OM idemimion 1ST ETTFN agtaak VEN! NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN bergambacht, berkenwoude, bodegraven, boskoop, gouderak, nieuwerkerk, ouderkerk, ou dewater, reeuwijk, schoonhoven, I®182 Woensdag 7 Deoember 1931 7I« Jaargang Dit blad verschijnt dagelijks behalve opZon- en Feestdagen leid en Griep De geheimzinnige ver dwijning van Robert Grell. (Geautoriseerde vertaling). HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, STOLWIJK, WADD1NXVEEN, ZEVENHUIZEN, en». Hoover’s boodschap. van de- Engelsche en Fransche nota's, als- te zullen zetten. Gandhi verklaarde weer op USTR1E MIJ. CTERDAM. I FEUILLETON. 69 HOOFDSTUK XXXXVIIl. J (Wordt vervolgd.) iUKKERIJ KMAN ZOON. GOUDA. economische instortii zekere verbetering toestand getreden. Voor het weder op gang brengen van het economlsohe leven zijn noodig: van het te kort M. Ing »M eal Nadruk verboden. e ’OTHKKtM De uren sleepten langzaam voort voor Foyle. Heb zachte ademhalen van den sla penden maif terwijl hij zijn hoofd op zijn armen liet rusten, was het eenige geluid Onze prjjzen zyn zijn, on- hetgeen geen lust de kamer ging weer ENGELAND. Nieuwe hongerstaking van Ghandi. Naar eerst thans gemeld wordt, is Gandhi tengevolge van een nieuwe hongerstaking 6 pond in gewicht afgenomen en is hjj zóó zwak, dat hy op een draagbaar naar de ge vangenisbinnenplaats moest worden gedra gen. Gandhi is in hongerstaking gegaan, om dat zyn vriend, prof. Patwardhan, die even eens in de gevangenis vertoeft, tengevolge van een hongerstaking stervende is. Hoe wel Brahmaan van zeer hooge kaste, was prof. Patwardhan aan het werk gezet by de straatreiniging, een werk, dat gewoon lijk slechts door paria's wordt verricht. Prof. Patwardhan stelde juist daarom prys op dit werk als onderdeel van zyn gemeen schappelijke actie met Gandhi voor de ge lijkstelling tusschen Hindoo's en paria's. Toen de autoriteiten weigerden hem dit soort werk langer te laten verrichten, trad hij op 17 November in hongerstaking. De inspecteur-generaal der gevangenis sen had thans een onderhoud met Gandhi, waarin hy hem toezegde, zijn best te zul len doen prof. Patwardhan na zijn hertsel meer het de aan- rt. Goed drukwerk iet moet worden ging van den rykspresident, de voorstellen tot verandering van de noodverordening van 4 September, voorstellen voor amnestie-ver- leening en voor hulp en steun in den komen den winter aan hulpbehoevenden en steun- trekkenden. Aldus werd besloten. Op de agenda staat dus niet de regee- rir gs verklaring, noch de stemming over de verschillende moties van wantrouwen die reeds tegen het kabinet zijn ingediend. gymnastiek, zonder diëet, 1 uitwendig gebruik. Het KOLENBRANDER, Over rplichting, onder strikte >s zal zenden. Er zijn spreuken die meer zeggen dan boeken, en uren, waarin het hart meer leeft dan in jaren. ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den bezorgkring) 6 regels 1J0, elke regel meer /OJtó. Van buiten Gouda en den bezorgkringi 1—6 regels 1.66, elke regel meer 0.80. Advertentiën in het Zaterdagnummer 28 oijslag op den prijs. Liefdadigheida-advertentifa de helft van den prijs. INGEZONDEN MEDEDEEL1NGEN1—4 regels ƒ2.25, elke regel meer ƒ0.60. Op ue /oorpagina 60 hooger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen bij contract tot zeer gereduceerde^ prijs. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van «oliede Boek handelaren, Advevtentiebureux en onze agenten en moeten daags vóór de plaatsing aan het Bureau zijn ingekomen,, teneinde van opname verzekerd te zijn. kelijke jaarlyksche Boodschap Hij verklaarde, dat de tot men maatregelen Finance Reconstruction Corporation de behoeftige bevolking in den komenden win ter voor honger en koude zullen bewaren. De werelddepressie zonder weerga heeft ge durende het geheele jaar aangehouden en in den iaatsten winter en vooral in den herfst tengevolge van den toestand in Europa verscheidene zeer ernstige crises veroorzaakt. De getroffen noodmaatregelen hebben echter Amerika behoed voor een ing en sedert Juli is een in den eoonomischen lag tot dag wordt e kunnen mededeel» i 16 jaren tanilpasll i dat deze ons nooit namen smaak in den gebruiken. Bovendien idont-tanden borstels, idpasta met rood-wlt- Tegen toezending van e Dresden Bijkantoor Belangrijke mededeeling inzake de schuldenkwestie, Drastische bezuini gingen. Geen uitstel van de betaling der oorlogsschulden. Samen werking der naties bepleit. Wacker veroordeeld. Tot één jaar en zeven maanden gevangenisstraf. De tweede strafkamer van het Landge richt te Berlijn heeft den kunsthandelaar Wacker, die er van beschuldigd wordt, 30 valsche van Goghs in den handel te hebben gebracht, in hooger beroep veroordeeld tot 1 jaar en 7 maanden gevangenisstraf. Wacker was in eerste instantie veroor deeld tot een jaar gevangenisstraf. Van dat vonnis waren zoowel de verdediging als het openbaar ministerie in hooger beroep gegaan. Wacker is volgens besluit van het gerecht daar tot dusver slechts 14 werdén gered. De plaats van de ramp ligt op ongeveer hon derd zeemijlen van Formosa. De redding van de overlevenden geschiedde door drie torpedojagers, die onmiddellijk naar de plaats van de ramp waren gegaan. RUSLAND Levensmidde|endecrM« der Russische Regeering. De raad van volkscommissarissen en Ie executieve commissie van de Sovjet-unie hebben gemeenschappelijk een nieuw decreet uitgevaardigd, dat betrekking heeft op de levensmiddelenvoorziening in de 8ovjet-unie en deze principieel opnieuw regelt. De ver- c rdening is interessant, omdat daarin wordt erkend, dat, de tot nu toe gevolgde regeling inzake do levensmiddelenvoorziening vol komen heeft gefaald Dit belangrijke ge- bied zal op grond van de nieuwe verorde ning worden gedecentraliseerd. De zorg voor de voedselvoorziening der arbeiders wordt overgedragen aan de fabnekedireo- tcuren, de bedrijf sroden en aan een nieuwe regeenngscommissie van zes leden als hoogste instantie. Tegelijkertijd wordt er bij deze verordening naar gestreefd, de Helden Foyle had zijn eigen meening op het punt van moraal in zijn beroep. Hij vond dat alle wettelijke middelen geoorloofd waren om het doel van de justitie te berei ken. Grell kon, als hij ertoe geneigd was 'n beéedigde getuigenis afleggen omtrent dat gene wat Foyie slechts kon vermoeden. Grimmig nam Foyl© zich vaat voor dat hij in een strijd tusschen beider wil zou win- oen. Een licht tikken op de demr stoorde zijn gedachtengang en het bleeke gezicht van de huishoudster keek naar binnen. Haar blik rustte eerst óp den slapenden man. tnaar zijn houding verborg de handboeien. Zij wierp een half verschrikten blik op Foyie. Vergeef mij mijnheer. Ik kon niet sla pen en kleedde mij dus aan en dacht dat ik eens zou gaan kijken of Mr. Grell of u iets noodig hadden. Misschien een kop koffia. Noen, dank u. zei de chef. O, ja, nu u toch hier bent, kunt u mij misschien ver tellen of u de komst van Mr. Grell hebt verwacht Dacht u niet dat hij dood was? Zij kwam een eindje verder de kamer bin nen en sloot- de deur achter zich. Dat dacht ik, mijnheer, antwoordde zij bedeesd. Ik begreep er niets van toen ik zijn telegram uit Liverpool ontving Het gaf mij een schok. Uit Liverpool? herhaalde Foyie lang zaam. Hij zond u dus een telegram uit Liverpool? Zou u mij dit willen laten zien? Hij kon de weifeling op haar gezicht lezen en vervolgde: ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.26, per week 17 cent, met Zondagsblad ver kwartaal f2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt Franco per post per kwartaal ƒ3.15, met Zondagsblad 8.