(IIIEIFITO's Foto TUKKER Boekhandel VAN BUIK koréhrmw Vulpenhouders en Vulpotlooden VAN BURK J. C. den Boer Wzn. Koop In Gouda Koop In v?;r?a: 60 Voor Gouda Goudsche Courant Voor Waddinxveen Voor Reeuwijk. Weekblad voor Reeuwijk Veilige en Economische Brieven dit de Hofstad. SPECIALE ETALAGE ACHTER 0E WAAG Groenendaal 13 ASPIRIN. Boekhandel Kleiweg 39 Telef. 2012. De lieveling der Godea. RUILBUREAU Voor FOTOALBUMS iJJ POSTPAPIER ENZ Weekblad voor Waddinxveen TE HOOG! In de raadszitting van 4 December 1894 werd medegedeeld, dat de heeren J. A. Raabe, G. J. van der Linden en J. M. Be- lonje, respectievelijk gaarder der scheep vaartrechten aan de Mallegatsluis, de Don kere Sluis en het r Rabat by de Roode Brug in dienst vgn de Provincie waren overge gaan, maar dat de Provincie geen betrek king had voor) P. C. B. W. Verschoor, as sistent-gaarder en boomsluiter aan hetl Rabat. De gemeenteraad benoemde daarop den heer Verschoor in een andere functie en wel tot gaarder van de kaai- of liggelden. Daarnaast werd hy in dezelfde functie be noemd aan de aanlegplaat^ der Stoombooten op de Vest C. van der Grpef. De heer Ver schoor zag door deze verandering van be trekking zyn salaris stygeta van 450.— tot 500.per jaar. Nog altijd geniet "dé Stad inkomsten in verband met haar vroegere rechten op den waterweg haar Amsterdam. In de memorie van toelichting van de be grooting van inkomsten en uitgaven van den dienst van 1931 staat onder punt 62, dat Gouda nog steeds ieder jaar van de Provincie voor haar vroegere rechten op de Gouwe -21.307.68 krijgt uitbetaald. De oude uitkeering door het Heemraad schap is echter blijkens datzelfde punt 62 by overeenkomst van 2 Februari 1924 om- gefcet in een „schadeloosstelling van het ryk, wegens de overneming van tollen, enz. voor de vaart van de Drecht, Aar en Am- stel". En aldus is tot op den huidigen dag de herinnering aan de glorieuze tochten „na den drecht" bewaard gebleven. (Wordt vervolgd.) Nadruk verboden. Dr. Mr. J. SMIT. belegging van Uw Kas- en Spaargelden Spaarbank 3.24 GEMEENTE Giro-Stortingg- 2.52 en Ophaaldienst) rente"1 OOUWE 2 - OOUDA.™d*',otd*< mui mm MCLII. Betrekkingzoekenden Er is hier ter stede een vereeniging opge richt, die zich tot taak stelt mede te werken en te bemiddelen vöor hen, die een betrek king zoeken. Er zit daarby vooral de ge- dacnte voor om buitenlanders te weren en lanuganooten vooruit te helpen. Laten wy die gedachte ter zydè dan ligt er iets goeds in net voornemen dezer vereeniging. Voor bepaalde categorieën van personen zyn de arbeidsbeurzen ingesteld, maar voor zeer groote groepen bestaat op dit gebied van 1 bemiddeling niets. Ook voor hen die iemand zoetten voor de vervulling van een bepaal de functie zou liet gemakkelijk zyn indien er een orgaan was waartoe zij zich konden wenuen om opgave van gegadigden. Het thans gevolgde systeem van per ad vertentie oproepen van liefhebbers is alles behalve gelukkig en afdoende. Slechts het beperkte gebied van de lezers van de krant bereikt men en al is dit in een kleinere plaats zeer zeker afdoende, zoodra men wyder kring wil bestrijken met zyn oproep wordt het moeilijker. Maar gesteld al, dat een groot aantal liefhebbers zich uit allerlei oorden van het land aanmeldt dan nog is het de groote moeilijkheid uit die massa de geschikte persoon te kiezen. Getuigschriften en aanbevelingen heeft ieder, die solliciteert ,altyd by de vleet maar veel waarde hebben die in den regel niet. Zü zyn vaak niet anders dan goedbedoel de hulp van vrienden en kennissen, die den zoekenden man aan een betrekking willen helpen en nu niets dan goeds van hem ver tellen. Ieder, diQ solliciteert, zet zyn beste beentje voor en men weet dus al vooruit, dat het waarschijnlijk yiet zoo mooi zal worden als het er op het eerste oog uitziet. Het is heel moeilyk aan betrouwbare ge gevens te komen en indien het de bedoeling der nieuwe vereeniging moet zijn om te trachten dergelijke gegevens te verzamelen en ter beschikking te stellen zou dat alleen reeds een nuttig werk zyn. Heel hoog dient men zyn verwachtingen niet te stellen want het terrein ia uiterst moeilyk en gevaarlijk. Die voorlichingen zou toch ook weer op be trouwbare inlichtingen moeten berusten en dus voor de zelfde moeilijkheden komen te staan, waarvoor ieder staat, die een keuze moet doen. Huur-kantoren zijn er alty'd geweest en er zÜn goede en kwade orders zoodat hier al op zich zelf een moeilijkheid ryst om trent de keuze van den bemiddelaar. Er is nu eenmaal een aantal „baantjes" op de wereld die door velen vervuld kunnen worden en het is alleen de vraag of zy op den duur precies in dit baantje passen. Het hangt dan van de persoonlijkheid en haar eigenschappen af of de man harmonieert met het baantje en dat nu is van te voren niet te zeggen. Het is dikwijls een probee- ren maar dat is voor beide partyen alty'd riskant. Wie een passende betrekking heeft laat die niet los als hij niet zekerheid heeft omtrent de nieuwe functie; wie geen be trekking heeft, is geneigd alles te aanvaar den, in de hoop, dat hy er zich wel zal in werken. Gedrongen door den nood zal hy zich wel