:baar atschappij ST VEN! NIEUWS. EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN Tl» Jaargang bergambacht, berkenwoude, bodegraven, boskoop, NIEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, en». Dit blad verschijnt dagelijksbehalveopZon-en Feestdagen FEUILLETON. Vrijdag 8 December 1832 AIMU1U Hat Amerikaansche antwoord aan Engeland. OOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, De geheimzinnige ver dwijning van Robert Grell. n vuvu, DV/L7UVXAV/1 V JUIN, DUORVvr, WUL/DBAn., IlrtAOlllUVll X, it* ---7 op 15 December aangeboden. Ipers: I ki ISTRIE MIJ HOOFDSTUK XXXXIX «BARE GOEDEREN ?s perspectieven, rkoopsconditie,. delaren worden ighe. Plein lós, Het i* de politie in zekere omstandighe den geoorloofd een verdachte vast te hon- dat wis- niet ij goed opletten, zei haar wachten of zal De Ver. Staten bereid den geheelen economischen toestand te bespreken, echter geen schrapping der schulden. Faciliteiten voor de overdracht liOrilSCH t I0IIH VI. ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den besorgkring): 1—6 regels 1.30, elke regel meer /0J25. Van buiten Gouda en den besorgkring* 1—6 regels 1.55, elke regel meer 0.80. Advertantiën In het Zaterdagnummer 20 beslag op den prijs. Liefdadigheids-sdvertentÜn da helft van den Prijs. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN: 1—4 regels ƒ2.25, elke regel meer 0.50. Op oe voorpagina 50 hooger. Gewone advertentien en ingezonden mededeelingen bjj contract tot seer gereduceerdea prjja. Groote letters en runden worden berekend naar plaatsruimte. Advertentien kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van soliede Boek handelaren, Advegtentiebureux en onze agenten en moeten daags vóór do plaatsing aan het Bureau zijn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te stfn. landbouw en arbeid. Gij moet begrypen, zoo zegt de nota, dat het vraagstuk der buitenlandsche schulden in den geest van Amerika een zeer bepaal de betrekking heeft tot het vraagstuk der ontwapening. De Amerikaansche regeering kan de ge volgtrekking uit de Britsche nota, dat de leeningen, die door de Vereenigde Staten zyn toegestaan, in hun geheel uitgaven voor vernietiging beteekenen, niet aanvaar den, evenmin als de opvatting, dat de be talingen die tot nu toe verricht zijn, in hoo- ge mate verantwoordelijk zijn voor de tegenwoordige werelddepressie en de con centratie van een groote hoeveelheid goud in de Vereenigde Staten en dat een volledi ge schrapping van de oorlogsschulden es sentieel is Voor het herstel der wereld. Vele leeningen, die voor deiKwapenstil- stand gesloten zijn en vrijwel alle die daar na tot stand kwamen, dienden niet voor vernietiging en minder dan één derde van de bedragen, die door de schuldenaren in de Vereenigde Staten uitgegeven zijn, nadat dit land aan den oorlog was gaan deelne- Alleen die weldaden zijn van den ech tenstempel, die zoowel den gever als den ontvanger blijde maken. jg was, vinden, te het ge- elk zijner als bij Het antwoord va» de Ver. Staten op de Engelsche nota, is ontvangen. Het werd dadelijk medegedeeld aan de ministers en hoofden van departementen. In dit antwoord wordt o.a. gezegd, dat de regeering der V. S. met de grootste nauwgezetheid de Britsche nota van 1 De cember heeft overwogen. Welke rol de schuldbetalingen ook mogen gespeeld hebben in de economische geschie denis na den oorlog, het is duidelijk, dat in de tegenwoordige omstandigheden van een werelddepressie, vergezeld van een sterke prijsdaling, hapr gewicht zeer is toegeno men en deze betalingen staan in direct ver band met het vraagstuk van het herstel, waarbij de Britsche en Amerikaansche vol keren direct belang hebben. De president der V. S. is bereid, langs eiken weg, die geschikt voorkomt, in samen werking met de Engelsche regeering den geheelen toestand te overwegen en na te gaan, welke middelen aangewend zouden kunnen worden, om tot een herstel van de munten- en de wisselkoersen en een herstel der prijzen te Komen en in te gaan op het denkbeeld in de Britsche nota vervat om trent een nauwkeurig onderzoek door de Vereen. Staten en Engeland van de geheele kwestie. By een dergelijk onderzoek zouden nood zakelijk andere