152 >R NGEN 4G •W NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN I |B. I82B5 Maandag 27 Maart 1933 BOSKOOP, NIEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWUK, WADDLNXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. 1 GOUWE 15 TEL. 2152 V ‘l BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, 71» Jaargang Door smart gelouterd door E E Amerikaansche als gevolg J <en ernst waar- k worden direct HOOFDSTUK V De last van den redder. ro No. 70310. Singel 80, te de (Wordt vervolgd.) aar in maande- lieboek getiteld: straties tusschen JONDEN ƒ3.25. igen. Practische ■n extra bijlage PRIJS 1.25. ste zieleleven en üge behandeling van de kwestie d: PRIJS ƒ4.50. (^sen verlaging der oorlogsschulden zonder compensatieNieuwe ue&piemiigen ie ivonie. iviussoiini naai’ Rome/ G01ME KIUIAXT. 3 dikwijls wordt ng van dit boek luwelijk lichaam Biykens berichten uit Washington zullen als resultaat van de bespiekingen tusschen Lindsay, den hngeischen ambassadeur, en staatssecretaris Huil waarschjpuyk spoe dig regelingen worden getroffen met be trekking tol de economische wereldconfe rentie. De Amerikaansche regeermg stelt in het licht, dat er geen verlaging van oor logsschaden kan toegepast worden zonder compensatie, aangezien de algemeene op*nie m congres, fmancieele kringen en onder het yubliek er tegen is. Veel belang hecht men aan het program ma van de economische wereldconferentie, aangezien men van meeiung is, dat samen werking van alle groote mogendheden nood- z a kei ijk is ten einde tot een oplossing te komen van de problemen op het terrein van munt en tarieven, terwijl de kwestie der ourlogsschulden slechts een deel, zy het dan ook een belangrijk deel is van het geheel, volgens Hulls opvatting. President Roosevelt is van oordeel, dat het noodzakelyk is met Frankryk over de economische quaesties in onderhandelingen ie treden, en wel speciaal over die, welke de kern der internationale economische con ferentie zullen vormen, zulks ongeacht de quaestie der oorlogsschulden. Het Ameri kaansche standpunt, dat Roosevelt in prin cipe deelt ,is, dat de voornaamste handel drijvende landen gezamenlijk voor het her stel van het handelsverkeer moeten zorgen, zonder daarbij individueele aangelegenhe den op den voorgrond te schuiven. Huil zal zyn besprekingen met de gezan ten voortzetten, maar het ligt voor de hand, dat Roosevelt zelf de aangelegenheid ter hand zal nemen, zoodra deze in een beslis sende fase zal zijn gekomen. Verklaring van Chamberlain. Neville Chamberlain, de Engelsche kan vlier voor de Schatkist, heeft te Birming ham een rede gehouden, in welke hy zich zeer optimistisch uitliet over de vooruitzich ten van de economische wereldconferentie. Het bereiken van overeenstemming is niet gemakkelijk aldus Chamberlain wan neer men met ongeveer zestig naties moet onderhandelen. Doch hij kon verklaren, dat volgens zyn meening de omstandigheden voor het tot stand komen van een overeen komst sinds het einde van den oorlog nog niet zoo gunstig zijn geweest als op het oogenblik. Mussolini in softunige Fransche -bladen. 