(jOUDSCHE COUKaNT ZATERDAG 29 OCJ- 1932 - TWEEDE BLAD >v Stuurt duitschland aan op internationale tweedracht? Flatteuse Croulé Man tel, geheel op zl|de, m. groolcn, open of opzij gesloten te dro gen, primaPersianer- kraag In Marengo Elegante Velours Mo dern Mantel, geheel op Maroc, m. open of opzij gesloten Otter Murm '1 - shawlkraag. In Bruin en Zwart Prima Croule Diago naal Mantel, geheel op gewatteerde zijde, m. modernen Zilver vos Opossum shawl- Aparte Croule Fanta sie Mantel, geheel op zijde, m. open of opzij gesloten te dragen Haaskraag. In div. modetinten v. slechts Moderne Croule Dia gonaal Mantel, ge heel op zijde, m. zeer aparte im. Persianer Cravate-kraag. In Bruin. Zwart, slechts vos Opossum shawl kraag In Grijs, Zwart \9: Keurige Velours Ray- ée Mantel, geheel op zijde, m. open of opzij gesloten Schneehaas shawlkraag. In Bruin en Zwart voor slechts Aafdlge Fantasiestof Mantel met im. Breit- schwanz Cravate- kraag j leuke mouw. In Bruin/Wit, Blauw/ Wit, Zwart/Wit slechts Db todkomstiga bevolkings aanwas onzer groote steden. In de laatste 60 jaren konden wij eene j^jossale uitbreiding waarnemen der stede lijke bevolking, niet alleen in ons land, maar in de meeste-West-Europeesche landen. De vraag is zeker op hare plaats, hoe het in de toekomst met die uitbreiding zal gaan. Zullen de steden zich in ons land zoo blijven uitbreiden Zal er kohien stilstand in dezen Of wel zullen wij komen te staan voor eene periode, waarin de bevolking der steden afneemt? Dit is eerfe vraag, die niet alleen wordt beheerscht door den loop der geboorten, maar vooral door de economische omstan digheden. Welken invloed zullen die in de naaste toekomst op den bevolkingsaanwas in het algemeen hebben? Nu is het doen van voorspellingen op economisch gebied zeer gevaarlijk. De toe standen wijzigen zich voortdurend. Ook de best gefundeerde voorspelling valt ineen, als zich een belangrijk verschijnsel voor doet, waarop niemand kon rekenen en dat de situatie geheel verandert. Toch is het daarom niet te veroordeelen, onze gedachten over de toekomst te laten gaan. Ook als onze voorspellingen falen, kunnen zy toch nut hebben en bijdragen tot verheldering der inzichten. Het is in verband met het voorgaande belangwekkend, kennis te nemen van het resultaat eener studie van den directeur van Publieke Werken der gemeente Amsterdam, Ir. De Graaf, over de te verwachten uit breiding der bevolking van de gemeente Amsterdam. De heer De Graaf komt tot de conclusie, dat niet gerekend behoeft te worden op een onbegrensden groei van het stadslichaam. En voorts, dat de grootte van het toekom stige Amsterdam binnen betrekkelijk enge grenzen vast staat. Naar de schrijver meent, zal tegen 1970 eene bevolking van niet meer dan 900.000 zielen verwacht mo gen worden, die daarna ongeveer gelijk blijft of weer zal dalen. Omstandigheden, voor welker intreden thans nog geen af doende aanwijzingen zijn te vinden, zouderi z.i. echter tot een inwonertal van 1.150.000 kunnen voeren. Tot zoover de berekeningen van den heer De Graaf. iAls wij dienaangaande enkele opmerkin- n willen maken, dan gelden die niet uit sluitend voor Amsterdam, maar voor onze groote steden in het algemeen en wel vooral voor Rotterdam en Den Haag. Het wil ons toeschijnen, dat er slechts ééne omstandigheid is, die den groei der groote steden als het ware onbeperkt kan doen zijn, omdat hij de steden in staat zou stellen, het onderhoud harer bevolking zelf voort te brengen. Namelijk wanneer het mijlcht gelukken de voor het levensonder houd noodige organische stof, die tegen woordig