[EN IJN idkooper DEAD t.m. VRIJDAG aankoop van AREN Dolademellt NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN No. 18136 Maandag 7 November ISSN 7I« Jgaarang Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon- enFeestdagen ebonden vers-Mij. nden. echts otenfabriek V iletartikelen en Lotions □BORSTEL «crrFro'ï K Het Duitsche volk opnieuw ter stembus. BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE. üLïürssijj BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, 1 NIEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. Xnel din’ die De geheimzinnige ver dwijning van Robert Grell. 57 Ct. uitgebracht en- FEUILLETON. 43 EFOON 46460 xxxxxxxxxxx verbazing keek hij :gevers-Maat- 1460, Postgiro (Wordt vervolgd). 195 zetels r maand zing 120 100 70 51 llT 11 327.871 412.523 110.117 60.065 63.999 148.982 46.486 105.188 46.068 8.498 45.036 5 van zyn l heeft de Gouda. (230) (133) (89) (75) (37) (22) (7) uitge- aliteit IOUWE IS en prijs van *rmijnen van Verliezen der Nationaal-Socialieten. Winst voor de aanhangers van Von Papen en voor de communisten. Winst voor de Middenpartijen. De Nazi’s nog de grootste partij. IiÜHISLHE COURANT 11.712.983 7.233.534 5.972.702 4.228.364 2.951.839 1.080.124 659.931 (13.732.779) (7.951.245) (5.278.094) (4.586.501) (2.172.941) (1.190.543) (434.548) is de man die deze boot heeft geleend of gehuurd en hij is zooeven aan boörd geko men. Ik wil hem spreken. Als hij u heeft bevolen ons te volgen, wil ik u wel vertél len dat ik van de politie ben en het recht heb u te arresteeren wégens verhindering in het uitoefenen van mijn plicht, als u niet oppast. Hallo, Mr. Green, dreigt u den schip per? Wat is er aan de hand? zei de kalme stem van Jerrold, terwijl hij te voorschijn kwaïn door de schuifdeur van den salon, een sigaret tusschen zijn tanden. Boos k<>erde de detective zich naar hem toe. - Dat gaat zoo niet, Mr. Jerrold. Wij kunnen niet hebben dat u ons op deze wijze volgt De journalist haalde zijn schouders op. Zoo? Hebt u er iets tegen dat ik een uitstapje op de rivier maak? Ik wil u wel zeggen dat ik er toch mee doorga. Ik kan niet helpen dat u denzelfden weg op moet. Green was hulpeloos en hij wist het. Of schoon hij inwendig woedend was, wist hij dnt het onverstandig zou ewzen den jour- d»t het onverstandig zou wezen den johr- gerechtigd zou zijn. Behalve het gevoel van spanning, dat dit optreden zou geven, kwam de moeilijkheid een proces-verba al op te maken zonder het doel van hun tocht op te geven. Het was een dilemma, waarbij diplomatie met voordeel kon worden gebruikt. Hij glimlachte tegen den reporter. munisten vooruitgegaan. Het Centrum heeft zich kunnen handha ven en daarmede Dr. Brunüjg een votum van vertrouwen gegeven. De Duitsche Volkspartij, de partij van Dr. Stresemann, boekt© winst en zal dus weer een bescheiden rol kunnen spelen. De soc. democraten zijn in stemmenaantal bedui dend teruggegaan, hun stemmen zijn wel zonder uitzondering aan de” communisten ten goede gekomen. In den nieuwen rijksdag komen niet terug de Landbond, de Landvolkparty en de Volksrechtpartij, die in dén ontbonden rijksdag respectievelijk 2, 1 en 1 zetel had den. druiven in en aan de overvolle treinen han gen.Of wel... hij fluit een auto (als hy ten minste van eenig kleingeld is voorzien), hetgeen echter volkomen zonder resultaat blijft daar op dezen regenachtigen en wei nig vriendelijken Septembermorgen voor het