i gang lernemino ACHME ETTEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, NIEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. f N». 18170 Vrijdag IS December 1932 71* Jaargang «TROUWEN BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feestdagen FEUILLETON. ak Bid en Griep ing ■Milne It VOI- 3: k xtrinfl, ng aa k «km De geheimzinnige ver dwijning van Robert Grell. I; ize prezen zyn TEROAM. den (Wordt vervolgd). LKERU IAN ZOON. GOUDA. bh* dor kM baar* u uit de club, merkte Foyle LDOG m zó* Mt var- mm 1JEX dagen HJd« aan rand er het de aan- joed drukwerk moet worden tot dag wordt I opmerking breken. Von Schleicher’s program. In de eerste plaats werkverschaffing. Bescherming van Duitschland’s landbouw en veeteelt aangekondigd. politieken tegenstander. Zooals gaat de verkiezir" anders dan hier. II te betalen voor vernietigen Hij wilde verkoopen. de ztfn in den van den een stuk papier op achtig tusschen zijn nen en levendig, leu woord te missen. Een groot deel van het geen^ duister was, was opgehelderd. Maar regeering beschouwt ook de huidige regee- ring in zyn essentieele deepen als een ge^ schikte basis. Zij is het zich duidelijk dat nog een groote spanne tyds noodig is om de volle uitwerking vast, te stellen van dat program. Dit geldt deg te meer daar belang rijke gedeelten er van, zooals byv. de be- lastingbons en de premies op tewerkstel ling pas tot een geringe fractie of in het geheel nog niet van kracht konden worden. Ook de uitvoering van openbare werken tot een bedrag \an een milliard zal in vol len omvang pas na maanden te voorschijn treden. Daarenboven zal de Ryksregeering de openbare werkverschaffing nog aanzien lijk uitbreiden. Ten einde den nood in den landbouw te lenigen zal de Rijksregeering de vroeger in- 4DVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den bezorgkring): regels j 1.80, elke regel meer ƒ0.25. Van buiten Gouda en den bezorgkrin 16 regels 1.65, elke regel meer 0.30. Advertentiën in het Zaterdagnummer 29 '(jslag op den prijs. Liefdadigheida-advertentiAn de helft van den prjja. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN: 1—4 regels ƒ2.25, elke regel meer ƒ0.00. Op /oorpagina 50 hooger. Gewone advertentiën en ;ngezonden mededeelingen bü contract tot zeer gereduceerde*» prjjs. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van «oliede Boek* handelaren, Adve.-tentiebureux en onze agenten en moeten daags vóór de plaatsing aan het Bureau zijn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zijn. afgetreden minister van Binnenlandsche Zaken Chautemps opgedragen een nieuw kabinet te vormen. Chautemps heeft ver zocht de opdracht tot Vrijdagmiddag in be raad te mogen houden. Chautemps heeft gisteravond geconfe reerd met Herriot en de presidenten van Kamer en Senaat. Herriot weigerde pertinent zijn medewer king. Chautemps zal nu trachten een kabi net te vormen, een radicaal soc. regeering, die op den welwillenden steun der socialis ten zal kunnen rekenen. Aan directe deel neming der soc.-democraten heeft men niet gedacht. Verwacht wordt dat Chautemps nog voor den middag naar het Elysée zal komen om aan President Lebrun zijn ministerlijst voor te leggen. Wat Madame de Thèbe» voorspelt. Haar geest spreekt. Een medewerker van het „Journal” is te gast geweest in een „salon” in den Fau bourg Saint-Germain te Parijs, waar men den geest van Mme. de Thèbes, de vermaar de, reeds overleden helderziende, heeft op geroepen om zijn voorspellingen voor 1933 te hooren. Het vorig jaar voorspelde de geest den dramatischen dood van Paul Doumer, hetgeen is uitgekomen. Te