■N I ’^borden" en Tarwe, de zljkan- rtons; zij .arde. eekbank NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, Dinsdag 6 December 1932 71* Jaargang BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, NIEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon-en Feestdagen idoor I 1.626 672.66 i pap, den b IOO’, 100.— De geheimzinnige ver dwijning van Robert Grell. (Geautoriseerde vertaling). Gew T» wmu, uvMiJuivn r uii, Dvonuvr, uuuuuivnH, nnnoiauuiii, luvvnMivuv.i had andere con- R. HOORWEG. FEUILLETON. 68 .LIG IN PRIJS AT Ierland: U In de school des levens is het moeilijk een diploma te verkrijgen van voldoende kennis. Hei Amerikaansche congres bijeen. Het probleem der Europeesche schulden. Met Kerstmis geen bier in de Ver. Staten. De buitenlandsche kwesties op den achtergrond. ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal ƒ2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt. Franco per post per kwartaal ƒ8.16, met Zondagsblad ƒ8.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 81, GOUDA, bjj onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zyn dagelijks geopend van 96 uur. Administratie en Redactie Telef- Interc. 2745. Postrekening 48400. GOIDSCIIE COURANT. Nadruk verboden. sker niets dl u niet Al deze voorstellen schijnen evenwel op niets uit te loopen, althans Reuter meldt uit New York dat volgens de geruchten de Amerikaansche regeering tot de conclusie is gekomen dat alle pogin gen om het Congres zijn houding voor te schrijven ten aanzien van de schuldenbeta- iingen van 15 Dec, zullen worden afge- ADVERTENTIEPRU3: Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den baxorg kring) i—regels ƒ1.30, elke regel meer (125. Van buiten Gouda en den bezorgkringi 1—5 regels 1.65, elke regel meer D.M. Advertentiën in het Zaterdagnummer 21 atjslag op den prijs. Liefdadigheids-advertentifa de helft van den prijs. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN: 1—4 regels 2.25, elke regel meer 0.60. Op ue zoorpagina 60 hooger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen bjj contract tot zeer gereduceerden prijs. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van «oliede Boek handelaren, Adve.’tentiebureux en onze agenten en moeten daags vóór de plaatsing aan het Bureau zijn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zjjn. ging niet goedkeurt en een motie van wan trouwen aanneemt of een der desbetreffen de noodverordeningen van den rjjkspresi dent opheft, den rijksdag opnieuw te ont binden. Algemeen verwacht men ook, dat de rijksdag niet zal besluiten tot verdaging op langen termijn, wat de regeering het liefste is, doch tot het begin van Januari. Eigenaardig voorstel van de nationaal-socialisten. De nationaal-socialistische Rjjksdagfrac- tie is Maandagavond bijeen geweest en zij is tot de slotsom gekomen dat zy in de op positie zal blijven, zooals reeds aangekon- digd was. Voor Hitler is elk compromis on aanvaardbaar. Intusschen gelooft men in parlementaire kringen naar het W.B. ver neemt, niet dat het in de komende korte zitting van den Rijksdag reeds tot een ern stig conflict tusschen de nationaal-socialis- ten en de regeering zal komen. Men ver trouwt dat de nationaal-socialisten evenals het centrum, zich niet zullen verzetten tegen een verdaging van het parlement tot midden Januari. Overigens heeft de nationaal-socialisti sche fractie reeds een initiatief-voorstel in gediend, waarvan zy de onmiddell{jke be handeling zal eischen. Het betreft een wet ter regeling van de vervanging van den Rykspresident, welke in de grondwet voor- geschreven is, en welk wetsvoorstel dan ook een tweederde meerderheid van stemmen in den Ryksdag zou moeten halen. Het desbe treffende artikel 51 van de grondwet zou den de nationaal-socialisten aldus geredi geerd willen zien: De Rykspresident wordt ingeval van ver hindering vertegenwoordigd door den voor zitter van den Rijksdag. Zulks is ook het geval wanneer het Riks presidentschap voortijdig beëindigd wordt, gedurende het tijdsverloop tot de nieuwe president is gekozen. In deze bijeenkomst van de nationaal- socialistische Ryksdagfractie voerde Adolf Hitler gedurende meer dan een uur het woord. Natuurlijk werd de tegenwoordig.