EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN Vrijdag 6 Januari 1933 71* Jaargang Na. 18187 GOUDERAK, HAASTRECHT, 'MOORDRECHT, MOERCAPELLE, BODEGRAVEN, Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feestdagen Herdenking Willem van Oranje Ongeluk of opzet? NIEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUW1JK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, GOIIIMHE COURANT f Hoogheden, wil, 9 (Word| vervolgd). I weet te veel van je vader’? zaken, was het In het Groot-Auditorium der Leidsche Hoogeschool. De Koninklijke Familie onder de genoodigden. Herdenkingsrede van Prof. Dr. H. T. Colen brander. zyn gelegd voor de opkomst van een na tionale studie en wetenschap. Indjen de Academische Senaat voor de plechtigheid, die ons hedén bijeen houdt, Naar het Engelsch van J. S. FLETCHER. Nadruk verboden nu U self, soo En wat zoo kennelijk tegen hun belang streed, het was mede niet in overeenstem ming met hunne geestesneiging. Nederland had in Erasmus een verfoeier, een bespotter voortgebracht van het uiterlijk geweld, dat meent den geest te kunnen dwingen. De in quisitie was den Nederlanders een gruwel, de bloedplakkaten een ding des aanstoots, en bij een van die stilzwijgende overeenkom sten tusschen gelijkgestemden, waartegen regeeringen zoo weinig vermogen, lieten de magistraten ze zooveel mogelylT"* onuitge voerd. historische beteekenis. Met de keuze van den 6en Januari getuigen wij enkel van onze onvergankelijke dankbaarheid voor de bij uitstek wijze en ver vooruit ziende daad van den Vader des Vaderlands, die vorm kreeg op dien dag. M uii kaal intermezzo. Toen de Rector had uitgesproken, zong van de galerij een dubbel-kwartet van stu denten onder leiding van den heer Richard Boer, vierstemmig het eerste en het laatste De afstand van Karel V. Al deze brandstof lag reeds vóór den af stand van Karel V opgehoopt. Wat ér eens klaps de lont in steekt, is de overgang der -j Met weerzin hadden de Nederlanders gezien, dat op zijn huldi- gingsreis, in 1549, Philips den kring der Spanjaarden, vah wien hij zich vergezellen liet (den hertog van Alva en anderen) te nauwemood had verlaten. By de overdracht in bet Hof van Brabant te Brussel ,in 1555, den doet, noch hen die de katholieke kerk verlaten hebben, noch hen die haar trouw zijn gebleven, geweld aan te doen, te be- leedigen of te benadeelen. Waar klinkt het uit: in die vraag na het schot van Jaureguy, niet hoe de moordenaar, neen hne hy zelf verantwoording zal kunnen afleggen voor vergoten bloed .zóóveel vergoten bioed; in zijn bejegening van ’s hofpredikers troost, die alleen van het recht der zaak ge waagt, waarvoor het bloed geplengd is: „a la miséricorde mon ami! a la misericorde, e est la moh recours èt ny en a point liek is hy nimmer geworden; die kwamen trouwens onder de Nederlandsche grooten met welke hij verkeerde bijna niet voor; hun katholicisme is een zaak van overlevering, niet meer van overtuiging. Hoe stond het met den anderen band, dien een vliesridder zich vond aangelegd, de trouw aan den landsheer? Bij het geslachtwaartoe zyn oem Hendrik, zijn schoonvader Maximiliaan van Buren hadden behoord, was die trouw actief, vurig geweest, eeh stuk van de in tiemste persoonlijkheid. Het jongere ge slacht, klaagt eenmaal Maria van Honga rije, voelt niet meer zoo. Kan het verwonde ren? Karel V was aan de waarbinnen hjj geboren werd, ontwassen; zij dienden hem meer dan dat hij hun diende, en hun dienst moest meer en meer worden bewezen voor doeleinden ,die met de mate- neele belangen, met de geestelijke neiging ook der Nederlanders strijdig waren. De poging tot nederwerping van het pro testantisme in Duitschland, in Engeland, moest tegen de Nederlanden, doof