middernacht werd de geest opgeroe- ^on door bemiddeling van een vrouwelijk medium. Hy verkondigde voor het jaar 1933 het volgende: Het jaar 1933 zal zeer belangrijk zijn voor de geheele wereld. Het zal hard zijn voor iedereen, tot het einde der lente. Tegen 15 Juni zal een gelukkige gebeurtenis plaats vinden, die het aangezicht der din gen zal wijzigen. Deze gebeurtenis zal in zekeren zin het einde der crisis vormen, doch men zal zich daarvan niet onmiddellijk bewust zijn. In Frankrijk zullen groote veranderingen plaats vinden. Belangrijke mannen zullen weer aan het bewind komen. Mme. de Thèbes ziet ook de bedreiging van onlusten, die zich echter niet zal verwezenlijken. Ein de Januari zullen twee gewichtige persoon lijkheden ernstig ziek worden. Een van hen beiden zal er bovenop komen. Mme. de Thèbes, of haar geest, voorspelt voorts belangryke vorderingen op econo misch gebied na de gebeurtenissen van Juni. De hemel klaart dan op, men herkrijgt ver trouwen. Een tot dat oogenblik onbekende dichter zal dit alles bezingen! ’t Ziet er dus hoopvol uit....» ITALlë. Italië ligt overhoop met Joego-Slavië. Mussolini bespreekt de Dalmatische kwestie in den Senaat. In den Italiaanschen Senaat vond gister middag de met spanning verwachte zitting plaats, waarin de drie interpellaties zouden worden beantwoord, die betrekking hebben op de gewelddaden der Serven in Trau. Het totnutoe had Grell niets verteld dat als een motief kon worden uitgelegd en nog wel als een bizonder krachtig motief dat in andere omstandigheden den strop oin zijn eigen hals had kunnen slaan. U wild^ niet dat iemand wist dat afwezig waart op. Waarom? Dat was maatregel. Ik met. Goldenburg geheim bleef. Ik had Gol- irg een briefje gegeven, mid gaf dadelijk in mijn «Per .telt prij, anti® van betrouw. sid’ dio <1® adv* r hem in zyn ‘ie. geeft. Het door eeren gewekte ver. >n doet koopen d® machines in alleen maar een voorzorg», wilde dat mijn onderhoud g geheim bleef. Ik had Gol denburg een briefje gegeven, dat hem de zekerheid gaf dadelijk in mijn studeerkamer te worden toegelaten en ik kwam opzette lijk wat laat. Ik wilde prinses Petrovska alle gelegenheid geven om te doen wat ze kon. Maar toen ik thuis kwam was het mij duidelijk dat haar pogingen mislukt waren. Hij had geen brieven meegebracht. Ik zond de vrouw weg en Goldenburg en ik twist ten. Toen heb ik hem vermoord. En die andere vrouw? vroeg de recher cheur. Welke andere vrouw? De gesluierde vrouw, die door Ivan naar boven werd gebracht. Er was geen andere vrouw, zei Grell met strakke lippen. Tk heb u alles verteld wat ik u wilde vertellen. Zooals u wilt. Ik geloof dat u de waar heid hebt verteld tot op zekere hoogte. Mr. Grell. Het. is allerwaarschijnlijkst dat een brandschatter van Goldenburg’s kaliber zijn voorzorgsmaatregelen had genomen, in geval u zou weigeren aan zijn eischen te voldoen. GOUDSCHE COURANT vervalt op 31 December a.s. De scheids rechters krygen echter het recht haar be palingen tot 31 Januari te doen gelden. ZWITSERLAND. Schulthesg Bondspresident. De Vereenigde Bondsvergadering heeft met 165 van de 174 geldige stemmen den tegenwoordigen vice-president Bondsraad Schulthess, hoofd van het departement vour economische zaken, tot bond-president ge kozen. Tot vice-president werd gekozen Bondsraad Pilet-Golaz, hoofd van het de partement van posterijen en spoorwegen. Schulthess wordt thans voor de vierae maal president van den Zwitserschen Bonds staat. Rykskanselier von Schleicher heeft gis teravond voor de radio een redevoering ge houden. Deze redevoering werd door alle Duitsche zenders