NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, NIEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. Wo«n«dag 2 -<yr»mber 1932 9..KI8I32 71» Jaargang BOSKOOP, Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon- enFeestdagen 4 De geheimzinnige ver dwijning van Robert Grell. l Za- 39 nu HOOFDSTUK XXX. (Wordt vervolgd). 0 terwjjl Hoover’s bewind misschien met een klein hansje zal worden begroet. Doch dit is zuiver raden van ons; wij weten het per saldo niet. van Trajanus, Ilpia af en liet Maultaten der Ala hij had gehoopt haar drift te bezwe ten, zag hij dadelijk in dat hij zich had vergist. Haar lippen krulden minachtend >pzij houdend, terwijl zij langs •.i i. Onze bureat Interc. 2745. 1 vormen voor de toeristen, die het Como- meer bezoeken. Door de Milaneesche Spaarkas is voor dit plan een bedrag van 100.000 lire toegezegd. De werkzaamheden hebben inmiddels een aanvang genomen. JAPAN. 21 November Rapport-Lytton. Behandeling in den Volkenbondsraad. Tusschen het Volkenbondsecretariaat en de Japansche delegatie schijnt overeenstem ming te zyn verkregen om de behandeling van het rapport-Lytton door den Vo’ken- bondsraad op 21 November te doen plaats hebben. Amerikaansche Presidentsverkiezing. Hoover of Roosevelt? ADVERTENTIEPRIJSi Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den bezorgkring): L—6 regels j 1.80, elke regel meer (L25. Van buiten Gouda en dan bezorgkringi 1—5 regels ƒ1.55, elke regel meer ƒ0.30. Advertentiën in het Zaterdagnummer 2J atialag op den prijs. Liefdadigheids-advertentiln da helft van dan prijs. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN: 1—4 regels ƒ2.25, elke regel meer ƒ0.50. Op ae voorpagina 50 hooger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen bjj contract tot zeer gereduceerd» prjjs. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkonut van rollede Boek handelaren, Advertentiebureux en onze agenten en moeten daags vóór de plaatsing aan het Bureau zyn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zjjn. ENGELAND Bestorming van het Lagerhuis7 De „hongermarcheerders” dreigen, „Massa-aanval van „hongermarcheerders op het parlementsgebouw" was Dinsdag avond te Londen het slagwoord. De „hongermarcheerders", die voortdu rend met roode vlaggen door de straten trekken, verklaren dat zy het parlement beslist willen dwingen hun éischen aan te hooren en kennis te nemen van hun door een millioen menschen ondertee- kend verzoekschrift. Zij hebben het parool uitgegeven zich om half acht (G.T.) voor het parlementsgebouw te verzamelen. In pamfletten wordt er bij de politie-beamb- ten op aangedrongen geen gebruik te ma ken van den gummistok. De politie heeft maatregelen getroffen ten einde de bedreiging der „hongermar- cheerders” te verydelen. Dinsdagmiddag werd het bureau der or ganisatoren van de demonstratie door de politie doorzocht. De communistenleider Hannington werd gearresteerd, voor den politierechter geleid en tot een week hech tenis veroordeeld. Hannington had tijdens een betooging de politiebeambten opgewekt met de „hongermarcheerders’’ pamen te gaan. Ook andere leiders der communisten zyn gearresteerd. Toen bekend werd dat Hannington was gearresteerd wilden eeni- ge honderden demonstranten het politie bureau bestormen. Zy werden evenwel door de politie uiteengejaagd. In de omge ving van het parlementsgebouw zyn dui zenden politiebeambten geconcentreerd. Er mogen geen demonstraties plaats vinden binnen een zekeren afstand van het parle mentsgebouw. Engeland en de tolunie met België. Verlaging der douane-tarieyen? Een vertegenwoordiger van het ministe rie van handel heeft in het Lagerhuis mede gedeeld, dat een gedachtenwisseling tus schen de Engelsche regeering en de regee- ringen van Nederland, België en Luxem burg betreffende de in Juli van dit jaar gesloten Nederlandsch-Belgisch-Luxemburg- sche tolunie heeft plaats gevonden. De En- „De ’politie kent het geheimsohxift. Wees zeer voorzichtig. K. F. werkt met hen sa men.” Ik zal Mr. Foyle telefoneeren. U .noest maar buiten blijven. De tweede man keerde naar de straat terug en hernam zijn studie van het adver