eerst sinds jaren alle taxi’s bezet ztfn! Met een sarcastische grijns wijzen de chauf feurs op het neergeklapte vlaggetje aan den tariefmeter en rijden door... Nu slaat de Berlyner (nadat hy een krant heeft gekocht om daarin met bevrediging te hebben gelezen, hetgeen hij reeds lang aan eigen lyf heeft bemerkt,. n.l, dat de Berlijnsche trammaatschappy, de Berliner Verkehrsgesellschaft, staakt...) in draf en er heeft een volksverhuizing plaats, als men in tijden niet gezien heeft. Met opge slagen kraag en gebalde vuisten, diep in de jaszakken geduwd, rolt de menschenmassa uit de buitenwijken naar de binnenstad, naar het centrum... De straten, vochtig-glibberig, z(jn zwart van de menschen. Over de Alexander- platz die altijd opgebroken is trekken bataillons van de parapluies; door den die rentuin marcheeren zij, over het rottende, geurende, vochtige bladloof; de Friedrich strasse is verstopt; de trottoirs zijn te smal voor de dringende massa’s en naast dit marcheerende leger rolt, langzaam, lang zaam, een eindelooze slang van auto’s... Mijn vriend, dt verkeersagent van de Wilhelmstrasse, boel Leipziger, verrekt haast zyn armspieren: „Heerlijk!” grinnikt hy gelukzalig, „nu heeft men dan toch eens eindelijk een flink verkeer te regelen! Die 16% auto per uur, die er anders passeeren ’dat is niet dé moeite waard!”... Loopen! Loopen! En alles komt hoe zou dat ook anders kunnen te laat! Voor de kleine winkels, voor de kleinere bureaux staan zij geduldig te wachten, hui verend in den regen; het personeel wacht op den chef, die uit Weissensee of Grünau moet komen de chef wacht op’ den man met de sleutels. En over dat wachten in den regen troosten zy elkaar met de verzuch ting: „Anderen hebben het niet veel beter.” Maar dat is niet heelemaaï overeenkom stig de waarheid. De taxi-chauffeurs hebben het b.v. buitengewoon goed! By hen is is- tusschen een soort „route” ingesteld. Eén passagier nemen zij niet meer op. Zij ryden naar een bepaalde standplaats en roepen platz, Potsdamerbriicke, Linden, Rathaus, naar den Alexasderplatz! Wie wil mee?” In een handomdraaien is de wagen uitver kocht. Met zes en zeven perèonen wringen zy zich op drie bankjes (en dan moeten de actentasschen, zonder welke’ een Berlyner niet denkbaar is, ondergebracht worden!). In wilde vaart gaat het naar het doel. Korte afrekening: De vrachtprijs w^rdt door 6 ge deeld „dat maakt per „Neese” een Mark vijftig!” En dón terug naar "de buitenwijk, waar een grijze, achter parapluies verbor- By de gisteren gehouden Rjjksdagverkie- zingen zyn, volgens een voorloopige bereke ning, in totaal uitgebracht 35.409.718 stem men. In Juli j.l, werden 37.132.073 stemmen. Hiervan verkregen: Nat. Socialisten Soc. Democraten Communisten Centrum Duitsch-Nationalen Beiersche Volksp. Duitsche Volksp. Verdeeld als volgt: Nat. socialisten Soc, democraten Communisten Centrum Duitsche national en Beiersche Volkspartij Duitsche Volkspartij PRUjMED ANTEN PRUIMEDANTEN er pond trails ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal ƒ2.90, per week 22 cent, overal wazr de bezorging per looper geschiedt. Franco per post per kwartaal ƒ3.15, met Zondagsblad 8.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 81, GOUDA, by onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zyn dagelijks geopend van 96 uur. Administratie en Redactie Telef. Interc. 