verspreid. De Rykskanselier kantte zich scherp tegen de aanmerkingen van generaal Litz- mahn, het oudste lid van den Ryksdag, op den Rykspresident. „Al staat de historische figuur van den Rykspresident ook ver lboven dergelyke aanvallen, niettemin is het, too zei hy, diep treurig, dat een generaal <lie aanzien in den wereldoorlog heeft, met deze aanvallen niet alleen tegen het staats hoofd, maar ook tegen de oude kameraden en zijn grooten leider uit den wereldoorlog stelling heeft genomen. De Rykskanselier vervolgde met mede te deelen dat hy tégen het aanvaarden van het kanselierschap heel ernstige bezwaren had gehad, en hy verklaarde zich geen illu sies te maken van het moeilyke van zijn taak. Hy zal reeds tevreden zijn, wanneer de volksvertegenwoordiging, welke hy voor dezen tyd gaarne een sterke dosis gezond wantrouwen toestaat, de regeering gelegen heid geeft haar program ten uitvoer te leg gen. Dit program bestaat uit slechts een punt: werk verschaffen. Alle maatregelen, welke de regeering in de komende maanden ten uitvoer wil leggen, zullen min of meer dit doel beoogen. „Ik heb mij er van kunnen overtuigen”, aldus vervolgde von Schleicher, „dat de Duitschers uit alle standen door een ge dachte worden beheerscht: „Geef ons werk en daarmede de hoop economisch weer voor uit te komen. Al het andere interesseert ons niet. Het minste de Grondwetswijzigingen en dergelijke schoone zaken, waarvan wy genoeg krygen.” In alle lagen der bevolking strijdt men met denzelfden moed en met dezelfde ver bitterde taaiheid als in den oorlog, thans tegen de economische noodtoestanden. Dat is de hoogste bewondering waard- en der halve moet het een wet zyn van ieder staatsbestuur, dezen stryd te steunen en een wanhoops- en catastrophestemming te voorkomen. Dit is evenwel slechts te berei ken, indien men naast de economische ook psychologische gezichtpunten in aanmer king neemt. In dit verband besprak von Schleicher de benoeming van den Rykscommissaris voor de werkverschaffing. Zyn taak zal zyn iedere mogelykheid tot werken na te gaan, een gjrootsch opgezet werkprogram op te stellen en toe te zien op zyn ten uitvoerlegging, waarby hij tegenover bureaucratische en dergelyke hinderpalen de rol van herdershond op zich zal moeten nemen. Dit program moet in de Waf gy alleen kunt doen, roep daar geen ander bij. ZWEDEN. Belastingvlucht uit Stockholm. Wegens aanzienlijke belasting- verhooging door soc.-dem. raads- meerderheid. De aanzienlijke belastingverhooging wel ke (zooals wy hebben gemeld) de soc-dem. raadsmeerderheid van Stockholm voorne mens is het volgende jaar in te voeren, heeft volgens den correspondent van „Ber- lingske Tidende” zich al doen gevoelen door een vlucht uit de hoofdstad van de groote belastingbetalers. Door de verhuizing van de Zweedsche Lucifersmaatschappij naar Jönköping zal Stockholm reeds een jaariyk- sche ontvangst aan belastingen van onge veer 2 miilioen kr. missen. Thans hebben ook eenigen van ac rijkste particulieren verklaard dat zij zu'len gaan verhuizen naar aangrenzende gemeenten, die natuurlijk met blijdschap deze groote aanwinsten voor de gemeente-kas ontvan gen. Zoo heeft de bekende bankier Marcus Wallenberg meegedeeld dat hy gai’t ver huizen naar Lovö bij Drottningholra waar hij een groot buitenverblijf heeft. Hier zal de opbrengst der belastingen worden ver dubbeld en de belasting deswege tot de helft worden verminderd. Alieer, docr het vertrek van den heer Wallenberg mist Stockholm ongeveer 200.000 kr. per jaar. FRANKRIJK. De kabmetsvorming. Herriot weigert de taak op zich te nemen. Opdracht aan