NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN Deze Courant komt in vele duizenden gezinnen. Gegarandeerde oplage 6500 ex Ho. 18147 71* Jaargang Ditblad verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feestdagen Binnenland. I vi Bah/mann Loste bladen uit het Dagboek van een Gouwenaar. EERSTE BLAD Als de Feestdagen komen I BERGAMBACHT, tylEUWERKERK, OUDERKERK,ÓUDEWATER,' REEUVnjK/sCHpONHOVEN,?*ST0LWkT WADDINXVËÊN, ZEVENHUIZEN, enz. De fijnste uitgesneden Makreel 18 et. per ons P. G. Scharleman Jr. Zaterdag 18 November 1832 BERKENWOUDE. BODEGRAVEN, BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, I II Financiën. l‘L ZIE ETALAGE. schip nog drijft. Men is er dus niet inge slaagd het gevaar van het uitstorten van de olie op het water definitief te keeren. Brandweer en havendienst blijven echter op hun hoede. worden zijn, 1 na destructor Bollede Boek- )r de plaatsing gaarne, hen, GOUDA Uit het Gemeenteverslag 1931. in. Grondgebied en eigendommen. Het derde hoofdstuk van het Gemeente verslag 1931 bevat gegevens betreffende de gemeente en de gemeentelijke eigendommen. Tot het Gemeentelijk Grondbedrijf behoo- ren 5 complexenn.l. „Kort-Haarlem”, „De Korte Akkeren", „Eerste en Tweede Kade”, „Burgvliet I" en „Burgvliet II". Van de eerste drie complexen zijn in 1931 14.587 M2, verkocht tot prijzen van f 10.— voor Kort-Haarlem. f 8.— voor ,.De Korte Ak keren en f 8 26-—f 9.70 voor „de Eerste en Tweede Kade”, in totaal voor f 95261.82. De boekwaarde van den verkochten grond was f 68.744.23. zoodat er een winst is be haald van f 26.517.59. welke aan de reserve van het bedrijf is toegevoegd. De totale boekwaarde per 31 Dec. 1931 was f 785.778.40. de totale schattingswaarde en dat ook in dit geval de niet al te beste berichtendienst in Afrika oorzaak is van de onbekendheid met z’ji huidige posiie. volgens de laatste 5-jaarlijkache schatting is f 709.908.—. De exploitatie van het Grondbedrijf heeft een verlies opgei everd van f 27.582,17. Het Grondbedrijf beschikte eind 1931 nog over 33.840 M2, van „Kort-Haarlem”, 302 522 M2, van „De Korte Akkeren", 23.415 M2- van de ..Eerste en Tweede Kade, 12 859 M2, van het complex Burgvliet I en 137-213 M2. I van Burgvliet II. I In de eerste plaats zijn er minder hu- welijken gestoten. De malaise Verder is ...l echtscheidingen afgenomen. Wederom, de malaise1 Je moet tegen- I woordig roeien met de riemen die je hebt. i Beter één vog*l in de hand, dan tien in I de lucht J Maar er is méér, mijne heer en hier j wendde de stoere redenaar zich ook tot gewicht bedraagt Nederlandsche Turbine-industrie. Naar de Telegraaf verneemt is een sa menwerking tot stand gekomen tusschen de Svenska Turbinfabriks Aktiebolaget Ljur~ ström (STAL), de oudste licenshoudstei van de Ljungström paten ten, met Werk- spoor N.V. te Amsterdam en Heemaf N.V- te Hengelo. Deze samenwerking beoogt de fabricage i „De Statistiek is een veile vrouw, men kan haar laten zeggen wat men will” Donderdag 17 November. Lucas Longavita, mijn trouwe boezem vriend, is een grappenmaker. Toen hü vanmorgen een kort bezoek bracht aan ons kantoor, zag hij de roode kuif van mijn boekhouder als een bos luciferhout jes boven de lessenaar uitsteken. „Koperwiek, beste jongen sprak hij aanstonds Koperwiek, heb je gister avond dat statistische overzicht gelezen aangaande de bevolking van ons stadje?” „Nee”, antwoordde het impertinente jongemensch. „En wat heb je daaruit kunnen leeren, mijn zoon”, vroeg Longavita verder in on- Dit nummer bestaat uit twee bladen. Wanneer