DBF lerneming 500 4G EN :N 1 svrouw J (EN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN BOSKOOP? GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, 00NH0VEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. 71» Jaargang Woensdag II Januari 1888 Na. 18181 Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon- 'en Feestdagen 12' I METER! I ■k«™ 21,8 6” bergambacht, berkenwoude, bodegraven, nieuwerkerk, ouderkerk, oudewater, reeuwijk, s< 1, dat slechts ii de fijnste havermout :ft elke portie t den lagen lingswaarde. Ongeluk of opzef? •J j M Avi*] aer tot voorzitter ge- i ROTTERDAM ize prijzen zijn dien zij allebei goed kenden. 4 ir het de aan- roed drukwerk moet worden EN, LKEttIJ AN ZOON. GOUDA. Deen zoordi-» Denemar- 90 95 (Wordt vervolgd.) tot dag wordt r. De inhoud ven Je groote Quaker- to. Q LEEKTE luiers, ^33 MEN, zware kwal, of tweepersoons 50 cM |180cM 328 438 NEN, *1. br. iijzENt ’^n E BEWUZEN’ R Órbeelden SPANJE. De onlusten in Sevilla. Talrijke nieuwe incidenten. In verband met de door de syndicalisten te Sevilla uitgeroepen algemeens staking is het behalve in de staj ook in den omtrek tot schietpartijen gekomen. In eenige dor pen trachtten de landarbeiders iieti raadhuis te bezetten, waarbij zij in botsing ‘kwamen met de politie. In auto’s toegesnelde politie- versterkingen werden door de rebellen be schoten. In den loop van den middag ge lukte het de orde weer te herstellen. Ook te Castellon en Murcia kwam het tot ongeregeldheden. In de provincie Mur cia deden anarchisten aanvallen op verschil lende dorpen en poogden zich meester te maken van een kruitmagazijn. Tegelijker tijd sneden zij de telefoonverbindingen door en zetten zij de straten af Ook hief plaagde (Je politie er in, de aanvallers op de vlucht tioneels, F BADMANTELS «n kleuren 12.75 BU1TENLAND8CH NIEUWS. ITALIë. Het heilige jaar der R.-K. Kerk Draadlooze ontsteking van een feest verlichting op grooten afstand. Op Paaschmaandag zal de Paus, door in ’t Vaticaan op een knop te drukken, draad loos de verlichting ontsteken van een groot stalen kruis, dat op den top van den 2000 meter hoogen berg Alverna is opgericht, aldus meldt Reuter. Op Palmzondag begint het buitengewone heilige jaar der R.-K. Kerk ter herdenking van Christus’ dood, negentien eeuwen geleden. IE IBIÊDINGEN! rt hy by een falen van Londen tot dalen en dat de handels- verschillende landen een jeder karakter zou aannemen. uit Zwitserland en den stelligen wil van mnen aan den gouden raden. fan Polen en Hongarije v- den noodtoestand van uit Midden- I mijn groot» waa» omtrent„Chlorodont- ebruik „Ohlorodonf lotto uitsluitend door m. vaak benijd." CL met rood-wit-blauwe toezending van deze Dresden Bijkantoor ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal ƒ2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt. Franco per post per kwartaal 8.15, met Zondagsblad 8.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, bü onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zijn dagelijks geopend van 96 uur. Administratie en Redactie Telef. Interc. 2745. Postrekening 48400. EN, mo- :M. breed are kwa- 22 Meter 29c 3r lakens, djfjc >r Mater «w Naar het Engelsch van J. 8. FLETCHER. 