Chautemps. Herriot is Donderdagmiddag door staats president Lebrun ontvangen, die hem ver zocht de vorming van een nieuwe regeering op zich te willen nemen. Herriot weigerde evenwel. By het verlaten van het Elysée verklaar de Herriot, dat de staats-president hem de eer heeft bewezen hem de vorming van een nieuwe regeering op te dragen. Deze ver- eerende opdracht heeft Herriot evenwel niet kunnen aanvaarden, daar hy trouw wenschte te blijven aan zyn overtuiging. Herriot heeft er den nadruk op gelegd, dat hy weigert in een of ander kabinet zitting te nemen. Staatspresident Lebrun heeft daarna den persing te maken voor ik trouwde. Zooals ik wel verwachtte, duurde het niet lang voor Goldenburg als een roof vogel op zijn kans aanvloog. Ik vertelde liein dat ik hem tienduizend pond zou be talen, als hij al de brieven, welke hij bezat in mijn handen zou geven, maar dat ik op geen andere wijze zijn stilzwijgen wilde koo- pen. Hij kon zien dat het mij ernst was, en \roeg uitstel om na te denken. Ik gaf hem den tijd tot den avond voor mijn huwelijk. Ik zei niets van prinses Petrovska. Ik wist dat zij elkaar zouden ontmoeten Men kan niet al teconsciëntieus zijn tegenover een schurk en zij had haar instructies om zoo noodig de brieven van hem te stelen, voorgevend dat het haar alleen erom te doen was hem te helpen mij te plukken. Maar al haar pogingen waren vergeefsch. Hij erkende de waarde van haar medewer king onder de gegeven omstandigheden, maar wilde geen inlichtingen geven omtrent de plaats waar hij de brieven had verbor gen. De tijd verliep. U zult genoeg Van haar weten om te erkennen dat Lola een verstandige, resolute vrouw was. Zij nam het besluit Goldenburg te vergezellen naar de afgesproken plaats als laatst© hulp middel. Om mij aar^deze afspraak te hou den verliet ik den avond voor mijn huwe lijk Ralph Fairfield in de club avond van den moord. Hij haalde zwaar adem Thomton nam en draaide het zenuw- vingers. Foyle, gespan- Junde voorover, bang een geleide maatregelen aanvullen. Zoodra moeilijkheden op handelspolitiek opgeheven, zal de Ryksregeering vereischten omvang gebruik maken haar douane-autonomie. Voorts zal zij bovenmatigen invoer van afzonderlijke wa ren langs handelspolitiek geschikten weg tegengaan. Wjj willen, zoo besluit von Schleicher, voor volk en land de grootste en zwaarste offers brengen, doch slecht dan wanneer deze offers allen klassen der bevolking ge lijkmatig worden opgelegd. Dat is de toover- formule. Ik acht het derhalve in den geest v^n de boodschap van den Rykspresident von Neudeck als een myner belangrijkste opgaven het sociale gezichtpunt by alle re- geeringsmaatregelen naar voren te brengen. BUITËNLANBSëH'NJËWK DUITSCHLAND. Anderhalf milliard voor werkverschaffing? D<‘ bespreking in den ministerraad, welke gisteren is gehouden, was grootendeels ge wijd aan de werkverschaffing. De volmach ten welke aan dr. Gereke, den rykscommis saris voor werkverschaffing zullen worden verstrekt, zullen na een verordening van den rykspresident worden vastgelegd Over wogen werd om in het geheel een bedrag van 1% milliard M. tér beschikking te stel len. Dit bedrag van 1% milliard is aldus sa mengesteld: 640 millioen aan foelastingbons en 350 millioen, welke nog uit het werk- verschaffingsprogramma ter beschikking staan. Bij deze 990 millioen komt dan nog 1 ongeveer een half milliard aan nieuwe mid- delen, welke door de Rijksbank zullen wor den verschaft. Voorts overweegt de regeering verlaging van de pryzen voor kolen, vleesch en an dere levensmiddelen en waarschijnlijk ook brood. Besluiten zyn hierover