- Ryksdagpresident GÖring opnieuw candi- daat gesteld voor het presidium van den nieuwen Riksdag. Staten werd verianga, waardoor de verkoop van alcoholhoudende dranken in Amerika mogeljjk zou worden gemaakt. Vóór dit voorstel stenjden 272 afgevaar digden, terwil 144 er tégen stemden. Daar hiermede de vereischte tweederde meerder heid niet was verkregen, is het voorstel dus verworpen. Door deze stemming ,acht men elke mo- gelikheid van afschaffing van het drank verbod gedurende de zitting van het tegen woordige Congres, dus tot 4 Maart, buiten gesloten. Dit échec van de „nptten" heeft groote verwondering gebaard, daar men een groo- tere meerderheid voor de afschaffing had verwacht. de haven van Antwerpen aangekomen. Het schip werd aan de kade opgewacht door ien hoofdcommissaris, eenige commissa rissen van politie en een twaalftal gen darmen. Aangezien Trotzki als onge« wenschte vreemdeling wordt beschouwd, zal hij tydens het oponthoud van de boot niet van boord mogen gaan. Gistermiddag is het schip naar Duinkerken vertrokken. OOSTENRIJK Gustav Meyrink. t Bekend Oostenryksch schrijver op 64-jarigen leeftijd overleden. Op 64-jarigen leef tyd is overleden de be kende schryver Gustav Meyrink, die reeds geruimen tyd lydgnde was. Gustav Meyrink werd in 1868 te Weenen geboren. Hij vestigde zich als bapkier te Praag en het was in deze levensperiode, dat hy tot litterair werk ia gekomen. Hy debuteerde met „Des deutschen Spiessers Wunderhorn", een reeks vermakelyke fan tastische novellen, die tusschen 1903 en 1907 werden geschreven. In de werken, die daarop volgden, gaf hy een merkwaardige mengeling van ernstig gemeende mystiek en sensatie. Deze werken: de mystieke Praagsche roman Der Golem (1915) en de Amsterdamsche roman Das grüne Gesicht (1916) maakten hem onmiddellyk beroemd. Vooral Der Golem hééft veel tot de vesti ging van zyn roem bijgedragen. In zyn la tere werken: Walpurgisnacht (1917); Der weisse Dominicaner (1921); Goldmacherge- schichten (1925); Der Engel vom westlichen Fenster (1927) overheerscht de sensatie. Aan der Schwelle des Jenseits (1923) be handelt occultische problemen. DUITSCHLAND. De gemeenteraadsverkiezingen in Thiiringen. Sterk gedaalde belangstelling. De opkomst der kiezers voor de gisteren gehouden gemeenteraadsverkiezingen in Thüringen is ongeveer 20 pCt. kleiner ge weest dan by de laatste Ryksdagverkiezin- gen. Te Weimar daalde het stemmental der nationaal-socialisten sedert de Rijksdagver- kiezing van 6 November van 11.003 tot 7122, van de S.P.D. van 5491 tot 3347, de communisten van 3914 tot 2704, de Duitsch- nationalen van 3768 tot 2272, terwijl het centrum met een stemmental van 169 tegen 636 in November zich vrywel handhaafde. Hed^n bijeenkomst van den Rijksdag. Gistermiddag vergaderden verschillende ryksdagfracties om te bepalen welk stand punt zy zullen innemen ten aanzien van de kwestie der verdaging van den ryksdag, die de regeering wenscht. De beslissing ligt by de nationaal-socialisten, aangezien alle overige partyen, met uitzondering van de K.P.D., zeer waarschijnlijk met de verda ging accoord zullen gaan. De regeering is Vóór 4 Maart 1933 moet het thans nog zitting hebbende Congfes de begrooting voor het op 1 Juli beginnende dienstjaar hebben afgehandeld. Behalve de begrooting, wachten echter nog talryke andere vraagstukken op behan deling in de wetgevende vergadering, zooals de invoering van drie procent alcohol hou dend bier, de voorbereiding van een spoe dige opheffing der bepaling in de Grond wet, waarbij sterke drank verboden wordt, hulpmaatregelen voor den noodlijdenden landbouw, steunverlening aan de 25 mil- lioen werkeloozen (de gezinsleden meegere- kt-nd) en hervorming van het particuliere bankenstelsel. Het nieuwe banksysteem moet voortaan strenger onderscheid maken tusschen zuive ren bankhandel en speculatie, waartoe de noodzakelijkheid is aangetoond uit de resul taten van talrijke banken «n de milliarden verliezen, geleden by Insull en cerns. Een belangrijke kwestie is