de feestdagen van wintermaand in zicht komen, tooien winkeis en maga- zijnen zich met hun beste kleed; de etalages worden extra verzorgd en allerhande zaken die het oog kunnen bekoren, worden op de meest aantrekkelijke wijze tentoongesteld, teneinde de aandacht van het winkelend pu bliek te trekken. De etalages lokken de koo- pers om geschenken uit te zoeken, die op de komende feestdagen in huis en vrienden kring blijdschap zullen brengen. Behalve door hetgeen wordt tentoonge steld, wordt op allerlei andere wijzen door de winkeliers getracht het publiek tot de overtuiging te brengen dat niet mag worden geaarzeld voor de feestdagen bijzondere in- koopen te doen, die aan degenen, die ande- Voor d« Huls»rouwen zegt alles de Modelwasscherij Fa. J. H. VAN STRAATEN i 19 ore, dus cucg.7 cen'-s per K.G. levend vqrstoorfiaar goed humeur. Even keek het kereltje hem onverholen vijandig aan, toen, na geruimen tijd dom weg te hebben gezwegen, repliceerde het: „Ik zou niet weten wat ik most hebben ‘n^ geleerd. Ik heb niks bezonders opgemerkt. ®3r La-me-mè-rust 7Z „Natuurlijk niet, achterlijke panharing ging de ex-krijgsoverste op milden toon voort natuurlijk niet. Je hebt weer in Nederland van de bekende Ljungström- i geen oog gehad voor e sociale vraag- turbines, welke zeer speciale turbine-con stukken dezer eeuw. Maar laat i k je dan ns inlichten, eigenwijze rolmops 1 Er klinkt in deze dagen van de zijde der zakendoenden een luiden oproep tot koo pen, koopen voor de feestdagen die aan staande zijn, koopen van nog andere din gen, dan die welke dienen voor de behoeften vah allen dag. Wij ondersteunen dien oproep gaarne, voor zoover die gericht wordt toe hen, die nog behoorlijk in den buidel kunnen tasten. Juist wjjl er talrijken zijn, die zich de weel de van royale inkoopen niet meer kunnen veroorloven, wijl hun inkomsten duchtig zijn gerantsoeneerd, mogen, zij, die den druk van dezen tijd niet zoo sterk gevoelen, worden 'opgewekt om mede te werken om flinke in koopen te doen voor zich en anderen, om r- daardoor ook steun te geven aan die zaken GEMENGDE BERICHTEN. De P. C. Hooft we<?.- in lichterlaaie. Drie brandwee. Heden loopen kleine lichte mij er is méérWij ondergaan op 't verwondingen in het gelaat op. Gisteravond is tengevolge van het in brand geraken van steeds nieuwe olievoor raden het middenschip van de P. C. Hooft veej veel feller ,_,aan tawks. be vlammen sloegen weer aan stuur- en imkb ordzy.le, naar buiten en laaiden fel omn zo.) iat ue Noord-Oostelijke hemel boven Amster dam het flakkerend schijnsel terugkaatste, welk verschijnsel over graoten afstand zichtbaar was. Dit hernieuwd uitbreken van de vlammer. had tengevolge, dat aan het voornemen om de 'breeks aan stuur- en bakboordzijde van bet schip vuurvast en waterdicht af te slui ten, geen uitvoering kou worden gegeven Wel heeft de brandweer nog een poging in het werk gesteld, maar de gloeiende platen in de omgeving van de breeks maakten de uitvoering va» het plan onmogelijk. De „Jan v. d. Heyde” trachtte met het waterkanon vergeefs de platen af te koe len. Hierdoor ontstonden klaarblijkelijk gas sen, die als steekvlammen naar buiten sloe gen. De ligging van het schip is nog steels ongewijzigd, by het achterschip steekt de ren blijde, verrassingen bereiden^atet minder vreugde geven dan aan hen, die de ge schenken ontvangen. Zij die de koorden der beurs niet onver biddelijk gesloten behoeven te houden, en dat is gelooven wij nog een groot deel der bevolking, vinden het prettig wanneer hun aandacht