intusschen Overeenkomstig de besluiten van de Le- grootingscommissie van den Ryksdag heeft x ^.ot opheffing van de noodverordening van 5 September inzake loonsverlagingen. Deze verordening Dat was het begin. Daarna had ik geen veilig oogenblik, tenzij ik op een onderzoe- kingsreis was. Zoodra ik weer in de be schaafde wereld verscheen, zocht mijn broe der mij op. Hij was sluw genoeg om mij niet verder te tergen, dan mijn geduld leik- te Hij kon precies af mikken hoeveel ik kon verduren. Eindelijk echter besloot ik mij geen penny meer te laten afpersen. Ik maakte mij los van al mijn zaken in Ame rika en ging naar Engeland. Tk dacht daar door den toestand beter te maken. Maar ten slotte zag ik dat ik alles nog erge’’ had gemaakt, want ik leerde Eileen Lady Eileen Meredith kennen. Hij zweeg. Geen der beide hoorders zei iets. Een onoordeelkundige kon den draad van zijn verhaal Toen ik met haar verloofd was, her nam Grell, wist ik dat he* niet lang zou duren voor Goldenburg zijn kans schoon zou zien. Ik deed mijn best Lola te vinden en zag haar weer als prinses Petrovska. Toen hoorde ik voor den eersten keer dat zij met Goldenburg was getrouwd maar zij gaf toe dat de genegenheid, welke ze voor hem had gekoesterd reeds lang verdwe nen was. Zij waren weinig weken na hun huwelijk van. elkaar gegaan hetgeen 7.0 beiden ietwat cynisch schenen te beschou wen en zij nam weer den naam van haar eersten man aan. Zij erkende dat ze had geholpen mij geld af te persen, maar had blijkbaar zelf heel weinig van de buit in handen gekregen. Ze was er woedend ge noeg om. Ik gaf haar een cheque en haalde haar over naar Londen te komen. Ik'had het vaste voornemen een eind aan die af- ABONNEMENTSPRIJS; per kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal ƒ2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt. Franco per post per kwartaal ƒ3.15, met Zondagsblad ƒ8.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, bij onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zyn dagelijks geopend van 96 uur. Administratie en Redactie Telef. Interc. 2745. Postrekening 48400. eerste plaats gericht zyn op het gebruik der voorhanden productiemiddelen en op de verbetering ervan. Voorts moet het zeker zijn, dat de beschikbaar te stellen geldmid delen uitsluitend zuilen worden aangewend voor de financiering dezer werkzaamheden. Het is van buitengewoon belang dat een oplossing wordt gevonden, welke iedere in flatie buitensluit. Daarvoor is de medewer king van den president der Rijksbank, dr. Luther, de hechtste waarborg. Den financieelen toestand kan men in het kort als volgt schetsen: 1. Wy zullen het loopende begrootings- jaar doorkomen zonder nieuwe belastingen en zonder verdere inkrimping der perso neelsuitgaven; 2. Het Ryk helpt de landen en de ge meenten, wier financieele omstandigheden ten deele zeer moeilijk zyn, door organisa torische en financieele maatregelen. De Rykskanselier sprak vervolgens over de ontwikkeling, welke geleid heeft tot de concentratie der menschen in de groote ste den en over de noodzakelijkheid van binnen landsche kolonisatie in den geest van Fre- dtrik den Groote. Het ligt voor de hand, dat al deze problemen ten,nauwste samenhan- gen met de kwestie van ons geheele econo mische bestel. Het zal voor een hoofd van een regeering niet steeds zeer gemakkelijk zijn een op lossing te vinden uit het gewirwar der ver schillende meeningen. Ik heb, aldus Schlei cher —de heeren mogen my de indiscre tie vergeven den Ryksminister voor Eco nomische Zaken en den Ryksminister voor de Voedselvoorziening, die beiden op den voorgrond