b HO’s KERK uda. nskerk LEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN Dinsdag 7 Maart 1933 71* Jaargang BOSKOOP, GOUDERAK, NIEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUW1JK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADD1NXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. Ditbladverschijnt da^dijh bthalvt opZon-en Feestdagen JGEN ik isvrouw j ng IHm w s:; ring, I dos •p* BERGAMBACHT. BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP. GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT. MOERCAPELLE, Hitler’s overwinning. Ongeluk of opzet? U\JLJ LjVJllZT V Auxv y L> v/1 xJVzVJ Lr*xl*4»AVf L"X V/ VI»!' iviuvii *- nxvz uivv/x** j deinen voorraad U I zei zeggen NT t laren te beko- irant, Markt 31 n, dat slecht) n de fijnste havermout eft elke portie it den lagen dingswaarde. JOG IÓ4 1 vsr- aaa» sfc ogen ortM du» <KN»> 9^r L. 2152 31NG IN 4SSCHEN ZIE ETALAGE ih^jft onder meer: de in waarheid was het versheid Je Dtitsc... eigenaardig verschijnsel hüllkSIHE COURANT. het? Sir John stond op. In zijn korte, dikke lichaam was gqpn natuurlijke waardigheid, maar hij deed erg zijn best om er streng en indrukwekkend uit te zien. Een paar minuten daarna, toen Marrows en Weathershaw Sir John Arnciiffe hadden meegenomen, en Letty en Marston in de aangrenzende kamer waren verdwenen, keek Etherton het. vertrek nog eens rond, trok de gordijnen weg, opende het raam en leunde naar buiten om over het door de maan verlichte dal achter zijn huis te kij ken. Zijn hart was vol afschuw en bitter heid, totdat hij zich plotseling herinnerde, dat dicht bij hem jeugd en liefde waren, en dat het beter was daaraan te denken dan aan het verraad en de hebzucht, waarvan Sir Cheville het slachtoffers was geworden. EINDE. dictatuur heeft uitgesproken. De nieuwe Rijksdag zal zich thuis voelen in de stad waar hij nu gaat vergaderen. Het is wel de geest van naar de stembus gelokt als nooit te voren. Juist de intellectueelen weten wel, zoo gaat de D.A.Z. voort, dat een deel van het in het Karl Liebknechthuis gevonden ma teriaal uit boeken en brochures afkomstig is, welke men al sedert veertien jaar in iederen boekhandel heeft kunnen koopen. Hakenkruia-vlag en zwart-wit-rood. Ir.tusschen komen steeds meer berichten van staten waar het hakenkruis op het stad huis is geheschen. Naar Wolff vei leemt, heeft ‘rijksminister ien en aan de marxistische partijen een ge voelige nederlaag toe te brengen, terwijl ook het centrum procentsgewijs achteruit is gegaan. Groot is de vreugde over den uitslag te Berlijn, waar de meerderheid der communisten en sociaal-democraten is ge- broken en waar de nationaal-socialisten nu leidene dagen ge- 1 hopen een doorslaand succes te behalen bij itsche verkiezingen de gemeenteraadsverkiezingen van volgen den Zondag. Over de toekomst uit men zich van deze zijde uit den aard der zaak slechts vaag. ,.De volkswording van Duitschland”, zoo (jpej-jng aan de egeeringspresidenten in sr. De inhoud van ige groote Quaker* ito. De Duitsche pers. De Duitsche bladen zelf leveren natuur lijk ook interessant commentaar. De nationaal-socialistische bladen uiten natuurlijk groote tevredenheid over den uit slag der verkiezingen. Zij wijzen er terecht op, dat de N.S.D.A.P. er in geslaagd is een groot deel van de niet-kiezers te mobilisee- gen we naar Marriner’s Fold, Etherton was opgewonden opgestaan van zijn stoel; hij liep naarden haard, waar hij in spanning naar Weathershaw’s verhaal bleef luisteren. Van tyd tot tajd glimlachte Inj tegen Sir John alsof hij van dezen in stemming verwachtte, maar Sir John had alleen maar oogen en ooren voor den ver teller, het was alsof diens toon en optreden hem