b^dm'!enalZtilLL00Zing De dag begint goed Laatste Berichten. Beurs van Amsterdam. Stoomen of Verval had betaald, zoodat hij 4800 frcs. in zyn zak kon steken. De communistische m ai r e van Rombach, het bedrog bemerkend, wendde zich gelijk een dood-gewone bourgeois tot de jus titie en Schweitzer werd door de correction, neele rechtbank te Metz tot twee maanden gevangenisstraf en 200 frcs. boete veroor deeld. Schweitzer vond deze straf wat al **0? ket betrektelyk kleine winstje, dat h9"fiöa gemaakt, en ging in hooger be roep. Doch het Hof te Metz bevestigde het vonnis. BINNENLANU K)p 8 November beraadslagingen de alge- over de De Tweede Kamer is bijeengeroepen tegen Dinsdag 8 November, te één uur. De voorzitter zal voorstellen om, im het eindverslag betreffende hoofdstuk I der ryksbegrooting voor 1933 is uitgebracht, in deze vergadering een aanvang te ma met de algemeene beraadslagingen over de ryksbegrooting voor 1933. Practykexamens Boekhouden en Handels- De practykevamens in boekhouden en handelscorrespondentie, afgenomen v wege de Vereeniging van Leeraren in handelswetenschappen, zullen worden ge houden op Maandag 19 Dec., Dinsdag 20 Dec. en Woensdag 21 Dec. a.s, in ongeveer 35 plaatsen in het land. De aanmelding si uit 3 Dec. De Crisisvarkenswet. De vrijstelling van het betalen van de heffing bij huisslachtingen. De Nederlandsche Varkenscentrale vestigt er de aandacht van belanghebbenden op, dat aanvragen voor het verkrygen van een vrij stelling van het betalen van de heffing bij huisslachtingen gericht moeten worden tot de gewestelijke varkenscentrales. Aan- vraag-formulieren zyn verkrijgbaar by de secretarissen van de plaatselijke comfnissie. In geval vrijstelling wordt of is aange vraagd, behoeven de groene formulieren „kennisgeving huisslachting" niet nan de Nederlandsche Varkenscentrale te worden toegezonden. Geschiedt dit toch, dan kan dit vertraging bij het verkrijgen van de vrijstelling tengevolge hebben. Evenmin be hoeven de groene formulieren „kennisge ving huisslachting" toegezonden te worden voor de huisslachting, waarbij keuring plaats vindt. Steun aan de consumptie-aardappelen? Commissie-Lovink bereidt een advies Nnaiafcot Hdbl. verneemt, bereidt de des tijds ckHrxie regeering ingestelde Landbouw Crisiscommissie, de oommissie-Lovink, een advies voor aan de regeering, om steun te verteenen aan de verbouwers ven consump tie-aardappelen. Of geadviseerd zal worden, om de eet- aardaj^fclÊn een accijns te heffen, zooals in landbouwkringen veelal verlangd wordt, ie het blad niet bekend. Het blad herinnert er aan, dat de con sumptie-aardappelen reeds bijna waardeloos zijn gewordende prijs is reeds gedaald tot 30 35 cents per mud (voor de boeren). De oogst, wordt dit jaar geschat op 42J millioen mud, waarvan voor binnenlandsch verbruik ongeveer noodig zal zijn 24 millioen mud. De landbouwmaatsohappijen (Holland. Friesland, Zeeland en Brabant, die tezamen circa 75.00q bunder van de 150 000 totaal Verbouwen, dus de helft) wenschen een dus danige Aardappelcrisis wet t dat het product op de veilingen een minimumprijs van 4 cents per kilo zal opbrengen, waarvan 2J aan den verbouwer zal worden uitgekeerd en 14 cent in een stabilisatiefonds wordt, gestort. Alle aardappelen zouden dan uit sluitend over veilingen mogen worden ver kocht. Men Tekent, dat vóór.l Januari 12 mil lioen mud zal worden geconsumeerd, zoodat wanneer de wet met 1 Januari in wer king zou treden er tot den nieuwen oogst. 304 millioen mud zou overblijven, waarvan dan nog eens 12 millioen mud zal worden geconsumeerd (de winteraardappelen zij: reeds opgeslagen!), terwijl er 184 millioen of hijna 1300 millioen kilo buiten de c sumptie zou moeten blijven, die dan ge steund zou moeten worden door het aard appel-stabilisatiefonds. In dit fonds zou de opbrengst komen van 14 cent per kilo over 12 millioen mud of 840 millioen kilo, dat is dus ruim 124 mil lioen gulden, welk bedrag, na aftrek van uitvoerings- en controlekosten (bijvoorbeeld f 600.000), zou moeten worden verdeeld over 1300 millioen kg. of wel bijna een cent (0.9) per kilo of pl.m. 63 oent per mud van 70 kg. Deze laatste, dus voor de mensohelijke consumptie overtollig zijnde aardappelen, zouden moeten worden uitgevoerd of als veevoeder verbruikt. Het blad voegt er nog ann toe. dat de met aardappelen beteelde oppervlakte dit jaar wel grooter is dan in normale Jaren, doch niet veel. n.l. pl.m. 7 pet. Het spoedontwerp tot wijziging van de Lager Onderwijswet. Een adres van het comité van actie tegen het wetsontwerp-Terpstra, Het dagelijksch bestuur van het comité van af tie tegen het wetsontwerp Terpstra beert f aan de Tweede Kamer der Staten- Generaal een adres gezonden betreffende het ontwerp van wet let wijziging van de Lager OiM&wijswet 1920. ingediend bij 'Ko- ninklij^jMjodsehap van 30 September. Adressante merkt, op dat zij, hoewel con- stateerende dat de in het wetsontwerp, in gediend bij Koninklijke boodschap van 10 September 1931. voorgestelde uniforme lfeer- lingenschaal van het lager onder wijs, waartegen zij in hun adres van 26 No vember 1931 hun bezwaren kenbaar maak ten, iB losgelaten, zich met de thans voor- gestelde gedifferentieerde leerlingenschaat allerminst kunnen vereenigeu, dat door de voorgestelde leerlingenschaai weliswaar de kleine schooltjes, dus voorna melijk die van het plutteland er iets beter komen voor te staan, doch dut door het verkorten van de overgangsbepaling van 10 jaren voor de scholen met minder dan 91 teerlingen in het bovengenoemde ontwerp van wet van 10 September 1931 voorgesteld tot sleohts 2 jaren, van deze verbetering maar ai {o veel teniet gedaan wordt; dat daarnaast door het thans ingediende voorstel de grootero en groote scholen ern stig worden geschaad; dat zij ook d© nu voorgestelde uniforme schaal voor het uitgebreid lager onderwijs een groot nadeel voor dit in ons land zoo onontbeerlijke onderwijs voor een zeer groot deel der jeugd achten, dat deze z.g. „noodwet" niet maar het nemen van een tijdelijken maatregel betreft, maar een nieuw stuk wetgeving is, bedoeld van blijvenden aard te zijn en voor ons lagere onderwijs een buitengewoon groote verslechtering inhoudt# dat bovendien een dadelijke bezuiniging van eenige beteekenia niet wordt bereikt; uitsluitend in onze openbare ais bijzondere scholen, zoowel in klasse-indeeling ala