Blad CHINES GANG Voor 1933 :N NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, NIEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDLNXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. Na. 18174 Woensdag 2i December 1932 iSTFEEST Dit. blad verschijnt dagelijks behalve op Zon-en Feestdagen PROUWEN Hoover wil zijn plannen inzake de schulden doorzetten. Roosevelt zal na 4 Maart een zelfstandige actie ondernemen. De Engel- schen over de boodschap van Hoover beter te spreken dan de Franschen. Wis nog geen abonné Is op da GOUDSCHE COURANT De geheimzinnige ver dwijning van Robert Grell. O? het >ed versterken. OP Den Haag. FEUILLETON. zoo J tpond ons 2 ons per pd. ach rood? Zyn uwe oeid, zoodat u alles Algemeen toont, de Londensehe pers zich tevreden door Hoover’s boodschap aan het Amerikaanache congres. iaakt daardoor uw armoede en zenuw- >er stelt prijs op tie van betrouw- I, die de adver- hem in zijn ad- !S geeft. Het door ren gewekte ver doet koopen en e machines in )p.r stuk am uit werkt, dat hij .otsaanvaarding zal pu- geve zich thans op aan het Buraja MARKT 31 TEL. 2745 Nieuwe abonné’s ontvangen de tot 1 Januari 1933 verschijnende nummers gratis. 'Mi Men kan zich abonneeren tegen betaling van 2.25 per kwartaal, 0.75 per maand of 17 cent per week. Met het fraai geïllustreer de Zondagsblad f 2.90 per kwartaal, j 1.per maand of 22 cent per week. op 'tstand- logsschulden was haar naar het ge- opgestaan, in het staat de volle beteekenis van om u ongerust te maken. Het geheim is bijna opgehelderd. Als u mij toeBtaat, jonge dame, zou ik u wel geluk willen wensehen Maar - maar- Zij zocht naar woorden. Foyle ging zitten, nam een penhouder op en trommelde er mee op zijn vloei blad. Hij vervolgde zonder op haar woorden te let ten ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, met Zondagsblad uer kwartaal ƒ2.90, per week 22 cent, overal waw de bezorging per looper geschiedt Franco per post per kwartaal ƒ3.15, met Zondagsblad ƒ3.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA bij onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zijn dagelijks geopend van 9—6 uur. Administratie en Redactie Telef. Interc. 2745. Postrekening 48400. BUITEN LAN P8CH NIEUWS. FRANKRIJK. Vliegtuig op een huis terechtgekomen. Twee dooden; tien gewonden. Gistermiddag tegen 12 uur speelde zich in Antony, een klein plaatsje nabij Parijs, een ontzettend vliegongeluk af. Door tot nu toe onbekende oorzaak stortte een mili tair jachtvliegtuig naar beneden en kvfam op een woonhuis terecht. De benzinetank explodeerde en de machi ne vloog in brand, waarbij de beide inzitten den levend verbrandden. Reeds tegen 11 uur hadden de bewoners van Antony het vlieg- De Daily Telegraph spreekt van den ,,be- tuig gezien, dat op geringe hoogte boven teren geest" van Amerika, die in Hoover’s dc huizen kruiste en af en toe den indruk Eigendunk is een schoone vlinder, uit wiens eieren vergiftigde rupsen voort komen. wekte alsof de piloot het toestel niet meer in zijn macht had. Plotseling stortte het vliegtuig tot ont zetting der toeschouwers op het dak van een huis neer. Toen de tank ontplofte steeg een reus achtige steekvlam omhoog en de brandende benzine vloeide over het huis, dat spoedig een groote vlammenzee Was. Het dak van het huis stortte in en ver scheidene bewoners werden onder de puin- hoopen bedolven. De brandweer slaagde er met groote moeite in 10 bewoners te ber gen. Allen hadden ernstige brandwonden. Men weet nog niet of zich onder de puin- hoopen nog meer slachtoffers bevinden of in de vlammen zyn omgekomen. De minis ter van binnenlandsche zaken Chautemps heeft zich terstond naar de plaats van het ongeval begeven om persoonlek het onder zoek te leiden. ,ady Eileen Kan ik iets zen- Een Fransch journalist heeft mevrouw Mollison opgezocht in haar hotel. Zy was al in vliegtenue en ook de luchtvaartattaché "an Engeland te Parys, kolonel Bonn, was aanwezig. De vliegster heeft van haar