aanpassen, maar riskant blijft het voor dengene die hem in dienst neemt toch. Inderdaad ligt hier dus een terrein van sociale zorg en bemoeiing, dat nog niet is betreden. Maar moeilyk is het betreden ze ker want juist daar waar geen bepaalde eischen van opleiding, van cultureele onder legdheid, van vak-kennis en ervaring wor den gesteld, hangt hel welslagen geheel af van de gegadigde en van zijn capaciteit om zich in een der eischen van een functie in te werken. Hoe langer hoe kleiner wordt echter het aantal functies waarvoor geen omlynde foe- latingseischen worden gesteld en dat is maar gelukkig omdat het sociaal niet ge- wenscht is dat er een groote groep per sonen rondzwerft die eigenlyk voor niets zyn opgeleid en voor alles bruikbaar wor den geacht. In de huidige tijdsomstandig heden is het echter voor die groep een zeer benarde positie omdat in alle groepen waar voor wel grondige opleiding is gesteld, een zoodanig overcompleet aan gegadigden be staat, dat zy ook uitzien naar functies die feitelijk buiten hun beroep liggen. Er komt dus voor z.g. „open" betrekkingen een stroom van personen die voor bepaalde be roepen zyn opgeleid en aan deze geeft men de voorkeur. Een ingenieur wordt handels reiziger, een meester in de rechten kantoor bediende, een gewezen planter uit Indië chauffeur, een architect winkelier in sani taire artikelen, enz. De groep ongeschoolden komt dus leelyk m het nauw en het is stellig al lang tyd dat de overheid zich eens wat meer met deze beide groepen bezig houdt. Hoe dat zou kunnen is echter niet gemakkelijk te zeg gen, maar dat in die groep de nood dikwijls zeer groot en hooger is dan in andere groe pen waarvoor al tal van voorzieningen zyn getroffen is wel zeker. Wanneer het die nieuwe vereeniging gelukt tusschen vragers en aanbieders te bemidde len, dan kan zy een goed werk doen. Ons lykt het dat in het algemeen de taak 'van de overheid hierin gezocht moet worden, dat zy voor alle beroepen het instellen van spe ciale opleiding bevordert en meer dan thans het geval is, beroepen sluit voor hen, die daartoe niet bijzonder zyn opgeleid. Handel en landbouw zyn de laatste on derwerpen die tot voorwerpen van acade- I mische studie zyn gemaakt. Het nyver- heidsonderwtfs, het huishoud-onderwijs en nog eenige andere soorten zyn tot ontwik keling gebracht. De gedachte gaat echter nog naar veel meer uitf. Het verkeerswezen wordt hoe langer hoe gewichtiger, het po litie wezen eischt zeer veel, het verzeke ringswezen heeft een hooge vlucht geno men; met de vorming van journalisten is een heel klein begin gemaakt zoodat alleen in die beroepen de overheid al aanknoo- pingspunten voor haar bemoeiing vindt. Particulieren zagen de noodzakelijkheid al lang in maar zy kunnen slechts tot een be paalde hoogte komen en dan stuiten zij op de moeilijkheid, dat het vak niet beschermd wordt. Die bescherming kan alleen de over heid geven en op den duur zal ze die moe ten geven, juist ook in het belang van hen, die zich voor niets lieten opleiden en ten slotte in de klem kwamen tusschen alle an- d< re groepen. HAGENAAR. STADSNIEUWS. GOUDA 19 Nev. 1932. Maandag 21 Nov. u.s., des avonds 8 uur, zal in 't gebouw der Ned. R.K. Volkabond de trekking .plaats hebben van de loterij georganiseerd door 'b Plaatselijk Comité Van „Herwonnen Levenskracht",, Gouda ten bate van 't nieuwe sanatonurp te Biltho- ven. Deze trekking kan door een ieder wor den bijgewoond. Plaats. Nat. Crisis Comité A „De zeven sleutels van Baldpate". Het blijkt, dat voor de uitvoering van „cte Zeven Sleutels van Baldpate", ten bate van het Plaatselijk Nat. Crisiscomité, veel belangstelling bestaat. Er wordt over gepraat en het is ons be kend, dat reeds velen besloten hebben Don- derdiigavond eens echt gezellig uit te gaan en zich te vermaken met de avonturen, die de novellenschTijver Magee in het hoog op den bergvan Baldpate gelegen hotelletje beleeft in een dbnkeren nacht, waarin de storm loeit en kwade elementen hun snoode plannen ten uitvoer brengen. Er wordt goed gespoeld en van een pit- tige uitvoering kan men dan ook verzekerd zijn. Daarom mag in „Conoordia" geen jplaatsjè onbezet; Wijveir. Styimp^ol moet het er worden, dan wordt het er dubbel ge zellig. Koopt allen spoedig een toegangsbewijs, wacht niet tot den laatsten dag, opdat ge niet teleurgesteld worde. Tijdens de KOop- Meer- W«k«n ontvangt ieder een EXTRA PRIJS bij de prijzen welke op de nummers vallen in onze zaak uitgegeven. Loop der bevolking. Aan onderstaande adressen zyn de volgen de gevonden voorwerpen te bevragen: Passer, P. v. Buuren, le Kade 34; sierspeld A v. d. Nadort, Crabethstraat 5; vulpen houder, G. IJpelaar, Ketelstraat 28; geld stukken, W. Schouten, Zeugestraat 58; kin- dertaschje met inh., L. Touw, v. Stryenstr. 