tentieblad maar een scherp opmerker had kunnen zien dat zijn blik nu en dan er vandaan dwaalde naar de personen in het kantoor. Een half uur verliep. Toen nam de man in de zwarte, gekleede jas een hoo- gen hoed van den standaard en zette hem ..op het hoofd. Tegelijkertijd kwam ook een vrouw naar buiten. Eenige stappen achter hem de man in de gekleede jas. Heldon Foyle had zijn helpers goed ge kozen. Daar hij mets aan het toeval wilde overlaten, had hij het advertentiebureau laten bewaken van het oogenblik fa dat het geopend werd. Het was gernakkelijk de toe stemming van den directeur te verkrijgen om een man binnen te plaatsen en de be dienden te bevelen hem alle advertenties in cijferschrift die binnen kwamen te laten overhandigen. Als de advertenties per post kwamen, zou hun moeite vergeefsch wezen. Werd ze persoonlijk bezorgd dan was er kans om te vernemen vanwaar ze verzon den waren. De tusschenkomst van Lady Eileen was een ding dat men niet had kun nen voorzien In dat geval had het toeval Foyle geholpen. Tusschen Berkeley Square \n "Bootland Yard rookte Fairfield tien sigaretten met en haar rok op-, 1 hem ging alsof zijn aanraking haar zou be smetten, liep zij naar de deur. Een oogen blik bleef zij zoo staan. U hebt uzelf een spion genoemd. Dat is een goede naam. Voor een politiespion is geen plaats in dit huis. Toen verdween zij. De man had een kleur gekregen onder haar bijtenden hoon en bleef even, staan mef. gebalde vuisten’ haar nakijkend.' Hij voelde dat er tenminste Van haar standpunt beschouwd eenige waarheid in haar woorden was. Hij was *at ook zijn motieven waren een politie- ®P!on. En toch was het hem alleen maar te °®n om het vreeselijke warnet te scheuren Vr’end en <^t mei?ïe waren ge- Hij wist niet dat hij bespied werd achter fijnen., terwijl hij als een blinde de t opliep. Met vast opeengelemde lippen (Geautoriseerde vertaling). Nadruk verboden. (illUMHL COURANT. ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, met Zondagsblad ver kwartaal ƒ2.90, per week 22 cent, overal wair de bezorging per looper geschiedt. Franco per post per kwartaal ƒ8.15, met Zondagsblad ƒ8.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, by onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. iux zyn dagelijks geopend van 9--6 uur. Administratie en Redactie Telef. Postrekening 48400. gelsche regeering heeft medegedeeld, dat zij de uitnoodiging nog niet kan aannemen. Tegelijkertijd heeft zy evenwel haar bereid willigheid uitgesproken de douanetarieven te verlagen. VER. STATEN. Noodweer teistert New-York. Vele week-endhuisje» verwoest. New-York en omgeving zijn door een bui tengewoon noodweer geteisterd. Storm en regen hebben overal groots verwoestingen aangericht. In het bizonder werden de week- end-huisjes op Long Island getroffen. Tach tig dezer huisjes zyn door het water ver woest. Twintig dezer huisjes werden weg gespoeld. Gelukkig waren zy onbewoond. De toestand werd te hachelijker daar brand uitbrak in verschillende huisjes. Een groot aantal brandwachts, politiebeambten en beambten van den geneeskundigen dienst zyn ter assistentie uitgezonden. Naar tot nu toe is gemeld, zyn 15 perso nen gewond. Ook te New-York zelf is aanzienlijke schade aangericht. Van Noolworth-building is een groote vensterruit op straat terecht gekomen. Een jong meisje en een politie agent werden door de scherven ernstig ge wond. Het verkeer in de haven ondervindt groo te vertraging. Oceaanstoomers komen vèr over tijd binnen. SPANJM Herriot’s Spaansche bezoek. Onderscheiding voor Franschen premier. De president der republiek bood een noenmaal aan Herriot aan, waarvan de le den der regeering deelnamen. Aan bet eind van den maaltyd overhandigde Zamor» aan Herriot het groot-kruis van de orde der re publiek. Des morgens bracht de Fransche premier een bezoek aan het Escuriaal. Voor zyn bezoek aan het Escuriaal heeft Herriot ook nog de Casa Velazques bezocht waar Fransche studenten met een beurs hun studie van de Spaansche letterkunde en an dere kunsten komjm voltooien. Gisteravond bood Herriot in de Fransche ambassade een diner aan tereere van Za mora