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, bij onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zyn dagelijks geopend van 96 uur. Administratie en Redactie Telef. Interc. 2745. Postrekening 48400. in hechtenis genomen, daar met het oog op I de zwaarte van den straf rekening wordt I gehouden met de mogelijkheid van ont vluchting. dat de stilte van den naciht verbrak. De chef durfde niet slapen. Hij trachtte te lezen, maar de tijdschriften interesseerden hem niet. Hij stond op en liep zacht de kamer door, de boekenkasten met flauwe belangstelling bekijkend. Zijn gedachten waren aan het werk Af gescheiden van al de andere feiten, was Grell's optreden meer dan voldoende om de gedachte op te wekken, dat hij iets ver zweeg iets belangrijks voor het slagen van het onderzoek. De chef had een uit stekend idee omtrent Grell's redenen. Grell was een krachtig man een man. die zijn wil ten koste van alles wilde doordrijven. Hij had reeds beween dat. geen persoon lijke consideraties hem van zijn doel kon den af brengen. De chef beschouwde den toestand onpar tijdig, met gefronste wenkbrauwen en vast opeengeklemde lippen. Hij was even zeker alsof hij de onderteekende bekentenis van den ander in handen had, dat Robert Grell het in zijn macht had te zeggen, wie Harry Goldenburg vermoord had. Hoe zou hij dit zwijgen kunnen verbreken? Want wat er ook mocht gebeuren, hij voelde dat Grell’» plaats eerder in de getuigenbank dan op de plaats van den beklaagde was Dat hij de plaats der beschuldigden verkoos was een bewijs van de kracht van het motief dau hem zoo deed handelen. Foyie wist dat geen enkele overreding hem zijn lippen kon doen openen. Schande voor de vrees van een openlijk proces had hem niet kunnen bewegen Als hij ertoe gebracht kon wor den zijn geheim te vertellen moest het door strategie gebeuren. 1. Een drastische bezuiniging op de kos ten van staatsbeheer. 2. Een geheel nieuwe organisatie Arr.erikaansche bankstelsel, welks «toeten door de economische crisis belang rijk is verergerd. 3. Een uitdrukkelijke, óprechte samen werking met de andere naties ten einde te komen tot stabihseering van de prijzen der grondstoffen door verbruik en tot herstel van het algemeen vertrouwen. Hoover kondigt dan een bezuiniging op de begrooti ng eu beveelt het de ■rate lichting kan worden opgeroepen. De weer aan het door hem gewenschte werk „-i- -wij en te Zullen zetten. Gandhi verklaarde zich vol- hierop bereid, zijn hongerstaking drie da- djjec- gen te onderbreken. JAPAN. Ruim honderd dooden7 Het vergaan van den Japanuchen torpedojager. Ofiicieel wordt medegedeeld, dat de vol- wvm i®dige bemanning, ter sterkte van 120 kop- 'gevondèn, 1 Peu’ ,KK’rtl Vttn den gezonken torpedo- jager Sawarabi wa», zoodot meu kan aan- nemen, dat 106 opvarenden zijn omgekomen si raai, wuruen gezet om aan ue eiieuue w worden prijsgegeven. De leiders, van wier j Cupuun.en.ru nev siagen uer piuiuivn ainuu- kelyk ia, dienen een bezoldiging te ontvan gen, die rekening houdt met den noodtoe stand van het volk, doch tevens een rede lijk levenspeil mogelyk maakt, ook voor ge huwden. Gisteren heeft president Hoover in de beide huizen van het