1 nieuws- en advertentieblad voor gouda Voor reclame alleen Zaterdag Zondag Deze Courant komt vele duizenden gezinnen. Gegarandeerde oplage 6500 EN OMSTREKEN Gerookte Zalm uit[het blik aP. G. SCHARLEMAN Jr. po. 18280 r BODEGRAVEN enz. m ex EERSTE BLAD BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSK' fjlEUWERKERK, OUDERKERK,OUDEWATER, REEUWIJK, Door smart gelouterd door Brieven uit de Hofstad. Zaterdag I April 1833 72* Jaargang Uit nummer bestaat uit twee bladen. •i (Wordt vervolgd.) Hi Laat een* een proefwasch behandelen bij Model wasscherij Fa. J. H. VAN STRAATEN Ditblad verschijnt dagelijks behalve op Zon-en Feestdagen r»nnn A A n»im - v. weer uit. Met het oog op bezuiniging zal de verlichting heelemaal nagelaten worden. Heel groot zal die besparing niet zijn, maar alles helpt. Ondertusschen is men echter ook bezig de algemeene straatverlichting steeds beter en mooier te maken. Dat kost natuurlijk veel geld en het is vreemd, dat men dit nu juist in dezen tijd doet. We hadden nu juist zulke mooie lantarens, door niemand minder dan dr. Berlage ontworpen en die gaan succes sievelijk weer weg, omdat het nu weer is groote lichten midden boven den rijweg han gende aan een staaldraad die van huis tot huis gaat, ’t Is fraai licht, dat dient gezegd, maar kunnen wij ons die weelde thans wel veroorloven We hebben de cijfers van de kosten der openbare verlichting niet bij de hand, maar wij herinneren ons dat ze heel hoog zijn. En het kon heusch wel wat minder, ’s Nachts om twaalf uur gaat de helft wel uit, maar er blijft nog heel veel over. Er zouden nog heel wat postjes te vinden zijn waarop bezuinigd kon worden, doch men beijvert zich daarmede niet hard, om dat alles ten slotte de werkloosheid bevor dert en een deel van het winstje verloren gaat aan uitkeeringen. Het is de vicieuse cirkel, waarin men altijd weer verzeild raakt en waaruit niemand weet los te komen. Een geval, dat hier eenig opzien heeft gebaard betreft de klachten van den H. B. S.-directeur in Bandoeng over gemis aan medewerking van onderwijsmenschen hier ter stede ten aanzien van kinderen die uit Indië naar den Haag komen. Men werkt niet mede om die kinderen tijdverlies te bespa ren; zij worden maar in lagere klassen-ge stopt en gaan daarmede natuurlijk achter uit. Wij hebben nooit de klachten gehoord, dat zulks op onredelyke wijze geschiedde. Wel weten wij, dat het meestal heel moeilijk past en aansluit. Dit is een van die groote fouten in het koloniaal beleid, dat een der gelijk punt niet eens geregeld is. Wanneer men in Indië den aanvang der cursussen op hetzelfde tijdstip als hier te lande zette d. i. 1 September en niet als in Indië 1 Mei zou men al een eind verder zijn. Wan neer men voorts, wat voor ons eigen land ook dringend noodzakelijk is, wat meer uni formiteit in het onderwijs bracht; voorts een einde maakte aan den chaos van me thoden en leerboekjes, zou een zeer moeilijk inconvenient voor ouders, die in Indië zijn en prijsstelten op een opvoeding hunner kin deren in Holland, zijn weggenomen. HAGENAAR. de heide. Hij was blij met den buit, want hij zei tegen zichzelfterwijl hij nu over de wei landen de richting naar den heirweg van 1-ing Crag insloeg, dat hij nu een smakelijk gerecht kon voorzetten aan het arme kind, dat daar ginds bij hem in de hut lag. Het was een nieuwe noot in zijn leven, dit den ken aan allerlei bljzonderfierfen. die het Losse bladen uit het Dagboek van een Gouwenaar. „Hoe meer men de Natuur bestudeert hoe meer men haar bewondert." LOUIS PASTEUR Zaterdag 1 April. Mijn eigenwijze broodheer, de pedante Sijbrand Bottelaar, weigert op een dag als één April zijn dagboekblad te schrij ven. Hij vindt dat zijn rubriek te hoog staat om voor een Aprilmop te worden misbruikt, ja hij was zelfs ttfbng