tredende specialisten zijn, in een conclave gesloten, om het juiste middel te vinden. In het feit dat beide heeren thans vreedzaam en met werklust samen in het kabinet zitten, kimt u het succes van dit optreden zien. Ik ben kettersch genoeg om te erkennen, dat ik noch aanhanger van het kapitalisme, noch van het socialisme ben en dat voor mij begrippen, zooals particulier bedrijfsleven of „planwirtschaft” hun afschuw verloren hebben, eenvoudig, omdat deze begrippen in hun absolute zuiverheid in het bedrijfsleven in het geheel niet meer bestaan. Ook in het geheel niet kunnen bestaan. Daarom sta ik op het standpunt dat men in het bedrijfsleven moet doen, wat op het gegeven oogenblik verstandig is en zich niet om een dogma de koppen moet stuk slaan. In dezen zin acht de Rijksregeering i nog niet genomen, thans de volgende economische richtlijnen Overeenkomstig verstandig, hetgeen niet uitsluit, dat na jaar en dag de situatie en andere maatre- de ryksregeering besloten gelen zal vorderen. va« do Tinndvarnrdenino- i Met economische program der vroegere I den volgenden keer kwam hij was bru- taal genoeg om het binnen het jaar te doen beschuldigde ik hem te leven van be drog. Hij lachte mij in mijn gezicht uit en gaf het toe. Toen ik hem met de politie dreigde., haalde hij alleen zijn schouders op en vroeg wat ik dacht van een in het oog vallend artikel met het opschrift in de pers: „Broeder van Senator Grell, gearres teerd wegens oplichting.” Ik zag het in felle kleuren voor mijn oogen. Mijn politieke loopbaan was mij toen zeer lief. Zoo iets zou z© vernietigd hebben. Ik wist dat hij in staat was zijn bedreiging uit te voeren, als ik hem aan de kaak stelde. Niettemin beval ik hem het gebouw te verlaten voor ik 'hem het raam uitwiepr. Hij kon zien dat ik driftig werd en haalde een kleine revolver uit zijn zak. Ik heb een aantal brieven, die je naar een lady in Weenen hebt geschreven, zei hij. Ik weet verscheiden kranten, die mij een goeden prijs ervoor zouden betalen Ik geloof dat het gelukkig voor mij was dat hij het pistool in zijn handen hield anders zou ik allicht iets gedaan hebben, dat mij later berouwd had Hij wierp een brief op de tafel. Het was een van die wel ke ik Lola geschreven had. Als hij de rest van de correspondentie had en mij zwoer dat hij ze had zou dit een doodelijk wa pen zijn geweest van een gewetenloozen ing in de Vereenigde Staten Ik was dwaas genoeg hem zijn belofte d© brieven te ze nj(4 aj]e tegelijk (Geautoriseerde vertaling). 77 Nadruk verboden. Later keerde ik terug naar de Vereenigde Staten. Ik werd senator en deed aan poli tiek. Op een dag was ik in mijn hotel in Washington toen ik bezoek kreeg vnn mijn broer, riarry Goldenburg. Ik was in zeke ren zin blij hem te zien, ofschoon hij fei- telijk een vreemdeling voor mij was. Hij maakte een gunstigen indruk op mij misschien kwam dit evenzeer dooi- zijn fysieke gelijkenis met mij als dóór zijn vriendelijk optreden en zachte manieren. In dien tijd werd hij, geloof ik reeds ver dacht door de politie een sluwe oplichter te rijn. Daar wist ik natuurlijk niets van. Hij vertelde mij een verbaal van ’n expor*- M»k, die hij in Chicago had opgericht en 'b® uitstekend gf^rg, maar die zich niet kon Ijitbreiden wegens gebrek aan kapitaal Om kort te gaan, ik leende hem 5000. Een maand later schreef hij mij om 2000 en kreeg ze Eenige weken daarna las »k van p,'n groote oplichting in Midden-Ainenka en nr stond een groot portret in de krant yan den n.an, die er achter zat van mijn broeder. Dat opende mijn oogen. Toen hij

Goudsche Courant | 1932 | | pagina 1