J nken meerders. TZIG [handel NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, NIEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. WI.EI8IB4 Maandag 2B ■owamber 1832 71* Jaargang BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, Dit blad'verschijnt dagelijks behalve op Zon-en Feestdagen JDA FEUILLETON. telef. ssm DA ERVAART Binnenland. De geheimzinnige ver dwijning van Robert Grell. i Bergplaatsen I het da van BUITEN LAN DSCH NIEUWS. u HOOFDSTUK XXXXIV dat een om van handelarei aan het 1 vele g—- - Hpel. dat in het d aanbevelend, GOUDA. 1DELS R S tS EN BLIK PEN i. die twee met elkaar in verbinding gestaanr Welnu, hij kon in elk geval op Blake en zijn makkers rekenen om er achter te ko men of zij brieven of boodschappen had ontvangen. De zaak was hem nu uit handen genomen en het was niet zijn gewoonte te piekeren over dingen, waarop hij geen in vloed kon hebben. De betaling der oorlogsachulden. De Fransche Regeering in een moeilijke positie. Een gevolg van Amerika’» weigering inzake uitstel der betalingen. dat ze lid was van een tooneelspelerstroep. Een stadsagent herkende haar en kwam mij halen om zeker te zijn van haar identiteit. Maar zij moet er, hoe dan ook, de luchti van gekregen hebben, want zij huurde een auto en verdween. Wij vervolgen tiaar thans. Ze is ons een half uur voor en wij hebben getelegrafeerd dat de wegen bewaakt moeten worden. Ik vermoed dat wij haar binnen een paar uur in handen hebben. De chef kuchte. Vooruit dan( Blake. En rook met dezen keer als je aan het werk bent. Goeden daqp Hij hing den hoorn op en keerde tot zijn kop thee terug. Er was blijkbaar gang in de zaak. Was het alleen maar toeval dat prinses Petrovska dezen dag had gekozen om er vandoor te gaan5 Vreemde gelijktij digheden gebeuren soms, maar toch was het mogelijk, dat haar bewegingen in ver band stonden met die van Grell. Hadden van de waarheid, zou maken, als zij hem DUITSCHLAND. Kabeltrein ontspoord en neergestort. Twee dooden, één zwaargewonde. I Uit Freiburg wordt gemeld, dat op de ka belbaan naar den Schauinsland Zaterdag avond een trein door nog niet opgehelder- de oorzaak is ontspoord en neergestort. Van de inzittenden werden de bestuurder en een toerist gedood. Een tweede tourist werd le vensgevaarlijk gewond. Beide touristen zijn blijkbaar Amerikanen, wier namen nog niet bekend zijn. Het ongeluk is vermoedelijk te wijten aan een fout van den besturder. ICHGOED DAT 1 IS DOOR SST v.h. Gez. Etman ses Julianastraat 9. ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.26, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal ƒ2.90, per week 22 cent, overal wa»r de bezorging per looper geschiedt. Franco per post per kwartaal ƒ8.16, met Zondagsblad 8.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 81, GOUDA bjj onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zijn dagelijks geopend van 9—6 uur. Administratie en Redactie Telef. Interc. 2745. Postrekening 48400. Steun aan de Griendcultuur. Wetsontwerp ingediend. Bijdrage van 2 cent per k.g. in de koeten van bet schillen der teen van den oogst- 1932. Ingediend is een wetsontwerp tot wijzi ging en verhooging van hoofdstuk X (oud- hoorustuk V) der Rjjksbegrooting voor 1932 (Steun aan de griendcultuur). In de Memorie van Toelichting merkte de minister van Economische Zaken en Ar beid op dat de griendcultur weliswaar niet sterk op den voorgrond treedt en in verhou ding tot andere bedrijven een weinig