inrgh pgriffio UIT NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLADVOOR GOUDA EN OMSTREKEN bergambacht, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, CCSKOOr, GCULZT.A;- - - 110. 18877 Maandag 24 April 1983 i»J Dit bladverschijnt’l dadelijks behalve opZon en Feestdagen BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, STOLWIJK, WADDLNXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. 72"Jaargang nieuwerkerk, ouderkerk, oudewater, REEUWIJK, schoonhoven, Door smart aelouterd. uiytw,, ut Mussolini dat luleerden zy de niddag met de „Ile de ó^k aangekomen. Hij reis naar Washington uftnst aldaar heeft hij ische gezantschap be- e <iag in fill 8 uur ft ter kennis gebruik, dat ANG VAN EN BLIJFT del tot een kevierd door LOOPJES IN ING - A itroleeren v»n Belastingzaken GOIDSCHE (XHItAM1 Het herdenkingsfeest van Prins Willem I An de hoofdstad. O» Koninklijke Familie aanwezig. jp dezen datum ''des Vaderlands schen blyft zinnen op middelen om den na- t.onaal-socialistischen invloed in Oostenrijk te versterken en daardoor de Anschluss- kansen te vergrooten. andere’ gemeenten. Voorts de presidenten van de Kamers van Koophandel van Am sterdam, Rotterdam en Den Haag. Aanwezig waren ook de gezanten van 20 verschillende 1 Aan den inganj straat werd H. K ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (beboerende tot den bezorgkring) 16 regels U0, elke regel meer /4L25. Van buiten Gouda en den bezorgkring. 15 regels 1.55, elke regel meer /B.8Ü. Advertentiën in het Zaterdagnummer 21 bjjslag op den prijs. Liefdadigheids-advertentiin de helft van den prijs. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN1-4 regels ƒ2.26, elke regel meer 0.50. Oi voorpagina 60 hoogex. Gewone advertentiën én ingezonden mededeelingcn by contract tot zeer gereduceerde*! prijs. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van Bollede Boek handelaren, Advevtentiebureux en onte agenten en moeten daags vóór de plaatsing ■an het Bureau zyn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zijn. landen. ng van de J. W. Brouwers- M. de Koningin ontvangen door het dagelijksch bestuur van de ..Com missie voor de viering van het vierde eeuw feest der gebooite van l’nps Willem van Oranje", bestaande uit Jhr. Mr. Dr. A. Röell, voorzitter; Mr. C. L. de Vries Feyens. secretaris en Chr. P. van Eeghen. penning meester. Nadat de KoninN jke loof van de heide verviel hem met volle kracht. Het. is d jagende Jonker, zei hij - op een toon, alsof hij iets heel gewoons vertelde. Het ia een jaar geleden, sinds ik hem het laatst heb hooren voorbijrijden. Wij hebben veel over den jagenden Jonker de Kyecollar gehoord en mijn echt genoot schijnt van dezelfde snoeverige soort te zijn geweest. Ja en hun misdaden kwa men ook met elkander overeen en waar schijnlijk jagen zij nu tezamen, teifwijl de eene geest de mededinger is van den ande ren, als zij op den wind voortijlen. He zijt bitter, was alles, wat Gnff op merkte. Daar heb ik wel reden voor, want ik heb mijn echtgenoot loeren haten, ging zij voort op denzeltden kalmen toon. Hl] jaag de in den winter eiken dag van den morgen tot den avond en bracht dan nog de helft van den nacht door met drinken ja hij zou een vroolijke makker voor den Jagenden Jonker zijn geweest. O. geloof mij, wij vrou wen houden slechte van deze snoevers, als zij ons niet te dicht naderenvan dichtbij bezien maken ze ons ziek. (Wordt vervolgd). harer handen. Vrouwen lijken in het geheel niet op mannen: het doet ons pijn, wan neer wij ons verdriet in onszelven opslui ten als wij het iemand kunnen