on derwijs, ongekende en onverdedigbare ver warring brengt en honderden en honderden jong-opgeleide leerkrachten tot werkeloos heid doemt, hun carrière voor goed doet mislukken. Adressante dringt er bij de Kamer ern stig op aan, de voorgestelde wijzigingen der Lager Onderwijswet 1920 te verwerpen De loonsverlaging by de Kon. Stoomwevery te Nijverdal. De besturen van het N.V.V. en het R.K. Werklieden Verbond hebben den minister van binnenlandsche zaken gevraagd, op korten termyn een audiëntie aan eenige vertegenwoordigers van deze centralen te willen toestaan ter zake het ingrypen van de regeering ten aanzien van de loonsver laging hy de Koninklijke Stoomweverij te N ij verdal. De haven van Terneuzen. Een werk van ruim 9 millioen. Ingediend 'is een wetsontwerp tot verkla ring van het algemeen nut der onteigening voor uitbreiding van de havenwerken te Terneuzen. Inde Memorie van Toelichting lezen we Sedert geruimen tijd voldoende bestaan de inrichtingen niet meer aan de verkeers- behoeften uldaar. Aan de toenemende vraag losgelegenheid en opslagruimte kan met steeds in voldoende mate worden vol daan. Het is te verwachten, dat, indien het Qoonomiech leven zich gaat herstellen, de behoefte aan uitgebreidere haveninrichtm- te Terneuzen zich sterk zal doen ge voelen. Daarom is een plan ontworpen, het welk beoogt den aanleg van een 3-t«l kanaalhavens nabij Sluiskil, waarvan ver- waoht mag worden, dat zij in de naaste toe komst voor de ontwikkeling van het haven- verkeer van Terneuzen voldoende zullen zijn. De kosten van uitvoering dezer werken worden geraamd op f 9 350-000. Het ligt in bedoeling reeds aanstondB alle benoo- digde terreinen aan te koopeu, dooh den aanleg voorshands te beperken tot de noor delijkste haven. De kosten van dezen eersten aanleg wor den geraamd op ongeveer f 3.000.000. Voor de uitvoering hiervan is overeen stemming verkregen met het provinciaal bestuur van Zeeland en met het gemeente bestuur van Terneuzen, welke besturen in de kosten bijdragen toezegden van f 250000 en f 200 000, tebetalen in 30 jaren. De nood onder de binnenschippers. Een landelyk comité voor directe steunverleening. Tengevolge van de crisis is de nood on der een groot aantal Rijn- en binnenschip pers zeer hoog gestegen. Verschillende plan nen zijn in voorbereiding om te trachten door een wettelijke regeling van de bevrach ting verbetering in den toestand te brengen. Deze verbetering zal echter niet binnen korten tijd te verwachten zijn en, in af wachting daarvan, is het noodzakelijk, dat maatregelen genomen worden tot directe steunverleening aan die schippers, die het zwaarst door de crisis getroffen worden. Er zijn weliswaar eenige gemeentebesturen, die non schippers steun verleenen, doch de meeste gemeenten wenschen dit. niet te doen omdat de schippers geen inwoners van de betreffende gemeente zijn. Bovendien ia deze steun in den regel zoo gering, dat hij alleen reeds meer dan noodig is om de aller noodzakelijkste levensmiddelen te koopen. Het is het Ondarwijsfonds voor de Scheep vaart gebleken o.a. doordat vele schip- perskihderen niet naar school konden gaan, omdat zij geen kleeren hadden dat in vele honderden schippersgezinnen de nood zeer hoog gestiegen is en dat er een groot ge brek heerscht aan de hoogst noodige klee- riing en dekking. In verschillende plaatsen, o.a. te Amster dam. Rotterdam. Zwolle en Groningen heb ben de plaatselijke organisaties van het On derwijsfonds, in samenwerking met andere organisaties, reeds steun aan schippersge zinnen verleend. Bij dit werk bleek, dat een landelijke organisatia van de steunverlee ning niet alleen gewenscht, dooh zelfs nood zakelijk is. Om hiertoe te komen heeft de directeur van het Onderwijsfonds voor de öoheep- vaart Maandagmiddag te Amsterdam ge in stalleerd een comité voor directe steun verleening aan schippersgezinnen. in dit comité hebben Bitting dr. M. J A de Vrijer te Amsterdam, voorzitter; mevr. A. van Blitz-Bonn, mevr. R. Bwierstra. mevr. A. de Jong-Kooistra. mej. mr. O. Frida Katz en mej. mr. T. P. M. Versteeg, allen te Am sterdam; mevr. A. J. C. Schouten-Damen te Rijswijk; mej. P. Hammerstein te Rot terdam; pastoor W. Th. de Grijs te Uit- Laten wl| ons alt Nadartandera 0»dragen De Jeugdbeweging en de Vredesbeweging. In Het Kind zegt de (soc.-dein.) lieer C. van Veen in een artikel over de jeugd beweging, waar hij een groot voorstander van is, na er op te hebben gewezen, dat de plaat van de A.J.C.V.V. „Nie wiedeT Krieg" duidelijk Rache vertolkt: „Deze N ie-Wieder-Krieg-en tii ousias ten dragen den vrede in den mond en den bur geroorlog in het hart. Een stelletje onder hen heeft laatst mijn vredelievenden vriend, ds. Van der Heide, in de bijeenkomst van het Rel. 86c. Verbond op hardhandige wijze van het spreekgestoelte verdreven, en ik hoorde net, dat deze spreker niet meer wenscht te spreken, als hem geen persoon lijke veiligheid van de zijde der pacifisten wordt gewaarborgd. Er is ontzaglijk veel humor in de wereld uileen je moet ze weten te vinden. Dat deze jeugdige verdwaasden allerlei oorlogshetzers zien, waar ze niet zijn (ze vinden mij ook lang niet „kouscher") spreekt vanzelf, maar dat één van onze pa- cifeerende volksdeugden is nuchterheid in zakelijke en psychologische verhoudingen, en dat geen burger in dit kleine land gek genoeg is, om te meenen, dat wij in het oorlogsspel mee zouden kunnen doen zonder ons aan zelfvernietiging prijs te geven, dat weten ze niet en willen ze niet weten. Hoe zouden ze anders den hartstocht van hun romantiek overeind houden, die hun zoo dierbaar is? Colijn is geen militarist en ge neraal Snijders ook niet. Als er soms ergens eeii bravournuminer tusschen loopt, dan w*dt die in militaire kringen zelf niet ern stig genomen. Het verschil van meening ligt hieris het profijtelijk een veiiigsheids- waclit op onze grenzen te hebben, om den oorlogsbrand buiten te houden en zoo ja, hoeveel moeten wij duar finanaieel voor over hebben? Dit zijn zuivere opportuniteitsvragen en natuurlijk is de jeugd niet de eerst aange wezene, om over die opportuniteitsvraag mee te praten. De-A.J.C. niet en het N.J.V. ook niet. Men, kent mijn standpunt: gezin en staat hooren m.i. tot de „wezensgemeen schappen", waarzonder een behoorlijk ge structureerde technische en geestelijke cul tuur niet mogelijk is. Trap ze in mekaar of laat ze in