250DAMESMANÏELS 5»FI NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN Ho. 18138 Waensdag 8 November 1838 71* Jaargang NIEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDLNXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. Dit blad verschij nt dagelijks behalve op Zon- en F eestdagen dagen U5 4»." 5»." De groots dag in Amerika. Bulteneawone RECLAME AANBIEDING Bahlmann verlaagd' BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, De geheimzinnige ver dwijning van Robert Grell. Donderdag Vrijdag Zaterdag Maandag Ziet de etalages pret. FEUILLETON. HOOFDSTUK XXXV. gez: wat» (Wordt vervolgd.) Franklin Roosevelt overwinnaar Een 47 millloen kiezers velt reeds uitbundig lichtbakken maken o, zingen in de verachi Wij brengen ÖOUDA was naar den achtersteven van „d en sprong daar in een dat daar gemeerd lag. Op zijn de anderen aariloopen en de riemen begonnen ook zeer drukke opkomst. naar de stembus. Uitsluitend -onze bekende BETERE CONFECTIE met royale edel- bont kragen on geheel mot zijde gevoerd. U kunt 1O gulden sparen bij (Wij herinneren eraan, dat de president der Vereenigde Staten niet direct door het volk wordt gekozen, doch door 531 „kies mannen”, de z.g.n. electoren, die binnen twee maanden moeten bijeenkomen voor de eigenlijke verkiezing van den president. Daar de kiesmannen door de partijen geko zen worden en de beslissing practisch al leen tusschen de republikeinen en de de mocraten gaat, beteekent de meerderheid van een van deze beide partijen onder de electoren tegelijkertijd de verkiezing van den candidaat voor het presidentschap). Sir Hilary Thornton was naar Weldon Foyle’s bureau gekomen De chef met een massa, papieren op zijn lessenaar voor zich, sprak snel, nu en dan een blik slaande op de getypte lijst van rapporten en verklarin gen om het een of nndere punt te verificee- ren. De commissaris deed nu en dan een vraag maar voor het grootste gedeelte luisterde hij m d ernstige belangstelling. Foyle vertelde van de gebeurtenissen van den vorigén dag. He», was een absolute dwaasheid Sir Hilary gaf hij bitter toe. Als wij geen dom heid hadden gedaan, zou Grell nu in onze handen zijn geweest Nu moeten wij geheel ie en Redactie Ttelef MHIISUIE (01 Hl VI. ADVERTENTIEPRIJS: Uit Good* en omstreken (behoorende tot den bexorgkring): i—5 regels 1.80, elke regel meer 0-25. Van buiten Gouda en den bezorgkringi 1—5 regels 1.55, elke regel meer 0.80. Advertentiën in het Zaterdagnummer tt bijslag op den prjjs. Uefdadigheida-advertentUfa de helft van den prijs. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN: 1—4 regels f 2.25, elke regel meer 0.50. Op de voorpagina 50 hooger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen bjj contract tot zeer gereduceerde prys. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van «oliede Boek* handelaren, Advertentiebureux en onze agenten en moeten daags vóór de plaatsing aan het Bureau zjjn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zijn. Staatssecretaris van Marine: Mac Adoo. Binnenlandsche Zaken, oud-senator Gilbert! HitchockLandbouw Harry Byrd Staats secretaris van Arbeid: Miss Frances Per kins. Justitie; Senator Walsh; Posterijen: James Farley. Handel: Evans Woollen of Melvin Trayler. Indien het bericht ten aanzien van de portefeuille van Arbeid juist is, zal voor de eerste maal een vrouw in een Amen- kaansch kabinet zitting nemen. Slechts 4 dagen worden de prijzen van al deze Mantels met f 10.— verlaagd. Volgens den corr. te Washington van de Times zal de ministerlijst van de regeering- Roosevelt er vermoedelijk als volgt uitzien Staatssecretaris van Buitenlandsche Za ken Newton BakerStaatssecretaris van Financiën: Alfred Smith of Owen Young; Staatssecretaris van OorlogAlbert Rithhie W/e het beste wil, moet vaak het bit- tersfe verdragen. Je Laine lel.