1 „Z11. ver klaart echter, dat het een goed teeken is, dat in breede Fransche kringen de rede van Hitler over de buitenlandsche politiek een niet ongunstigen indruk heeft gemaakt. op een spookachtigen volbloed achter een i-pookachtigen vos en met spookachtige honden voor zich uit. Hij kon dit alles niet doodenhij kon het slechts een. poosje on derdrukken, totdat het zich weer verhief in zijn oorspronkelijke kracht en hem opnieuw overwon. Wat Trash betrof, die was bezig met het tegenwoordige. Hij iwas naar den voet van den Kerk-Steen gekropen, zijn neus hield hij in den wind en hij jankte op een toon, die groote onrust verried. Griff, die einde lijk ontwaakte uit zijn droonien van ver vlogen dagen, voelde een plotselinge onrust bij 't gejank van den hond. Hier waren geen schapen in het spel, hier op den weg naar Wyecollar; een ongewonen geur had de hond in zijn neusgatenhij was onge durig en het gejank hield aan. Griff kwam tot dicht bij de zwarte steen massa, en de maan sdheen recht op het nauwe gat. Hij zag een doorweekt paar laar zen, den rok van een vrouw en terwijl hij van louter verbijstering bleef staan, jankte de hond niet klagelijk gehuil. Een oogenblik stond’ Gnff stil, en net overweldigende gevoel, dat hij zich hier bukken moest voor de macht van het nood lot, dat reeds tweemaal zijn polsen sneller had doen kloppen, maakte zich van hem meester eens. twee nachten tevoren, toen hij in den sneeuwwitten sterrenglans stond en nog eens, dezen morgen, toen hij de m het zonlicht schitterende heuveltoppen over liep met Gabriel Hirst. Het ,was een oogen blik, gelijk wij allen nu en dan beleven, als wij weten, dat een inslag, afwisselend van wel en wee, in het bont gewaad van om ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoor ends tot den bezorgkring) 16 regels 1.80, elke regel mee» Van buiten Gouda en den bezorg kring. 1—5 regels 1.55, elke regel meer 8.80. Advertentün in het Zaterdagnummer 21 ”k- ij slag op den prijs. Liefdadigheids-advertentiin de helft van den prijs. INGEZONDEN MEDEDEELINGEK1l regels 2.25, elke regel meer ƒ0.50. Op ae voorpagina 50 hooger. OMdedeelinron bö contract tot wcr ^reduceerde, prys. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van soliede Boek handelaren, Advevtentiebureux en ome agenten en moeten daags vóór de plaatsing aan het Bureau zyn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zijn. Over de ruige struiken begroeide heuvelruggen gingen de man en de hond, en langs de randen van de onheilspellende moerassen en langs de afgronden van ver raderlijke kloven, waar de sneeuw gelijk lag met de heide en verborgen vallen loerden. Steeds verder strompelden zij, totdat zij ten laatste de hut> bereikten, die niets meer scheen dan een groote hoop opgejaagde sneeuw op de heide. Griff schopte de deur der hut open en legde zijn last een stille vrouw, die een stil kind1 omklemde op het ruwe bed in den hpek. Daarna zocht hij vuursteen en staal en niaakte het vuur aan. Trash voelde zich nu gelukkiger; hij was weer tusschen bekende muren, niet den vlammenden haard voor zich en hij gromde tevreden, toen htj zich neerlegde en zijn meester gadesloeg, die druk bezig was. Er was nog een overvloed van havermeel, mocht doen; en toch twijfelde hij er aan, ol zij wel leefde. Eindelijk had hij haar m zijn armen en hij legde haar neer op de door de maan beschenen sneeuw, en toen hij in haar gelaat keek, zag hij, dat het schoon als een zonnebloem was onder haar roodbruin haar maar bleek, heel bleek. En toen ontsnapte hem een zachte kreet, want, hij zag, dat een kind aan haar borst lag Het kind maakte hem wrevelig; hij wist niet waarom, doch zijn ontstemming verdween, toen hij zich bukte, het lichaam pje aanraakte en voelde, dat het dood was. Met de vrouw was het anders; haar hart sloeg zwak bij zijn aanraking, en haar lichaam trilde tweemaal, alsof zij beproefde uit de gevangenis van den dood te breken. Een poos bleef Gnff naar de levende en naar de doode kijken-, toen nam hij de vrouw