vormen van tastbare com pensatie overwogen moeten worden, in den zin van uitbreiding van de afzetmogelijkhe- valide werkloozen, die blijvend door de ge meenten moeten worden gesteund. Het aan tal dat op deze wijze werd verkregen i» ruim 400.000 hooger dan de statistiek van de arbeidsbeurzen, die sedert Augustus 1982 zich slechts bezig houden met een deel der crisis-werkloozen. Meer dan 60 pet van alle gesteunde werkloozen komen voor rekening van de gemeenten. Een politieke aanslag. In den afgeloopen nacht is de 88-jarige ingenieur Bergmann in zyn woning te Hohenschoenhausen door een revolverschot gewond. Bergmann is lid van de N-S.D.A.P.; ver- moedelyk is de dader een politiek tegen stander. Toen de ingenieur zijn verlichte keuken binnentrad, knalde op straat plotseling een schot De kogel verbrijzelde het venster en trof B. in het dijbeen. De wond is niet levensgevaarlijk. De dader wist in de duisternis te ontko men. door het niet te plotseling te doen, publieke belangstelling in geval had Foyle nog een andere reden zijn pogen Hij werkte flink door en al drie vellen gereed voor hij met zijn taak klaar was. Twee ervan verscheurde hij en het derde las hij nog eens zorgvuldig over, een of twee veranderingen aanbren gend. ..Wanneer het proces inzaken den moord in Grosvernor Gardens wordt geopend, zal de politic een belangrijke mededeeling doen Een onderzoek der recherche heeft boven allen twijfel aan het licht gebracht dat de misdaad niet met voorbedachten rade is ge pleegd en er worden nog steeds bewijzen verzameld tegen een verdacht pewoon (Wordt vervolgd). (Geautoriseerde vertaling). Nadruk verboden. Grell geeuwde hoorbaar, maar ofschoon Foyle blijkbaar een anderen kant op keek, Hrtj de uitwerking gevolgd op it van den ander na cll: rijn" toeval gesteld vraag. Ik vrees dat ik u verveel. Het is een slfechts gewoonte van mij, overluid te den ken. Het lijkt zoo overbodig, gaf Grell toe. U behoeft u werkelijk niet in die richting te oefenen. Zoo, denkt u? Ik begin te gelooven dat er nog een weinig meer noodig is. Het kunnen zijn dat de dolk gehanteerd is door iemand, nadat de moord had plaats ?diad Maar laten wij het onderwerp laten Misschien kan uw huishoudster ontbijt voor ons gereed maken, ter- een van de meisjes naar Dalehurst hij op een antwoord wachtte, bel- •hij reeds en gaf eenige hevelen en een ■Wje voor de huishoudster. “ri ontbijt dat ze even later opdiende. gen aan den ministerpresident moest over laten. Daarna lichtte Von Neurath de vragén mondeling toe. In verband met de eerste vraag zeide hij, dat de uiting in de Fran- 8che formule, dat de gelijkgerechtigdheid, een der doelen der ontwapeningsconferentie moest zijn, tot misverstand aanleiding kon geven. Daarmede wordt alleen een grond regel opgesteld, maar geen garantie voor een volledige uitwerking van dezen grond regel in alle problemen van ontwapemng- Het is voor hem van groot belang, duide lijk te weten, dat d0 ontwapeningsconferen tie in deze practische toepassing voorziet. Daarom is het noodzakelijk, dat bij de be sprekingen de gelijkgerechtigdheid tot uit gangspunt wordt genomen. Zoolang deze vraag niet positief is beantwoord, heeft het deelnemen van Duitschland aen de confe rentie geenerlei waarde en doei. Want de Duitsche gedelegeerden zouden nooit weten of de ter conferentie bereikte oplossingen ook voor Duitschland zouden gelden. Ten opzichte van u? tweede vraag ver klaarde Von Neurath, dat zij niet verkeerd kon worden uitgelegd Hij neemt aan, dat de in de verklaring van Hernot vermelde veiligheid ook die veiligheid omvat, die door een algemeene ontwapening zou wor den bewerkt, maar hij wil een uitdrukke lijke bevestiging van zijn opvatting hebben. Verder verlangde de Duitsche minister van Buitenlandsche Zaken opheldering over de opvatting van het veiligheidssysteem, waarvan de Fransche verklaring melding maakt. Over de door Duitschland voorge stelde deskundigencommissie is niet gespro ken, daar de instelling van een dergelijke commissie afhankelijk is van de beantwoor ding dar Duitsche vragen. In de verdere besprekingen, die vandaag zullen plaats hebben, zal worden gedebatteerd over de vragen. De Duitsche minister heeft zich voorbehouden, nadere toelichtingen te geven Het. onderhoud, dat plaats vond m de particuliere vertrekken van het secretari aat, duurde slechts een uur. BUITEN LAN DS( H NIEUWS. DUITSCHLAND. De Völkische Beobachter. Het hoofdorgaan van de nationaal-socia- listen zal met 1 Januari, behalve te Mün chen, ook met een „Noord-Duitsche” en een Berljjnsche editie verschijnen. Als uitgever van deze edities treedt Hitler op. Het bu reau wordt gevestigd in de Zimmerstrasse 88 te Berlijn, waar een eigen drukkerij wordt ingericht. 