Congres zyn gebrui- mede van het antwoord van de Amerikaan- voorgelezen. Bche regeering. Hij verklaart, dat hij aan nu toe geno- I de debileu/en heeft medegedeeld, dat hij en de credieten van de het Congres wegen zal aanbevelen, waar- r,-langs desnoods tijdelijke transfennoeilijk- I heden in verband met de December be talin gen zouden kunnen worden opgeheven. In dit verband kondigt Hoover een spe ciale boodschap aan, die de kwestie der oorlogsschulden uitvoerig zal behandelen. Voor wat betreft het Haagsche Hof van Arbritage, de anti-trustwet en de talrijke binnenlandsche hervormingen verwijst Hoover naar zijn vroegere Boodschappen. De details van het economisch program ma worden tegemoet gezien in een speciale Boodschap, die men eerstdaags verwacht. Met betrekking tot het bftnkherstel zeide Hoover dit ontoereikend te achten. Sedert Januari 1930 hebben 4665 banken met een totaal van 3300 millioen aan depots haar betalingen gestaakt, hetgeen niet had die pen te geschieden en aan Amerika's eigen banksysteem te wijten is. Het is duidelijk, betoogde Hoover, dat de oorsprong onzer voornaamste moeilijk heden te vinden is in de economische zwak heid van het buitenland Onze voornaam ste behoefte is d© versterking der prijzen, hetgeen niet op duurzame wijze met kunst matige middelen kan geschieden, maar wel door een terugkeer tot stabiliteit en ver trouwen over de geheele wereld, en dit kan evenmin geschieden zonder samenwerking der naties. BU1TENLANDSCH NIEUWS. DU1TSCHLAND. De zitting van den nieuwen Rijksdag. Rumoerig, maar geen incidenten. Göring wederom tot president geko men. Lang voor het begin van de Ryksdagzit- ting waren alle tribunes en loges reeds dicht gevuld. Even na drie uur verschenen de afgevaardigden in de zaal. De Nationaal- Socialisten waren in S.A.-uniform en mar cheerden in gesloten gelid de zaal binnen, voorafgegaan door den fractievoorzitter dr. Frick. De regeeringsbanken bleven leeg. Toen de Seniorenpresident Generaal Litzman de zaal binnenkwam en zich naar het voorzitters-gestoelte begaf, werd hij door de Nationaal-Sooialisten stormachtig toegejuicht en met „Heil”-geroep begroet, wat door de Communisten met een „Nie- dre" werd beantwoord. Nadat voorzitter Litzman geconstateerd had, dat hij het oudste lid van het Huis justitie niet tegenhouden door uw mond te houden. De diepe lijnen om Grell’s mond werden koppiger. Ik zal mij aan mijn verhaal houden, zei hij. En toen, terugkeerend tot zijn vorige luchthartige wijze van spreken U zijt een verstandig man. Mr. Foyle. Ik heb nocit begrepen -voor u en uw man nen mij op de hielen zaten, welk een har den tijd een beroepsmisdadiger moet heb ben. Zelfs nu begrijp ik nog niet hoe u wist dat ik hier was. Toen ik bemerkte dat de politie beslag gelegd had op mijn auto, dacht ik dat zij ze alleen maar bewaakte als een verongelukt voertuig. Ik wist niet dat u er achter gekomen, was dit ik uit Londen ermee was gevlucht Alleen maar een kwestie van organi satie, zei Foyie. Wij weten trouwens de meeste van uw bewegingen van het ©ogen blik, dat ge de woning van Sir Ralph Fair- field verliet tot den tijd, waarop u van Lady Eileen te Kingston afscheid nam. O. ja, ze heeft u geld ter hand gesteld. Mis schien interesseert het u te weten dat zij dit door valschheid in geschrifte heeft ver kregen. Verrassing was op Grell’s gelaat gekomen tden de chef herhaald© wat hij al dien tijd hhd gedaan. Dia werd gevolgd door een uit barsting van woede bij de laatste woorden. T— paa op, mijnheer, zei hij woedend U bshoeft tegen mij niet te liegen Het is de eenvoudige