Blad leekbank ST VEN! a eet NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN 7h Jaargang Donderdag 3 November 1931 go. 18133 f 1.526.672 66 HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, Dit blad verschijnt dagelijks behalveopZon-enFeestdagen -7 en I I feuilleton; De geheimzinnige ver dwijning van Robert Grell. (Geautoriseerd* vertaling). BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, NIEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. P. R. HOORWEG ABONNEMENTSPRIJS: voor dit OTHEKSR» ISTRIE MIJ. 0 op hl HOOFDSTUK XXXI. (Wordt vervolgd). r telefoon niet vertellen, ten om de vrouw te vol- f 100.— mnastiek, «onder diëet, uitwendig gebruik. Het »LEN BRANDER, Over- plichting, onder strikte zal zenden. den ver- md: )IJ« rdcn” 'uwe, ijkan- zij mededeelwk •jnen taadpasta deze ons nooit i smaak in den ken. Bovendien tandenborstels, i met rood-wit- toezending van kden Bijkantoor Aan zijn eenigen zoon laat hij. naar schat ting zestig milUoea gulden riat zijn bezit tingen zijn over geheel Europa verspreid en hy werkte en zwoegde maar door, steeds meer geld verzamelend. Eerbiedig volgde de bevolking van Vaduz het stoffelijk overschot van den mafl» over wien eens geheel Europa sprak. boerderijen, tot hoog bovtn de borst door Een verkeersvliegtuig neergestort. De vijf inzittenden omgekomen. - Op de vlucht van NeurenbergFürth naar Franfort is een verkeersvliegtuig na- by Echterspfahl in het Spessartgebergce verongelukt. De vijf inzittenden w. o. de hoofdambtenaren Weidner en EschenbaUi van het Beiersche ministerie van Finan ciën, een bediende van het vliegveld te Mün chen, de piloot Schulz en de marconist Frank werden gedood. NOORWEGEN. Russisch schip met passagiers gestrand. Ernstig gevaar, wanneer een storm op mocht steken. De Russische kolenvrachtstoomer Stalin, metende 2000 ton en in 1917 gebouwd, is Maandagmiddag gestrand onderweg van Archangelsk naar Spitsbergen, nabij den Eisfjord. Aan boord van het schip, dat zeer zwaar geladen is, bevinden zich 126 Rus- Naar het W. B. verneemt, is de Rjjksre- geering, die gisteravond een_ vergadering had, daarby tot geen enkel besluit gekomen. De conferentie wordt hedenochtend voort gezet en dan zal waarschijnlijk wel een be slissing vallen. Het kabinet houdt zich bezig met de vraagstukken van de Duitsche gemeente- financiën, dat van de contingenteering en den steun van den graanprijs. Op den voorgrond staat het vraagstuk van de contingenteering, omdat de z.g.n. tomatencommissie gisteren van haar buiten- landsche reis is teruggekeerd. De nieuwe maatregelen in Pruisen biyv<n streng binnen het kader van het vonnis van Leipzig en veranderen niets aan de funda menteels verhouding tusschen Ryk en Prui sen. Woensdagmiddag heeft minister-president Dr. Held tegenover persvertegenwoordigers een verklaring afgelegd over het optreden van het Ryk tegenover Pruisen. Hij wees er in de eerste plaats op dat het juist Beieren is geweest dat als eerste land' opmerkzaam heeft gemaakt op de noodzakelijkheid de grondwet van Weimar te hervormen. Beieren bestrjjdt iedere grondwetswijziging, iedere Rykshervorming welke buiten het recht om met geweld moet worden doorge voerd. Voor alles moet men er eens ernstig naar streven met behulp van wettige fac toren de Rijkshervorming te verwezenlijken. Mislukt zulks dan is er nog steeds tijd ge noeg om de kwestie van een eventueelen noodtoestand te onderzoeken. Op het oogen blik is zulks in geen geval acuut. De oplossing van het dualisme Ryk-Prui- sen heeft Beieren zich nimmer tot taak ge steld, doch