alleen in de bladgroenkorrels der planten onder den invloed van het zonne licht kan worden gevormd, langs fabriek matige» weg te vervaardigen. Er bestaat daarop echter nog zeer weinig uitzicht. En wij gelooven ook niet, dat de hee^ De Graaf aan deze mogelijkheid heeft gedacht. Sluit men haar uit, dan zou het best kun nen wezen, dat de voorspelling veel te op timistisch is en dat wij staan voor eene perjode, waarin van bevolkingsaanwas hier te lande en speciaal in onze groote steden in het geheel geen sprake kan zijn. Om dit te kunnen beseffen, willen wü er aan herinneren, dat in de laatste 20 jaren door verschillende schrijvers is gewezen op den abnormalen toestand, waarin in de laatste eeuw West-Europa en wel inzonder heid ook ons land is komen te verkeeren. Deze abnormale toestand bestaat daarin, dat het fundament van de Europeesche in- dustrieele en handelscentra feitelijk ligt in anderfe Werelddeelen, die West-Europa de grondstoffen leveren, welke voor zijne in dustrie en de levensmiddelen, welke voor de industrieele bevolking noodig zijn. Ruim 20 jaar geleden werd aan dit ver schijnsel een merkwaardig boek gewijd door den Duitschen sociaal-democraat Hilde- brand. Dit boek droeg tot titel, in het Ne- derlandsch vertaald: „De ineenstorting van de West-Europeesche industrie-heerschappij «n XRn het industrie-socialisme". Door zijne partygenooten is den schrijver toen deW^publicatie, naar wy meenenAeWv kwalijk genftmgn. En geen wonder ooi. Dit neemt echter niet wêg, dat de loop, olie de zaken nemen, hem in lifeti gelijk schijnt te zullen stellen. Hy betoogde namelijk, dat op den duur de andere werelddeelen de Europeesche indus trieele producten niet meer zouden noodig hebben, omdat zy die zelf zouden gaan ver vaardigen. Waaruit uit den aard der zaak zou volgen, dat West-Europa ook niet lan ger de levensmiddelen uit de genoemde Werelddeelen zeü kunnen koopen. Kort na het eindigen van den wereldoor log deed de bekende econoom John May- hard Keynes een soortgelijk geluid hoor en. En nu is ongetwijfeld het streven, dat men in alle landen waarneemt, om zich zelf te voorzien, het streven naar autarkie, een teken ,dat het proces, hetwelk aan den be- staanden toestand een eind zal maken, Kaande ia. Wy vernamen van een Duitscher, wie&s iumilie van geslacht op geslacht voor ha* öfisüoelemden ;n de Skandinavische landen gereisd heeft, dat in de laatste twee weken méér afgebroken is dan in de vroegere ge neraties is opgebouwd. De pro-Duitsche stemming, in Zweden byv. is gehee] gewij zigd en men begint ook daar zich hoe lan ger hoe meer Engelsch te oriënteeren. De liritsche Kroonprins heeft van die stem- ming gebruik gemaakt; tijdens zyn verblijf in Zweden heelt hy by de enkele gelegen heden, die hem daar geboden waren, den nadruk op de Britsche goederen gelegd, zoodat men nu ook meer de leuze gaat hoo- rtn; Koopt Kllgelsche goederen!" Wat heeft von l'apen hiermede voor? Is dt Duitscher zoo bekrompen van inzicht, dal hy de veranderende stemming in byna alle landen, die groote afnemers van Duit- sche goederen waren, niet bemerkt? Denkt bij, dat men zal slikken, wat Berlyn propa geert? Wy kunnen het ons niet indenken, dat een dergelijke mentaliteit zou kunnen bestaan en dat de Duitschers, die toch overal penetreeren, niet precies zouden we ten, hoe men over hun actie denkt. Trou wens zy weten het, want niet lang geleden is er een vertrouwelijke circulaire van het Duitsche consulaat uit gezonden met een vragenlyst betreffende de toen hangende boycotbeweging. Wanneer men zich niet schroomt om de geheele wereld tegen