)op AAK u lil Gebr. Spaas I oplage NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN Re. 1X28 Zaterdag 28 October 1832 71s Jaargang GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, Ditblad verschijnt dagelijks behalve.op Zon-en Feestdagen 6500 ex EERSTE BLAD O L FEUILLETON. Markt 16 - Gouda Bahlmann Deze Courant komt in vele duizenden gezinnen. Gegarandeerde Dit nummer bestaat uit twee bladen. Keurig, werkelijk keurig ■«aal U een mantel van Bahlmann en, ook van groot belang is, dat de prijzen van onze mantels en Japonnen zooveel verlaagd zijn. De geheimzinnige ver dwijning van Robert Grell. van een Gouwenaar. Brieven Hit de Hofstad. BERGAMBACHT, tjIEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADD1NXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. BERKENWOUDE. BODEGRAVEN, BOSKOOP, f IAN v. d. HEIJDEN. n HET STOFFENHUIS K. I ■M, (I hoofdstuk XXVIII. 32-1983. f 0.25 per ex. 'jning f0.65) oiljet nog niet 0.50 gecai ton- met 'bijpassende streepen de groote- mode, in ruime keuze en laagste prijzen vindt U bij U koopt dus het mooiste voor den laagsten prijs! Ook in Blauw en Zwart. m Boekhandel Boekhandel te Behoed uw hart boven al wat te be waren is, want daaruit zijn de uitgangen des levens. i vóór de plaatsing te zijn. rs JUDA kwartaal ƒ2.26, p 12 cent, overal waai nastiek, zonder dieet, itwendig gebruik. Het ENBRANDER, Over- ichting, onder strikte sal zenden. Df T 0 resp. ƒ0.65. in. tberen! ‘^01 GOUDA worden berekend naar plaatsruimte. l ingezonden door tusschenkomst van soliede Boek- Advertentiebureux en onze agenten en moeten daags reau zijn ingekomen, teneinde van opname verzekerd t in 65 c. of >n 45 c. of T van 45 c. Bekend zijn onze prima kwaliteiten! doodgeschoten in een van de beste hotels door een politieman, uit Amerika hierheen gestuurd om een man over te nemen, dien ik had gearresteerd. Hij was de sherif van het <*en of andere kleine stadje en had de reputatie goed met de revolver te kunnen schieten, en was met den districtsprocureur over gekomen om den man mee terug te nemen. Zij leefden er goed van, terwijl zij hier wachtten op een boot, die hen terug zou brengen. Op een. ochtend liep ik naar het hotel en wie kwam mij tegemoet snellen de procureur met een gezicht zoo wit als papier. (Wordt vervolgd). dwtfnt. Het uitééngaan der verzamelingen-Scheur- leer is een verlies voor den Haag en helaas slechts weinigen schijnen dit te beseffen. Velen zijn-op de kijkdagen gaan „heuzen” uit nieuwsgierigheid en enkelen misschien om te kijken of er niets van hun gading is. Het meeste zal echter wel door de beroeps kooplieden worden aangekocht, die het straks met veel winst zullen trachten van de hand te doen. Dat is dan het eind van al de toewijding van den verzamelaar^ dat deze of gene negotiant er een winstje mee maakt. Vaar da Hulsvrouwun zegt alles de Modelwasscherij Fa. J. H. VAN STRAATEN in uaai van aio gcucci uc- houden blijven, maar al hetgeen dat niet tot i een speciale rubriek van kunst behoorde, stuift weer uiteen nadat het den hamer van den vendumeester is gepasseerd. Het is helaas het lot van vele verzame lingen, dat zij weer eenmaal uitéén zullen vallen en men vraagt zich af of hier nu niet een taak voor den Staat of de gemeente ware te vinden, om te trachten dergelijke collecties te behouden. Men spreekt zoo graag en met veel ophef van de „krachten levende in de maatschappij” waarop de Staat moet bouwen. Hier is ook een kracht, een groote kracht levende geweest en mis schien bracht die meer tot stand dan zoo-~ vele van die andere hooggeroemde krachten. Wat hier bijéén was, is niet alleen een schat van hooge geldelijke waarde, maar vooral een onbetaalbare schat, die door onver flauwde toewijding en hoogen kunstzin is bijeen gebracht. Veel meer dan de gelde lijke waarde ligt in deze verzamelingen op gehoopt een kapitaal van geestelijke waarde die niet in munt is te taxeeren. Het stemt weemoedig niet alleen om den persoon zelf die hier zijn levensarbeid voor een deel vernietigd ziet, maar ook om het verlies, dat de gemeenschap lijdt nu dit alles dat misschien voor ons allen als maatschap lijk bezit was bestemd weer voor goed ver ging in een medische kwestie.