mekaar trappen („idealisten" doen niets liever dan in mekaar trappen en er blijft slechts chaos over, omdat er zelfs geen stramien is om cullureele draden op te weven. Daarom ben ik een fanatiek verdediger van 't gezin en „nationalist" ben ik ook. Dat laatste ook hierom, omdat een verlies van onze nationale zelfstandig heid ons onvatbaar zou maken voor allen verderen cultureelen en technischen voor uitgang. We zouden beheerscht ^pén dwangidee: hoe komen we weer vrij? En de pacifisten van nu zouden het harts- tochtehjkst aan de zelfbevrijding der natie meewerken, als die eenmaal onder vreem den druk moest l§ven. Alweer humor... het bloed kruipt, water 't piet gaan kan. Zooals ik dus 's avonds mijn woonhuis afsluit, om mijn gezin te beveiligen, zoo is dus een slot noodig voor onze nationale vei ligheid. Maar zoomin als ik me ruïneer, om een slot te koopen op mijn huisdeur, zoo min geef ik meer uit voor mijn nationale veiligheid dan ik noodig acht. Tot zoover zijn we het allemahl eens. De katholiek wil een wat goedkooper slot dan de calvinist en de socialist weer wat goed kooper dan de katholiek. Dat hangt met hun „croyanées" samen, maar aan vol strekte weerloosheid denkt niemand, die er op gesteld is realist le heeten. Urfze jeugdigen drinken de vredesgevoe- lens als nectar en worden er zoo dronken van, dat ze soms (zie 't geval ds Van der Heide) met genoegen den heelen boel kort en klein zouden slaan. Psychologisch mag men zeggen, dat ze niet zelden den vrede beleven „in de instinctieve sfeer", die niet de vredelievendste is. De politici doen hun best de gunst dezer jongeren te winnen en prikkelen hun fantasie buiten zakelijke en geestelijke Nederlandsche proporties. Zoo worden uitdrukkingen geboren als „dappere ongehoorzaamheid", wat onze jongeren tot geestdrift brengt. Bedoeld is alleen: dap pere ongehoorzaamheid, als men ons tot een aanvalsoorlog oproept wat., voor zoo ver mij bekend, in Nederland in 't verleden nog nooit gebeurde en wat in de toekomst nooit gebeuren zal. Een kinderhand is gauw gevuld en de realist hoeft zich over deze dappere ongehoorzaamheid niet druk te maken. Zij heeft betrekking op een hypo thetisch geval, dat buiten de Nederlandsche werkelijkheid valt. Maar actie wekt reactie. De politiek leeft van concurrentie en de burgerlijke partijen zijn met van plan zich door wat zij noemen „vredenzwenüel" in de luren te laten leg- Het heeft geen Pront" te roepen. Wij Mn te teer gebouwd voor een dictatuur in puseischen stijl. Het hooft geen zin: „Frerheit" te roepen - wij hebben vollediger vrijheid groote daden te doen, die in 't raam der practijk passen. Het, heeft geen zin Mussolini of Hitier na te apen met wapengekletter- in Nederland krijgt men de democratie toch niet kapot Het eenige wat wij doen kunnen is in Nederlandschen geest op te voeden tot rus- tig verantwoordelijkheidsbesef, opdat ons cultureel en staatkundig leven Europa tot voorbeeld kon worden. Europa heeft wel eenige behoefte aap goeie voorbeelden." sin. om in Nederland „Kot Wij Vijn hom; do heeren K. do Boer te Buseum R ter Horst te Botterdam; T. L. Mellema Jac. Post Jzn. te Groningen; J, Wijn. beek te Zwolle: en H. M. lïrnna te Zeist In de. onmiddellijk n* de installatie ge- houden, vergadering van het comité kwam uiting, dat er behalve aan voldoende middelen vooral gebrek is aan sajet, flanel, katoen en schoenen. Het secretariaat van het comité is geves tigd bh het Onderwijsfonds voor de Solreep- vaart. Binnenkant 22, Amsterdam-O. Amsterdam bezuinigt. Reorganisatie van de Stadsreiniging voorgesteld. Door middel van reorganisatie van den dienst der Stadsreiniging (stichten van sec- tieposten), waarvoor een crediet van f 225.000 noodig is, stellen B. en W. van Amsterdam voor een jaarlijksche bezuini ging op dien dienst van f 20.000 tot stand te brengen. De tomatencommissie naar huis. Besprekingen te Kopenhagen ge ëindigd. - Principieele bezwaren van Deensche zijde. Gisteren zijn volgens een Reuter-teiegram uit Kopenhagen de besprekingen tusschen de Duitsohe reizende contingenteeringscom- missie en de regeering van Denemarken, beëindigd. De Duitsdie vertegenwoordigers hebben de plannen van hun regeering ten aanzien van de invoerbeperking van slachtvee, vet en kaa» uiteengezet. De Denen hebben na drukkelijk principieele bezwaren te berde gebracht tegen contingenteering in het alge meen en in het bijzonder tegen genoemde voortbrengselen. De Duitsohe delegatie zal thans aan haar regeering verslag uitbrengen over het ver loop en het resultaat der Lesprekingen. Het w.o. tot aanneming van het Wetboek van Strafrecht. De nieuwbenoemde leden, de heeren Briet en Slingerland, worden beëedigd. De Voor zitter wenscht den heer Briet geluk met zijn herstel na een zeer ernstige ziekte. Zonder beraadslaging of stemming wordt aangenomen het wetsontwerp tot goedkeu ring van liet verdrag betreffende interna tionale tentoonstellingen. Hierna is aan .de orde het ontwerp tot aanvulling van het Wetboek van Strafrecht, met voorzieningen betreffende bepaalde voor godsdienstigegevoelens krenkende .uitingen De beer KRANENBURG merkt op, dat dit ontwerp, waartegep hij overwegende be zwaren heeft, thuis hoort in een theocra tisch Stadsherstel. Hij wijst daarop dat een ahteist nimmer een smalende godslastering kan begaan, terwijl dit toch een hooldbe- standdeel is van het strafbare feit. Spreker wijst er op dat het ontwerp aanleiding zal zijn tot weerzinwekkende tafereelen in de rechtszalen en schadelijk zal blijken voor het godsdienstig, zedelijk en cultureel leven. De heer HEERKENS THIJSSEN verde digt het ontwerp dat hij zeer noodzakelijk acht. Het ontwerp stelt zich op politioneel standpunt en is ten deze niets nieuws. GEMENGDE BERICHTEN. HOOG WATER. In de ometreken van Deventer. De overlast van het water te Holten heeft er toe geleid naar middelen uit te zien om de boeren, wier huizen ep stallen geïsoleerd of ondergeloopen zyn, zoo goed mogelijk te helpen. De melk wordt met booten, welke te Deventer zu„ gehuurd, van de boerderijen gehaald en naar den spoordijk gebracht en verder met vletten, welke in opdracht van het gemeentebestuur van Holten zijn ver- vaardrgd, naar den rijksstraatweg gebracht. De slachtoffers van den watersnood wor den eveneens met booten van levensmidde len en post voorzien. In Dijkerhoek heeft het.water al een vry groote hoogte