vertellen, maakt het ons het hart lichter en u u wilt toch .wel geduldig luisteren:- Hij knikte ernstig, greep een stuk vlam mend hout van het vuur en stak zijn pijp opnieuw aan. Ik had twist met mijn oom, zooals ik u reeds heb verteld, ging zij voort, en wij heiden waren bitter bestemd jegens elkaar. Hij had mij getramd, totdat ik goed kon vechten dit zijn zijn eigen woorden, wel ke hij mij dikwijls herhaalde en ik deed> zijn opvoeding eer aan. Toch hielden wij veel van elkander, ik houd nog van hem ik weet, dat hij onder zijn halsstarrigheid en trots altijd zijn liefde voor mij zal be waren hij wilde mij laten trouwen met iemand, dien hij goedkeurde of anders in het geheel niet, en ik verkoos een man lief te hebben, dien hij afkeurde. Zij zweeg een oogenblik en luisterde naar den wind toen ging zij rustig verder met het verhaal. - Oom had gelijk, toen hij vertelde, dat» Graaf, ,P. v. d. Endo, J II Remiens en P van Bekum. Toen do laatate tonen van hef. carillon uit den i’aleiskocpel, di0 het elfde uur had den aangewezen verklonken waren, betrad de Koninklijke familie, vergezeld door eeui- ge bfctuursleden, liet, balcon. v 'De dirigent vaufrde aubade, de lieer W. van Laar, staaóde op een hoog podium,, hief zijn dirigeerstok en plechtig klonk over den Dam het „Wilt lieden nu treden uit Vale rius’ Gedenkklanck. Vervolgens werd gezongen „Hollands Vlag" van J. P. J. Wierts, gevolgd door „Wij willen Holland houenvan Arnold Spoel en tenslotte het „Wilhelmus". Hare Majesteit had na elk lied door handgeklap haar dank betuigd. Nadat de laatete klanken van het Wilhel mus ware» verklonken, steeg wederom een geestdriftig hoera op. Na deze zangnummers begon het défilé langs heb Paleis van dezy onafzienbare, kin- dermenigbe. Het défilé werd geopend door do vaandels van de uitvoerende vereenigingen. Tussclien de velschillende groepen werden telkens de vaandels van vele vereenigingen gedragen, die midden voor hot Paleis de vaandelgroet brachten. Het duurde langer dan een uur voor d® laatste groepen kinderen het Damplein in de richting van dg Mozee en Aaronakraat verlieten. De ‘Koninklijke familie trok zich daaraa terug in het Paleis. De politie begon toon de afzettingen, die onder leiding van hoofdinspecteur Jooeten hadden gestaan, in te trekken. De Nationale Herdenkingsplechtig heid in het Concertgebouw. Om drie uur reed de Koninklijke familie uit naar het Concertgebouw, waar de Natio nale Herdenkingsplechtigheid plaate had. Voor de aankomst van het Koninklijk gezin was een uitgelezen gezelschap in de met tapijten en bloemen versierde zaal bij eengekomen. Onder deze zeer velen waren alle Ministers. de commandant van liet Veldleger’ en de commandant van de Mari ne te Willemsoord, de vice-president van den Raad, van State, vele leden van de Eerste en Tweede Kamer, de secretarissen- generaal van alle departementen, de preai- uenten en procureurs-generaal van alle gerechtshoven, de presidenten en officieren van Justitie van de rechtbanken in Amster dam, Den Haag, Rotterdam en Haarjem. De burgemeesters van alle provinciale hoofdsteden, zoomede die van Amsterdam, Rotterdam, Den Haag, Eindhoven. Dor drecht, Tilburg, Breda, Alkmaar en vele is gewisseld, en uit een artikel, hetwelk in dt Reichspost is verschenen, het orgaan, dai pauwe betrekkingen onderhoudt met de Oostenryksche regeering, blijkt overdui delijk, dat het Oostenryk van Dollfuss op het oogenblik niets wil weten v'an een „on bezonnen experiment", waarmee de aan sluiting bij Duitschland wordt bedoeld. Mussolini, wiens regeering indertijd zich reeds, mét Frankrijk, krachtdadig