dat men heelemaal aan den ernst van zijn geschrijf zou gaan twijfelen als hij vandaag de pen ter hand zou willenjiemen. Het is daarom, en daarom alléén, dat aan mij ditmaal de plicht te beiïrt is ge vallen eenige oogenblikken van Uwe aan dacht te vragen. In plaats van, zooals mijn patroon, alleen maar afbrekend te vitten, zal ik liever medewerken aan de ontwikkeling van de massa en ik wil U, in aansluiting aan een voorval hier ter stede, een les geven in de Natuurlijke Historie. Woensdag j.l. bewoog zich door onze straten een gepluimd monster, dat door geoefende waarnemers werd herkend als te zijn: een Struisvogel. Het beest diende^ om een recla/nevehikel voort te bewegen van de firma Jamin, die met deze struis vogelpolitiek bewees niet aan struisvogel politiek te willen doen, tenminste wat haar producten betreft. Voor de juiste waardeerïng van dit historische feit diene het volgende: De Struisvogel (Strusus vogélius) is onder al onze gevederde vrienden een der minst bekende. In tegenstelling tot het Goudsche exemplaar^ dat geheel tam was, moet men aannemen dat er ook geheel f wilde struisvogels in het wild voorkomen en wel in Zuid-Afrika. Zij leven daar in 't gloeiende woestijnzand en voeden zich met grind, biggels en kiezelsteenen, ^waarom zij tof de hoogst nuttige dier soorten moeten worden gerekend. Een struisvogel heeft een struisvogel- maag*en wat dat zeggen wil kan iedere huismoeder vertellen die jongens heeft in de vlegeljaren, want die hebben ook een 'struisvogelmaag. Evenals .ander pluimvee planten de 'Transport van 1 len, graan, melk enz. heid meer geven. Alle menschen, werkzaam in genoemde takken van bedrijf, zouden, evenals de boe ren, moeten worden ondersteund. Hierbij zo»1 I het echter niet blijven. De sociaal-demo- craten willen, dat er niet langer pacht en hypotheekrente wordt betaald. Allen, die tot dusver van de ontvangen pacht en hypo theekrente moesten leven, zouden dus ook door de overheid moeten worden onder houden. Alles wel beschouwd, zou het sociaal democratische systeem dus hierop neer komen, dat van een groot deel van ons land één groot armhuis werd gemaakt, dat geen 200 millioen gulden per jaar, maar zeker het drie- viervoud daarvan zou kosten. Daar de productie grootendeels zou stilstaan, zou dit geld moeten dienen, om in het buitenland de voor dit armhuis benoodigde levensmid delen aan te koopen. Met het gevolg, dat het goud van de Nederlandsche Bank het land uit zou vliegen en onze gulden binnen heel korten tijd tot misschien de helft van zijne waarde ging dalen. In het bedoelde artikel wordt over het hoofd gezien, dat niet alleen de bóer moet kunnen teven, maar dat ook het bedrijf moet rendeeren en wel zoodanig, dat de bodem intensief kan worden geëxploiteerd, ten einde aan een zoo groot mogelyk aantal menschen een bestaan te geven. Deze intensieve exploitatie nu rendeert thans niet doordien de productiekosten hoo- ger zyn dan de verkregen financieele uit komsten. Er is per H.A. een tekort van, laten wij maar zeggen, 200.Hierin moet worden voorzien door maatregelen, die de boeren hoogere prijzen doen ontvangen. Een kind kan echter begrijpen, dat voor dit doel een bedrijf van 50 H.A. 5 maal zooveel eischt als een bedrijf van 10 H.A. Het geld, dat de groote boer meer ont vangt dan de kleine, is zoodoende niet voor hem, maar dient om hem in staat te stelten, de grootere sommen aan arbeidsloon, aan rekeningen bij ambachtslieden, aan pacht en aan hypotheekrente te voldoen. Waartoe dient de steun aan don landbouw De wijze, waarop de steunverleening aan den landbouw dezer dagen in de S.D.A.P.