wordt gevestigd op voorwerpen van kunst en smaak, van allerlei wat huis en kantoor kan sieren, wat de tong kan streelen, wat het uiterlijk kan verfraaien, wat een sfeer van behageljjkheid kan schep- I pen, wat tot spel, vermaak en ontspanning dienen kan en op zoo velerlei andere zaken, waarmede jong en oud gelukkig kan wor den gemaakt. Want de kooper weet vaak niet, waarmede anderen een genoegen kan worden gedaan. De vindingrijkheid der zakenlieden om hun cliëntèle op te wekken is groot; telkens bedenken zij andere wijzen, waarop zij re clame voor hun zaak of hunne artikelen kunnen maken. En dat is ook noodig, wijl het publiek langs allerlei wegen kan wor den bereikt. Niet ieder is vatbaar voor de zelfde wjjze van reclame. Het geven van cadeaux of toegiften, premiën, een onschul dige loterij, het zijn lokmiddelen om tot koopen te animeeren. Reclame aan huis of straatreclame in 't algemeen draagt daartoe bij, zij spreekt tot den wandelaar, indien ze in een enkel woord, kort en krachtig, uit drukt wat wordt bedoeld, anders heeft die reclame geen waarde, daar de veelheid van indrukken alles doet vervliegen. Ook vooral door het dagblad wekken belangstelling voor hunne artikelen. De reclame door middel van het dagblad wordt Wél het meest gekozen, wijl ze door de zakenlieden met groote practische ervaring öp dit terrein als de meest doeltreffende wordt beschouwd. De goede reclame in het dagblad spreekt immers tot den lezer als deze rustig des avonds van den inhoud van zyn dagelijksch blad kennis neemt. Ze dringt tot hem door als een mededeeling tot hem gericht, waarop hy in vele gevallen reageert. HEDEN 6FOTrniJgHN Terstond na atfdtettrtrt telefoneerde zij met haar echtgenoot de vliegenier Mollison. De tocht van Smith. Uit Londen wordt geseind, dat de 19-ja- rige Zuid-Afrikaan, Victor Smith, die een aanval doet op het Kaapstad-Londen-record thans zoek is. Sedert zyn vertrek uit Doe- ala in Kameroen, met bestemming naar Gao heeft men niets meer van hem vernomen. Het is echter niet denkbeeldig, dat hij, even- In het hoofdstuk aan den iinancieelen i als Amy Johnson, ergens anders is gedaald toestand der gemeente gewyd, wordt uiteen- gezet welke veranderingen de financieels ver houding tusschen Kijk en Gemeenten voor Gouda heeft gebracht, welke destijds uit voerig zijn gepubliceerd. Gedurende 1951 werden 6 kasgeldleenm- gen aangegaan n.l. een van f 350.000 tegen 2j voor 3 maanden, een van 50.000 tegen 2| voor 1 maand, een van f 400 000 tegen 2 voor 3 maanden, een van f 300.000 tegen 2f voor 3 maanden, een van f 50.000 tegon 4| voor 5 maanden niet tusschen- tijgsohe aflossingen en een van f 580.(100 tegen 4$ voor 2 maanden. Voor de werkloosheidsverzekering, steun- verieening en werkverechafimg werd in 1931 uitgegeven f 130.168,70 (1930; f 38.486,66j). De uitgaven van het 4e kwartaal Voor de werklooheidsverzekenng is onder dit be drag nog niet begrepen. Het bedrag der Gemeentesahulden be droeg op 31 Dec. 1931 f 4.675.000, waaronder is begrepen een leernng van f 1.284.000 welke in 1931 is aangegaan. De belasting op de vermakelijkheden heelt in 1931 opgebracht f 21.561,64 of f 2.561 meer dan de raming. De Plaatselijke Inkomstenbelasting be droeg ver 1930 1931 f 758.443,58, terwijl over 1930 de kwade posten bedroegen f 39.506,05. Het zuiver inkomen bedroeg over 1930/31 f 16.046 662 - 1929/30 f 15.529.820.-)het belastbaar inkomen bedroeg over 1930/31 f 9.604.813.- tegenover f 9.284.995.