bereikt en staat thans reeds aan den straatweg. Van dezen weg ziet men aan weerszyden een uitgestrekten plas, die een troosteloozen aanblik biedt. Doordat het water nog steeds stygt, is de oude Deven- terweg overstroomd, waardoor Waterhoek en Esperlerbroek ondergeloopen zyn. Deze oude Deventerweg vormt de grens tusschen het waterschap Schipbeek en Soestwetering. Meer dan 50 boeren zyn thans geheel ge ïsoleerd. Groot is het aantal waar het wa ter tot aan den drempel der huizen en vloe ren van de stallen staat. In totaal is meer dan 2000 hectare grond overstroomd. De overstrooming van de .Schipbeek. De kunstmatige opstuwing mede de oorzaak? Grond voor schadevergoe ding aan de boeren aanwezig? Het Tweede Kamerlid van Rappard heeft tot den minister van waterstaat de volgen de schriftelijke vragen gericht: Is het den minister bekend, dat de Schip beek tusschen Laren (Gelderland) en Hol ten buiten haar oevers is getreden, waar door een groot deel van het z.g. Holter Broek, men spreekt van ruim 1000 H.A., onder water staat en de boeren in die om geving groote schade lyden, o.m. doordat het vee niet meer naar buiten kan, de knollen verrotten, de aardappelen in de kui len in 't water staan, de rogge niet gezaaid kan worden en het gezaaide verloren gaat? Acht de minister het niet onverantwoor delijk, dat het Schipbeekwater opgestuwd wordt in een tyd, dat hoog water is te ver wachten, zonder dat er voor gezorgd is, dat het opgestuwde water langs een anderen, zy het dan ook tijdelijken weg kan worden af gevoerd Is de minister in verband met de omstan digheid, dat ook het Ryk een deel van de kosten voor de verbeteringswerken van de Schipbeek draagt, bereid te bevorderen, dat aan dezen ondragelijken toestand zoo spoe dig mogelijk een einde wordt gemaakt en is de minister niet van oordeel, dat den boeren de schade moet worden vergoed, die zy wegens de toch zeker te voorkomen ge weest zynde overstrooming hebben geleden De hooge waterstand in Noord-Holland. Vergadering van het bestuur van den Bond van Waterschappen. Het bestuur Van den Bond van Water schappen in Noord-Holland heeft Maandag in Krosnopolsky te Amsterdam een buiten gewone vergadering gehouden, welke geheel was gewijd aan de bespreking vmTdir^T houdbaren toestand, waarin een groot d»i van Noord-Holland verkeert, „cg0M buitengewoon hoogen etand van het boe,,m. Na uitvoerrge godacjitenwieaeling kw»,» men tot de volgende 01 sloteom Ie. dat bij een normaal peü van bet IJa selmeer van 13 aM. min N.A.P. de wi boezem en Ametelboeiem geen voldoenden waarborg geelt, dat onder alle omatano,,. beden een voldoende afstamming verzekerd 2e. dal met kraoht moet worden aanga drongen op een spoedige verlaging van tri normale peil van het IJseolmeer tit A min N.A.P.overeenkomstig het pion wijlen oud-miniater Lely, waardoor d<S waterafvoer zeer belangr.jk zal worden ver beterd Se. dat de Hoogheemraadschappen van de Uit,waterende Sluizen in Keunemerland en West-Friealand met bekwamen apoed een grondig onderzoek dienen in te stallen om trent den gewijzigde waterstaatkundigen toe stand, opdat met kennis van zaken km worden geoordeeld, of zelfs bij een peü van voor wie zich tot gewoonte maakt de huid nil het Beheren met een weinig „Zr-Crême in te wrijven. Geen branderig gevoel of na- schrijnen meer, integendeel, Uw geziekt blijft den geheelen dag frisch en zacht. In prijzen van 20—30—15—15 ct. het ljsselmeer van 40 c.M. min N.A.P. de waterafvoer voldoende wordt beheerscht. Op grond van het vooraanstaande sal het bestuur zich in verbinding stellen met den minister van Waterstaat en met de bestu ren van voormelde hoogheemraadschappen om in de toekomst te komen tot een vol komen beheerschen van den waterstand m Noord-Holland. Mislukte inbraak te Rotterdam. Een dienstmeisje mishandeld. Gistermiddag vervoegde zich te Rotter dam een man aan de woning van den café houder T. M. welke boven diens café aan den Zwaanhalskade is gelegen. Het dienst meisje dat alleen thuis was. liet den man, die zeide, dat hij de patroon whs van eenige reclameschilders die aan den gevel werk ten, toe. De man begaf zich naar den zol der om vandaar het werk gade te slaan. Even later echter hoorde h$t meisje geritsel in de slaapkamer. Zij ging kijken en zag den man bij de linnenkast staan. De man greep het meisje bij den keel, wierp haar een doek over het hoofd en maakt© haar daarop aan het ledikant vast. Het meisje viel hierbij in zwijm. De man vluchtte daar op. zonder buit te hebben gemaakt. Toen het meisje weer bijgekomen was, riep zij om hulp en kon door de buren bevrijd wor den. Zij had geen verwondingen opgeloopen. De politie werd van een en ander in ken nis gesteld. Het meisje kon een goed signa lement van dén indringer geven. Het eerste slaaprytuig naar Groningen. Het vertrek uit Amsterdam met vijf reizigers. Um 18 minuten na middernacht is vq^r de eerste maal van Amsterdam uit een slaaprijtuig naar Groningen vertrokken. liet slaaprijtuig kon men, zoo Boiirijjt liet Handelsblad, te Amsterdam reeds om half twaalf „embarkeeren' en om 8 uur ïorgens behoeft men te Groningen eerst uit te stappen. Glanzend en blinkend stond aan liet 5de peiron Oost liet .roodbruin gelakte rijtuig de Compagnie Lnt. des Wagons-LitB achteraan den langen trein te wachten. Een rijtuig, dat voorheen dienst heeft gedaan in den Oriënt Expres en nu voor ebt nieuws doel verbouwd is. Een salon op wielen, met gelijkelijk fraai en doeltreffend ingerichte 2e en 3e klasse. In de eerste klasse slaapt men alleen, in de tweede zijn twee ouchettes boven elkaar te vinden en in de derde drie boven elkaar Als op een mail- En stevige koorden beschermen de boven8lapers tegen de gevolgen van onver wachte schokken. Elk compartiment heeft zijn eigen toilet-gelegenheid Er komt in deze wagons binnenkort een compartiment bij wijze van keuken en dau kan men in den trein koffie en thee en broodjes krijgen en derhalve soupeeren of ontbijten. Het slaaprijtuig heeft zijn eigen kachel voor de centrale verwarming en voor het warme water van de waschtafels. Voor ie klas-logiea betaalt men f 5 extra en vervol gens f 3.5o «L f 2.50. Ook bespreken van tsen is iegelijk en zal vermoedelijk binnenkort onvermijdelijk zijn. Want men mag wel veronderstellen, dat deze siaaprij- tuigen in een behoefte gaan voorzien. Ditmaal vertrok de trein met drie slapers t twee