11; hondenpennings, v. Kesteren, Bolwerk; halsketting, J. v. Dyk, Varkenmarkt 10; broche, J. Tybout, Coornhertstraat 21; broche, J. de Hoog, LTssellaan 180; kalf, Erberveld, L. Tiendeweg; hond, A. Stfl, Jaagpad; alpinomuts, G. Leendertse, Cron- jéstraat 27; kist met inh., J. A. Reyerkerk, Gouwe 147; portemonnaie met inh., Vermey, Groeneweg 61; kindertaschje met inh., A. Bremmert, Groanendaal 73; kinderschoen, van Olselen, Peperstraat 60; muts, Gom- pers, Bleekerssingel 29; damesparapluie, G. Kruisheer, Turfmarkt 7; huissleutel en schroevendraaier, H. v. Waas, Kanaalstraat 7; geldstuk, C. de Waard, Bockenbergstraat 59; kinderportemonnaie met inh., A. Lafe- ber, Stoofsteeg 8; deurknop van auto, T. Boot, Zeugestraat 38; speelgoedhondje, P. J. Revet, Oosthaven 64; zak aardappelen, v. d. Klein, H. Gouwe; geldstuk, J. Cabout, IJssellaan 213; blauwe kindermuts, M. de Haan, Karnemelksloot 67; blauwe kinder muts, iB. Bos, B. Martenssingel 91; kinder muts, J. Oskam, Kuiperstraat 48; kinder portemonnaie met inh., J. M. Luynenburg, Huygenskade 111; portefeuille met inh., de Goey, Oosthaven 67; portemonnaie met inh., G. de Weger, Bogen 29; dameshand schoen, P. J. Anker, Vlamingstraat 52; handschoen, A. Balten, W. Tombergstraat 45; sjaal, iH. Vermeulen, N. v. Goorstraat 11; doosje koekjes, C. Idenburg, Kleiweg straat 22; leesboek, J. Broekhuizen, LJssel- laan 149; kip, J. Iiaamsdonk, Gouwe 209; broche, J. H. den Os, Gr. v. Bloisstraat 94; mantelceintuur, A. Slot, Raam 63; contri butieboekje t. n. v. P. J. V., A. Blok, Boom gaardstraat 62; knipmes, J. G. Slot, Raam 63; autoband, Lammers, Kattensingel; kin derschortje, F. Nobel, Snoy straat 95; kin- dtrcape, A. de Ryke, Nooth. v. Goorstraat 26; rolletje geld, G. v. Dongen, Dykstraat 9; zweep, H. Roza, Boelekade 32; mantel ceintuur, N. Keizer, Snoy straat 1; dames hoed, D. J. v. Dam, Spoorwegstraat 13; zakje met kerkboek enz., D. v. Dam, N. Ha ven 300; autoband, H. Hortensius, Wfeth. Venteweg H 88, Reeuwyk; ceintuur N. v. Vliet, Groenendaal 32; eierenkist, J. Ver- kaik, Gouwe 56; muts, J. Schouten, Gr. v. Bloisstraat 75; pakje waschgoed, B. Meyer, Boschweg 16; portemonnaie, A. v. d. Klein, v. d. Heydenstraat 20; rozenkrans, N. Blonk, L. Tiendeweg 78; lipssleutel, Beszel- sen, B. Martenssingel 66; portemonnaie m. mh., A. M. J. Creemers, Karnemelksloot 58. Als verloren werd aangegeven: gladde ring met diamant, bruine herdershond, gou den halsketting met kruis, fantasiespeld van gehamerd zilver, bruin lederen hand- tasch inh. portemonnaie met 25 gulden, bankbiljet van 10.—, wegenbelastingkaart H 66428, Omtrent eenige gevonden rijwielbelasting- plaatjes zyn aan het Bureau van Politie al hier inlichtingen te bekomen. Openbare Leeszaal en Bibliotheek. „Elck wat wik" Uit de Bibliotheek. De Bibliotheek werd verrykt met de vol gende nieuwe boeken: M. Capy, En menschen gingen voorby.. Het oorlogsleed der achtergebleven vrou wen, die in een klein Zuid Fransch dorpje alleen den zwaren landarbeid moeten voort- zetten, welke taak, in een roes van vader landsliefde moedig aanvaard, in den loop der moeilyke oorlogsjaren langzaam het verzet tegen het zinlooze oorlogvoeren doet groeien. Ellen Forest. Westersche harten in Ooi- te rsche tempels. De wederwaardigheden van een jong meisje, dat haar ouders op een studiereis naar Siam vergezelt en de waarheid van Kiplings uitspraak „East is East en West is West" leert begrijpen door gebeurtenis sen uit haar omgeving en door gesprekken met een bereisden Engelschen mentor. M. Gorki, (ps. van A. M. Pjeskof j Zomer. Roman uit het Russische boerenleven na de revolutie van 1917, als de bevolking van een afgelegen streek in geheime byeenkom- 'Wat een vies weer cn daarbij die verkoudheid! Neen. zoo gaat het niet langer 1 Liever naar huls - en direct Oltsloltend verkrijgbaar in de oranje-brnd- buisjes van 20 tabletten nu fl 70 P„ oranjezakjes van 2 tabletten h fL-.ia sten eenig inzicht gegeven wordt in het bodemvraagstuk en de rechten der boeren. Een noodlottige katastrofe maakt een eind aan den vol blijden moed begonnen zomer? Father; by the auther of, „Elisabeth awft her german garden". Een zeer humoristisch verhaal over de verwikkelingen, waarin het hertrouwen van een beroemden schrijver, weduwnaar en va der, drie verschillende paren menschen plaatst Handboek, EncyclopaedUch, «n het mo- derne denken. GROOTE SORTEERING Verzameling artikelen, alfabetisch ge rangschikt, over verschillende onderwerpen vooral op het gebied van wijsbegeerte, ziel kunde, biologie en letterkunde, alle bedoeld om belangstellenden eenig Inzicht te geven in hetgeen, op verschillend gebied in den te- genwoordigen tyd wordt gedacht. Geeft literatuuropgave by elk artikel. J. Havelaar. Over het kind. Uit intense liefde en eerbied voor het on gerepte jonge leven werden schrijvers ge dachten geboren over verschillende fasen van de kinderpsyche en de wyze, waarop het kind geleid moet worden. J. Worp en S. van Milligen. Algemeen muziekleer. De grondbeginselen van modern stand punt bepaald ,toch aansluitend, o.a. voor de harmonische formaties en kombinaties, aan de opvattingen der opde meesters. Pauselijke onderscheiding. De heer L. H. A. J. M. Quant, alhier, is begiftigd met de Pauselijke onderscheiding Pro Ecclesia et Pontifice. Prijsvraag Het Lingeriehuis. Ter gelegenheid van de „Koop-meer-we ken" heeft het Lingeriehuis een aardige prijsvraag uitgeschreven, waaraan de deel name voor ieder kosteloos is. Een drietal aardige pry zen zijn voor de goede oplossers beschikbaar gesteld. Voor bijzonderheden zie men de in dit blad voorkomende advertentie. Muziek is de ware algemeene menschen- spraak. OJTS ZATERDAG-FEUILLETON. uit het Engalsch van ttAÜONES ORCZY. 