Karei als werktuig dier staatkunde beschouwd en ge bruikt, een vijandschap oproepen die hun volkswelvaart, by goede betrekkingen tot die naburen by uitstek gebaat, benadeelde. de fijne vingertoppen tezamen. Letty gaf den ouden heer een uitvoerig relaas van'de gebeurtenissen van den afge- loopen dag. van het oogenblik af dat Mar ston fitanbury op de heide bij haar wag ge- komen, tot haar ontmoeting met l’ike op weg naar Foxdan Manor. Meneer Getlier- rield luisterde zonder haar een enkele maal in de rede te vallenalleen knikte hij zoo nu en dan ten teeken van meelevend begrij pen. Wat heeft dit alles in vredesnaam te beteekenen. eindigde het meisje. Wat is het toch‘voor een mysterie het geld, dat in enorme bedragen als water wegvloeit; die gesloten kamer waar niemand komen mag; vader, die 3ir Cheville vijfduizend pond schuldig is. die hij niet kan terugbetalen’ En wat voor geheimzinnige plannen heeft vader die hij eerst niet aan Sir Cheville wilde vertellen en naderhand weer wel? ViQ(it u ook niet, dat ik alle reden heb. om me ongerust te maken en en me ongelukkig te voelen- voegde ze et zricht aan toe. De kleine man glimlachte veelbeteêke- nend voor zich heen Hij keerde zich om naar’ zijn schrijfbureau, trok een kistje sigaren naar zich toe. nam er een uit en stak die aan. Hij had oude bedienden in zijn keuken, oude boeken in zijn bibliotheekouden wijn in zijn kelder het leven ging voorbij met al de zoetheid van een vredigen herfst dag niet gestoord door het jachtig ru moer van een rusteloozen. luidruchtigen tijd wat vroeg hij altijd kon ten mensch meer verlangen? En Letty, hoe jong z<. ook was. bezat ge noeg wijsheid en fijn gevoel om kalme, on gerepte harmonie te waardeeren en ze be schouwde het huis van haar peetvader als een ideaal oord, waar weldoende vrede woonde en meneer Gebherfield zelf als een persoonlijkheid, van wien een verkwikkend- kalmeerende invloed uitging. Hij kwam juist de deur uit. toen zij het pad tuaschen de goed onderhouden, door kleurige bloemperken onderbroken grasvel den. opreed en hij liep met vlugtre pasjes op haar toe. een kleine, magere, heel oude man nog buitengewoon levendie voor zijn jaren in ouderwetsche kleedij oen eigenaardige verschijning, die zóó kon weg- geloopen zijn van een plaatje uit de eerste seboom, de dykgraaf van Rynland Mr. P. A. Pynacker HorNuk, de voorzitter en gecom mitteerden van den Universiteitsraad van het Leidsch Universiteitsfonds. Teneinde zooveel mogelyk ook de studen ten in de gelegenheid te stellen, de plech tigheid bjj te wonen, hadden wegens de zeer beperkte plaatsruimte slechts een 20-tal echtgenooten van curatoren en hoogleeraren toegang gekregen, evenzoo slechts een be perkt aantal der privaat-docenten. Zoodra het Koninklyk Gezelschap gezeten was, besteeg de Rector de katheder, opende de vergadering en sprak: „Majesteiten, Koninklijke Aanzienlijk gehoor, Voor de derde maal binnen acht jaren valt aan de Leidsche Universiteit het hooge voorrecht te beurt, U we Majesteit en de an dere leden van het Koninklyk Huis binnen hare muren te zien, teneinde deel te nemen aan een plechtige academische handeling, waarin steeds opnieuw de nauwe band tus schen het Huis van Oranje en 's Lands oud ste hoogeschool treffend tot uiting komt. De wording van een staat en een volk is zelden of nooit zoo eng verbonden geweest aan het leven van één groot man ,als dit het geval is ten opzichte van den Nederland- schen staat en Prins Willem van Oranje. Die samenhang wordt nog merkwaardiger door het feit, dat op het meest bewogen j nun* in Ha wnr^telino> van dat volk en het ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal /2.25, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal ƒ2.90, per week 22 cent, overal wau de bezorging per looper geschiedt Franco per post per kwartaal f8.15, met Zondagsblad 3.