13 Nadruk verboden Niet van kostbaarheden of geld, me neer, antwoordde Calvert. Maar er was één ding dat mij bijzonder opviel, dadelijk toen tk de kleeren van het slachtoffer doorzocht. Horloge, ketAing, ringen, portemonnaie, los geld, alles was er. Maar er waren geen pa pieren, geen stukje papier was in een van I <le zakken te vinden. Ik ben dikwijls met Sir Cheville in contact geweest en weet daardoor dut hij juist altijd heel veel pa pieren bij zich had Ja, dat is zoo, stemde meneer Gether field toe. Mevrouw Btanbury die met zichtbaar on geduld naar deze gedachtenwisseling geluis terd had, schudde het hoofd. Er zijn' altijd uitzonderingen op een ’egel, zei ze haast minachtend. Het kan toch best zijn dat hij gisteravond toevallig geen papieren of brieven bij zich had. Bo vendien, wie zou er belang hij hébben der gelijke papieren te stelen? Geen van de anderen scheen aanleiding te vinden deze vraag te beantwoorden en Getherfield wendde zich weer tot inspecteur Calvert. Ik zou zeggen dat alles-wat u doen ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den bezorgkring) .‘—5 regels ƒ1.80, elke regel meer ƒ025. Van buiten Gouda en den bezorgkring. 1—5 regels ƒ1.55, elke regel meer ƒ0.80. Advertentiën in het Zaterdagnummer 21 'jflslag op den prijs. Liefdadigheids-advertentün de helft van den prijs. INGEZONDEN MEDEDEELINGEn14 regels 2.25, elke regel meer 0.50. Op >ie voorpagina 50 hooger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingsn b|j contract tot zeer gereduceerde* prys. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van soliede Boek handelaren, Advertentiebureux en onze agenten en moeten daags róór de plaatsing aan het Bureau zjjn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zijn. wond werd. Verder zijn in Spanje nog drie aanslagen op spoorlijnen geconstateerd, die echter zonder resultaat bleven. Te Barce lona blijven voorloopig de buitengewone veiligheidsmaatregelen, de politieverster- king, d« voortdurende verlichting der stra ten tijdens den nacht, fouilleering van ver dachte personen naar wapens, van kracht. FINLAND Groot brand in een vesting. Zeven kazernes vernield. In een der grootste Finsche vestingen Mac Elliot, ruim 20 K.M. ten westen van Helsingfors, brak in den afgeloopen nacht een reusachtige brand uit. Tengevolge van den razenden sneeuwstorm was het onmo gelijk het vuur te blusschen. Tot nog toe werden zeven groote kazernes en kostbare vestingwerken vernield. Mac Elliot is op een eiland gelegen, doch zelfs van het, vas teland af hoorde men voortdurend het ge luid der ontploffingen en zag men het vuur hoog tegen deö hemel oplaaien. Tegen twes uur vannacht nam de gloed eenjgszins in heftigheid af. Verscheidene gebouwen staan nog in brand. De oorzaak van den brand ia onbekend. Het vuur heeft op twee verschil lende plaatsen een aanvan^ genomen. RUSLAND Rede van Staiin. „Het eerste vyfjaarspian is geslaagd en bewyst, dat het socialisme in een land mogelijk is”. In de bijeenkomst van het centrale comi té en de centrale controle-comnüssie van de communistische partij der Sovjet-Unie zal Stalin lieden rapport uitbrengen over de resultaten van het eerste vijfjaarsplan. In strijd met de gewoonte wordt het rapport van Stalin reeds nu gepubliceerd, daar men meent, dat het door het openbare leven met groote spanning verwacht wordt,. Voor zoover op het oogen blik bekend is, zal Stalin zich in het begin van zijn refe raat niet de interhationale beteekema van het vijfj aarsplan bezighouden en buitenr landsche persstemmen als bewijs aanbalen, dat dit plan aanvankelijk geringschattend is beoordeeld, maar latei1 zeer aandachttg gevolgd ia. In aanshutinK daarop zal Stalin over de voornaamste doeleinden van het plan spreken. In het derde deel van het rapport worden de resultaten op het gebied der industrie uiteengezet en de ontwikkeling van agra rische streken tot industriegebieden. Het program der industrialisatie is volgens Sta ling rapport voor 93.7 pet. vervuld. De rest van 6 3 pet. is een gevolg van moeilijkhe den bij het sluiten van verdragen van non- agressic met verschillende landen en van erwikkelingen in het Verre Oosten, waar- doot een