lacvó 3 y Ij NG itheekbank i i' NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN Na. 18148 Binsdag 28 Hovamber 1882 71* Jaargang BODEGRAVEN, NIEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWUK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon-en Feestdagen P 1 AIOO’, I BERGAMBACHT, BERKENWOUDB, BODEGRAVEN, BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLÉ, FEUILLETON. De geheimzinnige ver dwijning van Robert Grell. BUITENLAND8CH NIEUWS. >kt nd irvas f 1.526 6726* BINNENLAND op te sporen. EN HOOFDSTUK XXXXII. I eboek worden direct na e Amsterdam een vergissing, stamelde hij (Wordt vervolgd) ngel 80, te zenden: wenscht dit bedrag ti baar in maandeljjksche getiteld: van liefde en sexualiteit, wanneer verdediging van de waarborgen. elke dun P P- - en 100. ectie: Mr. P. R. HOORWEG. remiebon >n$ geven jtservies. ite zieleleven en met onze ideling nooit in staat zal tie noodig, welke in dit FRANKRIJK. Reorganisatie van het Fransehe leger. Door Paul Boncour, minister van oorlog, toe gelicht. De minister van oorlog, Paul Boncour, heeft een vertegenwoordiger van de Petit l’arisien onlangs ingeliclit over de reorga nisatie van het Fransehe leger. Deze ver klaringen heeft hij tegenover een vertegen woordiger van hetzelfde blad thans aange vuld. Paul Boncour legde er den nadruk op. dat zijn geheele strevén er thans op gericht was de verdedigingssterkte van het Fran- sche leger veel machtiger te doen worden, dan tot dusverre het geval was. De verwer kelijking van dit plan eischt echter een re organisatie van het tot dusverre gevolgde militaire systeem. Hij heeft reeds voorbe reidingen getroffen voor een zitting van den óppersten oorlogsraad, die zioh met deze aangelegenheid zal moeten bezighou den. Het doel van zijn streven is het in het leven roepen van een zoogenaamd dek kingsleger, dat gedurende verscheidene we ken lederen vijandelijken inval zou kun nen weerstaan. De motoriseering van het leger en de nieuwe automatische vuurwapenen, welker werking ontzaggelijk is, zullen hierbij een groote rol spelen. De ontworpen reorgani satie zal. geheel onafhankelijk van het aan vaarden of afwijzen van het Fransehe vei ligheids- en ontwapeningsplan in Genève, moeten worden uitgevoerd, wanneer men een werkelijk veilige Fransehe grenzen wil ir ging schrik 5^ hOIIISdlE COURANT. De voorwaarden van Hindenburg bij de opdracht aan Hitler De leider der Neti’s vraagt nadere toelichting aan den Rijkspresident. Zal Hitler slagen? dikwijls wordt gezondigd, oek met genoegen aan te am. illustraties tusschen den Prijs gebonden 3.25. Hedenmorgen is bekend geworden dat in het schreven van Hitler aan staatssecreta ris Meissner de vraag is gesteld of Hinden burg’s opdracht aan Hitler beteekent dat hij een presidentieele Regeering met parle mentaire bindingen of een parlementaire meerderheidsregeering piet presidentieele bindigen moet vormen. Klaarblijkelijk staat men bij de Nationaal- socialisten op het standpunt dat voor de vorming van een parlementaire meerder- heisregeering niet zulke verstrekkende voorwaarden gesteld behoeven te worden als de president heeft gedaan, terwijl in geval voor ik kwam. U bent een gentleman en zult mij geen schade willen berokkenen. Sir Ralph heeft beloofd het goed met mij te maken, als ik mijn mond hield. Het behoort niet tot den plicht van een rechercheur zijn persoonlijke gevoelens bij zijn business te laten spreken. Foyle’s min achting voor een man, die bereid was zijn meesters vertrouwen te verraden, loste zich op in zijn tevredenheid zoo gemakkelijk