heeft verzet tegen de voornemens om een Duitsch-Oostenrijksclie tolunie tot stand te biengen, heeft blijkbaar tijdens het verblijf van den Oostenrykschen bondskanselier te Rome van dezen gedaan weten te krijgen, dat Oostenrijk voorloopig alle Anschluss plannen opgeeft. In den strijd om Oosten rijk heeft Italië het dus blijkbaar vau Duitschland gewonnen. Een en ander beteekenu derhalve, ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.26, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal ƒ2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt Franco per post per kwartaal ƒ8.16, met Zondagsblad ƒ3,80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT SI, GOUDA^ Dij onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zijn dagelijks geopend van 0—6 uur. Administratie en Redactie Telef latere. 2746. Postrekening 48400. o teruggekeerd, hy heeft tenminste ver klaard, dat Oostenrijk in den vervolge ook een vriend in het Zuiden heeft, waarop het kan rekenen; met dien vriend wordt Italië bedoeld, dat volgens Dollfuss de zorgen van Oostenrijk zal verlichten en dat land zal steunen by internationale anderhandelin- gen. Uit alles blijkt, dat te Rome tusschen Dollfuss en Mussolini ook over het vraag stuk van de eventueele aansluiting van Oostenrijk bij Duitschland van gedachten lyk” zal blijven, hetgeen ten zeerste wordt toegejuicht door de Oostenryksche Heim- wehrpers. De nationaal-socialisten in Oos tenrijk echter zijn door de besprekingen, die Dollfuss te Rome heeft gevoerd, ten zeepte teleurgesteld, daar zy gaarne zou den hebben gezien, dat Oostenrijk, op de wyze van Beieren, als een nieuwe provin cie in het Duitsche staatsverband zou zyn opgenomen. En daar de nationaal-socialis- ten in Oostenrijk, wier macht niet mag worden onderschat, niets liever zouden doen dan de regeering-Dollfuss ten val te brengen, is het streven dezer regeering er in de eerste plaats op gericht nieuwe ver kiezingen, die haar de nederlaag zouden kunnen bezorgen, in elk geval voor 1934 te verhinderen. Onder deze omstandigheden wekt ook het bericht, dat de gouwleider der Weensche nationaal-socialisten, Alfred Edu ard Frauenfels, telegrafisch naar Berlyn is ontboden, om met rijkskanselier Hitler en rijksminister dr. Goebbels den toestand te bespreken, geen verbazing. Welke plan nen de heeren zullen uitwerken, is nu nog onbekend ,maar het lijdt geen twijfel, dat de toestand zal worden besproken, die is ontstaan, nu Mussolini erin is geslaagd Oostenrijk binnen zyn invloedssfeer te brengen, terwijl de Duitschers, het stam verwante volk, feitelijk op zy zyn gedron gen. Dit is voor de regeering-Hitler, die toch al in het buitenland vele sympathieën heeft verspeeld, stellig een hard gelag. Maar de leider der nazi's is een hardnekkig man, die voor grootere moeilijkheden heeft gestaan. Het is daarom mogelijk, dat hy voorloopig zich neerlegt bij het onprettige feit, dat Italië hem en zijn volksgenooten Oostenrijk heeft afgesnoept, maar intus- troost zoeken bij den ruigen Bouldsworth- heuvel als bij dezen man. die eens als knaap onder haar betoovering was gekomen. En toch riep haar hart om troost en was zij blijde te weten, dat hij en zij tenminste geen' vreemden voor elkander waren, maar lang gesdheiden vrienden. Weer trad er een stilte in, die werd ver broken door het gehuil van den wind, welke door den ruwen schoorsteen naar beneden kwam. Weer sidderde de vrouw en leunde met wijd-geopendp oogen naar voren, alsof zij in de een of andere plaats vol spoken zag. - Het waait. aJsof het. gaati dooien, zei Griff, uit zijn