aantal, fabrieken voor het vervaar digen van krijgsbehoeften moest worden In gericht. Stalin komt tot de conclusie, dati de ver vaardiging van gebruiksartikelen voor alge meen gebruik te klem geweest is en ver dedigt de bevoordeling der zware industrie wat is het toch vreeselijk plotseling ge beurd. Maar nu moet ik naar dp Grange Getherfield Er is zeker wel iemand van de familie Sir-1-Marston vermoedelijk. - Marston is er en zijn moeder ook, ant woordde de oude heer. Hij knikte tegen den kolonel en reed voort. Toen ze uit de ojmjlaan van de Grange weer den weg indraaiden, boog hij zich met een eigenaardig lachje op zijn gerimpeld gezicht naar Letty toe en zei- - Je moet je met verbazen kindlief, als hier allerlei vreemde verwikkelingen uit. voortkomen. Er is iets geheimzinnigs aan deze geschiedenis. Houd je oogen en ooren goed open en je gedachten bij elkaar. Maar ik kan er toch niet in betrokken worden? riep ze verrast, en lichtelijk ge schrokken. Niemand kan vooruit zeggen wie er direct of indirect in betrokken zal worden; verduidelijkte de oude man. Evenmin aan wie vragen gesteld zullen worden. Mijn in druk aan de zaak is, dat zich op de Zwart* Klip iets heeft afgespeeld, waaromtrent voorloopig alleen maar gissingen te maken zijn. Letty was te verbaasd om te kunnen ant woorden en zij reden zwijgend voort tot zij aan de poort van de fabriek kwamen. Daar stond, pratend met een voorbijganger, een yan Lucas Etherton’s opzichters, een man ar» kwa <£c I- 19c «n I «Sb N, wit met ral 23c en <nddoe- «Ac rd 29c en I ar De voorbereidende Economische Wereld conferentie te Genève, heeft gisteren haar beschouwingen beëindigd, nadat verschillen- lende deskundigen uit Italië, Duitschland, België en anderen hun standpunt hadden uiteengezet. Algemeen blijkt men van meening te zijn, dat voor een verbetering van den econoiri- scheii en ünancieelen toestand vooral vier dingen noodzakelyk zyn: le. een regeling van het vraagstuk van de internationale schulden, zoowel van de particuliere als van de regeeringsschulden; 2e. stabilisatie van het muntwezen; 8e. grooter vrijheid van verkeer voor de goederen; 4e. idem voor het kapitaal. Een der belangrijkste denkbeelden werd naar voren gebracht door den Belgischen financier Francqui, die een plan voor het stichten van een gemeenschappelijk inter nationaal fonds voor monetairen bijstand in het belang van de stabilisatie der ge‘d- koersen bepleitte. Dit plan werd door den Zwitserschen minister van financiën Musy en den Hongaarschen deskundige onder steund en is op voorstel van Francqui, waarby zich de deskundigen uit Amerika en Frankrijk aansloten, naar de monetaire on- dercommissie verwezen voor een zeer gron dige bestudeering. De Duitsche deskundige Posse herinnerde er nögmaals aan, dat men in November er kend had, dat de schuldeischersstaten de schuldenaarssstaten door een verstandige tariefpolitiek, die een grooten uitvoer van goederen uit de schuldenaarsstaten moge- lyk moet maken, in de gelegenheid moeten stellen hun schulden af te doen. Posse en Musy wezen ook op de vol strekte noodzakelijkheid, dat de conferentie van Londen inderdaad slagen zal. De inter nationale handel is reeds thans zoo vermin derd, dqt hy by een het nulpunt zou dab strijd tussWien de v« steeds verneder kar De deskundigen Duitschland d hun land te Tkenn standaard vast te npi De deskundigen f bespraken opnieuw* c de graanbouwende landen Europa en drongen erop aan dat eindelijk de beslissingen van Stresa verwezenlijkt zouden worden en dat de Midden-Europee- sche staten hun granen in verhoogde mate en tegen hoogeren prye aan de andere lan den zouden kunnen verkoopen. Musy besprak ook nog de noodzakelijk heid van de