2.600.009 crisis-werkloozen. De Duitsche Stedenbond deelt mede, dat ondanks de geringe verbetering op de ar beidsmarkt het aantal crisis-werkloozen in Duitschland sterk is gestegen en op 31 Oc tober een nieuw hoogte-record van 2.600.000 had bereikt. Dit aantal berust op de sta tistiek van de Stedenbond en omvat alle den van de producten van Amerikaanschen yer staten hebben gezogen, schijnt niet door de tegenwoordige ervaring bevestigd te worden. De voornaamste fout in de verdeeling van het goud schijnt begaan te zijn tusschen de verschillende landen van Europa en kan niet toegeschreven worden aan krachten, af komstig uit Amerika. Ten aanzien van de verklaring, dat het initiatief tot het tot stand brengen van de overeenkomst van Lausanne betreffende de schuldbetalingen genomen, is, met mede weten en goedkeuring van de Amerikaan sche regeering, opgemerkt, dat de feiten juister zijn vastgesteld in de verklaring van den kanselier van de Schatkist in Juli, „dat men handelde op grond van de over weging, dat het de meest juiste wej om een Europeesche oplossing te v zonder de Ver. Staten bij de discussie betrekken". Na een overzicht van de omstandigheden, waaronder de Britsche schuld is geconsoli deerd, besluit de nota: „Wat betreft de betalingen op 15 Decem ber, ik erken de overtuigende kracht van de moeilijkheden, die gij opsomt ten aanzien was een getuigenis van haar bekwaamheid als keukenmeid. Beide mannen aten met, een eetlust, welke de ongewone positie niet kon verstoren, ofschoon Grell de hand boeien lastig vond. Met een zucht van tevredenheid legde de chef mes en vork neer. Het geluid van een autoboom werd in de verte gehoord. Binnen weinige ©ogenblik ken bracht de huishoudster Green en Mal ley in de kamer. De hoofdinspecteur be antwoordde Foyle's groet en wierp zijn zwa re overjas op een stoel. Zijn blikken gleden met vergefelijke nieuwsgierigheid over den gevangene. Glimlachend verdroeg Grell dit onderzoek. Ik wensch u geluk, mijnheer, zei Green. Wij zullen nu binnen een dag of twee het heel® zaakje voor elkaar hebben I Dat hoop ik, zei Foyle. Mr. Malley, wilt u vijf minuten bij dien heer blijven? Ik wensch in een andere kamer met je te spreken. Green. Hij ging hem voor naar <1® kleine zitka- mer, waar hij door het venster was binnen gekomen Een begrijpende blik kwam op Green’s gezicht, toen hij de ontbrekende ruit zag. Malley vertelde mij, dat hij u gisteren in het dorp passeerde U hebt uw man vlugger te pakken gehad dan ik onder de gegeven omstandigheden mogelijk achtte. Hoe nam hij het op? De chef gaf een kort overzicht van de stappen, die hij had gedaan sedert hij Lon den verliet. Green wreef zijn grijzend hoofd en volgde het verhaal met intense bewon dering. Hij voelde zich volstrekt niet he men, is besteed aan munitje en aanvullin gen. By het tot stand brengen van een rege ling met haar schuldenaren heeft de Ameri- kaunsche regeering de leeningen, die gedu rende den oorlog gesloten zyn, gecombi neerd met die van later, daarby inbegrepen de commercieele credieten. Daar in Europa andere toestanden heer- schen, zyn .de cijfers, die in de Britsche nota geciteerd zyn, niet nauwkeurig vergelijk baar. De Britsche nota schynt ook den invloed te overschatten, dien de betalingen wegens oorlogsschuld in het verleden op de wereld- huishouding gehad kunnen hebben. Met de verschillende opmerkingen en cy- fears van de Britsche regeering in dit op zicht was de Amerikaansche regeering het nog niet eens, maar zij wenscht hierover niet in een gedetailleerde discussie te tre den, met het oog op de groote onmijidellyke belangen. In het algemeen is de Amerikaansche re geering van meening, dat