slaapsters, voort® maakte de ver tegenwoordiger in Nederland van de Cornp. it. des Wagons Lits, de lieer H. N. Han sen, de rei® naar Groningen mee. RADIO-NIEUWS. Programma voor heden. Hilversum: 6.30 De Flierefluiters; Causerie J. Oudegeest; 7.20 Vervolg concert; 7.55 Herhaling SOS-berichten; 1.00 Lezing; 8.20 Uit Rotterdam: Concert door de Stem des Volks, m.m.v. solisten en het Utr. Sted. Orkest o.l.v. H. Altink, o.». eymphonie no. 9 in d kl. t, op. 125 Beet hoven. In de pauze Vaz Dias; 10.30 Voor de transportarbeiders; 11.0012.00 Gramo- foon. Huizen: 6.00 Gramofoon; 6.15 Cause rie door A. Stapelkamp; 6.30 Engelsche lesi .00 Afgestaan; 7.45 Ned. Chr. Persbureau; 1.00 Kerkdienst uit de Chr. Ger. kerk te Leeuwarden; 9.80 Gramofoon; 9.40 Va» Dias; 9.50 Elias, oratorium van F. Me»" delssohn-sBatholdy (gramofoon); 11-30 Sim* tin*. STADSNIEUWS. GOUDA, 2 Nov. 1932. s Jubileum C. J. de Ruwe. In de gisteravond gehouden vergadering van directeur en leeraren van de Gem. Han delsavondschool alhier, is na afloop van de besprekingen over het nieuwe schoolpro gramma, de heer C. J. de 'Ruwe, leeraar in de Fransche taal, gehuldigd in verband met tjjn 25-jarig ambtsjubileum. De directeur van de Gem. Handelsavond school, de heer van Bemmel, richtte zich allereerst tot de jubilaris om deze hartelyk geluk te wenschen met zijn jubileum e" dank te zeggen voor al hetgeen de heer de Ruwe in de afgeloopen 25 jaar voor de Handelsavondschool gedaan heeft. Spr. wees op de kostelyke humor, die de lessen van den heer de Ruwe zoo aangenaam maakte, memoreerde het feit, "dat de heer dc Ruwe in deze 25 jaar nimmer absent geweest was en sprak de hoop uit dat de heer de Ruwe in even goede gezondheid en met even groote opgewektheid de lessen aan de Handelsavondschool zal blyven geven. Namens de docenten en de concierge bood spreker een fraaie electrische klok aan. Mevrouw de Ruwe werd mede door den heer v. Bemmel in de huldiging betrokken onder het aanbieden van bloemen. Namens Bur gemeester Gaarlandt en Dr. Elzinga, den Inspecteur van het M.O. Handelsonderwijs, die beiden tot hun spyt verhinderd waren, bracht de heer van Bemmel de meest har telijke gelukwenschen over. De'Commissie van Toezicht op het M.O. die by na voltallig aanwezig was, dankte by monde van haar voorzitter Dr. Hoffman de heer de Ruwe voor zijn ijver en toewijding gedurende de afgeloopen kwarteeuw be toond. Als blijk van waardeering bood Dr. Hoffman een bloemstuk aan. De heer Both sprak den jubilaris toe als oudste collega, spr. kent den heer de Ruwe reeds 40 jaar. Hun beider loopbaan ging ongeveer samen. In deze lange tijd heeft de heer Both den heer de Ruwe leeren waar- deeren om zyn onverwoestbaar optimisme. Spr. hoopte dat deze eigenschap, zoo onont beerlijk in deze tijden den heer de Ruwe nog lang zou by blijven. De heer de Ruwe dankte op de hem eigen geestige wyze Directeur en leeraren en de Commissie van Toezicht. Een auto in de Karnemelksloot. Maandagmiddag omstreeks half zes reed de heer van Rooyen uit Oorschot, met zijn auto uit de IJssellaan de Karnemelksloot op. Door onbekendheid met den weg en misleid door de duisternis, nam hy de bocht te groot, met het gevolg, dat de auto in de Karnemelksloot terecht kwam. De heer van Rooyen maakte de buiteling van zjjn wagen mee maar wist bovenop de auto te klimmen, vanwaar hij Qj-er een plank den wal .bereikte. Het ongeval, dat geen ernstige ge volgen. had, trok in de volkrijke buurt groote belangstelling. Een kraanwagen van den heer Hulleman heeft de* auto op den wal gebracht. Wie ter plaatse met den toestand volko men op de hoogte is, zal niet zoo gemakke lijk een ongeluk als het hierboven vermelde, overkomen. Wie echter als vreemdeling de op de Karnemelksloot uitkomende zij straten des avonds met auto berijdt, loopt alle kans te water te gaan, zooals thans is geschied. De IJssellaan, zoowel als de Lange van Wijngaardestraat en de Burgemeester Martenssingel, liggen beduidend lager dan de Karnemelksloot. Wie vanaf de IJssellaan komt ziet op korten afstand de huizen, die aan de overzijde staan van de Karnemelk sloot, maar wie niet ter plaatse bekend is, kan niet weten dat daarvóór nog een smalle waterweg ligt. Bij het ontdekken daarvan, het is door dit ongeluk duidelijk gedemon streerd, is het voor den bestuurder te laat om aan een waterval te ontkomen. Het plaatsen van witte hekken tegenover beide straten ter aanduiding van den waterkant ia hier zeer noodig. Doctor Wis- en Natuurkunde. Op een proefschrift getiteld „De metasta- biliteit van stoffen als gevolg van dispersie" is gisteren aan de Rijksuniversiteit te Utrecht tot doctor in de wis- en natuurkun de gepromoveerd onze oud-stadgenoot, de heer P. H. J. Simonis. Het conflict in de Waschindustrie. De voorstellen tot loonsverlaging. Dezer dagen hebben we met een enkel woord melding gemaakt van het conflict dat in de waschindustrie hier ter stede be staat en dat aanleiding heeft gegeven dat van werknemerBzijde aan de werkgevers een hltiniatum iB gesteld, naar aanleiding van rtfe laatste door de Werkgevers gedane voor stellen tot loonsverlagjng, die door de werk nemers onaanvaardbaar zijlk verklaard. Hebben we reeds medeèedeeld dat de voorstellen der werkgevers? neerkomen op ten algemeene loonsverlaging van 10 pet. en het doen Vervallen der bepalingen dat bij "Verzuim wegens vermindering der werk zaamheden 70 pet. en bij verzuim wegens bedrijfovertraging 100 pet. van het loon jprdt uitgekeerd, daaraan moet nog wor sen toegevoegd dat inplaats dat aan den vooravond van een feestdag voor het eerste uur overwerk, het gewone loon wordt uitbe taald, zooals nu geschiedt, dat overwerk aan den vooravond van een feestdag gedu- ttnde 4 uur om niet zal worden verricht. Deze voorst-ellen als geheel hebben het «wijzend standpunt door de werknemers uoen innemen. Zooals gisteren is medegedeeld zijn tegen 'orgen, Donderdag 3 Nov.. in -het Departe ment voor Economische Zaken en Arbeid te Uravenhage de partijen, die bij het con- 1 Betrokken, door den Rijksbemidide- r Prof. Mr. A. C. Josephus Jitta tot ee-n "tepreking opgeroepen. D« firma's d» diract bij dit oon- flici betrokken zijn, zijn de firma's A. A. M. Groos, L. J. Jaspers Zoon, H. Schrave Zoon, M. Peetere, J. T. Jaspers, P. P. Bouman Zoon en H. A. Jaspers. Wielrjjdster door een vuilnis-auto aangereden. Rywiel vernield. De aangered ene