fascineerden. We gingen direct naar juffrouw Bec kett, ging Weathershaw door, en zijn stem klonk scherp en nadrukkelijk. Daar zaten twee mannen aan hun avondeten.: Madg- wick en een jongere man„ Stones. Meneer Marrows nam Madgwick onder handen. Hij was uitdagend, brutaal en zeker van zich zelf. Maar de andere man kon zich plotse ling niet meer beheerschen, zijn zenuwen werden har. de baas' Hij viel dadelijk door de mand en Madgwick de koel bloedigste schurk, dien ik ooit gezien heb legde toen een volledige bekentenis af. Hij ver telde alles, voegde Weathershaw er aan tea, met een veeJbeteekencnden blik, op «en ding na! Wat wat? riep Etherton opgewon den. Den naam van den man die er achter zat! ontwoordde Weathershaw. Ik wist heel goed, dat. Madgwick die zaak niet uit zich zelf begonnen was. Hij was omgekocht, en dat gaf hij tce. Hij bekende allee. Hij en Stones hadden Sir Cheville aangerand; ze hadden hem de papieren ontstolenze had den deze aan den man gegeven, die Zq noo dig had, en ze hadden hun loon ontvangen. In zekeren zin waren zij het, die de kastan jes uit het vuur moesten halen Maar er was iemand anders achter de schermen iemand, meneer Etherton, die bereid was alles te doen en ieder bedrag te betalen om achter uw waardevol geheim te komen. Wie is dat in vredesnaam? vroeg Ether- de papieren van hem te stelen. Dat iwas mijn theorie tot voor vanavond. Weathersliaw hield even op en nam een slok uit het glas, dat Etherton hem bij zijn binnenkomen ingesdhonken had. En deze beweging scheen er Sir John aan te herin neren, dat ook hij een glas voor zich had staanwerktuigelijk nam hij het op, dronk het leeg en bleef ermee is de hand zitten, toen Weathershaw zijn verhaal voortzette. Mijn assistent Hartley kwam hier, vervolgde Weathershaw, vermomd als een fatsoenlijk arbeider. Ik gaf hem eenige in lichtingen en instructies en zond hem naar Litehrsdale. in de rol van iemand, die on derdak komt zoeken, moest hij naar Marri ner’s Fold gaan en door voorzichtjes vra gen iets te weten trachten te komen om trent Madgwick’s doen en laten. Te samen met meneer Sindal volgde ik Hartley later naar het dorp. Hij kwam bij me in ,„Het Wapen van Stanbury” en vertelde me, dat hij al geboft had. Hij was naar juffrouw Beckett gegaan, voorgevende 'gehoord te hebben, dat zij kostgangers hield en die vertelde hem, dat ze over een paar dagen plaats voor hem zou hebben, daar twee van haar menschen weggingen. Ze liet hem de garner zien, die hij zou krijgen. Madgwick was daar juist bezig, zijn boeltje in te pak ken Hartley sprak even met hem, zooge naamd om hem te vragen of het hem daar goed beviel. Uit Madgwick’s antwoord maakte hij op, dat deze waarschijnlijk den volgenden dag zou vertrekken hij had ergens anders een veel beter baantje gekre gen, zooaJe hij zei. Toen kjwam Hartley bij mij terug en ik besloot dadelijk te han delen. Meneer Sindal had gehoord, dat oom- missariB Marrows en inspecteur Calvert in het dorp warenhij ging ie halen en bracht ze naar de herbergdaar kwamen ook twee rechercheurs, ik verzocht Sir Marston Stan bury telefonisch ook te komen en allen gin- Na den uitslag. Interessant commentaar. Verdere maatregelen der regeering. Swastica en zwart-wit-roode vlaggen op openbare gebouwen. Een manifest van Hugenberg. De uitslag van de verkiezingen voor den Duitschen Ryksdag heeft in alle landen, zooals te begrijpen is, aanleiding gegeven tvt beschouwingen van allerlei aard. Te Londen heeft men berekend, dat, wan. neer men het Engelsche kiesstelsel, waarbij de conservatieven met ongeveer 54 procent van alle stemmen 76% procent van alle xeiels in het Lagerhuis verwierven, op de Duitsche toestanden zouden worden toege past, de