— over 1929/30. Het aantal aftriblagen bedroeg over 1930/31 8337 tegenover 7991 in 1929/30. Het aantal aangeslagenen is thans hooger dan over 1922/23, niettegenstaande 10 jaar geleden het belastbaar inkomen hooger was. Het aantal aanslagen over 1922/23 was 7391 met een belastbaar inkomen van f 10.187.050. ABONNEMENTSPRIJS: per kwarts»! f2.26, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal ƒ2.90, pér week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt Franco per post per kwartaal 8.15, met Zondagsblad 8.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 81. GOUDA hfj onze agentep en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zjjn dagelijks geopend van 9—0 uur. Administratie en Redactie Telef Interc. 2745. Postrekening 48400. ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den bezorgkring) 15 regels ƒ1.30, elke regel meer /0.25. Van buiten Gouda en den bezorgkringi 1—5 regels f 1.55, elke regel meer 0.80. Advertentiën in het Zaterdagnummer 20 bjjslag op den prys. Liefdadigheids-advertentiën de helft van den prys. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN: 1—4 regels ƒ125, elke regel meer ƒ0.50. Op de voorpagina 50 hooger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen by contract tot zeer gereduceerden pr^js. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van handelaren, Advertentiebureux en onze agenten en moeten daags vóói aan het Bureau zyn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zyn. oogenblik 'n schrikkeljaar Welk oer oud privilege kleeft er aan een schrikkel jaar Dit: dat de meisjes in zulk 'n ge zegend jaar zich mogen ontfermen over den man harer keuze, inplaats van, zoo- als in andere jaren, smachtend weg te moeten kwijnen. Vanwaar dit eerbiedwaardig gebruik Waarom Omdat, mijne heeren, de Na tuur, die Wijze Moeder, ééns in de vier jaren en te weten telkens gedurende ’f jaar dat voorafgaat aan het schriKkel- jaar, plotseling, in plaats van meer vrou wen te doen ontstaan, zooals de regel is, van taktiek verandert en een overdadig teveel aan mannen op de markt brengt Deze geheimzinnige biologische Wet. door mij ontdekt, maar door het onfeil baar volksinstinct sinds overoude tijden aangevoeld, wordt bewezen in de statis tiek der Gemeente Gouda Hier zweeg de spreker stil, terwijl hij zegevierende blikken om zich henen wierp. „Wel, wel zoo riep ik uit hoe is 't mogelijkWat is de Natuur toch mooil Wat zeg jij daarvan, waarde Koper wiek „Ik zeg schreeuwde mijn boekhou der woedend dat er met ’n stel vol slagen idioten niet valt te redeneeren I” LANGE TIENDEWEG 75 TELEF. 3202. GEBAKKEN BOKKING 6 cent. FIJNSTE GEROOKTE PALING. daartoe na oïnthuid in een destructor gebracht en in gr-ote roteerende trommels onder inwer king van sto< m om zoo te zeggen ontleed. Het residu wordt, na aftapping van het vet, gedroogd tot diermeel, dat een uitmuntend varkensvoer is. Intusschen is zoo verneemt' het blad het aantal nog weer sterk uitgebreid, zoodat I op het oogenblik reeds 21.000 diren op deze I wy'ze zyn vernietigd! Nog zij er op gewezen, dat de prys van I slachtvee in Denemarken op t o .genhlik 18 GOIIBSCHE COURANT. Vernietiging van Rundvee Denemarken gaat er nog sietds mee door. Het Handelsblad meldde omangs. dat In Denemarken voor.nopig veertiende 'end -. koeien worden vernietigd door de dieren te verwerken tot varkensvoer (diermeel) zy te DUITSCHLAND. Fantastische plannen. Een Duitsch ingenieur wil de Middellandsche Zee afsluiten. Bevloering der Sahara daardoor mogeiyk? De Deutsche Gesellschaft für Bauwesen heeft in de Paeoagogische Akademie een tentoonstelling