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA bjj onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zyn dagelijks geopend van 96 uur. Administratie en Redactie Telef. Interc. 2745. Postrekening 48400. Prof. Ctflenbrander, hoogleeraar in de va- derlandsche geschiedenis, uitgesproken van de lage katheder. „Majesteiten, Konihklyke Hoogheden Excellentiën, Dames en Heeren, Zeer aan zienlijke vergadering,” zoo ving de spreker aan. De Leidsche Hoogleeraar die op dezen dag U van Oranje spreekt, vervult daarmede, in naam zjjner universiteit, een plicht der dankbaarheid. Maar niet van stad en hooge school zal hy U gewagen: het beeld, dat hy voor U heeft op te roepen, is daartoe te groot. Aan faet begin der nationale geschie denis van Noord-Nederland verschijnt ons Oranje s figuur inderdaad in reuzen gestal- aan te doen; in de zucht waarin, na het te Deze plek hier oveiüchaduwend, de rui- andere schot twee jaren later, de mere histor'“éh« omgeving: ons vaderland. gedachte zich nog om het volk b geheel beheerschend, trekt hy tegeljjk blik- 1 dat hy aan de hand genomen en geleid heeft - *- -*»• op zóó gevaarlijken weg: „mon Dieu, aie pitie de oe pauvre peuple”. Het stugge ge- moed van ons waterlanders is van één ding zeker: dat de dank, die het beta.en v.-il, nooit aan de verdienste geljjk komt. j Spreker roept vervolgens de vyf gestal- kon hy hqp niet in een der inheemsche talen ten in de herinnering waarin ie prins ons achtereenvolgens verschijnt: die van den Brusselschen edelman, den vorst-bevryder, den rebel, den ruwaard van Braoant, den' martelaar. ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den bezorgkring) 1-—5 regels ƒ1.80, elke regel meer 025. Van buiten Gouda en den bezorgkring» l—o regels 1.55, elke regel meer Ö2Ü. Advertentiën in het Zaterdagnummer 23 Sfc lij slag op den prijs. Liefdadigheids-advertentiin de helft van den prijs. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN: 1-4 regels ƒ225, elke regel meer ƒ0.50. Op ue voorpagina 50 hooger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingon by contract tot zeer gereduceerde» prijs. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van «oliede Boek handelaren, Advertentiebureux en onze agenten en moeten daags vóór de plaatsing aan het Bureau zyn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zijn. Ongerust maken? herhaalde hij op rede. Dat is juist wat me zoo dwars zit. nadenkenden toon, terwijl hij met welbe hagen een paar dichte rookwolken omhoog blies Oeh neen, hoogstens voor één ding. I Wat is dat dan: vroeg Letty in span- ning. Die meneer Pike bevalt me niet. Die vnpl vnn in vader’s wna hr»t. toespreken, maar moest het woord voor zich laten door Granvelle. Van den eersten dag af sluit hy zich op binnen zijn, paleis, pleegt geen overleg met, de pas be- Hij komt in ons land op een noemde leden van zijn Nederlandschen Raad oogehblik dat in Duitschland reeds de Lu- van State; een Oranje, een Egmond schynen In het Groot-Auditorium der Leidsche Hoogeschool is hedenmiddag, in tegenwoor digheid van de Koninklijke Familie, van zeer vele hoogwaardigheidsbekleeders en andere genoodigüen, de „Vader des Vader lands", Prins Willem van Oranje, plechtig herdacht. Te half drie kwamen de auto’s met de vorstelijke personen en hun gevolg by het Academie-gebouw aan. H. M. de Koningin inspecteerde, alvorens door haar Senaats- btstuur te worden ontvangen, de eere-wacht van Pro-Patria, die op het pleintje stond opgesteld, onder commando van den heer W. H. Wildervanck, ten getale van 50 man. Binnen de deur van het