belan- rijken omzet heeft, maar dat echter de be langrijkheid ervan vooral in de huidige om standigheden zeer groot is, daar juist in de griend-, hout-, teen- en hoepelbedryven de bewerking der producten nog vrijwel uit sluitend met handenarbeid geschiedt. Vooral de mogelijkheid tot behoud van een zoo ruime werkgelegenheid was aanlei ding een onderzoek te doen instellen naar den stand van de griend-, hout- en teencul- i tur, in het bijzonder naar de oorzaken van haar kwijnend bestaan en naar middelen tor verbetering De oppervlakte der grienden in Neder land, welke in de jaren 19051919 onge veer 14.000 H.A. per jaar bedroeg, ver minderde na een korte opleving in de lion tiger jaren tot ongeveer 13.000 H. A. in 1930; nadien trad een aanzienlijke daling in. Hierbij komt nog dat verschillende oude grienden in geheel verwaarloosden toestand verkeerden en improductief zijn, maar ten gevolge van de ongunstige tijdsomstandig heden niet tot grasland worden omgewerkt. .Deze voortschrijdende vermindering der cultuur wordt gevorderd door de sterk ver minderde opbrengst van het'product. Naast de algemeene depressie zijn hiervoor als oorzaken le noemen, de nieuwe banen waar in de emballage is geleid en vervolgens de concurrentie van de Poolsche en Belgische teen, welke zooal niet wat qualiteit, dan toch wat prijs betreft, voor den Nederland- schen kooper aanlokkelijk schijnen. Tengevolge van den hierboven geschet- sten gang van zaken zijn in Nederland zeer groote voorraden teen-, griendhout en witte hoepels opgeslagen. Wat de wijze van hulpverleening aangaat is de regeering van oordeel dat aan het ge ven eener bijdrage in de kosten van bewer king der teen met name van het schillen, de minste bezwaren’en de grootste voor- deelen zijn verbonden. De regeering is van oordeel dat de te ver- onderhoud weigerde. Bovendie^, vroeg zij zich af. wat zou zij te vreeeen hebben? Grell was veilig verdwenen en zij wist zeker dat zij zich met zou verraden. Precies om zes uur bracht, de lakei haar een kaartje. Zijn effen gezicht deed niets blijken van het feit dat hij een oogenblik te voren Foyle had toegef luisterd Zij scheen nog al m haar schik mijn-, heer, toen zij thuiskwam ze heeft al chert tijd alleen gezeten. Toen werd Foyle aangediend kalm en onverstoorbaar, alsof hij alleen maar een beleefdheidsvisite kwam maken. Ijskoud beantwoordde zij zijn buiging. Ik hoop dat mijn bezoek u met deran geert. Lady Eileen, zei hij vriendelijk. Ik vond het van belang u zoo spoedig mogelijk te spreken. Zij keek hem rustig aan. Het spijt mij dat ik uit was toen u vanmorgen kwam. Als ik het geweten had, zou ik u gewacht hebben. De rechercheur bewonderde de manier waarop het meisje zich in die moeilijke omstandigheden gedroeg. Zij sprak zoo on- verschillig mogelijk en toch wist hij dat ze volmaakt op haar hoede was. Hij streek met zijn hand over den bol van zijn hoed. Soms ia een onderhoud met iemands bankier iets, dat niet uitgesteld kan wor den. zei hij luchtig. Een lichte kleur brandde op elk harer wangen en zij wierp een snellen bhk op den rechercheur. Dat was een zijaanval, dien zij niet had verwacht. (Wordt vervolgd). (Geautoriseerde vertaling). 