ten slotte ook de herziening van de wet betreffende de Federal Reserve Bank, ten doel hebbend de voor steundoeleinden benoodigde groote contingenten regeeringsschuldbewijzen ge makkelijker te absorbeeren, alsmede zoo groot mogelyke hoeveelheden baargoud vry te maken voor gevallen van nood. Met het oog op deze vraagstukken treden de kwesties van buitenlandsch politieken aard op den achtergrond, en aan een pro bleem als de oorlogsschulden der vrgéigere geallieerde mogendheden, Amerika’s toetre den tot het Internationaal Gerechtshof, het Chineesch—ijapansch conflict in Mandsjoe- rye en de onafhankelijkheid der Philippy- nen, zal, zoo zegt men, niet veel tyd kun nen worden besteed. Volgens berichten uit hooge gezagheb bende kringen zou de Regeering heb ben besloten een laatste nota tot het congres te richten teneinde, ten minste voor Groot-Brittannië, een verlichting van den schuldenlast te verkrijgen. Van andere zyde wordt vernomen, dat Hoover door tusschenkomst van Mellon de Britsche regeering tracht te polsen omtrent een methode van betaling, welke het mo- gelyk maakt een ontwrichting van de geld markt te voorkomen. Mellon heeft gisteren een langdurig on derhoud gehad met Baldwin, die MacDonald tydens diens afwezigheid vervangt. Mellon zou Baldwin in kennis hebben gesteld met den inhoud van de boodschap, welke Hoover tot het congres zou richten, waarin het schuldenprobleem ter sprake zou komen. Nader meldt Reuter, dat Hoover, Mills en Stimson Zondag den geheelen dag hebben beraadslaagd over de middelen om betaling te verkrijgen. Een der behandelde voorstel len zou z(jn een betaling in bankbiljetten. Plannen tot indirecte betaling. Volgens een telegram van de Exchange Telegraph Company uit Washington zou Hoover zich met zyn adviseurs bezig hou den met het ontwerpen van een indirecte methode tot betaling der oorlogsschulden, teneinde hierdoor de verscheping van goed of het nemen van andere maatregelen te verhinderen, waardoor het Engelsche pond verder gedeprecieerd zou kunnen worden of die den internationalen toestand ongunstig zouden kunnen beïnvloeden. De voorstellen komen waarschijnlijk neer op een invoercrediet, waarbij Engeland den Amerikaanschen exporteurs credieten ver strekt in plaats van invoerrecht te heffen op hun in Engeland ingevoerde goederen. De Amerikaansch exporteurs deponeeren dan by de Amerikaansche regeering de gei den, die zy anders aan Engelsche invoer rechten zouden moeten betalen. Een ander voorstel houdt in, dat Enge land niet in ponden of in dollars betaalt, maar in een andere valuta, teneinde het pond te sparen. Tenslotte is er een derde plan tot het overmaken van particuliere credieten, waar- ‘uit de op 15 December vervallende termijn kan worden betaald. BUITEN LANDSCH NIEUWS. BELG1E. Trotzki uit Denemarken vertrokken. Aan boord van het Deensche stoomschip Esbjerg is T rotzki uit Denemarken vertrok ken. w Mw„_. Zondagavond om zeven uur is Trotzki in voornemens, ingeval de rijksdag de verda- Grell rookte met genot. Foyle bleef zwijgen. Ofschoon hij dolgraag vragen had gesteld, durfde hij niet. Denkt u werkelijk, dat ik Harry Gol- denburg vermoord hebt? vroeg Grell plotse ling. Ik weet het met, erkende de chef kalm Ik denk dat het mogelijk is. Ja. dat is jammer, zei Grell, de sigaqr uit zijn mond nemend. Deze zaak moet u heel wat moeite gekost hebben, Mr. Foyle. En die is allemaal vergeefsch, om dat ik, zooals vanzen spreekt, met de heele zaak niets uitstaandë heb. Dat zal nog moeten blijken, zei Foyle. Vertel mij waarom u nooit hebt ver klaard dat ik in leven was., vroeg Grell. U zult het wel moeten doen. Kijk, er steekt geen kwaad in nu te erkennen dat het doel was u te doen den ken dat wij erin geloopen waren en u zoo doende op een dwaalspoor te brengen. En dat was zoo tot u Ivan in handen hebt gekregen. Dozen keer hebt ge u ver gist. Mr. Foyle. Er waren vingerafdrukken op de dolk, waarmee Goldenburg vermoord werd, nietwaar Foyle boog het hoofd. Zijn blauwe oogen gloeiden van belangstelling, die hij niet trachtte te. verbergen. Hij raadde half wat er komen zou, maar hij vond Grell’s op