2745. Postrekening 48400. u hier te zoeken? vroeg de al te goed raadde dat hij -e—- van den oever af gezien «at Jerrold, ruikend ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoonuado tot den bezorgkring) 1—6 regels 1.30, elke regel meet 0.25. Van buiten Gouda en den bezorgkrlngi 1—5 regels 1.65, elke regel meer 0.80. Advertentie in bot Zaterdagnummer M □tislag op den prys. Liefdadigheida-advertentifa de helft van den prijs. INGEZONDEN MEDEDEEL1NGEN1—4 regels ƒ2.25, elke regel meer ƒ0.50. Op /oorpagina 50 hooger. Gewone advertenties en ingezonden mededeelingen bjj contract tot zeer gereduceerden pr(js. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van Mollede Boek handelaren, Advertentiebureux en onze agenten en moeten daags vóór de plaatsing aan het Bureau zyn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te Op de kleinere partijtjes werden bracht: Staatsparty Chr. Socialen Econ. Party Thur. Landbond Üuitsch Hann Boerenpartij Landvolk Wint, en W-nboeren Volksrechtparty Soc. Rep. Party Soc. Arb. Party Nat. minderheden 34.510 Deze partyen bezetten ieder slechts kele zetels. De achteruitgang van de nationaal-socia- listen is zeer belangrijk. Een teruggang in de Hitler-beweging, die men uit verschillende tU88chent(jdsche verkiezingen reeds kon ver moeden, ig nu wel duidelijk vastgesteld, De achteruitgang van de nat. socialisten bedraagt in Oost-Pruisen llf.000, in Pots dam 70.000, in Pommeren 87.000, in Francken 87.000, in Dresden 78.000, in Wurtemberg 82.000, in Mecklenburg 52.000, in Groot-Berlyn 145.000. De tramstaking, waarbij de nazi’s met de communisten samenwerkten, heeft hen blijk baar geen goed gedaan. Overwinnaar in den strijd is Dr. Hugen- '*rg, zijn party heeft wel het meeste ge ronnen, al is hij er niet in geslaagd de Diutsch-nationalen tot de oude glorie te brengen. Onrustbarend is het stemmental der com- Mr. Foyle? En hier uit? -'Wat hebt L?d*e maar 84 te raadde dat hij en en van den °®v«r af gezien waren was fir M’ ruiltend dat er iets gaande hen waa gnomen om te zien of er W hem iets te halen viel. Jerrold wa^ tegen hem opgewassen. ik_b“b6zi? een firidpp J1 8 8c*lr’jven van Westminster men 8cheuren in de pied geko- (Geautoriseerde vertaling). Nadruk verboden. royle draaide zich plotseling om en stond egenover een mageren, tanigen man met een zwarten haarlok onder zijn hoed uitko mend en scherpe, geestige oogen. Jerrold *as„ een van de knapste „speurjoumalis- uit Fleet Street en terwijl hij vaak de jomie had geholpen, kon hij soms een ge- helper zijn. Met goed geveinsde azmg keek hij op, toen Foyle hem groeute, oo‘t! H°e maakt u het, u, Mr. Green? Wae voert u oogenbhk den buit zelf binBen te halen. De oneenigheden tusschen deze eedgenooten van Harzburg kwamen snél. In Mei van dit jaar liep Hindenburg’s ambtsperiode af, Brüning vecht voor Hindenburg. Bruning had getracht een^parlementairc herkiezing van den grijzen maarschalk mo- gelyk te maken. Edoch, Hitler en Hugen berg weigerden hun medewerking en zoo kon president von Hindenburg alleen door een volksstemming herkozen worden. Met al de kracht van zyn gezag,- woord en van zyn persoonlijkheid Centrum-kanselier Bruning den stryd aan gebonden tegen Hitler en Dustierberg en vóór Hindenburg. Twee verkiezingen waren noodig om den stryd tot het goedé einde te brengen. In April was Hindenburg opnieuw voor 6 jaren tot Rykspresident verkozen. In dien tyd had de propaganda 'voor Hitler en zyn „opkomende nationale beweging” vor men en