ftAFF DESTfl TEUN 2566 GOÜDj i wiardi gewoons Panil A bezoeken Uwer klanten eren Uwer bestellingen, onderhoud. - (RAAD LEVERBAAR. I 71» Jaargang Na. 18148 Maandag 21 November 1882 BERKENWOUDE, BODEGRAVEN Dit blad verschijnt dagelijks behalve opZon- en Feestdagen 1 en G. ALBLt) FEUILLETON. RVICE Siotenfabriek t. Gouda. BERGAMBACHT, NIEUWERKERK, IASCHGOEI) DAT ÏLD IS DOOR ROEST v.h. Gez. Eton Prinses Julianastraat ioek f 9.25 ndeweg86 L, fabrieks- of AST. Gouda jithandel tr. 2061 Deale r GÓDZGGAVGN, BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. afstemming. De geheimzinnige ver dwijning van Robert Grell. I1 TELEF.nil naar de 55 N. JAN AL WAT 1 (Wordt vervolgd). IORSADIG leder mensch kan djvalen, in de dwaling volharden kan alleen de dwaas. Een mislukte aanslag op Herriot. Een gedeelte der rails op de Ijjn Parijs—Nantes met dynamiet vernield. Reeds eenige arrestaties. rs ge- i ver* (KELEN. )op van 1.50 een mooi aanbevelend, JEN [AVER BLIK 4 GLAS 1 NOTEN EN merk „Sleutels”. raid. UWEELEN SINGEL tl EN TRIPLEX ijzen. BEWERKEN. ma aldus spreker is opgesteld voot^ "normale om.daudlgheden, ffeW ffif tfjtieif*- verklaarden, nimmer aan Koerber om eenige ondersteuning te hebben gevraagd of steun van hem te hebben ontvangen. Ook heeft Koerber onder eede verklaard, dat de be schuldigden hem nooit om een centime had den verzocht of een centime van hem had den gekregen. De beide beschuldigden, waarmede Koer ber geheel buiten zyn wil had kennis ge maakt (en wel zes maanden voor den aan slag dien Herriot noemde), daar zij hem in zyn woning hadden opgezocht om hem het programma hunner beweging uiteen te zet ten, verlieten Koerber klaarblijkelijk geheel ontgoocheld, daar zy inzagen, dat hij voor hun beweging niet het minste voelde en dat hy ook niet met Hitler in relatie stond, of de verdachten, zooals zy wenschten, met Hitler in relatie kon brengen. Ie zijn hij u n diverse MATERIAAL I )A. antasiekleedjes, ontbet-' rolsoorten staan prima Een te Nantes verschijnend blad publi ceerde Zaterdagavond dat Herriot 2 uur vroeger zou arriveeren dan eerst bepaald was. Deze mededeeling berustte op een sein- fout, want inderdaad was Herriot niet voor nemens vroeger te komen dan bepaald was. Het is zoo goed als zeker dat door dit be richt de daders op een dwaalspoor zijn ge bracht en de explosie twee uren te vroeg plaats heeft gevonden. Volgens de „Paris Soir” zyn gisteravond en in den loop van den nacht te Nantes zeven personen gearresteerd, allen Breton- sche autonomisten, die uit Rennes, Parys en andere steden waren overgekomen. Voorts is nog een autonomist in arrest ge steld. Zondagmorgen vroeg heeft de Fransche premier zich naar Nantes begeven, voor bywonin^ van de feesten ter herdenking van de toevoeging van Bretagne aan Frank rijk in 1532. Op 50 K.M. ten Noorden van Nantes, had ’s morgens een uur voordat de trein met den President moest passeeren een hevige ont ploffing plaats. Op de rails was een explo sieve dynamietpatroon gelegd, die had moe ten ontploffen op het oogenblik dat de trein zou passeeren. Zondagochtend tegen half zeven werden de bewoners der in de omgeving liggende huizen opgeschrikt door een v^eeselyke ont ploffing. Zy constateerden dat de rails over een afstand van eenige meters waren ver nield. Nadat de beambten in het naastbij- gelegen blokhuis waren gewaarschuwd, kon de machinist van den trein, waarin de pre mier .had plaats genomen, nog tydig op‘de hoogte worden gesteld Herriot is met een uur vertraging te Nantes aangekomen. De politie heeft di rect een uitgebreid onderzoek ingesteld. Van de daders ontbreekt tot nu toe ieder spoor. Onverwijld werd door de politie van An gers en Nantes en het parket van eerstge noemde stad een onderzoek ingesteld. De baanwachter rapporteerde om vyf uur pre cies een ontploffing te hebben gehoord, die vyf minuten later door een tweedé ontplof fing werd gevolgd. Hij zond iemand uit ter controle van de lyn, die tusschen de rails by K.M.