^aar die ad vertentie van heden is geen cijferschrift. Ze bedoelt, precies wat ze zegt. Dank u, zei Fairfield droogjes. Ik ben nu nog even wijs als in het begin. Spijt mij, mompelde Foyle zoetsappig. U zult spoedig wel wijzer worden Het ding is nog niet af. Als u mij eenige ©ogenblik ken wil excuseeren, zal ik even mijn 'brie ven doorloopen en dan zullen wij als u er niets tegen hebt naar Lady Eileen Meredith wandelen. Een afwijzend antwoord kwam op Fair field's lippen. De laatste keer, waarop hij Eileen had gezien, was in zijn herinnering gegrift. Toen had zij hem uitgemaakt voor een moordenaar. Sedert had zij vernomen had elke schaduw van verdenking van hem was afgenomen. Hoe zou zij hem ontvangen als hij haar onverwacht met Foyle bezocht? Waarom wilde Foyle dat hij ging? Mis schien beteekende het wel niets. Hij vertel de zichzelf woest dat er thans geen reden was waarom die ontmoeting hem verlegen zou’maken. Den een of anderen dag, vroe ger of later, moesten zij elkaar wel treffen. Waarom nu niet? Hij snakte ernaar haar te zien en toch was hij zoo aenuwachtig als een kind bij de gedachte dat hij naar haar toe moest gaan. Het dichtslaan van een lade en het zach te diohtknippen van een sleutel in een slot vertelde hem dat Foyle gereed was. Hij nam een nummer van de „Daily Wire” en zijn hoed en handschoenen. Nu, Sir Ralph, zei hij opgewekt, en samen gingen zij de smalle trap af, die naar een van de achterdeuren van Scotland Yard (Geautoriseerde vertaling). 86 Nadruk verboden. Leg weer weg, zei Foyle. Wij $11®* zijn record in de Registratie vinden.'” De twee rechercheurs vonden eindelijk het portret, geplakt in den linkerbovenhoek met de weinige details er onder. Dat is zeer zeker onze man, zei hij. Amerikaansahe vingerafdrukken en portret geleverd door de lui in New-York, toen hij vijf jaar geleden een uitstapje maakte naar dit land. Hier nooit veroordeeld. Het zegt zeer weinig omtrent hem. Wij zullen er heen moeten telegrafeeren om te vernemen wat zij weten. Dat geeft ons een kans op uitstel, merkte Green op. a Precies. En intusschen kan hij óns misschien iets vertellen. Een gevangene krijgt heel wat tijd om na te denken, wan neer zijn onderzoek wordt uitgesteld. Gelukkig dat onze prima Regen mantel waterdicht zijn! Kiilhr Rsganmantala «n Rsgancapes lijk het voornaamste daarvan als geheel be- LoSSC bladen uit het Dagboek kniiJon Klnxran maar al RaTo-aan rlsit. t.nt i zaak zelfs blij geluk en zonnige vreugde. Het is ook niet altijd vrede en rust. Voor de meesten van ons is het vol kommernis, en zorg. Stormvlagen loeien om ons heen. En in een ijzige koude krimpt soms ons hart samen. Hoe weinige^ zijn er maar, wien het leven brengt wat ze ervan verwachten of zelfs mftir een klein deel van wat ze verwach te»- Hoe Reinigen zijn er, die het geluk leeren kennen of ook maar de voldoening Verreweg de meesten van ons moeten, ouder geworden, bekennen: „ik had het anders gewild, anders gehoopt, anders ge dacht.” En voor hoevelen is daar de smart der ontgoocheling, de kwelling van het zelf verwijt. En toch aanvaarden we. We aanvaarden, omdat we geleerd hebben, dat we het leven niet naar onzen wil kunnen dwingen, maar dat dat leven ons zijn wil oplegt en dat ons leed en onze pijn een gevolg zijn van ons voortdurend verzet tegen dien levens wil. Dat is de berusting, die niet krachte