afmetingen aangenomen, die de Duitsche politiek tot dan toe "ongekend wa ren. De stryd tegen Burning, het zwart- roode blok, tegen het gevloekte systeem was er een geworden op leven en dood. Men herinnert zich dat daarop is gevolgd een verwijdering tusschen President Hin denburg en Dr. Bruning. Toen is het nieuwe kabinet gekomen met von Schleicher als Ryksweérminister, de sterke man van het kabinet, en von Papen als Rykskanselier. Hoe de nieuwe kanselier op 20 Juni de Rijksdag deed "ontbinden, we weten het allen, evenzoo dat op 31 Juli de verkiezingen plaats vonden,' Bij deze Ryks- dagverkiezingen behaalden ïdê Nazi’s teza men met de Duitsch-NatiXüen wel een groot aantal zetels maar de door hen ge- wenschte meerderheid bereikten zy niet. Toen verkeerde de vriendschap tusschen de beide groepen in hevige vijandschap, een campagne van de Nazi’s tegen von Papen volgde en weer kwam het tot ontbinding van den Ryksdag. Deze nieuwe verkiezingen nu hebben in den bestaanden toestand geen groote ver anderingen gebracht. Verwacht werd dat Hitler en de zijnen thans groote verliezen zouden lyden. Dit is wel het geval geweest, maar niettemin bljjkt de party der Nazi’s toch nog de grootste party. De Zondag in het Rijk over het algemeen rustig verloopen. De verkiezings-Zondag is in het algemeen rustig verloopen, afgezien van eenige in cidenten te Bremen, Stassfurt en Misburg by Hannover. In de Streitstrasse te Spandau is het tot een vechtpartij gekomen tusschen nationaal- socialisten en sociaal-democraten, waarbij een lid der S.P.D. door een messteek en vuistslagen ernstig en twee andere sociaal- democraten licht werden gewond. Twee na- tionaal-socialisten en 5 leden der S.P.D. zyn gearresteerd. Ook in het Noorden van. Berlijn, in de deed den mannen nog eenige vragen en ze gingen heen. Hij vergat het heele skelot tot Mr. Gregor, de redacteur binnenland, toe vallig binnenkwam. Mac’s haar rees te ber ge en met zijn langen wijsvinger wees hij op het geraamte. Wat is dat? vroeg hij. Brashton keek op van de copy, waaraan hij bezig was. Dat? vroeg hij" kalm. O, dat is niet geschikt voor publicatie, dat 1b alleen maar een garantiebewijs En hij verklaarde de zaak. Mac was vol afschuw. Hij staarde naar Brashton, alsof hij dacht dat die krankzin nig was geworden. Goede God, man, riep hij uit, waarom heb je dat hier gehouden? Misschien 18 mj aan de peet of zooiets gestorven. En wegloopend, riep hij luid om een loop jongen. Neem dat ding weg, beval hij. Gooi het weg. Stop het in de kachel- Verbrand het. Wel, ze namen het nree en verbrand den het. Vandaag kwam een oude, bromme rige brigadier van politie op ons bureau. Hij wilde iemand epreken, zei hij, over het vinden van een lijk in Piccadilly Brashton ontving hem vriendelijk. Heel aardig van u brigadier, hier te komen, zei hij. Wij zijn altijd heel dank baar voor berichten van eenig belang. De brigadier draaide met zijn helm. Ja, mijnheer, zei hij, ik ben eigenlijk dezen keer bij u gekomen om inlichtingen te krijgen. Ziet u, ik ben zooveel als ser- ge^nt van den ooroner en wij moeten een <1S l</2 pond 3 enz. I 'ING: voor 17 ct. 21 25 md 16 Ct' 38 per pond vanaf: re Erwten 12 Ct. Jners 8 ïn 10 Worst 37 footer, p. p. 52 Ct. Üs: k Opnieuw en wel voor de vyfde maal dit jaar, is het Duitsche volk ter stembus ge gaan. Zonder eenig spoor van verkiezings- geestdrift ditmaal wat niet te verwonderen valt. Hoe zijn inmiddels ook de fronten