erneming I eekbank Staak Deze Courant komt ex IETS NIEUWS voor GOUDA P. G. SGHARLEMAN Junior NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN vele duizenden gezinnen. Gegarandeerde oplage 650' No? 18188 7l« Jaargang in EERSTE BLAD 'ni^nn Zaterdag'!7 Januari 1933 k 100'1. Ditblad verschijnt dagelijks behalve op Zon-en Feestdagen Ongeluk of opzet? Oneindig veel lager I. belang naar Brieven uit de Hofstad. mcLvih. ----- - Modelwasscherij BERGAMBACHT, BERKENWOUDE. BODEGRAVEN, BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, IJIEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. Dit nummer bestaat uit twee blaaea. dpert! f 1.526 67 66 P. R. HOORWEG. Den Haag. bespottelyk zoo’n bepaling echter en ie prijzen zjjn 10 nep (Wordt vervólgd). WBARE COEDERE hét dé aan- oed. drukwerk moet worden jfcERIJ VN ZOON. GOUDA. Cheville niet be- Letty. 100.— ot dag wordt Naar het Engelsch van J- 8. FLETCHER (Nadruk verboden). Ia er niets, wat je bijzonder heeft ge troffen? vroeg de oude man met een geheim zinnig lachje. Heeft niet iets je aandacht getrokken, toen Pike je daV allemaal ver- I Toen ze klaar was schudde hij bedenke- iijk het hoofd en lachte het was een lachje van wereldwijze ironie. Och kind, zei hij, ik kan me heel best voorstellen da:, een jongen als Marston, die bovendien nog buitengewoon jeugdig voor leeftijd is, beweert, dat het hem geen zier kan schelen of zijn oom trouwt, of die oom misschien op zijn ouden dag nog een zoon krijgt, en of hij zelf den baronetstitel erft of niet, maar ik durf er een lief ding onder te wedden, dat als er vannacht een razend- woedendo vrouw in Engeland is, het Mar ton’s moeder moet zijn. En eerlijk gezegd, ze heeft niet heelemaal ongelijk. Vindt u dant dat Sir hoorde te trouwen*-* vroéfe Zoo kras zou ik het niet durven zeg gen, antwoordde de oude heer. Maar het lijkt me toe, dat hij het een paar jaren vroeger had moeten doen! Mevrouw Stan- bury. zijn schoonzuster, is langzamerhand rotsvast overtuigd geraakt, dat haar eenige spruit den baronetstitel zou erven een heel ouden en hooggeschatten titel en op het laatste oogenblik, nu geen starveling meer op die mogelijkheid gerekend had. krijgt hij het. in zijn hoofd, Marston’s kan sen in gevaar te brengen. En van alle vrou wen die ik ken. is mevrouw Stanbury wel de driftigste, de meest gedecideerde en de meest onverzoenlijke. an nu NOG RESTANT verkoop van alle nog voorradige WINTERMANTELS EN HORDEN JAPONNEN IN STOF EN ZIJDE Kom dus nu in Uw sigen Ook Marine en Zwart. Het baden in zee. Verleden week Donderdag sprak de Rechtbank den snooden bader, die op het z.g. verboden strand in zee durfde gaan, vrij en Vrijdag daarop veroordeelde de Kantonrechter toch weer een anderen soort gelijken boosdoener tot één gulden boete. Volgens de Rechtbank is de gemeentelijke verordening niet bindend omdat de man zich bevond buiten het territoir der ge meente; volgens den Kantonrechter schijnt het niet zoozeer te gaan om het baden als wel om het decorum van de badplaats, dat het gemeentebestuur wil handhaven. De verdediger van den beklaagde daaren tegen was van oordeel, dat de verordening alleen dient ter bescherming van de belan gen van de maatschappij Zeebad-Schevenin- gen, die daar tèr plaatse een monopolie wil hebben en dus „losse” baders wil weren. De slechte politieke economie. Gelukkig ziet mén in Nederland de ge varen hiervan thans in. Mannen als oud- minister Coljjn komen met kracht op tegen het goedkoope argument, dat vrijhandel een dogma is. Integendeel, het protectionisme werkt met gevaarlijke leuzen, zooals: de binnenlandsche markt voor de binnenland- sche producten. Hoe wil men echter een goede binnenlandsche markt scheppen, in dien men onzen export, waarvan drievierde van ons volksbestaan afhankelijk is, den adem beneemt? En dat doet men met elke percent invoerrechtverhooging! ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, met Zondagsblad 'per kwartaal ƒ2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt. Franco per post per kwartaal ƒ8.15, met Zondagsblad ƒ8.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, hjj onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zjjn dagelijks geopend van 9—6 uur. Administratie en Redactie Telef interc. 2745. Postrekening 48400. :um. het gevolg van een is dikwylS een nood- rganen zyn zwak, de ge kans het bloed t§ ker; wordt de eetlust 1 verschillende geyal- .ari het yoed nieuwe gen met die natuur- plantenrijk. 2 fl. 21.— Hooge Raad zal in deze uitspraak moeten doen en als dat gebeurd is en de gemeente heeft het verlogen kunnen da juristen gaan piekeren op een andere bepaling. Misschien verzinnen zij dan zoo iets als zp tegen de z.g. gele band-taxi’s ondernamen en bepa len zy dat niemand eenige aanduiding van te willen baden of zwemmen aan zijn fee ding mag vertoonea wanneer hij zich op het strand bevindt De zaak is inderdaad, dat hier geen an dere bedoeling heeft voorgezeten en dat is altyd openly k erkend dan hét bescher men van de belangen van het officieple bad. Daarin zit heelemaal niets onbehoorljjj^, want inderdaad is dat belang een badplaats- bclang en dus een Haagsch belaag tevens. Iets an,ders is het of voor het baden p» zwemmen in zee niet een andere regeling zou kunnen worden getroffen. Als men daar eens over peinsdp was er wel iets te vinden. Als in hoogste instantie deze beklaagden in het gelyk gesteld worden ligt ook de pootje baden-verordening omver. Gelijk men 'Weet mogen personen boven de 14 jaar niet >ootje-baden. Dit is indertijd werkelijk zóó bepaald om het decorum ietwat te redden, want dit nobele vermaak gaf minder aegthe- tiache mode-shows. Wie in badcostuum loopt, is in styl van de badplaats, maar de pootje-baders gaven onverkwikkelijke too- neelen, ook al omdat het in den regel de z.g. dagjesmenschen waren die dit spelletje graag speelden en in een feest-overmoed wisten zy niet altyd maat en grens te hou den. Hoe bespottelyk zoo’n bepaling echter kan worden is meermalen gebleken. Als een zestienjarig kindermeisje met de haar toe vertrouwde kinderen mee wilde loopen in het ondiepe zee-tje was dat verboden. De kinderen t mochten wel, het kindermeisje niet. Dit is alles een gevolg van het gemis Laat eens een proefwasch behandelen bij Fa. J. H. VAN STRAAIEN HET KOST U NIETS OM EVEN TE KIJKEN IN DE WINKEL BIJ LANGE TIENDEWEG 75 TELEF. 3202. 4PALING EN VISCHHANDEL dezelfde is, als waarmede hij jaren geleden bezig was en dat is wel heel waarschijn lijk en het lukt hem, dan kan ik je de garantie geven, dat hij voor zijn dood, mil- lioenair is. Knoop dat in je lieve oortjes. Letty antwoordde niet. Zij sttfarde een heele poos in het vuur en de oude man bleef zwijgend rooken, egA paar vriendelijke ogen onafgebroken op haar gevestigd. Ein delijk stond zij op en gdf hem een harte- lijken kus. Ik wist wel, dat u alles lichter voor m« zou maken, zei ze. U bent een wijze oude lieverd. En nu ga ik naar huis toe honderd pond lichter dan ik gekomen ben. Daar komt niets van in, besliste me neer Getherfield. Je blijft hier vannacht. Er is altijd een kamer voor je klaar, dat weet je wel je vader is van hws, waarom zou je zoo laat nog dien eenzamen wegnaar T.ow Hall teruggaan? Bel je huis even op en zeg dat je hier blijft logeeren. dan zijn je gedienstige geesten met ongerust en morgen rijd ik met je naar Lithersdale. Ik wil wel eens een woordje met Lucas spre ken. Telefoneer nu maar eerst en vertel me dan alles wat je weet óver Sir Cheville en zijn schoons k’rancaise, ik brand letterlijk van nieuwsgierigheid. Zoo oud en verstandig als hij was, had meneer Getherfield toch een overigens zeer onschuldige, belangstelling voor de nieuws berichten en praatjes over zijn medebewo ners van de streek en hij luisterde geamu seerd toen Letty hem vertelde, wat zij van Marston omtrent Sir Cheville’s verloving met jle Fransehe gouvernante van de kolo- nelsfamilie had