- pers is besproken, kan niet door den beugel. De daarin geuitte beweringen wekken een alterzins onjuisten indruk. Er wordt betoogd dat de ten behoeve van den landbouw geno men steunmaatregelen 200 millioen gulden 's jaars kosten. Wy laten de vraag rusten of dit juist is. Met die 200 millioen gulden nu, zoo wordt betoogd, had men den wer kenden boerenstand afdoende kunnen hel pen, indien men dit geld maar gelykeljjk ov.ej de 200.000 boeren en tuinders had’ver deel. Ieder zou dan duizend gulden ont vangen. Wat doet men echter? Men geeft de groote boeren meer dan de kleine. En men belet niet, dat de boeren hetgeen zy door de steunmaatregelen ontvangen, afdragen aan verpachter en hypotheekhouder. Wat moet men van de^redeneering zeg gen? O.i. past voor haag®! echts één kwali ficatie, n.l. demagogie. Onder de mom van sociale rechtvaardigheid wordt hier een systeem aanbevolen, dat de onrechtvaardig heid en de dwaasheid zelve is. Ten einde te voorkomen, dat eenvoudige zielen er in vliegen, willen wij even recht zetten, wat hie/scheef gezet is. Men geeft hjer van den steun aan den landbouwer eene verkeerde voorstelling, n.l. die van eene soort armemmrg. Wie even nadenkt, zal echter begrypln, dat het hier om iets geheel anders gaat. H Indien het «Heen te doen was om het be staan van de 200.000 boeren en tuinders, zou de gegeven voorstelling juist zyn. Men zou ieder dan ƒ1000.steun kunnen geven, waarvan de boeren, als zy tevens vrij wer- i den gesteld van het betalen van pacht en hypotreekrente, zouden kunnen teven, mits I zy maar zorgden, het niet aan te wenden in hun bedryf, omdat het dan, althans voor een groot deel, verloren zou zyn. Wie meenen mocht, dat men zoodoende met de landbouwcrisis klaar kwam, zou echter wel zeer bedrogen uitkomen. Wat toch zou gebeuren? De boeren zouden het er van kunnen nemen. Zij zouden van die 1000.als zy verbouwden wat zy zelf noodig hadden en meer niet, als een prins kunnen leven. Het land zou echter voor het grootste deel onbebouwd blijven liggen. Met het gevolg, dat de landarbeiders, dje thans nog niet werkloos zyn, het ook zouden wor den. Bedrjjfsbenoodigdheden, van wëlker vervaardiging en verkoop thans ambachts lieden, neringdoenden, fabrikanten en hunne arbeiders moeten leven, zouden niet meer °f in zeer beperkte mate worden aange- kocht. Suiker-, aardappelmeel-, carton- en Werkzaamheid helpt ons het best droef- -eilJte overwinnen feuilleton: HAUIWELL SUTCLIFFE Voer Nederland bewerkt door J- P. Wesselink—van Roesum. 22 (Nadruk verboden). Je bent te lomp om uit je oogen te faikeu, mijn jongen, zei Gnff lachend, ter wijl hij de achterpooten van den haas met een hand greep, maar je pooteii zijn vlug ger dan van welken anderen hond ook op zuivelfabrieken zouden blyven stilstaan- ,n~ - kunstmest, stroo, aardappe- zou geen werkgelegen - ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den bezorgkring) 15 regels 1.80, elke regel meer 0.25. Van buiten Gouda en den bezorgkringi 15 regels 1.55, elke regel meer 0.80. Advertentiën in het Zaterdagnummer 20 bjjslag op den prijs. Liefdadigheids-advertentiën de helft van den prijs. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN: 1-4 regels 2.25, elke regel meer ƒ0.50. Op de voorpagina 50 hooger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen by contract tot zee$ gereduceerden prys. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van soli.ede Boek handelaren, Advertentiebureux en onze agenten en moeten daags vóór de plaatsing aan het Bureau zijn ingekomen, teneinde van opnameverzekerd te zijn. ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal 2.25, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal 2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt Franco per post per kwartaal ƒ8.15, met Zondagsblad ƒ8.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, hij onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zyn dagèlyks geopend van 96 uur. Administratie en Redactie Telef. Interc. 