en Azana. FRANKRUK- Communistisch gemeenteraadslid gestraft. Wegens fraude. Onlangs droeg het gemeentebestuur van Rombach, een plaatsje in Lotharingen, een zyner communistische leden, Philippe Schweitzer, op om zich naar den Elzas te begeven en daar een groote partij aardap pelen te koopen, die onder de gezinnen met talrijke kinderen in de gemeente tegen goedkoopen prijs zouden worden verkocht. Schweitzer kweet zich voortreffelijk van zyn taak, doch gaf, teneinde zich zelf te beloonen, een hoogere inkoopsom op dan hij korte, scherpe trekjes. Hij was zich nauwe lijks bewust dat hij er een had opgestoken. Toen hij de breede trap van den hoofdin- gang opliep leek het hem alsof er geen tijd was verloopen sedert hij door Lady Eileen haar vaders huis was uitgezet. Heldon Foyie legde het pak documenten weg, die over het geval handelden, toen dë baronet werd aangediend en hij wenkte zijn 'bezoeker plaats te nemen. Wel? vroeg hij. Fairfield haalde zijn schouders op. In een mooien warboel hebt u mij ge* bracht, klaagde hij. Waarom hebt u mij niet verteld dat u het geheim van het cijfer* schrift kende? Het gezicht van den rechercheur toonde dd grootste verbazing, terwijl hij antwoord* de: Heb ik dat niet gedaan’ Ik dacht dat ik u dit tamelijk duidelijk had te kennen gegeven. Het spijt mij dat u mij verkeerd hebt begrepen. Ik had het duidelijker moe ten zeggen. Wat is er niet in orde? Sir Ralph maakte een ongeduldig gebaar. Och kom. waarom spreekt u zulk een onzin? U hebt mij niet gezegd dat u het ge heimschrift kent en het gevolg ervan is dat Lady Eileen nu weet dat u liet kent. De chef liet niets blijken van da onaan genaamheid van dit bericht. Zijnjjezieht was vqlkomen uitdrukkingloos Èen deel van zijn plannen was mislukt door over maat van voorzichtigheid. Acht November a.s. worden de kiesmah- nen gekozen die op hun beurt den president van ue Amerikaanscne repuoüeK hebben te benoemen. Deze laatste geste is slechts een lormaliteit; acht Novemoer zal het bekenu zyn, of Hoover dan wel Roosevelt den scep ter in het Witte Huis zal zwaaien. VV aar de Vereemgde Staten van Amenka, niettegen staande de crisis en haar onvermogen om eenige afdoende verbetering in eigen land aan te brengen, nog steeds een grooten in vloed op het wel en wee der wereld heeft en waar talryke vitale problemen dienen te worden opgelost, waar by Jonathan een der hoofdrollen vervult, is het van het uiterste oelang te weten, wat wy óf van Hoover óf van Roosevelt te verwachten hebben. Men heeft deze vraag aan Amerika-kenners ge steld en men heeft er geen antwoord op gekregen. Men durft zich er niet over uit te laten. Wy hebben wèl dien moed, al loopen wy gevaar ons met onze prognose in de vingers te snyden. Wy gelooven, dat hier de be kende uitdrukkig kan gelden: of wy door de hond of door de kat gebeten worden, het blyft hetzelfde. Noch Roosevelt, noch Hoover zullen de controverse tusschen Duitschland en Frankrijk vermogen weg te nemen, het centrale vraagstuk voor het wel en wee van Europa. Of Hoover dan wei Roosevelt den presidentstitel verkrijgt, Japan zal zyn houding niet veranderen- J’y suis, j’y reste, zegt Tokio en een knap pe man, die het Japansche gevaar uit het Oosten zal kunnen bannen. De millioenen Italianen zullen niet opeens tevreden zyn met het hun toegemeten lapje grond en zij zullen blijven hunkeren naar vergrooting van hun gebied. Duitschland wil zoo spoe dig mogelijk de kluisters van Versailles verbreken en daaraan helpt geen Roosevelt, noch Hoover. Geen enkel vraagstuk zal een oplossing kunnen vinden. Beide liefhebbers voor den verantwoorde lijken zetel willen nagenoeg niets van de oorlogsschulden schenken; de een Hoover wil zyn uitvoer vergrooten en hier tegen over concessies doen ten opzichte van de bedragen, die verschuldigd zullen blijven, Hoosevelt daarentegen wil de tariefmuren verlagen om groote hoeveelheden Europee- sche goederen naar zich toe te lokken, die h|j niet wil betalen, maar wil laten afschrij ven van de bedragen, die Europa Amerika schuldig is. Voor het Amerikaansche bin nenland is het dus wèl van belang, wie pre sident wordt... voor de overige wereld is het betrekkelyk lood om oud yzer. Hoover is de man vjan het groot-bedryf; hy zal er voor waken, dat dit zoo goed mo gelijk rendeert en daar hooren hooge in- Er zijn nooit te yeel bloemen in de wereld; en geen enkel vriendelijk woord teveel is nog ooit gesproken. 