gehoord. man droog. En waarom zou Lucas Ether- ton. ging hij voort als die zooals het geval schijnt te zijn, zijn uitvinding weer ter hand heeft genomen, ook niet slagen en er geld als water mee verdiepen? En juist om dat ik in zyn succes geloof, betreur ik het zoö dat hij geld leende van Sir Cheville en vooral dat hij terwille van dat kleine beetje geld - hem vanmiddag in vertrou wen heelt genomen. - - Waarom vindt u dat zoo jammer, me neer Getherheldr' vroeg Letty. Het zou veel en veel beter zijn geweest als hij zijn geheim voor zich gehouden, had. .Maar. de oude heer staarde een oogenblik peinzend voor zich uit. misschien heeft hij een bepaalde bedoeling gehad met zijn ge drag ten opzichte van Sir Cheville. Begrijp je wat ik bedoel? voegde hij er veelbetee- kenend bij.. Ik schijn vandaag niets te begrijpen, antwoordde Letty met een flauw lachje. Zeker blokjes in mijn hersens. Kom. kom. niet zoo somber, uroostte meneer Getherfield. Laat ik je ’n handje helpen Ik geloof niet dat Lucas zóó in zijn uitvinding opgaat, dat hij geen aandacht ineep heeft voor liefdes-affaires van zijn bemjpdp. dochter! Plagend dreigde hij haar met oen kleinen, doorzichtigen vinger. Ja. jn, zelfs vaders hebben oogep in hun hoofd, meisjeRn Lucas kan geredeneerd hebben Het. kan geen kwaad den, ouden jongen eens te laten zien dat als mijn mej^je met zijn neef trouwt, zij niet met leege handen komt, integendeel! Want zie je, kindlief, als de uitvinding, waaraan je vader werkt. kind» Mijn aandacht viel er direct opl Ga eens na een afgesloten kamer, waarin niemand komt als je vader, geld, dat voor andere doeleinden gebruikt wordt als voor de fabriek, geheime plannen, die meege deeld worden aan iemand, die een gedeelte van het geld geleènd beeft het is zoo klaar als een klontje1 Snap je het nu nog niet? Letty schudcL. alleen maar moedeloos het hoofij. oudp mail zwaaide met zijn sigaar en vervolgde Ikchènd: Wol, je vader is iets aan het uitvin den, dat is de héele zaak! Jaren voor Jij geboren werd, besteedde je vader al zijn aandacht en hoopen tijd en geld aan een uiMnding hij gaf het toen op. na er cén vermogen aan öpgeofferd te hébben, omdat hij inzag, dat de tijd ervoor nog niet ge komen was. - voornemens was er later opnieuw mee te ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den bezorgkring) 15 regels 1.30, elke regel meer 0.25. Van buiten Gouda en den bezorgkring: 15 regels 1.55, elke regel meer 0.80. Advertentiën in het Zaterdagnummer 20 beslag op den prijs. Liefdadigheids-advertentiën de helft van den prijs. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN: 1-4 regela 2JJ5, elke regel meer ,0.60. Op de voorpagina 50 hooger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen bjj contract tot zeer gereduceerden prjjs. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van soliede Boek handelaren, Advertentiebureux en onze agenten en moeten daags vóór de plaatsing aan het Bureau zjjn ingekomen,-teneinde van opname verzekerd te zjjn. merken, dat wy het buitenland zqo min mo gelijk aanleiding moeten geven om tegen ons maatregelen van afweer te nertien. Men denke hierover niet te licht. Zoo dikwijls hoort men beweren, dat Nederland zich niet tot het bittere einde toe behoeft neer te leg gen bjj de buitenlandsche beschermende maaregelen, welke onfl het leven zoo onaan genaam maken. Beter zou het zijn, aldus redeneeren velen, dat ook wy onze tanden eens lieten zien en wel door tegenover die landen, welke onzen export belemmeren, I eveneens maatregelen te nemen tot afweer van producten ,die in ons land vrij kunnen binnenkomen. Men zou macht tegenover macht moeten stellen. Vrijhandel, zoo be weert men, is slechts goed in tyden, waarin het internationale ruilverkeer niet belem merd wordt. Hiertegenover kan men echter onmiddel- lyk opmerken, dat deze tyden vrijwel nooit bestaan, aangezien ook in goede tyden het protectionisme in vele landen bloeit, en dat het thans in hoofdzaak