39 Wy hadden ons op het zachte leger van fluweelig gras uitgestrekt, dat tot den rand van het water glooide en op een lage, wit marmeren borstwering uitliep, en waren bei den stil geworden, verzonken als wy waren in onze eigen gedachten, terwijl wij het mystieke schijnsel door de maan in het ka naal geworpen, gadesloegen, toen wy plot seling van de overzijde een donker hoofd in het water zagen verschijnen en ons snel na deren. Wy sloegen het met veel belangstel ling gade, en zagen weldra by het licht der maan, dat het het hoofd van een jong meis je was, met lang, donker haar, dat in twee dikke vlechten achter haar op het water dreef; de magere meisjesarmen werkten zich met kracht tegen den stroom op en weldra verborg de rand der borstwering haar voor ons oog. Zeer nieuwsgierig, was ik op 't punt op te springen om verder 3e sierlijke bewegingen van de middernachte- <jke zwemster gade te slaan, toen Hugh zijn hand op mijn arm legde en een waar schuwend „St" my deed zitten blijven. Boven den rand der borstwering, onge veer vyftig meter van de plaats, waar wij lagen, verwijderd, was het donkere jonge hoofd verschenen en dezelfde krachtige, doch tengere armen hielpen de meisjesge stalte om zich op den marmeren deksteen te heffen. Wy durfden nauwelijks ademha len, terwyl wy nieuwsgierig waren, wat het doel van deze jeugdige en moedige midder nachtelijke zwemster was, terwyl zy gedu rende eenige seconden stil zat, luisterend en turend naar de schaduw, waar wy lagen stil en in afwachting, terwyl de maan het volle licht op de ivoorkleurige huid wierp en het water daarop als een netwerk van diaman ten deed glinsteren. Zy hield een harer han den stijf gesloten, terwyl zy met de andere de druipende en doorschijnende plooien van haar wit gewaad dichter om zich heen trok. Na een oogenblik van aarzelen sprong zij van de borstwering af op het gras en kwam het volgend oogenblik vlug en geruischloos naar ons toeloopen, terwyl zy onder het gaan het water uit haar haren schudde en een waarschuwenden vinger op den mond legde. „St...!" fluisterde zy zoodra ze dicht ge noeg bij was om door onB gehoord te kun nen worden. Toen stond ze stil, recht voor ons in het schitterende maanlicht als een prachtig stuk fijnbesiieden ivoor. Zy keek naar Hugh met haar groote amandelvormi- ge oogen, waaruit een vreemd mengsel van ontzag en medelijden sprak. St...l" zeide zy weer, terwyl zij opnieuw haar vinger op den mond legde. „Zy mogen het niet hooien.. en ik kan slechts even blyven... ik heb drie maal Isis zien opgaan en den nacht ver lichten... en gewacht, om te zien of gy 0 Lieveling der Goden komen wildet en alleen komen wildet. W^nt wat ik wilde zeggen, mag niemand anders hooren." Hugh wfts opgesprongen, maar zij ging onmiddellijk een paar stappen achteruit en strekte beide armen uit met een aardige be weging vol trots en waarschuwing. „Neen," ik ben niet waardig, dat gij, 0 Lieveling der Goden, zulk een nederig en arm schepsel, als ik hen, zoude naderen. Ik heb slechts een oogenblik en de uren vlie den zoo snel... Zie! reeds neigt Isis zich naar het bed van Wolken, waarin zy rust... Morgen, wanneer Osiris hoog aan den hemel staat, zult gij het oude Men-ne-fer verlaten om het licht van Uw aangezicht te doen schijnen over uw volk, dat ver weg woont. Zy zullen aan uw voeten neervallen en u aanbidden; want Ra en zyn hoogepriesters hebben het gezegd: gij zyt de boodschapper j en Lieveling der Goden. Maar zie! wanneer Isis wederom haar koud licht over de wui vende papyrus en de kruinen der hooge wil de vygeboomen uitstort, zult gy in een paar oogen zien, even blauw en ondoorgrondelijk als het donkere gewelf des hemels, dat de godin tot rustplaats dient; gy zult den geur luiken van haren, even goudkleurig als de stralen van Osiris, wanneer hh in rust ver zinkt. Wederom trof de vréemde en poëtische vergelijking ons oor voor de tweede maal dezen avond en gesproken door zulke ver schillende lippen Hugh en ik mompelden beiden onwillekeurig I „Neit-akrit!" „Neen! fluister dien naam niet!" smeekte zy en voor het eerst doorliep een huivering als van koude haar jeugdige gestalte, „want zelfs haar naam is zoo welluidend voor het oor, dat daarna elk vogelenlied hard en valsch klinkt: on toch zal morgen op dit zelfde uur, Isis van uit den hooge neerzien en u in haar oor hooren fluisteren, terwyl uw oogen met verlangen in die diep-blauwe, door zware wimpers overschaduwde, oogen staren en daar in haar kracht en uw eigen zwakheid lezen, haar heerlijkheid en uw vernedering." „Ik zou toch werkelijk zeer zwak zyn," zeide Hugh eindelijk, met een stillen lach, indien ik, na zulke herhaalde waarschuwin gen van zooveel verschillende zijden, een prooi werd van de bekoringen der schoone prinses .Ik dank u, my'n lieve, voor uw be langstelling in my'n welzijn, maar zy is niet van pas en onoordeelkundig en my'n toekom stig geluk