bestrijding van dumping. In dit verband wees hij ook op de gevaren die de wereld van de zyde van het bolsjewisme Welwillendheid is het kenmerk der hoogste beschaving. FEUILLETON. vers: mr. P. W. J. MiCort van der Linden, bijgestaan door ir. B. Bolgar cn mr. B J M. Spaendonck; vertegenwoordiger der ar beiders: P. J. 8. Sermrens, bijgestaan door de heeren H. Amelinte en E. Kapers. Prof. Mahaim kozen. Op voorstel van deft Italiaanschen regee- j ringsgedelegeerde de BWichelis, ondersteund door de woordvoerders van de werkgevers- groep en de arbeidersgroep werd hierop de Belgische prof, Mahaim, die vroeger reeds voorzitter van de Internationale Arbeid s- conferentie is gewees^ en die voorzitter was van den raad van beheer toen deze het be sluit nam tot byeenroeping van deze voor bereidende conferentie, bij acclamatie tot voorzitter gekozen. Mahaim sprak een zeer kort openingswoord, daarin hy er op wees, dat het niet de tijd is om groote redevoe ringen te houden, maar voor practischen ar beid. Hij wilde slecht» wijzen op de groote verwachtingen, die de arbeidersklasse van de verkorting van den arbeidstijd als mid del tot bestrijding van de werkloosheid heeft en anderzijds wijzen op de bezorgdheid waarmee de werkgev^rsklasse een verzwa ring van hun moeilyljheden als gevolg van deze conferentie tegemoet zien. De regee ringen, zeide Mahaim, zien met verlangen de raadgevingen van deze technische confe rentie tegemoet. Mahaim deed een beroep op allen om met den meest mogelijken goe den wil de studie van dit uiterst belangrijke vraagstuk te ondernemen. Vandaag zullen de algemeene beschou wingen beginnen. De conferentie mor' -x -- -- het tot stand b ren gei nale regeling ter bevordering van de 40- urige arbeidersweek als middel tot-bestrij- t ding van de werkloosheid behandelen. De uitkomsten van deze voorbereidende confe rentie zullen dan op de internationale - ar- beidsconferentie in Juni van dit jaar vender besproken worden, terwijl de raad van be heer bovendien in zyïi aanstaande zitting van begin Februari ‘een beslissing zal moe ten nemen over de wenschelykheid om uit drukkelijk de aandacht van de Londensche economische en financieele wereldconferen tie op het besprokene te vestigen. De Economische Wereldconferentie. De voorbereidingsconferentie voor de verkorting van den arbeidstijd. De Belgische Professor Mahaim tot voorzitter gekozen. - (I HkSII IL COURANT. Zooals .bekend vertoefde Franciscus van Assisi gaarne op den Alverna, waar hij de wondteekenen van Christus ontving. De berg is dan ook aan hem gewijd. De benoo- digde gelden voor de oprichting van het kruis zijn grootendeels door Franciscaner monniken in de straten van Rome en an- dere steden verzameld. Het groote verlichte kruis zal op vele honderden kilometers af stand zichtbaar zijn. v‘- Voor de ontsteking van het licht zal de Paus gebruik maken van hetzelfde draad looze apparaat, waarmede hij eemgen tijd geleden de verlichting van het Christus beeld te Rio de Janeiro heeft ontstoken. Aan mededeelingen van den Romeinschen correspondent van de „Daily Telegraph” ontleenen wij nog, dat de Paus inderdaad de heilige deur van den St. Pieter zal ope nen, en dat men te Rome er alles op zet om alle plechtigheden zoo eenvoudig moge- hjk te houden, dit met het oog op de crisis. Vaz Dias seint uit Rome: In het Vaticaan is gisteren het pauselijke besluit voorgelezen, dat de heiligverklaring van den reeds in 1926 door paus Pius XI zalig verklaarden Andreas Hubert Fournet inleidt. Een tweede besluit erkent de geldigheid Van twee wonderen van Maria Peletier, de stichtster van de Zusters van den Goeden Herder, welke als basis zullen dienen Voor haar, eveneens in dit jaar