274b. Postrekening 48400. Trouwens er lagen verleden week zoo waar al een paar exemplaren op een boe kenstalletje op de markt. Ze waren niet eens opengesneden. 't Benne reoensie-exemplaren van de krant, zei de ondeugende boekenhandelaar achter zyn uitstalling. Hij wist wel dat hy tegenover een krantenman stond. Over een maand, als het feest voorbij is, heb ik een kraam vol Willem de Zwyger- boeken, zoo verzekerde hy ons. U moet er nu nog geen een koopen; ze zyn over een maand te-geef. Helaas spreekt de man waarheid. Ons land kan die massa lectuur niet verorberen, zoo min als het al die redevoeringen kan verteren. Er wordt in deze verkiezingsda gen weer druk geschermd met groote woor den van nationale eenheid, maar in de prac- tijk vind je alleen maar hopelooze versnip pering. Ieder speelt Nederlandertje op eigen houtje! Dezer dagen ging door de pers het ver haaltje van een dorp waar de burgemeester al zyn autoriteiten m? celebuteiten bijeen geroepen had om over een officieele Willem de Zwijger-herdenking te beraadslagen. Eenige speciale richtingen verschenen niet ter vergadering, want zy hadden reeds een eigen herdenking geprojecteerd!. Maar de burgemeester wist te vertellen, dat die pas was ontworpen nadat de uitnoodiging van het hoofd der gemeente was rondgezonden. Men was dus al bang voor pogingen om tot nationale eenheid te geraken en verijdelden deze door by voorbaat te splijtzwammen. Die verdeeldheid is niet van vandaag of gisteren. Zy schynt een nationaal vérschyn- sel te zyn. Men moet maar eens de geschie denis van 1872 toen men het 300-jarig feest van de inneming van den Br iel ging vieren, nalezen om te weten hoe het toen al in dorpjes gespookt heeft. Men zat toen juist in de eerste herleving der godsdiensttwis ten, die wy niet verder behoeven aan te duiden. In 1898 was het ook niet overal koek-en- ei. Maar sedert is de verbrokkeling en ver splintering veel verder doorgegaan. Nu is ze bjj de herdenking van Willem I wel zeer groot, getuige de vete redevoeringen en boekjes die alle een nuance van kleur ver- toonen, soms slechts weinig afwijking ge vend, soms wel iets meer. We willen het punt laten rusten. De goede bedoelingen verdienen waardeering. Maar meer eenheid en saamhoorigheid zou beter herdenking zijn geweest en meer in den geest van den herdachte geweest zjjn dan deze eigen-houtjes-viering, waaraan een zucht tot sectrariseeren ten grondslag ligt. De straatverlichting. Wel een beetje laat begint het gemeente bestuur nu eens op wat kleintjes te passen. We hebben hief verlichte klokken op straat staan. Verlicht d.w.z. natuurlijk alleen des avonds. Om twaalf uur gaat die verlichting mijnheer Lomax, nu ik u zie met een hond achter uw hielen en een vetten haas, die in uw hand bengelt. En zoo is het, William, zei Griff, ter wijl hij een oogenblik rtil stond om toe te geven aan zijn hervonden gevoel van kame raadschap. Het brengt mij weer een paar avonden in herinnering, die wij samen ge- noegelijk hébben doorgebracht. De waard krabde zijn stoppelige kin en een vroolijk licht kwam in zijy oogen. Dat geloof ik, zei hij lachend, liet is goed om zijn weg ernstig te gaan, mijnheer Lomax, maay ik voor mij zie u liever vroo lijk als vroeger Weet u nog van dien nadit, ja, dat moet ge u nog herinneren, toen wij met den landjonker Daneholme en zijn jftditopzteners gevödhten hebben? Het was een zeldzame grap! Toen het afgeloopen was. had letterlijk niemand een ongeschon den neus en er waren er maar een paar, die nog uit .hun ftwee oogen konden zien Hemel, dat wawn goede dagen. Wil liam. nep Griff. plrttSMinr vol jongensach tige Vroolijkhefd Maar er moet een dag komen, waarop pen man ver aflandig wordt Hij zwaaide den haas kalm heen en weer XV MCXXI. De Willem