61 Nadruk verboden. Er was niets van het gewone uiterlijk van een misdadiger aan Freddy, toen hij de kamer binnentrad, een glimmenden hoo- gen hoed naar de laatste mode onder den arm dragend. Zijn morgencosUium was on- ■’Wispelijk van coupe. De plooien van zijn broek als laags een liniaal getrokken. Grijze slobkousen bedekten gedeeltelijk zijn glanzende schoenen. Foyle gaf hem de hand en zijn blauwe glinsterden lachend. Op het oorlogspad, zooals ik zie, Fred- y Ga zitten. Wat ia er gaande? Ga je naar het boksen kijken? e laatste opmerking werd met opzet ge naakt. Boksen trekt misschien meer mia- Miers aan, dan alle andere sportvertoo- lgen behalve misschien wedrennen. In a gevallen is het alleen liefde voor heb van p 200 aantrekt Maar in het geval waa i - en mannen van zijn beroep, het n kana het aangename met ntai U i te vereeni8en De toespeling ging E«reJurlOren voor den zakkenroller. Een uitdrukking kwam op zijn gezicht. Men herinnert zich, dat het Hoover-mora-ernstig conflict uitbreken tusschen regee ring en parlement. Talrjjke Kamerleden toch zijn de opvat ting toegedaan, dat de Amerikaansche wei gering feitelyk de overeenkomst van Lau sanne te niet doet en zelfs wordt van ze kere Fransche zijde reeds geëischt, dat Frankrijk tot het betalingsplan-Young te rug zal keeren, nu, Amerika op 15 Decem ber de betaling eischt van twintig millioen dollar. De regeering-Hèrriot kan niet zelf tot het overmaken van dit bedrag beslui ten; de volksvertegenwoordiging moet dit eerst goedkeuren. Nu heeft de Fransche Kamer reeds bij een andere gelegenheid te verstaan gegeven, dat zy niet haar goed keuring aan de’ betalingen, waarop Ame rika aanspraak maakt, zal hechten, wan neer er wat inmiddels reeds een werke lijkheid is geworden een einde mocht komen aan de Duitsche schadevergoedings- bctalingen. Het spreekt vanzelf, dat Herriot en zyn ambtgenooten zich in een lastig parket be vinden en thans een oplossing zoeken, waar by de regiering noch Amerika, noch het parlement voor het hoofd stoot. Minister-president Herriot heeft gisteren middag laat nog met de deskundigen van het ministerie van buitenlandsche zaken en financiën, den toestand besproken, ontstaan door de houding van Amerika ten aanzien van de intergeallieerde schulden. Het is nog niet zeker of de Fransche re geering met een officieele nota op de nota van Stimson zal antwoorden. Hieromtrent zal op den ministerraad, die vandaag of morgen gehouden wordt een be slissing worden genomen. De ministerraad zal dan tevens de moge lijkheid overwegen voor het bijeenroepen van een vyf-mogendheden conferentie de schulden-kwestie en de problemen ontwapening en veiligheid aan een gemeen schappelijke bespreking te onderwerpen. Dail en heeft in 1922 gestemd tegen Engelsche-Iersche verdrag. De benoeming van Buckley, die in Ierland zeer populair is, is een groote verrassing. Zij heeft te Dublin groot opzien gebaard. BELGIë. Parlementsverkiezing. Socialistische en Katholieke winst. Verliezen van de liberalen. Gisteren hebben in het geheele land de verkiezingen plaats gehad voor het parle ment. Voor zoover men de resultaten kan over zien, heeft de liberale party en misschien ook de frontparty verliezen geleden. In hoofdzaak ging de stryd echter tusschen de katholieken en de socialisten. Het zal vermoedelyk blijken, dat de ka tholieken vyf of zes zetels gewonnen zul len hebben en dus de sterkste fractie zul len bljjven vormen, met 80 of 81 zete/s. Ook de socialisten hebben winsten geboekt, voornamelijk in de Waalsche provincies. Men verwacht, dat zij 76 of 77 mandaten (vorige Kam r 70) zullen verwerven, zoo- dat geen party de absolute meerderheid zal behalen en de liberalen hun positie op de wip” zullen handhaven; een toestand, wel