loos maakt. Het is de onderwerping, ook zoo het moet, aan onzen nederlaag. Maar een onderwerping, die niets bitters en niets smadelijks heeft; omdat ze gefundeerd is in de erbarming, dat vreugde en droefheid, lief en leed, betrekkelijkheden zijn en dat het goed is, goed moet zijn, zooals het leven over ons beschikt. Want nietwaar? hei is ten slotte njet de vraag, welke uiter- Xyke wederwaardigheden wij beleven, maar hoe het uiterlijk gebeuren in ons innerlijk reflecteert, hoe wij erop reageeren. De vor ming van de wereld binnen in óns, de groei Ralph Fairfield, die met groote stappen op en neer liep, en ongeduldig naar de klok keek. Hij antwoordde niet direct op den groet van den rechercheur, maar begon dadelijk met <je reden van zijn bezoek. 'Hebt u de „Wire” van hedenochtend gezien? vroeg hij kortaf. Eoyle gmg voor zijn bureau zitten, on verstoorbaar en onbewegelijk. Neen, antwoordde hij, maar ik weet welke advertentie u hierheen bracht. Het is een feit dat ik ze zelf naar de krant heb gestuurd. Ik zou u hebben laten roepen als u niet was gekomen. Grell zond ze voor u in, zonder eenigen twijfel De beteekenis van de toestemming van dan rechercheur, dat hij wist van de adver tentie, trof Fairfield niet dadelijk. Hij sloeg het nummer van de „Wire” open. Wat begrijpt u van dit helsohe ding? vroeg hij. Voor mij is het absoluut Grieksch. Met een brief van den stapel correspcn- dentie ongeopend in zijn handen, draaiae Heldon Foyle zich om en keek zijn onder vrager aan. Het is eenvoudig een los schot, 8ir Ralph, merkte hij rustig op. Grell denkt dat u genoeg verstand hebt om u dat getal later te herinneren. Hebt u eenige kennis van cijferschrift? Ik heb een elementair begrip dat men om het op te lossen moet uitgaan van de vaakst terugkeerende letter E, nietwaar? Juist, zei Foyle. Maar er zijn andere systemen, waarbij dit niet wqrkt. Let wel. ik poseer niet voor expert. Als ik een cijfer schrift moest oplossen, zou ik naar een spe cialist gaan, evenals ik naar een dokter MCXtÜt. Een openbare verkooping. Dezer dagen heeft de openbare verkoo ping plaats gehad van een, we mogen wel zeggen, befaamden inboedel. Dagelijks wor den dergelijke verkoopingen gehouden, maar als regel is er dan niet veel anders te koop dan alledaagsche gebruiksartikelen en huis houdelijke voorwerpen. De inboedel der familie Scheurleer, wie het noodlot van de tijdsomstandigheden zoq zwaar trof, was echter geheel anders safnengesteld. In het mooie patricische huis, dat in zijn voorgevel een sterke overeenkomst heeft met het Mau- ritshuis, was het eenige dagen een storm loop van kijkers, die in aho onbeduidendheid, gelijk dat op dergeltfke kijkdagen het geval pleegt te zijn, al het tentoongestelde met groote nieuwsgierigheid bekeek. Hier was het levenswerk te bezichtigen van een man, die zijn kunstzinnigheid kon botvieren, om dat hem de geldmiddelen daarvoor niet ont braken. Wel uit de geheele wereld waren hier mooie en curieuse voorwerpen aanwezig, bijeengegaard dor een man, die meer dan iemand anders oog had voor dat mooie en curieuse. Het is ondoenlijk ook maar eeni- germate een opsomming te geven van het vele en zeer uitéénloopende dat hier bijéén was- Het stemde weemoedig te bedenken, dat dit alles met zooveel liefde en toewij ding, met zooveel kehtiis en smaak bijeen gebracht, nu plotseling weer in duizend richtingen zal uitéén gaan. Wel geheel an ders zal het oogmerk van den kundige ver zamelaar geweest zijn, maar helaas het lot heeft anders beschikt. Slechts een klein deel was dat alles van het ontzagwekkende museum dat de familie Scheurleer bezat. Gelukkig zal waarschijn- i idt. De detective was blijkbaar in een spraakzame bui en Fairfield kreeg geep ge legenheid hem te vragen naar de dingen,., i’ie zijn geest