op slechts een lichten last met de zuigeling, die koud en stil tegen haar borst lag. Zooals hij voorspeld had; de vorst, nam toe, maar haar macht over de sneeuw was nog gering en de tocht over de uitgestrekte, witte heide, tevoren reeds moeilijk, eisehte nu dubbele inspanning en was niet zonder gevaar. De koude mai.n keek neer op de zwarte gedaanten, die de eenzaamheid van heide en uitspansel bra ken - ze kee.k neer op de langzaam zich voortbewegende gestalte van den man, reeds het aan het bewina komen van de nationale regeermg zyn m Engeland meer dan twee honderd nieuwe fabrieken met buitenlandsch kapitaal gesticht, die aan veel arbeider* werk verschaffen. Engeland heeft met Denemarken een overeenkomst gesloten, welker beteekem- met het toenemen van de welvaart van dit land zal stijgen. Ongeveer twintig buiten- lauidsche staten hebben onderhaïidelingen over nieuwe handelsverdragen aangeboden, hetgeen in den tyd van den vrijhandel nim mer gebeurde, daar Engeland nimmer een tegenprestatie kon aanbieden. By de bespre kingen, welke reeds hebben plaats gehad, zyn moeilijkheden overwonnen, welker vroeger onoverkomelijk schenen. Chamberlain sprak daarna over den toe stand in Europa, waar opnieuw verdachtma kingen, wantrouwen en vrees verbreid wor den. De tot voor kort nog dreigend schij nende toestand is door de bezoeken van MacDonald en Simon aan Genève en Rome belangrijk en in den goeden zin veranderd. Men moet slechts betreuren, dat Churchill in zyn rede in het Lagerhuis getracht heeft verdachtmakingen en twijfel uit te spreken. dat de autoriteiten in alle gevallen, die ter kennis van den bond kwamen, en waar dit niogelyk was, tegen die uitspattingen zijn opgetreden. De daders, in alle gevallen on verantwoordelijke elementen, hielden zich echter verborgen. De bond meent, dat het thans tijd is op te houden met „de onverantwoordelijke op- hitsery tegen Duitschland door z.g. Jood sche intellectueelen in het buitenland. Die mannen, aldus heet het in den brief, van wie de meesten zich nooit als Duitschers hebben beschouwd en die hun geloofsgenoo- ten in het eigen land'op het kritiekste oogenblik in den steek lieten en naar het buitenland vluchtten, hebben het recht ver leren in Duitsch-Joodsche kwesties mede te spreken”. Hun berichten zijn volgens den bond vol overdrijving. De bond verzoekt het gezantschap den brief zoo mogelijk nog hedenochtend, vóór de groote protestbetooging, in Amerika te doen publiceeren. De Zionistische vereeniging in Duitsch-, land verklaart: Wy hebben ons reeds op 17 Maart in een door het Joodsche Tele- graafagentschap verspreide verklaring met beslistheid gewend tegen anti-Duitsche pro paganda. Wij hebben geprotesteerd tegen alle berichten, welke niet met de waarheid overeenkomen en herhalen thans dit pro test. Wy maken voorts bezwaar tegen iedere poging, om de Joodsche zaak dienstbaar te maken aan de belangenpolitiek van andere staten of groepen. De verdediging der staatsburgerlijke rechten der Joden en het waarborgen van hun economische positie kan en mag niet worden verbonden met po litieke acties, welke zich richten tegen Duitschland. Naar aanleiding hi.ervan ei* als gevolg van een door het ministerie van Buiten landsche Zaken ingesteld officieel onder zoek naar den toestand in Duitschland, waaruit gebleken is, dat „er gedurende -or- ten tyd lichamelijke mishandelingen van Joden hebben plaats gehad, maar dat die phase als nagenoeg afgeloopen kan worden beschouwd”, wordt, naar van bevoegde zijöe wordt medegedeeld, geen officieel protest by de