-mit lok celn- W I. Aardl-I kelknoo-l u van >ipe losse I rand 'raale kketv boord w maar dicht naar den oever. Met de vlugheid van menschen, die ge- *o«n waren snel handelend op te treden, Pogen de detectiven in de boot dadelijk aan werk Een snelde weg om de vlucht aan en noordelijken oever af te snijden, of- ttnoon de ontoegankelijke pier vajf de ower het ieder onmogelijk maakte te lan en voor meer dan honderd yard verder, ondere kruiste voorzichtig tusschen de uiten, om te beletten, dat hij op een “arvan aan boord gihg. De chef ric -- *en schuit gerend sloepje dj ’fcvel kwamen met Wrington aan met f IO.- reductie in den verkoop. Geloof je niet dat hij er achter komt dit dit een flagrante leugen is. Green’ Och, zei Green, wij kunnen hem im mers niet vertellen wat er is gebeurd en wij moeien hem op de een of andere wijze te- reden stellen. Ik heb beloofd dat ik hem i iets zou laten weten en het is waar dat er een lijk is gevonden. Ik heb hek Wrington gevraagd En het is waar dat het niet Gol- denburg is. O. all right Je moest nu het eerst het linnengoed onderzoeken. Laat mij nu alleen. Ik moet nadeken. Duitschland verlangt gelijke rechten De ministers von Schleicher en von Neurath publiceeren artikelen in Eingelsche bladen. Berlijn wil geenszins bewapenen. In de News Chronicle verschijnt jen arti kel van den Duitschen rijksminister van buitenlandsche zaken Freiherr von Neurath over de politieke redenen voor den Duit schen gelijkgerechtigdheidseisch, waarbij hij tegelijkertijd antwoordt op enkele punten van de nota van sir John Simon, zonder deze te noemen. Ter inleiding merkt hij op, dat thans zoo spoedig mogelijk de vraag beantwoord moet worden of algemeen© pntwajjening al of met mogehjk is en of de hoop, die men vestfigt op de economische wereldconferentie, ge rechtvaardigd is of tot teleurstelling moet leiden. Volgens den tekst van het verdrag van Versailles is het duidelijk, dat de Duit- sche ontwapening slechts de eerste stap is naar algemeens ontwanengg De Duiteahe eisoh, dat het verdrag van Versailles tot grondslag zal worden gemaakt van algemee- ne ontwapening, is gebaseerd zoowel op het principe der gelijkgerechtigdheid als op den wil tot ontwapening, aangezien de Duitsche ontwapening reëel en doeltreffend is geble- kend. De meerderheid der naties heeft ech ter geweigerd een ontwapeningssysteem te aanvaarden, dat berust op het verdrag van Versailles. De Volkenbondsresolutie van 23 Juli gaat helaas meer in de richting van bewapening dan van ontwapening Voor Duitschland is het doelloos deel te nemen aan een overeenkomst, die voor de verschil lende volksgroepen verschillende rechten bevat. Von Neurath wijst de beschuldiging, dat Duitschland opnieuw bewapenen wil, af. Niet Duitschland wil bewapenen, doch de andere planden, die weigeren te ontwapenen en dezelfde verplichtingen als Duitsahland op zich hebben genomen. Men mag hopen, dat de Duitsche eisch tenslotte toch nog als iets natuurlijks wordt erkend. Von Neurath spreekt tenslotte de hoop uit, dat. de hou ding van Duitschland een beslissende stoot moge geven aan de onderhandelingen over de alg^neene ontwapening. In de Daily Express licht de Duitsche rijkswee! minister, generaal Von Schleicher, de militaire zijde van den Duitschen geljjk- gerechtigheidselsch toe. De verdedigings- gedachle heeft noch met militarisme, noch De New-York Times schrijft in een be schouwing over de uitslag der verkiezingen dat Hoover door zijn vrienden verlaten en door zijn vijanden overweldigd, verloren heeft. Het is een tragisch bewijs dat een enkeling onrechtvaardig moet boeten voor de fouten en misdaden van anderen. Hoewel de einduitslag van de Presidents verkiezing nog niet officieel bekend is, kan