zich te krijgen, dan moet men óf zeer sterk staan, óf men is bezig een noodsprong te doen teneinde an dere gevaren te bezweren. Het is dan de politiek van de bekende kat, die in nood rare sprongen maakt. Staat Duitschland sterk, dan zullen wy hebben af te wachten, hoe Frankrijk, de grootste tegenstander, op de doelbewuste daden van Berlyn zal rea- geeren. Is het een Duitsche noodsprong, dan hebben wij af te wachten, of die noodsprong de komende moeilijkheden kan orf&ervangen. Dan zullen wy tevens weten," tegen welke gebeurtenissen de Germanen zich aan het beschermen zyn. In dit verband is het typeerend te zien, welke maatregelen de Franschen genomen zouden willen zien. .Sommigen eischen, dat de saldi, welke aan Duitschland moeten worden betaald voor geleverde goederen, zullen worden geblokkeerd en dat deze ge blokkeerde bedragen zullen dienen om de Fransche particuliere vorderingen, welke onder de Stillnalte-overeenkomst vallen te vereffenen. Anderen willen deze richting ook uit, maar zy zijn milder in hun eischen ®n wenschen daartoe slechts een bepaald percentage te bestemmen. Toch zy» d uitlatingen typeerend voor het feit, dat ook Fiankryk zich scherp zal gaan zetten, wan neer de Duitschers te veel gaan vragen. Zonder Emi] Ludwig, de bekende schrij ver, te veel naar voren te brengen is het toch opmerkelijk, dat ook deze kenner van toestanden de internationale verhoudingen zeer somber inziet en dat hy vermeent, „men" te weinig realiseert, hoe ernstig de internationale situatie eigenlijk wel is. Wy hebben «n die richting steeds gewaar schuwd voor een tè groot optimisme en op hel moment waarschuwen wij nogmaals. Er is een groote hoeveelheid buskruit opgesta peld en alom zyn brandende lonten. Het eenige, wat de leidende staatslieden nog afhoudt om die lonten voor het vreeslijke vernietigingsdoel te bestemmen, is de alge- meene oorlogsschuwheid, een schuwheid, die wy niet genoeg kunnen waardeer en. Had den deze feiten plaats gevonden in de jaren vóór 1914, dan hadden wij geen enkele vredesdag meer gekend. Nederland, als klein land, kan helaas niets doen om de komende verdwaiing bin nen perken te houden. Wjj moeten afwach ten en paraat zyn. Wij moefien ons zoowel instellen op vrede als op oorlog en in beide gevallen nagaan, wat wy hebben te doen om ons economisch te kunnen verdedigen. Wanneer opnieuw de handelswegen zouden worden geblokkeerd, dan zullen wy heel wat sterker staan als in 1914 het geval was. Wy hebben een prachtig vergroot tarwe-areaal, wy hebben onze rogge uitgebreid.wjj heb ben een té groote vee- en varkensstapel, wij zwemmen in de melk en in den boter en wy hebben steenkolen genoeg om ons te kunnen bedruipen. Wy moeten echter nieuwe afzet gebieden zoeken en wy moeten trachten met Engeland tot een regeling te komen, die misschien minder voordeden oplevert als in vroegere jaren het geval was, maar waar bij wy ten minste eenige zekerheid verkrij gen ten opzichte van de hoeveelheden, die wij naar Engeland zullen kunnen en mogen exporteeren. Doch ook hier zou eenzijdig heid een fout zyn. Wanneer Engeland van ons goederen wil betrekken, dan moéten wy ook onze sterk terugloopende import van Engelsche goederen weer op peil brengen en daartoe zyn onderhandeligen in Londen noodzakelijk, als tegenwicht tegen de Duit sche economische agressie. j Herriot protesteerde tegen deze uitlatin gen. Franklin Bouillon ging echter voort en zeide, dat Duitschland zich voorbereidt voor den revanche-oorlog. Tenslotte diende Francois Albert een mo tie in, luidende ..De Kamer keurt de verklaringen der regeering goed en vertrouwt er op. dat zij en op de volgende grondslagen gpbascerde politiek zal voeren lo eerbiediging der door het volkenbondspact gest«lde beginse len. met name wat de veroordeeling van eiken aanval bel reft. Ho. algemeene ver laging der doeltreffend gecontroleerde be wapening en uitbreiding der bevoegdheden van den volkenbond me* het Oog op de waarborging van de rechtsgelijkheid der volken en de internationale veiligheid. 