nog te wachten, zaligverklaring. Uit de aansluitende woor den van den paus, volgens welke de herin nering aan den dood van den Koning der Christenwereld begeleid zal zijn door een glorierijken feestelijken optocht van de kin deren Gods, blijkt, dat de beide besluiten 4?n» r“ka ïn van een mtematio- van heilig- en zaligverklaringen in het Hei lige Jaar. kunt is, t« trachten zooveel mogelijk inlich tingen te krijgen. Inderdaad, meneer Getherfield, beves tigde Calvert. Ik ben daar al mee begonnen ik moet zien gewaar te worden, wat hiji gisteravond in Hallithwaite deed en of er omstreeks den tdjd dat hij naar huis ging, verdachte personen zijn gezien op het moer land of in het dorp. Er zal wel het een of ander aan het licht komen,.meneer Gether field, daar ben ik zeker van. Mevrouw Btanbury rees uit haar stoel op, haar heele houding verried ongeduldige ontstemming over wat ze, als zich te noo- deloos in détails verliezen scheen te be^r schouwen Het gerechtelijk onderzoek naar .de doodsoorzaak en de lijkschouwing, wat u met een vakterm het inquest noemt, richtte ze zich tot Calvert. Waar zal dat plaats hebben en wanneer? Ik vermoed dat de coroner het hier zal houden, mevrouw Btanbury, en denke lijk morgenochtend, antwoordde Calvert. Ik heb hem een boodschap gestuurd en er zal wel iemand komen om voorbereidingen te treffen. Mevrouw Stanbury antwoordde niet; zij liep de kamer door naar Marston en Letty, welke laatste zich na enkele oogenblikken bij haar peetvader voegde. Ik ga naar de fabriek, zei het meisje. Mevrouw Stanbury wil vader spreken. Ik zal hem vragen of hij hier komt. Meneer Getherfield wisselde een paar woorden met den inspecteur en den dokter en volgde letty naar buiten. Hij wilde met haar meegaan naar de fabriek, zei hij. Hal verwege de oprijlaan ontmoetten zij kolonel Barwick, een gepeiïsiönneerd officier met een rijzige gcrtalte en een krijgshaftigen, grijzenden knevel, die zich naar de Grange spoedde. Is het waar, Getherfield, riep hij toen hij binnen gehoorsafstand was gfekomen.'Is Sir Cheville dood? En is er misdrijf in het spel- Ongeloofelijk. Getherfield boog zich uit het rijtuigje. Wat de kwestie van eventueel, misdrijf betreft, hoe minder daarover gespróken wordt vóór het inquest, hoe beter, antwoord de hij. En wat je eerste vraag aangaat ja, hij is inderdaad dood. Wel alle inenschen! nep de kolonel hoofdschuddend uit, ik heb hem gisteren middag laat es kijken om zes uur in Halldhwaite gezien zoo gezond als ’n visch levendig en actief je zou zeggen als een man van veertig. Hij ging naar het kantoor van Birch om zijn testament te teekenen. Zijn testament te teekenen? herhaalde de oude Getherfield verbaasd. Je weet natuurlijk dat zijn verloving met mijn gouvernante Mlle de Coulanges. gisteren publiek geworden is. hernam de kolonel Juist nu. zij zouden nog niet dadelijk trouwen en Sir Cheville vertelde me, dat hij een voorloopig testament zou laten maken, zoodat er ruimschoots voor haar gezorgd zou zijn, wanneer hij vóór de voltrekking van het huwelijk kwam te ster ven. Ik zei, dat ik dat heel mooi van hem vond en hij antwoordde, dat van een man van eer niet anders verwacht kon worden. Hij wae gewoonweg dol op haar verliefd Mtr. JCO bedreigen, gevaren, die over het algemeen niet voldoende door de volken worden be seft. .Aan het slot van de discussie verklaarde df Engelsche deskundige Leith Ross nog maals, dat Engeland in beginsel wel bereid zou zyn tot den gouden standaard terug te keeren, doch dat daarvoor een onontbeerlij ke voorwaarde isj dat de gouden standaard ■internationaal zal worden aanvaard en dat een doeltreffend systeem geschapen wordt, dat de oorzaken zal wegnemen, die Enge land