gebouw had ver volgens de begroeting plaats met het Se- naatsbestuur, vertegenwoordigd door den Rectqr-Magnif icus, Prof. Huizinga, den Secretaris, Prof, van Blom, den pro-secretaris Prof. Krom, en den oud sten assessor Prof, van Itallie. Nadat aan de Koningin, de Konigin-Moe- der en de Prinsés bloemen waren aangebo den door Gunhild Kristensen, Suze Barge en Elisabeth Wensinck, begaf men zich naar het Groot-Auditorium. Voorop gingen de tWee pedellen, achter hen de Rector-Magni- ficus, vervolgens H. M. de Koningin, H. M. de Kortingin-Moeder, H. K. H. de Prinses en Z. K. H. de Prins, daarna het geveeg, be staande uit: voor H. M. de Koningin Mevr. Snouck Hurgronje geb. van Tets, Dame du Palais, Baronesse van Asbeck, Hofdame, Graaf Du Monceau, grootmeester, Baron van Geen, Kamerheer en particulier secre taris, Generaal-Majoor' de Jonge van der Halen, adjudant, luitenant Römer, ordon- nance-officier; voor de Prinses Baronesse Bentinck, Hofdame en Baron Baud, Kamer heer; voor den Prins luitenant-kolonel Jhr. Laman Trip. H. M. de Koningin-Moeder was door drie leden van haar gevolg vergezeld. De overige leden der Commissie van ont vangst sloten den stoet. In het Auditorium hadden alle aanwezigen reeds tevoren hun plaatsen ingenomen: de Curatoren en de Hoogleeraren in hun ge wone banken; op de eerste rijen achter de plaatsen van het Koninklyk gezelschap, de Adm. Chef der Afdeeling Hooger Onderwys, Mr. A. J. L. van Beeck Calkoen, als verte genwoordiger van den Minister van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen, die we gens verblyf buitenslands van zijn voorne men, de plechtigheid bij te wonen, had moeten af zien; voorts de wethouders van Leiden, de heeren T. S. Goslinga, J. Splin ter en Mr. A. J. Romyn, de secretaris der Gemunte Mr. G. E. van Stryen, de gami- zoencommandant Luitenant-Kolonel H. Roo- De Liefde vergaat nimmermeer. Zij is het eeuwige vuur, waardoor alles wordt vernieuwd. FEUILLETON. den dag koos, waarop de Prins het octrooi tot stichting der Universiteit uitgevaardigd heeft, dan is dit niet om daarmee de Uni versiteit in het middelpunt van deze her denking te plaatsen. In dit eeuwjaar van 's Prinsen geboorte geldt de viering van zyn gedachtenis het gansche menschenleven, dat in 1553 begon, in al zijn onschatbare beeld van kiesche humaniteit in een tijd die grimt van wreedheid. Waarmede begint zyn hooger leven: met dien kreet in ’s lands raadsvertrek, dat hy niet aanzien kan dat vorsten heerschen willen over de zielen der menschen; dat het z ij n ziel verbijstert een couplet van het bekende Geuzenlied: „Helpt mensch te zien verbranden om wat hy bï - leed uit zijn gemoed. Waarin bestijgt het zyn top; in die tweede unie van Brussel, waarby by de onderteekenaars zich verjiin- hebben voor jou. Mailr Letty bleef staan en keek in de richtang van het huis Meneer Getherfielde zei ze. ik ben heusch niet in de stemming voor idyllische plekjes. Er is iets dat me hindert en daar om kom ik bij u. Als u het goed vindt, zpu ik graag met u naar binnen gaan. Ik heh u een heeleboel te vertellen. De oude man keek l,aar aan met een 8nel‘ len, onderzoekenden blik, en keerde zieh naar den uitgang. Goed hoor, verklaarde hij vriendelijk. Blij, dat je bent gekomen altijd tot je dienst. Dat wist ik weldat is ook de reden dat ik kwam, antwoordde Letty Ze volgde hem door de' met tegels be vloerde hall, naar een lage met eikenhout gelambriseerde kamer, waar in een open haard, hoewel het al Mei was, een vroolijk vuur van dennenblokken gezellig knetter de De .rossige gloed weerkaatste op Wan den vol boeken, kabinetten met kostbaar porcelein, antieke prenten in lijsten uit denzelfden tijd, een wereld van oude schoon heid. die'de