3o. afschaffing der particuliere wapen fabricage in alle landen; controle op elke fabricage en eiken handel in wapens en oor^smachi- nes. Hl ITHNI.tNOSCH NIRUWS Men betoogt wel, dat dit een ziektever schijnsel is, maar daarmede moet men, naar wij gelooven, voorzichtig zyn. Er zyn ver schillende landen, die eene soort nationale planhuishouding opzetten. En het daaraan ten grondslag liggende beginsel past by veel wat onzen tyd eigen is. Aanvankelijk leidt dit streven, als elke ombouw der maatschappij, tot evenwichtsverstoringen. Het is echter niet onwaarschijnlijk, dat dit evenwicht niet weer zal worden teruggevon den op de basis van het vrije wereldverkeer, maar op dat der nationale planhuishouding. Mocht dit zoo zyn, dan ziet het er voor ons land met zyne dichte bevolking en wel inzonderheid met onze groote steden niei best uit. Wy wys^n in de eerste plaats op de inkrimping van het handels- en scheep vaartverkeer, die uit een en ander zou voort vloeien en waarvan vooral Amsterdam en Rotterdam de dupe zullen worden. Verder op- de inkrimping der export-industrie. En tenslotte op de mogelijkheid, dat het ver lies van onze koloniën of een geheel ge wijzigde verhouding tusschen de koloniën en het moederland de voordeelen, welke die koloniën voor ons land opleveren, zouden doen inkrimpen of wellicht geheel ver dwijnen. Zooals men ziet staat men hier voor waarschijnlijkheden, die zeer belangrijke gevolgen kunnen hebben ten aanzien van den bevolkingsaanwas van ons land en wel inzonderheid van onze groote Ontwapeningsdebat in de Fransche Kamer. Paul Boncours ontwapeningsplan. Bepaalt zich niet tot Frankrijk, maar draagt een algemeen karakter. De Fransche Kamer heeft gisteren zich bezig gehouden met het nieuwe oniwape- ningapla dat dcor Paul Boncour te Genève zal worden ingediend. De .J'etit Farisieifhad reeds gisteren een uitvoerige analyse van het Fransche *»plaji tot beperking der bewapening gegeven nog voor Herriot, zonder den vrledigen tekst bekend te maken, die voor de confe rentie van Gerève gereserveerd blijft, in de Kamer mededeelingen had gedaan. Het plan in zijn geheel omvat ee« ont werp voor een algemeen plan tot. onderling overleg, met inbegrip van de Ver. Staten een ontwerp voor een verdrag van bijstand, veiligheid en controle, dat Engeland slechts zal binden voor zooVer dit land reeds ge bonden is door de overeenkomsten van Lo carno. maar dat speciaal zal toegepast wor den voor de staten van het Europeesche vasteland een ontwerp voor een verdrag tot progressieve vorming van een interna tionale strijdmacht, beginnende met een bomhardements-luchtvloot. maar vatbaAr "oor uitbreiding; een protocol betreffende de toepassing van het bezinsel van rechts- zelijfcheid, in staat voldoenine te geven aan de Duitsche eischen. en eindelijk een ont werp voor een algemeene conventie tot ver- mindering der bewapeningen. Het geheel, zoowel hetgeen betrekking heeft °P de veiligheid als hetgeen betrek king heeft op de beperking van bewapenin gen. is onderzocht door de studiecommissie van den Oppersten Kaad eter landsverdedi ging, en volstrekt niet a Uwen maar het ge deelte, dat op de beperking