H Deze Courant komt in vele duizenden NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN «r gezinnen. Gegarandeerde oplage 6500 ex i ■o. 18135 Zaterdag 5 November 1932 71* Jaargang Ditblad verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feestdagen EERSTE BLAD. DRUKWERK BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, GO U DE RAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, FjlEUWERKERK, OUDERKERK,OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOENHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. Losse bladen uit het Dagboek oan een Gouwenaar. O Dit nummer bestaat uit twee bladen. K. hun hoogte- Nat.Vg. Ryksd. 163 8 10 IS HET BESTE ADRES 84 22 4 2 577 608 491 498 472 459 421 Totaal aantal zetels 1 4 SJ SJ 19 75 91 44 102 2 64 71 21 65 39 Rijksd. 32 100 62 65 95 16 45 28 5 10 3 23 8 3 12 2 ons n en ons klaar kt we onze belan- Itijd grooter zien ir dat ze daarom 4 6 2 2 2 1 A BRINKMAN Zn. MARKT 31 - GOUDA TELEFOON 2745 - schrift ge- voordiacht iliede Boek- -a plaatsing 5 4 Ryksd. 14 131 45 69 103 19 51 32 4 17 RÜksd. 12 153 54 62 73 16 45 25 230 133 89 75 37 22 7 4 3 VOOR GOED EN GOEDKOOP wy allen, of we al dan niet rechtstreeks bij voorgestelde bezuiniging betrokken zijn, on zelven hebben voor te hoyden, dat bezui nigingen noodig zijn, dat het invoeren daar van altyd eenig belang moet treffen en dat we ons moeten los maken van de welis waar natuurlyke overtuiging, dat de belan gen, waarbü wy betrokken zyn of die wy steeds hebben behartigd of die meer .direct binnen onzen gezichtskring liggen, nu juist de belangen zyn, die niet opgeofferd had den mogen worden »los van de meening, dat niet wy, maar onze buurman bezuini gen moet. We kunnen kritiek oefenen op regeeringsvoorstellen tot Bezuiniging en we moeten dat doen. Wanneer we ons daarnaast maar in het duidelyke beaef, dat er bezui nigd moet worden, weten vry te houden van de meening, dat dat juist binnen gebied niet moet gebeuren en ons bewust weten te maken, gen, die wy verdedigen als anderer belangen, mi nog niet grooter zijn. G0I1ISIHE COURANT. i i J J Voor de Huisvrouwen zegt alles de Modelwasscherij Fa. J. H. VAN STRAATEN tegen van die voorstellen afzonderlyk dis- cussieeren we thans niet. Evenmin wordt ontkend, dat de regeering by haar beslis sing omtrent de voorstelen, die zy wil overnemen, alleen met financieele factoren hebben te rekenen en dat iedere bezuiniging, die thans direct mogelyk is zonder ons openbaar leven te ontwrichten, ook toelaat baar zou zyn. Er kan door bezuiniging aan belangen een schade worden toege bracht, die wellicht op het oogenblik nau welijks voelbaar zou zyn, maar die zich op den duur ernstig zou wreken. In deze mo gelijkheid mag zeker de regeering wel eens overwegen, voor ze zoo ruw in onze rech- terlyke organisatie gaat huishouden als de commissie-Welter voorstelt, waar wellicht op andere wyze op justitieel gebied een veel doelmatiger bezuiniging -zou zyn in te voe ren. Maar dit alles neemt niet weg, dat De Rijksdagverki«zingen In Duitschland. Hoe de parlementaire verhoudingen In Qultschland zicITsInds 1919 ontwikkelden. (Van een byzonderen V.D.