reis verteld, gebrom! over een Engelsch film- magnaat, die haar 10.000 pond sterling telegrafisch aanbiedt en... hy heeft uitge vonden waarom de vliegster zoo naar huis verlangt: haar derde potje Goldcream was op! By het verlaten van het hotel op de Place Vendöma kreeg mevrouw Mollison Fransche rozen, die zij meegenomen heeft naar Londen. ik wil niet ontkennen dat, wanneer u mij een dag of twee geleden hadt veiteld «lat u Harry Goidenburg had vermoord, het er leehjk voor u zou hebben uitgezien. Maar daar is nu geen sprake van. Wij weten nu dat het noch u, noch Mr Grell was. Ata u ons dadelijk de wan* feiten wat u betrof hadt verteld, zou dat de zaak zeer vereen voudigd hébben. Nu echter bestaat er geen enkele reden, waarom u het niet zoudt doen. Het wanne bloed laat gestegen. Zij was eerst niet in s' dat alles te begrijpen. Ik begrijp het niet, riep ze uit. Dat zult u zoo aanstonds wel doen. Gaat u nu rustig zitten en vertelt u mij op uw eigen manier wat er gebeurde op den avond, dat die man werd vermoord Haast u met. Ik zal u niet in de rede vallen. Een geheime angst dat hij door sluwe middelen trachtte haar te verleiden tot een bekentenis waardoor Grell werd beschul digd. verdween. Hij legde zijn penhouder neer Zij keek onderzoekend in het vierkan te gezicht, maar kon achter het masker vaji goedige vriendelijkheid niets zien. Haar eigen nieuwsgierigheid was opgewekt, maar Dat weet ik met zeker Het was onge veer half tien of kwart voor trienen. Zeer goed af ge mikt om te voorkomen dat. u tovoren inlichtingen zou trachten te verkrijgen. Gaat u verder. Ik was misschien ietwat angstig het briefje wekte mijn nieuwsgierigheid Dc snelste manier c,m te weten wat er de. hand was. leek mij de instructies den briefschrijver op te volgen Ik naar Grosvernor Gardens waar ik l’ een bediende liet mij binnen en bracht mij naar de studeerkamer er alk(‘n binnen en - - ux-mcU De kamer was in het half duistttr maar ik zag een gestalte op een sofa aan de andere zijde van het vertrek liggen. Ik liep erheen. (Wordt vervolgd.) President Hoover treft voorbereidselen voor het onverwijld in het leven roepen van do in zijn boodschap aangekondigde wm, missie, bestaande uit republikeinsche en democratische leden, welke zich zal hebben bezig te houden met de problemen van de oorlogsschulden, de ontwapening on de in ternationale econoinisohe moeilijkheden. OVer het algemeen is de boodschap van Hoover in de Ver. Staten zelf gunstig ont vangen. Echter schijnt men in republikein- sche en democratische kringen van oordeel te zijn dat de stichting van een schulden commissie, als door Hoover aanbevolen, niet noodig is. Bovendien schijnt alles er op te wijzen dat Hoover verstoken zal blijven van de medewerking van Roosevelt, want men wéét dat deze de moeilijke problemen gaarne be handelt door bemiddeling van zijn eigen vertegenwoordigers. Het gesprek van Roosevelt niet Owen Young op denzelfden dag dat Hoover zijn boodschap tot het congres richtte, werd algemeen beschouwd nis een zuivere samen loop van omstandigheden en Roosevelt be paalde zich er toe te verklaren dat de al- gemeene economische toestand besproken was, maar naar thans bekend wordt, heeft Roosevelt tezamen met Owen Young, geheel onafhankelijk van de door Hoover voorge stelde oorlogsachuldencommissie, een eigen oorlogsschuldenprogiai dadelijk na zijn ambt blieeeren. Roosevelt zal waarschijnlijk Owen Young benoemen tot specialen agent voor de direc te onderhandelingen met de schulden aars mogendheden. Young steunt de politaek van Roosevelt die gericht is op verlaging der tolmuren, teneinde den handel te doen opleVen, en den schuldenaarslanden de betaling der oorlogsschulden te vergemakkelijken. Ondanks deze mededeeling gaat Hoover voort met voorbereidingen te treffen. Na besprekingen met den staatssecretaris van buitenlandsche zaken, Stimson, en den secretaris van de schatkist, tracht presi dent Hoover een commissie uit vertegen woordigers van de republikemsche- en de mocratische partij samen te stellen voor de herziening der schuldenregeling, de ontwar pemng en de economische wereldconferen tie. Hij heeft reeds contact met, verschil lende politici. De benoemingen worden nog voor Vrijdag verwacht, aangezien Hoover 10 dagen met Kerstvacantie gaat naar de westkust van Florida (Geautoriseerde vertaling). 