het heeft slechts constitutioneele, garanties geëischt, opdat de overige landen niet door het Rijk in hun eigen rechten worden aangetast en eventueel als zelfstan dige staten zouden kunnen worden afgezet. Eerst in Augustus 1932 heeft de Beiersche regeering nogmaals alle kwesties in een memorandum samengevat en Held zelf heeft het den Rijkskanselier in een langdu rige bijeenkomst overhandigd. Deze heeft nadrukkelyk verklaard dat men er zich op kan verlaten dat niets zal worden gedaan zonder dat men zich tevoren met Beieren in verbinding zal stellen. Tij dens zijn bezoek aan München heeft de Rijkskanselier opnieuw nadrukkelijk gezegd dat er niets zal geschieden voordat men zich met de landen in verbinding zal hebben ge steld. Wat de noodverordening van 20 Juli be treft, heeft Beieren er geen twijfel over ge laten dat de bevoegdheden van een Rijks- commissaris in overeenstemming met het doel van zijn aanstelling in de Grondwet nauw omschreven zijn en dat het niet mo- Een verstandig hoofd rust op elk kus sen, dat de fortuin hem aanbiedt. per kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal ƒ2.90, per week 22 cent, overal waw de bezorging per looper geschiedt Franco per post per kwartaal ƒ3.15, met Zondagsblad ƒ3.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, bij onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zijn dagelijks geopend van 96 uur. Administratie en Redactie Telef. Lnterc. 2745. Postrekening 48400. Dezer dagen heeft de Beierschen mi nister-president een rede uitgesproken waarin hy sterk protesteerde tegen het op treden der ryksregeenng ten aanzien van Pruisen, omdat uit geheel indruischte tegen de belofte door den rijkskanselier oy zyn bezoek in Beieren gegeven. Van officieele zyde te Berlyn wordt thans met nadruk er aan herinnerd, dat noch von rapen, noch von Gayl by hun bezoek aan Beieren eenige belofte gedaan heeft, ten aanzien van Pruisen. Alleen is gezegd, dat in de verhouding tusschen Kyk en Pruisen principieel niets gewyziigd zou worden. Het conflict tusschen Pruisen en do Rijksregeering. Een nieuwe rede van Held tegen Von Papen. De contingenteering. Met onderdrukte opgewondenheid nam Heldon Foyle de envelop in ontvangst', welke zooals hij wist, Grell’s advertentie bevatte. Ofschoon hij voor het uiterlijk een der minst opgewonden menachen was, werk te hij altijd onder hoogen druk bij het on derzoek van een zaak. Geen sterrenkundige kon een nieuwe komeet ontdekken, geen man der wetenschap een nieuw element, met grooter verrukking dan die welke detective met het onbewegelijke gezicht vulde, terwijl hij een zaak uitwerkte. Hij hield het stuk papier voorzichtig tus schen zijn vingernagels en onderzocht met het grafiet. Acht of negen vingerafdrukken, sommige gevlekt, sommige duidelijk, staken zwart af tegen de witte oppervlakte en hij uitte een kreet van teleurstelling. Die ezelsIk heb ze nog al gewaar schuwd het voorzichtig te behandelen. Nu hebben zo alles in de war gebracht. Hij nam een van de halt dozijn spreek buizen, die naast zijn lessenaar hingen en gaf een kort bevel. Toen Green verscheen, was hij druk bezig de advertentie over te schrijven op een bloknote. Even later legde hij zijn pen neer. Ben jij het, Green? Zend dit naar Grant en zeg hem dat hij het laat fotogra- feeren. Zie of hij een van die vingerafdruk ken in verband kan brengen met de zaak of dat ze in de registers staan. De een of ander is er met zijn vingers overheen gegaan en heeft waarschijnlijk de afdrukken bedor ven. Het is ook met de machine geschreven, zoodat er niet