-medewerker). Voor de tweede maal in dit jaar zal het Duitsche volk Zondag ter stembus gaan tot net verkiezen van leden van den Ryksdag De op 31 Juli j.l. gekozen Rijksdag heeft slechts enkele zittingen gehouden en de ge beurtenissen in het Duitsche parlement op 12 September van dit jaar, toen de Duitsche Rykskanselier Von Papen het ontbindings- decretet van den Rykspresident den presi dent van den Rijksdag den nationaal-socia- list Goering overhandigde, op een moment dat volgens laatstgenoemde reeds was be gonnen met de stemming over de door de regeering afgekondigde noodverordeningen, liggen nog versch in het geheugen. On danks de protesten van nationaal-socialis- tische zyde werd de Ryksdag ontbonden verklaard en hadden de in de bewuste zit ting gehouden stemmingen, die tegen de regeering gericht waren, geen rechtsgeldig heid. Het is de tweede verkiezing voor den Ryksdag, maar niet minder dan de vijfde die dit jaar in Duitschland zal plaats heb ben. Op 24 April werden in Pruisen en in I eenige andere Duitsche staten Landdagver- kiezingen gehouden, in Maar en April had den verkiezingen voor de benoeming van een Rykspresident plaats en op 31 Juli voor de eerste maal Ryksdagverkiezingen. In en kele Duitsche staten hebben nog eenige ma len extra verkiezingen plaats gehad, zoo- dat er Duitschers zyn, die zelfs dit jaar voor de zevende maal naar de stembus gaan. Hieruit blykt wel, hoe verward de politie ke toestand in Duitschland in het afgeloo- pen jaar geweeet is. Hoe de toestand zich na Zondag zal ontwikkelen, valt moeilyk te voorspellen. Algemeen verwacht men, dat de nationaal-socialisten over hun hoogte- Maar waarom, daar zoo schatrijke stofje is, heeft tot noch toe niemand, dit beschreven ondernomen IONATIUS WALVIS. Zaterdag 5 November. Gisterenavond hield ik voor de leden van de Oudheidkundige Kring „Der (Joudeeen magistrale lezing, getiteld; „fragmenten uit de histone van het Goudsche geslacht Bottetaar. Deze lezing werd door talrijke intellectueelen in adem- looze stilte gevolgd. „In zeer ouden tijd, toen de Spienng- straat nog Hofstraat, heette, stond aan de IJsel aan de Oostzijde van de Haven een burcht. De Heeren van Schoonhoven en van Der (joude voerden een vorste lijke Staat l Het was in den vrpegen morgen van den eersten dag van Oogst maand 1394 dat hier werd geboren Ghuy, de stamvader van mijn geslacht. Het slot- vertrek, een torenkamer, zag op het zui den uit: de Krimpenerwaard. In het wa zige verschiet teekende hei silhouet van Schoonhoven zich tegen den hemel af. Vierentwintig jaar later. Een rijzige, jonge man keert uit de Zuidelijke Nederlanden terug naar zijn geboortestad. Veel is veranderd in dien tijd. De heerlijkheid der Goude viel het Grafelijk geslacht van Holland ten deel. De jonker is nog slechts een gast in het hooge huis aan de IJsel Op een druile- rigen, grijzen middag in November jaagt hij in het Goudsche Bosch. De reiger is een trotsche vogel I De regen dropt van de kale boomtakken; zijn voeten waden door de natte, roodbruine bladeren. Her tog Albrecht heeft uitgestrekte bosch- perceelen verkocht; straks zal ook dit ge deelte worden geveld. Vanaf den IJsel- kant toet een hoorn. De jongen luistert. Nog eens. Dan kiest hij den weg naar 4’ rivier. Een reiswagen heeft haar vooras gebroken. Willem aelberechtse, de Schoonhovensche magistraat, is een oud man, hij bedwingt slechts mét moeite zijn schichtige paard. Zijn blauwoogige doch ter kijkt nieuwsgierig vafi onder de huif uit naar den hulpvaardigen jonker. Zes maanden later huwen zij, Ghuy en Machteld van Schoonhoven. De Vicaris Barent van Hont wacht hen voor het al taar van de Kapel van Blois, genaamd d'IJzere. Uit dit huwelijk spruit Ijsbrand. Hij koopt een huis aan de Hofstraat. Zijn stiet is bierbrouwer; zijn buren noemen hem Ijsbrand Bottetaar. Het Goudsche Kuyt is vermaard! In Zeeland, Brabant en Vlaanderen schuimt het Goudsche bier in de steenen kroezen. De achterkleinzoon van ijsbrand, Fre- derik Ariensz is rijk. Vele gouden munten, waarin den beeldenaar van Keizer Karei is geslagen, glinsteren in zijn geldkist. Hij is de vriend van Dirk Crabeth, de glasschilder. Op den avond van den 12 Januari 1552 slaat de bliksem in de torenspits van de Sint Jan. De burgers hebben toortsen en fakkels in de hand; zij willen het vuur blusschen. Maar de klokken van dit Godshuis zullen niet meer luiden; zij storten uit den toren met dof fen slag tegen de plavuizen. 