naar het Ziekenhuis overgebracht. Hedenmorgen omstreeks half twaalf is in de Lange van Wyngaardenstraat Mevr. C. de ManPotharst, die per rijwiel kwam aanryden, door een groote vuilnis-auto van den Gemeentelijken Reinigingsdienst aan gereden. Haar rywiel werd ernstig bescha digd, terwijl zy zelve bekneld geraakte. Nadat Dr. de Planque uit het nabye Van Iterson-Ziekenhuis was verschenen, oordeel de deze overbrenging naar het Ziekenhuis gewenscht. De aangeredene klaagde over pijnen in den rug; of zjj inwendige kwetsuren heeft bekomen, kon niet terstond worden geconstateerd. Het ongeval gebeurde aan den westelij ken hoek van de Lange van Wijngaarden straat, waar de groote vuilnisauto reed, die door den naast den wagen loopenden be stuurder aan de buitenzijde van den wagen wordt bestuurd. De wagen bevond zich in 't midden van den weg en reed zeer lang zaam. Toen de wielrydster vanaf de Karne melksloot kwam aanrijden stond zij ineens voor dien grooten wagen. De bestuur der heeft toen de wagen nog meer in link- sche richting doen gaan, waarheen ook Mevr. de Man uitweek. Dat werd noodlottig. De wagen liep het trottoir op en kwam met de bumpers tegen den muur. Daar had de botsing plaats met het hierboven ge roemde gevolg. Aan wie hier de schuld van dit ongeval te wjjten is, moet worden uitgezocht. De verloting ten bate van het Goudsch V acan tie- Kinderfeest Hedenavond van half acht tot half tien bestaat nog gelegenheid in »JIeil des Volks" Peperstraat 84, de prijzen van de ten bate van het Goudsch Vacantie-Kinderfeest ge houden loterij af te halen. Muzikale Rondgang in de Korte Akkeren. De muziekvereeniging „Door Eendracht Saamgebracht" houdt (behoudens goedkeu ring van B. en W.) a.s. Zaterdag des n.m. van 6—8 uur een muzikale rondgang dojr de Korte Akkeren. Schaakclub „Messemaker". Zaterdagmiddag speelde „Messemaker 2" haar eerste uitwedstrijd tegep „Charloi^ 2" te Rotterdam met als uitslag: „Charlois 2" „Messemaker 2" W. PingenJP. de Mol +J. Besemer Jr.—J. J. Jager 1—0 N. van Praag—A. Biné 10 P. de Jong—A. Burgersdyk O—l H. LagerwaardW. Bylsma 10 A. Roost—G. F. van Tongerloo 0—1 A. de Jong—F. Eynwachter 1—0 C. van Schaik-J. H. Rem y2— KrayoW. Groenendijk 1—0 v. d- Gaarden—J. Hollehoek 1—0 7—3 Daar de heer Jager verhindérd was werd dit een winstpunt voor „Charlois 2". Agenda. 2 Nov. 8 uur Blauwe Kruis Goudsche Red dingsbrigade Heerencursus onder leiding van Dr. C. van Elk. 2 Nov. 8 uur School Pr. Hendrikstraat Centr. Reddingsbrigade Cursus droog zwemmen. Van 89 uur dames en van 9—10 uur voor heeren. 2 Nov. 8 uur Gebouw „Tot Heil des Volks" Voor de Herv. Geref. Staatsparty spreekt Ds. Ekering. 2 Nov. Geb. Daniël E.H.B.O. cursus onder leiding van Dr. Montagne. 9 Nov. geb. Daniël jaarvergadering. 3 Nov. 8 uur Nieuwe Schouwburg, Tweede Abonnementsvoorstelling door da. N.V. Amsterd. Tooneelvereeniging, Dir. van Dalsum en Defresne_ 4 Nov. 2%5% uur Hotel „de Zalm" Ver koop van handwerken van „Arbeid Adelt". 5 Nov. 8 uur zaal Kunstmin Fees tav )i\d Ned. Ond. Genootschap. 5 Nov. 3 uur Vredebest Schietoefening Byz. Vryw. Landstorm. 9 Nov. Centr. Reddingsbrigade School No. 7 Pr. Hendrikstraat, Medische cursus. UIT DEN OMTREK. BOSKOOP Nood in het boomkweekersbedrijf. In „Ons Huis" heeft een bespreking plaats gehad omtrent den nood in het boom- kweekersbedryf en vooral onder de groep kleine kweekers. Aanwezig waren o.a. de twee Kamerleden, K. ter Laan. en IJzerman, het College van B. en W., de besturen der vereenigingen „Boom- en Plantenbeurs" „L.T.B.", Be- ptuurdersbonden en Landarbeidersbond. Na opening door den voorzitter, den heer H. F. J. Kempers, werd het woord gevoerd door den heer K. ter Laan en door den heer P. A. Colyn, burgemeester dezer gemeente, laatste spreker zette uiteen, wat door het college van B- en W. is gedaan, om de kwee kers te helpen. Hierna werden zeer veel vragen gesteld en die maatregelen onder de oogen gezien, om de Regeering te overtuigen, dat ook de kleinste kweekers geholpen kunnen worden. Na toezegging der Kamerleden, dat zy alles in het werk zullen stellen om Boskoop te helpen, sloot de voorzitter, onder dankzeg ging aan allen, die Boskoop en de kleine kweekers willen helpen, de vergadering. De Slagerspatroonsvereeniging voor Bos koop en Omstreken en de R.K. Slagerspa- rtoonsvereeniging „Kring Boskoop" hebben aan den Raad dezer gemeente adressen in gediend met verzoek tot httziening der huurloonen over te gaan. Burgerlijke Stand* ONDERTROUWD: A. Romp en N. v. Ryswyk. GETROUWD: A. H. Werther, 27 en M. J. Kluis, 25 j. GEBOREN: Josephus Arnoldus, z. van M. Ramp en M. Zweerman. OVERLEDEND. v. d. Veer, echtge. van G. Houtman, 62 j. HAASTRECHT Mond- en klauwzeer. In deze gemeente doet zich thans weer een geval van de besmettelijke veeziekte mond- en klauwzeer onder het vee van den landbouwer W. J. R. voor. De vereischte voorzorgsmaatregelen zyn reeds getroffen. Jubileum Noorlander. De hevige regenval van de laatste weken heeft den yverigen watermolenaar van dpn polder Beneden-Haastrecht ^geen rustdag bezorgd, hoewel een 25-jarige dienstvervul ling daarop toch wel recht zou geven. Dins dagmorgen werd Noorlander door het vol tallige polderbestuur gecomplimenteerd en als dank voor zijn langdurige dienstvervul ling werden hem een zestal fraaie stoelen aangeboden, waarbij de wensch werd uitge sproken dat Noorlander nog vele jaren op zyn post zou zyn. Ook de oud-voorzitter van den polder, de heer W. Dogterom gaf door zyn tegenwoordigheid van zyn belang stelling blijk en sprak woorden van erken telijkheid voor hetgeen Noorlander onder zijn bestuur gedaan heeft. Vleeschkeuring. Ten einde moeilijkheden inzake de uitvoe ring der Vleeschkeuringswet te voorkomen wordt de aandacht van de belanghebbenden er op gevestigd dat de aangiften voor huis slachtingen evenals voorheen 4 dagen te voren moeten worden aangegeven by den gemeentebode. De aangifte ingevolge de Crisis-Varkens wet alléén is dus niet vol doende. STOLWIJK Verkiezing kiescollege der Ned. Herv. Kerk. By de verkiezing van vier gemachtigden voor het Kiescollege der Ned. Herv. gemeen te te op 1 Nov. j.l. zijn. de vier aftredenden, n.l. de heeren A. Boogaerdt, Jac. Bol, G. G. Graveland en P. W. Scheer, allen vrijzinnig, opnieuw gekozen. De orthodoxen kwamen niet aan de stembus. HE UITZAKEN Kippendieven. Een jaar en 6 maanden geëiacht. De 34-jarige