ke wat betreft het vormen van een regee- rinf, moeilijke vraagstukken zal opleveren. VER. STATEN. Spoedige intrekking drankwet7 Plan der partijleiders. De leiders der beide partyen van het huis van afgevaardigde hebbn het plan geopperd om ten spoedigste te doen stemmen over een resolutie tot intrekking van het 18e amendement op de grondwet (het drank verbod). De resolutie zal waarschijnlijk worden ingediefid op den eersten dag der eerstvolgende korte congreszitting. „Hongermarsch" naar Washington. Steun voor den komenden winter gevraagd. Na eenige lichte botsingen met de politie zyn gisteren vijfhonderd werkloozen uit Chicage vertrokken voor een hongermarsch naar Washington, meldt V. D. Uit de ste den langs den weg dien de werkloozen zul len volgen,zullen zich nog verscheidene hon derden bij hen aansluiten. De deelnemers" hopen tydig voor de opening van het Con gres op 5 December a.s. in Washington te I arrfveeren. Hun voornaamste eisch is een uitkeering ineens van 50 dollar, om zich het noodige aan te schaffen voor den komen den winter. Op een vrachtanto die de hon germarsch begeleidt, zyn twee verpleeg sters om eventueel medische hulp te ver kenen en wordt een voorraad levensmidde len medégevoerU die ak reserve bedoeld is \want4nen hoopt onderweg het noodige te Vijgen om van te kunnen leven. De hon germarsch staat onder leiding van Fred Lechner. Henry Ford geopereerd. Naar uit Detroit wordt gemeld, is de automobiel-koning Henry Ford, geopereerd aan een beklemde dy-breuk. Volgens een later Reuter-bericht is operate bij Henry Ford geslaagd. Dat Heldon Foyle gekomen was zoo dade lijk na de boodschap van Grell was een schok voor Eiken. Zij had niet gedacht dat de rechercheur weer zoo snel op het spoor _r zou zijn. Haar hart klopte een weinig sned- spoor. Ze logeerde in een pension, bewerend( /Ier. maar uit haar gelaat sprak niets, ter- UJ - wijl zij haar handschoenen uittrok en de lakei haar vertelde dat de chef haar tegen zes uur zou opzoeken. Toen zij alleen was gebleven, zat zij met haar lange, slanke handen om de leuningen van haar stoel, terwijl haar grijze oogen den gloed van het vuur weerkaatsten, waar in zij verstrooid zat te staren. Het speet haar niet, dat zij alles gedaan had om Grell te helpen, dit verheugde haar Integendeel. Foyle kon hiervan niets vermoeden m het ergste geval knn hij haar verdenken. Haar voorzorgsmaatregelen waren hiervoor te volmaakt geweest. Zij was vol vertrou wen, dat zij en Grell de eenigen waren, die wisten wat er dien da# was gebeurd. In elk geval, zoo redeneerde zij, was het het ver standigst Foyle te ontvangen. Zij had eer bied voor zijn doorzioht gekregen en vrees de, dat hij gevolgtrekkingen, niet te ver torium, in de maand Juli van het vorige jaar toegestaan aan de staten, die by de Vereendgde Staten in het kryt staan, ten slotte heeft geleid tot de conferentie van Laüsanne, welke een einde maakte aan de Duitsche herstelbetalingen. De Europee- «che mogendheden, die van de Duitsche schadevergoeding afzagen, deden dit m de verwachting, dat Hoover’s moratorium tel kens opnieuw zou worden verlengd en Europa’s schulden aan Amerika op goeden dag volkomen zouden worden ge schrapt. Dit optimisme is blykens de feiten een beetje te voorbarig geweest. Zooals men weet, moeten o.a. Engeland en Frankryk op 15 Déc. a.s. weer een betaling aan Ame - nka verrichten. Beide staten zouden liever geen bedragen m^er aan Amerika overma ken en hebben daïi ook