1556. Fredehk Ariensz en zijn buurman Gerrid Oerridsz, de vischkooper, hebben een glas aan de nieuwe kerk geschonken, een venster in het ChoorDirk Crabeth heeft hen beiden geschilderd. Gekleed als Discipelen van Johannes bukken zij zich voor de traliën van zijn kerker. Vele jaren later zal Rubens een ladder leenen. De Vlaming wil deze karakteristieke koppen van dichtbij bestudeeren. In de 16e eeuw komt mijn geslacht tot verval. Het vermaarde Goudsche bier wordt niet meer geschonken 1 Het Fransche ontwapening»- en veiligheidsplan. Paul Boncour licht het plan toe. Paul Boncour licht het plan toe. Parijs stemt toe in een wyziging der militaire bepalingen van Versailles. Dienstplicht aan Duitschland toege staan. In de vergadering van het bureau der ontwapeningsconferentie heeft Paul Bon- cc.ur een uiteenzetting gegeven vaar het nieuwe Fransche constructieve ontwape ning»- en veiligheidsplan. Boncour had zyn rede niet op steld en gaf een geïmproviseerde over het Fransche plan, hetgeen alle nadee- len van Boncour's genmkkelijke welbe- spraakthid weer sterk deed uitkomen, door dat hij van den hak op den tak sprong en steeds lange tusschenzinnen ten beste gaf, die het volgen van zijn betoog bemoeilijk ten. Als Harriot niet te voren in de Fransche Kamer een zooveel duidelijker uiteenzetting mui het Fransche plan had gegeven, zou het te betwijfelen zijn, of men terstond de groote beteekenis van het nieuwe Fransche plan zou hebben begrepen. Deze beteekenis ligt hierin, dat zij de mogelijkheid opent voor een betere Fransch- Duitsche verstandhouding, doordat Frank rijk in een wijziging der militaire bepalin gen van het verdrag van Versailles toestemt en aan Duitschland de bevoegdheid tot in voering van den militairen dienstplicht wil teruggeven, ook al zou Duitschland daar door het offer van de opheffing der rijks- weer moeten brengen. Ten opzichte van het personeel der strijd machten heeft het Fransche plan aan Duitschland dus de gewenschte gelijkheid van rechten. Met betrekking tot het mate riaal, waarover Herriot in de Kamer niets had gezegd, heeft Boncour zich bepaald tot de verklaring, dat ook hier evenals met be trekking tot het personeel naar een gelei delijke unificatie in de verschillende landen moet worden gestreefd. ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal /2.25, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal ƒ2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt. Franco per post per kwartaal /8.15, met Zondagsblad ƒ3.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, hij onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zyn dagelijks geopend van 9—6 u|ir. Administratie en Redactie Telef. fnterc. 2745. Postrekening 48400. N. S. D. A. P S. P. D. Comm. Party Centrum Duitsch-Nationalen Beiersche Volksparty Duitsche Volksparty Staatspartij €hr. Soc. Volksd. Duitsch Hannover Econom. Party Duitsche Boerenparty Landbond Landvolk Volksrechtparty Onafh. Soc. Party Duitsch Sociale Party Conserv. Party Volksnat. Ryksver Andere partyen ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den bezorgkring): 15 regels ƒ1.30, elke regel meer ƒ0.25. Van buiten Gouda en den bezorgkringi 1—5 regels 1.55, elke regel meer 0.80. Advertentiën in het Zaterdagnummer 20 byslag op den prys. Liefdadigheids-advertentiën de helft van den prijs. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN: 1—4 regels 2.25, elke regel meer ƒ0.50. Op de voorpagina 50 hoogex. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen bfj contract tot zeer gereduceerden prijs. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van soli« handelaren, Advertentiebureux en onze agenten en moeten daags vóór de aan het Bureau zyn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zün. Uit dezen staat blykt duidelijk, dat het grootste gedeelte van de rec'hts-georiënteer- de kiezers zich na 1928 hebbeiy vereenigd in de Nationaal-Socialistische Duitsche Ar beiderspartij. Dit blykt ook duidelük uit de op deze party uitgebrachte stemmen, namelyk op 20 Mei 1928 809.771 (2.6%); op 14 September 1930 6.406.879 stemmen (18.8%) en op 31 Juli 1982 13-745.781 stem men (37.3%). Alle kleine partijen, tot zelfs de Duitsche Volksparty, welke in den tijd van Stresemann zooveel invloed had, zyn ineengeschrompeld tot kleine groepen, in zoo sterke mate dat dp zoo juist met name genoemde party van 65 zetels in den eersten Duitschen Ryksdag die na de omwenteling werd gekozen, in sterkte is gedaald tot 7 zetels. De verkiezingen op Zondag a.s. zyn van groote beteekenis voor de verdere ontwik keling van den politieken toestand in Duitschland. Daar de tegenwoordige regeer ders echter niet aan een of meer politieke partijen gebonden zyn, moet worden afge wacht of de uitspraak der kiezers zoo dui delijk zal zyn, dat Von Papen en Von Schleicher ook na Zondag desnoods zonder Ryksdag uitsluitend met machtigingen van den Rykspresident in den vorm van nood verordeningen zullen durven verder te re- geeren. punt heen zyn en dat zy in den thans te \erkiezen Ryksdag niet zooveel zetels zul len verkrygen als by de vorige verkiezin gen. Hoeveel zy in stemmen-aantal zullen teruggaan, zal moeten worden afgewacht. Van groot belang zal ook zyn het resultaat, dat de sociaal-deirtocraten, die thans voor het eerst weer in de oppositie zyn, zullen weten te bereiken. Tevens zal dan blyken of de Verliezen, die zy sinds 1928 voorna- melyk naar links hebben geleden, thans ge heel of gedeeltelijk zullen worden heroverd. By de Ryksdagverkiezingen op 20 Mei 1928 hadden de ^ociaal-democraten met 9.151.059 stemmen 29.8% der kiezers ojj zich ver eenigd, een percentage, dat bij de verkiezin gen op 31 Juli 1932 met 7.959.712 stemmen tot 21.8 bleek gedaald te zyn. By dezelfde verkiezingen steeg de invloed van de Com munisten op de kiezers van 10.6% met 3.263.354 stemmen in 1928 tot 14.3% met 5.282.626 stemmen op 31 Juli 1932. Hadden cie sociaal-democraten in 1928 nog 153 ze tels in den Ryksdag, dit aantal bedroeg in de op 12 September j.l. ontbonden Ryksdag nog slechts 138. De communisten waren daarentegen gestegen van 54 tot 89 zetels. Het kan by de ontwikkeling van den poli tieken toestand in Duitschland sinds het ge dwongen aftreden van Brüning als vast staand worden aangenomen, dat het Duit sche Ryk thans op een keerpunt in de ge schiedenis is gekomen. In verband hiermede is het van belang na te gaan hoe de poli tieke toestand zich sinds de omwenteling in November 1918 heeft ontwikkeld. Het best blijft dit uit deverdeeling der zetels. In de eerste Nationale Vergadering, die op 18 Januari 1919 werd gekozen en in de zes parlementen, die tiet Duitsche volk daarna als vertegenwoordigend lichaam naar Ber- lyn zond. Deze verdeeling was aldus: Ryksd. Ryksd. 