7 FEUILLETON. BUITENLANDSCH NIEUWS. ITALI». Drukke dagen voor Mussolini. Wat hij op één dag deed. De feesten ter gelegenheid van den tien- den jaardag d*er iascistische revolutie, die ovpr het geheele land worden gevierd, leg gen volkomen beslag op Mussolini. Dag aan dag houdt de Duce redevoeringen, presi deert hij onthullings- en inwijdingsplechüg- heden of laat hij fascistisdhe troepenforma ties de revue passeeren. Hoeveel werk Mussolini wel af kan, blijkt uit de taak, welke hij op een der dagen van de vorige week heeft verricht. Om kwart voor acht 's ochtends kwam hij met den nachttrein uit Milaan te Rome aan. Hij reed onmiddellijk naar een ander station en nam daar den eersten Irein naar Viterbo om een nieuwe spoorlijn in te wijden. Op zijn reis weid hij aan elk station officieel begroet. Om kwart voor eli' was de plech tigheid te Viterbo afgeloopen en keerde hij per auto naar Rome terug. Om 1 uur des middags wijdde hij in hét Lictorenpaleis een kapel in, aan de dortien der fascisti sche partij gewijd. Om twee uur bevond hij zich op de Piazza Venezia ter inwijding Van den nieuwen verkeersweg. Hij begaf zich vervolgens naar het Form daalde in de baeeliek van, zich door Senator Ricoi g jongste opgravingen uiteenzetten. Om half drie verliet hij de Piazza Vene zia en was om half vijf prestent in de ver gadering van de organisatie van Italianen iu den vreemde. Hij onthulde bij die gele genheid twee gedenkplaten, gewijd aan de nagedachtenis van 45 in het buitenland vermoorde fascisten. Na afloop hiervan verscheen Mussolini in den Senaat, waar een receptie te zijner eere was georganiseerd, aangeboden door de Kamer en den Senaat. Ongeveer duizend personen, allen met het zwarte hemd aan, waren aanwezig. Comacina ah toeristenoord. Naar men zich herinnert heeft kort na den oorlog een rijke Italiaan, Caprani, het eilandje Comacina in het Comonieer aan den koning der Belgen vermaakt, uit be wondering voor diens houding tijdens den oorlog. Koning Albert schonk op zyn beurt het eilandje aan de directie van de ,J3rera" te Milaan om er een tehuis voor kunste naars te vestigen. V. D. meldt thans dat de „Brera” onlange Eugenio Brenna tot gouverneur van Coma cina heeft benoemd. Het is de bedoeling van den gouverneur het eiland ten spoedig ste bewoonbaar te maken, het althans zoo te exploiteeren, dat het een attractie zal voerrechten by, lage spoor vrachten, goede wegen en etficiente kanalen. Ui de levenstandaard in het binnenland erdoor stygt, deert hem niet. De werkloosheid ver mindert, de hoogere loonen scheppen groo- tere koopkrachtige vraag en daarvan profi teert het bedryisleven opnieuw. Hy denkt niet aan schrapping van de oorlogsschul den; deze vormen een mooie houvast om handelsconcessies van het buitenland at te dwingen. Hoe grooter de export, hoe beter het Amerikaansche groot bedrjjf gedyt. Kan hy dus vermindering van oorlogsschulden toestaan door Europa te bewegen, meer Amerikaansche goederen af te nemen, wel nu, dan heeft hy aan zyn plicht ten op zichte van de bedryfskoningen voldaan, in Amerika is de landbouw eveneens groot- bedryf. Zyn doel is dus niet alleen krach tige steun aan de industrie, maar ook aan den landbouw. Roosevelt, de man der democrateb,’voert het belang der massa in zyn vaandel. De levensstandaard moet zoo laag mogelyk zyn en het bedrijfsleven moet zich aan die massa aanpassen, De invoerrechten moeten worden verlaagd, want lage ^jnvoerrechten bevorderen den import van goedkoope bui- Unlandsche artikelen. Of de groot industrie daarvan nadeel ondervindt, laat hem koud; de leiders der groote bedrijven zyn handig genoeg om de gaatjes te vinden, waardoor zy kunnen heenkruipen om winst te maken. Oppervlakkig zou men zeggen, dat Roo sevelt’s benoeming beter voor het Continent zal zijn dan die van Hoover, want onze export zal mogelyk door de democratische