ge- V-yzigd! Tot einde Mei regeerde Bruning met vaste hand. In tijden van*den bittersten n:od heeft hy het Duitsche volk geleid, de moeilyke economische onderhandelingen met het buitenland immer nog bevredigend op gelost; toen verleden jaar een financieele debacle ontstond, van een nooit gekenden omvang en de Berlynsche grootbanken de een na de ander meen stortten, kon Bru ning nog juist den chaos vermijden en met de medewerking van president Hoover een moratorium voor Duitse hl an cl verkrijgen. Dat daarby maatregelen van diep ingrij penden aard onvermijdelijk waren is volko men duidelijk. Bruning was dan ook genood zaakt zijn toevlucht te nemen tot het uit vaardigen van noodverordeningen, omdat het maken van wetten via den Ryksdag te veel tyd in beslag zou nemen. President Hindenburg dekte Bruning met zijn gezag, doch deze is er steeds in geslaagd zijn nood verordeningen door den Ryksdag te doen legaliseeren. Welke tumultscenes daarbij voorkwamen is overbekend. Hugenberg en Hitler tegen Brüning. De wassende vloed van het nationaal- socialisme had aan Brüning en zijn z.g. ..Marxistische” politiek een oppositie aange zegd zonder eenige terughouding. De party van Hugenberg, de Duitsch-nationalen, ver zameling van alle Oost-Pruisische en ande re jonkers, half en heel bankroete groot grondbezitters voer daarbij in Hitler’s kiel zog. Deze heeren hebben daarbij echter wel steeds de bedoeling gehad oji een gegeven Ja, ik ken ze, gaf Foyle toe, glimlachte en keek naar de booten, die wachtten. Ja, het is mooi weer en Green en ik gaan een tochtje maken met Wrington. Er is sprake van dat het nvierpersoneel uitgebreid zal worden en wij zullen een onderzoek instel len. Jerrold knikte zoo ernstig alsof hij de verklaring geloofde. Zelfs Foyle, hoe slim hij ook was, was niet zeker of hij dit wel deed. De journalist liet zijn blik gaan over het breede water en met een onwillekeurige beweging, die een gewoonte van hem was geworden, streek hij zijn zwarten haarlok achterover, die over zijn rechterwenkbrauw hing. Hebt n een minuutje tijd? vroeg hij. Er is vandaag op ons bureau iets heel vreemds gebeurd. U weet dat z© bezig zijn t de fundeering uit te graven voor een groot hotel in Piccadilly? Welnu, Maandag kwa men een paar groote dokwerkers, die een zwaar, in een papier gewikkeld pak droegen naar de „Wire” en Brashton sprak met hen. Ik en mijn maat, zei de man, die het woord voerde, werken aan dat ding in Pic cadilly en we hebben vandaag iete bizon- ders gevonden. Wetend dat de „Wire” een ondernemende krant is en voor nieuwtjes betaalt, dachten we dat we wel eens hier heen konden gaan. Betalen altijd graag voor informatie, als we ze kunnen gebruiken, zegt Brashton. Dal laten we aan u over, zegt de spre ker, het pak openend. Kijk maar! Tn het pak was een verweerd maar ge heel compleet geraamte van een mensch. Brashton was een beetje geschrokken, maar Huichelaars zijn de valsche munters van het leven. Oderbergerstrasse, heeft een klopparty plaats gehad tusschen nationaal-socialisten en leden van de Rjjksbanier. By deze ge legenheid hebben twee Ryksbaniermenschen lichte hoofdwonden opgeloopen. Zaterdagavond is het te Schoenewalde (district 'Schweinitz) tot een vechtparty gekomen tusschen sociaal-democraten, die een vergadering hadden bezocht en natio naal-socialisten. Een 22-jarige jongeman werd door messteken ernstig gewond. De dader werd als het ware gelyncht. De