-paal 375 een roode lantaarn zag staan. Na dit in een nabijgelegen post te hebben getelefoneerd, ontdekte hy nog een tweede roode licht en toen hy naderde, zag hij, hoe de rails ter plaatse uit den grond waren gerukt en we<ggeslingerd. Bij het verhopt door de gendarmerie ver klaarde de baanwachter nog om half vier in den nacht by zyn overweg een fraaie limou sine te hebben zien passeeren, die geruimen tyd aan de lijn had stilgestaan ei? tien mi nuten voor de eerste explosie opnieuw ter plaatse werd gezien. Er is voor hem gean twyfel aan, of alleen de inzittenden van de zen wagen kunnen de plegers van den aan slag zyn geweest. De auto is ook door de bewoners van een ter zijde van. de lijn ge legen dorp opgemerkt. Het onderzoek is overigens nog niet beëindigd. Algemeen wordt aangenomen dat Bre- tonsche autonomische extremisten de daders zijn. Eenige maanden geleden is door misdadi ge hand, te Rennes het hoogreliëf, dat de voor Frans I knielende hertogin van Bre tagne voorstelt, door misdadige hand opge blazen. Blijkbaar heeft men Zondag met een tweede gewelddaad te doen gehad, ook JBffi fflifijVL. EL APART BE- inigste toestel in ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda «n omstreken (behoorende tot dan bezorgkring) 1—4 regels j 1.80, elke regel meat 0.25. Van buiten Gouda an den bezorgkring’ 1—5 regels 1.55, elke regel meer K3fl. Advertentiën in het Zaterdagnummer M byslag op den prijs. Liefdadigheids-ad^ertentlin de helft van den prijs. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN: 1—4 regels ƒ2.25, elke regel meer ƒ0.50. Op de voorpagina 50 hooger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen bij contract tot zeer gereduceerde» prjjs. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van «oliede Boek* handelaren, Adve.teutiebureux en onze agenten en moeten daags vóór de plaatsing aan het Bureau zijn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zijn. waren er uit hetzelfde kamp de laatste da gen by de Bretonsche prefectuur dreigbrie ven ontvangen, die op nieuwe gewelddaden wezen Herriot. die te Nantes, waar hy vroeger professor is geweest, volkomen kalm de ceremoniën heeft geleid, heeft verklaard niet aan de daders van den aanslag te twij felen. Volgens hem is deze het werk van de kleine groep Bretonsche autonomisten, die de onbeduidendheid van hun aantal trach ten goed te maken door luidruchtige agi tatie en zoo noodig door het in leven roe pen van heftige incidenten. Herriot herin nerde aan den aanslag te Rennes en wees er op, dat de arrestanten destyds hadden verklaard hun geldmiddelen te hebben ver kregen van een bekend Duitsch agitator Koerber, die voor een agent van Hitler wordt aangezien. Koerber is door de Fran sche politie opgespoord, doch by gemis aan bewys kon geen rechtsingang tegen hem worden verleend, weshalve men er zich toe bepaalde hem als ongewenscht vreemdeling uit het land te zetten. De mislukking van den aanslag wordt in hoofdzaak toegeschreven aan een seinfout. BUITENLANDSCH NIEUWS. DUITSCHLAND. Hitler’s bezoek bij Hindenburg. Adolf Hitler kabinetsformateur? Langdurige ovaties voor den leider der nazi's. riet bezoek dat Hitler gistermiddag bij Rijkspresident von Hindenburg bracht duurde ruim een uur. Toen de auto moest voorrijden, hadden