treden verwarrend en jcon geen stellig oor deel vormen. Zeker. Grell gedroeg zich niet als een schuldige dw.z. als iemand, schuldig aan moord. Maar evenmin gedroeg hij zich als een onschuldige Hij bekom merde zich veel te weinig om den ernat van zijn toestand. wezen en dat een uitvoerige discussie in het Congres op het oogenblik de oppositie tegen eiken stap van den president met betrekking tot een revisie zou versterken. Van hooggeplaatste regeeringszijde te Washington verneemt Reuter verder, dat de geallieerde regeeringen op geenerlei vooruitzicht op een welwillende behandeling ten aanzien harer tweede schuldennota kunnen hopen. Ook in den boezem der fe- geering worden deze nota's volkomen onge schikt genoemd om de aangelegenheid te bevorderen, en het is te betwijfelen of er meer dan een zuiver-formeel bericht van ontvangst zal volgen. In het Witte Huis ziet men hierdoor geen mogelijkheid om de nota’s van Engeland en Frankrijk met verzoek om verdere behande ling door te geven, daar zy, naar de heer- schende opvatting, onjuiste inlichtingen, verdraaiingen en zuivere propaganda be vatten. In het Witte Huis wordt nadrukkelyk tegengesproken, dat president Hoover iets met de overeenkomst van Lausanne of met het gentlemen’s agreement van Lausanne te maken heeft gehad. Ook wordt de Fransche bewering van de hand gewezen dat Hoover met het moratorium van Juni 1931 aanlei ding tot de geallieerde schuldennota’s heeft gegeven. Beide nota’s bevatten geen enkel woord aangaande een vermindering van de kosten der bewapening. De toon en de in houd der beide nota’s zyn dusdanig dat Hoover ernstig overweegt of hij er hoege naamd op reageeren zal. e«‘>»e0 e Ja, er waren vingerafdrukken, zei hij. Ik heb een foto ervan in mijn zak, als u wil dat ze nu vergeleken worden. Met de mijne:- Dat wilde ik u juist voorstellen. U zult schrijfpapier en inkt in den lessenaar achter u vinden. Ik denk dat die wel bruikbaar zijn. De gevangene glimlachte toen hij zag hoe Foyle voorzichtig zijn stoel wegschool om gedekt te zijn tegen eiken plotselingen aan val voor hij hem den rug toekeerde. Hij was een oogenblik bezig toebereidselen te maken en legde toen een vei wit papier op een tafeltje voor Grell. Wil u zoo vriendelijk zijn uw handen uif te steken? zei hij. Toen Grell dit deed, smeerde hij de top pen van diens rechterhand in met inkt. Druk na uw vingers licht maar vaat op het papier. Dank u Hij bracht, een kleine staande lamp dich terbij en onder de stralen ervan bestudeer de hij de twee stellen afdrukken nauwkeu rig. Hij had geen vergrootglas noodtg om te zien dat geen van Grell’s vingerafdruk ken overeenkwamen met de twee, die dui delijk op de dolk stonden. Grell leunde ach terover in zijn stoel, alsof de zaak hem vol strekt met aanging. Is u dat voldoende. Mr Foyle? vroeg ht] ten slotte. De chef knikte, terwijl hun blikken el kander ontmoetten. Het is voldoende om mij te doen zien dat u met inderdaad den man hebt ver moord. zei hij vast. Ik erken dat dit mij met verbaast. Ik geloof, dat wanneer u hem hadt vermoord, u man genoeg geweest Iwaw'óv- Vandaag zal Hoover’s boodschap aan het Congres dat in laatste zitting in zyn hui dige samenstelling is bijeengekomen, wor den voorgelezen. De President zal daarin een korte zinspe ling maken op de oorlogsschulden, maar hy zal de kwestie niet in bijzonderheden be spreken vóór 15 Dec., zegt de Washington- sche correspondent van de New York Times. Hoover zal dan de oprichting aanbevelen van een commissie, belast met de herzie ning, zegt dezelfde correspondent. Dit wordt door de parlementaire leiders uitgelegd als een aanwijzing, dat Hoover verwacht, dat de betalingen op 15 Dec. zul len plaats hebben. In de zitting’ van Maandag heeft direct na de openingsplechtigheid de democrati sche partijleider Rainey in het Representan tenhuis een voorstel ingediend, dat in over eenstemming was met hét door de democra tische party opgestelde programma, en -waarin de opheffing van het 18e amende ment op de grondwet van de Vereenigde eqhter toestaatIk heb een paar hand boeien. Hoe groot zijn ervaring ook was, kon hij zich