vervulden. Niettegenstaande L.ehzelf begon hij belangstelling te gevoelen voor de verhalen, welke zijn metgezet hem vertelde. Er waren weinig hoeken van de wereld, beschaafd of onbeschaafd, waar de chef niet was geweest in den loop van zijn carrière. Hij sprak van avonturen in Bue nos Ayres, in Zuid-Afrik£, Rusland en de Vereenigde Staten en een dozijn andere lan- i don; over messteken en revolverschoten, j over zichzelf in de hoogte te steken. De baronet maakte hierover een opmerking. Neen, zei Foyle. In het algemeen is het leven van een detective meer eentonig dan opwindend. Ik heb dertig jaar noodig gehad om de ervaringen op te doen, waar van ik u vertel. Dingen gebeuren altijd onverwacht. Sommige van mijn gevaarlijk ste ervaringen hebben plaats gehad in En- merkt door de afwe geland, in het West End. In ben eens bijna metselwerken, mOclitl Wij besloten nu, naa waarde ernstig in ken, een opzichter te raadplegen. Zijn antwoord yas korf en onverwacht„Ziet U niet heeren dat hier een natuurreser vaat wordt beschermd Inderdaad, over den rand van den gemetselden muur kij kend, zagen wij heel in de diepte een ongerept stukje natuurschoon, een fraaie speelweide. Aan de noordzijde ingesloten door fabrieksgebouwen, leek dit weiden complex een landelijke idylle f eh ontwikkeling onzer persoonlijkheid, dat zijn de zaken, waarop het aankomt. En als we dat beseffen, da» staan we op een dag als deze in harmonie met het leven om ons heen ,dan hebben 4re afstand gedaan van de heftigheid van ons willen en van ons* voortdurend verzet en den vrede ge- vonden, dien we noodig hebben ook juist om te willen en te streven, ook juist om £,op te bouwen, ons zelven op te bouwen en te leven. IAN ZOON ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.26, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal 2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt. Franco per post per kwartaal ƒ3.15, met Zondagsblad ƒ3.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, hij onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zijn dagelijks geopend van 9—6 uur. Administratie en Redactie Telef latere. 2745. Postrekening 48400. ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den bezorgkring) 15 regels ƒ1.30, elke regel meer ƒ0.25. Van buiten Gouda en den bezorgkring! a» 15 regels ƒ1.55, elke regel meer ƒ0.80. Advertentiën in het Zaterdagnummer 20 bjjslag op den prijs. Liefdadigheids-advertentiën de helft van den prijs. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN: 1—4 regels ƒ2.25, elke regel meer ƒ0.50. Üp de voorpagina 50 hooger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen bjj contract tot zeer gereduceerden prijs. Groote letters en randen Advertentiën kunnen worden handelaren, aan het Bun Hsrfststemmingen. De wijde hemel is met lichte witte en blauwe wolken toegedekt, de verkleurende boomen staan roerloos in de late middag zon, het goud van het zonlicht is verzacht tot een vreemden, violetten schijn, puntige torens rijzen omhoog in de blauwig-violette lucht en ginds aan de kim nevelt een zil- verig-violette damp. Dit is de herfstdag, de verstilling van het leven, ’t Is of al ons begë&ren, al ons onrustige willen van ons afvalt en er een ongekende vrede in ons hart daalt. Wat Vermoeien we ons toch, wat zorgen we en wat jagen we, door een voort durende onrust gedreven! Bier nu voelen we de nutteloosheid ervan, de dwaasheid. Het is niet waar, dat het leven ons voort jaagt. Wy jagen ons zelven voort met ons begeeren, ons anders willen, ons voortdurend verzet tegen het leven en het onvermijde lijke. Zoo maken we ons leven druk en on rustig en gejaagd en vol zorg en moeite en bekommernis. En het kon zij» als deze herfstdag, wanneer we in vrede waren met het leven. Het is misschien