zijn doel te bereiken. Dat komt in orde, antwoordde hij. Je zult betaald worden naar gelang van le waarde van je mededeeling. Dan is het dit, mijnheer, stiet Roberts uit. Mr. Grell, van wien u dacht dat hij dood is, leeft. Hij is een uur of twee ge leden hierheen gekomen en is een heelen tijd bij Sir Ralph gebleven. Och! De rechercheur glimlachte ongeloovig en. een sigarenkoker openknippend, sneed hij het puntje van een sigaar af en stak lang zaam een lucifer aan Je hebt een dwaas idee in je hoofd ge haald. Ik vermoed dat je je door de een of andere toevallige gelijkenis hebt laten mis leiden. Het was Mr. Grell zelf, ik zeg het u, beweerde de knecht ernstig Ken ik hem dan niet? Hij was armoedig gekleed en had zijn snor afgeschoren, maar ik ben zeker van mijn zaak. Hij kwam boven met de lift, levensgroot, met een briefje voor Sir Ralph. Ik heb in het eerst niet zoo op hem gelet, omdat ik dacht dat het een gewone kruier was. Maar toen Sir Ralph mij zei hem binnen te laten, keek ik hem eew iet op te sporen, zou op verraad lijken. Onge twijfeld wist Foyle iets. Hij vroeg zichzelf af hoeveel. Hij beantwoordde den groet van zijn gast. Altijd blij u te zien. Mr. Foyle, of schoon ik vrees dat er wat mij betreft, geen nieuws is. Ik zie dat mijn knecht het u ge- makkelijk heeft gemaakt. Er heeft ergens een vergissing plaats gevonden. Ik ben naar Scotland Yard geweest om op u te wachten. Zijn hoofd was in de schaduw en Foyle k in zijn gezicht niet zien. Hij was niet zeker of de woorden een uitdaging waren en hij maakte een lichte beweging met. zijn hand - Dat is jammer, zea hij. De dingen zijn op de een of andere wijze in de war geloo- pen. O. ja. wij hebben een uur geleden bijna «Ie hand gelegd op uw vriend Grell. Ofschoon hij kalm in het vuur keek, ont ging het hem niet dat de baronet een kleine beweging van schrik maakte En het was geen geveinsde schrik. Fairfield begreep niets van die indirecte wijze van aanvallen - Wat? stamelde hij. Hebt u hem bijna gearresteerd? - Het was luk raak, zei Foyle langzaam. Eeuigen van onze mannen waren hem op het spoor gekomen en volgden hem tot hij hier was. Ze hebben hem niet hier vandaan zien komen. ingen. Practische wenken lage voor jonge moeders. Financieele schandalen. Belastingontduiking op groote schaal. Een nieuw groot belastingontduiking- schandaal zal waarschijnlijk toegevoegd moeten worden aan de gevallen van de 1018 cliënten te Parijs van de Banque Commer- cieele de B&le. Thans gaat het om den Paryschen verte genwoordiger van de Geneefsche Banque Lombard, Odier, die tegelijkertijd lid is van de Banque des Pays de l’Europe Centrale. Een zekere graaf de Chabrignac, tegen wien verdenking werd gekoesterd, werd op aanwijzing van een rechter van instructie in aanwezigheid van eenige politie- ambte- Met een zucht van verlichting bracht de knecht Foyle naar een binnenkamer en wees op het instrument. Eenige seconden waren voldoende om den chef m verbinding te stellen met Green en met snelle, zachte stem vertelde deze hem welke Hst hij had gebruik om Sir Ralph buitenshuis te hou den. -- Zal ik hem maar laten gaan? zei Green. Zijn superieur gaf een toestemmend ant woord. Toen Sir Ralph Fairfield naar zijn ka mers terugkeerde, vond hij Foyle voor het vuur zittend, verdiept in een krant en zijn voeten uitgestrekt naar den vroolijken gloed. Goeden morgen. Sir Ralph, zei de detective, ópstaande. Ik kwam even bin- nenloopen, daar ik toch in de buurt was, om u te vertellen hoe onze zaken gingen, en om te zien of u ook wat nieuws had. same China is