de wereld-depressie is, welke de nadeelen van dit protectionisme scherper dan ooit aan den dag doet treden, are het anders, dan zou de welvaart in de landen, welke th^ns, hetzij dpor coxïtingen- teering, of door apdere maatregelen van pretectionistischen aard, aan den spits staan, grooter moeten zjjn dan die van lan- den, waar de vrjjhandels-gedachte nog niet geheel en al verstikt is. De ervaring, welke een ryk land als Frankryk, 9m van Duitsch- land maar niet te spreken, met contingen- teering van den invoer, d.w,z. met het aan banden leggen van dien invoer, heeft opge daan is allerdroevigst. Zóó droevig zelfs Jat de' Fransehe Minister van Handel on langs het einde van de contingenteerings- politiek heeft moeten aankondigen. Daar voor in de plaats zal nu komen een politiek van voorwaardeljjke begunstiging in dien zin dat Frankryk zal nagaan welke landen by den invoer in Frankryk begunstigd moe ten worden in verband met den omvang der handelsomzetten van die landen tegenover Frankryk. Dit systeem nu Ijjkt weinig aan lokkelijker dan het stelsel van contingen- teeringen al schijnt het op het' eerste ge zicht vele voordeelen te bieden omdat tegelijkertijd w^rd aangekondigd dat de Fransehe regeering een wet zal indienen, welke de bevoegdheid geeft om tegen-maat- rgelen te nemen tegen dumping van bui tenlandsche goederen op de Fransehe markt. Hiermede koiyt mep dan weer bjj de con- tingenteering.terecht, ..omdat men tenslotte het begrip dumping dérmate ruim kan uit leggen ,dat daaronder ook worden verstaan producten, welke' in' een bepaald land sub sidie genieten. Afgewacht dient dan ook te worden,» of Frankrijk met zijn. Anti-dujn- begmnen en zoover schijnt het nu te j peld ze precies hebben, antwoordde de oude zijn. Laat hem maar rustig zijn gang ga&u r uthar. kind, het komt allemaal best in orde. Al leen vind ik het jammer, dat hij geld van Sir Cheville Stanbury geleend heeft; waar om is hl] met bij mij gekomen? Letty 's oogen waren gedurende deze tntr ♦egging s’teeds grooter geworden van ver- hazing en toén ’meneer Getherfield zweeg, slaakte ze oen diepen zucht van verlichting. O, denkt u werkelijk, dat het dat is? ze opgewonden. Dat zou natuurlijk alles verklaren Maar gaat er heua^i zoo- streelde veel geld zitten in een uitvinding^ --- De kleine man lachte weer en telde? Neenê Waar is je vrouwelijke intuitje haar zacht over het hoofd. Wat een beminnelijke onschuld, zei hij. met iets liefkoozends in zijn stem. En daarop, ernstiger: Of er geld in een uitvin ding gaat zitten, vraag je? Op geen twintig mijlen hier vandaan woont een man, die nu een l.ordstitel heeft en die driehonderd duizend pond spendeerde aan een machine, vóoj hij dje kreeg, zooals hij haar wilde hebben. Erus nog iemand, ook niet, ver uit de buurtj, niet veel minder aan een uit vinding wykostp legqe. ja, die zichzelf vrij wel tpt den bedejstaf bracht eer nij slaag de. Ja kind, zoo is het met een uitvinding het is een bodemlooze pyt. waarin het geld bij fjandenvol wegzinkt Mnar die menschen waarover u spreekt vroeg Létty. zijn die geslaagd en hebben ze loep veel geld verdiend ipet hun uitvin ding? Ja. allebei en ze hébben er zoo ont- i. Maar ik weet, dat hij altijd zettend veel aan verdiend, dat zp op het oogenblik geen van betten weten, hoeveel Onze welvaart afhankelijk van export. Vrijhandel daarvoor een onontbeerlijke voor waarde. De vraag, hoe de acht millioen zielen, welke ons land telt, gevoed moeten worden, vindt haar beantwoording in de vraag, in hoeverre de Nederlandsche bodem in onze behoeften kan voorzien. Daarvoor moet na tuurlijk in de eerste plaats worden nage gaan, welke de behoeften van ons volk zyn. En nu lijdt het stellig geen twyfel, dat wy voor tal van artikelen op invoer uit het bui tenland zijn aangewezen. Men behoeft in dit verband slechte te noemen wol, katoen, plantaardige vetten, verschillende graan soorten, koloniale producten en daarnaast