VERKIEZINGSBUREAU I A.-R. Verkiezingsbureau LIJST 33 LIJST 331 LIJST33 LIJST 33 ex Onze gebakken Volle Bokking staat steeds aan de spits, 5 et. BIJNA DEN GEHEELEN DAG WARM VERKRIJGBAAR. P. G. SCHARLEMAN Jr. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN “uwerkS, ouderÏer^ Deze Courant komt in vele duizenden gezinnen. Gegarandeerde oplage 6500 Zaterdag 22 April 1933 EERSTE BEAU No. •11 Ditblad verschijnt dagelijks behglveop Zon-en Feestdagen Liberale Concentratie is Nationale Concentratie- SSrwFRKFnI’ B0DEGRAVEN, BOSKOOP, GOLDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, fjlEUM ERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. I 72« Jaargang Dit nummer bestaat uit twee bladen. II de teat eena een proefwasch behandelen bij Modelwaoscherij ft J. H. VAN STRAATEN uitvoering kohit het zwygt de a.r. leider. i vóór de plaatsing te zijn. TELEFOON 3202. ichpk teweegge- dat dit niet eer- zopld. Heeft Mr. in de Kamer aan liberalen Waarom heeft de heer die waarschuwing, in alle jihet eveneens, jrnstige critiek Naar de bloeiende Betuwe. Het Reisbureau de Mink. Crabethstraat, organiseert, een autotocht naar de bloeiende Betuwe. De Betuwe staat thans in vollen bloei en geeft een aanblik van ongekend natuur schoon. Langs prachtige wegen over Utrecht de schipbrug bij Vianen—Vreeswijk, gaat het naar Culemborg, dan naar Buren en Tiel. Een pracht wandeling tusschen de boomgaarden voert naar het kasteel Zoe- len, een mooi natuurmonument. handelaren, aan het Bu: Beschouwingen van Mi. H. P. C. M. de Witjt Wijnen. lot de clericale richting behopren de recht- sche hoofdgroepen. Het cleri<|alisme wil de overheid doen regeeren door den clerus, die via de staatsmacht zyn maijiht tot uiting wil brengen. Tot op den huldigen dag zyn die clericale wenschen dezelfde gebleven, uie invloed is nog steeds merkbaar. Dat blykt ook uit het urgentie-prdgram van den heer Colyn voor het komende kabinet. Dat :s een mooi program, maar op de wijze van uitvoering komt het aan. En daarover ren, werktuigk. en. n.achineteekenen, meu- belteekenen en machineteekenen. Hoewel zich een voldoende aantal cursis ten voor deelname had aangemeld, is sinds enkele «.weken het aantal cursisten belang rijk verminderd, hoofdzakelijk doordat velen werk hebben gevonden, hetgeen op zichzelf natuurlijk een verheugend feit is. Het aantal werkloozen in de diverse vak ken is echter ook thans nog zoo groot, dat zeker het opheffen der cursussen door ge brek aan deelname met noodig behoeft te zijn. Het Comité wekt dan ook de werklooze vaklieden op, ongeacht van welken leeftijd ze zijn, zich ®>o spoedig mogelijk voor deel name aan de cursussen aan te melden, ten einde het voortbestaan der cursussen moge lijk te maken en degenen die thans reeds de lessen volgden niet teleur te moeten stel len. Insehrijvingsbiljetten zijn dagelijks aan de Arbeidsbeurs verkrijgbaar. Beiaard-concerten. Het Gemeentebestuur von Gouda deelt mede, dat in verband met de herdenking van het 4e Eeuwfeest van de geboorte van Prins Willem I van Oranje op 24 April a s. het carillon van 1112 en 45 uur door den stadsbeiaardier zal worden bespeeld. ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal 2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt. Franco per post per kwartaal ƒ8.15, met Zondagsblad ƒ3.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GÓÏJDA, hjj onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zijn dagelijks geopend van 9—6 uur. Administratie en Redactie Telef. Interc. 2745. Postrekening 48400. ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den bezorgkring) 15 regels ƒ1.30, elke regel meer ƒ0.25. Van buiten Gouda en den bezorgkringi 15 regels ƒ1.55, elke regel meer ƒ0.80. Advertentiën in het Zaterdagnummer 20 bijslag op den prijs. Liefdadigheids-advertentiën de helft van den prijs. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN: 1—4 regels 2.25, elke regel meer 0.50. Op de voorpagina 50 hooger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen by contract tot zeer gereduceerden prijs. Groote letters en randen worden 'berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van soliede Boek- AdvertenGebureux en onze agenten en moeten daags Jureau zyn ingekomen, teneinde van opname verzekerd t Terug over Eek en Wiel naar Am drongen door de Zuid-Veluwe naar Utreoht en ver volgens naar Gouda. Wie een dag van onvergefelijk genot wil smaken, hij geve zich spoedig op bij Hotel de Mink, Reisbureau, waar alle inlichtin gen worden verstrekt, uiterlyk tot en met Vrijdag 28 April. Thalia-Theater. Gitta entdeckt ihr Herz. Gitta Alpar en Gustav Fröhlich in de hoofdrollen. Het was een van de sterkste persoonlijk heden der Duilsche filmindustrie, Christoph Mülleneiser, die de filmtalenten van Gitta Alpar ontdekte en de opname van een film die Gitfa’s hoedanigheden als tooneelspeel- ster en zangeres zou toonen, mogelijk maak te. Carl Froelich regisseerde de film „Gitta entdeckt ihr Herz” waarin Gustav Fröhlich haar tegenspeler was. Op den dag waarop deze fihn voor het eerst vertoond zou wor- dbn, huwden Gitta Alpar en Gustav Fröh lich met elkaar. Deze verbintenis werd tot een Berlijnsche sensatie. De film zelf was eveneens een sensatie. Gitt-a is een der bij zonder aantrekkelijke filmstaren van den laatsten tijd en speelt in dez© film de rol van het Hongaarsche boerenmeisje dat tot plotselingen roem komt, met een aanvallige naïviteit en charme, die iedereen onder haar bekoring meet brengen. De geschiede nis is meer vertoond, maar nog nooit zoo aardig verteld. Een jonge componist van rijke ouders, ontmoet in den trein een ont vluchte operettester. Hij neemt haar mee naar huis pp ’n «ogenblik dat papa juist een avondje geeft. Er komt onbedaarlijke ruzie van en de jonge componist loopt het huis uit. Thans is het Gitta die zijn lot in han den neemt en een Jied van hem introdu ceert. Hij wil de roem echter niet als iiem In GEBOUW „DANIËL”, Groenendaal, is op 26 APRIL a.s. van ’s morgens 8 uur tot ’s middags 5 uur gevestigd het Mededeelingen en inlichtingen omtrent het laten afhalen van zieke, zwakke of hulpbehoevende Kiezers worden daar gaarne verwacht, terwijl reeds NU opgaven kunnen worden gedaan aan onderstaande adressen: W. P. FREDERIKZE, Turfmarkt 84. J. DEN HERTOG, Com. Ketelstraat 44 B. A. VAN LEEUWEN, Turfmarkt 71, Telef. 3277. A. TH. POLET, Graaf van Bloisstraat 14. E. A. POLET, Raam 242, Telef: 3084. W. A. SLUITER, Bockenbergstraat 89. J. STOLWIJK, Willens 111, Telef. 2077. JAC. VAN VLIET, Fluweelensingel 50, Telef. 2186. A. v.jWIJK, Burgem. Martenssingel 8, Telef. 3§Ï7. t AUTO’S TER BESCHIKKING OP DEN VERKIEZINGSDAG. programma, Réunie gewend zijn: ..af”. Ontwikkeling en ontspanning fan werkloozen. Van de zijde van het Algemeen Comité voor Ontwikkeling en Ontspanning van Werkloozen. wordt ons medegedeeld, dat sinds 1 Maait j’.l. de volgende vakcursussen worden gehouden voor werkloozen Meneande bestaande vakbekwaamheid te behouden er zoo mogelijk te vermeerderen. Cursussen: lassohen. timmsrsn. schilds- Een coalitie Colijn-Aalberse- Marchakt? Het is van groot belang te -weten welk standpunt de heer Colijn zal innemen tegen- over de houding van Mr. Aalberse, die in Almelo drie mogelijkheden heeft genoemd voor de a.s. kabinetsformatie. Mr. Aalberse ziet in de toekomst groeien een coalitie van de roomsch-katholieken met de vrijzinnig- democraten. Dat zou dan moeten worden een coalitie van r.k., v.d., a.r. en als vierde rad aan den wagen de d-h. Een zoodanige coaljtie beschouwt Mr. dp Witt Wynen als ten politiek gekonkel van de ergste soort. Hoe zal de heer Colijn een sterk gezap kunnen opbouwen met Mr. Marchant, voor wis de ontwapening op het eerste play staat De nationale verschillen moeten worden achtergesteld byrde nationale be langen, die den voorrang (moeten hebben. Economische verwording en Geestelijke verarming. De tyd van thans is niet alleen een tij 1 van economische verwording, maar ook van geestelyke verarming. Het is een betreu- renswaardig verschijnsel dat er een verbond voor nationaal herstel is opgericht en dat een verdienstelijk man als generaal Snij ders zyn naam als vlag-candidaat voor deze verkiezing heeft gegeven, onder verzekering zelf geen lidmaatschap te kunnen aanvaar den, doch alleen om den weg te banen voor pen ander, die nog kort geleden in de libe rale partij heeft medegewerkt. Dat verbond kan niet anders dan