IAAK ernemg 4400 K NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, - en;k 18131 bergambacht, berkenwoude, bodegraven. nieuwerkerk, ouderkerk, oudewater, reeuwijk, schoonhoven, stolwuk, waddinxveen, zevenhuizen, Dit blad verschijnt dagelijks behalveopZon- enFeestdagen KboenenGoèd •zwakte en darmoede 5 VAN REEUWIJK UNT U BEREIKEN ertentiën te plaatsen in BLAD v. HEEUWm oensdagmiddag door de wordt bezorgd, maar weinig. De geheimzinnige ver dwijning van Robert Grell. Dinndag I November 198* 7I« Jaargang PJj JvVJI Ux» M A y DUlVlkJJll L*v/JL/£UvjIAVZm v JLUXi y lil/L)I\ X v>l xjv 11 r> IiO 1 1VU Vil WZ>*X^ a. f - v Redactie Telef. verlagen. De minister deelde echter mede, de atmosfeer daarvoor is bij uitstek gunstig. .ryzen zijn MAN ZOON FEUILLETON. 3T8 'OUDA HOOFDSTUK XXIV. (Wordt vervolgd.) dbiljet nog niet f 0.50 gecaiton- Het Fransche ontwapeningsplan. Amerika*» ingenomenheid. Geen groote geestdrift in Engeland. •r het de aan- loed drukwerk moet worden 40 resp. ƒ0.65. 1 in. ntberen! c^t5 132-1983. f 0.25 per ex. lijning f 0.65) KERIJ AN ZOON. IDA. Waak, opdat de eerste in zijn slimheid aan den laatste niet het eerstgeboorte- recht ontfutsele. voor neer THE 18 THE KEY 2315 23 162 312 VKJX KV UMG NFD wanneer concrete transacties worden ge daan, dan kunnen wij een concrete balans opmaken van onze handelsbeweging. Een en Boekhandel Boekhandel te tot dag wordt I zij naar een schrijfbureautje de open. Zij keerde terug met )SE kost per flacon 11.—; 12 fl. f 21 ir bij Apothekers en drogisten. )AM:& Co. at 2c-4 Den Haag. DSCH FABRIKAAT De onderste regel is de bovenste in geheimschrift, verklaarde zij. De middelste u ook wan- •SE is zuiver plantaar- oegenaamd geene chemi- idat Ijet zuiver plant, dt het ook door zwakke ed verdragen. Het wekt versterkt de ingewan- en overwint de bloed- le oorzaak van zooveel Naar Keuter seint is het Britsche kabinet gisteravond bijeen gekomen om het Fran sche ontwapeningsplan te bespreken. Men blijlt m Britsche regeringskringen weinig geneigd om commentaar te geven op de Fransche voorstellen, vóórdat het gede tailleerde voorstel bekend is gemaakt, dus betreffende de strijdkrachten te land en ter zee zoowel als de luchtstnjdkraohten. Ook te Londen is men van meening dot de goede ontvangst van de Fransche voorstellen in Duitechland een goed teeken is. Ofschoon zij geen scherpe critiek oefent, toont de Engelsche pers toch ook weinig geestdrift voor het Fransche ontwapenings- 8en” onder water staat en ernstige verzak- paalde bezwaren worden gemaakt. De Times schrijft, dat thans nog geen definitief ant woord op het voorstel kan worden gegeven, aangezien de bijzonderheden pas later be kend zullen worden gemaakt. Het Fransche voornemen ten aanzien van artikel 16 moet tot uitvoerige onderhandelmgen leiden aan gezien dit artikel wegens de automatische sancties, die het inhoudt, den Angelsaksi- schen landen altijd nogal heeft tegen ge staan. Tegen de gedwongen arbitrage en het internationale onderzoek naar de natio nale bewapening kan men echter weinig bezwaar maken. Aangezien Duitschland geen koloniën bezit, kan de kwestie van de njksweer tot moeilijkheden leiden. Met het oog echter op het Duitsche verlangen naar ’een- militie opent het plan perspectieven voor een vergelijk. Duitschland kan niet verwachten, dat de rest van de wereld een Met gemengde gevoelens bezweek Fairfield eindelek voor Foyle’s argumenten en keer de naar Lady Eüeen Meredith terug. Aan zijn toestemming had hij de voorwaarde verbonden dat hij zijn eigen oordeel mocht gebruiken in hetgeen hij den detective zou meedeelen van het gesprek en hiermee moest