niet herinneren dat eenige belangrijke arrestatie ooit op deze wijze had plaats ge had. Om verschillende redenen was hij op Grell’s toon ingegaan, maar hij grinnikte inwendig, toen hij de beleefde aanbieding der handboeien deed. Het scheen Grell niet te kunnen schelen. Zijn zelfbeheersching was wonderbaar. Foyle vermoedde dat het een reactie kon zijn de man was mis schien blij dat de spanning voorbij is. Zeker, als het u veiliger lijkt, zei hij. Foyle liet de stalen ringen om zijn pol sen glijden, niet met het snelle dichtknij pen, waarvan men vaak leest, maar met een kalme voorzichtigheid, zoodat zij stevig vastzaten, maar niet te vast. Het goochel- snel boeien van een man is boven de macht van het meerendeel der rechercheurs. Grell nam een stoel en Foyle, waakzaam als een kat. zat naast hem. Mag ik u vragen wat u thans van plan is te doen? vroeg de eerste. Wachten tot het dag wordt en dan een van de meiden naar het dichtstbijzijnd po litiebureau sturen, antwoordde Foyle. Zou u een sigaar willen hebben- Ik kan u deze aanbevelen. Hij stak hem zijn sigarenkoker toe en Grell nam er een. Met een grappigen glim lach hield hij ze tusschen zijn vingers. Zou u het puntje er af willen knippen en mij vuur geven? vroeg hij. Het is tame lijk onhandig met die hm arm versie- rmgeo De chef deed wat hem gevraagd werd en Ja, dat weet ik. U hebt er zek< tegen dat ik wat drink, zelfs al wil meedoen? Het spijt, mij dat ik onbeleefd moet schijnen, maar zelfs dat kan ik niet toe staan. Zoo. Zeker hang voor vergif. Zooals «.wil. Ziezoo, wij zijn er. Als u mijn arm wilt loslaten, verzeker ik u, dat ik u noch z&l aanvallen, noch zal trachten te ont snappen Dan kunnen wij op ons gemak gaan zitten. Zij waren een kamer binnen gegaan, ■waarvan de muren vol boeken en platen waren, blijkbaar de bibliotheek. Foyle schudde het hoofd bij het verzoek van den ander. Het sprak vanzelf dat alles all right wa», maar de man was iemand die van moord werd verdacht. In zulk een geval wilde hij op niemands woord vertrouwen. Ik vrees dat dit onmogelijk is, Mr. orell, zei hij vriendelijk. Ik doe mijn best hard te schijnen, maar, ziet u. ik ben Ween met u en mijn plicht. Als u het mij Razzia in Berlijn. Arrestatie van een veertigtal buitenlanders. De politie heeft gistermorgen een inval gedaan in een café. Van de bezoekers, groo- tendeels buitenlanders, die ervan verdacht worden gestolen goederen te koopen, werd een veertigtal overgebracht naar het poli- tiepresidium. Bovendien nam de politie negen auto’s, die voor het lokaal stonden te wachten in beslag, in welker kussens een groot aantal vervalschte papieren verborgen bleek te zyn. Waarschijnlijk zyn ook deze auto’s ge stolen. zou zijn te blijven en de gevolgen af te wachten. U zult, opmerken dat ik u nog met in den vorm gearresteerd heb. Maar ik geloot dat u alles omtrent de misdaad weet dat u misschien ooggetuige bent ge weest. Voor den eersten keer gedurende het on derhoud verloor Robert Grell zijn zelfbeheer sching. Met gebalde vuisten en het staal der handboeien diep in het vleesch van zijn polsen hij was ze geheel vergeten zal hij daar. Er was een bedoeling in Foyle’s toon. die hij wel moest begrijpen. Hij hijg- d>* eens of tweemaal en zijn wangen gloei den. Hpreek thans duidelijkschreeuwde hij heesch Waarop zinspeelt u? Langzaam iiegon Foyle het papier, waar- op Grell’s vingerafdrukken stonden, m stukken te scheuren. Hij was kalm, ondooi» g rondelijk. ik dacht dat ik tamelijk duidelijk was geweest, antwoordde hij. Om duidelijker te wezen zal ik vragen of een man, beroemd, rijk en met een eervolle reputatie, vlucht op den avond voor zijn huwelijk, geholpen door zijn kamerdienaar zich verbergt in een armoedig deel van Londen, en zich in verbinding stelt met twijfelachtige karak ters; wiens vrienden politiemannen wegvoe ren en bedwelmendie. om kort te gaan elke poging doet om de justitie te misleiden niet de een of ander,* krachtige beweeg reden heeft voor zijn daden? Is het niet - logisch te veronderstellen dat hij mede plichtig is aan de misdaad? (Wordt vervolgd).

Goudsche Courant | 1932 | | pagina 1