po litie is er evenwel in geslaagd de orde vrij spoedig te herstellen. Te Crefeld is uit een tappery geschoten op een troep voorbijtrekkende in uniform gekleede nationaal-socialisten. Verscheide ne nationaal-socialisten werden gewond Terwijl by de vorige Ryksdagverkiezin- gen door 84% der kiezers werd gestemd, bedroeg dit percentage ditmaal hoogstens 70%. In weerwil van de toeneming van het aantal kiesgerechtigden is het aantal uit gebrachte stemmen met circa 1.75 millioen afgenomen. BUlTÊNLANDSLa hlEUW». DUITSCHLAND. Berlyn leert loopen. De Berlijnsche trammaatschappü, de BVG, in staking. Goede tijden voor de taxi-chauffeurs Overal drommen voetgangers! Door onzen correspondent te Berlijn. Sinds jaren is het niet voorgekomen, wat thans een feit is geworden: namelijk, dat het geheele Berlynsche verkeer is stilge legd. ’s Morgens tippelt de Berlyner ener- gie-geladen en dorstend naar werk uit zyn huis en... daar wordt hij plotseling te genover een situatie gesteld, die hy eigen lijk voor absoluut onmogelyk had gehou den, geen tram rydt er, de omnibushaltes zyn verlaten, de toegangen der ondergrond en bovengrondbaan zyn met dikke kettin gen afgesloten en daarnaast staat een man in donkergroene uniform, die een wit bord vasthÓudt: Hier staakt de BViG! „Ocke!” zegt de ras-Berlyner, waarmede hij zooveel wil zeggen als „Nu gaat de we reld ten gronde!”... Dan bezint hy zich, overpeinst even de gevolgen en begint dan verwensching>m te uiten... de een na de an der... Als ook dat niets helpt, doch integen deel de van zijn ongenaakbare conducteurs- daar luidkeels; „Lk rijd over Nollendorf- stroom in het allerburgerlyleste alledaag- sche leven neer gedaalde, groengejaste waardigheidsbekleeder de scheldende man met zijn bordje goedig op den schouder klopt en hem kalmeert „Maak je maar niet dik, manneke!”, dan besluit de Berlyner eindelijk, iets te doen, te ondernemen. Meestal zal hij dan een kleine, maar ge forceerde marsch maken naar het dichtst bijzijnde ringbaanstation, om daar met ont zetting vast te stellen, dat de menschen als onderzoek instellen, maar wij hebben geen lijk om dit te herkennen. Een oogenblik was Brashton verbluft', maar bijna onmiddellijk herkreeg hij zijn zelfbeheersching. Het spijt mij zeer, zei hij verontschul digend, maar toevallig is het skelet hier zoek geraakt. De brigadier, vervolgde Jerrold ern stig, zoekt nu in de uitgegraven omgeving om te zien of het mogelijk is nog stukjes en brokjes bij elkaar te rapen om het on derzoek mogelijk te maken. Maar ik zie dat Mr. Green ongeduldig wordt. Laat ik u nie ophouden. De booten waren naar den oever gekomen en gleden langs de kade nadat de bel de rechercheurs waren ingestapt. Foyle wierp een onderzoekenden blik op de pier, die ze zoo juist hadden verlaten. Een stoom bootje was juist aangekomen, maar Jerrold was verdwenen. De chef vloekte zacht. Daarom heeft hij ons dus aan de praat gehouden, zei hij. Hij vermoedt iets en wil de ons ophouden tot hij zelf een boot kon bemachtigen. Wij zullen een ware processie vormen, als we hier geen stokje voor ste ken. Hij boog zich voorover en sprak met Green in de tweede boot. Dadelijk voeren zij langzamer en toen de stoomboot langszij kwam klom de hoofdinspecteur behendig aan boord. Waar is Mr. Jerrold vroeg hij denman aan het roer. Wie is dat? was het brommige ant woord. Kom, kom, je weet best wie hij is. Hij

Goudsche Courant | 1932 | | pagina 1