der bewapening betrekking heeft. ..Hetgeem Paul Boncour en zijn medewer kers, die de internationale atmosfeer van Genève kennen, hebben willen vermijden, is opnieuw te vervallen in de oude fout om \an de vermeerdering der waarborgen van veiligheid een voorwaarde voor de beperking der bewapeningen te maken, en in antwoord daarop weer een tezenvoorstel te krijgen, waarbij de veiligheid weer afhankelijk wordt gesteld van voorafgaande vermindering der bewapeningen. Men heeft zeer sterk den in druk. dat ditmaal deze heide operaties vol- komen gelijktijdig -Jbprzien zijn. hetgeen een grooten stap vooruit beteekent en de kansen op succes grootelijks zou vermeerde ren." Gevolg hiervan ia. dat in liet ontwerp zelf nog peen sprake is van een verminde ring van den diensttijd in Frankrijk van twaalf tot negen maanden. Wat bet ontwerp formuleert zijn algemeene beginselen, op alle landen van toepassing, met name het beginsel, aan de nationale strijdmacht van elk land een steeds meer uitgesproken de fensief karakter te geven en steeds meer te streven naar de transformatie van de legers In ..milities". Reeds thans cijfers vast te stellen, hetzij voor de legerBterkte, hetzij voor den diensttijd, daarvan kan natuurlijk nog geen sprake zijn. Dat zijn détails, die elke regeeTing voor zichzelf te bestndeeren zal hebben, wanneer eenmaal de beginse len aangenomen zijn. en die in een ntge- meeen constructief plan niet thuis hehoo- ren. In de Kamer heeft Herriot gezegd, dat het «plan werd ingediend, zonder veel ver wachting. maar omdat wij alles willen pro- beeren wat maar in ons vermogen is om te verhinderen, dat de Onfwapeningsconfé- rentie mislukt en da» de mogendheden daar van naar huis terugkeeren met de opvat ting, dat er niets anders opzit dan zioh maar weer zoo krachtig mogelijk te wape nen. Vandaar blijkbaar de nadruk, dien hij legde op het feit dit een van de krachtigste factoren, die in den oorlog voor Frankrijk gewerkt hebben, was de volkomen onschuld van dit land aan den oorlog. .„Wij weten niet wat de toekomst inhoudt, maar wij willen het recht geheel aan de zijde van ons land hebben", was een van zijn uitingen, en hij besloot met een beroep op het gewe ten van de geheels wereld, dat deze nieuwe poging van Frankrijk erkennen en steunen De Kamer luisterde zeer aandachtig en juichte den minister-president herhaaldelijk, bijna eenstemmig toe. Bij de debatten heeft de afgevaardigde Franklin Bouillon een verwoeden aanvaJ gedaan op MacDonald. Herriot zoo zei hij, spreekt van hem als vriend. Het bloed sstijft iemand naar het hoofd als hij dat hoort. Met ..dezen man" zal Frankrijk onder het juk van DaitsohJand komen. DUITSCHLAND. De „Festspiele" van Bayreuth in 1933. uc eeiöuvingenue „Fesujpiele' i«e Bay- reuui vinnen plaats van 21 Juli tot 19 Aug. litóo. Zij beginnen mei üe „Meistemnger welke vooris opgevoerd worden op 30 Juli. 5, 6, l, 9 en ib Augustus. „Parsjlal worclt voor het eerst op 22 Juli opgevoerd. Dok zullen de „Feslspiele ditmaal met dit werk worden besloten. Verdere „Parsifal voorstellingen vinden plaats op 31 Juli, 2 en 10 Augustus. De „Ring" wordt twee maal uitgevoerd. De eerste maal van 24 tot 23 Juli, de tweede maal van 12 tot 16 Aug. FRA.