droomen ontwakende. Het. zal goed zijn de naakte velden weder te zien. Juist zoo waaide het den nacht, dan hij stierf, mompelde zij. zonder acht op hem te slaan. Juist zoo aeh. God hoe duide lijk komt alles terug. De huilende wind het huilende kindi zijn dronken stap op de trap. Kunt u niet vergetenzei Griff. Ge zijt nog zwak en Ik ben zwak en dus moet ik iemand hebben, die naar ,nÜ luistert., onderbrak zij hem met een hartetochtelijk® beweging familie de voor de man een verkwister en lichtmis was maar ik dacht, dat hij verblind was door eigenzinnigheid en de man zag er aardig uit en dus /wilde ik niet luisteren. Ten slotte liep ik met hem weg en oom wilde nooit meer tegen mij spreken. Neen, mompelde Gnff. dat was nu eenmaal zijn manier zoo Zij glimlachte droevig. Wat was het antwoord, denkt u op de brieven, die ik hem schreef om Bern vergif fenis te vragen? Alleen dit: ..Vervolg maar uw eigen weg naar tie hejgeen woord meer of minder. Ik zie het hem schrijven, viel de ander haar in de rede. Hij keek recht voor zich uit en slechte deze kalme opmerkingen nu en dan, tponden haar, dat hij aandachtig luisterde. Toen braken donkere dagen voor mij aan, ging zij voort. Mijn echtgenoot bezat een huis, niet ver van Wyecollar, en daar vestigden wij ons na de wittebroodsw’eken. Luister 1 zeide zij, toen de wind weer kwam opzetten en zonderling, half menschelijk, half spookachtig gehuil aanhief. Gnff bad dit ook gehoord en het bijge- BUITENLANDSCfl NIEUWS. ENGELAND. Reusachtige brand te Londen. Zaterdag heeft te Londen een reusachti ge brand gewoed, zooftls de Engelsche hoofdstad in langen tijd niet heeft meege maakt. In de West-lndia-docks in de Londensche haven brak brand uit in een rumpakhuis, waarin 5 millioen liter rum ter waarde van ongeveer 2% millioen pond sterling lag opgeslagen. De brand brak te ongeveer 9 uur Zaterdagavond in een houten loods aan de bekende Rumkade uit. Binnen enkele minuten stond de geheele kade in lichter laaie. De brandweer was Weldra met 150 voer tuigen aanwezig en bestreed het, vuur met honderden stralen, doch niettemin greep de brand steeds verder om zich heen. Het biusschingswerk werd bemoeilijkt door voortdurende ontploffingen. Het beroemde zeilschip Faraday en andere in de buurt liggende schepen konden) ternauwernood worden gered. Een reusachtige menschenmenigte sloeg den brand en het biusschingswerk gade en de vuurgloed was tot; ver buiten Londen en uren ver de Theems af te zien. Gistermorgen vroeg kon een 6-tal brand weervoertuigen inrukken, doch -het vuur woedde nog steeds voort en hetblusschinga- werk werd met kracht voortgezet. VEREENIGDE STATEN. Nood van Amerika's landbouwers. In 8 jaar een millioen boerderijen verkocht. Negen milliard aan hypotheken. Het steunplan der regeering. In de laatste acht jaar zyn volgens be richten uit New-York, meer dan een mil lioen boerderijen een zesde van alle landbouwbedrijven in de Ver. Staten ver kocht wegens achterstallige hypotheken of belastingen. De totale waarde der Amerikaansche boerderijen is gedaald van 70 tot 50 mil- liard dollar en de bruto-opbrengst van 16 milliard dollar in 1928 tot slechts 5 milliard in 1932. De op de boerderijen rustende hypothe ken, waartegen president Roosevelt, volgens Reuter, den strijd is begonnen, bedragen ongeveer 9 milliard dollar tegen een rente van 5% tot 10 procent. De jaarlyksche rentelast van ongeveer 600 millioen dollar moet door circa 40 procent der landbouwers worden opgebracht. De anderen, die vrij v^n hypotheek zijn, hebben te kampen met belastingen, die in 20 jaar bijna verdubbeld