zich op straat zooveel menschen verzameld, dat de wagen zich slechts met moeite een weg naar het ge bouw kon banen. De menschen doorbraken het Schupo-cordon én stormden naar den in gang, welke wederom gesloten werd. Daar na kon de Schupo den weg' weer vrij makert zoodat de auto kyj voorrijden. Toen Hitler inzijn anto st-apte werden hem langdurige ovaties gebracht. Zijn auto kon slechts heel langzaam rijdende het ho tel Kaiserhof bereiken. Den geheeien weg langs werd de leider der nazi’s toegejuicht. Het onderhoud tusschen Hindenburg en Hitler was een onderhoud onder vier oogen. Staatssecretaris Meissner was slechts even bij het gesprek aanwezig. Hedenmorgen is Adolf Hitler opnieuw met den President in conferentie geweest. Het onderhoud duurde slechts korten tyd. By deze besprekingen heeft de Rykspresi- dent Hitler gevraagd of hij in staat was een kabinet te vormen met een parlemen taire meerderheid en een vast program. Hitler heeft den Rykspresident verzocht zyn antwoord tot hedenmiddag in beraad te mogen houden. ENGELAND. Amy Johnson voor de Engelsche radio. Uit Kaapstad, De luisteraars op Daventry zyn gister avond even verrast do<y een toespraakje van Amy Johnson uit Kaapstad, dat byna woord voor woord te verstaan was. Mollison haar echtgenoot, introduceerde haar en zei- de, dat het geen schande was zulk een re cord aan zoo’n vrouw te verliezen, waarna Amy’s hejdere stem duidelyk doorkwam- den commwiaris. Wel waar is hij, Shap- ton? Laat hem bij mij komen. Dat Kan ik met. Hy is weggegaan, mijnheer. Hij heelt hier een half uur onge veer op u gewacht en is toen meegenomen door Sir Ralph Fairfield1. Als hy niet getramd was geweest zijn ge voelens te verbergen, zou Foyle zijn opge- sprongen. Nu nam hij slechts een penhou der op en speelde er luchtig mee. De man, die wel begreep dat zijn nieuws belangrijk was. was ietwat teleurgesteld. Zoo. zoo. zei de chef Wat is er ge beurd? Sir Ralph vroeg u te spreken en werd bij den anderen man in de wachtkamer ge laten. Ze schenen beiden ietwat verschrikt en de eerste liet rijn lip hangen. Zoo, ben ie hier, zegt Sir Ralph een beetje boos Ja, mijnheer, zegt de ander en hij werd nijdig. Dit is mijn knecht, zegt Sir Ralph tot mij, ik zou graag een woordje met hem alleen spreken, als u het goedvindt. Natuurlijk liet ik ze alleen. Na een kwartier kwamen zij naar buiten en Sir Ralph vertelde mij dat er een klein misverstand was geweest en dat geen van beiden u wenscnten 4e spreken. Dank je. Shapton. zei de chef en liet zijn hoofd op zijn hond rusten. Vtaag Mr. Green of hij een oogenblikje bij mij wil komen. In den tijd, die verliep voor de hoofdin specteur kwam, dacht. Foyle snel na. Het onderzoek van een misdaad brengt altijd onverwachte dingen en dit scheen hem wel belangrijk toe. Het was duidelijk voor hem dat een man naai Scotland Yard was ge- Naar aanleiding van de verklaring door den Franschen premier afgelegd aan een vertegenwoordiger van een persagentschap, heeft volgens de Telegraaf de daarin ge noemde Duitsche journalist Koerber zich met de volgende verklaring tot de pars wend: „Herriot heeft gezegd, dat dé dachte by het onderzoek naar den aanslag op het monument te Rennes zouden hebben verklaard, geld voor hun propaganda te heb ben gekregen van een bekenden Duitschen nationalist, die als een vertegenwoordiger van Hitler in Frankryk wordt beschouwd. De waarheid is, dat de beide door Herriot bedoelde verdachten Jeusset en Cattelliot voor den onderzoekingsrechter te Rennes op 22 September des middags te een uur in tegenwoordigheid van Koerber onder eede Foyle lachte. Slechts een veteraan van