enthousiaste minnaar van het. verleden om zieh heen verzameld had in uitbundigen overvloed Een paar gemakke lijke stoelen stonden difcht bij het ryollige haardkleed, waarop <en plechtstatige Per zisch kat zich in de warmt? van het hout vuur koesterde. De qude man schoof de atoelen dichter bij elkaar. Het zijn petekind in één ervan plaat? nemen en ging zelf in den anderen zitten. Toen bracht hij, met het gebaar van iemand die zich zet tot oplettend luisteren. helpt U Godt”. Rede Prof. Colenbrander. De historische rede werd daarop door jaren van Koningin Vietioria’s*regeenng. Hij was zoozeer hgt verpersoonlijkt ver leden. dat Letty zich wel eens af vroeg, of meneer Getherfield misschien niet een geest was. die op aarde voortleefde door een of andere bijzondere toovermacht. want zij had hem nooit anders dan als een ouden man gekend. Dat. ivoorkleurige gerimpelde gezicht had “ze gezien, zoolang ze zich her inneren kon. zijn haar was al spierwit ge weest, toen ze nog heel klein was, maar de pittige blik van zijn donkere oogen was vol leven en vuur en het klimmen der jaren had dien niet uitgedöofd. Letty had iemand eens hooren zeggen, dat de oude heer Ge- therfield het gelieim bezat van een zich be stendig vernieuwende jeugd. Zelf verklaar de hij tachtig jaar te zijp, maar Lucas Etherton had een poos geleden tegen zijn dochter de opmerking gemaakt dat hjj heusch. geloofde, dat de oude knaap ergens op zijn levensweg tien jaren had laten val len en vergeten had ze op te rapen Tachtig of negeptfg. er was nog genoeg kracht in de hartelijke omhelzing, waarmee de kleine man zijn petekind begroette en genoeg activiteit in de manier, waarop hjj haar fiets aannam en in het schuurtje zet te. Toen dat gebeurd was. stak hij zijn arm door de hare en wilde haar meenamen naar een afgelegen hoekje var) zijn terrein. - Je komt noir net op tijd, kindlief, om bij daglicht een kleine verbetering te zien, die we hebben aangebracht sinds jP laatste bezoek, zei hij met, een vergenoegd lachje. Weet je nog wel. dat je zei dat ik een bank moest laten maken hij het beekje’ Nu dan. aanschouw het resultaat van wat we gedaan V VOL «uvu vv Jf d’autre in zyn verzoek, den schuldigen aan het moordbedryf geen wreeden dood met toegelaten. De jonge Willem van vïbs moeten worden onderworpen. Dit ge- Oranje gedraagt zich dan ook in de Neder- schiedt 18 November 1555, drie weken na landen als katholiek; een vol yverig katho- de regeeringsaanvaarding! ii-i- i_ _i--jjs- i - €rgernjB der Nederlanders waren er op dit oogenblik Spaansche regimenten in het land; zy waren er in ’53 gekomen voor den oorlog tegen Frankryk en zyn na den wapenstilstand van Vaucelles in het land gebleven. De Spanjaarden haatten de Ne derlanders van 1517-aftoen de Bourgon dische stoet die Karel V naar Spanje bege leidde zich daar hooghartig en baatzuchtig gedragen had; gevolg eener onnatuurlyke verhouding, waarvan de nadeelen zich thans naar <le andere zyde openbaarden. Ware niet spoedig de oorlog tegen Frankryk weer uitgebroken die Spaansche tercio’s en Ne- Nederlanden, derlandsche benden van ordonnantie zy aan zy stelde, wellicht waren reeds in den eer sten aanvang van Philips’ regeering ern stige moeilijkheden uitgebroken. Nu volgen zy na den vrede van Cateau Cambrésis. Vervolgens de gebeurtenissen van 1566 behandeld toont spr. aan, hoe Oranje door de conistoriën, en deze door de beeldstor men .volkomen wordt achterhaald De beeldenstormers. Als hy tegen de beeldstormers optreedt, als hy de rol van calvinistisch bendehoofd verwerpt, wordt hij als een afvallige ge brandmerkt „un méchant malheurux”, antwoord Dat deugt niet. Het is begrijpe lijk dat Pike, die al zpoveel jaren op de fabriek is, van