waarheid. Lady Eileen ontving een briefje van u. waarin u haar om geld vroeg. Zij had het niet en WIIIMIE (01 Hl VT. was en zoodoende het recht had om deze zitting te presideeren, koos hy vier voor- loopige byzittende leden van het presi dium en opende den Rijksdag met een kor te rede waarin hy o.a. zeide, dat de macht hebbers zich in de laatste veertien jaren, ruimschoots moeite hadden gegeven om het volk aan teleurstellingen te wennen. Terwjjl de Rykspresident een Hermann Müller, een Brüning en een von Papen zyn volle vertrouwen had geschonken, had hy dit den man geweigerd, in wien millioenen Duitschers den grootste en beste der leven de Duitschers zien. Achttien jaar geleden vond by Lodz de groote slag plaats, die de doorbraak maakte, die den gelukkigen keer bracht en waaraan de Rjjkspresident zyn veldmaarschalkstaf dankt. Thans gaat het om iets belangrykers, en wel dat den Rykspresident de historische vloek ont gaat, dat hij het Duitsche volk tot wanhoop zou hebben gedreven en aan het Bolsjewis me zou hebben uitgeleverd. Of de grondwet zal blyven bestaan of niet, neemt niet weg, uat artikel 1 ervan begint met de woorden: ,.De staatsmacht gaat van het volk uit". De openingsrede werd herhaaldelyk door Communistische interrupties onderbroken en werd na afloop vooral door de Natio naal-Socialisten toegejuicht. Terstond daarop had de presidentsverkie zing plaats. Met groote meerderheid werd de nat.-soc. Gëring gekozen. Ztfn verkiezing werd met stormachtigen bijval door de Nat.-soc. begroet. Hy nam de leiding van de zitting onmiddellyk over. De Centrum-afgevaardlgde Esser werd herkozen als Eerste Vlcepresident van den Rijksdag met 445 varvoia 544 stemmen. 'I'orgler (K.P.D.) kreeg 93 stemmen. By de verkiezing van een Tweeden Vice- president heeft de eerste stemming- geen beslissing gebracht, daar geen der candi- daten een absolute meerderheid verkreeg. Bij de herstemming tusschen den soc.-dem. Löbe en Rauch van de Beierche Volks partij werd Rauch gekozen met 255 stem men. Löbe verwierf 202 stemmen, terwijl 95 stemmen ongeldig waren. Ook bij de verkiezing van een Derden Vicepresident van den Rijksdag heeft een herstemming moeten plaats hebben, en wel tusschen Dr. Hugo, die door de Nat.-Soc. was voorgesteld, en Löbe (S-D.P.). Bij deze herstemming verkregen beide candidaten 205 stemmen. Volgens de ordebepalingen moest het lot beslissen; onder algemeens spanning verrichtte Vice-president Esser de loting, waarbij Dr. Hugo de gelukkige was Hugo is lid van de Duitsche Volkspartij. Daarmede was de arbeid voor deze eerste constitueerende vergadering van den Duit- schen rijksdag afgeloopen. De vice-presi dent Esser stelde voorde volgende vergade ring heden, Woensdag, te twee uur in den middag te houden. Op de agenda zouden dan geplaast worden: het nationaal-socialis- tische voorstel betrefende de plaatsvervan- haar vader was uit.; zij teekende dus een chéque niet zijn naani en inde ze persoon lijk. Grell’s gezicht was grauw geworden en hij verborg zijn hoofd in zijn handen. Zijn schouders schokten en Foyie kon begrijpen hoe hevig hij getroffen was. Het meisje om geldelijk© hulp te vragen was al erg ge noeg. Te hooren dat zij een misdaad had begaan om hem te helpen was zijn gevoe lens tot een marteling maken, zooals hij te voren niet had gekend. Ergens in het- huis sloeg een klok mid dernacht De diepe, langzame slagen weer klonken zwaar. Ze deed dat voor mijzei Grell zijn hoofd oplichtend, verwrongen en ingezon ken. Toen, alsof hem plotseling een gedachte inviel Ze is toch niet in arrest? Neen. Ik had haar woord dat