een nota naar Washington gezonden, waarin zy uitstel van betalingen vroegen. Het Amerikaansche antwoord was echtér byster ontnuchterend en kwam neer op een duidelijke weigering van het verzoek. Stimson, de Amerikaan sche minister van buitenlandsche zaken, heeft te kennen gegeven, data de Ameri kaansche repeering, die niet op haar eigen houtje kan te werk gaan, doch rekening moet houden met de opvattingen van het congres, niet jn stryd met de schuldover- eenkomsten die met de Europeesche lan den zijn gesloten, kan handelen en daar om geen betalingsopschorting kan toestaan met betrekking tot den termijn, die medio December vervalt. Wel is de conferentie van Lausanne gesloten, waarbij de Euro- t peesche staten, die de debiteuren van Ame rika zijn, de verdere vorderingen op Duitsch land hebben laten vallen, maar Amerika heeft zoo heeft Stimson nog eens dui- lelyk gemaakt ter gelegenhied van die conferentie geen enkele toezegging gedaan. Kortpm: op 15 December zullen Engeland en Frankrijk hun beurzen moeten openen. Wat Engeland betreft, deze heeft reeds laten weten, dat hij hoe teleurstellend Amerika’s houding ook moge zijn zal betalen. Ook Italië zal het Britsche voorbeeld vol gen, doch Frankrijk heeft tot dusver nog geen desbetreffende verzekering gegeven. Het kan niet worden ontkend, dat de re- geering-Herriot door dezen loop van zaken in een allemeteligste positie is geraakt. Frankryk had er n.l. met alle stelligheid op gerekend, dat Amerika, nadat Frank ryk te Lausanne een welwillende houding tegenover Duitschland had aangenomen en zich groote financieele offers getroostte, eveneens een redelijk standpunt fou inne men. Nu dit niet is gebeurd, kan er een Elke begeerte is onverzadigbaar en ver keert derhalve steeds in nood. Neen, Mr. Foyle, verklaarde hij ern stig. Ik stel volstrekt geen belang in bok sen. Ik ben alleen maar gekomen om u op de hoogte te brengen van- iets, terwijl ik toch in de buurt was Dat is héél vriendielijk van je, Freddy, wat was het? De zakkenroller dempte zijn stem. Het betreft Harry Goldenburg, zei hij. Ik heb hem vandaag gezien. Froyle trommelde met zijn vingers op zijn lessenaar. Zoo, zei Foyle kalm. Zeker op den Portsmouth Road? Met een schok ging Dutch Fred overeind zitten Ja. gaf hij toe. Even buiten Kingston. Hoe wist u dat? Ik raadde er maar naar, zei de chef lachend. Wel, wat nog meer? Heb je hem gesproken? Ik had geen kans, antwoordde Freddy. Ik was in een klein wagentje met een kame raad, toen hij als de hel langs ons schoot. Wij konden hem alleen maar vluchtig zien en toen hij ons zag, liet hij dit met blijken. Ik dacht dat u het graag zoudt willen we ten, dat is alles. Het was een open wagen, bruin van kleur. Door het stof kon ik Ket nummer niet zien, het was een A met nog iets. Dat weten wij allemaal, Fred, zei Foyle, maar toch ben ik blij, dat je bent gekomen. Ik zal dit niet vergeten. Uitstekend, mr. Foyle. Goeden avond. En de zakkenroller stapte weg, terwijl Foyle peinzend zijn papieren wegborg. Iémand bracht een kop thee «n een paar De Duitsche Crisis. Hindenburg verdaagt z(jn beslissing. De groote verrassing in Berlyn is, dat Hindenburg zyn tegen Zaterdagavond ver wachte beslissing niet genomen heeft en de oplossing van de crisis nu eerst tegen Dins dag kan worden verwacht. De crisis is nu reeds 10 dagen oud en men heeft in Berlyn sterk den indruk dat Von Hindenburg ge noeg heeft van de avontuurlijke jdeëen van Von Papen, ofschoon in