men uit de hedenmorgen te 1 uur Am. tijd 7 uur Amst. tijd bekende gegevens afleiden dat de einduitslag zal zijn, dat Franklin 'Roosevelt 453 van de 531 kiesmannen zal hebben, zoodat Hoover over slechts 78 kies mannen zal beschikken. Dit ia een recordmeerderheid bij de Presi dentsverkiezing zooals in de laatste decen nia niet meer voorgekomen. Voor het eerst na 12 jaar zal op het Witte Huis een Roosevelt als President zetelen. Het resultaat van de verkiezingen voor het congres die tegelijk met de presidents verkiezingen zijn gehouden, zal waarschijn lijk een democratische meerderheid van 50 in het Huis van Afgevaardigden en van 2ö in den Senaat opleveren. Hoover heeft openlijk toegegeven dat Roo- sevelt de overwinning heeft behaald, hij zond Roosevelt het volgende felicitatie- telegrftm ..Ik wensch u geluk met de gelegenheid de Ver. Staten te kunnen dienen en wensch u een succesvolle regeeringsperiode.” Tengevolge van het ingewikkelde Amen- kaansche kiesstelsel zal de geheele uitslag pas later heleend kunnen worden gemaakt. Hoofdzaak is hier echter het verkrijgen van de meerderheid in de belangrijkste staten. Roosevelt heeft ook de leiding van alle dgelen van Hoover’s voornaamste staat, Ca- lifornië. alsmede in den staat van Senator Borah. Idako. Roosevelt dankte in een persconferentie al zijn assisten en helpers, voor het bij de verkiezingen behaalde^ucces Aan het over winningsfeest in het Biltmore Hotel, waar Roosevelt met zijn familie logeert, namen ongeveer 2000 personen deel, onder wie de democratische candidaat bij de vorige ver kiezingen, 01 Smith en de boksera Dempsey en Tunney. 01 Smith antwoordde, toen men hem zijn indruk vroeg over het verloop van de verkiezingen: Ik ben opgetoogen. Wat kan ik meer zeggen Hoover toont; openlijk zijn teleurstelling over de geweldige nederlaag die hem is toe gebracht en waarover men algemeen spreekt als over een aardverschuiving ten. gunste van Roosevelt. Om de massa-opkomst der kiezers te kun nen verwerken waren in de stad New-York nieuwe stemmachines ingevoerd, welke ech ter zeer omslachtig waren. In de overige steden en op het platteland wordt over het algemeen met stembiljetten gekozen. De uislag van de verkiezing wordt tegen mid dernacht (Amerikaansche ttfd) verwacht. Officieel was de verkiezingsdag tot feest dag verklaard; de meeste zaken zijn echter gewoon geopend. f In den staat New-York heeft behalve de stemming voor het presidentschap nog een ■stemming over het uitgeven van een lpe' ning van 30 millioen dollar voor de werk loosheidsvoorziening plaats. Daar voor het uitoefenen van het stemrecht alle perso nen zijn uitgesloten, die uit openbare mid delen onderhouden worden, hebben velen by deze verkiezing hun stemrecht verloren, zij oen nauwkeurig onderzoek Het is hopeloos, gromde Green zacht. Op een avond als dezen konden wij even goed een naald m een hooiberg zoeken. Wij geven het in elk geval nog niet op antwoordde Foyle, buitengewoon driftig. Wij hebben het al erg genoeg verknoeid, maar ik geef het niet op. zoolang er nog maar een schijn van kans is hem te vinden Denk je dat hij in staat is de rivier over te zwemmen. Wrington? Hij zou een goed zwemmer moeten zijn cm het gekleed te doen. De stroom is vrij krachtig. Het ia meer waarschijnlijk dat hij zal trachten een van de onder de brug lig gende schuiten te enteren. Heldon Foyle wreef zijn kin. Elk oogen- blik werd de kans den vluchteling te. pak ken geringer. In de duisternis, welke de lichten van de brug en van in de nabijheid liggende booten slechte nog dichter maakte, was er weinig hoop den man te vinden, dien zij zochten. Hij was niet fM‘ dat hij in het water sprong en er waren tientallen plaatsen waar hij zich verscholen kon hebben en waar hij, nu hij gewaar schuwd was. zijn