zijn. Hypotheekbanken, boerenleenbanken, ver zekeringsmaatschappijen en particulieren zijn door dezen toestand ernstig getroffen en ten einde te trachten hierin eenige ver betering te brengen, heeft de regeering een plan ontworpen, waarby zy de landbouw- hypotheken overneemt op een basis van de onbetaalde hoofdsom of van 50 procent van de tegenwoordige waarde. De boer zou in zyn schuldenlast verlicht worden door een lagere rente en een langere aflossings- periode. Voor vier eeuwen werd V Prins Willem I, de Vader geboren. Ter eexa daarvan isMeze dag door de hoofdstad des landu gemlte.’ nationolen. dag, die mede weid A de Koninklijke familie. Al vroeg, in denmorgen werd geluid door muziekuitvoeringen, werd koraalmuziek ten gehOoreYgebracht, van liet, platform van de Nieuwe Kerk, van de peristyle van den Stadsschouwburg en van den trans vaji den Westertoren. In de morgenuren werd: een kinderhulde gebracht aan H. M. de Koningin op den Dam en in de middaguren had een nationale Herden kingsplechtigheid plaate in tegenwoordig heid van de Koninklijke familie in het Con certgebouw, terwijl ook op verschillende pleinen muziek tui voeringen werden gegeven De Kinderhulde. De kinderhulde had plaate op den Dam. hel historische plein, waar reeds zoovele plechtigheden zijn gevierd. Dm half tien begon de politie den Dam af t zetten en nam op het platform van de Njeuwe Kerk het Amsterdamsche politiege- zelscliap plaats om tot kwart voor elf een muziekuitvoering te geven. legen tien uur begon reeds het Damplein zich langzamerhand ta vullen met de kin deren, die aan de aubade deelnamen. Zij allen kwamen van den N.Z. Voor burgwal e« gingen daarna door de Nieuwe Kerk naar luit Darnplem. Inmiddels was ook de Koninklijke familie gearriveerd, die luide werd toegejuicht door de reeds aanwezige kinderen en hun bege leiders. Bij deze groepen van kinderen voeg den zJch de vaandelwauhten en genoodig- den, die ook allen door het kerkgebouw den Dam bereikten. Tegen elf uur was het Damplein gevuld met 14000 kinderen Het plein verkreeg daardoor een buitengewoon aardig aspect, dat nog verhoogd werd door de vele vaan dels en de vlaggen, die allenvege van de gebouwen wapperden. Voor het Paleis had zich inmiddels de Amsterdamsche Orkestvereenigmg onder leiding van den heer Frans van Diepenbeek opgesteld om den zang der kinderen te be geleiden. Voor den ingang van het Paleis hadden de bestuursleden van de Federatie Van Christelijke Oranje Vereenigingen, zich ver zameld zoomede dje van de Aubadecommis- sie en. van het Vaandeicomité, van welke instellingen deze aubade uitging. Voor het begin van de uitvoering, waar aan door leerlingen van Openbare, Prot. Christelijke, Roonwch-Katholieke en Israë- lietische scholen werd deelgenomen, boden een Protestiantsch, een Rooansch-Katholiek en een Israëlietisch, weesmeisje H. Al. de Koningin bloemen aan. Aan Hare Majesteit werden vervolgens voonggsteld het dagelijksch bestuur van de Federatie van Christelijke Oranjevereeni- gingen, bestaande uit de heeren Ds. A Klinkenberg J.Azn.. voorzitter; F. Bouma, secretaris: J. van Oosten, penningmeester; J. F. Grimm en C. Schaveling, voorts het dagelijksch bestuur van de Aubade-commis- sie, de heeren A. I. de Haan. M. Degen. F- Rennink. J. N. Bosch en A. P. de Wild en tenslotte de vaandelcommissie, bestaande i uit de heeren Mr. A. J. M. Hendrix, C. de MacDonald en Herriot te Washington aangekomen. Het eerste contact lloowvelt-MacDonald. De kwestie der aansluiting van Oostenrijk bij Duitschland. Bezwaren van Italiaansche zijde. MacDonald is Zaterdagmiddag met zyu