schering brengen in de groepen der liberalen, Het miskent de mentaliteit van het christelijk volksdeel. Komt de liberale groep in de Kamer klei ner terug, dan is het gevaar niet denkbeel dig dat de coalitie Colyn-Aalberse-Marchant tot stand komt. Wie in Colijn den sterken man ziet en hem daarom dftemt, werkt ftiede aan de verkiezing van onbékende a.r. candi- daten, die hem dwingen Jftillen binnen het partygareel te blijven, wie liberaal denkt, behoort dit vooral in het oog te houden en zich veilig te stellen door te stemmen op ly’st 15, de liberale lijst. Die versterkt de nationale gedachte, de nationale eenheid. In de oorlogsjaren heeft het kabinet-Cort van der Linden een nationale regeering ge vormd, die stond boven geloofsverdeeldheid. Het is Mr. Fock geweest die in Indië den financieelen boel heeft moeten redderen. Ook voor den komenden tijd is het ge- wenscht dat er kome een nationale regee ring, een regeering op zoo breed mögelijken grondslag, die de nationale belangen voorop stelt en de onderlinge verschillen ecarteert. Een regeering, die gevormd wordt zij het niet door liberalen, dan toch in liberalen geest, zal zijn een regeering in nationalen geest. GOUDA. 22 April 193S Do Gemeentebegrooting goedgekeurd. Naar wij vernemen hebben Gedeputeerde Staten van rfe provincie Zuid-Holland de begroeting van de gemeente Gouda voor het dienstjaar 1933 goedgekeurd. Réunie.. Bioscoop. Einer Frau musz man alles verzeih’n. Er is een reiziger in cognac, die Fritz Meydf” heeft hetgeen bijna even erg is als ..Piet Jansen”. Er is voorts een reiziger in damesoonfectie, die eveneens Fritz Meyer heet. Deze twee zonen van het oude Israël wonen op dezelfde étage, ’tls wel onnoodig te zeggen tot welk een onontwarbare ver wikkelingen zulks aanleiding geeft, en welke allerdolste situaties wij in deze oerkomisehe film te zien krijgen. De beide bekende acteurs Fritz Schulz en Maria Paudler ver vullen de hoofdrollen op werkelijk onover trefbare wijze. Hoe de handige ..Kognak- Fritz” na tallooze misverstanden tenslotte op een mode-show exquise avondtoiletten nan den man brengt, ‘t is kostelijk om te zien! Wie ^ens hartelijk wil lachen, moet deze week naar Réunie gaan Ook het Voorprogramma is wederom tot in de puntjes verzorgd Na het actueele Fox-Movietone Nieuws draaien er achtereenvolgens een zeer inte ressant filmpje over den beroemden com ponist George Bizet, een schitterende na tuuropname van Zwitserland. City-variété, waarin diverse bekende cabaret-artisten op treden, en last, not least een leuke twee- acter. Een zooals wij dat van In de afgeloopen weken heeft Mr. H. P. C. M- de Witt Wynen, wethouder van Fi nanciën van Gouda als candidaat voor de Tweede Kamer in tal van gemeenten, gis teravond nog te Voorburg, de beteekenis besproken van de a.s. 'Kamerverkiezing en daarby uiteengezet wat in de kritieke tij den, die wij thans beleven, van het aller grootst gewicht voor land en volk moet worden beschouwd. Er kome een eind aan de ver deeldheid. Allereerst dringt zich de noodzakelijkheid op dat er een eind kome aan de groote ver deeldheid bij het Ned. volk, die zich wel zeer sterk demonstreert hierin dat voor de a.s. verkiezingen niet minder dan 53 par tijen of groepen candidate» hebben gesteld. Dat dit een dwaasheid is, zal ieder moeten toegeven. Daaruit is ook te verklaren de vermindering van de belangstelling voor de algemeene politiek. "Toch is dat onjuist. Immers, politiek voeren is niet anders dan t richtlijnen aangeven voor het besturen. En dat doet ieder zakenman in zyn bedryf of onderneming, ieder leider in zijn vereeni- ging, instelling en organisatie en zulks is ook noodig voor het bestuur van den Staat. Zonder algemeene richtlijnen gaat dat niet. Die moeten echter zóó zyn, dat ze als grondslag kunnen dienen voor de beharti ging van de belangen van het geheele volk. Dat is nu met het grootste deel der aan de verkiezing deelnemende groepen *niet het geval. Er zyn er meerdere die ook niet de pretentie hebben op te komen voor de be langen van. het geheele volk, maar voor be paalde groepsbelangen. Deze een zeer ty- peerend voorbeeld is (jaarvaij de partij- Herder, die opkomt voor de Zuiderzee- belangen, doch de Floris