boekhandel tn Boekhandel te eLkaar op, je vermenigvuldigt ze. Kijk Hij trok een stuk papier naar zich toe en schreef er vlug op: Een gelijktijdigheid Twee gelijktijdigheden Drie gelijktijdigheden Vier gelijktijdigheden Vijf gelijktijdigheden Volgens den politieken persdienst is de laatste dagen een omkeer in de stemming in de Wilhelmstrasse gekomen. Men staat niet meer zoo vijandelijk tegenover de na tionaal-socialisten. als eenigen. tyd geleden. Veeleer worden er ijverig pogingen in het werk gesteld om een toenadering tusschen de nationaal-socialisten en de rijksregeering tot stand te brengen. In dit verband wordt de naam van den rijksweérminister weder veel gedoemd. Von Schleicher heêft inder tijd zooveel moeite gedaan, om de nationaal- socialisten aan de rijksregeering te doen deelnemen, dat het mislukken van deze po gingen zyn positie in het kabinetten vooral tegenover den rykspresident tydelijk heeft verzwakt. Doch ook in dit opzicht is den Als'Grell of een van zijn makkers had opgelet, voelde Foyle heel zeker dat op de een of andere wijze pogingen gedaan zou den worden om zich met den baronet in vorbinding te stellen. Hij was vast over tuigd, dat de vermiste man geld noodig had. Hij zou waarschijnlijk niet vragen hoe Fair- field wist dat hij leefde. Als hij naar het aas beet, zou er de een of andere vangst gedaan worden. Of Grell de moordenaar was of niet, hij had. den sleutel van het ge heim in handen. Daarop legde de ohef den nadruk in een gesprek met Fairfield. Het is een geoorloofde truc. Wij zijn bijna zeker dat hij in Londen verscholen is, en het is een groot veld, tenzij wij een punt van uitgang hebben. Dat is onze moei lijkheid een uitgangspunt te vinden. In detective-verhalen vindt de held het altijd dadelijk. Er was een verhaal, waarin de krabben op den rug van een horloge de aanwijzing gaven tot het temperament en de geschiedenis van den eigenaar. Nu had dit horloge best geleend of tweedehands ge- U mijn groot* wtau. 1 omtrent „Chlorodont- gebruik „Chlorodont* slotte uitsluitend door ïen, vaak benijd." (j. a met rood-wit-blanw« toezending van deze 9 Dresden Bljkantoot werden geëscorteerd, kregen bevel plaats te nemen op ponieé. Zy konden niet gelooven, dat zij in vrijheid waren gesteld totdat zij Mansjoekwosche soldaten zagen, die de Ja pansche vlag droegen. Enkele afwijkingen niet meegerekend, werden zij door de roovers, van wie sommi gen nog eerst 18 jaar oud waren, goed be handeld; zy kregen opiumkoeken van hen. Beide gevangenen hadden ergen last van gewonde voeten. By mrs. Pawley moesten de sokken van de voeten worden losgeknipt, omdat deze daaraan door het intusschen op gedroogde bloed vastkleefden. De onderhandelingen waren bijzohder zwaar. Een Mansjoekwosche politieman waagde zyn leven door geheel alleen het rooverskamp binnen te gaan. Daarna .drong een Japansche majoor volledig gewapend het kamp binnen en bedreigde den hoofd man, Beiden raakten opgewonden, grepen naar hun revolver en cïrukten dezen tegen elkanders hoofd. Ten slotte kreeg de majoor zyn kalmte terug, waarna de voorwaarden voor de in vrijheidstelling werden vastge steld, waaronder voor de roovers de volledi ge militaire militaire officiersuniform, sa tijnen kleeren enz., doch geen losprijs, niet medegerekend „reiskosten”. ZUID-AFRIKA, Groote goudadef ontdekt. Officieel wordt bevestigd, dat dank zy de bemoeiingen van Duitsche geologen aan den Witwatersrand in Zuid-Afrika een 65 K.M. lange goudader is ontdekt. Over de geschiedenis van deze ontdekking wordt uit Johannesburg gemeld: *- De Duitsche geoloog Dr. Krahmann heeft drie jaar geleden op den Muldersdrift-heu- vel ontdekt, dat de rotsen yzeroxyd bevat ten. Dit stelde hem in staat door middel van het magnetische veld onderzoekingen naar nieuwe goudaders te beginnen. Aan de vorming van een nieuwe maatschappij tot exploitatie van dit goud wordt gewerkt. Op het bericht van de ontdekking van het goudveld stegen de aandeelen van de Con solidated Gold Fields van Zuid-Afrika op de Londensche effectenbeurs met 1 shilling, 3 pence. Een nieuwe maatschappij met een kapitaal van 500.000 pond werd opgericht. ITALIË Mussolini houdt te Turijn een groote rede. Mussolini heeft Zondagmorgen te Turijn het woord gevoerd en in zijn rede, na een kort beroep op het Amerikaansche volk, om het gunstige resultaat der conferentie van Lausanne niet in het gedrang te brengén, het ontwapeningsprobleem behandeld. Wie de Italiaansche voorstellen tot practische ontwapening niet vertrouwt, aldus Musso lini, raad ik aan Italië op de proef te stel len. dn deze grensstad Turyn, welke nim