Duitsche regeeringspartyen wel 80 procent van alle zetels in derf Ryksdag, dus meer dan noodig is voor een grondwetswij ziging, zouden hebben behaald. Byzonder verbaasd is de pers over het succes der nationaal-socialisten in Beieren, daar men tot nu toe steeds berichten kreeg betreffende de vijandige houding van Beie ren tegen Hitler en de Ryksregeering. De overwinning der nationale regeering wordt door de „Daily Telegraph” een verschuiving naar rechts genoemd. Het is duidelijk, dat de communisten bij duizenden zyn overge gaan tot 4e nationaal-socialisten. De „Daily Mail” wyst in het bijzonder op de verove ring van het sociaal-democratische en com munistische bolwerk Hamburg. Dit feit is van een grootere beteekenis dan het geheele resultaat der verkiezingen. In de berichten uit Berlyr. wordt er op gewezen dat de nationale regeering thans een meerderheid van het Duitsche volk achter zich heeft en aantastbaar in het zadel zit. Zelfs de bladen van links erkennen de overwinning der nationaal-socialisten en van het strydfront Zwart-Wit-Rood. In Frankrijk. In Frankrijk heeft de overwinning der nationaal-socialisten niet nagelaten indruk te maken op de Fransche openbare meening. De Echo de Paris spreekt van een triomf en ëfen eclatante overwinning van Hitler. De coalitie der nationaal-socialisten en de Duitsch-nationalen beschikt in den nieuwen Rijksdag over een verzekerde meerderheid. De huidige regeering zal thans een zuiver parlementaire regeering worden. De linker zijde, aldus het blad, is definitief verslagen. De Berljjnsche berichtgever van het Jour nal verklaart o-m.: Duitschland toont ons Ik doe beter, weg te gaan, barstte hij uit. Het schijnt, dat ik onder dit dak al leen maar aan beleedigingen ‘en beschuldi gingen bloot sta. Morgan zult u van mijn advocaat hoeren inmiddels wensch ik u goeden nacht. Een oogenblik, Sir John, zei Marrows rustig. Ik moet mijn plicht doen. U doet heter een paar vragen te beantwoorden, Sir John werkelijk. Over die papieren. Plotseling begon Weathershaw te lachen; en de klank daarvan deed den beschuldigde schrikken en naar hem kijken met werke lijke angst in zijn oogen. Het zou me niets verwonderen, als hij de papieren in zijn zak had! merkte Wea- fhershaw op. Jammer dat u hem hier op ’t oogenblik met kunt fouilleeren, Marrows. Maar yoordat iemand het verhinderen kon. had Marston, wiens vingers de laatste paar mmuten gejeukt hadden, zich op den schuldige geworpen, hem in zijn stoel terug geduwd, en een hand in de binnenzak van zijn jas gestoken. Hij nam er een bundel papieren uit. wierp ze op de tafel en een seconde later hield Etiherton drie opgevon- wen documenten omhoog. Hier zijn ze. zei hij rustig. ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal ƒ2.96, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt. Franco per post per kwartaal ƒ8.15, met Zondagsblad 8.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, bjj onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zijn dagelijks geopend van 96 uur. Administratie en Redactie Telef. [nterc. 2745. Postrekening 48400. Naar het Engelsch van J. 8. FLETCHBR. 67 (Nadruk verboden). Nicholson maakte de sleutel naar die tee- kening en Madgwick bracht dien sleutel tweemaal terug, om hem op een paar plaat sen te laten afvijlen. Daarna kwam hjj nog eens terug en zei dat de sleutel in orde was en betaalde U weet nu dus, meneer Ether ton, dat Madgwick meer dan eens in uw kluis moet zijn geweest Beware me! roep Etherton. Ik kan het ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den bezorgkring) 1—5 regels 1-80, elke regel meer 4L2o. Van buiten Gouda en den jrgkringi 1—5 regels 1.55, elke regel meer 9^0. Advertentün in het Zatordagnummer 21 beslag op den prijs. Liefdadigheids-advertentUki de helft van den prijs. INGEZONDEN M E DEDEELINGEK1—4 regels ƒ2.25, elke regel meer ƒ0.50. Op oe voorpagina 50 booger. Gewone .dverteatita en ingezonden mededeeliniren by contract tot zeer gereduceerde» prijs. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van soliede Boek handelaren, Advertentiebureux en onze agenten en moeten daags vóór de plaatsing het Bureau zijn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zjjn. Belgische stemmen. De naar het fascisme overhellende Nation Beige, die gaarne van internationale ver wikkelingen en oorlog spreekt geeft toe, da' deze verkiezingen in een atmosfeer van dwang en terreur zyn gehouden, daar de socialistische en communistische propaganda onmogeiyk was gemaakt en ook de gematig de oppositiepartijen hun opvattingen niet mochten verspreiden. Maar het blad wil verder doen gelooven, dat de dictator ten minste de vrijheid van de kiezers heeft ge ëerbiedigd. Het resultaat is, dat meer dan de helft van het Duitsche volk zich Zondag met kennis van zaken voor de anti-parle- een onopgesmukt gezicht en men moet wer- ir.entaire en anti-democratische kelyk onbekwaam worden geacht de juiste beteekenis van deze verkiezing te begrijpen als men er zich geen rekenschap van zou Wie voor de deugden, die hij beoefent, den lof der menschen zoekt, verkoopt een zeer kostbare zaak voor een luttele rt prys. FEUILLETON. schryft in de Volkische Beobachter Alfred Rosenberg, „voltrekt zich nu met reuzen schreden. Al het kleine, al het weerspanni ge wordt in dienst van het groote gemeen schappelijke noodlot overwonnen; de Duit sche, de groot-Duitsche gedachte verheft zegevierend haar vreugde en stelt in het politieke leven de rangorde vast, welke tot dusver nog niet onbetwist was. Ook de 5de Maart is voor ons geen einde. Het werk in het volk en-met het volk zal zonder ophou den worden voortgezet. De oude spreuk: „Bindt na de overwinning den helm vaster”, geldt ook thans weer.” „De taaie volharding van de laatste der tien jaren zal niet verlammen, maar zal nog worden versterkt, totdat ook het tweede deel van den weg van het Brandenburger- thor tot aan het Berliner Schloss (het voor malige keizerlijke paleis) zal zyn afge legd”. De verkiezingen, zegt de Duitsche Allge- meine Zeitung, zijn het einde van den de- mocratischen parlementairen staat en het begin van een nieuwen tijd, welke uitgaat van offers voltrokken, met tucht en kalmte Van dit feit moeten wij uitgaan. Het is in “de eerste plaats het werk van Hitler en het nationaal gezinde burgerdom moet mee instemmen. De geschiedenis vraagt er niet naar of de gerechtigheid waarop het indivi du aanspraak heeft, wordt gebroken. Voor langen tijd moet binnen- en buitenland zich bij het Derde Rijk als een feit neerleggen. Vele intellectueelen hebben de radiorede- voeringen niet meer kunnen aanhooren, maar de groote massa des volks denkt en voelt heel anders; voor haar is de populaire en grove taal der verkiezingsredenaars een openbaring. Als virtuozen van de propagan- d? hebben de nationaal socialisten door de exploitatie van den aanslag op de Ryksdag het afzien van salaris door Hitler, de zooge naamde vlucht van Otto Bratïn naar Zwit serland, waar deze alleen voor een enkelen dag een bezoek aan zijn zieke vrouw bracht de natie in beroering weten te brengen en ton. Sir John keek Weathershaw aan. En die blik leerde aan Weathershaw een nieuwe psychologische les. Weathershaw besefte„ dat de schuldige nog zóó sterk vertrouwde op de macht van zijn geld, dat hij er van overtuigd was dat zijn naam niet genoemd was. Toen plotseling sprak hij, en zij, die alles wisten, voelden een