81 Nadruk verboden. Den heelen nacht hadden de beide man nen gewerkt, schijnbaar zonder eenige ver moeidheid te voelen. Het raadsel was ein delijk zoo goed als .opgelost Hun pogingen waren geslaagd. Dit alleen zou hun beloo- hng wezen. Het gerecht zou weinig toonen van den arbeid, dien de zaak had gekost -• alleen het resultaat. Het zware werk van een groot aantal mannen zou nooit bespro ken worden buiten de muren van Scotland Yard. Zij hadden niets te maken met de schuld of onschuld van prinses Petrovska. Foyle yierp de rest van zijn sigaar weg en haalde zijn horloge te voorschijn. Het wa« negen uur. Sir Hilary Thornton, die P®r telefoon gehoord had van de bekente- 018 van de vrouw, kon elk oogenblik ver wacht worden. •T is genoeg. Green, zei de chef, ter- *lJl hij een band om de verschillende pak- bond. Wij zullen de dame in de namid- agzitting van het gerechtshof laten voor komen. jn, wat is er? Een man had geklopt en de deur geopend oor hij kon antwoordden,, drong een Man kt1 gestalte hem opzij Green sprong op en stak snel zijn pijp in zijn zak. Foyle keek op en stond was langzamer op. Lady Edeen Meredith stond niet, wilde oogen en een doodsbleek gezicht voor hen. Zij wankelde een weinig en de hoofdinspecteur sloeg met een snelle beweging zijn armen oin haar heen en bracht haar naai een stoel. Gevoelt ge u niet goed, Ladj zei Foyle, naast haar komend, voor u doen? - Zal ik om een dokter den? Ongeduldig maakte zij met haar hand een ontkennend gebaar. Ik ik zal binnen een minuut wel weer beter zijn, hijgde zij. Haar keel bewoog zich krainpachtig. Ik wilde u spreken. Mr. Foyle Ik wilde u zeugen u zeggen- Haar stem stierf weg in een zacht ge fluister Heldon Foyle zei een paar woor den tot Green, die knikte en de kamer ver liet. De chef haalde een kleide fleech uit een kast, schonk iets in een glas en deed er wat water bij. Drink dit, zei hij medelijdend U zult u daarna beter gevoelen. Mooi zoo. Nu wou u mij iets vertellen. Een* weinig kleur kwam op de bleeke wangen van het meisje. Krampachtig open de en sloot zij haar handen. De krant hedenmorgen! riep zij uit Er stond-er stond- Foyle wreef over zijn km. Er stond dat wij een man in Sussex hadden aangehouden, zei hij aanmoedigend Zij beheerschte zich een weinig, maar haar heel© gestalte beefde. Nieuw Zeeland wil zyn betalingen aan Engeland hervatten. De regeering van Nieuw Zeeland hééft aan de Engelsche regeering bericht dat het de sedert het Hoover-moratorium gestaakte betaling der oorlogsschulden aan Engeland wil hervatten, in verband met de betaling der Engel sche schulden aan Amerika. De diplomatieke medewerker van de Morningpost verneemt dat de Engelscfte regeering dit aanbod niet zal aanvaarden, aangezien zy op het standpunt staat dat de betaling der schuldentermyn aan Amerika niet beteekent, dat de voor het Hoover-mo- ratprium bestaande toestand weer ta inge treden. VERBEN1GDE STATEN. Henry Ford over het zakenleven in 1933. De automobiel-magnaat Henry Ford, die onlangs een operatie aan een beklemde breuk heeft ondergaan en thans nog in het Henry Ford ziekenhuis vertoeft, heeft aan een Reuter-correspondent verklaard, dat hij in het geheel niet voornemens is zich uit het zakenleven terug re trekken. Ford, die thans 69 jaar oud is, verklaar de, dat hy zich alleen des avonds aan zyn werkzaamheden onttrekt om vroeg te gaan slapen, teneinde den volgenden morgen vroeg gereed te zyn om zyn werk te her- v atten. Ford verklaarde voorts, dat hij voorne mens ia in 1933 „iets geheel nieuws in auto mobielen” op de markt te brengen. Hij gaf verder als zyn