zonder weerga in de moderne geschiedenis. Wellington Koo besloot met den eiEch, dat de Japansche troepen onn.iddeljjk moe ten worden teruggetrokken ais onverbidde lijke voorwaarde voor een regel ng var. het Japansch-Ghineesche conflict en een alge- heele vergoeding van alle China berokken de schade. De oplossing der Mantsjoerysche kwestie kan slechts worden gevonden op de basis der bepalingen van het Volkenbonds- statuut, het Kelloggpact en van het Negen mogendhedenverdrag van Washington. in bizonderheden voorbereid plan. De spreker prees vervolgens het rapport Lytton en verklaarde voorts, dat de door Japan sinds eenwen gevolgde gewelddadige veroveringspolitiek het grootste huidige ge vaar beteekent. De boycotbeweging tegen Javan is gericht tegen de voortdurende ge welddaden en ongerechtigheid der Japan sche politiek. De Volkenbond heeft, hetgeen te betreu ren is, tot nu toe geen effectief middel ge bonden om de tenuitvoerlegging zjjner be sluiten te bereiken. In China heerscht geenszins een stemming van vijandigheid jegens het buitenland. Het Kelloggpact heeft geen zin meer indien de schending van het verbod van den oorlog wordt toege laten onder het mom van wettige verdedi ging. De Japansche aanval op het vreed- goed aan. Ik wist dat ik hem al vroeger had gezien, maar de verandering, die met hem had plaats gehad, bracht mij een oogenblïk van de wijs. Pas nadat ik hem met Bir Ralph alleen had gelaten, kreeg ik een blik semsnelle ingeving. Ik wist dat er een be- looning was uitgeloofd in verband met den moord en ik ben dadelijk naar u toe ge gaan. Als u thuis geweest was zou ik u dit alles toen verteld liebben, maar Sir Ralph kwam mij achterna en beloofde mij, mij goed te betalen als ik mijn mond hield. Maar recht is recht, mijnheer, en ik hoop dat u je best voor mij zult doen. Want ik wil er een eed op doen dat de man Robert Grell was. Foyle luisterde met een kalm onbeweg> lijk gezicht. Zijn veronderstellingen waren juist geweest. Het zou noodzakelijk zijn Roberts te beletten het nieuws rond te ba zuinen en om die reden was het noodig het belangrijke van zijn mededeeling te ontken nen. De rechercheur blies een rookwolk naar de zoldering. Je schijnt vrij zeker van jezelf. Ik ge loof dat je je hebt vergist, maar wij zullen de zaak grondig onderzoeken en je zult krij gen wat je informatie waard is. Hoe lang was die vént bij je meester? Ik weet het niet. Ik heb hem niet zien weggaan. Hij was er zoowat tien minuten toen ik wegging om u de zaak mee te dee* ten Mooi. Nu zal ik hier wachten tot je meester terug is. Je kunt ontkennen dat ik je heb ondervraagd, o! dat je mij iets hebt verteld, al® je daar lust in hebt. Ik zal je niet verklappen. Waar is de telefoon. van vorming eener presidentieele Regeering den toekomstigen Rykskanselier belangrijk uitgebreide volmachten moeten worden ge geven op een e.v. noodzakelijk wordende Ryksdagontbinding. ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.26, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal ƒ2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt Franco per post per kwartaal ƒ8.15, met Zondagsblad 8.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, bij onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zijn dagelijks geopend van 9--6 uur. Administratie en Redactie Telef Interc. 2745. Postrekening 48400. ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (bahoorande tot den bexorgkring) 1—5 regels 1.80, elke regel meer D-S5. Van buiten Gouda en dan beiorgkringi 15 regels 1.55, elke regel meer 0.80. Advertentiën in het Zaterdagnummer 21 fl* ofislag op den prijs. Liefdadigheida-advertentUta da helft van den prijs. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN: 1—4 regels 2elke regel meer ƒ0.50. Op ue voorpagina 50 hooger. Gewone advertentiën en Jngexonden mededeelingen bjj contract tot zeer gereduceerde* prjjs. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van «oliede Boek handelaren, Adve.-tentiebureux en onze agenten en moeten daags vóór de plaatsing aan het Bureau zijn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zjjn. naren onderworpen aan een verhoor, dat vijf uur duurde. Gedurende het verhoor, dat op het bureau van den graaf geschied de, werd deze door verschillende cliënten opgebeld. De telefoongesprekken werden door de politiebeambten opgevangen en zoo vernamen z(j tal van mededeelingen over het in ontvangst nemen van bedragen voor coupons en andere waardepapieren, welke zaken door den graaf voor hen behartigd werden, zonder dat eenige boekhouding of publiciteit hun de kans deed loopen, door de belastingadministratie betrapt te worden De zaken van den graaf bleken zeer druk te zijn, want bijna gedurende het geheele verhoor ging de telefoon voor zakenge sprekken. Toen het telefoneeren dan ook plotseling ophield kreeg de politie argwaan en bleek, dat de graaf tijdens het verhoor kans had gezien het telefoontoestel on bruikbaar te maken. Zoodra een nieuw toestel was aangebracht, werd weer voort durend door de cliënten opgebeld. De graaf ontkent hardnekkig zijn schuld doch er schijnt belastend materiaal by hem te zyn gevonden O-a. werd een lijst in be slag genomen met drie a 400 namen van personen, die van belastingontduiking wor den verdacht ENGELAND Victor Smith terecht. Reutertelegranimen brengen de tijding dat Victor Smith terecht is. Hij was onge veer een week geleden van Duala vertrok ken en op 150 mijlen ten Z.W. van Gao bij Dori geland. Sinds dien was men zonder bericht van dezen vlieger geweest. Thans komt uit Londen de tijding, dat de Shell daar bericht heeft ontvangen, dat Smith van Gao vertrokken is. Wij meenen te weten, zegt Wolff, dat Hitler deze voorwaarden in geen geval ver worpen heeft. Nochtans werden de vooruitzichten voor het tot stafid komen van een meerderheids- regeering onder leiding van Hitler gister- vond in politieke kringen, ook in het Hotel Kaiserhof (Hitlers hoofdkwnrtier) zeer scep tisch beoordeeld, vooral daar het met alleen op de N.8.D.A.P., maar ook op andere par- tijgroepen aankomt. In de middaguren, aldus Wolff, ging het er in het hotel Kaaserhof levendig toe. Na de ontvangst bij den President had Hitler eerst een langdurig onderhoud met zijn partij vrienden en het verluidde, dat het antwoord aan den Rijkspresident of een mededeeling diaarover reeds om half twee gepubliceerd zou worden. Zoo spoedig is de nationaal-socialistische leiding echter met haar besluit blijkbaar niet gereed gekomen want alle mededeelingen werden plotseling tot den laten namiddag uitgesteld. Tegen 8 uur deelde de N 8.D.A.P. mode. Tracht te wedijveren met hen, die boven u staan in wijsheid en goedheid. Behalve dat zijn adem wat sneller gaf Fairfield geen teeken van den s. welken (te aanwezigheid van Heldon Foyle hem veroorzaakte. Dat het verzoek naar Scotland Yard te komen een voorwendsel was geweest om hem het huis uit te krij gen. bleek thans duidelijk. De eenige vraag was echter of Roberts den rechercheur iets gedurende zijn afwezigheid had verteld.. Het was absoluut onmogelijk, dat het bezoek van Grell dienstig gemaakt werd aan het