«i4.UUu. Afschaffing contingenteeringepolitiek. Vervanging door douanetarieven. De ParijBche tutancieele correspondent van net Handelsblad weet te melden, dat de groote lijnen van ue Fransche invoere- polmek blijkbaar een belangrijke verande ring ten goedee ekomt. Het nuniaterie Her riot. is voornemens de contingenteeringspo- litiek geheel af te soliafien en die te ver-i v; ngen door een nieuw samenstel van dou anetarieven. Al moet men natuurlijk niet nopen op lage tarieven, het feit dat met het vermoorden van den internationalen han del door con tingen tearing gebroken wordt, is van groote beteekenis. Zeer snel zal een en ander niet in zijn werk gaan, aangezien het de bedoeling is de handelsverdragen op te zeggen en met elk land opnieuw te on derhandelen. lu de „New York Herald" wordt gezegd, dat het voornamelijk te danken is aan Amerikaansahe protesten dat, Frankrijk met zijn contingenteeringspoiitiek breflkt. Het was Amerika dezer dagen eindelijk gelukt voor de radio-apparaten afschaffing van de contingenteenng te verkrijgen en vervan ging door tarieven. UBLGlë. De smokkelarij tiert welig. Enkele weken geleden wejd door de Bel gische regeering de invoe» van vee uit Ne- ucrland zoo goed als stóp gezet of zwaar belast. De staatsstallen, die vjoeger over het algemeen druk oezet waren voor het keuren van het ingevoerde vee, zyn hierdoor nu. zoo goed als ledig. Tolrechten maken het invoeren van vee volstrekt niet meer loo- nencf. Anders is het echter met het smok kelen van vee over de grenzen. De sluik handel is de laatste weken 2bo sterk toe genomen, dat de Belgische douanebrigades niet meer bij machte zijn om het smokkelen tegen te gaa,n. Aan de controle van St. Gilles-Waas alleen reeds werden in enkele dagen dertig stuks zwaar vee*in beslag ge nomen. Te Kieldrecht wisten de tolbeamb ten in één nacht de hand te leggen op tien stuks vee. Lang3 den weg van JCapellebrug oi er Kemseke St. Pauliswaas naar St. Ni« colaas bemerkten de grensageaten, dat een zviaar beladen vrachtauto in volle vaart over de grens kwam rilden. De vrachtauto was geladen met vee. Daar de chauffeur geen gehoor gaf' aan het bevel tot stoppen, werd op de vrachtauto geschoten. Deze bleek echter gepantserd te zijn en slaagde er in te ontkomen. In België "tiet men zici» thans genoodzaakt overal de douaneposten te verdubbelen. De smokkelaars zouden 1000 franken per stuk gesmokkeld yee ver dienen. BINNENLAND. Regeering en Bouwbedrijf. Ook by de stucadoors grootendeels overeenstemming. Na de verkregen overeenstemming in het hoofdbedrijf der bouwvakken zijn ook ach tereenvolgens in het schildersbedrijf en by de Bteeid#uwers da nieuwe arbeidsvoor waarden tot stand gekomen en wel even eens op de basis van ongeveer 10 pet. vei*- iaging. v J Het-slechtst vorderden de onderhandelin gen in het stucadoorsbedrijf. Aanvankelijk stelde de meerderheid der gezellen zich op het standpunt, dat zij huB plicht reeds gedaan hadden door in het be gin des jaars bij den afloop van het colleo- tieve contract een tariefsverlaging van 6.6 pet. te aanvaarden, deels vrijwillig, gedeeB- te lijk na stakingen. Toen de regeering van een ander oordeel- bleek. waren de arbeiders tenslotte genegen de tariefsverlaging van 6.6 pet. te stellen op- IC pet. dooh de uurloonen wenschte men buiten de verlaging te laten. Thans is ook tot een uurloon verlaging van omstreeks 10 pet. besloten. Voor Am sterdam daalt het uurloon aldus voor de vakliedqn vap 88 tot 80 cent en voor de op perlieden van 83 op 75 cent. In Rotterdam, waar het uurloon 86 cent, bedroeg, wordt het ook 80 cent. Tegen aanstaanden Maandag hebben de belanghebbende organisatie» in het stuca doorsbedrijf een bespreking aangevraagd met de Interdepartementale Commissie, om baar het compromis voor t,« leggen- Of de regeering zonder meer tot verlee ning van crisissteun aan de werkloozenka*- sen zal overgaan ia onzeker De waarschijnlijkheid bestaat, dat de Re geering met name van