de oorzaken van j de depressie in veel sterkere krachten la gen dan deze schuldtransacties en in de totale ontvangsten en uitgaven, voortsprui- tende uit de internationale transacties van I de debiteurlanden; de betalingen aan de Ver. Staten zijn daarbij betrekkelijk van I ondergeschikt belang geweest. Het argument, dat de schuldbetalingen de goudreserves van andere landen naar de leedigd, doordat Foyle zelfstandig had ge handeld. Ik heb op het oogenbhk een bevel tot huiszoeking in mijn zak en wij zouden die vandaag gedaan hebben. Ik zag er niet veel voordeel in, omdat hij zich gemakke lijk in de bosschen uit de voeten gemaakt kon hebben. Ik heb de landelijke politie een cordon van schildwachten in het rond laten zetten en hoopte hem op die manier in handen te krijgen. Maar het was een kleine kans. Wij hebben hem echter nu. Ja,-wij hebben hem nu, gaf Foyle toe. Nu blijft alleen nóg maar die vrouw Pe- trovska over en die krijgen wij vandaag Luister. Hij vertelde wat hij van de huishoudster had gehoord en zij bespraken de •waarschijn lijkheid dat de vrouw Dalehurst. Grange zou bereiken. Als het haar gehikte te ont komen aan Blak® en de andere recher cheurs, di® haar spoor volgden, was er wei nig kans dat zij hier niet in de val liep. Foyle was overtuigd dat zij nog niet daar was en weer was heengegaan, ofschoon zij ruim den tijd had gehad uit Liverpool aan te komen. - Zij zal niet vermoeden dat er iets in den haak is als wij Green. Wil u hier op L ik het doen? Dat kun jij doen Green. Ik laat het jou over. Je hadt Malley bij je kunnen houden, maar ik kan zelf de auto niet be sturen en wil naar de stad terugkeeren. Denk je dat je in staat bent het alleen te bolwerken? Dat denk ik wel. zed de hoofdinspee* van de transfer van deze bedragen by den tegenwoordigen stand van de wisselkoersen. Teneinde aan deze moeilijkheden tege moet te komen, is reeds te kennen gegeven, dat de President der Ver. Staten, geneigd zou zyn, om aan het Congres aanvaarding van een deposito in sterlings in Engeland voor te stellen, met garantie voor de waar de in dollars en met de mogelykheid van overmaking op een zoodanig tijdstip, hierdoor niet in de stabiliteit van den selkoers zou worden ingegrepen. Dit heeft de Engelsche regeering afge wezen, uit de overweging dat het bestaan van een groot bedrag aan sterlings, wach tende op overmaking, op de wisselkoersen vrywel even ernstigen invloed zou hebben als het aankoopen van deviezen op dit oogenblik. Daarom zyn andere informeele voorstel len aan de regeering gedaan om deze moei lijkheden te overwinnen, die zy meende niet te kunnen aanvaarden. De moeilijkheden inzake de transfer er- kennende, spreekt de Regeering het ver- 1 trouwen uit, dat het Congres bereid zal zijn I elk redelijk voorstel te overwegen, dat de i betalingen op 15 December zou vergemak- kelyken. ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, met Zondagsblad uer kwartaal ƒ2.90, per week 22 cent, overal wau de bezorging per looper geschiedt Franco per post per kwartaal ƒ8.15, met Zondagsblad 8.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, bjj onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zyn dagelijks geopend van 0—6 uur. Administratie en Redactie Telef. Interc. 2745. Postrekening 48400. teur vol vertrouwen Ik zal in het langs rijden den politie chef hier verzoeken een paar mannen in burgerkleeding hierheen te zenden. Je moet haar rechtstreeks naar de stad brengen. -- Zeker' Binnen een kwartier waren alle voorbe reidende maatregelen genomen. Malley zat op de chauffeursplaats van den wagen. Foyle en Grell zaten in de tonneau en het was geen toeval dat de rechterhand van den gevangene en de linkerhand van den rechercheur verborgen waren onder de deken, welke hun knieën bedekte. Want Foyle had dien man aan zijn eigen lichaam geboeid. Het was slechts een voorzichtig- heidsmaatregel voor de reis. De chef ge loofde niet dat Grell pogingen zou doen om te ontsnappen, maar er was geen redeti om hem in verzoeking te brengen. Hoe het ook zij, er was geen kwaad bij. U zult hem zeker van moord beschul digen zoodra u in de stad komt? fluisterde Green, bij de trede van den wagen staande. Moord? herhaalde