allerlei op de hoogte is ge komen. Dat is natuurlijk niet te vermijden. Mnar je vader had moeten zorgen, dat hij met achter zooveel dingen kwam, als het geval schijnt te zijn. Die l’ikp is een sluwe kerel, kindlief, en het verbaast me. dat hij vanavond zoo openhartig tegen je is ge weest. Uit wat je vertelt, krijg ik den in- druk, dat hij-meer wéét en waarschijnlijk heel wat meer ook. dan hij losliet. Men- ?chen van zijn slag loopen heusch niet te koop met alles wat ze weten. Dus u denkt dat hij meer van vader’s zaken afweet, dan hij liet voorkomen? Waf zal ik je zeggen, antwoordde me neer Getherfield. met een licht schouder ophalen. Ik stel me voor, dat hij vanavond zoo’n beetje den weg wildé effenen, met het voornemen, om. als hij weer eens bij toeval een têtea-tête met je had. je meer te ver tellen. tenminste als je'hem daartoe gele genheid gaf. Pas op voor dien kerel, Letty. Hij is te lang bij je vader geweest Men kan den besten en meest vertrouwden be diende ook te lang houden. En dat is een fout van je vader geweest. Pike weet te veel. Maar wat de rest betreft Ja. de rest, viel Letty hem snel in de thersche kerkhervorming haar beslag heeft voor hem achter te staan, by een Ruy Gomez, gekregen, van welke zyh eigen moedef, 1 een Manrique, lieden die in de Nederlanden Juliana van Stolberg, een yverig aanhang niet te maken hebben, met het gevolg dat ster is; in de Nederlanden evenwel heeft de de Raad van State er schriftelyk aan her- landsheer ,aan wien ook naar Duitsche op innert dat alle maatregelen, de regeering vatting de beslissing te dezen toekomt, haai der Nederlanden, betreffende, aan zyn ad- met toegelaten. De jonge Willem van v*-- --- i spoedig schuldig worden waartegen zy in opstan< punt in de worsteling van dat volk en het 1 streven van dien man ook de grondslagen I jammer van den Bartholomeusnacht, gedu rende eenige jaren zich vooral hier voltrok ken heeft, in ons Holland en Zeeland, in Haarlem, in Alkmaar, Leiden, Zierikzee, en waarvan de herinnering thans weerklinken moge binnen de gehoorzaal eener universi teit ,door haar verheven stichter eenmaal tot blochuys ende bewaernisse dier vryheid bestemd, libertatis praesi-di.o. Oranje do wegbereider der christe lijke vryheid. Oranje de wegbereider der christelijke vrijheid, grondvester der christelijke ver draagzaamheid; zoo hij, als het moet, too- neelmatig weet te zyn (want hy is zich zyn beteekenis bewust), hy is tegelijk een aan trekkelijk, een nobel mensch geweest, toon figuur inderd^id -- -- - - plek hier ovemchaduwend, de rui- andere schot twee jaren later, de vliedende historische omgeving: ons vaderland, gedachte zich nog om het volk bekommert regeering op zyn zoon 1 IL... ,1 Ir, R1ÏU- JoL nnn z4h^nzl .roioiil ,1- KT.1.J ken tot zich uit een groote verte; immers hy behoort mede aan de overige Nederlan den, ja bezet een eigen plaats in dat groote geheel van haast onbegrensde uitzetbaar- heid protestantech Wfst-Europa. Na Co- ligny, en van nog algemeener beteekenis dan hy, is Oranje martelaar geweest eener vruchtbare gedachte, waarin de Republiek der Vereenigde Nederlanden, het Zwitser- sche eedgenootschap, Schotland, Noord- Amerika, het Brandenburg van Louise Hen- riëtte, en, voor een deel dan toch, Engeland en Frankryk hebben geleefd; de gedachte I der christelyke vryheid, die in de.tweede helft ,der zestiende eeuw om adem vecht, en door Oranje gekoesterd* is in zijn hart, be- zonnen in zyn brein, en met zyn bloed be taald; eeji gedachte dij, Wjl, rij zebe niet spoedig schuldig worden aan den dwang waartegen zy in opstand kwam, het com plement te ontwikkelen heeft der christelij ke verdraagzaamheid; proces, dat, na den

Goudsche Courant | 1933 | | pagina 1