Hindenburg’s on- middellyke omgeving nog altijd het systeem Papen wordt voorgestaan. Zooals algemeen verwacht werd, heeft deh Centrumleider Mgr. Kaas, Vrijdagmid dag reeds verslag uitgebracht aan Hinden burg. Het antwoord was negatief. De verwachting was algemeen, dat Von Hindenburg spoedig na de ontvangst van Mgr. Kaas zijn beslissing zou nemen. Deze beslissing" zou dan behelzen een voortzet ting van het kabinet Von Papen, al dan niet in eenigzins gewyzigden vorm. Zaterdag heeft nü èen soort „troonrand" plaats gevonden bij den Rykspresident. Daarbij waren aanwezig behalve Von Hin denburg, diens zoon, die meer en meer een politieke persoonlijkheid gaat worden, Von Papen, Schleicher en de Staatssecretaris Meiszner. Vooral deze laatste schijnt in vloed te hebben op Von Hindenburg. ZWEDEN. Dit jaar geen nobelprys voor den vrede. Het Nobelcomité uit het Storting heeft besloten dit jaar geen Nobelprys voor den vrede toe te kennen maar om krachtens de statuten de daarvoor bestemde som voor het volgende jaar te reseri-eeren. (Krachtens het testament van den Zweed Alfred Nobel wordt de Nobelprijs voor den vrede toegekend door een commissie van vyf leden, aangewezen door het Noorsche Storting, de toekenning der andere Nobel prijzen geschiedt door Zweedsche instellin gen van wetenschap en kunst). .AGE PRIJZEN. I r JEN iden, Oegstgeest, eemstede, ENGELAND. De nieuwe gouverneur-generaal van Ierland. De sensationeele benoeming Donald Buckley, een fel tegenstander Engeland. Koning George heeft den handelaar koloniale waren, Donald Buckley, uit lersche stadje Maynnoth, benoemd tot Gou- verneur-Generaal van Ierland. De benoe ming heeft overeenkomstig de Grondwet plaats gevonden op voorstel der lersche re geering. Buckley heeft reeds gisteren den eed van trouw aan Koning George afgelegd. Buckley is een vriend van De Valera en heeft deelgenomen aan de lersche Paasch- revolutie van 1916. Hij is langen tijd ge- interneerd geweest en sloot zich na zyn invrijheidstelling weder aan by het lersche republiekeinsche leger. Hy werd tweemaal gekozen tot afgevaardigde in den lerschen beschuiten binnen en zijn horloge vertelde hem dat het kwart voor vijven was. Hij had beloofd Lady Eileen tegen zes uur te bezoeken en hij dacht over de mogelijkhe den van dit onderhoud, terwijl hij zijn een voudig maal gebruikte. Hij had juist zijn tweede kopje ingeschonken, toen de telefoon achter hem ging. Een oproep uit Liverpool, mijnheer, zei de man aan het schakelbord. Mr. Blake verlangt u te spreken. Eenige minuten verliepen voor Foyle de stem hoorde van den man. dien prinses Petrovska erin had laten loopen. Spreek ik met mr. Foyle? U spreekt met Blake. Wij zijn de dame weer op het 60UDSCHE COURANT. ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den bezorgkring 1—6 regels 1.80, elke regel meer 0J25. Van bulten Gouda en den bezorgkringi 1—5 regels 1.55, elke regel meer 0.80. Advertantdln in het Zaterdagnummer 2* beslag op den prijs. Liefdadigheida-advertentün de helft van dan prijs. INGEZONDEN MEDEDEEL1NGEN: 1—4 regels ƒ2.25, elke regel meer ƒ0.50. Op <ie voorpagina 50 hooger. Gewone advertentiën en Ingezonden mededeelingen b|j contract tot zeer gereduceerdM prijs. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van «oliede Boek- en, Advevtentiebureux en v onze agenten en moeten daags vóór de plaatsing Bureau zjjn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zjjn. r

Goudsche Courant | 1932 | | pagina 1