mer den oorlog heeft gevreesd, verklaar ik, dat Italië den vrede wil. Een waarachtigen vrede, die niet gescheiden is van de ge- begaan ten opzichte van de handelingen der politie. Het kan in werkelijkheid de politie niet schelen of zij een veroordeeling bereikt of niet tenzij ze een belangrijk bewijs door zorgeloosheid over het hoofd ziet. Het eenige, dat zij te doen heeft is het oplossen van een vraagstuk en zijn op lossing de justitie voor te leggen om dftn een rechter en een jury te laten beslissen of zij gelijk of ongelijk heeft. Alleen een dwaas zou pogen een verkeerd oordeel uit te lok ken. Ook in dit geval moet u er rekening mee houden dat er vingerafdrukken zijn. Die kunnen niet liegen. Als wij den rechten man te pakken krijgen Grell of een an der zal er geen kwestie van twijfelen be staan - Fairfield sloeg een sigaret af op van zijn linkerhand en stond op. Zelfs al laat u Grell erin loopen door die advertentie, betwijfel ik of u iets uit hem krijgt als hij niet wil spreken. Ik ken den man en hij is moeilijk van een besluit af te brengen, wanneer hij er zijn zinnen op heeft gezet, even moeilijk hij boog glimlachend voor den detective als u zou zijn. Dank u. Als er sprake zou zijn van Foyle Contra Grell, dan zou ik het onder spit delven. Maar dat< is het niet Achter mij staat de recherche, daar achter de heflle politie, daar achter da minister van Bin nenlandsche Zaken en daar achter de Staat. U ziet dus, dat het voordeel aan mijn zijde is.’ Het schellen van de telefoon achter dèn lessenaar van den chef belette elk antwoord dat Fairfield gegeven zou kunnen hebben, d 2 6 24 120 Zoo ziet het er in de rekenkunde uit. Let nu op de deelen in betrekking tot elkaar. Grell verlaat de club en laat u liegen om trent zijn afwezigheid. Geval No. 1. Een man, sprekend op hem gelijkend wordt eenigen tijd later in zijn studeervertrek ver moord gevonden. Geval No. 2. Hij is blijk baar gekleed in Grell’s kleeren. Geval No. 3. Grell en zijn bediende Ivan Abramovitch Verdwijnen. Geval No. 4. Ivan wordt'gevon den met het parelsnoer in zijn bezit. Geval No. 5. Grell schrijft u een briefje dat ik van u heb gestolen. Geval No. 6. Volgt u mij? Ik zou nog verdere bewijzen kunnen leveren. Grell moet weten, wie den moord heeft gepleegd en als we hem te pakken krijgen, zullen wij het weten. Ik begrijp u, erkende Fairfield. Toch geloof ik niet, dat hij er de hand in had, zelfs al weet hij ervan, zooals u zegt. Dit kan het uitzonderingsgeval wezen en er kan een verklaring zijn voor zijn daden. Dat ben ik volkomen eens. Zelfs de meest sprekende bewijzen kunnen bedrie gen. Ik kan vermoeden wat u denkt. U ge looft dat ik mijn verdenking op Grell heb gevestigd en dat ik vast besloten ben er< door dik en dun aan vast te houden. Dat de gewone vergissing welke de menschen van onafhankelijke zyde worden onderwor pen, en tevens wórdt gestreefd naar beper king dezer bedryven. De regeering huldigt de opvatting, dat slechts die openbare be dryven in stand moeten blyven, welker be- teekenis voor het volk zoo groot is, dat zy centraal kunnen worden beheerd. Voorts sprekende over politieke .quaesties zeide hy o.a., dat de centrumleider Kaas in zijn rede te Munster de dingen op hun kop had gezet door te beweren, dat de regeering bang was voor een stryd met het parlement. Omtrent het partJywezen betoogde spr., nimmer de onmisbaarheid der partijen voor het politieke leven te hebben miskend, maar het wordt tyd, dat de individueele wil wordt hersteld. Het volk weet wellicht nog niet, dat een meerderheid in den jongsten Rijks dag in stryd met de grondwettelyke bepa ling, volgens welke „de afgevaardigden slechts aan hun geweten onderworpen zyn en niet gebonden aan opdrachten”, orders kregen, omtrent hun wijze van optreden^ niet slechts van hun fractieleiders, maar van personen, die met den ryksdag niets te maken hebben. Het volk moet lij staat worden gesteld zijn wil niet alleen door den rijksdag te doen gelden, maar ook door zijn andere ver tegenwoordigingen, onder welke de beroeps organisaties, welke behooren tot de steun pilaren van den nieuwen volksstaat. Tenslotte herhaalde spr. naar aanleiding van beweringen over herstel der monarchie, dat alleen het Duitsche volk daarover had te beslissen en dat de regeering het te druk had om zich thans ook nog met de quaestie van den staatsvorm bezig te houden, waar na hij zijn rede besloot met de verklaring, dat er de afgeloopen vyf maanden nog geen dag was geweest, waarop de leden der re geering niet volkomen eensgezind waren ge weest. ÜOUkSIHE COURANT

Goudsche Courant | 1932 | | pagina 1