meening te ken nen, dat de industrie zich kan uitbreiden als zy goedkooper produceert. Iedereen, die voornemens is zyn zaken het volgende jaar uit te breiden, moet nu reeds beginnen. In Amerika hebben de arbeiders een beteren levensstandaard dan ooit. De loonen spelen hierby geen rol. Slechts de waarde die het geld heeft is van beteekenis. Ford zeide tenslotte van meening te zijn, dat het zakenleven in 1933 zal verbeteren, zij onderdrukte die met kracht. - Weet u van den brief? Den brief, dien ik van Goidenburg ontving? Hij schudde het hoofd. - Laten wij aannemen dat ik niets weet, begin hij het begin. Welnu, dat was het begin. Ik wist toen met dat hij van Goidenburg was, want hij was ong^teekend en zoowel het adres als het briefje zelf waren getypt. Het werd be- zorgd door een bes tel jongen. Er stond in dat dP schrijver iets wist, iets belangrijks dut betrekking had op mijn toekomstig ge luk en dat ik kon vernemen wat dit wss als ik om t>en uur aan Mr. Grell’s huis kwam De rchrijver raadde mij mijn bezoek i geheim mogelijk te houden. AhaHoe laat kreeg u dien brief? boodschap tot uiting komt. Zij toont, dat Hoover geheel is genezen van zijn geloof, dat Amerika economisch gesproken volko men onafhankelijk van de rest van de we reld op eigen beenen zou kunnen, staan. Het blad betreurt, dat Hoover punt blijft staan, dat de oorl<_ verband houden met de ontiwapeningskwes- tie. De liberale News Chronicle schrijft, dat HooveT’s goede bedoelingen uit eiken zin van zijn boodschap blijken Het is echter te betreuren, dat d@ staten, die met de be talingen in verzuim zijn gebleven, bij de onderhandelingen uitgesloten zullen blij ven. Een bevredigende regeling moet alle landen omvatten. De oppositionele Daily Herald schrijft, dat Hoover geen twijfel heeft gelaten om trent zijn wensch. zoo spoedig mogelijk tot onderhandelingen ovei; te gaan. Het is thans aan de Engelsche rAgeering op zijn voorstellen in te gaan. De schrijver in de Parijsche ..Excelsior" verwijt Hoover, een onafhankelijke commis sie van deskundigen in het leven te willen roepen, zonder dat in Amerika een regee- ring is. die in staat is een besluit te nemen. Paul Boncour staat voor de keuze, de on derhandelingen over de schulden uit te stellen of in langdurige onderhandelingen te treden, waaruit geen uitleeg gevonden kan worden, tot Roosevelt in Maart 1933 zijn ambt aanvaardt. Het AmerikoanscLe volk weet zeer wel, dat Frankrijk de betaling zijner schulden nieti weigert. Het weet ech ter ook, dat het Fransche volk niet alleen de kosten van den oorlog wil dragen. Tus- schen deze beide feiten in is plaats genoeg voor een eerlijke en bevredigende oplossing wanneer te Washington een regeering aan liet roer is. die in staat is de verantwoor delijkheid voor een nieuwe regeling der schuldenkwestóe te aanvaarden. BELG1E. Brand in het Koninklijk Paleis te Brussel. Gisterochtend is brand ontstaan in den koepel van den rechtervleugel van het ko ninklijk paleis. De oorzaak wordt gezocht in kortsluiting. Het gelukte de brandweer snel den brand te blusschen. Op het plein voor het paleis had zich een groote menschenmenigte verzameld. De schade welke door den brand aan Koninklijk paleis is toegebracht is onbe langrijk. De brand wordt thans toegeschre ven aan de onvoorzichtigheid van een werk man. - X, schemeren, het gesnor van een motor weer klonk. Voor men er op verdacht was, land de mevrouw Mollison. En met een zucht van verlichting zei ze tegen mannelijke collega’s: „Gelukkig, dat ik hier ben. ik heb 'n vreeselyken tocht gehad, altyd maar mist en slecht weer.. Zelden ben ik zoo bly ge weest, toen ik Parys zag, en dus wist, dat Le Bourget dichtbij was. Ik kan nu onmo- gelyk door naar Londen. Mijn oliedruk ging hoe langer hoe meer naar beneden, de filter schijnt heelemaal verstopt te zyn. Ik zou hier niet eens heb ben kunnen landen in den mist, als er niet zoo’n groot licht brandde." Overigens ver langde de vliegster naar eten en een