ze het haar vader zou vertellen. Grell antwoordde nietl Somber staarde hij voor zich uit. De chef had zijn gepeins te verstoren. Hij liep door, nam een tijdschrift op en tegenover den gevangene zitten, terwijl hij lanazaam de bladen omsloeg. Grell’s hoofd viel voorover. Hij was ingealapen van 580 millioen dollar aan handhaven van 4iftt dit jaar ingevoerde systeem aan. volgens hetwelk <le regeringsambtenaren verplicht betaalde verlofdagen te nemen, practisch oyereenkomt met een vijfdaog- sche werkweek. Hij beveelt dit stelsel ook bij de particuliere bedrijven aan, om te ge raken tot een betere arbeidsverdeeling. Verder stelt hij voor een nieuwe salaris verlaging tot 14,8 pet. en de afschaffing van onnuodige uitkeeringen aan oorlogsdeelne- mers. De opbrengst van de in Juli inge voerde belastingen is teleurstellend ge weest. weshalve er reden is voor de invoe ring van een algeméene producentenbelas ting. die echter de industrie van levens middelen en van goedkoope kleeding niet zal verzwaren. Hoover verdedigt eveneens het samenvoegen van verschillende regee- ringsinstant-ies. Wat betreft de ontwapening, verklaart Hoover, dat de regeering der Vereenigde Staten er naar streeft, dat de sterkti© van de verdedigingswapenen der andere mo gendheden wordt verhoogd, de sterkte der aanvalswapenen daarentegen verminderd. Daardoor zou de stabiliteit in het. wereld gebeuren worden bevorderd, evenals de algemeene welvaart. Hoover behandelt ook de schuldenkwes- en maakt daarbij in het kort melding Reorganisatie van den vrijwilligen arbeidsdienst 7 Nationaal-aocialistische eischen. Inde Völkische Beobachter geeft overste Hierl ©en uiteenzetting van de nationaal-so- cialistische eischen betreffende den vrjjwil- ligen arbeidsdienst, die in zyn tegenwoor- digen vorm volkomen heeft gefaald. In principe moet de vrijwillige arbeidsdienst zóó gereorganiseerd worden, dat hy kan dienen als voorbereiding voor den algemee- ren arbeidsdienstplicht. De wettelyke invoering daarvan voor de Duitsche jeugd moet terstond worden voor bereid zoodat in het najaar van 1933 eei werkverschaffingsbureaux in het rijk van de landen moeten verstrekkende machten krijgen om „planmitssige’’ (R ten te doen uitvoeren. Als overgangsmaatregelen moeten de kampen en werkverschaffingen gedurende j den winter geopend blijven, waarbij een wintdrsubsidie noodzakelijk is. De jongelie den, die zich onderscheiden hebben bij den vrijwilligen arbeidsdienst en daarbij een nieuwen levensinhoud hebben mogen niet na 20 of 40 weken straat worden gezet om aan de ellende te worden prijsgegeven. De leiders, van wier j capaciteiten het slagen der plannen afhan- Grell uitte een zucht van verlichting en rich bukkend, raapte hij zijn sigaar op, die op het tapijt was gevallem. Hij had zijn Mlmte herkregen. U zijt een beter beoordeelaar van be- w*jzen dan ik, zei hij rustig. Persoonlijk geloof ik niet dat de feiten, welke u hebt opgenoemd mij van iets anders beschuldi gen dan van excentriciteit. Wi© is trouwens "wry Goldenburg? Behalve het feit dat hij ®ija dubbelganger is, weet ik niets, van em. Dat ia zeker een •toevallige omstan- >gheid, maar waarom ter wereld ik iets Wu verbergen, weet ik niet. U praat onzin. Mr. Grell, en dat weet u zei Foyle met een vermoeide handbewe- Er is te veel dat door toeval wegge- eneerd moet worden. Wij weten wie j.arryp0Menburg was en dat er een krach- J® b®weegreden voor u bestond om hem uu den weg ruimen eunde ovêr het tafeltje heen en zijn '~h! ««ht bij dat van Orel). P kunt alleen uitstellen, u kunt de

Goudsche Courant | 1932 | | pagina 1