den Alg. Ned. Stuca- doorsbond zal vorderen ook voor gemelde gemeenten de verlaging van lo pet. door te voeren op straffe van onthouding van den extra-steun. Dit standpunt zal temeer grond hebben, omdat de stucadoors de hoogst be zoldigde groep vormen onder de bouwvak arbeiders ondanks het feit. dat zij veelal geen 4/1 uren per week werken. Hy kreeg meer dan 1»U vroeg. De practyk der Varkenawet. De ..Vee- en VleeHohhandel" schrijft het volgende ..De practijk spreekt en dat de Var kenscentrale voor de beweging van de on tevredenen in de streek der zwaarmestenj niet meer „ongevoelig" is. blijkt o.i. wel uit het feit. dat de Centrale Maandag te Rot terdam een 40o varkens boven de 150 JC.G. deed aankoopen tot den vollen richtprijs, n.l. 15 cent. De boeren en handelaren die 141 cent vroegen, kregen 15 cent geboden. Zoo kon een jcoopman beleven, wat hij nog nooit had ervaren, dn»' hij meer kreeg dan hij vroeg! Enfin hetis cri«ietijd#en dan staat de we reld wel eens op haar kop." Het Groene Kruis. 36e algemeene vergadering. Gisteren heeft de Zuid-Hollandsohe Ver- eeniging „Het Groene Kruis" in Tivoli in Rotterdam, onder presidium van dr. J. Ph. Elias, haar 36e clgeumetie vergadering gehouden. In zijn openingswoord heeft de voorzitter er op gewezen, dat ïntussohen wel vaststaat, dat in de nabije toekomst de vitale krachten der vereeniging aan ernstige beproevingen zullen blootstaan, en dat eene belangrijke inkrimping zoowel van rijks- al» provinciale subsidies te wachten staat. Wil de vareeni- iging zioli handhaven op de hoogte waarop zij staat, dan zal zij veel meer dan tot dus ver moeten steunen op hetgeen in eigen kraohteö sohuilt. Bij de bestuursverkiezing werd de secre taris, de heer W Poolman, herkozen geko zen tot bestuursleden werden de heeren J. E. Feisser, uit Rotterdam-; C. van Gelder, art» te Nieuwe Tonge, en dr. Joh. v. d. Spek. te Poortugaal. Dr. JS. H. HermanB heeft in de middag zitting een lezing gehouden over het onder werp: Wat kunnen en moeten wij tegen de Het zelf maken van onze Japonnen. JAPON VOOR GEZETTE FIGUREN. Bijzonder goed leent d::e Japon zich door gezette figuren gedragen te worden door de zeer a'f- Irleedende schuine Jijh der halsuitsnij ding aan de voor zijde. In plaats van een kraag Is hier een platte bles ge stikt; een licht crêpe georgette vest wordt in de halsopening gedragen De rok kleedt slank af. daar het heupgedeelte glad is en van de kniehoogte af de klokken beginnen. Het model is even eens geschikt voor a.s. moeiders: de rok wordt dan evenwel niet dicht gestikt, zopals dit gebruike lijk is, maar de rech ter voorzijde komt in dat geval met druk- knoopen over de breede onderslag Patronen verkrijg baar tot en met I maat 52. (O 805). GEKLEED meisjesjurkje. Zeer ongemeen ls het jurkje, dat onze afbeelding te zien geeft. Het rond doorloo pende pasje, puntig aan de voor zijde met schouder- sluiting heeft als versiering eenige eenvoudige motieven in den steelsteek. die met kleine Fransche knoopjes kunnen voorden aangevuld. De Jurk wordt met «enige groepen plooien aan de pas gezet. terwijl de Ujn van het armsgat laag valt. Patronen geschikt voor meUJes van 26 laar. Een lief Jurkje, dat het maken alleszins loont! (D 806). Duidelijke patronen voor het zelf maken van deze modellen worden onze lezeressen tegen kostprijs toegezonden na overschrij ving van 58 cents op Postrekening 44431, of na inzending van dit bedrag aan post zegels aan onze Administratie, Markt 31, Gouda. Wil vooral juiste maat en nummer van het gr-wenschte patroon opgeven. I

Goudsche Courant | 1932 | | pagina 3