beginselen kunnen toenemen. Wy zyn dat eens, ware het niet, dat theorie en practijk twee geheel verschillende dingen zyn. Roo sevelt kan het met den mond beloven, maar zit hy eenmaal op het kussen, dan brengt de realiteit hem toch in een geheel andere richting. Europa is geen speelpop dat jona than naar zyn hand kan zetten! Bovendien zal de verhoogde import in Amerika, ten minste, wanneer het zoover komt, ten laste van den dienst der oorlogsschulden worden betaald. Hier is ook al weer een „maar” en wel of Engeland en Frankrijk genegen zijn zonder meer aan hun finan- cieele verplichtingen tegenovér Jonathan te voldoen. Washington kan decreteeren, maar Europa kan het vertikken, naar de orders te luisteren. En Amerika zal heusch geen oorlogsschepen zenden om het geld te halen. De wereld zal gaan langs de lijnen, waar langs zy voortgeschoven wordt; noch Hoo ver, noch Roosevelt, noch wie ook kan daar aan iets veranderen. Wel vermeenen wy te durven zeggen, dat alle omstandigheden hetzelfde gebleven, het presidium van Roo sevelt het aandeelenkoerspeil zal drukken, en een strak gelaat was Eileen verborgen achter de gordijnen. Zoodra hij was ver dwenen kleedde zij zich snel aan en liet een auto voorkomen. Zij was begonnen te ge looven dat de veiligheid van haar minnaar afhing van hetgeen zij dien dag kon doen. Foyle kende het geheim van het cijferschrift en Grell's advertentie vertelde haar dat hij het plan had haar den volgenden dag op dezelfde wijze iets mee te deelen. Hoe het ook zij, zij moest hem beletten zich te ver raden Slechts één weg scheen voor Eileen open te staan. Zij moest naar het bureau van de Daily Wire gaan en beletten dat zijn ad vertentie werd geplaatst. Zij had er geen flauw idee van hoe zij dit moest zien ge daan te krijgen. Het rijtuig rolde zacht naar Fleet Street, maar zij kreeg geen inspiratie. Zij stapte uit voor de advertentie-afdeeling met de glazen plaat en vergulde letters en werd geholpen door een uiterst beleefden bedien de. Uiterlijk kalm, maar met een hart dat als een hamer klopte onder haar bontwerk, deed zij den gladharigen bediende eenige vragen. Hij was beleefd maar streng. Het was best mogelijk dat een advertentie zooals zij bedoelde ingezonden was ter plaatsing voor den volgenden dag, en misschien ook niet. In elk geval was het hem verboden verdere inlichtingen te geven. Het zou absoluut onmogelijk wezen eeni ge advertentie in te houden, tenzij zij het reyu kon vertoonen. Maar als de advertentie nog niet is opgenomen, kunt u dan een briefje geven aan dengene, die ze brengt? vroeg Ze met een plotselinge inspiratie. Ja dat zou kunnen gebeuren. Zij trok haar handschoen uit en schreef snel met slanke, zenuwaohtige vingers. De bediende gaf haar een envelop en terwijl zij haar boodschap erin sloot en ze hem over handigde, voelde zij dat alles vergeefsch zou wezen. Er was nog sleatite een manier om dë rechercheurs om den tuin te leiden. Al’« Grell eenig adres mocht opgeven in zijn bericht, moest zij hem vroeg in den morgen bereiken voor de politie handelend kon op treden. Een paar vragen brachten haar op de hoogte dat de krant om .vier uur ’s mor gens verkrijgbaar zou zijn. Dat zou een nieuwe tocht naar Fleet Street beteekenen, want de gewone krantenkiosken zouden op dien tijd nog niet open wezen. De auto keerde öm en begon den terugtocht. Een fatsoenlijk gekleed arbeider, die schijnbaar verdiept was geweest in een ad vertentiepagina van vacante betrekkingen voor een raam opgehangen, sloop het bureau binnen en een man blootshoofd en gekleed in een lange jas, kwam vlug naar voren, schijnbaar om hem te helpen. TocJh was het geen toeval dat zij aan het eenzame einde van de toonbank bij elkaar kwamen. Dat was Lady Eileen Meredith, zei de arbeider snel en zacht. Wat wilde zij? Ze heeft vermoeden gekregen dat wij het geheimschrift kennen, antwoordde d^ ander Ze gaf een brief, die overhandigd meest worden aan dengene, die de adver tentie brengt. Hier is hetgeen zij zegt. Hij haalde den brief voor den dag. wel ken Lady Eileen vijf minuten geleden in de envelop had gestoken.

Goudsche Courant | 1932 | | pagina 1