Duitsche regeering overwogen. DUITSCHLAND. Gevangenhouding van Gereke. o De rechter-commissaris van het politie- presidium te Berlijn heeft, naar Wolff meldt, tegen den vroegeren Rykscommissa- ris voor de werkverschaffing dr. Gereke een bevel uitgevaardigd tot gevangenhou ding op grond van verduisteringen in talrij ke gevallen. De verdachte is gisteren naar het Huis van Bewaring overgebracht. Syrup, Gerekes opvolger. Van officieele zijde wordt medegedeeld, dat door de gevangenneming van dr. Gereke het voortzetten van de zaken van het Ryks- commissariaat voor werkverschaffing niet mtgeput door zwaren arbeid en die nu wan kelde onder zijn lichten last keek neer op den bevenden hond, die achter do hielen van zijn meester sloop. Slechts de zware ademhaling van den man verbrak de stilte en het aanhoudend gejank van Trash,want honden speuren spoedig een tragedie, en Trash, die wis^ dat tenminste een der ge redden dood was, wist ook, dat de naaste toekomst traneh in haar schoot borg en bitter harteleed. land zonder dat zy ook maar lastig worden gevallen en het bedrijf talryke Joodsche zaken gaat normaal ongestoord zyn gang. De in Amerika verspreide berichten ko men blijkbaar uit bronnen, die er belang bij hebben ’de vriendschappelijke betrekkingen tusschen Duitschland en Amerika te vergif tigen en de nationale regeering, ofschoon zy op de meerderheid van het Duitsche volk steunt, bij het Amerikaansche volk stelselmatig in discrediet te brengen. Protest van Kijksbond van Joodsche frontsoldaten. De Duitsche Ryksbond van Joodsche frontsoldaten heeft, naar het Wolffbureau uit Berlijn meldt, aan het gezantschap der Ver. Staten te Berlijn een brief gezonden, waarin wordt gezegd, dat de bond kennis heeft gekregen van de agitatie, die in Amerika wordt gevoerd wegens beweerde gruweldaden jegens de Joden in Duitsch land. Er zijn, aldus het schrijven, mishan delingen en uitspattingen voorgekomen, die echter by geen enkele omwenteling te ver mijden zijn. De bond wenscht vast te stellen, HALLIWELL SUTCLIFFE. Voor Nederland bewerkt door J. P. Wessel ink—van Rossum. Nadruk verboden. Het, meisje, dat hier met hem gekomen was, was er door gekropen en toch had zij hem niet getrouwd, alleen en weer achte hij, toen hij het zich herinnerde >ad hij haar meer dan eens gekust op den weg van Wyhyates’ kerk naar Marshcot^s. “ij had in die dagen veel meisjes gekust, eh nu hij er aan terugdacht .leek het een onzinnig genoegen. Hij was een oogenblik stil blijven staan de steenmassa, waar hij toegaf aan zijn ust om te mijmeren. Hij vroeg zich af, wat eze kerk washoe zij voor de geheele om geving aan haar roep van heiligheid was 8®komen. De faam was al van geslachten -1Gr op de nakomelingen overgedragen, van voorouders, wier bloed in zijn aderen 8 roomde, wier bijgeloovigh^den bij nacht nnenelopen en hem zwak genoeg vonden ze te herbergen. Hij kon zwoegen zoo- VPe als hij wildé het Verleden zoo goed mogelijk buitensluiten, het oude bijgeloof het zijne Barguest en de Kerkruïne, witte Vrouw en de Man in Hei-Bruin en Un nachts rondreed, een «pook Gedurende de laatste dagen hebben te Rome besprekingen plaats gehad tusschen Mussolini en den Engelschen gezant Sir Ronald Graham, alsmede tusschen den staatssecretaris van Buitenlandsche Zaken Suvich en den Franschen gezant De Jouve- nel. In toonaangevende politieke kringen te Rome wordt er de nadruk op gelegd, dat de geneigdheid om mede te werken aan het viermogêndheden-plan door drie der mo gendheden duidelijk is geuit, De Kleine .Entente en Polen verzetten zich