is niet waard, dat gy daarvoor uw mooie schouders en armen in het koude water van het kanaal dompelt op dit late avonduur." „Maar ik kwam niet om te waarschuwen, zeide zy verwijtend, terwyl haar handen ge dachteloos over het lichaam gleden, als ver wonderde zy zich dit nat te vinden, „het is nan de goden hen, die zy liefhebben, te waarschuwen en te beschermen. Ik zag u in den tempel van Ra op den dag, toen gy van de^ voet van den troon van Osiris neder- daaldet om onder het volk van Kamt te wo nen en toen ik u zag vond ik, dat gy schoo. ner waart dan alle zonen der menschen.,. Still spreek niet! Het was geen zonde u schoon te vinden! Ik was in den tempel gekomen om Amen-het te beweenen, die ik had liefgehad en die voor eeuwig voor mij verloren was." Ik was reeds begonnen te denken, dat het lieve druipnatte kopje, van het vreemde kleine persoontje die zulk een goede proeve van zwemkunst gegeven had om Hugh zoo vriendelijk toe te spreken, eenigszins war hoofdig was. Haar laatste woorden deden mij denken, dat er misschien eenige oorzaak was voor haar vreemde gemoedstemming. Zy ver borg het gelaat ip de handen en de drup pels, die tusschen haar vingers door op haar borst vielen, kwamen niet uit het water van het kanaal. Het was een zeer aandoenlijk gezicht en wij wisten niet recht, wat te doen. Hier stond een heel lief meisje, dat op zijn minst de kans had geloopen zware koude te vatten, alleen om ons toe te spre ken (of liever Hugh, want als naar ge woonte kwam ik slechts in de tweede plaats). Zy was klaarblijkelijk zeer bedroefd en toch werd elke poging van onzen kant om has* door woord of daad te troosten, onmiddel lijk en koel teruggewezen. Zy keek echter spoedig weer op, alsof zy zich over haar aandoening schaamde en sprak vlug en ze nuwachtig: Wilt gy 't vergeven? SPORT IN WKDSTRUDBN. Hilversum: VOETBAL. Prasramma voor Zondag 20 November. r 1 K. N. V. B. Af deeling I. le klasse. 't Gooi-#;Blauw Wit. 4e kiaaso E Amersfoort: Amersf. Boys—Ê.A.C. Utrecht: Kampong—Woerden. Hilversum: Victoria—Voorwaarts, goest: SoestA.P.W.O. 2e klasse A. Qouda: O.N.A.B.E.C. BotterdamR.F.C D.O.L. f Den Haag: Quick—St. Hooger. DordrechtO.D.S.—Uttitas. 2e klasse B. ïaassluis: V.D.L.—V.O.C. fchiedam: SV.V—Gouda. WaardingenFortuna-C.V.V. BotterdamExcelsior—Overmaas. Gouda: Olympia—V.I.O.S. 3e klasse A Den Haag: Oeleritas—D.V.O. Den Haag: Laakkwartier—B.M.T. Bodegraven: Bodegraven—U.V.8. Alphen: AljtliiaL.F.C. RijswijkRijswijk—Scheveningen. 3e klasse U. Rotterdam: Coal—Delft. Rotterdam: de Mussohen—R.D.M. Rotterdam: E.D.S.-Concordia. Schiedam: D.H.S.—do Hoïlandiaan. Gouda: G.8.V.—SU Volharden 4e klasse C GouderakGouderak—Crooswijk. Rotterdam: D..DC—8.M.V. WaddinxveenWaddinxveen—Moordrecht. SchoonhovenSchoonhoven—Lekkerkerk. Reserve le klasse. Rotterdam: Excelsior 2—D.H.C. 2. Rotterdam: C.V.V. 2—Xerxes 2. Rotterdam: Sparta 2—A.D.O. 2. Gouda- Gouda 2—V.U.O. 2. Den Haag: H.B.8. 2—Feijenoord 2. Reserve 2e klasse A. Den Haag: H.V.V. 2-Quick 2. Den Haag: H.B.S. Ï-8.V.V. 2. Den Haag: V.I.0.8. 2-Olympia 2. Schiedam: H.-D.V.S. 2—Fortuna 2. Delft: B.E.C. 2—B.M.T. 2. Reserve 3e klasse O. ütreoht: Velox 3-Alphia 2. Utrecht: Hercules 3—O.N.A 2. Utrecht: U.V.V. 3-Kampong 2. Alplien Alphen 2—Bodegraven 2. Af deeling III. le klasse. Almelo: Heracles—Rob. et Velocitas. Enschedé: Ensch. Boys—P.E.C. Arnhem. Vitesse—Go Ahead. Hengelo: Tubantia—Enschedé. Apeldoorn- A.G.O.V.V.—Wageningen. Afdeeling IV. le klasse. Den fiosoh: B.V.V.-M.V.V. Breda: N.A.C.-Middelburg. Bleijerheide.- Bleijerheide—NO.AD Tilburg: Willem II-Eindhoven. Afdeeling V. le klasse. Groningen G.V.A.V.—Friaia. Leeuwarden: Leeuwarden—Veendam. Leeuwarden: Friesland—Be Quick. Assen: Achillea—8neek. G. V. B. le klasse. Bosk. Boys 1—O.N.A. 3. Zwervers 1—Gouda 3. Gouda 4—Nieuwerkerk 1, 11 uur. Moordrecht 2—Dilettant 1. Olympia 3—Haastrecht 1, 11 uur. 2e klasse A. Lekkerkerk 2—Schoonhoven 2. Ammerstol 1—-Groot- Ammers 1. G.8.V. 3—Stolwijk 1, 11 uur. O.N.A 4Waddinxveen 2, 11 uur. 2e klasse B Woeiden 2--Oudewater 1. Haastrecht 2—Gouderak 2. Waddinxveen 3—Zwervers 2, 12 uur. O.N.A. 5-G.S.V. 4 11 uur. Bosk. Boys 2—Olympia 4, 12 uur. 3e klasse A. Nieuwerkerk 2—Gouda 5. Stolwijk 2—Groeneweg 1. Nieuw veen 1—Bosk. Boys 3. Voorwaarts 1—Bodegraven 3. Zwervers 3—O.N.A. 6. 3e klasse B. Lekkerkerk 3Haastrecht 3, 12 uur. Nieuwerkerk 3—Stolwijk 3, 12 uur. Uroot-Ammera 2—Dilettant 3. Schoonhoven 3—Ü.8.V. 5, 12 uur. 3e klasse O. Gouda 7—Nieuwerkerk 4, 11 uur. Oudewater 2-Gouderak 3. Stolwijk 4—O.N.A. 7, 12 uur. 3e klasse D. Moereapelie 2—Voorwaarts 2. Groeneweg 2—Gouda 6. ™»»Wen 2-Bonk. Boys 5, 12 uur. woerden 4—Moordrecht 3, 12 uur. p®. Gouden Onafhankelijkheidsbeker. Rotterdamsch Elftal— Voorloopig Ned. Elftal. voor bons cn plantjes fezonden C. R. te Gouda: 34 „Vetpluliten". den B' te Gouda: 12 Hagzegels. Th c (leen 10 ct. ingesloten) te Gouda: 58 cactussenbons. i. ®°®3as 35 cactussenbons. P f Gouda: 73 cactussenbons. Joon* Gouda: 57 Dönszelmann's bons. ?