de Zwyger-herdenking. We krygen wel wat al te veel van het herdenken van den grooten Willem. Er wordt bijna om den anderen dag wel eenige uren gepraat over den Zwijger. Ieder in zijn eigen clubje zwtfgert mee in de praather- denking. Iedere week verschijnt er een nieuw boek of boekje over den herdachte; professoren en onderwijzers, litteratoren en politici hebben de pen /en de gelegenheid aangegrepen om een bj/ek te schrijven. We worden onder die litteratuur bedolven, maar naar de boekhandelaren zeggen worden er zeer weinig van verkocht. welzijn.van een ander betroffen, en in zijn hart iwas een warme gloed. Hij voelde zich even gelukkig als gisteren, toen hij had meegeholpen om een weg door de sneeuw te banen. Er was dezen morgen niemand aan liet werkde weg naar Ling Crag lag hog pre cies zooals zij hem hadden verlaten, terwijl aan den kant naar Trawdon, de sneeuw, gelijk hij had voorspeld, hard als ijs onder de voeten lag. Het werk, dat zij allen met zcoveel liefde beloofd hadden te doen, was nu onnoodig en menig uur van ondankbaar zwoegen btegf hun hu bespaard. Griff keerde weer naar huis terug, ver- langend te hooren, hoe het met zijn gast gingwijl hij wiA. dat zij in goede handen was, liep hij het kronkelend pad af. dat naar Ling Crag voert. Hij had gisteren, mee gedaan aan het <werk en nu wilde hij weten, op welken dag de begrafenis was bepaald, opdat hij de laatste eer aan de-vrouw van Ephraim zou kunnen bewijzen. De waard van de Eagle Tavern stond aan zijn deur toen Griff voorbij ging, en hij riep hem een vroolijken groet toe. Het herinnert aan den ouden tijd. een tinnenbeker voor zich en een versche aarden pijp in zijn hand, scheen het hem toe, dat het, met langer dan een dag geleden was,'dat hij in dezelfde gelagkamer van ,.de Adelaar” had gezeten. Het was inderdaad «•en geliefkoosde uitspanmngsplaats van hem en ook van zijp vader geweekt, waar de giootste waaghalzen van de parochie te zamen kwamen om over het volgende ha nengevecht» te spreken of een strooptocht te beramen. Want Marsh cotes Manor grensde onmiddellijk aan het land van Squire Da neholme, dat rijk aan allerlei soort wild wasde adel van d« heide bleef evenmin in gebrekp als het eenvoudiger volk, als er nu en dan-van een middernachtelijk avontuur te genieten viel; het zat hun in het bloed. die hartstocht, welke boer pn pachter en edelman in pen bond van kameraadschap», vereenigde. God. wat komt dat alles weer bij iemand terug' mompelde Griff. Ik zou vannacht wel met net en twijn uit willen gaan. Wil- Ham. GOIMHE COURANT. van 35 voor 25 CENT per ons (reuze f(jn). L. 10e WEG 75 TELEF. 3202. BIJNA IJEN GEHEÉLEN DAG WARME BOKKING VERKRIJGBAAR. en keek er een oogenblik naar. Hij dacht aan de jaren, die verstreken waren tusschén toen en nu, en aaij de ontdekking, die hij gisteren had gedaan, omtrent de wijzb, waarop men hier over hem dacht. En hij verlangde er naar weer op goeden voet met hei} te komen -, hij wenschtie, dat zij de ge dachte van zich af zouden zetten, dat jaïj „belooverd” vftis t Het land ginds te Lostwithens Wordt elk jaar beter. William, zei hij, zijn onuiU gesproken gedachten volgend. Het loont de moeite ruimschoots en ik heb het bewerkt. Men behoeft hu juist niet krankzinnig te zijn om’ zulk soort u^rk te beginnen en je doet goed dit aan do wijze lieden van Ling Crag‘te vertellen Wel, mijnlMM u ziet er prachtig uit u bent dikidflgeworden en uw huid is gebruind il^^eloof stellig dat werken goed voor u is Komt u binnen en drink pen gl^s rum op onr^ oude vriendschap. Grtff gaf toe. Hij gevoelde bijzonder opgewekt, als een knasp. die zijn vacantie gaat veaieten. Gedurende vijf jaar had hij den vloer van een herberg niet betreden en tocih,. toen hij eenmaal binnen zat met

Goudsche Courant | 1933 | | pagina 1