absoluut tegen de plannen. Dit heeft de verontwaardiging opgewekt van de Ita- liaansche pers en men beweert dat Sir John Simon Benesj Zaterdagavond tydens een gesprek, dat anderhalf uur duurde, gewezen zou hebben op de verantwoordelijkheid, wel ke ieder treft, die een pact-van-vier ónmo gelijk maakt. Volgens de „Corriere della Sera” staat het protest der Kleine Entente volkomen buiten de politieke werkelijkheid en bewijst het slechts het bestaan van een toestand van onrust en intransigentie. De Italiaansche pers drukt verder haar Het crediet van Engeland is zooveel her- leedwezen uit over het verzet tegen het plan steld, dat Engeland door den om vang van van Mussolini in aoSunigc Fransche uit het buitenland naar Londen vloeien- I De semi-officieele „Giomale d’Italia” de bedragen bijna bedreigd wordt. Enge land heeft thans, nadat het tot de derde plaats gedaald was, zyn positie als eerste uitvoerende mogendheid heroverd. Sinds Zorg, dat kleine zorgen van het leven niet klein maken, FËÜILLETÓNr“ Naar de „New-York Herald” uit Parys verneemt, is daar in politieke kringen ern stig sprake van de mogelijkheid, dat Mus solini een bezoek aan Londen zal brengen ter beantwoording van het bezoek van Mac Donald en Sir John Sinion. BUITKNIJiNDBCH nieuws. DU11KCHLAND. De Jodenvervolgingen. Geen boycot-actie van Bntsche Joden. Protest van den Ryksbond van Joodsche frontsoldaten. üp een telegram van de Duitsch-Amen- kaanoche Kamer van Koophandel te New- ïork aangaande berichten over aantasting van AmenKaansche zakenbeiangen en an dere excessen, heeft vice-kanselier von Papen in een uitvoerig telegram geant woord, dat deze berichten volkomen zonder grond zyn. Het zakenleven verloopt geheel normaal en van klachten over het berokkenen van schade aan de Amerikaansche belangen is ook door de Koophandel te Berlijn geen melding ge maakt. Non Papen keerde zich scherp tegen de in het buitenland verspreide gruwel-berich- ter. en betoogde met kiem, dat de nationale revolutie, waarvan het doel was Duitschland van het groote communistische gevaar te bevrijden en de bestuurslichamen van min derwaardige elementen te zuiveren, opval lend ordelijk verloopen is. Er zyn een paar betreurenswaardige din ger. geschied, maar de scherpe verkla ring van den rykskanselier van 12 Maart, zyn deze verder achterwege gebleven. Honderdduizenden Joden leven in Dutisch- eenigszins van en leven wordt gevlochten. Langzaam kwam hij tot zichzelf, en stak zijn handen zoover door de opening van den muur, tot zij het slanke middel van een vrouw grepen, en toén' werkte hij met taai geduld de doorweekte gestalte naar zich toe. Het was hem, alsof hij haar geen zeer verhinderd wordt. De Ryksregeering heeft besloten met de voorloopige waarneming van zaken dr. Syrup te belasten. Dr. Syrup heeft de leiding van het commissariaat reeds overgenomen. (De thans 51-jarige dr. in de rechtsge leerdheid Syrup, uit Hannover geboortig, trad in het ambtelijke leven al heel spoedig op den voorgrond. In 1919 kwam hij in Ryksdienst sinds 1920 als president van het Kijksbureau voor den arbeid, sinds 1927 als president van het Ryksbureau voor de wcrkloozenzorg. In Juli 1930 werd dr. Syrup op grond van de verordening betreffende vi ij willigen arbeidsdienst benoemd tot kijkscommissarig voor dien dienst en op dat gebied heeft hij zijn sporen verdiend. In December van het vorig jaar werd hij mi nister van arbeid in het kabinet-von Schlei cher). Scheidemann's pensioen ingehouden. Naar de „Deutsche Allg. Zeitung" be- ncht heeft dr. reisler, ministerialdirector