Green's ervaring zou de bekwaamheid dur- van betwijfelen van Scotland Yard om een eens gevonden spoor verder te volgen. De chef nam dit pessimisme niet te zwaar op. In theorie is het niet moed lijk voor een per soon te verdwijnen tusschen veertig mil- lioen, maar er voortdurend verbergen te blijven tijdens een krachtig voortgezet on derzoek is in de practyk niet zoo eenvou dig. Je hebt de gewoonte altijd slechtste zijde der dingen te kijken, zei hij lachend. Ik heb nog nooit gezien dat wij iemand, dien we beslist wilden hebben, niet in handen hebben gekregen. Bovendien is Blake er en hij is een slimme kerel. Hij heeft er persoonlijk belang bij haar nu in handen te krijgen. Hm. zei Green, op den toon van iemand die met geheel overtuigd is en ver viel weer in een gnmmig zwijgen, dat vele menschen geprikkeld zou hebben. maar den chef alleen deed lachen. Bij de deur van Foyle’s kamer in het hoofdbureau scheidden zij en een ongedul dige sergeant der recherche, wiens plicht het was bezoekers te ziften, hield onmid- dellijk Foyle staande. Er is een man geweest om u te spre ken. mijnheer, zei hij. Hij weigerd( naam op te geven, maar hij zei dat - iets belangrijks te vertellen had. iets dat hij alleen u wilde zeggen. Hij wilde er niet van hooren iemand anders te' spreken. Ja. dat spreekt vanzelf. Ze hebben allemaal belangrijk nieuws en zé willen my allemaal persoonlijk spreken of anders Zy dankte de B. B. C. voor de gelegenheid even met het moederland te spreken en zei- de dat vele luisteraars het misschien een beetje vreemd gevonden hadden, dat zij juist een record van haar man had willen aanvallen. Maar dit kwam, omdat beiden slechts de grootheid van de Engelsche vliegkunst op het oog hadden, en Mollison zyn aandeel ruimschoots had gehad door zyn solo-vlucht OostWest naar de Ver- eenigde Staten. Toen had zy gezegd: „nu is het myn beurt weer”, en zy had de route naar Kaapstad gekozen, omdat zy het groot belang achtte, dat de mogelijkheid van een zeer vlugge verbinding van Engeland met Zuid-Afrika bewezen zou worden. Zy herhaalde nu nog wat van haar „ge heel Engelsche motor en vliegtuig" en ein digde met de verzekering, dat zy na haar gezonden slaap weer zoo „fit" was, dat zij byna in staat zou zyn om ’s avonds weer den terugweg te aanvaarden. Amy Johnson heeft uit alle deelen der wereld gelukwenschen ontvangen, o.a. van den Engelschen minister van luchtvaart Lord Londonderry en van de vliegster Ame lia Earhart. Het moet in de bedoeling van Mevrouw Mollison liggen by gunstig weer de terug reis eveneens per vliegtuig te maken. By ongunstig weer zal zy zich dezer dagen in schepen op een Engelsche boot. VEREENIGDE STATEN. Hoover staat op betaling van den Decembertermyn. Nopens het Amerikaansche standpunt in zake de kwestie der oorlogsschulden ver luidt in politieke kringen te Washiirgtun' het volgende: Hoover verwacht dat de Europeesche de- biteurstaten de per 5 December vervallende termijnen zullen voldoen en met het oog op hun credietwaardigheid niet zullen verkla ren niet in staat te zyn te kunnen betalen. De regeling van het schuldenprobleem zal worden overgelaten aan den nieuwen presi dent, Roosevelt en diens regeering. Men verwacht te Washington dat de Europeesche debiteurstaten na de te Londen te houden Economische Wereldconferentie en na de aanvaarding van het bewind door Roosevelt opnieuw zullen voorstellen de schulden te verminderen. Voorts verluidt dat Roose veld opnieuw de schulden zal verlagen, aangezien hy in sr- menwerking met zyn vriend Raymon Moley, die professor is aan de Columbia University een eigen plan opstelt tot regeling van