onderzoek van de zaak Dat stond niet in het contract met Foyle. Schuldig of I onschuldig, zijn vriend had hem vertrouwd i en dat vertrouwen te misbruiken om hem Willem de Zwijger Volkshulde te Delft op Paaschmaandag 1933 Zoo&ls reeds eerder werd gemeld, heett het Dietsoh Studenten Verbond het initia tief genomen ook voor het inrichten van een volkshulde te Delft op I’aasohmaandag 17 April a.s. Er werd een werkcommissie gevormd, waaraan -versahillende vereenigm- gen medewerkten, o.m. het Algemeen Ne- derlandsch Verbond. Het algemeen secre tariaat is gevestigd ten huize van mej. M. G. Schenk, Boezemsingel 190. Rotterdam Een comité van aanbeveling vormt zich, waarin reeds zitting nameno.m. Z. E. Dr. H. Colijn, Minister van StaatMr. B. C. J. Loder, oud-voorzitter van het Internatio naal Gerechtshof Mr. P. Droogteever Eor- tuyn, burgemeester van Rotterdam; Mr. J. van Baren, burgemeester van Delft. Prof. Dr. J. A. Gruttering, rector-magnificu» der Technische HoogeschoolMr. P. J. de Kan ter. voorzitter A.N.V.J. W. Patist, voorzit ter groep Nederland A.N.V.Prof. Dr. A. A. van Schelven, Mr. G. G. van der Hoe- Prasident von Hindenburg heeft giste ren, we meldden het reeds, aan Adolf Hitler de vraag voorgeiegd of hij in staat is een kabinet samen te stellen dat over een meer derheid zal kunnen beschikken. Door presi dent Von Hindenburg waren daarbij nog eenige voorwaarden gesteld. Naar Wolff van bevoegde zijde verneemt, omvatten de voorwaarden, welke het ver zoek van den Rijkspresident aan Hitler vergezellen, vijf punten, nl. twee van per soonlijken en drie van zakelijken aard. Het gaat ten eerste om de vanzelf sprekende bepaling, dat de persoonlijke samenstelling van Tiet Kabinet, zooals dat de praktijk bij de Kabi nets vorming voor schrijft, de goedkeuring van den Rijkspre- sident behoeft. Ten tweede behoudt de Rijkspresident zich het recht voor een bijzonderen invloed uit te oefenen op de bezetting van het Mi nisterie van dc Rijksweer en van het De partement van Buitenlandsche Zaken. Dit volgt reeds hieruit, dat de Rijkspresident cpperbevelhebber is van de Kijksweer en de volkenrechtelijke vertegenwoordiger van het Rijk is, zooals in de Grondwet speciaal naar voren gebracht wordt. Ten derde eischt de Rijkspresident de opstelling van een economisch program. Ten vierde de waarborg, dat niet zal worden teruggekeerd tot het dualisme tus- .gchen Ruk en Pruisen. Ten vijf<fe dat hef nIH zal ïbrifenTbC een Verzwakking of wijziging van art. 48. Behalve deze vijf punten zijn door den Rijkspresident geen verdere voorwaarden gesteld voor de vorming van een meerder- heidskabmet onder Hitlers leiding. (Geautoriseerde vertaling). S6 Nadruk verboden. Hij liep de woning binnen en ging naar de zitkamer. Roberts volgde vlak achter hem. De man was blijkbaar zeer zenuwach- hg. Foyle ging zitten. Nu vriend, je behoeft niet angstig te *ijn. Je meester komt in den eersten tijd niet terug. Je bent vanmorgen aan mijn bureau geweest en bent vertrokken voor ik terug was. Ik ben hier gekomen om te ver nemen welk belangrijk nieuws je voor mij hebt. Roberts ging van zijn eenen voet op zijn anderen staan en wreef zenuwachtig in zijn handen Zijn blik ontweek dien van den rechercheur. Het was een vergissing, stamelde hij onvast. Ik. ik &aat niet, vriendje, zei Foyle ruusk. Je weet iets dat van belang voor is. Sir Ralph heeft je bevolen je mond te houden. Maar je zult het mij vertellen oor een van beiden de kamer verlaat. Je nu spreken Bedenk maar geen leugen. n;^'Jnn ,gemeten toon mi8te uitwerking ntet. Iteberts beheerschte zich. Best, mijnheer, ik zal u vertellen waar- loop hof 1 O plaats gehad, behoort ook de vroegere pre sident van de Rijksbank, dr. Schacht. Met personen tot andere partijen behoorend, die voor een eventueele kabunetsvorming in aanmerking komen, is evenwel van natio- ..