in 1931 tot het prysgeven van den gou den standaard dwongen. Amerika’s plannen vóór 4 Maart niet bekend. Onderstaatssecretaris James G. Rogers heeft gisteren in de commissie van buiten- landsche zaken van het huis van afgevaar digden verklaard dat de plannen der Ver- eenigde Staten met betrekking tot de eco nomische wereldconferentie eerst na den vierden Maaft, den dag waarop Roosevelt zijn functie zal aanvaarden, zullen worden bekend gemaakt. Wat de eveneerts te Genève te houden voorbereidende conferentie voor de verkor ting van den werktijd betreft, deze is giste ren wegens afwezigheid van Sir Atul Chatterjee, die eerst over eenige dagen in Genève kan zyn, geopend door den Oerstadt, ondervoorzitter, vertegenwt ger van dè werkgeversgróep Tn 1 ken. Er zijn 34 regeeringen ter conferentie vertegenwoordigd, waarvan 18 een Volledige delegatie hebben gezonden, bestaande uit gedelegeerden der regeeringen, der werk gevers en der arbeiders. Er zyn in het ge heel 70 gedelegeerden en 75 technische raadslieden aanwezig. Voorts hebben de Doininicaansqhe Republiek en Egypte een waarnemer afgevaardigd, terwijl de Ameri- kaansche regeering aan den consul te Ge nève de opdracht heeft gegeven de confe rentie van zeer naby te volgen en rapporten erover aan de Amerikaansche regeering uit te brengen. De Sovjetregeering heeft mee- gedeéM, dat zy geen gelegenheid had een delegatie speciaal voor deze conferentie naar Genève te zenden. Indien de conferen tie gelijktijdig met de economische werk conferentie en tezelfder plaatse gehouden zou zijn, zou Sovjet-Rusland gaarne ook aan deze conferentie hebben deelgenomen. De Nederlandsche delegatie. De Nederlandsche delegatie is als volgt samengesteldregeeringsvertegenwoordi- ger prof. dr. P. J. M. Aalberse, bijgestaan door den heer A. H. W. Hacke, directeur- generaal van den arbeid, en mej. mr. G J. Stemberg; vertegenwoordiger der werkge le drijven. Dadep van sabotage op de spoor lijn Murcio—Cirtagena zijn tijdig ontdekt, zoodat alleen vertraging ontstond. In de dorpen Betera en Beneguacil in de provincie Valencia hebben de anarchisten het geineente-archief verbrand en de toe gangswegen gebarricadeerd. Ook is een trem beschoten, waardoor de machinist ge- als een schooljongen eigenaardig voor een man van zijn leeftijd, eindigde de kolo nel op nadenkenden toon. Weet je ook of hij dat testament gis terenmiddag geteekend heeft? vroeg Gether field. Dat zou ik je niet met zekerheid kun nen zeggen, antwoordde de kolonel; maar ik vermoed van wel hij zei me, dat Birch alles klaar had gemaakt. Hij wilde dat ik m de stad zou blijven en met hem op de club dineeren, maar ik kon niet ik had nog een bespreking gisteravond. Ik wilde maar dat ik gebleven was - dan zou ik samen met hem thuisgekomen zijn en dat zou niet zijn gebeurd. Och, och, hoe kreeg hij het m zijn hoofd het voetpad te nemen. Ik heb hem honderden keeren gesmeekt er» een borstwering langs de klip te laten maken. Nu zal het natuurlijk gebeuren nu het te laat is Weet Mlle. de Coulanges het al? vroeg Getherfield De kolonel knikte langzaam en somber Ji, ze weet het, die arme ziel Mijn vrouw flapte het eruit voor ik het kon be letten Droevig, onuitsprekelijk droevig voor haar. Ik geloof, dat zij, ondanks het Ver schil in leeftijd, heel veel van dien braven keurigen ouden kerel hield ze had groot respect voor hem, dat weet, ik in elk geval zeker, Het is werkelijk heel erg voor haar. Het is voor haar te hopen dat het tes tament. waar je het zooeven over had. ge teekend was, merkte Getherfield op. Dat weet Birdh natuurlijk. Het zou inderdaad gelukkig voor haar zijn stemde de kolonel toe. Maar och, och,

Goudsche Courant | 1933 | | pagina 1