107 143 77 68 41 19 30 14 14 3 23 6 3 19 Onze bezuinigingen. Het rapport van de commissie-Vv eltei heeft heel wat beroering in ons land ge bracht. Dat is aan den eenen kant wel goed. Wy hebben de laatste jaren al uit den treure gehoord, dat de toestand onzer open bare geldmiddelen tengevolge van de oeco nomische crisis, die de geheele beschaafde wereld teistert, niet schitterend was en het daarom een eisch van gezond beleid was bezuinigingen in te voeren. Maar we namen dat feitelyk aan als kennisgeving. Wy onder gingen allen in meerdere of mindere mate de gevolgen der oeconomische crisis en waren ons niettemin van den ernst van den toestand over ’t algemeen niet bewust. Voor een deel komt dat zeker, omdat die gevol gen zich in ons land wat minder scherp deden voelen dan in verreweg de meeste andere landen en omdat wy erin slaagden ons geld op peil en onze begroeting ten minste ten-naaslen-by in evenwicht te hou den. Maar voor een zeer groot deel was dat ook een gevolg van de algemeen ménsche lyke eigenschap om zich zoo weinig moge lyk narigheden en vooral financieele zor gen te realiseeren en het niet verder te laten komen dan de vage gedachte, dat het- niet al te best gaat en we daarmede reke ning moeten houden, ons zelf te sussen met de hoop, dat het nog wel zoo’n vaart niet loopen zal Uit dien toestand nu, uit die stemming heeft het rapport van de commissie-Welter ons allen min of meer opgeschrikt, al is die schrik dan nog niet zoo erg hevig ge weest. We hebben het plotseling voor ons gezien, hoe een commissie van ernstige mannen den financieelen toestand van ons land zoo ernstig achtte, datke in onze open bare huishouding bezuinigden meenen te moeten voorstellen, die vry diep in ons leven ingrepen. En daaruit hlbbèn de mees ten van ons wel de ernstiga Conclusie ge trokken, dat een vry ver dolrgevoerde be zuiniging in onze staatshuishouding nood- zakelykk was. Dat besef hadlren we noodig en hebben we nog noodig, met het minst ook tegenover die conclusie van de com- missie-Welter en tegenover de reactie, die het rapport dezer commissie gewekt heeft, i Het kan wel niet anders of de voorstellen van het rapport-Welter moesten in menigen kring een sterk, vaak heftig verzet uitlok ken. De erkenning, dat bezuiniging noodig pleegt meestal gepaard te gaan met de meening, dat onze buurman, niet wy, hoog noodig bezuinigen moet. En wanneer bezui- “fingen onze belangen dreigen te raken of belangen, waarvoor wy ons warm plegen te maken, dan zyn wy geneigd ze als onge motiveerd of verkeerd te veroordeelen. Dat wil nog niet zeggen, dat grof egoïsme ons •Itijd leidt. Maar we hebben ons zoo ver trouwd gemaakt met de levenssfeer en de belangen van eigen kring of de belangen •an welker behartiging wy onzen arbeid en on« zorgen hebben besteed, dat we deze belangen niet mee^ in haar juiste verhou ding tot de beteekenis van anjere belangen hunnen zien, maar integendeel steeds in vergroote afmetingen, plegen waar te ne men. Dat maakt het begrypelyk, waarom tegen allerlei sociale maatregelen zoo’n ’t^rk verzet ryst in de kringen van arbei ders, loontrekkenden en zy, die vooral voJr arbeidersbelangen gevochten hebben, waar- °m de ambtenaren zoo heftig tegen salaris verlaging ageeren en advocaten en rechters de opheffing van rechtbanken en kanton gerechten tegen ’s lands belang achten. Hiermede wil niet gezegd zyn, dat alle voorstellen der commissie-Welter zijn toe te Juichen. Over de waarde en het voor of

Goudsche Courant | 1932 | | pagina 1