ï^.\8?cialwÜ8che z,Jde *}let onderhandeld en met Men Is tot nu toe Ook nog geen con tact gezocht. Tegen 10 uur gisteravond waren voor het Hotel Kaiserhof zooveel menschen verza meld, dat het verkeer er door belemmerd werd. Toen dr. Goebbels het hotel verliet, beloofde hij den inspecteur van politie de menigte te overreden uiteen te gaan. Goeb bels sprak de menschen toe en verzocht hun om complicaties te voorkomen door te loo pen. Ten slotte richtte hy zich tot den leider der S. A. en verklaarde er op te rekenen, dat binnen 10 minuten de nazi’s de Wilhelm- platz verlaten zouden hebben, hetgeen in derdaad gebeurde. Het Mandsjoerijsche conflict in den Volkenbond. Scherpe Japansche verklaring. De Japansche vertegenwoordiger in den Volkenbondsraad Matsuoka, heeft het stand punt van Japan tegenover den Volkenbond uiteengezet in een verklaring, die door haar scherpte groot opzien heeft gebaard. De Japansche regeering heeft het Mande- joerysche conflict niet voor den Volken bond gebracht: le. omdat het nationale gevoel van Japan buitenlandsche inmenging in de Mandsjoe- rysche kwestie nooit zou hebben toegela ten; 2e. omdat het aan een volkenbondspro- cedure verbonden tijdsverloop de positie der Japansche onderdanen, de Koreanen inbe grepen, in Mandsjoerye ernstig in gevaar zou hebben gebracht; 3e. omdat er een wëzenlyk verschil be staat tusschen de Japansche en de Wester- sche mentaliteit; 4e. omdat na een breuk de gebeurtenis sen haar normaal verloop zouden hebben gehad. In deze verklaring ziet men te Genève een onbeperkte afwy zing door Japan van den Volkenbond en evenals by het begin der onderahndelingen de mededeeling, dat de Japansche regeering de souvereiniteit van den Volkenbond W* -het regelen van de Mansjoerysche kwestie niet erkent. Na de redevoering van Mnts’i-.ka ^prak de vroegere Chineesche minister van Bui tenlandsche Zuren, Wellington Kuo. Hy verklaarde ».m., dat Japan zich voordoet als een lanim-tje, dat znh moet verdedi gen tegen het wilde Chineescne beest. De Japansche reg?ering geeft thans evenwel toe, dat de militaire bezetting van Mants- joerye heeft plaats gehad volgens een tot dat na een uitvoerige bespreking met de leider der nationaal-socialistische beweging en van het overige openbare leven, het ant woord van Adolf Hitler in den vorm van een brief aan den staatssecretaris Meissner is overhandigd. De brief bevat een aantal vragen, die vermoedelyk in den loop van Dinsdag opgehelderd zullen worden. De brief van Hitler is., naar Wolff nader meldt, niet direct aan Hindenburg, maar aan staatssecretaris Meissner gericht. Dit wordt in politieke kringen niet als een on hoffelijkheid opgevat, daar aan het Staats hoofd niet direct vragen gesteld kunnen worden. Meissner zal vermoedelijk, na aan den Rijkspresident rapport te hebbed uit- gebraoht heden in den loop van den dag schriftelijk antwoorden. De onderhandelingen tusschen nationaal- socialisten en Centrum die Zondag zijn ge voerd, werden gisteren niet voortgezet. Ztf zullen vermoedelyk niet eerder worden her vat, voor er klaarheid is over de vïagen van Hitler aan den Rijkspresident. Tot de persoonlijkheden, met wien in den van Maandagmiddag in hotel Kaïser- uitvoerige gedachtenwisselingen hebben j pre-

Goudsche Courant | 1932 | | pagina 1