walging in zich, opkomen, toen ze noegzaamheid in zij Pruisen verzocht, zich in deze dagen niet te verzetten tegen het hyschen van de ha kenkruis-vlaggen en het zwart-wit-rood op de openbare gebouwen. In tallooz ilaatsen is dit gisteren dan ook onder leiou*b van S.A. en S.S. geschied, hier en daar onder protest van de gemeen telijke autoriteiten. De nat. socialisten eischen aftreden van de Badensche regeering. De gouwleider der N.S.D.A.P. in Baden en leider van de nat. socialistische landdag- fractie, Koehler, heeft een brief tot de Ba densche staatsregeerig gericht, waarin hij haar onmiddellyk aftreden eischt en het optreden van een nieuwe regeering onder nat. socialistische leiding. De staatsregeering heeft in haar ant woord naar de Badensche grondwet verwe zen, volgens welke een hervorming van de regeering een zaak van den landdag is. Hugenberg tot de Duitsche-nationaU* volkspartij. Hugenberg, heeft een oproep gericht tot de corporaties der Duitsche-nationale volks partij, waarin hij o-a. zegt: ,^T)e verkiezingen hebben een'meerderehiri gebracht aan de nationale regeering. Aan het marxisme is het terugkeeren naar de macht versperd. Het centrum heeft voor het eerst sedert 1918 zyn noodlottige sleu telpositie verloren. De cijfers van 5 Maart hebben opnieuw bewezen, dat de volkskrachten die in chris- telijk-conservatie staatsopvatting onder het zwart-wit-rood van Bismarck zyn vereenigd, een sterken wortel hebben.” Indruk te Genève. De resultaten der verkiezingen voor den ryksdag en den Pruisischen landdag zyn in internationale kringen te Genève met groote spanning ontvangen, meldt V.D. In Engelsche, Amerikaansche en neutrale kringen wordt de nieuwe toestand in Duitschland met vreugde begroet. Men verwacht, dat thans op binnenlandsche po litiek gebied de positie van Duitschland zal worden versterkt. Fotsdam die den g«est van Weimar heeft overwonnen. Waar zyn de auguren, die ons sedert 1919 wilden wya maken, dat het Duitsche volk zich tot de democratie had bekeerd? De Etoile Beige scl teerling is geworpen, spel reeds sedert vei speeld en zullen de van 5 Maart het hebben vertoond, dat het niet noodig was erop te wachten om het resultaat te kennen. Hitler, de gewezen huisschilder, Hitler de Oo sten rijker is meester van het Duitsche rijk. Thans zullen wy getuige z(jn van een stortvloed van hysterische betoogingen. Duitschland gaat zyn réveil vieren. Maar wie zal de kosten van het feest moeten be talen? Het blad constateert verder, dat de regeeringspartjjen in Duitschland in ieder geval ongeveer 52 pet. der stemmen vóór den Ryksdag en den Pruisischen Landdag hebben behaald. Men moet dus wel tot de overtuiging komen, dat de geweldpoliitek van Hitler door een zeer groot aantal Duit- seliers wordt goedgekeurd en onder deze Duitschers zyn millioenen moeders en echt- genooten die wel moeten weten, dat stem men voor Hitler gelyk staat met stemmen voor den oorlog. Het Duitschland van 1933 blyft hetzelfde Duitschland als van Bis marck. De sociaal-democratische Peuple schrjjft, dat het Duitschland van heden in handen is van een bende geweldenaars, die zich aan machtsmisbruik schuldig maken. De nieuwe Rijksdag is een bespotting van het parle mentarisme en zal in Potsdam bijeenkomen n<et het eenige doel deo^arlementaire redi- ten af te staan aan-1f5}^b«ilej?!f#f,^Bl’#b*’ cistische dictatuur in te stellen welke nooit als de werkelyke vertegenwoordigers van het Duitsche volk zal worden erkend. En verder: Het oogenblik nadert snel waarop deze sympathie en moreele steun actief en afdoende vormen zal kunnen en moeten aannemen. Voor het behoud van den wereldvrede, voor de toekomst van de' be schaving is het niet mogelyk dat een