°U.da: 256 ^Ukanm. fcngen V°°r de ontvan8en schen- Gouda vraagt naar de ^toekomend» Lever's bone. U hebt er '«rtjTSi,V0<).ri "OS een wachten, niets aan te doen. HET RUILBUREAU. NAAR VI Je maand Novamber In Tuin en Stal. Hat oude jaar wordt raada uitgeluid. Terwijl de laatste producten van liet ten einde spoedende jaar nog worden binnen gehaald, denken wij reeds aan het volgende en treffen daarvoor onze maatregelen. Door het land om te spitten en van mest te voor- zien, waarbij tevens alle oude plantenres ten zijn verwijderd, zorgen wij ervoor, dut de planten het volgend jaar goed kunnen gedijen. Om dezelfde reden, laten wij den grond ook gedurende den geheelen winter iu groote kluiten liggen. De plantenresten en het onkruid, welke verzameld zijn, wor den op den mesthoop gebracht met uitzon dering van de koolstronken, die wij liever verbranden. Op de aspergebedden wordt het groen afgesneden, het is zeer goed geschikt voor het afdekken van planten tegen de koude, doch wanneer er zich plantaardige of dierlijke parasieten op bevinden, worden ze eveneens verbrand om de sporen en lar ven te vernietigen. Wanneer men grond bezit, die in het voorjaar door long aanhoudende vochtig heid eerst laat kan worden bewerkt, kan men bij gunstig weer nog spinazie, peter selie, veldsla, schorseneeren en vroege wor telen uitzaaien, dan wel winterela uitplan- ten. Heeft men de in den herfst gekweekte koolplantjes reeds op de bedden geplant, dan moeten zij tot aan het hart toe aange aard worden, terwijl om de bedden heen aarden walletjes of planken worden aange bracht, waarover men bij aanhoudende vorst planken of een andere bescherming legt. De op hoopen gelegde wortel- en knol gewassen moetenj als de vorst strenger wordt, met een dikkere laag aarde worden bedekt. De voorraden groenten en vruchten in huis en kelder worden af en toe nage zien, teneinde de bedorven exemplaren te kunnen verwijderen. Bij gunstig, d. w. z. droog en vorstvrij weer worden de voor raadkamers gelucht. In dezen lijd worden tevens alle gereed schappen, gebouwen, heggen e.d. nagezien, opdat tegen het voorjaar alles in orde is. We beginnen met de heggen, want deze moeten voorkomen, dat hazen en wilde ko nijnen in den turn komen. In den boomgaard kan men nog planten, zoolang de grond niet bevroren is. In zwa ren grond kan men het planten echter beter uitstellen tot het voorjaar. De boomen en struiken worden gesnoeid en de kruinen der oudere boomen, die te dicht worden, ge dund, aangezien licht en luoht ten allen tijde in den kroon moeten kunnen door dringen. Men verwijdere echter niet te veel takken tegelijk, terwijl takken met veel bloeiknoppen in elk geval worden ontzien. Alle doode takken moeten natuurlijk wt«, terwijl losse stukken schors, mos en zwam men worden afgekrabd. Rondom de boomen wordt de grond los gemaakt- en van mest voorzien. Ook m den winter moet de strijd tegen het ongedierte worden voortgezet. De lijni- ringen dienen af en toe nagezien en zoo noodig met nieuwe lijm bestreken te wor den. Er wordt gezocht naar iysecteneieren, vooral naar de wit-te wollige vlekken van de eieren der bloedluizen. Verder moeten gevoelige plahten, zooals wijnstokken en stamrozen tegen de voTst beschermd worden door ze neer te buigen en met aarde te bedekken of wel door ze in te pakken in papier of takjes van naald- boomen. Lei-perziken en lei-abrikozen wor den met licht riet, paklinnen, stroo of tak jes van naaldboomen ingepakt. Het hoofd doel hiervan is, te voorkomen, dat de win terzon in den loop van den dag; het hout teveel verwarmt. De aardbeivelden worden met versche mest bedekt, doch het' hart van de planten moet daarbij vrij blijven. 'De van voldoende wortels voorziene uitioo- pers van bessen, struiken en sierplanten kunnen van de moederplanten losgemaakt en verplant Voor de kippenhouders. In het kippenhok ondervindt men thans duidelijk, hoeveel de in April uitgekomen kuikens op de andere voor hebben. Dedaar- uit ontwikkelde jonge kippen beginnen meer en meer te begrijpen, waarvoor hun nest dient. Hoe steken daarbij de later uit gekomen hennetje» met hun bleeke kam men afZe zyn nog onvolwassen e« ais het koud wordt, zal hun verdere ontwikkeling bovendien nog vertraagd .worden. Ze zullen zeker niet voor Kerstmis en misschien pas m Januari beginnen te leggen. Voorloopig kosten ze geld, inplaats van wat op te bren gen. Een les voor liet volgend jaar Om ook in den winter zooveel mogelijk eieren te krygen. is het noodig, dat. dë hok ken vrij van tocht zijn en warip gehouden worden. In koude hokken moeten de kippen hun voedsel geheel en al gebruiken om hun lichaamstemperatuur op peil te houden. Aan den anderen kant i» stoken ook niet aan te raden. De dieren worden daardoor verwee- kelijkt en gevoeliger gemaakt voor kouvat ten. Wie systematisch fokt, heeft nu de gele genheid om aan de hand van zijn schrifte lijke aanteekemngpn de resultaten van het Zwerftocht door de Oonau-landen. Boedapest, een hart zonder lichaam door onzen by zonderen correspondent Dr. GEORG STRELISKER. Als men uit Weenenf waar de menschen door de crisis in een soort droomtoestand zyn gedompeld en hun lichte melancholie, die steeds met gemoedelijkheid gepaard gaat in muziek, feestweken en „melange" geen gemengde crisismargarine, maur