bad. Zy moest den nacht in Parys blijven. Zondagmiddag is zij dan eindelijk Croydon aangekomen. De koning en de Re geering hadden zich laten vertegenwoordi gen. Zy zag er vermoeid uit ondanks den nacht te Parys. Maar 's avonds om9.15 u. stond zy alweer voor de microfoon van de B.B.C. Lang heeft ze niet gesproken. Zy heeft allen bedankt voor alle hulp en steun en zij toonde zich zeer ingenomen met den gelukwensch van den koning. ENGBLAND De reis van Amy Mollison. Pech zonder eind. Wie zee houdt wint de reis. De tocht van Amy Mollison van Kaapstad is een merkwaardige tocht, niet zoozeer (voor zoover bekend) om de aviatische prestatie, als wel om het hardnekkig en taai volhouden van een vliegende vrouw. Hoeveel mannen zouden den tocht allang hebben opgegeven, by zooveel pech als Amy Mollison heeft ontmoet. Zaterdag was het de vliegster, zooals ge meld, toch nog gelukt Parijs te halen. Ge- makkelyk is dat niet geweest. Zaterdagmorgen, zeer in de vroegte, is zjj uit Oran opgestegen by het weinige licht van de maan. Een uur na haar vertrek was zy echter weer boven het vliegveld. Het weer boven de Middellandsche Zee was zoo slecht, dat zelfs zij den overtocht niet durf de wagen. Zij daalde echter niet, maar cir kelde een paar maal rond boven het veld en verdween toen weer in den mist en storm, klaarblijkelijk weer op weg naar de zee. Gelukkig klaarde het weer een beetje op en kwam zy veilig aan den overkant. Op Le Bourget had men de hoop, dat de vliegster er zou verschijnen, reeds opge geven, toen tegen half vier, ’t begon al te - Was was het Mr. Grell? vroeg zij haastig. Ernstig boog hij toestemmend het hoofd. Ja, heb was Mr. Grell. Zij sloeg haar handen voor haar gezicht en haar lichaam trilde. Maar toen zij haar hoofd weer ophief waren haar oogen droog. De ontroering, die haar vervulde, was te «liep voor tranen. In een soort van verdoo- ving staarde zij naar het onbewegelijk ge zicht van den rechercheur. U hebt een vreeselijke vergissing be gaan, zei ze met doffe, klanklooze stem. Mr Gjell heeft niets met den moord te maken. Ik heb dien man gedood. Ik ben vandaag hier gekomen om mijzelf aan te klagen. Een glans van vroolijkheid kwam in de blauwe oogen van Heldon Foyle. Het meis je onbewust van alles behalve haar eigen ellende, zag hiervan niets Maar zijn vol gende woorden trokken haar aandacht. Dat is vreemd, zei hij langzaam, zeer vreemd. U bent de derde, die bekent dat hij den moord heeft gepleegd. Ik kan toch niet gelooven dat. ge alle drie schuldig zijt. In stomme verbazing staarde zij hem aan. Haar gemartelde e-eest kon slechts lang zaam een nieuw denkbeeld in zich opnemen De derde, herhaalde zij werktuigelijk Ja, de derde. De anderen zijn Mr Ro bert Grell en de vromy, die ge kent ais prinses Petrovska, die in ons politiejargon beschreven zou worden als alias Lola Ra chel, alias Lola Goidenburg. Hij glimlachte haar toe. terwijl zij haar verbaasd gezicht naar hem toekeerde U ziet dus dat et niet veel reden ia 60UDSCHE (»IJRANT~ ADVERTBNTIEPBUfti Uit Gouda «n omstreken (behooranda tot dan baxorfiring) 1—5 regels 140, elke regel meer ƒ045. Van buiten Gouda en den bezorgkringi 1—5 regels 1.55, elke regel meer 040. Advertantifaj in het Zaterdagnummer 21 btfslag op den prijs. Liefdadigheids-advertentlfa de helft van den pr|j». INGEZONDEN MEDEDEELINGEN: 1—4 regels ƒ225, elke regel meer ƒ0.50. Op <ie /oorpagina 50 hooger. Gewone advertenttën en ingezonden mededeeUmmn bjj contract tot zeer geredoceerdeu prjjs. Groote letters en randen worden bereisd naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van rollede Boek handelaren, Advertentiebureux en onze agenten en moeten daags vóór de plaatsing aan het Bureau zyn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zijn. en op. aan van ging -- blijkbaar werd verwacht, want een bediende Het mij bracht mij naar de studeerkamer Irall TL -n stond hem niet toe mij un te dienen maar ‘ik

Goudsche Courant | 1932 | | pagina 1