vervolgers kon ontkomen. Hij had zelfmoord gepleegd kunnen hebben, dat was zoo. maar dat vond Fyole niet waarschijnlijk. Twee uur werd de jacht voortgezét toen besloot Foyle. veTkild tot in merg en been, dat het hopeloos was. Wrington riep de andere booten en de rechercheurs keer den naar de schuit terug. Een licht gewor pen in de kleine kajuit, deed te midden van allerlei dingen een open koffer vol linnen- De einduitslag van de presidentsverkie zing is, dat van de 531 mannen Roosevelt er 472 kreeg, terwijl Hoover er in totaal 59 kreeg en wel uit de staten Marry Vermont, Cornrecficus. New Hampshirt en Pennsyl vania. Van de eerste 8 millioen stemmen die werden uitgebracfrt kreeg Roosevelt er 4.900.000 en Hoover 3 420000 In het Huis van Afgevaardigden zijn in totaal gekozen 220 democraten en. 211 republikeinen. Een versterking dus van de democratische meer derheid. In het oude Huis hadden zij een meerderheid van slechts 4 zetels goed zien. Green haalde het bovenste hemd er uit en voelde het weefsel tusschen vinger en duim. Toen wees hij op den naam van een West-End firma op den halsboord. Ja, hét is niet een ding, dit een nacht» waker op een schuit gewoonlijk draagt, merkte Foyle op Wij moesten de handtagch in<*<-nemen en je kimt ze op je gemak door zoeken. Het merk zal ons vertellen van wien ze zijn. Jij moest hier blijven, Wring ton en beslag leggen op de schuit. Laat ze nauwkeurig onderzoeken en breng mij mor gen verslag uit. Zorg dat je elk. die aan boord komt, aanhoudt. Een van de motorbooten bracht Foyle en Green terug naar Scotlapd Yard. Beiden waren somber en stilFoyle omdat rijn plan was mislukt op het laatste oogenblik, waarop hl] den sleutel tan het probleem gevonden hand Green omdat hij altijd zoo was Het was gemakkelijk genoeg thans te begrijpen, dat. wanneer ze maar licht had den opgestoken, er geen verwarring had ‘zien van het oogenblik, j kunnen plaats vinden en de man niet had w.ron kunnen ontsnappen. Evenmin maakte het bericht dat Foyle in zijn bureau wachtte hem meer in zijn schik met den voortgang van het onderzoek. Er was een bericht per telefoon gekomen van den chef Liverpool recherche: .Man gevonden, bedwelmd, jn coupé eer ste klas, sneltrein van Londen heeft legitl- motiekaatt en andere documenten bij zich, waardoor hij blijkt te zijn inspecteur Robert Blake van de recherche te Londen Is nu onder behandeling van onzen dokter en is nog niet tot bewustzijn gekomen Niet in gevaar. Hij reisde van Londen met een mo- In de hotels en restaurants van New-York. die gedurende den geheelen nacht geopend j,lijven. werd de overwinning van Roose- dig gevierd. Geweldige d© uitslagen der verkie- lillende staten bekend. Het middelpunt van de feestelijkheden vormt het hotel waar Roosevelt met zijn familie verblijf houdt. ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, met Zondagsblad uer kwartaal ƒ2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt Franco per post per kwartaal ƒ3.15, met Zondagsblad ƒ8.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, bjj onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zjjn dagelijks geopend van 96 uur. Administratie interc. 2745. Postrekening 48400. met aanvalsplannen iets te maken. Zij is integendeel de beate waarborg voor dén vrede, aangezien misbruik van militaire macht moet ophouden, wanneer de weer kracht van den staat den oorlog m den zin van een aanval te gevaarlijk maakt. Von Schleicher wijst op de tegenstelling, dab Duitschland sedert 1919 bezig is zijn bin nenlandsche vrijhejd te herwinnen, doch niet over de middelen beschikt om die- vrij heid naar buiten te verdedigen. De Duit sche defensieve gedachte heeft ten doel de Duitsche gelijkgerechtigdheid te zoeken in de verdedigingsmiddelen, het Duitsche volk tol