de heerlijke Weensche koffie trachten te vergeten, per stoomschip langs de Danau stroomafwaarts gaat, ziet men de landerijen in volle pracht staan; de hoog opgaande maiskolven schommelen zachtjes op den wind, maar van een vroolyke oogsts tem ming merkt men niet het minste. Wat moet de boer met zijn oogst beginnen, als hy er mets voor kan krygen, als hy stikt in de tisch zyn afgesloten, als de leus van de autarkie neerkomt op een: „leder ga op eigen kracht te gronde!" De kooplieden, die tusschen Weenen en Boedapest op en neer reizen, zetten zorge lijke gezichten. De Weensche hopen aan d„ anderen kant van de Leitha een straaltje hoop op te vangen, die naar Boedapest te- rugkeeren, hebben zich ervan overtuigd, dat er in Weenen niets meer te halen is, behal ve een paar moppen, die zij gedurende de vaart dan maar aan elkaar vertellen. Aan boord bevinden zich een paar Magy- aren, Joego-Slaven en Roemenen, jonge er. oude menschen, die voor jaar en dag gepro beerd hebben om in Amerika een bestaan te veroveren. Nu keeren zy weer terug, ar mer dan zy vertrokken zjjn, werkloos en hopeloos. Want ook in Amerika weet men geen raad meer, ook in Amerika heerscht werkloosheid, crisisstemming, zooals over- Daarvan kan men tenminste 's avonds bij de landing in Boedapest weinig bemerken. In deze, door de burcht Pest zoo wonder schoon gekroonde hoofstad van Hongarije, dat een koninkrijk zonder koning is borrelt een geweldig temperament. Reeds de Hon- gaarsche taal verdraagt de stilte en bespie geling niet. Zy moet pathetisch uitgedra gen worden, als zy een melodieuze klank wil hebben, elke letter der uit vele letter grepen bestaande woorden in het eigenaar dige klemtoon rythme dat de vreemdeling zich in den beginne zeer moeilijk eigen kan maken, moet worden uitgesproken. Met duizend lichtjes spiegelt zich de stad in de Donau, die hier werkelijk door Hon garije metropool stroomt en iets van de le vendigheid en polyphonie van Boedapest naar de wijde, melancholische steppen mee neemt, de steppen, die op de andere, de lan- delyke Hongaren hun stempel drukken. Nog steeds golft er glans en levendigheid op de Andrassy, nog steeds ziet mep de pronke rige cavalerie-officieren trotsch en zelfbe wust over het corso flaneeren, nog steeds openen Hongaarsche vriendentgastvry hun woningen en bestormen U i»ina met hun harteiykheid. Hier verstaat men de kunst om te leven en aan den nood der tijden die ook hier haar machtige groeven heeft achtergelaten, voorby te zien. Die trots en lichtzinnig heid vormen een soort levenskust, die mee sleept en bewondering afdwingt. Toch ver bergen zich achter de galante vroolykheid bange zorgen. En uit elk gesprek, dat men met onverschillig welke autoriteit ook voert, om zich over den algemeenen toestand te oriënteeren, dringt zich de bekentenis naar voren: „Wy staan voor een catastrophe". Boedapest is het hart van Hongarye. Dit hart slaat nog, wild en temperamentvol zoo- als eens. Maar de organen, die het bloed naar het hart voeren zyn aan het verlam men. Men spreekt van een corruptie, zooais die er nog nimmer is geweest, een corrup tie die hoogty viert by openbare instellin gen en die aan Roemenië moet doen denken, zooals terzake ingewyden my mededeelden. Men spreekt hier van een grenzelooze heer schappij van één kaste, de magnaten en grootgrondbezitters, die als eenige overge blevenen van hun soort in Europa'nog óver reusachtige gebieden beschikken en des ondanks toch zoo diep in de schuldèn steken, dat zy zichzelf niet meer kunnen redden. Als het den grooten heeren in Hongarye al slecht gaat, wat dan te zeggen van den kleinen man op het land. De lasten, die op de boeren drukken, die geheel en al van de genade der landheeren afhangen, zijn bijna ondragelijk geworden. Nog is het er niet tot openlijke onlusten gekomen, dapr de gendarmerie alle'verdach ten scherp in het oog houdt en zoo noodig dadelijk weet in te grypen. Maar onder de oppervlakte smeult en borrelt het. De heer schappij der communisten onder Béla Kun herinnert men zich allerwegen met angst en beven. Maar het tegenwoordige régime, dat slechts één gepriviligeerde kaste kent, dat slechts aanhangers dezer kaste in het leger en in den ambtenarenstand opneemt en het overige volk als voetveeg beschouwt, kan niets anders tegenover de voortdurend groeiende ontevredenheid plaatsen, dan de hoop op betere tyden. Dat op het oogen blik zelfs agrarische hervormingen niet kunnen veranderen, is... met het oog op de wereldcrisis niet meer dan begrijpelijk. Hongarije, omringd door huurlieden, die het kleine, strijdbare volk, welks gebied na den oorlog in stukken gereten werd, nog steeds wantrouwend gadeslaan, begint door deze insnoering langzaam te stikken. Het heeft een economische aaneensluiting noo dig, het heeft instinctief het Donauplan van Tardieu toegejuicht, ofschoon het sedert lung Italiaansch georiënteerd is, maar het werd in zyn hoopvolle verwachtingen be drogen. Nu worstelt men verder, maar nie mand kan zeggen, wanneer er verandering zal komen en in welke richting. (Nadrpk verboden). 