BUITENLANDSCH NIEUWS. BELGlë. Hoog water. Een ernstige toestand. Een groot meer gevormd bij Anderlecht. De toestand door den watersnood in ver schillende streken van de provincie Brabant geschapen, begint zorgwekkend te worden. Zondag was het waterpeil in de vallei van de Zenne, tusschen Brussel en Halle, eenigs- zins gedaald, maar Maandag begon het I weer stygen. In de Brusselsche voorstad I Anderiecht staan, verscheidene straten van volkrijke buurten geheel onder water. Ten Oosten en ten Zuiden van deze gemeente is de geheele vallei een onmetelijk meer ge worden. Talrijke boerderijen zyn gisteren ontruimd. Verscheidene stuks vee konden echter niet worden gered. Een brandweer man, die de bewoners van de ontruimde boerderijen naar hooger gelegen plaatsen bracht, viel te water en verdronk byna, l Het verkeër per auto tusschen Brussel, Ruisbroek, Lot, Suizingen en Halle is nog altyd onmogelyk daar de weg op vele plaat- fij wisten wat die waren ja, plan, terwijl tegen enkele punten zelfs be- v kingen zich hebben voorgedaan. j_ u “J'“ i-x Tusschen Mechelen en Aarschot staat het water van de riviere Dij le en Demer meer dan 2 M. boven het gewone peil. Hier en daar moesten bewoners van pachthoeven met bootjes worden gered. Elders werden landbouwers, die hun woning niet willen verlaten op dezelfde wijze van voedsel voor zien. Bij de samenvloeiing van de Djjle, de Zenne, de Nethe en den Rupel, op enkele kilometers van Mechelen, worden dijkbreu ken gevreesd die zeer ernstige gevolgen zouden kunnen hebben. ENGELAND Spinners in staking. Bijna alle spinnerijen in Lancashire liggen «til. De spinners in de Engelsche katoen- zij ze haar weer af. Nu moet u, zijn intiem ste vriend, hem helpen. Hij heeft u den sleutel gegeven van het cijferschrift dat zal verschijnen, en dan zal hij u denkelijk ver tellen hoe u met hem in aanraking kunt komen. Zij was blijkbaar overtuigd dat de baronet evenveel toewijding had voor haar minnaar als zijzelf. Zijn vinders trommelden op zijn knie. Die advertentie was dus de sleutel het geheimschrift? Weet ik het bericht zal ontvangen? Ik krijg er morgen een. U wie weet het? U kunt mij dus vertellen hoe ik het moet lezen? Zij weifelde een oogenblik met haar vin ger tegen haar kin. Toen, een snel besluit nemend ging en trok een lad< een stuk papier in haar hand. Wat was het getal in uw advertentie genoemd? 2315. Eenige oogenbhkken was het eenige ge luid dat gehoord werd het krassen van pot- loop op papier. Eindelijk was zij gereed en overhandigde hem het resultaat. Hij rim- pelde zijn voorhoofd terwijl hij het bestu deerde. Het Fransche ontwapeningsplan heeft volgens berichten uit Washington daar een goeden indruk gemaakt. Onderminister Castle noemde de ontvangst zeer gunstig en zeide, dat het plan „met voldoening is be groet”. De Amerikaansche regeering hoopt da# het nieuwe Fransche plan de basis zal vormen voor onderhandelingen I tusschen de mogendheden op het vasteland van Europa. Het plan past goed bij het plan-Hoover en-uit een combinatie van deze beide plannen zoo- vertrouwt men te Was hington zal zich een algemeene vermin dering van de bewapening kunnen ontwik kelen. Amerika is gaarne bereid zijn deel bij te dragen tot de veiligheid van Frariknjk, zoo lang dit met door wapengeweld behoeft te geschieden en zoolang Frankrijk zich tevre den verklaart met de interpretatie van Stim son van het Kellogg-pact als voldoende vei ligheid. Het laat zich aanzien dat- Frankrijk daar mede tevreden is en daardoor is een tot nog toe bijna onoverwinnelijk schijnende hindernis uit den weg geruimd. Naar Keuter weet mee te deelen heeft de Amerikaansche