de kwestie der oorlogsschulden, waarbij reke ning wordt gehouden met de buitenlandsche politiek der Vereenigde Staten en tegelijker tijd de internationale handel wordt bevor derd. De grootste debiteur van Amerika is En geland met 95 millioen. Er wordt op ge wezen dat Engeland voldoende deviezen be zit om den. Decembertermijn aan Amerika te betalen. iaar eigen smaak (Geautoriseerde vertaling). Niadruk verboden. Voor den eersten keer, 'sedert hij den rang van chef had gekregen, was Foyle zelf in de getuigenbank verschenen. Dat was onvermijdelijk, daar hij de eenige was die directe getuigenis kon afleggen van den aard en het karakter van het huis. Tot nu toe had hij het zoo weten te schikken dat dit soort werk voor zijn ondergeschikten was, terwijl hij zijn, aandacht wijdde aan de organisatie en de administratieve bijzon derheden. Nog geen tijding uit Liverpool, zei de ohef, terwijl hij met Green het juetitiege- bouw verliet. Ik begin te wenschien dat ik jou erheen had gestuurd. Die vrouw heeft w den slag van te verdwijnen Ja, gaf d© ander toe. een veel gebruik te houten pijp, te voorschijn! halend en de tabak neerdrukkend met zijn vereelten duim. En toch denken de menschen dat wij een gemakkélijk baantje hebben Lola kent haar vak en ik wil wedden dat ze niet ge vonden wordt, voor zij gevonden ipdl wor den. ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal ƒ2.90, per week 22 cent, overal waw de bezorging per looper geschiedt. Franco per post per kwartaal ƒ3.15, met Zondagsblad ƒ3.80. Abonnementen worden dagelyks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA. I by onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. I Onze bureaux zyn dagelijks geopend van 96 uur. Administratie en Redactie 'li’elef.L latere. 2745. Postrekening 48400. l'j komen om eenige informatie te geven en dat Sir Ralph Fairfield in gloeiende haast was gevolgd om den man den mond te snoe ren. Voor het oogenblik wilde hij zich niet verdiepen in de motieven van den baronet. De kwestie was. wie was de man. dien hij had meegenomen? Zou die misschien iets weten'- Het moest iemand zijn die intiem met den baronet bekend was. waarschijn lijk iemand, die bij hem woonde. Er was slechts een man de knecht. De lijn der redeneering werd duidelijker. Wat zou een knecht weten, dat zijn meester blijkbaar zoo belangrijk vindt? Fairfield had misschien een brief van Grell ontvan gen. maar als hij niet wilde dat de politie daar iets van wist, zou hij niet zoo slordig geweest zijn hem te laten liggen op een plaats waar zijn knecht hem zou zien. De tweede oplossing was waarschijnlijker. Stel dat Grell Fairfield een bezoek had gebracht en de knecht hem had herkend? Foyle werd met afgeleid door theorieën. Hij wist dat de meest vernuftige gevolg trekkingen vaak tot mislukking leiden. Maar in dit geval kon hij niets verliezen door de zaak aan een proef te onderwerpen. Hij had nog niet zijn hoed afgezet of zijn jas uitgetrokken, en toen Green binnenkwam, was hij gereed zijn plan uit te voerey. Met weinig woofden had hij verteld wat er was gebeurd en tot welke conclusies hij was ge komen. ik wou. Green, zei hij, dat je Fairfield opbelt en hem onder het een of andere voor wendsel uit den weg houdt Houd hem vast tot ik terug ben fk ga eens met dien knecht spreken Als je hem niet aan de telefoon Het Witte Huis deelt mede dat op de be- grqoting 1933/1934 ten minste 700 millioen zullen worden bezuinigd. BINNENLAND V rijxiiuüg-Denwxrratische Bond. Algemeene vergaaenng. Ie Haarlem is Zaterdag eu Zondag d* algexueene vergadering van den Vrijziumg- demoeratxschen Bond gehouden. De