Foyle. Grell heeft geen moord gepleegd Ik zal hem een dag vasthouden voor ik hem van wat dan ook beschuldig. Vooruit, Malley. Zie je nog wel. Green. De wagen rolde weg. Hoofd inspecteur Green stond blootshooM voor het huis, krabde zijn hoofd en keek vol verbazing voor zich uit. Duitschland wenscht opheldering. Zal het beginsel van de gelijk gerechtigdheid worden toegepast? Naar een algemeene ontwapening? In eeu bijeenitomst van de vei tegenwoor dige» der vijf mogendheden, die gistermid dag werd gehouden, heeft de Duiteche mi nister van Buiieiuandsclie^ZaJten verklaard dat hij allereerst een bevredigende ophelde ring verlangt over de twee volgende pun ten: 1. Zal het beginsel van de gelijkgerech tigdheid in de komende ontwapeningsover- eenkomat in ieder opzicht practische toe passing vinden en zal liet in overeenstem ming daarmee het uitgangspunt vormen voor de onderhandeimgen ter ontwape ningsconferentie ten opzichte van de ont wapende staten? 2. Sluit de clausule in de Fransche for- muleering, ,,het systeem, dat veiligheid voor alle naties zou brengen'ook dat element van veiligheid in, dat in een algemeene ontwapening ligt, zooals dat op een vroe gere vergadering van de Assemblée is er kend? Deze beide vragen waren schriftelijk ge formuleerd en zijn door Von Neurath in het F.ngelsch voorgelezen. Er volgde geen debat. De vertegenwoordigers der andpre mogendheden verklaarden, de Duitschevra gen thans aan een uitgebreid onderzoek te moeten onderwerpen en dat zij vermoede lijk in de zitting van Vrijdag hun stand punt zouden bekend maken. Paul Bon cour verklaarde bovendien, dat Herriot d® ge- lijkgerechtigheidsfonnule persoonlijk had opgesteld en dat hij derhalve het bepalen van een standpunt nopens de Duitsche vra- Vr(jwillige Arbeidsdienst. De beschikbare 45 millioen reeds verbruikt. Dr. Syrup, ryksminister van arbeid, heeft gisteren in een rede te Berlyn gehouden ,over den vrijwilligen arbeidsdienst nleege- deeld dat de sterke ontwikkeling van dezen dienst tengevolge heeft, dat de 45 mill, mark, die door den ryksconunissaris hier voor zyn toegestaan in de eerstvolgende weken verbruikt zullen zijn. Met toestem ming van de ry ksregeering heeft het bureau voor arbeidsbemiddeling en werkloosheids verzekering opnieuw 25 millioen mark be schikbaar gesteld. Over de vraag, in welken omvang het vol gende jaar de arbeidsdienst zal worden doorgevoerd, heeft de rij ksregeering nog geen beslissing kunnen nemen. Wat het vraagstuk „vrijwillige arbeidsdienst of ar- beidsdienstplicht" betreft, zeide dr. Syrup, dat voor alles deze vraag van belang is: Is de ideologische grondslag van den arbeids dienst reeds zoo sterk, dat gedwongen door voering zonder gevaar voor innerlijke span ningen oiider de dienstplichtigen mogelijk is. Eerst als men daarop volmondig ja kan antwoorden, kan deze quaestie nader onder oogen worden gezien. ZWEDEN. Regeeringsjubiteum van Koning Gustaaf. Geen feestelijkheden. Koning Gustaaf van Zweden heeft giste ren zyn 26-jarig regeeringsjubileum ge vierd. Hoewel hy had verzocht van alle feestelijkheden af te zien, heeft het geheele land den koning geëerd. Op 8 December 1907 overleed de oude ko ning Oscar II en zijn oudste zoon beklom als Gustaaf V den troon. De 26-jarige re- geeringsperiode van koning Gustaaf betee- kent op velerlei gebied een gelukkige en den, zonder hem van iets te beschuldigen, voor een tijd van niet meer dan vier en twintig uren. Heldon Foyl® had hiervan ge profiteerd om Grell in arrest te houden, terwijl hij trachtte verder de draden van het onderzoek te ontwarren. Hij had zijn geruit pak uitgetrokken en weer gekleed als de keurige gentleman, zat hij in zijn bureau, na het bevel gegeven te hebben, dat men hem onmiddellijk moest verwittigen, zoodra Sir Hillary aankwam. Intusschen hield hij zich bezig met bet Bamenetellen van een artikel. Het was noo- ^ig het publiek te vertellen dat Robert Grell niet dood was. Maar het moest op de juiste manier geschieden. Hij wilde het voorbe reiden op de onthulling van de identiteit van den vermoorden man. Dit was niet te vermijden, maar men kon sensatie voorko men En behalve de het bij had

Goudsche Courant | 1932 | | pagina 1