koopman A. C. uit Moercu- pelle en de 32-junge landbouwer A. v. d. B. uit Zevenhuizen, beiden gedetineerd, heb ben voor de Kotterdamsciie rechtbank te rechtgestaan terzake van drie feiten van kippendiefstailen, gepleegd in het tijdvak van November 1930 tot December 1931. In de gemeenten Waddinxveen en Moercapelie hadden m het in de dagvaarding genoemde tijdvak vele kippendiefstalifti plaats gehad. Vaif deze serie bekenden de verdaohten er tien. Zij waren zonder welk gekomen en hadden uit armoede gehandeld. De landbouwer P. Oudijk uit Moorarecht verklaarde, dat hij reeds in Augustus 1930 kippen vermist had. Wel een heel jaar lang heeft hij telkens kippen vermist. De landbouwer 8. de Haan uit Moor drecht verklaarde op 1 Januari door zijn doohtertje te zijn gewaarschuwd, dat er kippen uit het hok waren verdwenen. Dat hok was gesloten geweest, en er was niets verbroken. Verdachte v. d. B. merkt op, dat zijn huissleutel paste op het slot van dit kip penhok. De landbouwer J. Verboom, eveneens uit Moordrecht, had eveneens kippen uit het hok vermist-, dat op ongeveer 200 meter af stand van de woning in het land staat. Ver moedelijk zijn de daders het hok binnen gekomen door het gaas te verwijderen, dat voor een gebroken ruit was gespannen. Gehoord worden daarna twee getuigen a décharge, die inlichtingen verstrekken over verdaohte C. Daaruit blijkt, da', verdachte wel zaken deed als koopman. Hij kocht wel kippen en nuchtere kalveren. Op de vraag, hoe verdachte bekend staat, konden de ge tuigen geen positief antwoord geven. De veldwachter M. Luitjes verklaart, dat de beide verdachten buitengewoon ongun stig bekend staan. In het openbaar durft men daarvoor met uitkomen, uit vrees voor wraak. Algemeen beschouwt men deze ver dachten als de hoofddaders van de kippen- dievenbende. Op het oogenblik komen er in de omliggende gemeenten nog wel eens kippendiefstailen voor, dooh niet in Verge lijking met den omvang die deze diefstal len in den loop van 1931 hadden aangeno men. De boeren hebben nu weer vertrouwen gekregen, dat hun eigendom ongestoord zal blijven, en zij zijn er weer toe overgegaan zich kippen aan V sohaflen. Het O. M. waargenomen door mr. J. F. Hoeffelman meende dat het voor een juist oordeel over de daden van verdachten noo dig is een stukje voorgeschiedenis te vermel den. In de laatste jaren hebben in den streek Bleiswijk-Moordrecht herhaaldelijk kippendiefstallen plaats gehad. Een bewijs tegen daders was niet te verkrijgen, want al wist men al een enkele maal de hand op geptolen kippen te leggen, de benadeelde boeren konden hun eigendommen niet her kennen De kippendiefstallen in dezen streek hebben zoo'n omvang gekregen, dat zelfs een Tweede Kamerlid daarover vra gen gesteld heeft aan den minister. Toen het O. M. op 21 September er ken nis van kreeg, dat er nu bewijs tegen daders van kippendiefstallen was te krijgen, heeft het O. M. zich naar Moordrecht begeven, om het onderzoek zelf in handen te nemen. De beide verdachten, die toen aangehouden waren, ontkenden alle sohuld. Eerst nadat zij eenige dagen in het Huis van Bewaring waren opgesloten, is eerst v. d. B. tot een bekentenis geekomen. Later beeft ook C. de feiten bekend. De criminaliteit in deze streek is zoo groot, dat de procureur-gene raal het gcwenscht heelt geacht, het politie toezicht te versterken, door het aautal rijks veldwachters tijdelijk met twee uit te brei- den. Do kippendiefstailen zijn vrij gemakkelijk uit te voeren. De hokken stoun iir het wei land, op ongeveer 2 k 300 meter afstund van de woning. De daders verrassen d© dieren in hun slaap en met eenige handigheid kun nen zij voorkomen, dat de kippen kukelen. De hier gepleegde diefstallen betroffen soms 60 en 100 dieren tegelijk. Het vertrouwen van de boeren in het ongestoord bezit van hun eigendom was in dien tijd zeer ge. schokt, en het feit, dat het toch niet gelukt de daders op te sporen, zal menige bena deelde nog weerhouden hebben aangifte te doen van bij hem gepleegde kippendiefstai len. Het M. wees er op, dat verdachte C. twee jaren geleden reeds verdocht ge- woest is van kippendiefstullende nu ten laste gelegde drie feiten zijn bewezen, met evenveel gemak zou het M. hun tien diefstallen ten laste hebben kunnen leggen. Het is ten volle gebleken, dat de® verdach ten op kippenroof uitgingen. De gestolen waar brachten ze naar Roj-terdam, waar ze de kippen zeil op de markt verkochten. Het O. M. acht een flinke straf geboden, opdat de rust in deze streek weer terug zal kee- ren, en de landbouwers weer het vertrou wen zuilen kunnen hebben, dat zij in het ongestoord bezit van hun eigendommen zul len blijven. Het O. M. ei6ehte tegen ieaer 1 jaar en 6 maanden gevangenisstraf. BPOItT EN WEDSTRIJDEN. WATERPOLO. Wintercompetitie Kring den Haag. CJ.M.VAlphensche Zwemclub 71. Gisteravond vond in „De Regentes" bo vengenoemde wedstrijd plaats. Aanvanke lijk scheen, dat de partyen tegen elkaar op wogen, echter gingen door slecht schieten van Alphen enkele kansen voor haar ver loren. Na goed verdedigen van den C.J.M. V-spil, plaatste deze den bal* naar den links-voor, die onhoudbaar doelpuntte. Spoe dig hierna bracht de Jong van C.J.M.V. met twee onhoudbare schoten den stand op 3-0. Even voor de rust maakte de rechts-back met een boogbal er 4—7O van. Na de rust speelde Alphen in gewijzigde opstelling en pakte direct flink aan. Succes bleef dan ook niet uit, want door goed combineeren wist zy een keurig tegenpunt te maken. Toen probeerden de gasten het met verre schoten een doelpunt te forceeren, maar C.J.M.V.'s doelwachter was op z'n post. Respectievelijk brachten Brogt en de Jong den stand op 7—1. KERKNIEUWS. Standaardwerk aan den Paus aangeboden. Cartographie en geographie in de oudheid. Reeds sedert een dertig jaren heeft het Vatikaan de uitgave in voorbereiding van het oudste handschrift van de kaarten en de geographische wereldbesThryving van Ptolemaeus. De beroemde Grieksche codex, die langen tyd niet te vinden was, is by onderzoekingen van prof. Joseph Fischer uit Feldkirch weer te voorschyn gekomen. Dit gaf den toenmaligen prefect van de Va- tikaansche bibliotheek, kardinaal Elirle, aanleiding een grootsche publicatie van dezen eerwaardigen codex op touw te zet ten. De kaarten van Ptolemaeus, in de twee de eeuw na Christus geteekend, zyn de oudste bestaande kaarten. Op een wereld kaart