veel kans is het schrift te identificeren. Hoe dan ook, wij zullen het nog eefis nauwkeuriger beschouwen wan neer de mannen van de vingerafdrukken er mee gereed zijn. Hij boog zich weer m met de kopie van het i kende den sleutel en het zich tot een expert te wenden. Toen de Op 56-jarigen leeftyd verliet Stemberg de gevangenis, eenzaam en verlaten zyn vrouw had zich van hem laten scheiden doch niet ontmoedigd. Hy trok naar Hon- garye, kocht wynbergen en landgoederen en verliet eenige jaren later het land der Magyaren met den titel van baron. Hy ver huisde naar Maarid en daar moet het hem zyn gelukt in kennis te komen met den zoning. Hy wist zoo goede zaken te doen en de koning scheen daarin aandeel te heb ben gehad, dat hy tot grande werd be noemd. Doch ook die titel kon hem er niet toe brengen in zyn nieuw vaderland te bly- ven en hy trok naar Parys, waar hy aank zij zyn titel een goede ontvangst verkreeg en hertrouwde met mile Duperier, dochter van een bekend generaal. Alles wat de man aanpakte, veranderde in goud, het geld stroomde hem toe. Hy kocht mynen in Op- per-Silezie en Polen, huizen in Berlyn, Ma drid, Parys, Zurich en Milaan, in Montreux liet hy een villa voor zichzelf bouwen en daar bleef hij tydens den oorlog, op alles lettende en zorgvuldig wist hy zijn enorm vermogen aan te kwefeken. Een van de grootste liefhebberijen van Sternberg was het voeren van processen, zyn leven lang was hy in rechtzaken ge wikkeld en eenige jaren geleden werd hy zelfs opnieuw voor korten tyd gearresteerd in verband met een proces over een myn in Opper-Silizië. En had hy geen enkel proces te behandelen, dan dacht hy met weemoed aan zijn veroordeeling en pro beerde revisie te krijgen van het onteeren- &e eerste vonnis. Aan zijn eenigen tin» over zijn lessenaar geheimschrift. Hij Jt was niet noodig 40 Nadruk v*art>od*n. Fairfield behoefde hem niet te vertellen wat er was voorgevallen. Hij kon wel half raden op welke wijze hij onwillekeurig was verraden. Zijn gedachten keerden zich on' middellijk naar hetgeen het meisje nu zou doen. Als hij haar goed beoordeelde, zou zij trachten Grell te waarschuwen. Of zij kende zijn adres niet, maar het was waarschijnlijk dat zij dit niet deed, daar zij in cijferschrift met elkaar in contact waren. Waarschijn lijk zou zij trachten het adverteeren te doen ophouden. Hy had mannen geplaatst m Berkeley Square en in Fleet Street. Hij zou spoedig hoor en hoe de zaken liepen. Dat is jammer, zei hij peinzend. Dat kan een verandering brengen in onze plan nen. En geloof mij. Sir Ralph, het spijt nu zeer dat ik u niet meer bizonderheden heb verteld Wat is er gebeurd? Weifelend .vertelde Sir Ralph de scène in Berkeley Square, zelfs de scheldnamen, wel ke het meisje hem had gegeven. Foyle tikte z&cht met het eind van zijn penhouder op rijn lessenaar. De zaak was gegaan zooals hij dacht. Hij keek Sir Ralph strak in de °ogen. GOIIKMHE raiRAVL ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den bezorgkring) L—6 regel* 1.30, elke regel meer R25. Van buiten Gouda en- den bezorgkrlngi 1—5 regels Uto, elke regel meer 0.80. AdvertentUn in het Zaterdagnummer 28 ijjslag op den prys. Lietdadigheida-advertentifa de helft van den prjj*. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN1—4 regels 2.25, elke regel meer ƒ0.50. Op ue /oorpagina 50 hooger. Gewone advertentiën en ngezonden mededeeüngen by contract tot zeer gereduceerde* prys. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusechenkomat van wollede Boek* .landeiaren, Advertentie bureux en onze agenten en moeten daags vóór de plaatsing aan net Bureau zijn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te rijn. ROEMEN I*. De overeenkomst met Prinses Helena van Roemenië. Een verklaring van Mamu. Reuter meldde gisteren uit Boekarest: De voorzitter van den Ministerraad heeft het volgende communiqué gepubliceerd: Prinses Helena is naar Roemenie geko men, ter gelegenheid van kroonprins Michael's verjaardag. Van deze gelegenheid is gebruik gemaakt om eenige regelingen te treffen. De prin ses zal binnen enkele dagen naar Florence terugkeeren. Dr. Maniu en Titulescu werden gisteren tegelijk in audiëntie ontvangen. Kroonprins Michael zal heden naar Boe karest gaan om afscheid van zijn moeder te nemen. Als de prinses het land verlaten heeft, zal dr. Maniu een uitvoerige mededeenng aan de pers verstrekken. Naar vernomen wordt omvat de getrof fen regeling de jaarlyksche toelage voor de prinses, een vaste woonplaats voor haar in Roemenië, verlof om ieder jaar zes maan den in Roemenië te vertoeven en pi Michael «en maand per jaar met zich me de naar het buitenland te nemen. Volgens een nader bericht heeft prinses Helena de definitieve regeling tusschen haar en de Roemeensche regeering onder- teekend in haar paleis te Boekarest in te- genwoordigheid van minister-president Ma mu. De overeenkomst, w«lke tusschen Koning Karei en zyn gewezen vrouw Helena, moe der van den kroonprins, is getroffen, be helst de volgende bepalingen: ten eerste: Helena krijgt een jaarlyksche apanage van 7 millioen lei, ten tweede: de koopprijs van haar villa aan de Zwarte Zee wordt in con tanten uitbetaald; ten.derde: Helena mag in de toekemst 6 maanden per jaar in Boe karest verblyf houden, en kan gedurende hoofdinspecteur terugkwam, had hij een netjes geschreven vertaling op zijn blocnote. Luister, Green, sprak hij. „E. M. Ben nu veilig aan boord van een schuit, gemeerd onder Tower Bridge, waar niemand mij zal zoeken. Heb goede vrien den, maar weinig geld, tengevolge van het optreden der politie. Vertrouw, meisjelie! je gelooft nog steeds in mijn onschuld of schoon schijn tegen mij is. Er zijn redenen waarom ik niet voor het gerecht wil komen Zal trachten als matroos mij in te schepen naar het buitenland. Matrozen worden niet zoo scherp gecontroleerd als passagiers Er zijn menschen, die je op de hoogte zuilen houden van mijn doen en laten. Vrees dat de politie je correspondentie zal onderscheppen, maar later als de groote druk voorbij is, sal je alles doen weten.” De twee rechercheurs keken elkander aan Een schuit onder Tower Bridge, her haalde Green, met iet* als bewondering. Dal was een goede manoeuver. Hij had daar kunnen zijn tot St. Juttemis, zonder dat wi) hem daar gezocht hadden, of zonder dat iemand nota van hen had genomen. Ik weet het niet, zei Foyle Een nieu weling op de rivier zou de aandacht hebben getrokken. Die mannen op het water ken nen elkaar. Er is maar een manier, waarop hij kan voorkomen dat er over hem wordt gepraat Hij is een nachtwaker.. I gelyk is, dat alle bevoegdheden van een I landsnumster door den Kykscommissaris I worden overgenomen en dat dan door hem de iandsregeering ol een landsminister zou worden vervangen. De Rijksregeering heelt ons voor het fait accompli gesteld doordat zy de nieuwe Kyksmiijisters heelt benoemd en met het beheer der Pruisische ministeries heeft belast, door deze Pruisische ministe ries op te heffen of met Ryksministeries te vereenigen. Dit is een inmenging in de in wendige organisatie van een land, welke noch in overeenstemming is te brengen met federatieve