ir. het Pruisische ministerie van justitie, medegedeeld dat net pensioen van den vroe geren 0berbuio-meister Scheidemann, dat jaarlijks 14.uuv mark bedraagt, niet meer betaald zal wok j. Hoe Hitler zijn salaris gebruikt. Voor familieleden van gevallen S.A. en S.S. mannen. Zooals men reeds weet heeft Hitler zijn maandelijksch salaris van rykskanselier ge weigerd en het ter beschikking gesteld van een college van curatoren, die de bedragen ten gunste van de achtergebleven familie leden van gevallen S.A. en S.S. mannen en politie-agenten verdeelen moet. JQit college is intusschen gevormd, en bestaat uit Ritter von Epp, München, den tegenwoordigen lasthebber van de ryksregeering in Beieren als voorzitter, den advocaat de. Graf van der Goltz, Stettin en den commissaris van politie Geibel uit Berlyn. Severing vrij. De gewezen Pruisische minister van bin- nenlandsche zaken en sociaal-democratirch Ryksdaglid Severing, die Donderdag by de Rijksdagvergadering gearresteerd werd en daarna is verhoord, is op vye voeten ge- steld. Het Wolff-bueau verneemt, dat hy zich echter ter beschikking van Je bevoeg de autoriteiten behoort te houden. Bezoek aan politieke gevangenen. Bestrijding van gruwelberichten. Naar het W. B. meldt, neeft de Berlijn- sche politieke politie aan eenige vertegen woordigers van de Duitsche en de buiten- landsche pers gelegenheid gegeven een aan tal communistische politieke gevangenen in hun cellen te bezoeken, om met eigen oegen te zien hoe leugenachii.j de in het buiten land verspreide gruwelsprookjes zyn. De persvertegenwoordigers verzochten o.a. den communistischen leider Th&lmann te mogen zien, waarvan beweerd werd dat hy met overgebleven van het haastig ontbijt, dftt Hirst en hij daen morgen samen hadden genuttigd. Gnff vulde er een pan mede en zette die op de turven. Daarna ging hij naar het bed, nam het kleine kind en legde het zacht op den grond. Toen begon hij de liandep en de voeten van d^ vrouw te wrij ven zij bewoog zich en kreunde, als had zij pijn, toen hij haar doorweekte laarzen uit-trok. Hij beproefde nu en dan een lepel vol alcohol tusschen haar witte onopgeklem- de tanden te gieten. De ooeen blik ken gingen voorbij, en nog altijd spande hij zich in om leven te bren gen in deze bevroren verworpeling. Waar was nu zijn levenswijsheid? Hij had niet veel waarde aan het leven gehecht iets, wat. de menscjien konden afleggen, als hun tijd kwam, zooals zij het een last zouden doen, en met dezelfde vreugde. En “toch spande hij nu zijn kracht en zijn wil tof het uiterste om dit eene leven te redden, dat hij zijn vijandin, de heide, had ont rukt. Misschie was het een andere phase van zijn levenstaak de heid»1 te bevech ten en te overwinnen. Misschien was hc' 't gevoel het hield hem nog steeds in zijn ban dat het lot dezen nacht een mijl paal op zijn weg had geplaatst. In elk ge val spande hij zich in om te redden, totdat het zweet op zijh voorhoofd parelde. Na verloop van geruimen 'nd w£rd hij beloond. Juist toen zijn hooj bijna vervlo gen was, wendde de vrouw zich om, bewoog haar armen en opende haar grijze oogen. Kamer van ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal ƒ2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt. Franco per post per kwartaal ƒ8.15, met Zondagsblad 8.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, by onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zyn dagelijks geopend van 9—6 uur. Administratie en Redactie Telef. latere. 2745. Postrekening 48400.

Goudsche Courant | 1933 | | pagina 1