en 26 landkaarten wordt de geheele toenmaals bekende wereld in kaart ge bracht en wel op zulk een voortreffelijke' wyze, dat zy veertien eeuwen later nog on overtroffen waren. Alle kaarten werden nu door de bekende firma Molfese te Turijn op de ware groot te gefacsimileerd en zoo ook de tekst; de bestudeering werd opgedragen aan prof- Joseph Fischer, die dertig jaren gewijd heeft aan onderzoekingen omtrent Ptole maeus in aU« bibliotheken van Europa. De resultaten zijner onderzoekingen vul- len ®®n lijvig boekdeel, daaraan een uit gebreid serie reproducties is toegevoegd nan»- bijna alle handschriften van Ptole maeus, in het geheel een 83-tal kaarten en bovendien de integrale reproductie van de beste Latynsche Ptolemaeus-kaarten, even-- zeer in een codex in het Vatikaan aange troffen. Nadat in de firma E. J. Brill te Leiden, die zich de medewerking verzekerde van de firma Harrassowitz te Leipzig, een uit gever gevonden werd, die deze imposante publicatie aandurfde, vorderde de afwer king voorspoedig en thans is het werk in de bekende kostbare serie der Codices van het Vatikaan als Volumen 19 in vier folian ten en kwartijnen verschenen. Dezer dagen had de plechtige aanbieding ^an het eerste' afgewerkte exemplaar aan den paus plaats, door kardinaal Ehrle en de twee medewerkers mgr. Giovanni Mer- cati en Pio Fyanchi de Cavalteri. By die gelegenheid overhandigde Se paus een gouden gedenkpenning voor prof. Fischer, die wegens zyn hoogen leeftijd niet zelf naar Rome had kunnen komen. De Paus gelastte, dat het verschijnen van dit grootsche werk zou aangekondigd wor den in den Nuntius radiophonicus. Het werk is in «en gering aantal exemplaren gedrukt en zal langen tijd het standaard werk blijven voor de kennis der cartogra phie en geognaphie in de oudheid. MARKTBERICHTEN. Kaasmarkt Woerden. 2 Nov. Aartgevoerd 345 partyen. Prij zen: 'le kw. m. r.va. f 3235 2e kw. n». r.m. 29 (-81; zware J 36. Handel matig. DRAADLOOZE DIENST. De heer Braat afgetreden ab voorzitter van de kring Zuid-Holland van de Plattelander»bond en Groene front. In een gisteren te Rotterdam gehouden vergadering van de afd. Zuid-Holland van de Boeren-, Tuinders- en Middenstands- party (Piattelandersbond en Groene frpnt) heeft de voorzitter, het Tweede Kamer^ de heer Braat, wegens drukke werkzaamhfldpn ais voorzitter bedankt. Bij acclt natie werd de heer Braat tot eere-voorzi.ter der afd. benoemd. Als voorzitter is hij vervangen door den heer L. Verburg te Lange Ruige Weide. De demonstraties in den Haag op 8 November. De Burgemeester van 's-Gravenhage heeft aan de S.D.A.P. en het N.V.V. ver gunning verleend tot het houden op 8 Nov. van een optocht, welke om half twee van Houtrust zal vertrekken ®n op de van Alke- madelaan zal worden ontbonden. Het DuiUche Uykskabinet. BERLIJN, 2 Nov. Hedenmiddag komt het Rykskabinet byeen ter behandeling van de rapporten over den graanprys en over den stand der contingenteering. Zwendel ir. Duitsche Effecten. AUtsicrdamsche iNotaris voor de Kechtbank. AMSTERDAM, 2 Nov. Eenige maanden geleuen werd hier ter stede notaiis Mr. L. A. M. gearresteerd die er van werd verdacht 0.0. een aantal valsche ambtseedrge ver klaringen in zake een effectentransactio te hebben afgelegd. Hij legaliseerde n.l een verklaring d.d. 18 Febr. 1927 van een wedu we en een desbetreffende verklaring d.d. 18 Maart 1927 van een inmiddels gefailleerde bankier als zou de overleden echtgenoot van de weduwe op 3 Dec. 1919 gekocht hebben voor 298.000 mark aandeelen Keulsche StadB- leening. Deze verklaringen hadden ten doel de aandeelen te doen erkennen als bezit in den geest van de Duitsche wet van 16 Juni 19B5 dus als bezit verkregen vóór 1 Juni 1920. Heden stond voor de rechtbank de Am- sterdamsche notaris terecht, verdacht van valscn-heid in geBohrilte. Toen de zitting zou beginnen bleek, dat de notaris, dj© kort- na zijn arrestatle tegen borgstelling ln vrij heid werd geeteld( niet was versohenen. De officier van juistie vorderde op grond van het nieuwe artikel 272 strafvordering de medebrenging van verdaóhte te gelasten. Na in de raadkamer te zijn geweest be sloot <1© rechtbank hiertoe. De zitting werd een uur geschorst om den notairs met den sterkon arm ter zitting te doen verschijnen. Vervoervergunning voor Margarine B. DEN HAAG, 2 Nov. De Minister van Economische Zaten en Handel heeft d«n prys van de vervoervergunning vootfi-mar- garine B bestemd voor erkende margarine- producenten, bepaald op 42 cent periKoG- WISSELKOERSEN. 1 Nov. ai**. Officieel//1 Londen 8.17% 8.17 iBerlyn 59.03 59.01 Par(js 9.76% 9.76% Brussel 34.57 34.59 Zwitserland 47.95 47.94 Weenen Kopenhagen 42.60 43.10 Stockholm 42.80 43.25 Oslo 41.70 42.10 New-York 2.48% 2.48% Niet-officieel. Madrid 20.40 20.37% Milaan 12.75 12.74 Praag 7.37% 7.37% Prolongatie 1%. Beursoverzicht. Hoewel heden het beursverkeer interna tionaal weer hervat was, bleef de Araster- damsche fondsenmarkt nog zeer stil. De stemming was er evenwel niet op vooruit gegaan, als gevolg van de zwakke stemming in Wallstreot en de reactie op de Ameri- kaansuhe goederen zwakker. Speoiasl de verdere daling van den tarweprijs maakte een zeer ongunstigen indruk. Voorts ging een onaangenomen invloed uit van het ver leenen van een moratorium aan verschil lende banken ln den staat Newada, omdat de beurs daarin een aanwijzing meent te vinden, dat de situatie in het Amerikaan- sche bankbedrijf nog niet is zooals men gaarne wilde zien. Wat er nog van de affaires werd afge daan concentreerde zich op aandeelen Kon. Petroleum die pl.m. 3 pet. lager kwamen. Ook de Amerikaansche Petroleumfondsen liepen iets terug. Van de industriepapieren bleven de- Unilevers vast, waaraan, de da ling van het i>orid niet vreemd was. Kunst- zijde-aandeelen in reactie. Aku's waren 1 lager. Ook de Philipsaandeelen moesten zich een verlies getroosten. Rubberfondsen hadden van winstneming te lijden en kon den zich dientengevolge niet handhaven. RADIO-TELEGRAFISCH WEEKBERICHT 2 November. Hoogste stand 771.8 te Lyon. Laagste stand 744.1 te Thorshaven. Verwachting: Zwakke tot matige zuide lijke tot westelyke wind. Nevelig tot zwaar bewolkt. Weinig fegen. Weinig verandering in temperatuur. ADVERTENT1EN. Tin Orerj.iaen en WinterJeMen „al, nienwt" „DE PELIKAAN" GOUDA StoomerU en Ververij vanaf 1907. 10 Telefoon SOM.

Goudsche Courant | 1932 | | pagina 2