gedachten, noch met de over wegende opvatting van het Recht. Beieren is voor de Rykshervorming, al dus dr. Held, doch niet met middelen van een staatsgreep of met behulp van art. 48. Thans wordt verklaard dat de Ryksregee- ring niet meer met Beieren zal verkeeren. Dergelyke bedreigingen zyn zeer dwaas en politiek niet ongevaarlyk. Dr. Held verklaarde bereid te zyn ook thans ieder oogenblik met Rijkskanselier von Papen rustig en zakelyk te onderhan delen. De minister-president besloot zijn verkla ringen met de verzekering, dat indien by het Rijk dezelfde goede wil voorhanden is als by Beieren, ook thans de mogelijkheid niet is uitgesloten dat men tot overeen stemming zal kunnen komen op de door Beieren omschreven voorwaarden. BUITENLANDSCH NIEUWS. BELGIë. De watersnood in Vlaanderen. Het spoorweg- en autoverkeer belemmerd, De toestand in de gebieden van het Vlaamsche land, welke door den watersnood worden geteisterd zyn eenigszins verbeterd. Op sommige plaatsen is het waterpeil 50 centimeter elders 1 meter gedaald. De stad Lier is geheel omringd door blank staande weiden en moerassig akkerland. In de laatst gelegen gedeelten van deze streek stroomt het water van de Nethe, over de Zij vertelde u dat u een spion was dat ik u als een werktuig gebruikte, zei hij scherp. U bent gekwetst door haar woorden. Ik wil niet dat u het gevoel hebt aJsof u met uw eigen meester bent, of dat u datgene doet wat u onwaardig vindt. Maar ik moet weten of u nog geneigd zijt met ons te wer ken of dat ge u wilt terugtrekken. Woest wierp Fairfield het eindje sigaret in het vuur. Zeker wil ik met u samenwerken, ant woordde hij somber, ofschoon ik u wilde vragen mijn hulp alleen in te roepen, wan neer het absoluut noodig is. Ik beklaag mij er alleen over, dat ik niet eerlijk behandeld ben en dat ik in een onaangename positie ben geplaatst tegenover Lady Eileen. U moet wel bedenken dat ik ook gevoelens heb en dat het allesbehalve prettig is te hooren dat men een spion is, voornamelijk als een oude vriendin dit zegt- U weet, Mr. Foyle, dat het alleen mijn wensch was hen te dienen, die ik heb gekend. Er was iets pathetisch in zijn pogingen om zijn optreden voor zichzelf te rechtvaar digen. Foyle mompelde medelijdend„Ik begrijp u ja, ja, ik weet het”, en bleef toen peinzend zitten. Maar ten slotte, zei hij eindelijk, hin dert het niet zoo erg. U staat nu openlijk aan onze zijde. Sir Ralph, er kan dus geen vrees bestaan dat u later beschuldigd wordt van onderhandsch optreden. Op het oogen blik kunnen wij niets meer doen. Ik zal u op de hoogte houden van alle stappen, wel ke wij doen. Best. Goeden morgen, Mr. Foyle. De baronet was heengegaan. De chef ba sische mijnwerkers met hun vrouwen. Het stoomschip was onderweg naar de mussischc nederzetting Coal bay in Eisijord. Ayuena uo stranding brak de roerstok. Door een groo- lek in het voorste gedeelte van het scuip stroomde het water naar binnen, ueist ui den nacnt echter besloot de kapitein net uitzeilden van S.O.ö.-seinen. ueze weruea m iromso opgevangen. Het bergingaacn.p Jason stak Dinsdagmorgen vroeg in zee doch het zal de plaats van de stranding pas binnen twee dagen kunnen beretaen. Op het oogenblik scnynt het weer goed en wtndsul te zyn, zoodat groot gevaar niet aanwezig is. Moch echter een storm op stegen, uan moet het setup reddeloos ver loren worden geacht. De lading bestaat voor een deel uit machines en rails. m Colbay en de overige nederzettingen be schikt men slechts over enkele kleine mo torschepen, die voor dit werk niet vol doende zijn. dijken. Het