vertegenwoordiger te Lon den, Norman Davis, het departement van buitenlandsohe zaken te Washington ervan op de hoogte gesteld dat hij kort geleden in aanraking is geweest niet MacDonald en andere Britsche regeeringsleden en dat hij kan zeggen dat er geen poging is gedaan om een definitief vfoot-accoord tot stand te brengen tusschen Amerika en Groot-Brit- tanmë. Maar, zoo voegt Davis er aan toe, in ons Parlement er geen meerderheid voor te vinden is? Of zal de Regeering blij zyn, wanneer Ouchy van de baan is vanwege de ernstige consequenties, die eraan verbonden zijn vanwege de loopende meestbegunsti- gings-tractaten? Wij zien geen heil irt het verdrag van Ouchy en wij voelen het aan als een handen- bindery zonder dat er tastbare voordeelen tegenover staan. Wy hellen over naar com pensatie, naar directen goederenruil en dan in den meest geperfectionneerden vorm. Natuurlyk zullen wij van opvatting kunnen veranderen, wanneer ons tastbare gegevens worden voorgelegd, waaruit wiskundig be- i rekend kan worden, hoe de loop der handels beweging zal worden, wanneer Ouchy in kannen en kruiken is. Wanneer wy op een gegeven moment Bulgaarsche tabak kunnen ruilen voor kaas en eieren... Egyptische katoen voor suiker en rubber... Duitsche afgewerkte artikelen tegen boter en andere agrarische producten, Engelsche steenkool rntiën moeten worden >ór Dinsdagavond aan interen te Reeuwijk en u te Gouda, Markt 31 Foyle zich tevreden stellen. Het meisje wachtte op den baronet, haar gezicht straalde van opwinding. Zij was in haar eigen boudoir, gezellig gezeten in een leuningstoel en zij glimlachte hem opge ruimd toe met een glimlach, dien hij sedert den moord met meer van haar had gezien. Hij gaf gehoor aan haar uitnoodi- ging om plaats te nemen. U hebt gewenecht mij alleen te spre- ken? zei hij. Zij knikte. Ja, ik wil weten of wij bondgenooten zijn of vijanden. Ik weet dat ik u afschu welijk heb behandeld, maar ik was half krankzinnig bij de gedachte dat Bob dood was. Nu werken wij samen nietwaar? Hij maakte een kleine, hulpelooze bewe ging met zijn handen. In zooverre wij beiden wenschen Greil uil zijn moeilijkheden te helpen en ik wilde dat wij aj. antwoordde hij. Ik geloof niet dat hij moordenaar is, maar waarom verbergt hij zich nog altijd? Hij is niet de man om dwaze dingen te doen en wat hij doet lijkt heel dwaas. Hij heeft ernstige redenen om uit den weg te blijven. Kunt u dit verkla ren? Zij trok haar stoel dichter bij hem, en legde een slank, handje op de zijne. - Ik kan niet verklaren ik kan alleln maar vertrouwen. Hij vertrouwt op ons hem te helpen. Ik weet dat hij geld noodig heeft want hij zond een vriendin om het mij te vertellen. Ik had het niét, maar gaf haar mijn juweelen Rechercheurs bespiedden haar en met hulp van mijn vader, namen op den algemeenen dienstplicht gebaseerd leger als een beroepsleger er op na blijft tuuden. Men moet zich er van bewust zijn, dat geen ontwapeningsplan succes kan heb ben, dal geen rekening houdt met de groote beat rgdheid van de meeste Europeesche sta ten voor de handhaving van den status quo tegen gewelddadige verstoring. De Daily Telegraph schrijft, dat er be zorgdheid bestaat, dat het systeem van re gionale overeenkomsten onderhandelingen over wijziging van het territoriaal bezit kan verhinderen. De Daily Mail schrijft, dat Frankrijk zijn fout heelt erkend, Duitschland een be roepsleger op te dringen. Het lijkt op den vos, die zijn staart in den val had verloren en toen «en conferentie bijeenriep om voor te stellen, dat alle vossen hun staart zou den afsnijden. Ouchy en onze invoerrechten. WU willen enkele economische