Vos-partjj is van denzelfden aard zyn in feite ongrond wettig, ze voldoen niet aan de bepaling in de Grondwet, dat de Staten-Generaal hel geheele Nederlandsche volk ver tegenwoordigt. De practyk van de Florig Vos-verkiezing heeft doen zien dat de partyen van het defaitisme zich van hem hebben meester gemaakt, tot ontgooche ling van hen, die hem in de Kamer brach ten. Wie het groot aantal deelnemende groepen beschouwt, moet wel meenen dat Nederland in dit opzicht een abnormaliteit is. terwijl het in wezen toch veel gelijkt op Engeland, waar slechts een drietal groote politieke partijen bestaan. Daarom ’S noodig aan die verdeeldheid een eind te maken door een concentratie in nationalen z'n, die mogelijk is door een concentratie naar liberalen geest. Bezwaren tegen kleine groepen. Er zijn nog meerdere bezwaren tegen de kleine groepsvormingen. De behoefte wordt vooral in dezen tyd gevoeld aan een sterke ’’geering, men schreeuwt om een sterken man. Zou er ook een sterke regeering kun- nen komen als alle partyen en groepen kamerzetels zouden verwerven? Alle homo- ««niteit zou zoek zyn, daar elke ondergrond - ontbreekt. De kleine partijen spitsen de kleine ver schillen, welke er tusschen de groote par tijen bestaan, op scherpe wijze toe en ver hinderen daardoor de totstandkoming der nationale eenheid. Dit komt sterk tot uiting Mi de rechtsch-protestantsche partijen, zoo- J*1 «18 by de R.K. Staatsparty en bij de S.D.A.P. en 00k by liberale party. Drie groote richtingen. Er zyn in wezen maar drie groote rich- kngen, n.l. de clericale richting, de socia- I nBtische richting en de liberale richting. De gezkgsquaestie. In dezen verkiezingstyd is het merk waardig hoe de gezagsquaestie thans eep ieder bezig houdt. Het gebeurde met de Ze ven Provinciën heeft een schok teweegge bracht. Onbegrypelyk is het der door het Ned. volk is gevoeld. Heeft Mr. Knottenbelt in Nov. 1932 niet met grooten ernst op de ondqrmyning van het gezag op alle terrein gewlezen? Sedert 15 jaar is ons land rechts gpregeerd, de ontstane situatie is dus niet kant te wyten. Colyn toen, na talen gezwegeri? En het kabihet eveneens. Terecht is die houding aan ei onderworpen. De gezagsonderrpyning blykt ook uit de radio-opruiïng, waarover thans den betrokken Minister Reynjer door dén afgevaardigde Boon met byzondere scherpte vragen zyn gesteld. Men kan rich van dezi- zeer belangrijke quaestie niet af maken met een antwoord dat dit zaken zyn van het tweede plan. Gelukkig is opk in de a.r. klingen een ander oordeel gehóórd, n.l. dat aan de A.V.R.O. onrecht is gedaan. Saneering van de publieke financiën noodzakelyk. Evenals het noodig is te komen tot ge zagsversterking, zoo is het evenzeer noodig over te gaan tot saneering van de publieke financiën. Dat dit ^gebiedend is blykt we1 uit de laatste statistieken vari den vermo genstoestand. Die cyfers zyn nog uit den tijd van 1930, dus nog veel gunstiger dan thans Het vermogen is gedaald met 1360 millioen, de inkomens met 161 millioen! Daarby is de schul denlast gestegen tot het waanzinnige. Ongetwijfeld heeft de heer (Colyn byzon dere verdiensten jegens het land, maar voor dc openbare financiën heeft zeker Min. de Geer veel belangryker werk verricht. Waai de gemeenten onder allerlei crisislasten zitten, moet noodzakelyk worden ingegre pen. Dat moet niet geschieden met kleinig heden, maar men zal moeten letten op de ’enorme uitgaven o.a- ten aaniien van het by zonder onderwys. Het is de vraag of de heer Colyn, gebonden als hy is aan zyn party, daartoe zal medewerken. Een sterke inperking zou ook aan de eenheid van het vólk ten goede komen. De openbare school moet de hoofdschool zyn; de verhoudingen verderen echter ook het voortbestaan van byzondere scholen. Wanneer voor elke höofdrichting een byzondere School be schikbaar is, dan kan enorm wórden bezui- j nigd. Voorbeelden van dwaze uitvoering der lager-onderwyswet zyn er meerdere aan te voeren. Ook deze aangelegenheid mag de heer Coiy» niet beschouwen als een zaak van de tweede orde. Hetzelfde geldt ten opzichte van de winkelsluitingswet. Met de stem van den heer Colyn is die wet er ge komen. (■OIDSLIIFTOIJRANT.

Goudsche Courant | 1933 | | pagina 1