ijzer, hout, staal, steenkolen, enz. Wy doen slechte een greep om te doen uitkomen, in hoe sterke mate wy voor onze eerste levens- behoeften van buiteplandschen invoer af hankelijk zyn. De vraag is nü, hoe wy dezen invoer moeten betalen. Er is ggen twijfel aan, dat wij op den duur slechte kunnen blijven in- voeren, indien wy daartegenover een zeke- len uitvoer kunnen stellen. Voor deken uit voer komen zoowel landbouw- als industrie- prijdbejemin aanmerking en het is nu maar de vraag of de pry’s van deze producten der mate laag gesteld kah worden, dat zy op de wereldmarkt met buitenlandsche producten kunnen dihcurteeren. Nederland is een be- trekkelijk hopg ontwikkeld industrieel land 01I wanneer wy Vele belangrijke takken van Jandbouw-industrié, zooals de zuivel, de aardappelmeelnyverheid en de stroo-carton- industrie eveneens tot de industrie rekenen, mede op grond van het feit, dat ook in deze industrieën de arbeidsfactor een belangrijk deel der exploitatiekosten uitmaakt, dan zal men stellig kunnen zeggen, dat ons volk voor zyn bestaan .yoór het grootste deel op den export van industrie-producten is inge- steld. Een van de voorwaarden, van een goedkoopen export is nu, dat de arbeid en dus de levensvoorwaarden van den arbeider zoo goedkoop mogelijk zijn. Een tweede voorwaarde is, dat het buitenland onzen uit- vtoer zoo weinig mogelijk hinderpalen in den weg legt. Wat het eerste betreft^ spreekt het vanzelf, dat de regeering ioq weinig mogeiyk invoerrechten moet heffen, tenein de de ingevoerde artikelen van eerste levens onderhoud' niet noodeloos duur te maken, terwjjl aangaande het tweede valt op te Oordeel niet bver het binnenhuis, wan neer ge alleen het uithangbord kent. FEUILLETON? (HHinsLiiE (iiniAvr. ping-wet niet zoo verfzal gaan, dat men daaronder aanstonds ook begrijpt vele land- bouw-producten uit Nèderland, welke lüer een zekere subsidie gdnieten. In dit ver band denken wij bijvoorbeeld aan verschil lende zuivel-producten en aan het aardap pelmeel, welk laatste product wel geen di- recten steun ontvangt/ doch wel via een ondersteuning van eén zeker bedrag per H.L. aardappelen aan ‘den veenkolonialen landbouw. Wij bespraklhi deze aangelegen- heid met een vooraanstaand industrieel, die onze zienswijze volkomen deelde. Weliswaar is onze uitvoer van qfcrdappelmeel naar Frankryk niet groot^ misschien op het oogenblik geheel onbetekenend, doch ook andere landen kunnen den boven vermelden gedachtengang van de Fransehe regeering gemakkelyk overnemem Zoo heeft de Deen- sche regeering dit reed» gedaan, door een invoerrecht op ons aardappelmeel te leggen van 2.25 per baal. Déze maatregel hield met zoo zeer verband niet de subsidieering van onzen aardappel-vérbouw, alswel met verschillende andere beschermende wetten, waarmede ons land de% Deenschen export, o.a. van vleesch, heeft Ijplemmerd. Vroeger bestond er in geheel Denemarken slechts één klein aardappelméelfabriekje, terwijl men thans nagenoeg geheel in eigen behoef ten van aardappelmeel voorziet. Het is jam mer, zoo verklaarde oiis de industrieel, dat vele bevolkingsgroepen in Nederland niet willen en "kunnen inzien, hoe verderfelijk de 'gevolgen voor ons-volksbestaan zyn van be schermende maatregelen. Onze zegsman, die voor zyn bestaan voor een groot deel van de landbouwbevolking in zyn streek afhan kelijk is, zeide, dat hjj niet eens tegen de boeren durfd? zeggen, hoe hy er over dacht; want, zoo merkte hy niet zonder bittere ironie op: Wiens brood men eet, diens woord men spreekt; Zoo is het helaas maar al te dikwijls. De politiek heeft zich thans van het economisch leven meester ge maakt, terwijl het omgekeerde het geval moest zij®. Immers dient elke politiek ge richt te zyn op een zoo doelmatig mogelijke behoefte-voorziening van ons volk in zijn geheel. Eerst dan kan men verzekerd zijn van een goede economische politiek, terwijl men nu veelal het omgekeerde ziet, n.l. een

Goudsche Courant | 1933 | | pagina 1