opmerkin gen maken over de groote tegenstelling, welke er bestaat tusschen het bekende ver drag van Ouchy en de regeeringsvoorstellen om 30% opcenten, gedurende een jaar, te willen heffen op de bestaande invoerrech ten. De Tweede Kamer heeft op deze on- begrypelyke controverse gewezen. Men vond de houding der Regeering niet conse quent, want óf Ouchy was een onding, óf de verhoogde rechten waren uit den booze. In Ouchy had men afgesproken, dat men. slechts uit fiscale overwegingen en dan nog onder speciale voorwaarden tot rechtenver- hooging zou overgaan ;de bedoeling lag juist voor om tusschen verdragspartijen, voorloopig België, Luxemburg en Neder land, alhoewel andere naties zich erby kon den aansluiten, de tarieven geleidelijk te verlagen. De minister deelde echter mede, 1 -- dat zoodra het verdrag van Ouchy tot wet tegen textiel-goederen en bacon, kortom, mu zijn verheven, de rechten-verhooging --- -~«- voor de contracteerende partyen zou ver vallen. Toen de oppositie tè groot bleek, zegde de minister verder toe, dat de geheele invoer- rechten-verhooging zou vervallen, ook voor de buiten Ouchy staande landen wanneer Ouchy werd geratificeerd. Wy begrijpen industrie zyn Maandag in staking gegaan. Byna alle spinnerijen in Lancashire liggen stil. Ruim 200.000 werklieden, bijna alle aangeslotenen by de textielarbeidersorgani- saties, nemen aan de staking deel. Slechts in enkele bedrijven, waar de oude loonen worden gehandhaafd, is de arbeid hervat. De werkgevers trachten evenwel de eigenaars dezer bedrijven te bewegen hun ondernemingen eveneens stil te leggen. Voorloopig bestaat geen uitzicht op een bjj- legging van het geschil. De gemeenschappelijke zitting van fabri kanten en spinners, welke Maandag te Manchester is gehouden, is zonder resul taat verdaagd. Het ministerie voor Arbeid verklaart momenteel geen vèfdere maatre gelen te willen nemen. De werkloozen te Londen. Bemiddeling der extremistische arbeiderspartij afgewezen. De be too ge re willen zonder formali teiten hun grieven voor het Lager huis uiteenzetten. Gisteren heeft de arbeidersafpevaardigde voor de Clyde, Mc. Govern, in een toespraak tot het Lagerhuis gezegd, dat, voor oogen hebbende, dat een deputatie van de wexke- loozen aan liet Huis een petitie wikte aan bieden, dat een nnihoen handteekeningen en gegevens zou bevatten maar dat eerst zekere technische formaliteiten vervuld moeten worden, hy en zyr* collega’s (ar- beidsleden van den linkervleugel) hun dien sten hadden aangeboden als bemiddelaars. Ik heb echter vernomen, zeide hij, dat'het aanbod verworpen is door de werkloozen, die slechts op hun eigen krachten wenscheu te rekenen, om het parlement te dwingen, een deputatie in het Huis toe te laten. Mc. Govern betreurt deze beslissing en is tot de conclusie gekomen, dat de werkeloo- zen niet in het Huis zullen verschy- nen. ik ben zeker, zeide hij, dat de werke- loozen zullen betreuren, dat zij deze gele genheid verzuimen en ofschoon de werke- loozen dtj medewerking van den linkervleu gel verwerpen, zullen deze leden voortgaan te werken voor de ongelukkige werkeloozeu. Het huis nam de mededeeling van Max Govern voor kennisgeving aan. De relletjes op Trafalgar Square; last en tegenstand van nieuwsgierigen. Sir John Gilmour heeft gisteren in het Lagerhuis gezegd, dat de politie op Trafal gar Square veel last en tegenwerking had ondervonden van de nieuwsgierigen, dje zich daar, ondanks de dringende vermaning van den hoofdcommissaris om geen plaat sen te bezoeken waar men niets te maken had, of waar relletjes verwacht konden wor den, toch ia grooten getale hadden opge houden. Sir John