geopend van de plannen van aen Münchener ingenieur Sörgeel voor het afsluiten van de Middellandsche Zee, waar door de waterspiegel zou dalen en nieuw land gewonnen zou kunnen worden, terwijl tevens een bevloering van de Sa..ara daar door mogeiyk zou worden. Sörgel wil in de straat van Gibraltar een stuwdam mAken, waardoor de waterspiegel in het westelijke gedeelte van de Middellandsche Zee 100 M. zou dalen. Een groot werk van sluizen maakt het mogelijk, dat het scheepvaart verkeer toch gehandhaafd kan blijven. Ver der wil Sörgel een dijk tusschen Sicilië en Afrika aanleggen, waardoor de straat van Mesina afgesloten wordt en de waterspie gel in het Oostelyke gedeelte 200 M. kan dalen. Na deze werkzaamheden kan begon nen worden met irrigatiewerken voor de Sahara, waarvoor een kanaal bij Gabes ge graven moet worden, terwy'l als waterreser- voir het zoutmeer Schott el Dlerid zal die- cugcnijsigu, uy uc<> Minictauup nen. Vandaar zal het water over de Sahara I kiel diep in den bodem, terwijl het voor geleid worden. Sörgel berekent, dat men 1 cnhi-n zirii-ff. /lust ni«>t zoodoende in het westelijke gedeelte van de Middellandsche Zee 84.000 en in h^t ooste lijke gedeelte 492.000 vierkante K.M. land zal kunnen winnen, terwijl door de be vloering van de Sahara 3 millioen vierkante K.M. land vruchtbaar gemaakt zou kunnen worden. Door dc waterwerken zou boven dien 200 millioen P-K- eiectrische kracht 6 ZOU Europa een nieuw kolonisatiegebied kun nen verkrijgen, waardoor voor langen tyd gezorgd zou zijn voor het overschot der Europeesche bevolking. BUTTENLANDSCH NIEUWS. ENGELAND De vlucht van Amy Johnson. Te Kaapstad aangekomen. Recordrerbetering met 10 uur? j jjen 200 millioen P-K. eiectrische kri Via Londen wordt gemeld, dat de Engel- verwekt kunnen worden. Op deze wijze sche pilote Amy Johnson, die een record- 1 -i 'vlucht Londen-Kaapstad onderneemt, gis- en ondernemingen, die de sterk verminderde termiddag om 2 uur (plaatselijke tijd) te 1 koopkracht van velen in deze dagen vooral Kaapstad werd verwacht. Mocht zy inder- tadege'ervaren. daad omstreeks dat uur haar doel bereiken, structie tot dusver hier niet werd vervaar-j digd. Op deze wijze zijn de by de combinatie be trokken Nederlandsche fabrieken in de ge- aantal legenheid, ten volle party te trekken van do ervaring, welke, zooals bekend, alleen de STAD-fabriek heeft op het gébieJ van Ljungströmturbines van groot vermogen. dan zou zy het record met ongeveer 10 uur hebben verbeterd. i Een ander telegram fieldt, dat Amy John son gistermorgen een “Voorsprong had van circa 16 uur. We merken hiierby op, dat de mededeeling in het elders vermelde tele gram dat de pilote te Benguella slechts een vooi-sprong van 7 minuten zou hebben ge had dus onjuist moet rijn. Het record verbeterd. Een later telegram^uit Kaapstad meldt: Amy Johnson is hier hedenmiddag half 2 Greenwich-tijd, aangekomen. Zij heeft het record van haar echtgenoot met 11 uur ge slagen. Zooals men weet, is zij Maandag met haar Puss-Morth-machine van het vliegveld Lumpne vertrokken. De vlucht vereischte veel moed en vliegkunde, doch zy heeft deze volbracht met dezelfde volmaaktheid, welke ook haar vlucht naar Australië in 1930 kenmerkte, welke een glanspunt in de koopen te doen, die aan degenen, die ande- was f 785.778.40. de totale schattingswaarde j geschiedenis van het vliegwezen was. slachtvee in Denemarken op t o genhlik 18 I zzi 1MMFIE Cr lEOPRUIIVlING zoodoende in het westelijke gedeelte van de het o K.M. de

Goudsche Courant | 1932 | | pagina 1