verkeer tusschen de verschillen de dorpen der Nethevallei is zeer precaiiV geworden. Te Emblehem, Broechem, Nijleig Itegem enz., moest het vee van talrykt boerderijen, tot hoog boven de borst door het water wadend, naar hooger geiegek plaatsen worden gedreven. Eenige beestek biyken te zyn omgekomen. Tusschen Brussel en Antwerpen moest het zeer drukke autoverkeer te Eppegean en elders, worden omgeleid daar het water van de Zenne over den straatweg spoelt en hier en daar kloven in dén weg zyn ont staan. Het spoorwegverkeer op de lijn Brussel Gent heeft Dinsdag en Woensdag veel ver traging ondervonden ten gevolge van het verzakken van een spoorwegdyk in den om trek van Denderleeuw. Zelfs de internatio nale treinen hadden gemiddeld een half uur vertraging. DU1TSCHLAND. August Sternberg overleden. Berlyner, Hongaarsch baron en Spaansche grande van internationale reputatie. Avontuurlijke loopbaan. In het vorstendom Lichtenstein is in zyn familiegraf de Spaansche grande Sternberg d’Armella begraven. De B. Z. a. M. weet, naar wy in De Telegraaf lezen, over den levensloop van dezen „Spanjaard” interes sante bizonderheden mede te deelen. Deze financier vestigde voor het eerst vyftig jaar geleden, toen hy’ nog slechts August Sternberg heette, de aandacht op zich, doordat hy met groot kabaal aankon- digde, dat in Oelheim olig' was aangeboord. Ter bijwoning van het begin der boor- werkzaamheden had Sternberg talrijke persoonlijkheden uitgenoodigd, voor wie hij extra-treinen uit Berlyn liet loopen. Met dtnzelfden trein werd een aantal vaten olie vervoerd, welker inhoud vlug in de boorgaten werd gegooid, zoodat Sternberg honderd procent zekerheid had, dat er in derdaad olie zou worden gevonden. Stemberg wist jaren achtereen het eene financieele schandaal na het andere te ont ketenen, doch de justitie kon hem niet te pakken krygen. Ten slotte werd hy echter in een koppelary-proces gewikkeld en toen bleek, dat een aantal hooggeplaatste poli tiebeambten zich in de macht van Stern berg bevonden en oogluikend toestonden, dat hy zyn frauduleuze handelingen voort zette. Stemberg werd tot langdurige tucht huisstraf veroordeeld. Verzoekschriften om gratie van het personeel zijner fabrieken hadden geen uitwerking en Stemberg bleef in het tuchthuis. Over zyn verblijf aldaar schreef hij later: „De eenzaamheid van de gevangenis was voor my na het opwinden de leven, dat ik had geleid, in geestelijk en lichamelijk opzicht, een herstel. Ik heo vérgaande plannen ontworpen, die my het gewenschte succes hebben gebracht”. gon de documenten weer door te zien. Hij voelde eenige gewetenswroeging om hetgeen gebeurd was. Maar, het was zijn plioht het geheim ap te helderen en elk instrument te gebruiken, dat hem kon dienen, zoolang de wet niet werd geschonden. Na een poosje was Foyle gereed en liet Green roepen. De hoofdinspecteur kwam met zijn rapport. Een vrouw bracht de advertentie naar Fleet Street, mijnheer, zei hij. Blake heelt juist getelefoneerd dat hij en Lambert baar onder observatie houden. Hij telefoneerde al vroeger dat Lady Eileen Meredith er was geweest. Ja, dat dacht ik wel. Wat staat er in die advertentie? Dat kon hij per Hij moest zich haastf gen De advertentie wordt per taxi hier- heengezonden. Dat is goed. O, ja. Green, houd een half dozijn mannen gereed en zorg dat je er zelf ook bent Best, mijnheer. Is er iets gaande? Ik weet het nog niet. Misschien moe ten wij snel vertrekken. Ik zal het j® lAter vertellen als wij de advertentie ontcijferd hebben.

Goudsche Courant | 1932 | | pagina 1