schatte het aantal nieuws gierigen op 3 4 10.000, terwijl de betoogers zelf ten hoogste op 25.00 man geschat had den mogen worden. De minister wilde van deze plaats nogmaals de waarschuwing van den hoofdcommissaris herhalen. regel is het sleutelnurnmer. In het eerste woord neemt u de tweede letter van T af, de derde van H, de eerste van I, enz. Het is een geheimschrift dat met kan worden ontcijferd zonder sleutelnurnmer H. wordt nu eens K. dan weer M. Ik begnjp het. De eenvoud ervan steeg plotseling op voor zijn geest. - Dat bedoelde Foyle dus toen hij zei dat somnug cijferschrift niet kon worden opge lost door de telkens weerkeerende E, zei hij onbedachtzaam. Vol walging was zij eensklaps opgestaan en van hem weggegaan Een blik op haar gezicht vertelde hem wat hij had gedaan. Jij spion I Er was.bijtende toorn in haar toon. Je hebt het besproken met Foyle en de man weet er alles van. Je bent hier ge komen om mij uit te hooren om beter je vriend te kunnen verradenO, neem niet de moeite te liegen, ik zie je bedoeling. En ik ben er bijna ingeloopen. De man was niet zonder waardigheid, toen hij, ietwat bleek, maar vast voor haar bleef staan. U moogt mij noemen zooala ge wilt, zei hij zacht. Spion, als ge wilt. Geloof my ofniet, ik heb gehandeld in het belang van u en van GreU. U hebt mij eenmaal een moordenaar genoemd met hoeveel reden, weet ge zelf. Bent u nu bereid weer zoo haastig te oordeelen? ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, met Zondagsblad yer kwartaal ƒ2.90, per week 22 cent, overal vair de bezorging per looper geschiedt, franco per post per kwartaal ƒ3.15, met Zondagsblad ƒ3.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, bjj onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zyn dagelijks geopend van 96 uur. Administratie en Interc. 2745. Postrekening 48400. geleidelijke verlaging invoerrechten, jaarlyks byv. met 10% geeft ons geen hou vast. Het is niet te zeggen, of alsdan Bel gië meer naar ons zal uitvoeren ten detri mente van ons eigen bedrijfsleven of dan het omgekeerde zal plaats vinden. Op het moment hebben wy noodig eei. krachtige centrale handelspolitieke leiding. Het Berliner Tageblatt heeft enkele sugges ties gemaakt over Nederlandsche onderhan delingen in Londen. Deze berichten worden gedementeerd, maar wij gelooven, of liever gezegd wy hopen, dat er van die berichten ten minste iets van aan is. Het is urgent om de banden met Engeland aan te halen en ons niet te isoleeren ter wille van enkele dogma’s, die wij in dezen economischen wereld-oorlog niet kunnen gebruiken. Wij hebben „Real”-politiek noodig. Onze boeren, onze industrieelen, onze arbeiders kunnen niet van eer, prestige, fanfare-muziek eten; er moet concreet gewerkt worden en dat is alleen mogelyk, wanneer wü onze waren kunnen afzetten, zoowel in hXt binnen- als in het buitenland. Dat is het vraagstuk, dat onze Regeering heeft op te lossen! (Geautoriseerde vertaling). 38 Nadruk verboden. Gewoon gezond verstand, mijn waarde heer. Dat is alles. Gewoon gezond verstand. Ah u schaakspeler zijt, zult u weten dat de man, die kan voorzien welken zet zijn tegenpartij zal maken, gewoonlijk wint. Hier, laten wij een stil theehuis in Piocar tolly binnengaan en ik zal u ar alles van vertellen. Kr is geen plek waar men een rustiger gesprek kan houden dan een Londensoh theehuis, ‘s morgens voor twaalf uur. In de veriaten rookkamer sprak Foyle, onder het drinken van een kop koffie- Ik vertelde u niet waarom ik u mee- ham naar Lady Eileen, omdat ik bang was öat u zou weigeren. Zij was totautoe tegen te Het feit dat Grell naar u ongeveer op ezelfd® wijze