goed, dat deze herfstetemming niet altijd kdn duren; "Wij moeten begeeren, willen. Wtf moeten stre ven en voortjagen vaak. Maar wat wel duren kan is het begrip, het bewustzijn, dat we uit deze herfstdagen kunnen overhouden. Wanneer we op deze stille, blauwe herfst dagen het leven aanzien en den vrede voe len en de rust, die na het verlangen en de weelde van lente en zomer, rondom ons en in ons hart daalt, dan worden we, inkee- rende in ons zelven, ons bewust van het belrekkelijke van alles, wat ons in dit leven voorbijgaat en voortjaagt. En in het be wustzijn van deze betrekkelijkheid leeren we de berusting kennen in het leven. Dat is niet de doffe, moedelooze berusting, die neerzit om te sterven. Maar het is het vrede hebben met het leven, zoodat we niet in eindeloos en heftig verzet ons telkens weer wonden scheuren aan het leven, Er is een vrede rondom ons in de verre wereld. Het is, of alle verlangen verstild is in de koele bewegingloosheid van deze blauwen en zil veren dag. Maar het leven is fer nog en in het leven het streven. Alleen de heftigheid van dit streven is verstild. Het verzet hêcft opgehouden. Zoo we streven en werl^n^ blijven we aanvaarden het leven, zooals het is. O, het is niet altijd, het is niet in hoofd- (lOIIMHE COURANT Bottelaar en de Chineesche muur. Vrijdag 28 October. Onze Goudsche Middenstand is zich den laatsten tijd wel bewust van de voor name plaats, die zij in het maatschappe lijke leven inneemt. En terechtWerd zij eenige weken geleden bij de jeestelijke herdenking van de oprichtingsdatum van ae Goudsche Winkehersvereeniging door een vooraanstaand burgefMet genoemd, de ruggegraat van de Mij.,.-chappij/ En onderbrak een andere jsp^fr niet het' geanimeerde bal, dab nahiDuervermake- hjkste pappenkastvertovf&iïg weid ge houden, om met bijna tragische ernst deze uitspraak te beklemtoonen inderdaad, de ideeën vtn Koperwiek, dien promotor van Gemeentelijke Spaar kassen, Sportterreinen en Warenhuizen, maar ook het hautain^ afwijzen van den Zeergeleerden Caret van Mandere, ten spijt, eisch ook ik deze eeretitel voor mijn standgenooten op Toen ik nu in de courant las, dat in de Korte Akkeren een winkelweek zou wor den georganiseerd, nam ik mij dadelijk voor dit stadsdeel te bezoeken. Deze neringdoenden toch zullen dit blijk van mijne belangstelling weten te waardeeren. Tevens zal het hen prikkelen met nog grootere zorg hunne etalages te ver fraaien! ik wilde hen echter verrassen en reeds hedenmorgen toog ik met mijn vriend Longavita op pad. Hoe zal ik mijne grenzelooze verbazing schetsen, toen ik, de Hooge Schielandsche Zeedijk betre dend, op die plaats een geheimzinnig bouwwerk ontwaarde, dat mij onmiddel lijk herinnerde aan een koperdiepdruk voorstellend de Chineesche muur, dat een Aardrijkskundeboekje, dat ik in mijne jeugd bij mijn studie raadpleegde, ver luchtte. Deze schans nu heeft de opmerk zaamheid van ons beiden zoozeer ge wekt, het bezichtigen van deze raadsel achtige bastions heeft zooveel tijd in be slag genomen, dat wij helaas de Korte Akkeren dezen morgen niet meer hebben bezocht. Nadat de grijze strateeg mij, staande aan de keelzijde van de vesting, in theorie het verschil tusschen de Oud- zandzakken en knuppeldagen zonder I Nieuw Pruisische bevestigingswijze - had verklaard (Longavita ontving zijn opleiding voor den wereld-oorlog), be stegen wij onder protest van eenige ar beiders de kern-omwallingen. Na onze inspectie deelde mijn vriend mij mede, dat hier nauwelijks van een Oud-Neder- landsche bevestigingswijze, die zich ken merkt door de afwezigheid van groote orden gesproken. |wiy de gevechts- ït hadden getrok- raadplegen. Zijl Vijf minuten over tienen kwamHeldon Eoyle zijn bureau binpen en vond daar Sir

Goudsche Courant | 1932 | | pagina 1