groot land, gelegen in het hart van Europa, lang de prooi blyft van een bende bloeddorstige woestelingen die zich met den mantel van een rechtmatig aangestelde regeering dur ven tooien. haast niet gelooven. Toen, voegde Weathershaw eraan toe, moest ik den waarsctnjnlykeo loop der din gen conibineeren. Ik twijfelde er niet aan, dat Madgwick uw machines goed bekeken had. Maar ik heb net genoeg verstand van machines, om te weten, dat men het geheim daarvan niet kon ontdekken door alleen maar naar een model te kijken, hoe vol maakt de uitvinder die ook in elkaar gezet heeft. En Madgwick had meer noodig hij tolde de papieren hebben, teekenlngen en details. Nu had ik een theorie gevormd. Ik bedacht dat Madgwick misschien samen- werkte met Pike. Ik h»d vernomen dat Pike achter een gordijn verborgen, het gesprek tusschen u en Bir Cheville Stanbury had 'geluisterd^ en gehoord dat u die papieren aan Sir Cheville ter inzage wilde geven.' Ik •stekte me voor dat Pike dit aan Madgwick verteij had en dat deze twee, die bekend waren met de gewoonten van Sir Cheville, gesproken hadden hem te overvallen en geven, dat men staat tegenover een nationa listische blok, dat bestaat uit verschillende volksdeelen, doch homogeen is, omdat het bezield is door dezelfde idealen. De Republique, het orgaan, dat nauwe relaties onderhoudt met den linkervleugel der radicaal-socialisten verklaart o.m.: sinds acht dagen is Duitschland een revo lutionaire periode ingetreden. Sinds den brand in het Ryksdaggebouw hebben de ge- gebeurtenissen zich zoo snel ontwikkeld, dat de verkiezing van gisteren slechts de btteekenis heeft van een episode in den stryd om de consolideering der nieuwe dic tatuur. Hitler kan thans de constitutioneele legaliteit in acht nemen en óf met de Duitsch-nationalen, óf met het Centrum regeeren. In Duitschland zyn volgens het blad nog drie krachten, die meetellen: de nationaal-socialisten, de Stahlhelm en de Ryksweer. Een conflict tusschen de beide r deelen van de Duitsche rechterzijde zon burgeroorlog beteekenen. In dit geval zou de Ryksweer den doorslag geven. Ten aan zien van het feit dat de buitenlandsche po litiek der nieuwe regeering nog niet nauw keurig is vast te stellen, behoudt Frankryk zich zooals tot nu toe koelbloedigheid voor. Het wenscht tegenover de Duitschers de politiek voort te zetten van een goeden buur, zooals Roosevelt deze in zijn gisteren ge houden redevoering zoo gelukkig heeft ge- daarmede vast en o» "4 defineerd. De socialistische Populaire spreekt van Rijksdagverkiezingen onder nationaal-socia- lietischen terreur. de sarcastische zelfgo- ijn stem hoorden. Dus de naam wilden ze niet vertellen? Sir- John. Natuurlijk niet. Etherton kerel waarschijnlijk is er niet, eens een andere naam te noemen. Onder de tafel voelde Weathershaw het uitgestrekte been van Marrows wien Hij een schop gaf. Hij stond langzaam op, gevolgd door Marrows en Marston. Neen, hernam Weathershaw, hij keek langs Etherton naai* diens gast. Ik zei, dat Madgwick bij zijn bekentenis «een naam wilde noemen Maar daarna noemde hij' dien iwel. Wilt u veten wie het is? Sir John Arnciiffe! Meneer Etherton, dat is de man, die uw papieren heeft. Dat is de man, die het testament van Sir Cheville op de club in het loketje legde. Dat is de man, die ver antwoordelijk is in hoever kan niemand voor den dood van den ouden heer. Wat hebt u hierop te zeggen, Sir John Arnciiffe? Toen Weathershaw den naam van Sir John had uitgesproken, had Etherton zich van dezen afgewend; Letty was naast haar vader gaan staan en stak haar handen door zijn arm. En allen keken naar den schul dige. Nu. zei Etherton eindelijk. U hoort

Goudsche Courant | 1933 | | pagina 1