adverteerde als naar haar, J*ft haar op het idee gebracht dat u mis- hien eveneens tracht hem te helpen. Daar- m tatette ik, dat u iets zou zeggen. Als u vL’eer naar haar toegaat, kunt u haar nellen dat ik u heb gedwongen met mij te gaan. U kunt haar vertrouwen win- deze houding niet. Ten eerste bestond de groote kans, dat landen, die met ons een meestbegunstigings-overeenkomst hebben loopen, geen genoegen zouden nemen met een eenzijdige bevoordeeling van de con tracteerende partijen en Engeland had zich in dezen geest reeds uitgesproken. Neder land kan dan wel zeggen: „Ge kunt U by j Ouchy aansluiten en dan verkrijgt gedezelf- de voordeelen”. Maar Ouchy past niet in het kader van de huidige Engelsche politiek, welke er juist op ingericht is om exacte din - gen te doen... onderhandelingen tusschen land en land en geen vage toezeggingen, waarvan de consequenties niet zijn te over- j zien. Ook wy zouden gaarne willen weten, wat onze Regeering precies, dus in cijfers, i i van Ouchy verwacht! I Maar ten tweede heeft de Regeering geld noodig om de begrooting sluitend te maken. f Zjj kon niet anders doen... tenminste zoo beweerde zy... dan een deel van het tekort te vinden uit opcenten op de invoerrechten. Nu men Ouchy en deze opcenten tegenover elkander stelt, nu trekt de Regeering zich terug en beweert de opcenten te zullen schrappen, zoodra Ouchy wet geworden is. Wat z(jn hiervan de onderliggende gedach ten? Het is natuurlyk absurd om invoer rechten voor enkele maanden te verhöogen en ze dan weer te verlagen. De Regeering beseft dus bij zichzelf, dat Ouchy voorloo pig toch niet zal worden geratificeerd. 'Waarom komt zy tot dergelyke conclusies? Weet zij misschien, dat de openbare mee ting in België zich ertegen kant of dat ook Verstand en hart zijn tweelingbroeders. Waole nnrtai rlo oorefo in yiin slimheid nen en door haar kunnen wij op het rechte spoor komen. Een blos van toorn kwam op Fairfield’s gezicht. Kortom, zei hij kortaf, u wil dat ik voor spion speel bij een niets vermoedend meisje. Neen, dank u. Dat staat niet in onze overeenkomst. Hij was echt kwaad om het voorstel. Foyle zag dat hij te bout was geweest en deed zyn best zyn fout te herstellen. Niet zoo haastig, weerde hij af. Het meisje is zooals ik haar reeds vertelde bezig betrokken te worden in een gevaar lijke zaak. Er is maar een manier om haar er uiti te krijgen. U kunt haar en Grell en ons helpen door te doen wat ik vraag. Denk er eens kalm over en u zult zien dat het het beste m waf u kunt doen. Sir Ralph zette zijn kopje neer en speelde met zijn horlogeketting. Foyle wenkte de kellnerin, betaalde, stak een sigaar op en wachtte. x Ik moet erover denken, zei Fairfield peinzend. Geef mij een uur of twee. All right, gaf Foyle opgewekt toe en zij wandelden de straat op. ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den bexorgkring) k5 regels 1.30, elke regel meer 0J5. Van buiten Gouda en den besorgkrlngi 1—5 regels ƒ1.55, elke regel meer 0.30. Advertentien in het Zaterdagnummer 2d □jjslag op den prüs. Liefdadigheids-advertentièn de helft van den pril»- INGEZONDEN MEDEDEELINGEN1—4 regels 225, elke regel meer ƒ0.50. Op ue voorpagina 50 hooger. Gewone advertentien en ingezonden mededeelingen by contract tot seer gereduceerde! prijs. Groote letters en runden worden berekend naar plaatsruimte. Advertentien kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van Hollede Boek handelaren, Advertentiebureux en onze agenten en moeten daags vóór de plaatsing aan het Bureau zyn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zijn. hOllkSIJIE COURANT.

Goudsche Courant | 1932 | | pagina 1