voorzitter, nu. V> H. M. Werker, opende de bijeenkomst met een korte rede, waarin hij in dezen Lenarden tijd zocht naar lichtpunten, welke hij meende te zien in de democratische overwinning by de pre sidentsverkiezing in de Vereenigde Staten, en liet stuiten van den aanwas der nazi's in Duitechland. En eindelijkzijn er niet teekenen dis er op wijzen, dat men m onze Tweede Kamer in sterke mate hoopt op de mogelijkheid van een consUtutioneel-paj-lementair kabi net na de a.s. verkiezingen? Stemmen in die richting kwamen toch waarlijk met al leen van de zijde der democratische groepen tei linkerzijde. Juist daarom ia, zoo besloot spr., onder deze omstandigheden de nieuwe samenstel ling van de Tweede Kamer, die door de ver kiezingen in 1933 moet plaats vinden, van het grootste gewicht. Mr. Marchant aan het woord Na deze inleiding hield Mr. H. P. Mar chant een rede waaraan wij het volgende ontleenen De toestand is er sedert verleden jaar niet beter op geworden. Ons partijprogram- aldus spreker is opgesteid voor nu in menig opzicht ernstiger zijn dan in de oorlogsjaren, toen wij van buitengewone tijdsomstandigheden spraken. Uit ons ge- lieele programma en uit onze beginselver klaring spreekt het streven om de kracht van het volk in zijn geheel op te voeren door eèn rechtvaardiger verdeeluig van het maatschappelijk inkomen, aldus bestrijden wij op onze wijze bet kapitalisme. Ook over hen, die in deze tijden niet in staat rijn om te werken, dient een deel van de voortbren ging te worden verdeeld. Het is volkomen onjuist met het rapport- Welter de werke- loozen te beschouwen als bepaalde indivi duen, die, zonder te werken, teren op het maatschappelijk vermogen. Het is de vraag hoe lang d« maatschappij dezen toestand zal kunnen verduren. Tot de voorgestelde en reeds doorgevoer* de bezuinigingen komende zegt mr. Mar chant, dat de Vrüz. Dem. Bond vooral ijvert voor militaire bezuinigingen. Het openbaar onderwijs wordt door die commisaie-Welter ernstig aangetast en het beginsel der gelijk stelling wordt geschonden als het openbaar onderwijs in een dwangbuis wordt gezet en het bijzonder onderwijs alle vrijheid wordt gegeven om zich te ontwikkelen. Uitvoerig besprak spr. den strijd, dien, de Vrijz. Deni. voeren en hij wees er op, dat er kunt krijgen, moet je er zelf heengaan en hem hoe dan ook de deur uitkrijgen. Ik heb een flinken man noodig, dien hij niet kent, om met mij naar de Albany te gaan. Geef mij de kans daarheen te gaan voor je opbelt. Be«t. mijnheer. Maxwell is vrij, tk zal hem zeggen dat ik hem noodig heb. Na een kwartier was Maxwell, een niet in het oogvallend, goed gekleed man. op zijn post en slenterde heen en weer waar hij allen kon zien, die de Albany in of uit gingen Foyle t»lf niet zichtbaar, maar hij kon zijn ondergeschikte zien. Tien mi nuten verliepen. De goed gekleede detective liet den stok, dien juj in zijn vingers heen en weer zwaaide, vallen en Foyle wist dat 8ir Ralph ih het lokaas had gehapt. Nu moest hij alleen nog maar weten of de knecht nog in dakvertrekken was. Lane genoeg wachtend dat Fairfield op behoorlijken afstand was gekomen, werd Foyle door de lift naar Fairfield’s vertrek ken gebracht. Zijn eerste druk op de schel bleef onbeantwoord, maar bij een tweede en langer schellen stond hij voor de stijve ge stalte van Roberts. De bediende uitt© een lichte kreet van verbazing toen hij den bezoeker zag Sir Ralph is uit, mijnheer, stamelde hij. Ja. dat weet ik, zei de rechercheur vriéndelijk, ik kom met hier om Sr Ralph te spreken, maar u. U weet wie ik ben. Wilt u mij binnen laten? ■-I

Goudsche Courant | 1932 | | pagina 1