30.000 inwoners en de vele duizenden in de omgeving is het de h 7600 inwoners is het HET t 4500 inwoners is het HET die de adverteerders de grootst mogelijke publiciteit verschaffen, ze komen in elk huisgezin. t v Adverteeren in deze bladen beteekent Uw gebied vergrooten, Uw geld uitzetten tegen rente« 1t I Geen enkele reclame geeft betere resultaten, t Vraag de billijke voorwaarden aan het Bureau: 1 MARKT 31 GOUDA JTEL. afgeloopen jaar na te gaan en daaruit zijn conclusies voor het komende te trekken. Wie nieuw bloed in zijn stam wil brengen, kan thans reeds uitzien naar een geschikt adres om broedeieren or pas uitgekomen kuikens van te betrekken. Eenden en ganzen. De' dit jaar uitgekomen eenden worden in November geslacht met uitzondering van de in Mei of Juni uitgekomen krachtige dieren, welke voor de verdere fok zijn be stemd. Deze laatste worden van nu af niet te zwaar gevoederd, want anders beginnen zy reeds in December of Januari te leggen en dat is de bedoeling niet want zoo moge lijk moeten alle eieren uitgebroed worden. Wat de ganzen betreft voor de fok van het volgend jaar zullen wij in geen geval dieren uit het tweede broedsel van dit jaar bestemmen, doch alleen krachtig ontwik kelde dieren uit het' eerste broedsel. OOK EEN BÓOM HEEFT RUIMTE NOODTO. Wat bezittere van kleiae tuinen soms vergeten. Ieders wenseh is het natuurlijk, zooveel mogelyk fruit te oogsten en het is ibegrij pelijk, dat tuinbezitters met weinig ervaring dit doel allereerst trachten te bereiken door een zoo groot mogelijk aantal boomen te planten. Inderdaad hebben de boomen, zoa- al§ ze van de kweekery komen, weinig ruim te noodig en met de betweterij van den be ginneling worden de voorschriften omtrent den onderlingen afstand tusschem de boo men genegeerd. En de boomen schikken, zich ook wel in dien toestand, doch hun vruchtbaarheid zoowel als hun gezondheid worden met dat al geschaad. Om goed te kunnen gedijen heeft elke boom zoowel on der als boven den grond ruimte noodig om zich te ontwikkelen. Als de wortels door Hat zellmakan van onza Japonnan. GERUITE SCHOOLJURK (815) Een warme wollen ruit is zeer geschikt yc»r dit aar dige schooljurkje. De ruit kan ook recht genomen worden, wat voordeeliger uitkomt. De jurk heeft een recht heupstuk aan de achterzijde, terwijl de voorbaan van den rok twee aparte zijstukjes heeft, die met een omslag op het baan tje vallen met als garneering een nikkelen knoop. Het effen bovenstuk wordt In de hoofd- tint der ruit gekozen en heeft een garneering van zes klei nere knoopjes. Ook de man chetten van de lange blouse mouwen en de gestikte cein tuur met nikkelen gesp zijn van de effen stof gemaakt. Patronen verkrijgbaar voor meisjes van 812 jaar. Prijs 0.50. GEKLEEDE NAMIDDAGJAPON. (814) Deze japon, die geschikt Is voor alle figuren, staat het meest gekleed van een moderne wollen stof of van fluweel met een jabot van zijden crêpe wit bij een zwarte of zacht rose of zalm kleurig bij een groene, bruine of blauwe japon. De jabot heeft aan de binnenzijde plooitjes, die vanaf den schouder 7 8 c.M. lang zijn; hoe meer plooitjes, hoe mooier zij valt. De jabot wordt gemakshalve met den schouder naad meegenaald, doch aan de halsuitsnijding losgehouden en afgebiesd, evenals ann de zijkan en. Op of in de japon is voorts een vestje van zijden crêpe ge zet. De iets'klokkende rok heeft een rechte achterbaan en een voorbaan m»t een apart ingezet stuk; de ceintuur met gesp is van verkrijgbaar tot en iet maat 52. Prijs ƒ0.58. Duidelyke patronen voor het zelf maken van deze modellen wor-den U tegen kosipry.s toegezonden na overschrijving van 58 ct. op postrekening 48400, of na inzending van dit bedrag in postzegels aan het bureau van de Goudsche Courant, Markt 31, Gouda. Juiste maat en nummer dient men op te geven. I V. Dat is misEn een fletslamp, die te hoog gericht is, verblindt anderen. Dat is óók mis! -elkaar gn>eien, is ook da mooiste grond op den duur niet in staat, de boomen voldoende te voeden en .als de takken elkaar aanraken, heeft de ontwikkeling der bloesems daar onder te lyden, tdrigryl schadelyke zwammen en insecten gunstige bestaansvoorwaarden worden gebóden. Op ,«en bepaalde opper vlakte kan men slecht® van een daarmee overeenkomend aantal boomen verwachten, dat z(j aa n de eischen zullen beantwoorden. Nu -nog iets over de afmetingen der boo men. In een «mallen voortuin kan men wei- eens een hoogen appel- of pereboom plaat sen, wanneer tenminste de grond onder zi.n kroon niet gebruikt wordt voor aanplantir }ten, dit zon noodig hebben. Over het alge meen zijn echter kleine boompjes, die op Uwergatamxnen geënt zyn, meer aan te be velen. Op de 100 M2., welke een groot- boom al «poedig in beslag neemt, kan men er al spoedig 4 A 8 planted By de keuze ervan dient men zich allereerst te richten naar de hoeveelheid tijd en moeite, die men aan de bowmen kan en wil bestaden. Verder is het aan te raden, zich al dadelijk aenigs zins op de hoogte te stellen van de voor naamste regels, die by het snoeien in acht genomen worden; sommige beginners den ken, dat vruchtboomen onophoudelijk met mes' en schaar bewerkt moeteh worden-

Goudsche Courant | 1932 | | pagina 4