eenheid te brengen omtrent de natio nale defensie en de beperkende bepalingen daarvoor op te heffen. Hoe kan e.en weer macht zonder vliegtuigen, tanks, zware ar tillerie. strijdbare manschappen en bewape- ningindusbrie de landsgrenzen tegen zwaar bewapende staten verdedigen? Hoe kan een volk zich veilig voelen, wanneerJsijn weer macht streng van het volk gescheiden is en winneer het verboden is iets met mili taire zaken te maken te hebben? Wanneer Dtntschlands niet versterkte en gedemilita riseerde grenzen door de van moderne wa penen voorziene vestingen van den tegen stander beheerscht worden en Duitschland beroofd is van luchtverdediging? De ge schiedenis van Duitschland in de laatste twaalf jaar is het antwoord op deze vraag. Naar buiten toe heeft Duitschland een strijd zonder succes van recht tegen macht ge voerd. Economisch is Duitschland door <je herstelbetalingen aan den rand van den on dergang gebracht. In het binnenland is het moreèlp leven ..uitgehold” eventfls de auto riteit van den staat. Wij.moeten de waar, heid onder het oog zien, dat recht zonder macht hulpeloosheid beteekent en macht zonder recht mets dan tirannie is”. Ten slotte eischt generaal Von Schleicher ook con verandering van de gezindheid, in het Duitsche volk zelf, namelijk de bereidheid om offers te brengen en zich aah discipline te onderwerpen en verder den geest van kameraadschap in den dienst van het va derland. De staat moet de active vertegen woordiger van de detensiegedachte worden. 1 n de morgenuren heefti Roosevelt een rondrit over zijn landgoed gemaakt in zijn kleine open auto, die voorzien is van spe ciale hefboomen. die het mogelijk maken de verschillende versnellingen met de hand te bedienen, daar Roosevelt, die nog niet geheel hersteld is van een kinderverlam ming, waaraan hij voor eenige jaren ge leden heelt nog het gebruik van zijn voeten mist. dieus gekleejle vrouw, donker haar, donker blauwe oogen. Tracht thans haar te vinden. Kunt u vertellen welke stappen wij moeten doen?” Woest sloeg Foyle rijn vuist op tafel. Zoo: Wij zijn niet de eemgen, die van daag domheden hebben gedaan. Green Lees dat nu een». Telegrafeer ze een nauwkeu rige beschrijving van die vrouw Petrovska. on zeg hun dat ze haar moeten aanhouden, zoodra ze haar vinden. Wij zullen haar be schuldigen van het toedienen van een ver giftig bedwelmingsmiddel en dat zal haar in veilige liewaring houden tot wij de zaak hebben opgehelderd. Als zij tracht het land te verlaten, kunnen wij veilig veronderstel- le-i dat wij haar zullen vinden op een der groote stoombooten. Telegrafeer onze man nen te Liverpool datzelfde. Green ging heen. Na een poosje keerde hij terug met een papier in zijn hand. Telegram naar Liverpool is weg. Ik heb dit opgesohreven voor Jerrold, wil u het even inzien? Ik heb hem beloofd, dat hij alles zou vernemen, wat er te vertellen W1H Op het papier stond: „In verband met het onderzoek aangaan de den moord op Mr. Robert Grell, inspec teerde Commissaris Heldon F’oyley verge zeld door hoofdinspecteur Green, de Divtoie- inspectenr Wrington en andere rechercheurs het lijk van een man, gevonden in de rivier i opnieuw naar hem beginnen te zoeken, die misschien de man Goldenburg kon ge weest zijn, naar wien gezocht werd. De poli tie is van meening dat het gevonden lijk niet dat van Goldenburg is.” Foyle’s blauwe oogen schitterden Vvan -■ (Geautoriseerde vertaling). ^5 Nadruk verboden. Een ondeelbaar oogenblik zag men een vage gestalte duidelijk bij de deut. Bijna gelijk tijdig renden Foyle, Green en Wrington hem na Ze kwamen te laat. Een zacht geplas Wide hun dat de man den eenig moge- lijken uitweg had genomen. f Pas op met die booten. Hij is over gesprongen, gilde Wrington. Lidhten

Goudsche Courant | 1932 | | pagina 1