dochter en zyn overige begeleiders per txtra-trein in Washington aangekomen. Hy werd ontvangen door staatssecretaris Huil en verscheidene hooggeplaatste regeerings- anibtenaren- De Engelsche premier begaf zich onmiddellijk naar het Witte Huis. Na een gala-diner vond een bespreking tus schen hem en Roosevelt plaats om de grond slagen voor de komende onderhandelingen oj. de Economische Wereldconferentie te Londen vast te stellen. Deze bespreking had geen formeel karakter. De beide staats lieden zaten rookend voor het haardvuur in de historische Oval® Zaal. Ook de quaestie der oorlogsschulden en dfe plannen voor in ternationale stabilisatie der valuta’s kwa men ter sprake. Zondagmorgen zijn de besprekingen tus schen MacDonald en Roosevelt voortgezet aan boord van het jacht „Sequoia", waar mede een tocht is gemaakt op de Potomac rivier. Dank zy het mooie weer konden zy tet tien «ur 's avonds aan boord blyven en eerst ettelyke uren na aankomst van Her riot keerden zij in Washington terug. Er is reden aan te nemen, dat de beide staats lieden het eens geworden zyn over de te nemen stapixm tot herstel van de economi sche stabiliteit van de wereld. „Wy zyn van oordeel, dat een terugkeer tot qormale omstandigheden alleen kan worden verkrc- 'I iulenu<UuuiUc .tiUntaoxw*»' C’OTterirq'k WOTLopig „vrij en onafhmke- W 'dfereenkoinst", aldus -J-- J- - - bereikte overeenstem) Herriot is ZondagU France" te New-Yc heeft onmiddelljjk de 'oortgezet. Na aanki zich naar het Frant geven. In een toespraak voor de radio ver klaarde hij, datdoor de jongste gebeurte nissen, waarvan hy bericht had ontvangen aan boord van de >Jle de France", klaar blijkelijk enkele technische punten zyn ge wijzigd, doch dat de politieke en moreele problemen onveranderd zyn gebleven. Hy wees op de noodzakelijkheid vqp een verbetering van den algemeenen economi sten toestand der wereld. „Wy houden vast aan al onze overtuigingen”, zoo zeide Herriot. „Wij komen tot de Amerikaansche regeering en het Amerikaansche volk met oprechten wensch volkomen samen te werken. Ik zal aan het werk gaan”, zoo ver volgde hij, ,Jn de overtuiging, dat den vrede te stichten en in stand te houden vrede moet worden nagestreefd in politieke zoowel als economische beteekenis. Het zal M byzonder aangenaam zijn myn ouden Vriend MacDonald te Washington te ont boeten, met wien ik reeds te Londen in 1924 en ook te Lausanne en te Genève heb samengewerkt om de naties nauwer met elkander in contact te brengen”. Tijdens de Paaschdagen hebben niet al leen de Duitsche ministers Von Papen en poering in Rome vertoefd, waar zy contact hebben gezocht met verschillende Italiaan se ministers, o.a. Mussolini, maar even dr de Oostenryksche bondskanselier dr. D°luuss, dje nog tevreden naar Weenen Be overwinning is hem, die de meeste ^Iharding aan den dag legt. FEUILLETON. door HALLIWELL SUTCLIFFE Voor Nederland bewerkt door 10 Vessel ink van Rossum (Nadruk verboden). Ja, maar er is sterker voedsel Voor noodig. Zweet en arbeid en do geur van fn,.w’nd in uw neusgaten zullen de begoo- terug brengen en dan glijdt er H nietjes een hand in c|e uwe en de wind '?ert’ oen stem met zich mede en gij weet. Natuur uw geliefde is man keek haar nu niet aan. Het was °Y^ij in het mysterie blikte en zijn stem lonk diep en vurig als van een. die weet, nj had reeds vepgeteu. dat het deze vrouw Wö8. die hem voor den eersten keer, gedu- ieiy^ veie jaren van harden arbeid, er toe vöileid, had zijn verborgen poëzie onder te brengen. Maar de vrouw hui- Mo* ken «vengoW wewsehoïijkeB

Goudsche Courant | 1933 | | pagina 1